Přejít na obsah


Fotka

kolik máte vyvoláno?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
201 odpovědí na toto téma

#101 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 říjen 2008 - 10:26:55

Jak si můžete tak klidně psát kolik máte nevyvolaných filmů? :oops: Když dofotím film, tak se snažím ho co nejdříve vyvolat, pokud možno ještě ten den. Jinak bych snad ani neusnul.
  • 0

#102 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 14 říjen 2008 - 10:41:14

Jak si můžete tak klidně psát kolik máte nevyvolaných filmů? :oops: Když dofotím film, tak se snažím ho co nejdříve vyvolat, pokud možno ještě ten den. Jinak bych snad ani neusnul.


no jsme trpelivi, ne :), jednou za vikend jsem vyvolal i cca 40 kinofilmu - obcas se to hold nahromadi, nebo neni cas, nalada a tak...
  • 0

#103 Ravila

Ravila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 říjen 2008 - 13:59:23

Pěkný den všem

Jsem totální začátečník, ale i tak jsem sfouk 4 svitky. Před čtyřmi dny nazvěčoval cca 20kusu fotek / k tomu jsem spotřeboval 50 papírů / a nachal ve vodě a ejhle ráno příjdu kouknu do vany pořád krásný a ostrý než jsem to vytáhnul a dotknul se okraje :oops: , Ono asi ikdyž jsem někde čet že voda fotce neuškodí tak skoro po čtyrech dnech by asi rozmočila i kostka olova.

PS: dělá to pěkný šmouhance tak až vybrousím tuto techniku k dokonalosti
založím zde nový lákno jak rozmočit fotku na ohrabky :)
  • 0

#104 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 14 říjen 2008 - 14:06:50

ravila: a měl's to na barytu a nebo na ercéčku?
  • 0

#105 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 14 říjen 2008 - 14:07:02

Pěkný den všem

Jsem totální začátečník, ale i tak jsem sfouk 4 svitky. Před čtyřmi dny nazvěčoval cca 20kusu fotek / k tomu jsem spotřeboval 50 papírů / a nachal ve vodě a ejhle ráno příjdu kouknu do vany pořád krásný a ostrý než jsem to vytáhnul a dotknul se okraje :oops: , Ono asi ikdyž jsem někde čet že voda fotce neuškodí tak skoro po čtyrech dnech by asi rozmočila i kostka olova.

PS: dělá to pěkný šmouhance tak až vybrousím tuto techniku k dokonalosti
založím zde nový lákno jak rozmočit fotku na ohrabky :D


co to bylo za papiry? u barytu bych si to predstavit dovedl, u RCcka ne - tam jsem je obcas takto nechaval a nicemu to nevadilo - pravda, ze to bylo max. tak 12 hodin - a to nam v trubkach tece Podebradka :)
  • 0

#106 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 14 říjen 2008 - 14:13:48

ravila: a měl's to na barytu a nebo na ercéčku?


hmmm, byl jsi rychlejsi :DDD
  • 0

#107 Ravila

Ravila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 říjen 2008 - 14:52:25

Byl to fomabrom
  • 0

#108 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 14 říjen 2008 - 14:54:51

Byl to fomabrom


no jo, to je fakt papir - takze u toho se neni cemu divit .... par hodin je ok, par dni podle me uz ne - to uz je fakt nazmach
  • 0

#109 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 14 říjen 2008 - 15:37:33

... u barytu bych si to predstavit dovedl, u RCcka ne - tam jsem je obcas takto nechaval a nicemu to nevadilo - pravda, ze to bylo max. tak 12 hodin - a to nam v trubkach tece Podebradka :-P


RC dělá to samý. Vod večera do večera a mohl jsem si s tím dělat kontakty na zeď :D :cry:
  • 0

#110 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 14 říjen 2008 - 15:41:05


... u barytu bych si to predstavit dovedl, u RCcka ne - tam jsem je obcas takto nechaval a nicemu to nevadilo - pravda, ze to bylo max. tak 12 hodin - a to nam v trubkach tece Podebradka :-P


RC dělá to samý. Vod večera do večera a mohl jsem si s tím dělat kontakty na zeď :( :D


fakt?? to sem myslel ze vydrzi vic - asi to testnu v kybly, mam tam jeste nejake pokazene RC z vikendu :cry:
  • 0

#111 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 14 říjen 2008 - 16:10:56

Byl to fomabrom


hm to máš docela smůlu, leckteré to snesou

zkrať to na hodinu, vodu ve vaně semtam odpusť a dopusť a máš vypráno
  • 0

#112 Ravila

Ravila

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 říjen 2008 - 16:39:44

jeden obrázek jsem zachránil , tedy nerozmazal tak jsem zvědav jestli to vyschne a emulze " vytvrdne "
  • 0

#113 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 14 říjen 2008 - 17:54:49

Ježkovy zraky, co vám to z těch kohoutků teče? Běžně nechávám fotky po nočním zvětšování 12-15 hodin ve vodě a nic to nedělá.
  • 0

#114 Uumi

Uumi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
  • LocationSudety
Reputace: 2

Publikováno 15 říjen 2008 - 05:51:31

Nevyvolano momentalne 1 svitek a 1 kino. Vyvolano,zamou stale jeste amaterskohledajici se desetilete trapeni techniky 51 kino a pouhych 6 svitku dobre exponovanych,nebot muj p-six v zime proste stavkoval,tak kazdy druhy svitek to ods...l. Nastesti uz mam flexu.
  • 0

#115 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 únor 2015 - 22:33:39

koukám na jedno letité vlákno a s odstupem času musím říct že není až tak podstatné, kolik filmů, ale co na nich a jak nabývá významu systém archivace negativu i pozitivu

je jedno jak to děláte, hlavně se v tom vyznejte

 

hledám nyní tři snímky a jelikož je jeden z "předutříděného období", nemůžu ho najít 

chjo


  • 0

#116 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 12 únor 2015 - 22:43:11

Tak já mám vyvoláno cca 25ks kina a cca 10ks svitku za asi půl roku. Bohužel ne všechno dobře exponováno, špatná odhadologie. Fota jsem dnes koupil konečně od Hamy alba 2x na 13x18. Na filmy kino jsem dostal starej Leica trezor a svitky lisuju v papírech, zatím, musím něco slepit na ně :-) Všechno rodinné snímky, procházky, portréty dětí a nově pokusy o zachycení pohybu na bobech, neúspěšně :-)


  • 0

#117 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 13 únor 2015 - 08:05:02

RHx - nedávno jsem četl knížku vyvoláváme a zvětšujeme a tam byla opravdu samostatná kapitola právě věnovaná uskladňování, archivace a vůbec uspořádání negativů, aby jak píšeš, to pak člověk za pár let našel. Co si pamatuji, tak na to byly takové jakoby euroobaly, kam se jednotlivé pásky po x okýnkách zasouvaly. Už jsem to našel:

http://www.fotoskoda...order=price_asc

No a k tomu nějakou, samozřejmě papírovou, databázi :-).


  • -2

#118 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 13 únor 2015 - 08:41:13

a zase
  • 2

#119 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 únor 2015 - 09:30:46

Kolik mám vyvoláno nepovím, neb se za to stydím. Tedy ve smyslu, že toho mám vyvoláno moc, ale počet papírových fotek či výstav tomu výrazně neodpovídá.

Co se přehlednosti týče, ani sebelepší nascanovaná galerie se mi nevyrovnala kontaktní kopii celého filmu. Jen to trochu leze do peněz - bouchám to na RC, neb to je levnější a ve tmě se to neto....


  • 0

#120 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 13 únor 2015 - 10:33:57

No radsi to nepocitejme. Kdyz uz bysme meli pocet, mohlo by to nejednoho temnokomornika svadet ke zjisteni celkove castky. :)


  • 1

#121 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 13 únor 2015 - 11:28:10

a zase

Jejda, na téhle stránce http://cs.wikipedia....ki/Brouk_Pytlík   jsem se dozvěděl mnohé, pro mne dosud utajené informace ...


  • 5

#122 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 13 únor 2015 - 11:40:18

 

a zase

Jejda, na téhle stránce http://cs.wikipedia....ki/Brouk_Pytlík   jsem se dozvěděl mnohé, pro mne dosud utajené informace ...

 

díky, lépe to říci snad nejde:

"Jako vajíčko byl Pytlík snesen matkou do stromu, který následně dřevorubci pokáceli. Příslušná část dřeva byla zpracována v zábradlí balkónu kina Osvěta. Tam se Pytlík narodil a strávil své larvální stadium. Filmy sledoval velmi rád. Prvním sledovaným byl blíže neurčený Chaplinův. Po vylíhnutí vyletěl do polí a nedělal nic jiného, než že všem vykládal, co viděl v kině."


  • 0

#123 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 13 únor 2015 - 12:59:49

Vážený kolego, marně jsem se doposud snažil dopátrat, k jakému taxonomickému druhu zmíněného Pytlíka zařadit. Zda-li byl doposud tajně jmenovaným absolventem filmové katedry FAMU není rovněž jisté. S pozdravem: "Starý jezevec" Erik


  • 0

#124 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 13 únor 2015 - 14:35:54

Budu vypadat jako lama, ale nedá mi to se nezeptat: jak se to dělá? Myslím postup pro lamy :) Napadá mne pár možností, ale nějak se mi zdá, že to jde udělat lépe:

 

1. na papír udělat kopii kousku filmu, co se vleze, zbytek zčerná - drahé

2. papír postupně zakrývat a odkrývat tak, jak budu posouvat film - pracné, možná až moc

3. papíry se rozstříhají podle velikosti filmu a pak se na ně udělá kopie - ještě pracnější

 

Jak vlastně dělá "fotoindex" vyvolávací automat? Nasvítí to postupně pomocí optiky pracující teďka jako "zmenšovák" nebo je v tom jiný fígl?

 

Kolik mám vyvoláno nepovím, neb se za to stydím. Tedy ve smyslu, že toho mám vyvoláno moc, ale počet papírových fotek či výstav tomu výrazně neodpovídá.

Co se přehlednosti týče, ani sebelepší nascanovaná galerie se mi nevyrovnala kontaktní kopii celého filmu. Jen to trochu leze do peněz - bouchám to na RC, neb to je levnější a ve tmě se to neto....


  • 0

#125 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 13 únor 2015 - 14:38:40

cely kinofilm nastrihany po 6 policek na papir 8x10
.
kopirovaci ramecek vyhodou


v temne komore je cerna a bila na papire za "stejnou cenu" :)
  • 1

#126 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 13 únor 2015 - 14:41:06

lamy jsou sympatická zvířátka,  dokud neplivou mezi oči.


  • 0

#127 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 13 únor 2015 - 14:54:21

v temne komore je cerna a bila na papire za "stejnou cenu" :)

:)


  • 1

#128 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 13 únor 2015 - 15:00:24

cely kinofilm nastrihany po 6 policek na papir 8x10
.
kopirovaci ramecek vyhodou


v temne komore je cerna a bila na papire za "stejnou cenu" :)

 

Aha, tak to mne nenapadlo. Člověk se pořád učí. Jenže já patřím mezi ty, kdož neradi stříhají negativ, takže proto mne to asi nenapadlo. Ideální by bylo přijít na postup, jak udělat takovou fotku z celého, nerozstříhaného, pásu.

 

To, že černá a bílá je za jedny peníze je jasné, ale myslela jsem to tak, že pokud na jeden papír udělám kopii jen šesti políček a zbytek zčerná bez užitku, je to škoda materiálu.

 

Jinak, kolik mám vyvolaných filmů netuším. V dětství možná několik set, pak dlouhé roky nic a teďka mne to zase začíná bavit, byť podmínky jsou, mírně řečeno, poněkud provizorní :) U táty byla komplet fotokomora, tady mám jen koupelnu a deku hozenou přes okno ;) Ale také to jde, když se chce. Zatím tedy jdou jen filmy, na papíry dojde až splaším nějaký ten optický přístroj na zvětšování, ale pořád jsou nějaká jiná vydání.


  • 0

#129 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 13 únor 2015 - 15:14:58

spracovavam rodinny archiv a vrazdil bych

.

spulky filmu kam se podivam (diiky za tech 1500 negativu na skle :) )

 

.

kdo to ma po letech rovnat!


  • 0

#130 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 13 únor 2015 - 15:24:28

 

. Člověk se pořád učí. Jenže já patřím mezi ty, kdož neradi stříhají negativ, takže proto mne to asi nenapadlo. Ideální by bylo přijít na postup, jak udělat takovou fotku z celého, nerozstříhaného, pásu.

To ve fotokomoře asi neuděláš - jedině polodigi cestou =  naskenovat celý pás (v labu neb kinofilmovým skenerem s podavačem pásu, Nikon Coolscan 4000 atp.)  a pak výstup náhledy na 1 papír.

Jak skladuješ celé pásy? Kroutí se a škrábou se... pořád mi připadá nejvhodnější (nejbezpečnější, nejpřehlednější) rozstříhání po 6 políčkách = skladuješ rovné, a archivuješ-li je v acetátových průsvitných deskách, můžeš udělat kontakt celého negativu najednou, aniž ho vyndaváš


  • 0

#131 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 13 únor 2015 - 15:39:16

Nehádám se :) Ono na skladování je to určitě lepší mít proužky než celé cívky. Ty filmy z dětských let jsou asi v trapu, nevím, kde to skončilo. Ty nové mám zatím ve vyhrazeném šuplíku stočené tak, jak se samy zkroutily :) Do budoucna ale bude potřeba to nějak vyřešit. Je pravda, že barevné filmy jsou rozstříhané, protože je tak dodá minilab. Ačkoli je otázkou, jestli to stříhají proto, že to tak potřebuje mašina a nebo proto, že to tak chtějí lidé. Připadá mi, že pro automat je lepší mít to hezky v pásu.

 

Když už je řeč o stříhání filmu, ačkoli by to asi mělo jít do jiného fóra, tak jak nejlépe rozdělit film? Ostré nůžky jsou dobrá volba, nebo je něco lepšího? Ptám se i proto, že tu mám nějaké diafilmy, v kuse, a časem bude potřeba je rozdělit na políčka a udělat diapozitivy.

 

PS: Jestli někdo umí přesunout příspěvky do jiného fóra, tak by to bylo asi lepší. Tady je to poněkud OT :)


  • 0

#132 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 13 únor 2015 - 16:09:49

Nůžky jsou dobrá volba, jinak existují speciální řezačky na (dia) filmy, jež lze po bazarech sehnat za symbolické ceny. Zásadní výhody proti nůžkám nemají. Používám obojí.


  • 0

#133 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 13 únor 2015 - 22:39:32

Filmy zasadne strihat! Idealne po 6 policok. Tak, aby sa do trezoru velkosti cca A4 voslo 6 az 7 pasov. Jeden film, jeden trezorovy arch.

Vyhody su zrejme. Film sa uchova v rovnom stave, pri zvacsovani neprevisaju prave nepouzivane casti filmu, pri stacani do rolicky sa navzajom po sebe nesuchaju jednotlive zvitky - zdroj skrabancov. S kratkym pasom nevystavujem moznosti poskodenia zvysnu cast filmu.

Aj ked je pre minilab vhodnejsie na pociatku pracovat s celym filmom, uz len z priestorovych dovodov sa kazdy snazi film ihned postrihat a vlazit jednotlive pasy do priemyselneho trezoru. Ked sa v minilabe spracovava fil este raz, s rovnym filmom sa pracuje nepomerne lepsie, takze postrihany je lepsi, ako zrolovany do nepoddajnej rolicky.

Film sa striha od konca. Teda od policka s najvyssim cislom. Po postrihani niekdy zostane zostane samostatne policko, ci dva, takyto pasik sa ponechava aj s neexponovanym kuskom. Je to koli manipulacii. Vascina masiek (tie v minolabe nevynimajuc) dokazu jedopolicko spracovat iba s obrovskymi tazkostami. Navyse zaciatok filmu je oznaceny nejakym nalepenym cislom, co pomaha pri orientacii.

Indexprint a kontakt su dve odlisne veci, Indexprint je vyhotoveny strojovo a kazde policko je exponovane po optimalizacii. Kontak je zvacsa vysledkom jednej expozicie vsetkych policok filmu naraz a ju z neho zrejme rozdiely v kryti jednotlivych policok. Z kontaktu sa teda daju odhadnut expozicne hodnoty potrebne pre zhotovenie fotografii. V neposlednom rade je kontakt ovela ostrejsi, a lupou sa da vidiet viac detailov.

Je nezmysel v domacich podmienkach pokusat sa o indexprint, minilab pre zmenu nedokaze urobit kontakt. Existuje este jedna moznost, kontak pomocou plocheho skenara. Drahsie skenery mozu skenovat priesvitne predlohy velkosti dvoch pasikov nastrihaneho filmu po 6 policok. Pre nahlad i rozhodovanie o osude jednotlivych policok je to vyhovujuce. Chce to mat take tie priehladne trezorky. Minilab ich s postrihanymi filmami dodava.

Pamatajme, ze iba z rovneho filmu ide bezproblemovo zvacsovat ostre fotografie.


  • 0

#134 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 únor 2015 - 21:09:52

Dneska mám dobrou náladu, po týdnu jsem nalezl rodinný snímek, co jsem hledal. Pochopitelně byl v obálce „hasiči“.

Ohledně archivu se mi osvědčilo rozdělit negativy na tři skupiny - kino, svitek, plan.

Potom označení "12K14" znamená dvanáctý v pořadí, kinofilm, rok 2014, tento údaj pak píšu na zvětšeninu z druhé strany, moc se to hodí, když musím nějakej snímek udělat navíc.

"S" uprostřed značení je svitek; "P" je plan.

Negativy tematicky spojené, nebo z jednoho roku a jednoho formátu dávám do papírových desek, na které píšu ze předu  výše zmíněnou značku a do řádku potom stručný popis, např. „dětský den“, „děda na zahradě“ apod.

 

Pro náhled z kinofilmu mám takovou pomůcku, sestávající se z kovového rámku na pás 6 filmových políček (připomíná to skenovací rámeček…) , vložit film, přiklopit sklem a dát do zvětšováku a potom rámeček na 9 „zvětšenin“ asi 5x7 cm.

Na ten negativní rámek mám jeden zvlášť uzpůsobený (vratně)  starý opemus. Osvit všech devíti snímků se dělá jeden po druhém, nastavení rámku pod zvětšovákem a posun políčka  se centruje při rozsvíceném zvětšováku a červeném filtru pod objektivem.

Takový náhled z kinofilmu na 4 papírech 18x24 cm máte pak hotový dřív, než byste to v domácích podmínkách skenovali. Přitom máte malé obrázky na kterých vidíte bez lupy co potřebujete.

Takový náhled možno i lípnout do alba.

Mám zde ještě těsně poválečnou brožurku o fotografickém archivu pro pracovníky úřadů a podobně. To je dokonalost sama, ale jelikož nejsem archivářem městského úřadu, nemusím se toho držet... a to jsem rád, byla by to fuška.

Přiložený soubor  nahled.jpg   120,45K   11 Počet stažení

 


  • 3

#135 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 14 únor 2015 - 21:33:05

Když to tu tak čtu, ale podobné věci jsou i v literatuře, tak moje přesvědčení "nestříhat filmy" dostává povážlivé trhliny ;)

 

Poznámka o stříhání od konce filmu je velmi důležitá, děkuji za ni. Já bych určitě začala od začátku a pak remcala, že to vychází špatně.

 

Skener mám, ale je to již téměř starožitnost: Mustek 1200CP :) a ten filmy skenovat vlastně neumí, ačkoli při hodně snahy se z filmu něco sejmout dá, ale je to bída s nouzí. Vlastnost použité technologie. Kupovat nový se mi zatím nechce, proto přemýšlím, jak si "indexprint" udělat jinak, protože je to důležitá věc.


  • 0

#136 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 14 únor 2015 - 22:24:38

No je tu tedy zajimavá debata :lol:  k tématu, kolik vyvoláno? no vlastně u mne ani zase tak moc ne, zaplať pánbůh za moji zdrženlivost, když se mi scéna v hledáčku prostě nelíbí, spoušť nezmáčknu, takže se mi občas stává, jak se celej den tahám s celou technikou jen pro pár snímků, ikdyž naopak někdy cvakám přes tuhle vlastnost docela dost :D ale jak tu RHx psal, důležitý je obsah... nicméně na těch 250metrů kinofilmu a přes 50metrů šedesátky jsem už kupodivu v koukatelné podobě zpracoval B) alespoň že mi z toho všeho přecijenom zbyl menší použitelný soubor dobrých snímků :lol: letos jsem konečně řádně rozjel osvit, takže většinou dozadu prohledávám archiv a co je tak nějak už i z povědomí dobré, to postupně hodím na papír, ikdyž se stále peru jakej, mat/lesk či baryt/RC, tuhle fotku/tamtu fotku atd... no každopádně bych už něco na výstavu dohromady dal nicméně moje maličkost výstavy nějak nepotřebuje :P

 

k tématu indexu a šmikat či nešmikat jsou různé možnosti, co fotograf to jeden typ činnosti, takže je tu na výběr jak věci dělat správně, nicméně se většina shodne, filmy stříhat do trezorku, zapsat důležité informace a někdo ještě indexuje, poznal jsem postaršího pána, ten si udělal kontakt, stříhal do trezorku a informace zapisoval, vše držel pohromadě, za to jiný človíček to jen stříhal cpal to horem dolem a psal si jen datumy pokud si vzpoměl, takže je to jen na schopnosti každého z nás, rady mohou být někdy jen zavádějící...

 

Nicméně za ta léta páně mého filmování jsem doznal, jak je pro skladování opravdu výhodnější filmy stříhat, přináší to pozitiva, jenž jsou více než méně kladné, od manipulace, tedy nemusí se manipulovat s celým filmem, skladovat lze proužky v menším prostoru a při hledání je to jednodušší, k osvitu se vezme jen nejnutnější proužek a z celého filmu jde jednoduše udělat index a to ať už kino či šedesátka... ;) s plany to je taknějak horší ale je jasné, že celá koncepce focení u kinofilmu pak u VF vůbec nefunguje...


  • 0

#137 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 15 únor 2015 - 20:34:34

Tak já s dnešním konečně trochu povedeným vyvoláním bez osvíceného filmu už 3 :-). Mám radost, že se konečně povedlo!!! A dnes dám asi ještě dva, tak hurá na to.


  • 0

#138 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 16 únor 2015 - 07:33:52

Já začal vyvolávat v asi říjnu minulého roku a momentálně jsem na čísle jedenáct, přesněji 2x Fomapan 100, 3x Fomapan 200, 4x Fomapan 400 a 2x Ilford Pan 400 a zatím to vypadá, že jsem při vyvolávání žádnou větší botu neudělal. Zatím jsem ve stádiu experimentování, zajímá mě chování různých filmů a chemie v různých situacích, vystřídal jsem Fomadon LQN za R09, minulý týden jsem poprvé nepoužil přerušovač a ustalovač jako "one-shot", ale vymáchal jsem v nich čtyři filmy a ještě je mám slité ve flaškách. Taky jsem poprvé pushoval Fomapan 400@800 a to včetně patřičné úpravy vyvolávací doby a taky jsem poprvé vyzkoušel vícenásobnou expozici. Potěšilo mě, že mi vyšel i film z Vánoc a Silvestra, který jsem před otevřením foťáku zapomněl přetočit zpět do kazetky (osvítily se asi jen dva nebo tři poslední snímky). Baví mě i zkoušení foťáků, kromě hlavní Minolty Dynax 505si jsem si nafotil film v Minoltě AF35 Big Finder, kterou jsem naposledy fotil na stužkováku a tento týden chci naládovat film do Vilie Triplet, kvůli které jsem si musel znova sehnat i expozimetr. No, je toho ještě hodně co chci vyzkoušet :grin:.


  • 1

#139 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 16 únor 2015 - 08:28:54

Od ledna 2013 cca 40 filmu, z toho asi tretina svitku (ale ten pomer se postupne meni ve prospech stredniho formatu, nebot me ten format vic a vic bavi!). Vysledky az na pocatecni chyby jsou v posledni dobe konstantni, okometricky dobre.
Ted jeste dodelat temnou komoru a hura do zvetsovani :-)
  • 0

#140 Gendarme

Gendarme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
  • LocationPraha 5, Havl. Brod
Reputace: 1

Publikováno 16 únor 2015 - 09:15:04

4 kina a 7 svitků za cca 1,5 roku

...a asi 100 papírů, což je asi na 10 fotografií :-)


  • 0

#141 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 únor 2015 - 17:30:17

Zo záujmom sledujem túto diskuziu, a len tak ma napadlo niečo sem hodiť. Koľko mám vyvolané? Neviem! Evidenciu si vediem len od roku 2011. dovtedy len odhadom, cca 1000 filmov? a niekoľko kilometrov N8, DS8, S8 a 16. Je to veľa? - Je to málo? Neviem. Len keď si to tak premietnem v hlave a predstavím si tu kopu prachov, tak za to, čo som do toho vrazil by som sa mohol niekoľko rokov vyvaľovať na Waikiki (a fotiť pekné ženské) :-P


  • 0

#142 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 únor 2015 - 18:55:49

radove 200 filmu.

ve vlastnim archivu mam asi 110 cb a 30 c-41 (z toho cca 10 kusu C-41 jsem si volal sam, nez me to prestalo "bavit"), posledni rok jsem vyvolaval na zakazku, vse rucni klopeni, dvojite ustalovani, prani ilford metodou, mejch poslednich 20 filmu vsechno v pyrovyvojce... a porad jeste nemam pocit, ze bych tomu 100% rozumel a vsechno umel.

 

zato jsem namichal desitky ruznejch vyvojek, videl mikroretikulaci zelatiny, jak snadno se vycerpa ustalovac driv, nez by mel, jak muze ustalovac v kanystru zdechnout aniz bych ho kdy pouzil, jakej ma vliv koncentrace smacedla a trvdost oplachovy vody na povrch ususenyho filmu, jak snadno vam babicka dokaze rozsvitit v koupelne, kdyz chce zhasnout v chodbe a vy zrovna ladujete filmy do vyvojnice, ze i svitici rucicky na hodinkach dokazou osvitit citlivej material a strhavat lepici pasky ze svitku je lepsi pomalu, i kdyz to rychle dela takovy hezky veci, a tak dale...


  • 2

#143 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 16 únor 2015 - 20:13:04

Za rok som nafotil asi 40 svitkov - 400 záberov a cca 80 planfilmov. Neviem, či je to veľa alebo málo, mne sa zdá, že veľmi málo. Ak chcem rásť a robiť to stále lepšie, myslím, že je to veľmi málo. Koľko by bolo dosť, neviem. Ale na viac aktivít niet času. Možno keď budem na penzii, bude toho času viac :-) :-)


  • 0

#144 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 640 příspěvků(y)
Reputace: 1 308

Publikováno 16 únor 2015 - 21:42:50

Dnes?   3 ks ambrotypie... sklenene dosky s mokrym kolodiovym procesom,  rozmer 30x40 cm. 


  • 0

#145 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 16 únor 2015 - 23:32:18

vyvolal okolo pul kilometru a nazvetsoval ctvrtku prumerny telocvicny zakladni skoly :-D ... byl sem jinej doma vymalovat, tak sem zacal na zed lepit fotky, uz zbejva jenom par mistecek kde nic neni a muzu se vrhnout na strop ...


  • 0

#146 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 17 únor 2015 - 18:59:53

Ke dnešku je to 515 barevných a 335 černobílých, kino a svitek dohromady. Stříhám a ukládám do fólie, jaká se užívá v labech a označím číslem filmu. Pak je ukládám naplocho do krabic v číselném pořadí. Všechno skenuji a ukládám v počítači. Ke každému filmu je v počítači popis, jak byl vyvolán, čím to bylo foceno, kdy a kde to bylo, případně jaké je to téma. "Velké" skeny jsou zálohovány dvojnásobně, indexy a popisy trojnásobně.     


  • 1

#147 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 18 únor 2015 - 16:25:24

neviem .... ale keď si tak prezerám svoje prvotiny, mám chuť niektoré veci vytiahnuť na svetlo sveta :)


  • 0

#148 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 18 únor 2015 - 16:27:39

Ťahaj :)


  • 1

#149 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 18 únor 2015 - 16:47:22

Tak to už přesně nespočítám,když čtu tady Elvu o prvotinách taky jsem si nedávno dělal fotky co mě scházely poslední den ve škole.25 pět let zpátky kamarád donesl nabíječku kterou měl na rameni bylo v ní spousty baterek do toho jsme strkali blesk na elektriku a připadali si strašně profesionálně.


  • 0

#150 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 19 únor 2015 - 12:22:43

Za 32let "praxe" jsem toho nafotil dost-"Vyvolávám a zvětšuji sám"...Řekněme,že 90%negativů leží v trezorech,8% v náhledech a zbylá dvě procenta jsou na barytech 40x50 a 50x60cm...Málo? Moc? Kdo ví....Měl bych to znovu probrat a dostat se do stádia-"umět vyhodit"! Jak říkával Šmok-koš je nejlepší přítel fotografa! Nechat jen to co odolalo času...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních