Přejít na obsah


Fotka

Kodak Panoram


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
404 odpovědí na toto téma

#51 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 25 srpen 2008 - 10:19:24

Dají se někde najít informace o té No. 4? To jsou ty Sudkovi jitrnice 10X30 cm? Jak hodně se musí kamera předělat, aby tam šli dnešní filmy? Dá se udělat objednávka u Fomy na planfilmy rovnou řezané 10x30?

Děkuji za odpovědi.


Příště můžu No.4 vzít na sraz. Na téma Sudek a Panoram by to bylo na delší povídání.
Zatím mám z No.4 jednu a to ne zrovna povedenou expozici. Vymyšlení a uskutečnění založení jednoho planu řezeného z Fomapanu100 30x40 zabralo 4 hodiny. Právě tento rozdíl proti snadné použitelnosti No.1 je důvod proč otálím.
Na zakázkovou výrobu u Fomy zapomeňte. Spodní hranice zakázky je 1.000.000,- Kč.
  • 0

#52 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 25 srpen 2008 - 10:33:57


Siroky svitek by byl fajn, ale jednodussi je vymyslet zandavani filmu, jeden planfilm cca 10x30cm z Belgie - sheetfilm.be - by vysel na jedno euro. a to uz je fajn.

zkouseli jste ten film uz nekdo ( WEPHOTA)? ti belgicani tam maji dost dobre ceny...


zatim ne, ale porad o tom kecame:) ceny me take lakaji, rezou na vsechny formaty, vcetne tebou definovane. Co jsem si s nimi psal - film by mel byt ORWO NP 22. asi to po nich prevzali. kdo vi :)

no me to zajima hlavne kvuli 400asa, kterou tam uvadi (momentalne neni skladem). Takze kdyby se nahodou delala nejaka hromadna objednavka, tak bych se svezl.
  • 0

#53 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 25 srpen 2008 - 10:47:54

... Jen mě zaráží, že tam nemá moc velké kulové zkreslení...


kulove zkresleneni? to je prave ono - je to pravy panoramaticky pristroj, tedy objektiv opisuje vysec kruhu, a draha filmu neni rovna...


Todle je pro mě moc podstatná věc. Pravé panorama, čili do široka rozběhlé základní ohnisko kreslící na výseč válce, mi přijde mnohem přirozenější než nepravé panorama, čili výřez formátu ze širokého skla. Pravé mi přijde mnohem přirozenější a bližší běžnému vnímání. Myslím, že v oku máme zhruba základní ohnisko, tím těkáme a to často po horizontu.
U Panoramu je to pak ještě podpořeno použitím nejjednoduššího objektivu - monoklu. Vinětace je ku prospěchu věci. Když upřete pohled na jeden bod, vidíte okolí poměrně neostře. Po chvíli vám oči budou chtít někam utéct. Stejně přirozeně živý je snímek z Panoramu.
Myslím, že to vše je z těch fotek pak cejtit.
  • 0

#54 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 25 srpen 2008 - 11:25:00

Ještě jsem se zapoměl zeptat. Film se zakládá u No.1 a No.4 do oblouku nebo rovně? U No.4 jsem viděl rozebíratelnou variantu D a pak ještě B což jsou dva díly jako No.1 - jen ty dva kusy jsou samozřejmě větší.
  • 0

#55 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 25 srpen 2008 - 11:29:21

do oblouku, prave diky tomu a otocnemu objektivu je to prave panorama.

Prakticky existuji 2 typy krabic (pokud neberu ze No.4 je jen zvetsena 1ka s jinym uhlem (3ku uz vubec )). Rozeviratelna (verze D) - ma odklopna dvirka do stran, a pak jsou starsi verze ktere jsou 2 krabice, ktere se do sebe zasouvaji.

Mam 1ku i 4ku verzi D - v Praze mohu ukazat (Kubikula ma stejne).
U tech starsi se da podle me lepe vyresit tesnost, aby dovnitr neslo svetlo, pro praci v rukavu, kterou u 4ky planuji mi prijde vyhodnejsi prave Dcko - s tim ze si jen odklopim zadek.
  • 0

#56 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 25 srpen 2008 - 12:17:23

Asi už poslední věc, jak je přesné odpočítávání snímků? Jak je velká mezera mezi snímky a jak moc se liší velikost mezery? Kdyby nebyla jedna mezera 1 cm a druhá 5 cm, ale +- cihla v nějaké toleranci snad se dá uvažovat i o svitkovém filmu 120 a předělání uchycení cívky + vystředění dráhy filmu.
  • 0

#57 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 25 srpen 2008 - 12:58:27

Asi už poslední věc, jak je přesné odpočítávání snímků? Jak je velká mezera mezi snímky a jak moc se liší velikost mezery? Kdyby nebyla jedna mezera 1 cm a druhá 5 cm, ale +- cihla v nějaké toleranci snad se dá uvažovat i o svitkovém filmu 120 a předělání uchycení cívky + vystředění dráhy filmu.


u te 4ky to zatim nemame vyresene,
u 1ky je to tak presne, jak presne pocitas :-x, snimky se musi odpocitavat rucne, protoze ale ruzne filmy jsou ruzne tluste, univerzalni pravidlo neni - pro ilford filmy plati - 17,8,7,6 1/2 - plati to plus minus i pro Fuji - nicmene kdyz si nejsem jist - pridam ctvrt otacku.

U te 4ky jsem videl i moznost, ze clovek mel 120ku film, nicmene pak uz je to dost velka nudle ono 10x30 a 6x30 je dost rozdil preci jenom pomer stran 1:3 a 1:5 je znat.
  • 0

#58 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 25 srpen 2008 - 16:36:54

Asi už poslední věc, jak je přesné odpočítávání snímků? Jak je velká mezera mezi snímky a jak moc se liší velikost mezery? Kdyby nebyla jedna mezera 1 cm a druhá 5 cm, ale +- cihla v nějaké toleranci snad se dá uvažovat i o svitkovém filmu 120 a předělání uchycení cívky + vystředění dráhy filmu.


Odpočítáváš 17-18 podle kraje a pak 8, 7, 6.5 a mezera je většinou tak akorát 0.5cm. u No.1 jsme se dostali na rozumnou chybovost, ale i tak je potřeba počítat s velkým nárokem na spotřebu filmu a určitým odpadem. Například mě vypekli s diákama ve Fotografii. Zatnuli mi napínací trny hluboko za kraj filmu a prý mám nestandardně pokrytý film na dlouho, ale to mi udělali jen jednou.
Mimo republiku má někdo předělaný No.4 na svitek. Na můj vkus je výsledný obraz taková atrakce. Extraširokoúhlé a málý úhel do výšky.
  • 0

#59 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 25 srpen 2008 - 18:47:11

Kubikula:

Já jsem spíš přemýšlel o 6x24 cm. Tři snímky se vejdou s 2 cm mezerou, do které bych se měl snad dostat v nějaké toleranci. Vystřihl jsem si tento formát z papíru a tak špatné to není. Žádná extra nudle, ale větší panorama to je. Jen už to nepůjde moc zvětšovat, pokud nepočítám scan a PC cesta což se mi nelíbí. Formát 10 x 30 cm by byl supr jen nevím jak tam ten film dát, když už by se mi povedl říznout. Po každém snímku dávat kameru do rukávu a nabíjet novou jitrnici jen po hmatu a zároveň nevědět co s exponovaným snímkem, abych si jej neosvítil nebo nepoškrábal zatím nevím.
  • 0

#60 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 srpen 2008 - 19:27:37

Kubikula:

Já jsem spíš přemýšlel o 6x24 cm. Tři snímky se vejdou s 2 cm mezerou, do které bych se měl snad dostat v nějaké toleranci. Vystřihl jsem si tento formát z papíru a tak špatné to není. Žádná extra nudle, ale větší panorama to je. Jen už to nepůjde moc zvětšovat, pokud nepočítám scan a PC cesta což se mi nelíbí. Formát 10 x 30 cm by byl supr jen nevím jak tam ten film dát, když už by se mi povedl říznout. Po každém snímku dávat kameru do rukávu a nabíjet novou jitrnici jen po hmatu a zároveň nevědět co s exponovaným snímkem, abych si jej neosvítil nebo nepoškrábal zatím nevím.


koupit vice panoramu, jak proste mily Watsone :-x
  • 0

#61 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 25 srpen 2008 - 19:31:11

Georgi: Koupit více panoramů a černocha, který je bude nosit :-x
  • 0

#62 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 25 srpen 2008 - 20:32:16

Georgi: Koupit více panoramů a černocha, který je bude nosit :(


pozor na to, Kubikula uz ma 3 panoramy a sni o ctvrtem, ja mam dva a zatim spokojenost - uvidime jestli dopadnu jako on :-x
  • 0

#63 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 26 srpen 2008 - 08:04:07

... Formát 10 x 30 cm by byl supr jen nevím jak tam ten film dát, když už by se mi povedl říznout. Po každém snímku dávat kameru do rukávu a nabíjet novou jitrnici jen po hmatu a zároveň nevědět co s exponovaným snímkem, abych si jej neosvítil nebo nepoškrábal zatím nevím.


No můžeš doma nabít a jít udělat jeden snímek, nebo můžeš přebíjet v rukávu. Sudek s rukávem dělat nemohl – měl jednu ruku. Ušili mu pytel na celého Sudka, on do pytle zalezl a nabil Panoram na jeden snímek. Ještě k tomu měl zubní protézu…
Viděl jsem fotky Sudka v akci a působí to jako symbol úsilí.
  • 0

#64 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 26 srpen 2008 - 11:16:15

Kubikulo, vyhlasuju tema dalsiho setkani panoramatiku :-x

potrebuju prijit na to, proc se mi obcas na fotkach z panoramu objevi ten flek - zadne pravidlo na to nefunguje, je to naprosto nahodne. A zacina me to vcelku stvat :(
  • 0

#65 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 26 srpen 2008 - 13:08:30

Kubikulo, vyhlasuju tema dalsiho setkani panoramatiku :-x

potrebuju prijit na to, proc se mi obcas na fotkach z panoramu objevi ten flek - zadne pravidlo na to nefunguje, je to naprosto nahodne. A zacina me to vcelku stvat :(


ahoj, nevím jak, ale nejprve jasně odděl jestli světlo jde přes objektiv, přes otevřená vrata, nebo někudy krabicí

už máš vyvolaný Alpy?
  • 0

#66 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 26 srpen 2008 - 13:34:54

Asi jsem se zbláznil, ale nedalo mi to a začal jsem komunikovat s panem Pospíšilem z Fomy.

Jsou schopni dotat neadjustovanou metráž svitkového filmu zadané šíře. psal jsem o 9 cm, ale Vlčák má starý 103 film, tak bychom měli přesný rozměr a cívku, podle které bychom vyrobily další.

Udělali by 10 roliček po 50 metrech což je minimální množství k odběru. Každá rolička 50m by byla zvláš zabalená v nějakém černém obalu. Předpokládám, že bude materiál bez černého krycího papíru. Cena zatím v jednání.

Toť první výstup.



Má spekulace. Později se cena hrubého materiálu spřesní a třeba to bude neúnosné.

Dokázat vyrobit, ze dřeva cívky, doma film na ně lepit a stříhat z metráže. Taková adjustáž, ala 220 film hand made.

Normální svitek je dlouhý 80 cm. Metráž 50 m odpovídá cca 62 svitkům 120.

Svitek stojí 60,- Kč vynásobíme jej 62 a máme cenu za jednu cívku atypického filmu = 3720 Kč. Cívek máme 10, takže zakázka by byla za zhruba 37200 Kč.



Při 10 bláznech to není trága, ale tolik nás asi není. Snad jsem se při výpočtu nesekl o nulu. Má cenu jednat dál pokud by se cena pohybovala v těchto mezích? Znamenalo by to cca 30 Kč jedno cvaknutí. Pokud si odpustím výrobu cívky, kterých tolik nepotřebujem a koupě černého papíru na zavádění a zamotání


P.S. Další věc jestli nekrájet na dva, ale jeden snímek a vyvolávat v misce nebo nějaké jiné řešení jak dál zpracovat.
  • 0

#67 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 26 srpen 2008 - 13:44:36

tak Vás tu kucí tak jako průběžně čtu a začínám mít divný šimrání. nic na tom, že s kamarádem zakládáme sektu ljubitělistů. takovej panoram je asi taky dobrá závislost...
  • 0

#68 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 26 srpen 2008 - 13:57:57

nojgi, pokud to je radove tak jak pocitas, tak pocitejte se mnou...uz si shanim panoram...vcera zrovna jeden (panoram 1) sel za 230liber, prihodil jsem 201 :)
  • 0

#69 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 26 srpen 2008 - 14:22:14

Asi jsem se zbláznil, ale nedalo mi to a začal jsem komunikovat s panem Pospíšilem z Fomy.

Jsou schopni dotat neadjustovanou metráž svitkového filmu zadané šíře. psal jsem o 9 cm, ale Vlčák má starý 103 film, tak bychom měli přesný rozměr a cívku, podle které bychom vyrobily další.

Udělali by 10 roliček po 50 metrech což je minimální množství k odběru. Každá rolička 50m by byla zvláš zabalená v nějakém černém obalu. Předpokládám, že bude materiál bez černého krycího papíru. Cena zatím v jednání.

Toť první výstup.



Má spekulace. Později se cena hrubého materiálu spřesní a třeba to bude neúnosné.

Dokázat vyrobit, ze dřeva cívky, doma film na ně lepit a stříhat z metráže. Taková adjustáž, ala 220 film hand made.

Normální svitek je dlouhý 80 cm. Metráž 50 m odpovídá cca 62 svitkům 120.

Svitek stojí 60,- Kč vynásobíme jej 62 a máme cenu za jednu cívku atypického filmu = 3720 Kč. Cívek máme 10, takže zakázka by byla za zhruba 37200 Kč.



Při 10 bláznech to není trága, ale tolik nás asi není. Snad jsem se při výpočtu nesekl o nulu. Má cenu jednat dál pokud by se cena pohybovala v těchto mezích? Znamenalo by to cca 30 Kč jedno cvaknutí. Pokud si odpustím výrobu cívky, kterých tolik nepotřebujem a koupě černého papíru na zavádění a zamotání


P.S. Další věc jestli nekrájet na dva, ale jeden snímek a vyvolávat v misce nebo nějaké jiné řešení jak dál zpracovat.


civky mam 4 :), rozhodne by to chtelo bez papiru, kryci papir by se dal pouze na zacatek a konec - tedy ala 220 film. Civky mohu poskytnout, nicmene zda se ze take nejsou originalni - jsou lehce mensi.

Gorgi - No.1 je na 120ku svitek, resp na jeji klon. Koukam - ze se to tu nejak rozjizdi :D

200liber - to by musel byt opravdu v super stavu, pozor hlavne na mech a mechanismus otaceni.
  • 0

#70 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 26 srpen 2008 - 14:27:32

vypadal velmi zachovale... Ted je na Ebayi i No. 4 - ale amik to neposila mimo Staty...zatim tusim 150USD? Chtel jsem spis svitkovy No. 1, ale kdyz se to mozna podari vyresit i jinak...tak No. 4 by byl daleko lepsi, ty kontakty musi byt uzasne...tsaci se podivat na smutnou krajinu. Sice by byla omezena nabidka filmu...ale snad by se silenci na dva filmy (Foma 100 a 400 snad nasli)
  • 0

#71 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 26 srpen 2008 - 14:36:30

Kubikulo, vyhlasuju tema dalsiho setkani panoramatiku :)

potrebuju prijit na to, proc se mi obcas na fotkach z panoramu objevi ten flek - zadne pravidlo na to nefunguje, je to naprosto nahodne. A zacina me to vcelku stvat :(


ahoj, nevím jak, ale nejprve jasně odděl jestli světlo jde přes objektiv, přes otevřená vrata, nebo někudy krabicí

už máš vyvolaný Alpy?


skoro skoro, mam zatim 4 filmy na acrossu, vyvolal jsem to normal jako 100ku, a v pohode (bylo pod mrakem) - a nebyl snih. FP4ky jsou za plneho slunka - na ty se chystam dneska.

Do pristi seance stihnu urcite neco okontakovat - mam ted nejaky jachty, volejbal - mimochodem ten vypada suprove - nejlepsi je fotit primo z pulky a mas tam cely hriste :D
  • 0

#72 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 26 srpen 2008 - 14:51:03

Petre - a jeste dve poznamky...
1) s tim filmem namotanym na civce a s krycim papirem by se pak dalo treba kseftovat :)
2) udelali by i jiny rozmer? treba 4x4 by byl fajn, na tohle by se snad nasel i trh...a kdyby to slo narezat z Fomapanu R, ta bych z Rolleie Baby nebo Yashicy 44 sly krasne diacky promitnutelne snad i kinopromitackou.
  • 0

#73 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 26 srpen 2008 - 14:54:09

Petre - a jeste dve poznamky...
1) s tim filmem namotanym na civce a s krycim papirem by se pak dalo treba kseftovat :)
2) udelali by i jiny rozmer? treba 4x4 by byl fajn, na tohle by se snad nasel i trh...a kdyby to slo narezat z Fomapanu R, ta bych z Rolleie Baby nebo Yashicy 44 sly krasne diacky promitnutelne snad i kinopromitackou.


pro Rollei Baby je film 127, mam doma v lednicce jeste 2 neexponovane kusy - zkousel jsem je v Kodak Vest Pocket - jsou to Efke 100ky, uz si nepamatuju co presne. Pro 127ky je zbytecne vymyslet neco co uz existuje, me je kamarad kupoval ve Fotoimpexu, cili je mozne se domluvit s Nicodemem
  • 0

#74 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 26 srpen 2008 - 15:09:46

Asi jsem se zbláznil, ale nedalo mi to a začal jsem komunikovat s panem Pospíšilem z Fomy.

Jsou schopni dotat neadjustovanou metráž svitkového filmu zadané šíře. psal jsem o 9 cm, ale Vlčák má starý 103 film, tak bychom měli přesný rozměr a cívku, podle které bychom vyrobily další.

Udělali by 10 roliček po 50 metrech což je minimální množství k odběru. Každá rolička 50m by byla zvláš zabalená v nějakém černém obalu. Předpokládám, že bude materiál bez černého krycího papíru. Cena zatím v jednání.

Toť první výstup.



Má spekulace. Později se cena hrubého materiálu spřesní a třeba to bude neúnosné.

Dokázat vyrobit, ze dřeva cívky, doma film na ně lepit a stříhat z metráže. Taková adjustáž, ala 220 film hand made.

Normální svitek je dlouhý 80 cm. Metráž 50 m odpovídá cca 62 svitkům 120.

Svitek stojí 60,- Kč vynásobíme jej 62 a máme cenu za jednu cívku atypického filmu = 3720 Kč. Cívek máme 10, takže zakázka by byla za zhruba 37200 Kč.



Při 10 bláznech to není trága, ale tolik nás asi není. Snad jsem se při výpočtu nesekl o nulu. Má cenu jednat dál pokud by se cena pohybovala v těchto mezích? Znamenalo by to cca 30 Kč jedno cvaknutí. Pokud si odpustím výrobu cívky, kterých tolik nepotřebujem a koupě černého papíru na zavádění a zamotání


P.S. Další věc jestli nekrájet na dva, ale jeden snímek a vyvolávat v misce nebo nějaké jiné řešení jak dál zpracovat.


no to je úžasná zpráva a velmi mě překvapuje
jestli můžeš, jednej prosím dál, samozřejmě bude záležet na ceně/metr a minimálním absolutním odběru
výroba cívek se vyřeší, to už je vedlejší věc
  • 0

#75 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 26 srpen 2008 - 15:14:38

ještě jednu poznámku, někdy zástupci firem rádi slibujou,
na adresu michal.parizek@agfa.com jsem 23.7. poslal

Dobrý den,
po tel. konzultaci bych Vás poprosil o cenovou nabídku a technický list na:
- CP-V film 35x43
- CPG ORTHO zelenocitlivý různé rozměry 13x18-35x43
Děkuji Zdeněk Řivnáč

do teď nic...
  • 0

#76 Kubass

Kubass

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 srpen 2008 - 15:59:49

tak Vás tu kucí tak jako průběžně čtu a začínám mít divný šimrání. nic na tom, že s kamarádem zakládáme sektu ljubitělistů. takovej panoram je asi taky dobrá závislost...


Sekta ljubitělistů?? Já chci taky do sekty ljubitělistů! Svoje nejlepší snímky jsem udělal právě s ním. Akorát ty zadní dvířka mě občas zradí. Kodak Panoram vám pánové závidím, tak daleko jsem se zatím nedostal. Doufám, že bude brzy k vidění nějaká vaše výstava!
  • 0

#77 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 26 srpen 2008 - 16:10:07

tak Vás tu kucí tak jako průběžně čtu a začínám mít divný šimrání. nic na tom, že s kamarádem zakládáme sektu ljubitělistů. takovej panoram je asi taky dobrá závislost...


Sekta ljubitělistů?? Já chci taky do sekty ljubitělistů! Svoje nejlepší snímky jsem udělal právě s ním. Akorát ty zadní dvířka mě občas zradí. Kodak Panoram vám pánové závidím, tak daleko jsem se zatím nedostal. Doufám, že bude brzy k vidění nějaká vaše výstava!


nebudu tu klukům kontaminovat vlákno. až se to rozjede, udělám samostatný.
  • 0

#78 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 26 srpen 2008 - 18:05:58

Kubikula:

Minimální množství je dané, 10 cívek po 50 metrech. Ještě mu zítra napíši, že by zájem byl a poprosím o urgování cenové nabídky. Pokud se bude pohybovat kolem vypočtené tak to bude myslím docela dobré. Osobně doufám, že bude cena i trochu nižší, protože nedostaneme žádnou adjustaci, jen říznou materiál a udělají 10 klubíček, které dají do černé folie nebo něčeho co nepropouští světlo.

Bude to sice asi Foma, ale to vem čert, hlavně že se bude moct fotit.
  • 0

#79 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 26 srpen 2008 - 18:14:55

a pak už jenom dost Panoramů...
  • 0

#80 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 26 srpen 2008 - 20:16:44

Kubikula:

Bude to sice asi Foma, ale to vem čert, hlavně že se bude moct fotit.


covece ty mas nejaky problem s fomou v listech? To je absolutne pohodovy material, nemam sice srovnani s nicim jinym, nebot nasyslene fp4 jsou zatim hluboko v mrazaku, ale zatim me ta foma (at v 9x12 nebo v 8x10) nezklamala a s vhodnou vyvojkou udelam libovolnou scenu.
  • 0

#81 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 26 srpen 2008 - 20:55:10

jkcz:

Měl jsem díry v emulzi, tak nejásám, ale bylo to v těch vedrech, tak to teď snad půjde bez problémů. Proto jsem blbnul s utvrzováním a nakonec to zpracovat šlo. HP5 byla naprosto v pohodě. Dokonce i 30 let stará FP4 po utvrzení pracovala jak má. Jen ta Foma mi zlobila. Vhodná vývojka D-76 1+3, už nic univerzálnějšího krom rodinalu, se kterým nechci nic mít, ani neznám.

Averze k rodinalu vznikla od Fomy a old verzi R09. Jednou to nevyvolalo vůbec a kuli menší hranové ostrosti se z toho moc nedaly dělat výřezy. D-76 mi vyhovuje mnohem více.
  • 0

#82 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 26 srpen 2008 - 21:06:29

a byla to listova foma? ja mam vyvolano stovky 9x12, a blizim se ke stovce i v 8x10 a nezaznamenal jsem jediny problem. je ale pravda, ze v posledni dobe prerusuju jen vodou, takze mozna ta emulze nedostava takove pecky z prechodu ze zasady do kyseleho prostredi. ale driv jsem prerusoval fomacitrem a taky nic.
  • 0

#83 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 26 srpen 2008 - 21:19:55

Jojo, právě, že listová 9x12 což mě nas... Expirace 09 - 2008, tedy čerstvá věc uložená po celou dobu v lednici úplně dole. Mrazem nemohla projít. U tohoto formátu těch pár černých teček vyretušuji, ale nepotěší.
  • 0

#84 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 27 srpen 2008 - 07:40:09

toz se nam to tema nejak rozjizdi, coz?:)

Tak jsem vcera vyvolal alpy - vsechno jak ma byt, jsem zvedav na kontakty - nechavam na vikend.

Film FP4+, volano jako 50, v LC29 1+19, 6 minut
  • 0

#85 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 27 srpen 2008 - 10:36:18


Bude to sice asi Foma, ale to vem čert, hlavně že se bude moct fotit.


covece ty mas nejaky problem s fomou v listech? To je absolutne pohodovy material, nemam sice srovnani s nicim jinym, nebot nasyslene fp4 jsou zatim hluboko v mrazaku, ale zatim me ta foma (at v 9x12 nebo v 8x10) nezklamala a s vhodnou vyvojkou udelam libovolnou scenu.


jen pro upřesnění, kdyby to klaplo, tak je mnohem účelnější podložka jako pro svitek (ne jako pro plan)

a kdybychom si mohli vybrat, tak bych upřednostnil asi citlivější emulzi T200

každopádně pro většinu focení s Panoramem No4 potřebujete spíše citlivost materiálu 27/400 než 21/100
  • 0

#86 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 27 srpen 2008 - 11:57:20

Kubikula:

Jak je prosímtě No.4 velká a těžká? Počítal jsem s odhadem max. do 2kg, spíše méně.

Časy co jsem pochopil jsou cca 1/50 a 1/25 +- cihla. Zkoušel jsi fotit na jedno políčko bez přetočení filmu? Tedy vícenásobná expozice cca 2x až 3x na jedno políčko?
  • 0

#87 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 27 srpen 2008 - 12:11:47

Kubikula:

Jak je prosímtě No.4 velká a těžká? Počítal jsem s odhadem max. do 2kg, spíše méně.

Časy co jsem pochopil jsou cca 1/50 a 1/25 +- cihla. Zkoušel jsi fotit na jedno políčko bez přetočení filmu? Tedy vícenásobná expozice cca 2x až 3x na jedno políčko?



velka krabice to je, ale je dost lehka, prece jen je to prazdna drevena bedynka, exaktni rozmery ti muzu zitra poslat.
  • 0

#88 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 27 srpen 2008 - 12:33:39

Kubikula:

Jak je prosímtě No.4 velká a těžká? Počítal jsem s odhadem max. do 2kg, spíše méně.

Časy co jsem pochopil jsou cca 1/50 a 1/25 +- cihla. Zkoušel jsi fotit na jedno políčko bez přetočení filmu? Tedy vícenásobná expozice cca 2x až 3x na jedno políčko?


vícenásobná expozice je neostrá

No1 si držel v ruce, tak si to porovnej, vejde se mi to oboje do brašny a neváží to tolik co slušná kinofilmová výbava, tedy žádný problém...

ukázka mých No1 D a No4 D

Vložený obrázek
  • 0

#89 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 27 srpen 2008 - 12:35:35

Kubikula:

Jak je prosímtě No.4 velká a těžká? Počítal jsem s odhadem max. do 2kg, spíše méně.

Časy co jsem pochopil jsou cca 1/50 a 1/25 +- cihla. Zkoušel jsi fotit na jedno políčko bez přetočení filmu? Tedy vícenásobná expozice cca 2x až 3x na jedno políčko?


vícenásobná expozice je neostrá

No1 si držel v ruce, tak si to porovnej, vejde se mi to oboje do brašny a neváží to tolik co slušná kinofilmová výbava, tedy žádný problém...

ukázka mých No1 D a No4 D

Vložený obrázek



to je ta nova No.1D? nebo ta tvoje puvodni - dnes uz ne tak hezky vypadajici :)
  • 0

#90 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 27 srpen 2008 - 13:58:54

to je ta nova No.1D? nebo ta tvoje puvodni - dnes uz ne tak hezky vypadajici :)


nova, bohuzel se obavam, ze za pul roku bude hneda...
  • 0

#91 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 27 srpen 2008 - 14:00:21

odpovidam tudy, at to nemizi v mailech:

Z reprodukci v knihach nelze odecitat presny format a dokonce reprodukce v "Praze panoramaticke" - tisk ofset jsou lehkym orezem proti puvodni hlubotiskove knize. Vsiml jsem si toho, kdyz mi tam neco v obraze nesedelo. Tim je hodnota publikace z meho pohledu trochu snizena.

Filmy pro No4 - 33 dolaru za funkcni vzory s TriX, krycim pasem a hlavne civky, mi prijde dobra cena.

Experimentovat lze pro začátek i s RC papirem misto negativu.
  • 0

#92 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 27 srpen 2008 - 14:42:19

odpovidam tudy, at to nemizi v mailech:

Z reprodukci v knihach nelze odecitat presny format a dokonce reprodukce v "Praze panoramaticke" - tisk ofset jsou lehkym orezem proti puvodni hlubotiskove knize. Vsiml jsem si toho, kdyz mi tam neco v obraze nesedelo. Tim je hodnota publikace z meho pohledu trochu snizena.

Filmy pro No4 - 33 dolaru za funkcni vzory s TriX, krycim pasem a hlavne civky, mi prijde dobra cena.

Experimentovat lze pro začátek i s RC papirem misto negativu.


presny format obrazu napisu, mam origos negativy ze 4ky, a mozna budou dalsi, protoze ten clovek je ma a nevi co s nimi. Ma k tomu i perfektni poznamky, viz vyse v tomto vlaknu.
  • 0

#93 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 27 srpen 2008 - 14:49:16

Až se něco zajímavého naskytne tak jdu do toho, i kdyby to mělo zůstat ve vytrýně :)
  • 0

#94 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 27 srpen 2008 - 16:20:56

A jéje
čili s Panoramem u nás začíná
Josef Sudek

pak ho následují
Jiří Toman
Ivan Lutterer

a pak je tu Tomáš Vitovský a za ním se vrhne
celá banda temnokomorníků

varuju vás - je to pošetilost a bláznoství!
  • 0

#95 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 28 srpen 2008 - 10:41:12

Pátrám po internetu, ale výrobce 103 filmu nemohu najít? Máte někde uložený odkaz? 33 dolarů, tedy asi 500 Kč za film je docela dost, ale aspoň pro zajímavost bych se rád podíval.
  • 0

#96 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 28 srpen 2008 - 12:56:55

A jéje
čili s Panoramem u nás začíná
Josef Sudek

pak ho následují
Jiří Toman
Ivan Lutterer

a pak je tu Tomáš Vitovský a za ním se vrhne
celá banda temnokomorníků

varuju vás - je to pošetilost a bláznoství!


a taky feyfar a jeho vertikální praha!
  • 0

#97 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 28 srpen 2008 - 13:02:45

Pátrám po internetu, ale výrobce 103 filmu nemohu najít? Máte někde uložený odkaz? 33 dolarů, tedy asi 500 Kč za film je docela dost, ale aspoň pro zajímavost bych se rád podíval.


a jejej - uz to nemuzu dohledat, asi jsme si s Kubikulou psali pres ICQ, doufam ze to najde on :), ale byl to nejaky USA online obchod - nic moc znameho.

Spis jde o to si to za 500 vyzkouset a mit ty civky. Ani nevim kolik obrazku by se tam veslo.
Vcera jsem to nestihl zmerit - snad dneska, ale ma prijet rodina - tak nevim,nevi, asi pak padnu mrtvej do postele.
  • 0

#98 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 28 srpen 2008 - 13:50:17

A jéje
čili s Panoramem u nás začíná
Josef Sudek

pak ho následují
Jiří Toman
Ivan Lutterer

a pak je tu Tomáš Vitovský a za ním se vrhne
celá banda temnokomorníků

varuju vás - je to pošetilost a bláznoství!


a taky feyfar a jeho vertikální praha!


nejsem si jistý, ale to by měl spíš být klasický výřez, snad ani ne Horizon,
nemyslím že to je Kodakova kamera
  • 0

#99 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 29 srpen 2008 - 09:10:12

mam dojem, že jsem četl, že to byla přímo sudkova. ale nemám to teď šanci dohledat, tudíž se nehádám :)
  • 0

#100 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 29 srpen 2008 - 10:30:33

Při přípravách na cestu do Benátek jsem nejdříve řešil: jak cestovat, pak kde se ubytovat a teď přišlo: na co fotit.

Na poslední chvíli jsem začal shánět více citlivé svitky od Ilfordu (rozměr cívek Ilford dobře šmakuje Panoramu No1). Chtěl jsem citlivé filmy, protože chci fotit brzo ráno a večer a dlouhý čas na Panoramu nelze.

Uchyluji se k reklamě promiňte, ale s dostupností specifických svitků v ČR to začíná být bída:
http://www.befoto.cz – měli skladem a za dobrou cenu
Ringfoto/Šilar neměli skladem, ve Fotoblacar to prý už převálcoval digitál, Škoda a jiní jsou drahý, nebo nemaj skladem
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních