Přejít na obsah


Fotka

Historické fotografické techniky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
365 odpovědí na toto téma

#251 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 30 duben 2009 - 06:31:26

mám horské sluníčko Philips, ale co mě naštvalo, je časování, nejdou nastavit úplně přesně krátký časy, nevíte, jak to časování, co tam je vyřadit a nahradit to něčím jiným, tedy přesnějším? Rasťo měl na srazu u horského sluníčka nějak zapojený hodiny od zvětšováku, to se mi moc líbilo!
  • 0

#252 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 30 duben 2009 - 06:50:21

Editka.. to solarko treba rozobrat a vypojit z okruhu ten casovac... znefunkcnit ho... je to zalezitost na 10min.. potom staci solarko zapnut cez hodiny k zvecsovaku..
  • 0

#253 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 30 duben 2009 - 06:53:27

Editka.. to solarko treba rozobrat a vypojit z okruhu ten casovac... znefunkcnit ho... je to zalezitost na 10min.. potom staci solarko zapnut cez hodiny k zvecsovaku..


Rasťo, znefunkčnit? Myslíš, že to zvládnu? nebo to mám raději strčit elektrikářovi?
  • 0

#254 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 30 duben 2009 - 06:55:17

jedna sa o odpojenie jedneho dratu, ale ak s tym nemas ziadnu skusenost.. daj to radsej elektrikarovi...
  • 0

#255 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 30 duben 2009 - 06:59:49

jedna sa o odpojenie jedneho dratu, ale ak s tym nemas ziadnu skusenost.. daj to radsej elektrikarovi...

jj Rasťo, děkuju, moc! skořím k sousedovi, snad bude doma :)
  • 0

#256 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 11 květen 2009 - 21:51:38

tak jsem nasel ten svuj papir :-)

Arches polohruby 180g (300g nemeli), hezka struktura, nekyseleny, lisovany za studena. B2 56x76cm stoji 100Kc (Zlata lod, Praha), delam z toho 6-9 papiru (dle velikosti), takze cena neni zas tak hrozna.

Zkousel jsem na nej VanDyka, ted kyanotypii, a papir sam o sobe me prijde kontrastnejsi, cili neni potreba dodatecne zkontrastnovat at jiz papir, ci vyvolavaci vodu.
  • 0

#257 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 1 červen 2009 - 12:15:10

Musím zas chválit. Víkendovej Workshop v Jindřichově Hradci byl výbornej. Udělalo se tam dost práce a v sobotu jsem to táhli až do osmi večera. Pak jsme se sešli u dobré večeře kde prof. Vojtěchovský končil projekci s povídáním po půlnoci.
Odjížděl jsem nabitý nadšením po setkání se zajímavými lidmi.
V zářijovém běhu se bude dělat gumotisk a olejotisk. Zájemcům doporučuju si připravit velkoformátový negativ a mít vyzkoušenou alespoň jednu z jednoduchých technik i když to není podmínka.
  • 0

#258 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 1 červen 2009 - 12:18:11

Tady je několik ukázek z toho co jsme dělali:

Vložený obrázek
POP papír

Vložený obrázek
Kyanotypie

Vložený obrázek
Sépiový tisk VanDyke

Vložený obrázek
Platino/paládiový tisk
  • 1

#259 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 2 červen 2009 - 09:57:02

podzimni workshop uz je plny, tak treba za rok?
  • 0

#260 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 červen 2009 - 10:01:30

Zdenku, na nahledech to vypada moc pekne. piktorialisto jeden :wink:
  • 0

#261 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 2 červen 2009 - 10:03:31

pekne, pekne - ten POP je necim tonovany?
  • 0

#262 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 červen 2009 - 11:35:51

no zcela jiste chloridem zlatitym
  • 0

#263 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 červen 2009 - 11:40:38

Moc pekne, Zdenku.
  • 0

#264 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 2 červen 2009 - 16:18:58

Zdeňku,
skvělá práce. Vyzrálá alternativa :lol:
  • 0

#265 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 červen 2009 - 00:23:12

no zcela jiste chloridem zlatitym


pokud vím tak není. chlorid zlatitý dá (překvapivě) hodně tmavě modrý tón...až černý. toto POP papír bez tónování.
  • 0

#266 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 3 červen 2009 - 08:55:34

podzimni workshop uz je plny, tak treba za rok?


Zářijový běh je aktuálně téměř prázdný,
tak se registrujte než se to zaplní. Já to radši včera udělal.

Kamile, pokud by tě zajímal olejotisk a gumotisk,
tak ti příjemné setkání v JH určitě doporučuju.

Ten POP není tónovaný. Rozdíl tónované verze je vidět ve vlákně Albumin/POP.

Dík za reakce. Piktorialistou jsem aktuálně pod vlivem Jirkovi optiky a Davidova nadšení pro meziválečné období.
  • 0

#267 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 3 červen 2009 - 09:50:49

podzimni workshop uz je plny, tak treba za rok?


Zářijový běh je aktuálně téměř prázdný,
tak se registrujte než se to zaplní. Já to radši včera udělal.


Aha tak to bylo jeste k tomu jarnimu, tvarilo se to ze je plny i ten podzimni.

Ten POP vypada barevnejsi nez albumin, Zdenku uz jsi ty papiry ode me zkousel? dlouho zase nevydrzi 8-O
  • 0

#268 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 3 červen 2009 - 10:19:37

Ten POP vypada barevnejsi nez albumin, Zdenku uz jsi ty papiry ode me zkousel? dlouho zase nevydrzi 8-O

a jaj, vandyke je na nějaký ten týden docela stabilní,
teď bude čas je sdělat, snat to přežily
  • 0

#269 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 červen 2009 - 10:31:27

podzimni workshop uz je plny, tak treba za rok?


Zářijový běh je aktuálně téměř prázdný,
tak se registrujte než se to zaplní. Já to radši včera udělal.

Kamile, pokud by tě zajímal olejotisk a gumotisk,
tak ti příjemné setkání v JH určitě doporučuju.

Ten POP není tónovaný. Rozdíl tónované verze je vidět ve vlákně Albumin/POP.

Dík za reakce. Piktorialistou jsem aktuálně pod vlivem Jirkovi optiky a Davidova nadšení pro meziválečné období.


Hele tam nepisou olejotisk ale bromolej.
  • 0

#270 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 3 červen 2009 - 10:42:52

no mozna pisou bromolej, ale vloni se delal olej. Kdyz jsem se pana Vojtechovskeho ptal na tu "zkracenou" variantu pro "pojidace kolacu", tak preferoval jednoznacne klasicky olejotisk.
  • 0

#271 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 3 červen 2009 - 16:30:56

Ano, olejotisk. Dal jsem jim vědět, že tam mají chybu.
Také rozhodně stojí za to přivézt hotové VF negativy.
  • 0

#272 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 červenec 2009 - 18:53:52

Moji inspirátoří, poraďte prosím, jakou barvu na gumotisk. V rádci generála Davida píší, že se dají pouřít barvy temperové, lepší prý jsou jakési práškové. Co mám koupit?
  • 0

#273 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 17 červenec 2009 - 20:30:35

u prof. Vojtechovskeho jsme pouzivali akvarelove barvy v tubach.
  • 0

#274 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 18 červenec 2009 - 00:45:54

Slany proces som skusal asi pred polrokom, ale vysledky sa mi vobec nepozdavali, pretoze slany proces oproti VanDyke kresli svetla sedou (mozno som niekde robil chybu)... dalej je to oproti VanDyke komplikovanejsie... citlivy roztok treba zarabat pred nanasanim a velmi casto sa mi tvorili mapy i ked som si daval pozor pri natierani citlivej vrstvy... Slany proces som robil podla navodu z ntm.cz, jediny zasadny rozdiel som zistil pri natierani citlivej vrstvy... podla navodu som mal davat velmi jemnu vrstvu, ale to sa mi neosvedcilo asi vzhladom k hrubej strukture papierov Petrus...

Slany proces:
Vložený obrázek
VanDyke:
Vložený obrázek
Slany proces - papier Petrus 170g:
Vložený obrázek
VanDyke - papier Petrus 170g:
Vložený obrázek


Mimochodem Rasťo, ogaro, ta fotografie nazval sem si pracovně "Vnuk a Děd" je krásná, silná, hloubavá..... Pro mě je to krásný a laskavý "střet" generací, pán vzadu ve tmě, téměř odcházející, vepředu nová, nastupující generace, budoucnost našich národů a víra v budoucno. Bez této generace je náš život k ničemu.....Děkuji Rasťo za tyto fotografie a čert vem techniku a papír na který bylo udělána.....dobrou noc všem, přátelé.
  • 0

#275 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 18 červenec 2009 - 02:24:39

Krakene, já se a tebú mosim pobratřiť. Neboť ty jsi obrovský člověk. Je vidět, že fotografii vidíš jako věc společenských súvislostí, kde každá kapka potu snahy má určitý následek. Neboť vše súvisí se vším, všichni jsú spolem, ač i nesúhlasija, a ty, jakkoliv stále píšeš co nejprostější z prostých, máš ducha tak širého, že fšickni filosofové jsú úplné hnidy a pazgřivci.
  • 0

#276 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 18 červenec 2009 - 17:24:21

Ploci děkuju, moc si toho co si napsal vážím a ve své vlastní ješitnosti a egoismu mne to těší moc, moc jak sviňa...
Co s týká teho pobratření, tožý mosím přijet na sraz do tych Štiavnic (eslivá tam budu) a tam smočíme naše rty v halúzkovém moku, kerý stvrdí naše bratrsvo jako krůpěje červeného potu zející z rány na našich zápěstích......
  • 0

#277 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 19 červenec 2009 - 06:59:37

Kraken: Dakujem... som rad a velmi ma tesi ze ta fotka oslovila a ty si si v nej nasiel svoj pribeh... a co napisal Ploci o nieco vyssie, tak s tym mozem iba suhlasit :idea:

Ploci: na gumotlac su vhodne akvarelove farby v tube, skusal som aj praskove pigmenty, ale tie sa mi velmi neosvedcili... z akvareliek su vhodne Winsor&Newton... skusal som aj ine (marmieri, kohinoor), ale vysledky neboli pre mna dobre..
  • 0

#278 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 16 srpen 2009 - 22:19:19

Zkoušel někdo Kallitype a Argyrotype. Tady je to spolu s Van Dyke
http://www.alternati...les/art055.html

Spíš mě zajímá náročnost, chemie a zda se od sebe tyhle techniky tak liší, viz doprovodné fotky.
  • 0

#279 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 17 srpen 2009 - 06:55:43

nojgi... ja som sa este minuly rok pokusal o kallitypiu pretoze som mal zaujem robit ciernobiele printy... najproblemovejou ingredienciou je Ferric Oxalate - stavelan zelezITY (vraj je velmi zle rozpustny vo vode)... ja som si ho zadovazil za 1800Sk/1kg, ale nedosiahol som ziadne vysledky.. nakoniec som zistil, ze mi predali miesto stavelana zeleziteho stavelan zelezNATY... po reklamacii mi nevhodny stavelan vzali naspet, ale po informacii o cene stavelanu zeleziteho (asi 5000Sk/1kg) som v tomto procese nepokracoval... dalsou informaciou, ktora mi odobrala chut v kalitypii pokracovat bola od p.Haasa z Ban. Bystrice, ze kalitypiou nikdy nedosiahnem hlboku ciernu aka sa da dosiahnut platinotypiou.. takze ak mas moznost si zadovazit trochu stavelanu zeleziteho na pokusy za dobru cenu, tak ti drzim vsetky palce aby si dosiahol uspokojivych vysledkov... velmi rad by som si totiz ciernobielu kalitypiu pozrel :!:
  • 0

#280 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 17 srpen 2009 - 07:54:08

Tak to zájem opadá u Klalitypie úplně ze stejných důvodů. Jak jak angličtina pro mě problém, tak jsem netušil že je již o této technice napsáno v češtině na těch stránkách pána z technického muzea.

A u té Argyrotypie je pdobný problém s cenou chemie, jedovatostí...apod? Nějaký zádrhel v procesu? Lepší nebo horší výsledky než Van Dyke?

•Sulfamic Acid 7.0 g
•Silver (I) Oxide 7.0 g
•Ammonium Iron (III) Citrate (green) 2.0 g
•Distilled water to make 100.0 cc

http://www.alternati...argyrotype.html
  • 0

#281 rastCAM

rastCAM

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 160 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 18 srpen 2009 - 10:18:48

Argyrotypiu som neskusal... mozno niekto iny.. ale pokial su vysledky hnede resp. sepiove (co asi budu, pretoze sa tam pouziva zelezita sol a striebro), tak to je asi jednoduchsie ist do VanDyka... u uvedenych chemikalii poznam iba Ammonium Iron (III) Citrate (green) = citran zelezito amonny zeleny, ktory sa pouziva aj vo VanDyku... viac o VD najdes aj tu:
http://www.temnakomo...iewtopic&t=2318
  • 0

#282 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 18 srpen 2009 - 11:22:27

rastCam, děkuji.

VanDyke jsem si již přečetl a děkuji za uveřejnění. Moc pěkné. Dokonce mi i Zděnek (Kubikula) celý proces ukázal in natura a je to zajímavé. Jen mě zajímala i tahle alternativa s názvem argyrotypie, zda má někdo s ní zkušenosti. Zda se od Van dyke zásadně liší nebo má nějaké výhody(nevýhody). Hnědý snímek by z toho též měl lézt.
  • 0

#283 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 5 říjen 2009 - 13:19:41

Především gumotisk mě zajímal na dalším zářijovém běhu workshopů v Národním muzeu fotografie v Jindřichově Hradci.
http://www.nmf.cz/home/vzdelavani
Zájem je tak veliký, že se v říjnu pořádá ještě jeden běh. Pan prof. Vojtěchovský se do vás snaží natlačit maximum vědomostí a prostory NMF jsou jedinečné.


Ještě před návštěvou JH jsem si dal opáčko na Platinu v Brně:
http://www.photo-gen...rz_fotografie_2
Lektorkou byla Mgr. Gabriela Kolčavová, M.F.A.. Pracovali jsme v malé skupince a bylo dost času se ptát a udělat si několik platinotisků. Ověřil jsem si že Platina patří mezi jednoduché techniky.
  • 0

#284 Vladimír Milata

Vladimír Milata

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 44

Publikováno 28 listopad 2009 - 15:55:38

pánové, chtěl jsem se pozeptti, co si mylíte o tom, že by se dalo obejít všechny Medixy, Agfy a podobné materiály na kontaktní kopie u historických technik tím, že by se koupila v papírnictví levná folie formátu A4 ( požíváme ji v ateliéru jako krycí list technických zpráv ) + tekutá emulze od Fomy, natřu, udělám fotku, kopírují, mám negativ a je to...za pár korun.
Nevím, jak je to ale s adhezí folie vůči emulzi...dalo by se ale obejít tím, že před emulzí nanesu na folii roztok z vepřové želatiny, třeba dr. Oetker...co si o tomhle myslíte..?
  • 0

#285 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 28 listopad 2009 - 17:21:13

pánové, chtěl jsem se pozeptti, co si mylíte o tom, že by se dalo obejít všechny Medixy, Agfy a podobné materiály na kontaktní kopie u historických technik tím, že by se koupila v papírnictví levná folie formátu A4 ( požíváme ji v ateliéru jako krycí list technických zpráv ) + tekutá emulze od Fomy, natřu, udělám fotku, kopírují, mám negativ a je to...za pár korun.
Nevím, jak je to ale s adhezí folie vůči emulzi...dalo by se ale obejít tím, že před emulzí nanesu na folii roztok z vepřové želatiny, třeba dr. Oetker...co si o tomhle myslíte..?


asi by to slo, ale proc - mas s tim vic prace nez s tim negativem. Da se to delat jeste jinak (napr. to tak dela i Vano). Negativ preskenujes a pak si ho vytisknes na pruhlednou folii a mas to (nema to sice tolik detailu - coz asi nebude mit i ten tvuj postup) ale zase to prakticky nic nestoji.
  • 0

#286 Vladimír Milata

Vladimír Milata

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 44

Publikováno 28 listopad 2009 - 18:37:43

pánové, chtěl jsem se pozeptti, co si mylíte o tom, že by se dalo obejít všechny Medixy, Agfy a podobné materiály na kontaktní kopie u historických technik tím, že by se koupila v papírnictví levná folie formátu A4 ( požíváme ji v ateliéru jako krycí list technických zpráv ) + tekutá emulze od Fomy, natřu, udělám fotku, kopírují, mám negativ a je to...za pár korun.
Nevím, jak je to ale s adhezí folie vůči emulzi...dalo by se ale obejít tím, že před emulzí nanesu na folii roztok z vepřové želatiny, třeba dr. Oetker...co si o tomhle myslíte..?


asi by to slo, ale proc - mas s tim vic prace nez s tim negativem. Da se to delat jeste jinak (napr. to tak dela i Vano). Negativ preskenujes a pak si ho vytisknes na pruhlednou folii a mas to (nema to sice tolik detailu - coz asi nebude mit i ten tvuj postup) ale zase to prakticky nic nestoji.


no, co se týká detailů, tak na želatinu dělám hodně a tonální škála včetně ostrosti je super...viz: www.vladimirmilata.cz
  • 0

#287 Vladimír Milata

Vladimír Milata

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 44

Publikováno 28 listopad 2009 - 18:39:24

a navíc jsem pořád na anlogové cestě..o postupu pana Vana vím, ale v tom digitálním mezistupni je jakási odbočka z cesty
  • 0

#288 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 28 listopad 2009 - 18:44:07

se mi ty medixy/agfy nezdají tak hrozně drahý a když to na to člověk zrovinka fotí - udělám dvojče a jeden negativ používám na kopírování
  • 0

#289 Vladimír Milata

Vladimír Milata

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 44

Publikováno 28 listopad 2009 - 19:05:16

pořád tam mám nějakej závoj a ta modrá podložka mi připadá, že ubírá brilanci trochu...možmá je to tím, že ty agfy mám z roku 1986 :D
  • 0

#290 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 duben 2011 - 19:04:21

ahojte, nechcem otravovať s takou blbinou ale neviem kde to hodiť. Jedná sa o to že tieto staré techniky ma veľmi zaujímaju a rad by som sa o nich dozvedel viac ale na internete ma to fat čítať nebaví, či nepoznáte nijakú dobrú knihu aj s praktickými radami. A či by ste mi ešte mohli odporučiť (ak vôbec existuje) dáku jednoduchu techniku ktoru by som mohol skusiť aj s bežne dostupnými vecami (lekáren,obchod s umeleckými potrebami) a nie surovou chémiou. Ďakujem
8-)
  • 0

#291 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 12 duben 2011 - 07:47:19

Mareček,
knihy v našich končinách (slovensky) asi veľmi nezoženieš, skôr v angličtine a zo zahraničia. Odporúčam ako fajn riešenie si vytlačiť toto: 8-O
kyanotypia

Kyanotypia je jedna z tých jednoduchších (keď ju zvládnem aj ja :wink: ), surovej cjémii sa však asi nevyhneš. Ja ti bohužiaľ viac neporadím - moje vedomosti sú malé, no možno niekto ďalší?
  • 0

#292 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 duben 2011 - 18:05:37

Ďakujem, tu techniku som si prečítal, tie dve chemikálie by som už snád dajak zohnal. Len jeden problém je tu, ak som to pochopil správne :wink:, ja vlastne potrebujem na to veľkoformátový film, nie? :-D a ja zatial fotím len kino. nestačilo by ak by som na ten "papier potretý tou chémiou" normálne zvačšil fotku?
  • 0

#293 mykkela

mykkela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 33 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 duben 2011 - 23:38:01

Tak to by opravdu nestačilo....historické techniky se dělají kontaktně ,protože na osvit potřebuješ UV světlo....tedy denní světlo nebo solárko 8-O a to ve zvětšováku nemáš.
  • 0

#294 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 13 duben 2011 - 00:02:42

na velikosti nezáleží
máš tří možnosti:
1.kontaktovat to co máš - hle jak velký pignon dělá malé kontakty
2.zvětšit si kino na RC, okontaktovat ho na druhé a mít papírový negativ
3.počkat

doporučuji zejména tu třetí, mě se to zatím osvědčuje 8-O

(možnost pořízení velké kamery záměrně vynechávám)
  • 0

#295 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 duben 2011 - 17:49:15

na velikosti nezáleží
máš tří možnosti:
1.kontaktovat to co máš - hle jak velký pignon dělá malé kontakty
2.zvětšit si kino na RC, okontaktovat ho na druhé a mít papírový negativ
3.počkat

doporučuji zejména tu třetí, mě se to zatím osvědčuje :-)

(možnost pořízení velké kamery záměrně vynechávám)


1. nechapem čo je pignon :)
2. ak som to dobre pochopil, použiť klasicku okopírovanú zvačšeninu na RC-cku namiesto filmu v návode?
3. neviem čo k tomu povedať, :D
  • 0

#296 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 13 duben 2011 - 19:11:22

Teraz ma tu asi budú kameňovať ale je tu ešte jedna možnosť.
Aj ja využívam práve tú:
- scanovanie malého negatívu a jeho tlač na fóliu atramntovou tlačiarňou

A spravíš si negatív napr. z kinofilmu presne ako potrebuješ.

A už som odhalený. :)
  • 0

#297 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 13 duben 2011 - 19:52:31

Marečku , možná budu mít skleněné technické orwo desky , které by se dali použít na kopírování z menšího formátu jako internegativy. Dám ti vědět , případně bych ti to po tatíkovi poslal do Naháča .
  • 0

#298 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 duben 2011 - 20:07:37

Ďakujem! Hned idem študovať čo su to internegativy :( . Potom sa ozvem :roll:
  • 0

#299 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 13 duben 2011 - 20:12:49

Inter = mezi :roll: tzn. negativ použitý při mezikroku výroby finálního obrazu .
  • 0

#300 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 13 duben 2011 - 22:00:20

Teraz ma tu asi budú kameňovať ale je tu ešte jedna možnosť.
Aj ja využívam práve tú:
- scanovanie malého negatívu a jeho tlač na fóliu atramntovou tlačiarňou

A spravíš si negatív napr. z kinofilmu presne ako potrebuješ.

A už som odhalený. :roll:


presne, pro zacatecnika uplne idealni, nema dalsi starosti s mezinegativem, a pokud se vysledek povede - povzbudi ho to k dalsi praci...

Cili smele do toho.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních