Přejít na obsah


Fotka

kolik máte vyvoláno?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
201 odpovědí na toto téma

#151 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 19 únor 2015 - 15:55:56

vyvolal okolo pul kilometru a nazvetsoval ctvrtku prumerny telocvicny zakladni skoly :grin: ... byl sem jinej doma vymalovat, tak sem zacal na zed lepit fotky, uz zbejva jenom par mistecek kde nic neni a muzu se vrhnout na strop ...

bych chtěla vidět fotku tvého domova. :D


  • 0

#152 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 20 únor 2015 - 08:23:59

Za 32let "praxe" jsem toho nafotil dost-"Vyvolávám a zvětšuji sám"...Řekněme,že 90%negativů leží v trezorech,8% v náhledech a zbylá dvě procenta jsou na barytech 40x50 a 50x60cm...Málo? Moc? Kdo ví....Měl bych to znovu probrat a dostat se do stádia-"umět vyhodit"! Jak říkával Šmok-koš je nejlepší přítel fotografa! Nechat jen to co odolalo času...

 

Pod tohle se podepisuji. Není podstatné množství nafotografovaného materiálu, ale toho co stojí za to na něm uchovávat. Už několikrát jsem dělal jistou selekci a je s podivem, jak nerad se člověk zbavuje i nevalných a nepovedených věcí. Pokud to neudělá hned s odstupem času je to nějak těžší. Pozor! Je potřeba vyjmout z toho věci dokumentárního charakteru, ty získávají svou cenu až s během času.


  • 1

#153 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 24 únor 2015 - 00:23:00

Kolik mame vyvolano?..

 

MOC!ne vsechno je dobry,zname to vsichni.

V sobotu jsem trochu predelaval temnou-porad je co vylepsovat,no a vcera jsem zacal po dlouhe dobe delat kontakt printy.Clovek by neveril ,kolik se toho nashromazdi.Oba zvetsovaky byly v provozu,hnedka jsem obcas delal zvetseniny.

Je to zabava na nekolik mesicu,kdyz k tomu zapocitam,ze nebudu schopen se moc pohybovat.

Je pravda,ze odp.kos je pomocnik,ale co kdyz vyhodime dobrotu,?Stane se mi ze to chci vyhodit a syn mi rekne,ze je to moc dobry,

a fcil mudruj strecu.../fcil  je zarazeno mezi slova jako fcela,fsecko,fi ha..../ :-P


  • 0

#154 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 24 únor 2015 - 08:08:24

Ano to dilema co vyhodit, se jak jsem zmínil, prohlubuje s odstupem času. 


  • 1

#155 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 24 únor 2015 - 09:19:08

naco vyhadzovat ? ja vsetko nechavam. ma to pre mna sentimentalnu hodnotu a to mi staci

 

a tie reci ze najlepsi priatel fotografa je smetny kos a noznice. S noznicami suhlasim, ale preco preboha vyhadzovat negativy ? Miesta je dost a nenafotim kvanta ze by som sa  v tom stracal. Autor vyroku myslel hazdat do kosa zle printy a niektory vyhadzujete negativy... enjoy


  • 1

#156 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 únor 2015 - 10:37:33

No, samusko ma naprostu pravdu. :)


  • 0

#157 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 24 únor 2015 - 11:47:27

No, samusko ma naprostu pravdu. :)

Stejně jako mají pravdu i ostatní, kteří ten koš používají (a třídí odpad, že). Protože každý to máme trochu jinak. 

 

Já třeba asi moc sentimentu nepocítím ani za pár let u negativů, u kterých dnes jednoznačně vím, že z toho na papír nic nedám. Proč bych tedy takové schovával ? Nad takovými negativy nebudu ani za pár let pociťovat nějaké rozechvění, spíš se nad nimi rozpláču lítostí, co dokážu dělat za blbostě...

A asi tedy v tom je ten rozdíl. Někdo je tak pečlivý, že podobně nezdařené negativy prostě nemá a rozhoduje se už spíš jen nad tématy a kompozicí.

To já ale ještě stále dokážu pokazit třeba celý film. To pro příští generace schovávat moc smysl nemá. Nebo myslíte, že až by se tím pravnoučata probírala, že bych je tímto mohl ochudit o nějakou tu veselou chvilku, že by s nostalgií zavzpomínala jaký že to byl děda blázen ? Možná.  Co bychom pro ty děti neudělali, že ?


  • 1

#158 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 24 únor 2015 - 12:06:35

fotograf si je sam sebe najhorsim kuratorom.


  • 0

#159 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 380 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 24 únor 2015 - 12:17:37

fotograf si je sam sebe najhorsim kuratorom.

... možná nejhorším, ale s největší empatií.


  • 0

#160 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 únor 2015 - 12:24:13

Já třeba asi moc sentimentu nepocítím ani za pár let u negativů, u kterých dnes jednoznačně vím, že z toho na papír nic nedám. Proč bych tedy takové schovával ? Nad takovými negativy nebudu ani za pár let pociťovat nějaké rozechvění, spíš se nad nimi rozpláču lítostí, co dokážu dělat za blbostě...

A asi tedy v tom je ten rozdíl. Někdo je tak pečlivý, že podobně nezdařené negativy prostě nemá a rozhoduje se už spíš jen nad tématy a kompozicí.

To já ale ještě stále dokážu pokazit třeba celý film. To pro příští generace schovávat moc smysl nemá. Nebo myslíte, že až by se tím pravnoučata probírala, že bych je tímto mohl ochudit o nějakou tu veselou chvilku, že by s nostalgií zavzpomínala jaký že to byl děda blázen ? Možná.  Co bychom pro ty děti neudělali, že ?

 

Keby som ja vyhadzoval vsetky zle nagativy, nic by nezostalo...

A oni to tie deti raz vyhodia. Daju oskenovat, zahodia negativy a CD sa strati. A bude to tak v poriatku. Ved nejde o pyramidy.


  • 0

#161 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 24 únor 2015 - 12:31:44

.

chce to pozitivny pristup


  • 0

#162 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 24 únor 2015 - 12:39:10

Pozitivní přístup ke koši ?   ;-)   Přístup ten já mám  :smile:


  • 1

#163 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 únor 2015 - 12:55:56

.

chce to pozitivny pristup

Ty mas vyhodu. Ked pokazis plech, citlivu vrstvu oskrabes a fotis znova. Ci?


  • 0

#164 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 24 únor 2015 - 12:59:17

Vážení kolegové, pozitivní přístup k positivnímu koši se nesmí přeceňovat, neboť následně hrozí ekonomická závislost na koších a sběrných kontejnerech

v bezprostřední blízkosti Vašeho obydlí. Cena za neúspěšné printerské experimenty je stále vyšší. Navíc je třeba od určitého věku pravidelně trénovat běhy na krátké úseky, aby potkani, ( mají převážně čtyři nohy ), nebyli v přístupu ke zmíněným nádobám mnohem rychlejší. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#165 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 24 únor 2015 - 14:15:24

LuzJi

Nesouhlasím! Jednou za dva roky (nebo tak nějak...) se hrabu v negativech (a indexprintech) a jednou za pětiletku v nich objevím pěkný obrázek. Co kdybych vyhodil ten pěkný?!


  • 0

#166 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 24 únor 2015 - 14:51:29

No dobře. Ale já jsem "fotograf" trochu jiného skupenství než Ty. Takže když já mluvím o nepoužitelných negativech, tak to znamená, že Ty bys z takového negativu měl vyrážku, jen by ses na něj podíval, natož na něj sáhl .. ;-) .. a natož to pak opakoval co dva roky ...  brr

Ale protože jsem takovej věčně "nedoučenej" fotoamatér, nevyhazuju vše co se mi teď nezdá.

Protože pořád ještě doufám, že až budu mít delší fousy, tak se v komoře ještě naučím z toho méně povedeného něco vytáhnout. Jen si troufám již nyní rozhodovat, že některým negativním výtvorům nepomůžu ani kdybych šel na několikaměsíční stáž k někomu z těch z Vás, jejichž poznámky tu už nějaký ten rok pročítám. 


  • 0

#167 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 únor 2015 - 15:51:48

ono až zas nejde o to, co vyhodím, ale čím se prezentuju, tam by se autor měl vždycky lehce zamyslet, jinak těch pár obálek s obrázky a negativy v baráku vždycky někam dám


  • 0

#168 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 24 únor 2015 - 19:44:59

keko, myslel som pozitivny pristup k chybam o ktorych si myslime ze ich treba zahodit a zabudnut


  • 0

#169 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 únor 2015 - 20:47:21

Mám takový plán... Už jsem na tom začal párkrát dělat, ale nikdy jsem to nedokončil :)

Vezmu všechny negativy, projdu je a ze všeho dobrýho udělám zvětšeniny. Takový, který si zaslouží paspartu. Třeba jen dvacet fotek. Ty negativy přesunu do extra složky, která bude navrchu. Mno a celý ten zbytek naházím do krabice, kterou strčím naspod skříně a v tu chvíli mi snad přijde na duši klid :)


  • 0

#170 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 24 únor 2015 - 23:39:57

Ne toto jsem nechtel.... :-P  ale debata je dobra.

Negativy tez nevyhazuji,nebudu vystrihavat ty spatny,moc by nezustalo :-P .Jen nepovedeny fotografie,a ze uz jich bylo,za ta leta.

Je spravne,ze mame kazdy jiny pristup k tomu co delame.Napr. mam udelane -minuly tyden-tri bromoleje,ani jeden se mi nelibi,pritel -velice dobry fotograf-byl z nich unesen,ja tam vidim nedostatky,velke!

Zpet,k tematu,ono ani tak nejde o to kolik toho mame vyvolane jako o to,kolik z toho je dobre a zvetsene.

K tem nepovedenym fotografiim,taky nektere schovavam,abych vedel jakou chybu jsem tam udelal,je to poucne jak pro me,tak i pro jine,treba.

 

Opatrujte se 

 

borek


  • 0

#171 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 25 únor 2015 - 16:04:06

Asi před dvěma lety jsem vyházel všechny pozitivy. Pravda, bylo toho jen asi na tři igelitky. Nebavilo mě se v tom vrtat a řešit která fotka je dobrá a která ne. Tak to šlo všechno. Negativy jsou samozřejmě zaarchivované. Políčko negativu se špatným snímkem je pořád menší a skladnější než špatná zvětšenina. Teda pokud někdo nefotí VF a nedělá rovnou kontakty.


  • 0

#172 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 26 únor 2015 - 07:15:02

Mám takový plán... Už jsem na tom začal párkrát dělat, ale nikdy jsem to nedokončil :)

Vezmu všechny negativy, projdu je a ze všeho dobrýho udělám zvětšeniny. Takový, který si zaslouží paspartu. Třeba jen dvacet fotek. Ty negativy přesunu do extra složky, která bude navrchu. Mno a celý ten zbytek naházím do krabice, kterou strčím naspod skříně a v tu chvíli mi snad přijde na duši klid :)

Tohle jsou přesně má slova! Po 33letech focení jsem přesvědčen,že věcí "do pasparty" bych měl a dokonce je tam i mám,ale těch fotek je pár,řekl bych tak padesát.Zbytek je na negativu a tam to i zůstane!Jak tvrdila Anna Fárová-má li fotograf dvacet zvětšenin které stojí za to-UŽ JE TO DÍLO! Docela mě baví se v tom znovu hrabat a přemýšlet co tím chtěl autor vlastně říci...Dokonce mě napadají už jiné souvislosti jak by se to dalo použít a dát tomu něco jako "restart" nový život-nový obraz! Do smrti bych už nemusel fotit,ale to zase člověku nedá,že? Hahahahahaha....


  • 0

#173 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 380 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 26 únor 2015 - 08:11:57

Padesát za 33? Tak vysokou úspěšnost ti tiše závidím.


  • 0

#174 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 26 únor 2015 - 10:59:39

Když čtu příspěvky o zahazování negativů tak si říkám, to tu nikdo nepracuje na dlouhodobých cyklech? To je pro vás fotografie jen jednotlivost, vytržená z kontextu, že můžete říct, že jste spáchali jen určitý počet slušných snímků? Ano, pokud bych chtěl "vyzobat" jen top záběry, tak možná by jich skutečně bylo málo, ale pokud je mým cílem ucelený pohled na určité téma, tak přece nemůžu 90 procent záběrů odkázat do koše. Snímky do cyklu, který vzniká v průběhu let a autor se k němu zpětně vrací, doplňuje, rozšiřuje, tam bych si vůbec netroufal provádět nějaké radikální čistky. A to už vůbec nemluvě o dokumentárních snímcích. O jejich vyhození nechť rozhodnou potomci, nikoliv autor sám.

I Sudek ve své monografii prezentoval záběry, které jistě nepatřili k absolutní extratřídě, ale spíše ukazovaly jeho cestu, vývoj, či vhodně doplňovaly téma.


  • 3

#175 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 380 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 26 únor 2015 - 12:14:13

Dlouhodobě fotím a cykly se mi občas samy vynořují z archivu až zpětně (dia/negativy nevyhazuji žádné). Asi před dvěma lety jsem si jedno rozsáhlešjí téma "zadal" a cítím, že občas to "svazuje", takže se moc nevážu :).


  • 0

#176 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 26 únor 2015 - 13:53:37

Zdá se, že to musím trochu upřesnit, zopakovat ...

Ano, obhajuji výše své vyhazování nepodařených negativů. Byla to reakce na to, že je hřích vůbec něco vyhodit. Mám ale na mysli odstranění nepodařených snímků co do technického provedení, u kterých jsem přesvědčen, že z nich nedokážu ani v budoucnu udělat něco koukatelného.  Koukatelného v tomto smyslu podle mne není, že to budu schopen pověsit na zeď, ale že na tom snímku je alespoň něco zajímavého, i když to technicky není nic moc.

Jestliže něco zblbnu v průběhu procesu od expozice po usušení negativu tak, že tam prostě nic nevidím, tak to tam neuvidím ani za 20 let.  Měl jsem také takové období, kdy jsem schovával kdeco, ale to nikam nevede. To, o čem mluvím že vyhazuji, se týká tak 10-20% všeho co nafotím. To si myslím, že mi toho na "prohrabávání" ještě zůstane ažaž.   

 

Rozdíl v pohledu na tohle je asi také v tom, že čas na práci v komoře nacházím nějak obtížněji, něž na focení. Takže o negativy moc nouzi nemám, v pořadníku na zvětšení je docela dost adeptů a je spíš problém co zrovna uchopit z toho co vypadá nadějně, než abych přemýšlel, zda se nemám pokusit najít něco použitelného z dávných dob. Na to tu mám případně negativy po tátovi, kterými, máte pravdu, se občas rád prohrábnu a mám chuť některé dát na papír. Ale to jen proto, že na nich je něco vidět

Takže asi tak.

 


  • 0

#177 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 380 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 26 únor 2015 - 15:09:10

Taky doplním .... většinu mého archivu tvoří kinofilmy.

1 kinofilm = 1 archivní folie, nepoužitelná políčka jen přeškrtávám na fólii. Takže jsou tam místy křížky, piškvorky z toho nevznikají. Celý film jsem zatím musel vyhodit jen když jsem vyvolal nenaexponovaný.

Za ty roky je toho asi půl metru šanonů a něco historického v jedné krabici, o čemž si říkám, že to jednou určitě taky roztřídím :)


  • 0

#178 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 26 únor 2015 - 18:04:49

22 kinofilmů

15 svitků

1 vf

-----------------

mám napsat i velikost pinďoura, když už si je poměřujeme?


  • 0

#179 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 26 únor 2015 - 21:25:25


Přesto, že negativy jsou moje děti, nechovám k nim nekritický vztah. A po stěhování jsem byl nucen projít archiv a rozhodnout co si ponechám. Bydlel jsem v paneláku, kde byly podmínky pro skladování mnohem příznivější než jsou nyní ve starším rodinném domku. Vyšší vlhkost a méně vhodných prostorů, stejně asi časem negativypoznamená.
Navíc jsem měl (a mám) část archivu po svém otci, který byl mnohem aktivnější (a pořádnější) než já. Člověk má plánů co by chtěl udělat a tak se vše hromadí a přibývá věku, ubývá peněz a plány jsou stále větší mlhou zahalovány.
Pravda jako důchodce bych času měl dost, ale ten čas mě naučil pochybovat. Nedělejme si moc velké iluze, že až zavřeme oči, bude někoho zajímat co jsme tak žárlivě střežili. Jedině když to zůstane po pár staletí někde ležet a náhodou to přijde na světlo, bude li nějaké. A bude li přítomna náhoda, že to dostane do rukou někdo zvědavý co to je, jak to mohlo vlastně vzniknout.

Nemyslete si, že ten pesimismus mě brání stále si plnit radost. Jen se dívám na budoucnost svého archivu očima zkušenosti a bez iluzí. Když jsem to procházel tak jsem si mnohokrát musel říci "proboha proč jsem to fotill" ? A také u negativů, které neměly technické nedostatky.
  • 5

#180 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 únor 2015 - 22:04:50

já myslím, že má smysl schovávat všechno, zvláště v dnešní době

všude samý data, obraz lze zachytit i přívěskem na klíče, ale když budou chtít obrázek kostela před opravou fasády, najednou zjistí, že ho nikdo nemá, jen ten chlápek s flexaretou, co si ho zmačkl jen proto, že se mu líbilo protisvětlo

 

taky nemám iluze, co se stane s negativy až je nebudu spravovat sám, ale to mě netrápí

-

mám jednoho známého, co po mě už druhým rokem loudí snímek, pořízený asi před sedmi lety na plese - jen takovej skoro neostrej okamžik, on ho ztratil

konečně se mi ten negativ podařilo najít, tak jsem rád, že mu ho můžu zase věnovat a třeba i jedno točený za to bude!


  • 1

#181 vw1302

vw1302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 1 březen 2015 - 00:48:36

včera večer 1. kousek :) a že to byla fuška... svitek HP5+ @800 


  • 0

#182 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 březen 2015 - 10:28:31

já taky jeden  plus-x a co mě těší, že svitek foma 100 nedávno exponovaný nemá žádnou vadu na kráse

jenže nemám krabičku, abych se podíval, co je to za emulzní číslo a koupil si jich pár do zásoby

nojono

Přiložený soubor  001.jpg   190,68K   11 Počet stažení


  • 0

#183 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 6 březen 2015 - 21:14:37

Dám to semka, ačkoli to asi patří jinam, nicméně zde diskuse vznikla, tak ať se i ukončí.

 

Výzkumný úkol: vyzkoušet, jestli je možné v kuchyni udělat kontaktní kopie z kinofilmu

 

Závěr pokusu: Ano lze :)

 

Poznámky k pokusu:

 

- pro příště opatřit větší fotopapíry, protože se takto nevleze celý kousek filmu film

- chtělo by to rámeček na držení papíru, jelikož "euroclip" nedává ideální výsledky

- překvapivě krátké expoziční doby, řádově jedna sekunda při použití dvou žárovek 40W v lustru

- opatřit pinzety, protože ráchání ve studených chemikáliích není moc fajn

- s rozstříhaným filmem se skutečně lépe pracuje :)

- použití zeleného displeje a noční oblohy jako bezpečnostní světlo je dobré, prokázal pokus s neosvětleným papírem, který ale prošel zátěží tohoto osvětlení

- do budoucna by to chtělo sušičku, aby nebylo třeba strkat hotové obrázky do trouby :D

 

Hodnocení pokusu:  Jednoznačně kladné, ačkoli se ukázalo pár nedostatků či problémů. Lze je ale vyřešit.


  • 0

#184 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 6 březen 2015 - 21:33:51

PS: ukazuje se, že trouba není nejlepší nápad. Vyrábí z fotek úhlední ruličky  :unsure:


  • 1

#185 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 7 březen 2015 - 10:16:53

PS: ukazuje se, že trouba není nejlepší nápad. Vyrábí z fotek úhlední ruličky  :unsure:

No to je výbornej nápad na prezentaci fotek !

Kontakt z kina uvnitř ruličky a diváci fotky prohlížejí zubařským zrcátkem. Metrovou zvětšeninu každej přehlídne, ale takhle se musí na fotku soustředit.  :-P

Uši Ješita našel pokračovatele.


  • 0

#186 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 7 březen 2015 - 10:41:01

Jinak po leštění se fotky taky kroutí, záleží na druhu papíru, mě se osvědčilo hned po vytažení z leštičky hodit fotku na studenou podlahu (dlažba), při chladnutí se krásně srovná.

Kuchyně je vynikající fotokomora, má totiž dvě nadstandardní výbavy - vařič na kafe a lednici s jídlem, při delších seancích k nezaplacení. Okno se zatemní černou fólií, do lustru se našroubuje ochranná žárovka, na expozici stolní lampa s normální, nebo LED žárovkou omotaná pauzákem a jedem jak minilab. Na jídelním stole je spousta místa na zvětšovák a misky, praní ve dřezu, paráda. na zatížení negativů je fajn sklo ze sektorový knihovny, pinzety se nahrazují těžko, kolíčky na prádlo místo nich jsou leda k vzteku.

Kuchyně je báječná fotokomora, oproti koupelně komfort !


  • 0

#187 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 7 březen 2015 - 11:24:57

S tím mohu jen souhlasit, většina místa je vodě odolná, navíc je tam i výrazně více prostoru a člověk nemusí sedět na porcelánu. Takže to do budoucna vidím jako velmi dobré řešení :)

 

Kuchyně je báječná fotokomora, oproti koupelně komfort !


  • 0

#188 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 7 březen 2015 - 11:29:27

No mne to zase tak moc směšné nepřijde ;) Ale jo, teďka už je to k smíchu, ale včera mi to dosti pokazilo náladu.

 

Nicméně jsem dneska udělala nějaké pokusy a mohu zodpovědně říci, že nechat papíry přes noc zatížené mezi kartonem je nesmysl, protože se sice poněkud srovnají, ale karton obtiskne do emulze svojí strukturu a občas i sám sebe. Naštěstí to pak jde zase umýt dolů.

 

Napařovací žehlička také moc nepomáhá, takže se nakonec ukazuje, že nejvíce pomohlo opětovné namočení, složení papírů do špalíčku, jejich vložení mezi dvě prkénka a zatížení. Uvidím, jak to dopadne a co bude zase špatně.

 

Nakonec to nechám jak je a budu tvrdit, že to je umělecký záměr. A nebo je spíše vyhodím a zkusím to znovu a jinak. Případně oboje :)

 

 

Jo, papíry jsou Fomaspeed S311 - SOFT - LESKLÝ

No to je výbornej nápad na prezentaci fotek !

Kontakt z kina uvnitř ruličky a diváci fotky prohlížejí zubařským zrcátkem. Metrovou zvětšeninu každej přehlídne, ale takhle se musí na fotku soustředit.  :-P

Uši Ješita našel pokračovatele.

 


  • 0

#189 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 7 březen 2015 - 12:09:26

Fomaspeed se nesuší teplem, max. fénem a i na něj mají předepsanou docela nízkou teplotu, tuším kolem 60° Stačí je vyprat -menáchat zbytečně moc dlouho- protáhnout smáčedlem, nechat okapat a opřít o zeď ať si schne. Dělají se i stojánky ála odkapávač na nádobí. 

Při dlouhým praní RC papírů hrozí, že voda pronikne řeznou hranou do podložky a papír pak při sušení dělá psí kusy, často pomůže ho po usušení oříznout.

A zkažený papíry nelituj, zkušenosti rostou přímo úměrně zničenému vybavení. 

Ať se daří další pokusy!


  • 0

#190 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 7 březen 2015 - 17:13:17

RC papíry? Lisování???   Až  tak???  

Věším na šňůry na prádlo -  kolíček za rožek..... když už je jich moc,  tak  na skládací sušáky na prádlo  rozestavěné po bytě na  nataženou zakrývací malířskou folií,  ať už nemáčím koberce, plovoučku či parkety ...   ráno jen posbírám. 


  • 0

#191 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 březen 2015 - 17:55:08

U barytů se dá trouba použít. Párkrát jsem to tak v časové nouzi udělal. Napnout baryt na sklo, vytlačit vodu, počkat tak půl hodiny ať to trochu vyschne samovolně a pak ideálně zapnout horkovzduch (nastavuju tak osmdesát) a dát do otevřené trouby stejně jako plech. Klidně i víc fotek. Zhruba za hodinu máte vypnuto, usušeno. (před srazem či výstavou nouzový, ale funkční systém)


  • 0

#192 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 8 březen 2015 - 00:13:26

Série pokusů mi řekla, že pokud se RC papír zkroutí, již není rozumná cesta k tomu, aby se zase narovnal. Možná, že existuje, ale mne se ji nepodařilo najít a myslím si, že to rozumně ani nepůjde. Možná nějaké zaříkání, nebo použití exotických bylin :D

 

Nejvíce pomohlo to důkladné namočení a zatížení mezi dvěma prkénky, do se papíry dostali do stavu mírného stočí proti ruličce podobné doutníku. Lépe to již nešlo.

 

Materiálu je mi líto jen tehdy, pokud se zničí bez užitku. Takže bych byla mrzutá, kdybych si osvítila balíček papírů, nebo film, ale tyto jsou sice také zničené, nicméně mi poskytli řadu cenných informací do budoucna, takže to nebylo zbytečné.

 

Příští pokusy již udělám bez trouby, nechám je jen tak uschnout a uvidí se, jak to půjde. A na závěr to asi bude chtít destilovanou vodu, nebo ji zkusím alespoň převařit. Zjistila jsem, že i na filmech vypraných ve smáčedle je vidět stopa po vodním kameni. Se divím, že tu voda ještě teče a že se nesype.

 

Takže pro příště:

 

- nesušit RC papíry v troubě a to ani vzduchem a teplotou do 85°C, kterou povoluje výrobce

- nelze je vyrovnat použitím napařovací žehličky

- nelze je vyrovnat pomocí žehličky rozpálené do nemožnosti (navíc praská emulze)

- nelze je vyrovnat namočením a uschnutím

- mírně jim lze pomocí namočením a sušením pod tlakem

- dlouhé máchání způsobuje na krajích oddělení citlivé vrstvy od podložky

- mokrá emulze je velmi náchylná na poškrábání a rádo se do ní chytá kde co možného z okolí

- špinavá emulze se dá snadno vyčistit pod tekoucí vodou molitanovou houbičkou

 

 

Když to tak čtu, tak si říkám, že asi prošlapávám slepé cestičky :D


  • 0

#193 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 638 příspěvků(y)
Reputace: -5

Publikováno 8 březen 2015 - 06:59:39

Já co mám RC ilford tak se nekroutí u fomy je to horší,v poslední  době už jsem se zase vrátil k papíru.


  • 0

#194 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 8 březen 2015 - 10:12:18

Já mám pocit, že než jsem dala papíry do trouby, tak byli krásně rovné. Všechny ty problémy s kroucením odstartoval nápad usušit je v troubě :) Je to zkušenost pro příště.


  • 0

#195 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 8 březen 2015 - 12:00:01

Speedy a obdobné jakopapíry se suší volně. Např na šňůře.


  • 0

#196 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 8 březen 2015 - 19:52:10

Sušák na prádlo. Není to rovné jako ze skla, ale stačí to. Dárky, samozřejmě napínám na sklo.


  • 0

#197 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 8 březen 2015 - 20:33:44

Já vyvolávám na 25 let starý Fomabrony RC. Po usušení za kolíček se prohnou. Dám je do fotoalba do Hamy a zhruba po 14 dnech se krásně vyrovnají . Nový papíry Ilford jsou rovný i po usušení na šňůře, velikost 13x18 a taky jsou o něco bělejší. Ty starší maj zase pěknou patinu :-) Suším na natáhlé šňůře v předsíni, už jsem vypracoval speciální zasedací pořádek, aby se o to neťukalo hlavou :-)


  • 0

#198 borda

borda
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 březen 2015 - 22:38:44



Já vyvolávám na 25 let starý Fomabrony RC. Po usušení za kolíček se prohnou.

 

Áno, ano :-). Krásně se zakulacují :-)

 

16698430785_e49304d0aa_m.jpg

 

Pár dní pod hodnotnou literaturou (ideální se jeví býti Vojna a Mír, či sebrané Jiráskovi spisy) jim ovšem notně pomůže :-)


  • 0

#199 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 638 příspěvků(y)
Reputace: -5

Publikováno 8 březen 2015 - 23:16:48

Tak jako je leštička,je i sušička RC papírů která funguje na bázi horkýho vzduchu některý mají i nastavitelnou teplotu.


  • 0

#200 Zirafka

Zirafka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 342 příspěvků(y)
  • LocationSeverní čechy
Reputace: 27

Publikováno 9 březen 2015 - 17:01:58

Takovou literaturu doma nemám, ale je tu třeba "Dopravný slovník" což je bichle vážící pěkných pár kilogramů :)

 

Pár dní pod hodnotnou literaturou (ideální se jeví býti Vojna a Mír, či sebrané Jiráskovi spisy) jim ovšem notně pomůže :smile:


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních