Přejít na obsah


Fotka

vyvolání super 8 filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
444 odpovědí na toto téma

#101 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 březen 2009 - 09:47:16

Zkus se prokousat mym ponekud zdlouhavym clankem o vyvolavani negativu jako CB inverze.

Inverze dosahujes vlastne odstranenim vyvolaneho negativniho obrazu po prvnim volani, tj. "odleptas" bleachem cerny stribrny obraz, tim odkryjes vrstvu neexponovaneho bromidu stribrneho, provedes osvit a znovu vyvolas.

Z toho dovodis, ze k dosazeni negativniho obrazu vlastne potrebujes jenom to prvni vyvolani, prerusit a ustalit, tot vse.

Presne jak rika pignon, inverzni film se od negativniho zas tak moc nelisi. Resp. jakejkoliv negativ lze vyvolat jako inverzi (jsou vsak filmy vhodne, mene vhodne a nevhodne), a jakoukoliv inverzi lze vyvolat jako negativ :)
  • 0

#102 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 17 březen 2009 - 13:01:42

nevidim v tom problem...na titulky by to stacilo....
  • 0

#103 pajo

pajo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 březen 2009 - 16:58:42

Podle mě je to blbost. Z negativu inverzi uděláte, z inverze negativ ne. Inverzní film navíc obsahje černou (antihalační?) vrstvu, která se rozpustí až v běliči, takže když to projde jen 1. vývojkou a ustalovačem, bude film černočerný. Ale netvrdím to na 100%, pouze vím z doslechu.
  • 0

#104 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2009 - 11:54:07

Podle mě je to blbost. Z negativu inverzi uděláte, z inverze negativ ne. Inverzní film navíc obsahje černou (antihalační?) vrstvu, která se rozpustí až v běliči, takže když to projde jen 1. vývojkou a ustalovačem, bude film černočerný. Ale netvrdím to na 100%, pouze vím z doslechu.


jo, pravda. nechal jsem se unést :wink: a na tohle jsem zapomněl.
  • 0

#105 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 březen 2009 - 13:22:50

Takže jde to tedy nějak, nebo vubec? 8-O Já jsem tuším někde před časem četl, že to jde. Zkusím si to tedy zjistit nějak. Jinak Šneku, máš nějaké zásadní výhrady či připomínky proti tomuto postupu vyvolávání barevné inverze? Píšou tam reexpozici 500W žárovkou, což je změna oproti fomě. Reflektor 500W mám, jen samozřejmě není matný, žejo :)

* Prewash, water only, 1 minute at 102°F(within +/- 5°F)
* FIRST DEVELOPER, normal time of 6 minutes @ 100.4°F (time based on your own density and color tests)
* 1st Stop Bath, 30 sec to 1 minute at 95°F-105°F
* Water Rinse, 2 minutes at 95°F - 105°°F (removes any acid traces)
* COLOR DEVELOPER, normal time of 6 minutes @ 100.4°F (temp range can run from 100°F to 110°F, but must be kept consistant and based on your color tests. Increasing temp shifts color to Green range). Color Developer can be modified prior to processing by mixing it 20% stronger....thus mix it to 80% of its solution quantity. You can always add more water to dilute it as necessary to modify color.
* 2nd Stop Bath (do NOT interchange these Stop Baths!!!) 30 sec to 1 minute
* Water Rinse, 2 minutes, at 95°F - 105°F
* BLEACH-FIX [BLIX], 10 minutes at 95°F - 105°F range (refer to manufacturer's recommended time/temps)
* Wash, 4 minutes at 95°F - 105°F
* Final Rinse (was Stabilizer Bath) at 30 sec - 1minute, ambient room temp....but best if at 90°F - 100°F range, not critical to do it this way though.
* Dry by hanging on film drying rack in dust free space at room temperature. Gently squeege film using a soft clean film chamois that has been moistened and rung out in the Final Rinse solution. This will help avoid water drying spots; especially if you did not use distilled water to mix up the Final Rinse solution. Can also be blow dryed using a clean hair dryer (purchased ONLY for darkroom use, and best if a filter material is taped over the air input) at the LOW setting, keeping the blow dryer moving back and forth and rotating the film drying rack. When the hair dryer has cooled, store it in a ziplock bag to prevent dust from settling in it. This way it's always clean. Although, I recommend letting the film air dry if at all possible.


Ten poslední odstavec mě taky docela zajímá. Je to nutné? Určitě bych použil destilku na tu poslední koupel.
  • 0

#106 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2009 - 14:10:50

no mam jednu vyhradu, a to zasadni? to budes delat v Tetenal E-6 kitu? Jestli ano, tak barevna vyvojka (color developer) obsahuje zaroven i inverzni lazen... tj. neni nutno delat reexpozici.

Jinak k dalsimu par poznamek
v prvni vyvojce macham 6 min 15 sekund
stop/prani 2x 30 sekund, na kazdych 30 sekund cerstvou vodu
barevna vyvojka/inverzni lazen 6 minut
prani stejne jako predchozi
bleachfix 6 min 30 sekund
prani 5x 30 sekund 2x 1minuta, vzdy cerstva voda a dale tak dlouho dokud z tanku tece jakkoliv zabarvena tekutina.

sepisu ti z toho pozdeji proces podobne jak postnul RED pro CB inverzi, ale trochu ted nestiham. Nad ranem jsem se vratil do Anglie, musim vyresit par veci ktery horej 8-O
  • 0

#107 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 březen 2009 - 19:21:57

Díky, to bys byl moc hodný, chystám se to příští týden už zkusit, ted ještě snad zkusím nějaké ty ČB. A nevšiml jsem si, že tam není reexpozice, máš pravdu. To se asi týkalo jen ČB Kodaku. Pár věcí není uplně jasných, ale asi na to odpovíš. Třeba to stop/praní. Praní je tekoucí voda ne? Takže jak to myslíš 2X30 sec, atd. Já praní dělal u ČB pořád pod tekoucí vodou, takže to trošku nechápu. A proč spojuješ praní a stop bath?
  • 0

#108 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 březen 2009 - 21:23:15

ono je to tak - ta knížečka / návod k E-6 chemii je většinou vyladěný na diáky, tj. kinofilm nebo svitek, vše většinou v krátkých délkách filmu.

Když si navineš na cívku 10 metrů (DS8) nebo 15metrů (Super8) filmu, kritická věc je před každou lázní nejen "přerušit", ale přerušit po celé délce filmu a veškerou chemii z předchozí lázně z filmu dostat.

Proto přerušuju / peru tak, že napustím tank vodou a pootáčím agitační tyčkou, intenzivněji po směru hodinových ručiček. Po 30 vteřinách vodu vyleju, napustím novou, opakuju ... a to tak dlouho, než si jsem jistej, že jsem fakt přerušil a zbavil se zbytků předchozí lázně z filmu ... Ono to zní možná paranoidně, ale k dosažení konstatních výsledků (a taky k dosažení maximální trvanlivosti chemie) ... se to vyplácí.
  • 0

#109 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 19 březen 2009 - 01:42:26

Asi se k tomu ještě potom vrátíš až to budeš sepisovat podrobně, ale Ty tedy naleješ stop bath, 30 sekund mácháš a pak naleješ vodu z kohoutku, 30 sekund mácháš a celé to vyleješ? Možná to blbě chápu, ale stop bath je nějaký roztok v kitu ne? Ta se má dělat co tu píšou 30sekund až minutu. No a potom pod tekoucí vodou dvě minuty proplachuji, tak to chápu. Jinak všechny lázně používáš jen jednou?
  • 0

#110 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2009 - 09:28:31

Asi se k tomu ještě potom vrátíš až to budeš sepisovat podrobně, ale Ty tedy naleješ stop bath, 30 sekund mácháš a pak naleješ vodu z kohoutku, 30 sekund mácháš a celé to vyleješ? Možná to blbě chápu, ale stop bath je nějaký roztok v kitu ne? Ta se má dělat co tu píšou 30sekund až minutu. No a potom pod tekoucí vodou dvě minuty proplachuji, tak to chápu. Jinak všechny lázně používáš jen jednou?


a] stop bath je voda. V e-6 kitu je jen a] prvni vyvojka, b] druha vyvojka kombinovana s inverzni lazni c] "bleachfix" tj. belic, cistic a ustalovac v jednom d] stabilizer, coz je v podstate "smacedlo".

Prerusujes vodou. Alespon u 3laznoveho E-6 tetenal kitu.
Takze si pred vylitim vody z tanku pustim z kohoutku vodu tak, aby tekla cca 37 stupnu, vyleju chemii z tanku a dale postupuju po 30 sekundovych intervalech jak jsem psal v predchozim prispevku.

Vcera vecer jsem nejak podezrele brzo usnul, tak jsem se k tomu podrobne nedostal. Snad dnes :)
  • 0

#111 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 19 březen 2009 - 18:16:57

Aha, tak teď už tomu rozumím! Takže to je vlastně ještě jednodušší než jsem si myslel. Ale v tom návodu, co jsem sem pastoval to bylo na 3-step chemistry. To je divné, je tam stop bath a water rinse separatne a je tam k tomu poznámka "don not interchange these stop baths" tak to tedy nechápu, jak bych je mohl vyměnit, když to je jenom voda :-)
  • 0

#112 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2009 - 22:23:17

Tak, popis odzkouseneho procesu dle Sneka zde:

Vložený obrázek
  • 0

#113 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 19 březen 2009 - 22:36:50

Velmi přehledně napsané a použitelné! Děkuji. Mužu jen malý dotaz? Mám skleněné nádoby, litrové. Máš nějaký duvod proč plastové? Mě ten ČB šel v pohodě. Jsou praktické. Další dotaz: poněkud není jasné, cos chtěl říci těmi stupni v první položce. Jako, že tam dám 50stupnu a za pul hodiny pripravy to klesne na 40? Příjde mi, že tam je nějak moc informací :-) /voda 50°, temperovat na 40° poté lázen temperovat na 40°/ nějak nechápu..??? Měříš teplotu lázně a nebo teplotu přímo roztoku? To by bylo docela nepraktické. Jinak snad chápu jasně a co nejdřív prakticky odzkouším.
  • 0

#114 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2009 - 23:06:21

no prostě aby se ti chemie v lahvi (je jedno jestli skleněné nebo plastové) vytemperovala a) rychleji B) aspoň na 40 stupňů, tak teplota temperovací lázně musí být vyšší, mě se osvědčilo těch 50 stupňů. Až teplota v lahvích s chemií stoupne na 40, zchladím temperovací lázeň, aby se mi teplota chemie už dál nestoupala.

Jinak proč plastové. Nakoupil jsem si jich před léty do zásoby, jsou všechny stejné, litrové, kompaktní, zabíraj méně místa než skleněné skleněné, a na polici v temnici vypadaj prostě tak nějak... estetičtěji :-)
  • 0

#115 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 19 březen 2009 - 23:45:01

:-) No, já jsem si koupil čtyři skleněné a musím říct, že se akorát vejdou do mého kyblu. Vlastně se přiznám, že když jsem vyvolával ČB, tak jsem neměřil teplotu v lahvích, ale v temperovací vodě. Ale ten ČB asi není tak háklivý a taky 20° se Ti snáz udrží (asi) než 40°. Zkusím to udělat napříště jak píšeš. Díky moc!
  • 0

#116 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 březen 2009 - 01:32:58

není zač! a hlavně se nám pak pochlub, jak to dopadlo :-)
  • 0

#117 pajo

pajo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2009 - 16:18:52

Sneku i vy ostatní, prosimvás, jakou máte zkušenost s trvanlivostí koncentrátu a naředěných roztoků toho Colortecu E-6? V návodu píšou naředěnou 1. vývojku spotřebovat, tuším, do dvou týdnů, ostatní roztoky trochu dýl, a načatý koncentrát 24 týdnů. Chtěl bych vědět, jestli v praxi používáte i starší naředěné roztoky. Jako samozřejmost přitom beru použití Protectanu spreje. Měl jsem koupený na zkoušku 1 litr a teď bych si chtěl koupit ten 5 litrový set, ale do půl roku ho prostě nespotřebuju. Jo, a Sneku, vážně v jednom litru vyvoláš 10 cívek filmu, jak jsi tady někde psal? Kolikrát ty roztoky vlastně používáš?
  • 0

#118 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2009 - 18:19:53

Ono je vzdycky z hlediska vyrobce jasny, ze je opatrnejsi, co ti "doporuci", aby garantoval, ze kvalita roztoku bude prvotridni, vuci tomu, jaka je ve skutecnosti trvanlivost roztoku.

Osobni zkusenost, o kterou se s tebou muzu podelit je tato:

namichane roztoky pouzivam cca 2 mesice podle "rocniho obdobi" tj. podle poctu filmu a macham v nich jak super 8, tak i svitky/kino (Fuji Velvia).
Jednou jsem mel roztok 3 mesice a vedel jsem, ze jsem v nem vymachal jenom 7 filmu, tak jsem si zkusil vyvolat 30 cm filmu jako zkousku a protoze to vypadalo dobre, vymachal jsem v tom i ten zbytek... Jestli bych ti ale zrovna tohle doporucil, to ne, podle me se ke kvalifikovanymu odhadu dopracujes pouzivanim te chemie

Zaroven muzu potvrdit, ze 10 filmu vymacham zcela bezne (predpoklad je standardni volani, je jasny, ze kdybych treba 64ky Ektachromy pushoval na 160, tak jich v te chemii asi 10 nevymacham...)

Jak pises ve svem prispevku, prvni vyvojka je nejkritictejsi. Ja pripominam, ze barevna vyvojka je v te kriticnosti za ni v tesnem zavesu.

BleachFix vydrzi hodne, asi by sel pouzivat i na vic, nez 10 filmu, ale tech par korun mi za to nestoji. U barvy ho vylejvam hned, jakmile vycerpam prvni a barevnou vyvojku.

Co se skladovani koncentratu tyce, dobre osetreny (sprej, co nejmene vzduchu) ma dle meho pozorovani trvanlivost skoro jako novy nerozbaleny. Rok bych tomu veril, pak uz bych zkousel, jak se ta chemie chova, nez v tom vymacham neco, na cem mi zalezi.
  • 0

#119 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 23 březen 2009 - 20:48:16

pajo, kde si sehnal ten Protectan.Já mám teď novou E6 a použil jsem plyn ze zapalovače.Nevím kolik se toho má fouknout do ty lahvičky.
Asi to splní svůj účel.Uvidím.
  • 0

#120 pajo

pajo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 březen 2009 - 07:57:12

Protectan mám od Škody.
Ještě technická otázka na Sneka: Když používáš opakovaně 1. vývojku, o kolik protahuješ vyvolání? Zhruba tak o těch 15sec s každým dalším použitím? (takže bys při desátém použití vyvolával o 2,5 min déle oproti prvnímu?). A ještě by mě zajímalo jestli a o kolik prodlužuješ čas u barevné vývojky? Předem díky moc za radu, tvoje zkušenosti jsou převelice cenné a odpovědi vyčerpávající :-o
  • 0

#121 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 212

Publikováno 24 březen 2009 - 09:01:19

Sneku k tomu černýmu sajrajtu kámoš vyprávěl že když byli osmičky ještě živý tak někteří získávali za levno film z barandova ale tam měli verzi pokrytou z jedné strany sazemi. Nemůže to být ono? Popisuje to jako hnusnej černej sajrajt co jim zasral celou mašinu když to vyvolali. Udajně to tam bylo kvůli snížení odrazů při kopírování filmů.
  • 0

#122 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 24 březen 2009 - 10:45:37

Jak jsem znovu pročítal vlákno, tak jsem narazil na nutnost výměny pas. chemikálií. Pokud si vzpomínám, tak jsem používal v práci bělič a čistič namíchaný vždy po 5ti litrech a používal jej denně cca rok. Samozřejmně i na filmy DS8. Složení neznám, jen vím, že šlo o roztok Agfa, kterej se ředil.
Domnívám se, že by bylo vhodný standartizovat postup čb a používat "věčný" bělič a čistič. I kdyby byl mírně závadnej pro živ. prost. tak nejsme laboratoř. Nemusíme mít protokol o likvidaci škodlivin. Pět litrů by stačilo hádám tak na rok i na dva.
  • 0

#123 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 24 březen 2009 - 13:52:44

urcite se to netyka belice s manganistanem draselnym ten uz po dni, nebo dokonce po par hodinach je neucinny...

ten s dvojchromanem muze vydrzet opravdu dlouho...
  • 0

#124 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 24 březen 2009 - 14:43:09

a nedela se jeste v DS8 i Polypan od Ilfordu??
  • 0

#125 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 25 březen 2009 - 01:20:01

Prosím Tě, abych to pochopil dobře, o čem tu mluvíte: V tom E-6 setu je předpokládám taky nějakej koncentrát, ze kterýho se udělá (jako v případě FOMY) více litrů, ne? Ten 5-litr. koncentrat znamena, ze je tam 5 litru roztoku a nebo ze se z toho 5 litru udela? Trochu me to tu zmatlo... a co ostatni roztoky tedy? Nebo ten roztok udelate najednou a pak si z toho odlevate casti? Nerozumim uplne.
  • 0

#126 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 25 březen 2009 - 01:22:17

Prosim Te, psals, ze belic je po nekolika hodinach neucinny? Ja to mam schovany, ze jako to priste pouziju (je to necele dva tydny) a ty naznacujes, ze to nejde? Mam tedy schovano krome vyvojky, jaks psal, vsechno. Tady v kamrliku ve sklenenych lahvich. Jestli neco z toho nejde použít, at si radsi neposeru film. Diky. Jinak jsem si koupil 16mm FOMU, zkusim provetrat sveho Krasnogorska. Blbe je akorat, ze budu muset vyvolat tech 100´ na dvakrat.
  • 0

#127 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2009 - 01:26:40

Sneku k tomu černýmu sajrajtu kámoš vyprávěl že když byli osmičky ještě živý tak někteří získávali za levno film z barandova ale tam měli verzi pokrytou z jedné strany sazemi. Nemůže to být ono? Popisuje to jako hnusnej černej sajrajt co jim zasral celou mašinu když to vyvolali. Udajně to tam bylo kvůli snížení odrazů při kopírování filmů.


jo, to bude ono :(
  • 0

#128 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2009 - 01:31:53

urcite se to netyka belice s manganistanem draselnym ten uz po dni, nebo dokonce po par hodinach je neucinny...

ten s dvojchromanem muze vydrzet opravdu dlouho...


pozor, "namichanej" manganistanovej belic pro vyvolavani vydrzi par dni.

Pokud skladujes zasobni roztoky manganistanoveho belice A a B oddelene v lahvich, jsou takrka vecne - rozkladat se tenhle typ belice zacina az smichanim roztoku A+B a naredenim vodou, tj. az pripravena smes pro volani. Tuto si pripravuju pred vlastnim volanim a pouzivam pouze v ramci prislusne "davky" volani, pote vylejvam a na pristi volani namicham ze zasobnich roztoku cerstvy.
  • 0

#129 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2009 - 01:32:55

Prosim Te, psals, ze belic je po nekolika hodinach neucinny? Ja to mam schovany, ze jako to priste pouziju (je to necele dva tydny) a ty naznacujes, ze to nejde? Mam tedy schovano krome vyvojky, jaks psal, vsechno. Tady v kamrliku ve sklenenych lahvich. Jestli neco z toho nejde použít, at si radsi neposeru film. Diky. Jinak jsem si koupil 16mm FOMU, zkusim provetrat sveho Krasnogorska. Blbe je akorat, ze budu muset vyvolat tech 100´ na dvakrat.


Rybinine, ty jsi tusim psal, ze mas Foma kit. Tam je belic na bazi dvojchromanu draselneho, vyse uvedene se tyka pouze manganistanoveho belice, viz muj predchozi prispevek.
  • 0

#130 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2009 - 01:33:42

a nedela se jeste v DS8 i Polypan od Ilfordu??


tak vo tomhle filmu vubec nic nevim, kazdopadne v nabidce Ilfordu jsem ho nikde nevidel ... :(
  • 0

#131 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2009 - 01:39:00

Jak jsem znovu pročítal vlákno, tak jsem narazil na nutnost výměny pas. chemikálií. Pokud si vzpomínám, tak jsem používal v práci bělič a čistič namíchaný vždy po 5ti litrech a používal jej denně cca rok. Samozřejmně i na filmy DS8. Složení neznám, jen vím, že šlo o roztok Agfa, kterej se ředil.
Domnívám se, že by bylo vhodný standartizovat postup čb a používat "věčný" bělič a čistič. I kdyby byl mírně závadnej pro živ. prost. tak nejsme laboratoř. Nemusíme mít protokol o likvidaci škodlivin. Pět litrů by stačilo hádám tak na rok i na dva.


Nemohl to bejt namichanej dvojchromanovej belic?

Ono ale neco podobneho by slo udelat i s manganistanovym belicem, viz muj predchozi prispevek na tema trvanlivost belice. Namichat si v destilce rekneme 5L slozku belice A a slozku B, a tyto v pozadovanem mnozstvi smichat pro pripravu belice pro pouziti pri volani az kdyz je potreba.

Mam takhle doma konecntrat zasobnich roztoku pro manganistanovej belic uz cca rok...
  • 0

#132 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2009 - 01:41:42

Sneku k tomu černýmu sajrajtu kámoš vyprávěl že když byli osmičky ještě živý tak někteří získávali za levno film z barandova ale tam měli verzi pokrytou z jedné strany sazemi. Nemůže to být ono? Popisuje to jako hnusnej černej sajrajt co jim zasral celou mašinu když to vyvolali. Udajně to tam bylo kvůli snížení odrazů při kopírování filmů.


jo, to bude ono :(


jeste me napada, jestli by tvuj kamos nevedel, jak se toho pokud mozno elegantne pri procesu zbavit, tj. jinak nez to z filmu "manualne" dostat protahovanim pres mokrou vodou a v saponatu namoceny vatovy tamponky... krome toho, ze je to strasna prace je od toho clovek a vana jako prase ... oboji se blbe umejva :!:
  • 0

#133 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 25 březen 2009 - 02:09:27

Sneku, ve FOMA kitu je prave myslim taky manganistan! Fialove krystalky! Dvojchroman se prave asi nepouziva protoze je toxicky. Nicmene udelam pro dalsi dve vyvolani novy roztok. Nebude problem. Stejne je to 4:3 protoze vyvojka je na 3 a ostatni lazne vyjdou na ctyri :() Jinak co se tyce toho E-6 Tetenal kitu: Ja to tady asi uplne nepochopil, ale je to taky koncentrat, ktery se vodou redi na 1:9?
  • 0

#134 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 25 březen 2009 - 14:53:05

ten manganistanovej belic zvladne i 3 filmy, ale hned po sobe, ne v rozmezi nekolika dni....
  • 0

#135 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 25 březen 2009 - 21:13:58

Sneku k tomu černýmu sajrajtu kámoš vyprávěl že když byli osmičky ještě živý tak někteří získávali za levno film z barandova ale tam měli verzi pokrytou z jedné strany sazemi. Nemůže to být ono? Popisuje to jako hnusnej černej sajrajt co jim zasral celou mašinu když to vyvolali. Udajně to tam bylo kvůli snížení odrazů při kopírování filmů.

to bude asi neco jinyho, u reversniho filmu je to antihalacni vrstva, to co je u kinematografickych filmu, co zasira volacku je remjet, je i na negativnich filmech, je tam kvuli lepsi kluznosti v kamerach a nedostane se pryc v belici, ale pred volanim na film tryska zasadity roztok a ten ho sunda
  • 0

#136 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 25 březen 2009 - 21:15:48

pajo, kde si sehnal ten Protectan.Já mám teď novou E6 a použil jsem plyn ze zapalovače.Nevím kolik se toho má fouknout do ty lahvičky.
Asi to splní svůj účel.Uvidím.

klidně pouzivej plyn do zapalovace, je to levnejsi, kdyz mi profik zvetsoval barevny fotky na vystavu, mel v labu bombu propan-butan a tim chemii zastrikl
  • 0

#137 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 442 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 25 březen 2009 - 21:21:17

Sneku k tomu černýmu sajrajtu kámoš vyprávěl že když byli osmičky ještě živý tak někteří získávali za levno film z barandova ale tam měli verzi pokrytou z jedné strany sazemi. Nemůže to být ono? Popisuje to jako hnusnej černej sajrajt co jim zasral celou mašinu když to vyvolali. Udajně to tam bylo kvůli snížení odrazů při kopírování filmů.


jo, to bude ono :cry:


jeste me napada, jestli by tvuj kamos nevedel, jak se toho pokud mozno elegantne pri procesu zbavit, tj. jinak nez to z filmu "manualne" dostat protahovanim pres mokrou vodou a v saponatu namoceny vatovy tamponky... krome toho, ze je to strasna prace je od toho clovek a vana jako prase ... oboji se blbe umejva :lol:

vyhledej na fotopruvodce.cz heslo REMJET, ale v domacich podminkach to asi jinak nesundas
  • 0

#138 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2009 - 00:30:56

diky, procetl jsem to a holt to jinak nez rucne po vyvolani nepujde :cry: S odstupem casu se da rict, ze jsem jeden film drbal kolik, 10 minut, mel jsem dva a stvalo me to , protoze uz bylo pozde v noci :lol:

Fakt je, ze zacerstva a v teple vode jde ten sajrat docela dobre dolu ... a ty Agfa Moviechromu uz mam tusim jenom 5 ...
  • 0

#139 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 26 březen 2009 - 01:34:22

Tak jsem vyvolal svou prvni 16mm :cry:) Suší se mi a uvidím co zítra.. někde jsem si všiml přes pár okýnek nějakých černých šmouh. Nevíte, co to muže být? Kde se k nim mohlo dojít? Blbá reexpozice? Ale zase je to jen na pár místech... Nebo to slepení, jak o něm mluvil jednou Šnek?
  • 0

#140 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 26 březen 2009 - 23:01:24

Mám pocit, že by to mohlo být tím slepením. Šneku, prosím Tě, nevím ted přesně: Tys psal, že je dobré film přetočit na jinou cívku v jakých případech? Super 8 kazeta? Nebo i DS8? Já se k tomu logikou ne uplně dobral. Ríkal jsi že (logicky) u středu je víc stočený. Tzn by se to stočení nemělo dostat na okraj a nebo ke středu? U Super 8 jednostranné a logicky i 16mm se točí jen z jedné strany a tudíž se mi dostane právě ten střed na začátek, tudíž ke středu navíjecí cívky vyvolávacího tanku. Což je dobře, nebo špatně? U DS8 jsem to nic nepřevíjel a dopadl jsem jakžtakž dobře. Ani u 16mm jsem nic nepřevíjel, ale někde jsem lehce špatně dopadl. Porad prosím.
  • 0

#141 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2009 - 23:05:40

ten tvuj kaz /vadu bych musel videt, takhle tezko rict.

Mohlo se ti to slepit. Pretoceni na jinou civku bylo u S8, ale logika byla stale stejna ...

doporucoval jsem film emulzi ven ( a u S8 perforaci smerem do "zavitu" civky). Proc emulzi ven a "proti tahu smotani filmu na civce smerem emulzi dovnitr" je jasny. Film ma tendenci se kroutit / pnout po smeru do kteryho byl smotanej na puvodni civce... proto kdyz ho namotas na vyvolavaci civku stejne tak, ma chut se kroutit / slepit. Proto motam delsi / sirsi filmy emulzi ven, pekne se ti na civce v tanku vypne a neslepi... u DS8 a 16mm obzvlaste dulezite...
  • 0

#142 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 26 březen 2009 - 23:41:12

Nevybavím si, jak jsem to ted udělal už. Budu na to napříště myslet. Každopádně u superosmy bys doporučoval přetočit to na druhou cívku jo? To asi nebude takový problém, bude se to asi i lépe navíjet, když to vyndám z te kazety drive.
  • 0

#143 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 březen 2009 - 01:25:35

Nevybavím si, jak jsem to ted udělal už. Budu na to napříště myslet. Každopádně u superosmy bys doporučoval přetočit to na druhou cívku jo? To asi nebude takový problém, bude se to asi i lépe navíjet, když to vyndám z te kazety drive.


u te super 8: a] vytahnout... a vymotanym koncem namotat na civku nebo b] pri vytahovani namotavat na civku a nasledne premotat na druhou civku... zalezi na prostredi (prach, cistota) ve kterem to delas. Ja si praci setrim, delam a]

takto mas film v pozici abys na vylovavaci civku ho namotaval a] emulzi ven od stredu civky b] perforaci do zavitu civky.
a] je dulezite kvuli tomu, aby byl film pekne rovnomerne roztazenej / napnutej v civce b] je dulezity proto, aby film pokud se dotyka civky v dusledku a] prilis silne, tak aby problemy s pristupem chemikalii k filmu vznikly pouze v perforaci kde to nevadi, nikoliv v policku filmu...
  • 0

#144 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 27 březen 2009 - 05:39:47

Ja premotavam i DS8 na druhou civecku........vzhledem k tomu ze ten film uz lezi nejakou dobu namotany na jedne strane tak jedno previnuti pri nataceni na prvni stranu ds8 urcite film nevyrovna.....

takze po naexponovani obou stran znovu pretocit na novou civku a do tanku........nemam problem se slepenymi zavity a film se nekrouti...
  • 0

#145 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 27 březen 2009 - 12:53:02

Mužu ještě technickou: Co je na tom právě za nebezpečí? Z jakého duvodu se to přetáčí? Aby se do středu, nebo na kraj nedostalo co? Není mi to uplně jasné. Šnek tady psal, že se to má na vyvolávací cívku navinout tak, aby to zkroucení nešlo paralelně se závity, ale jakoby proti nim? Nebo jsem to špatně pochopil?
  • 0

#146 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 březen 2009 - 13:04:03

jak si tak ctu svuj predchozi prispevek, tak lustim, co jsem tim vlastne myslel :lol: :lol: :-) pozdeji to zkusim preformulovat...
  • 0

#147 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 27 březen 2009 - 15:56:04

tak u toho korene civky jsou ty zavity male a je to hodne ohnute, ten film, kdyz to laitsky reknu.......takze to taky musis navinout na zacatek civky.....pujde to tam dobre, protoze je to hodne ohle a na zacatku jsou zavity male........ale kdybys to delal naopak a ten volny konec motal od zacatku, tak na koncich kde je ten film nauceny se hodne tocit dokola by v tech velkych zavitech nedelal dobrotu....kroutil by se tam....slepoval se sousednima atd...
  • 0

#148 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 30 březen 2009 - 18:29:48

Šneku, podrobně jsem si to přečetl a snad to chápu. Mám jen malinký dotaz: Proč nemůžu dávat do vyvolávacího tanku film hned z cartridge? Tzn. chytnu konec a jedu...? Nějak ta cartridge jde uvolnit ne? Četl jsem nějak prasknout ten střed, či co. Původně jsem Tě totiž špatně pochopil a myslel jsem, že vytáhneš film a začneš namotávat druhý konec, ale myslel si ten konec který čouhá ven, ne? Ten namotávám... Štve mě, že nemužu teď nic vyvolávat ale. za A/ Tetenal kit nemají tady u nás skladem :lol: a za B/ se mi rozbil kotel na teplou vodu i topení a tudíž jsem nahraný. Snad v pulce dubna to bude.
  • 0

#149 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 březen 2009 - 23:12:09

protože moc tahne. I když ten střed praskneš (otočís s ním o půl otáčky proti směru navíjení, lupne to a uvolní se), tak ten film furt ještě nejde ven tak volně, abys dosáhl volného, pravidelného odmotávání tak, aby se ti to na cívku tanku navíjelo dobře. Proto to harakiri s namotáním na pomocnou cívku...

Ad kotel a teplá voda... v nejhorším případě si ohřeješ dostatečné množství vody rychlovarnou konvicí :cry: :lol:
  • 0

#150 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 6 duben 2009 - 16:55:38

Ahoj, nejsem si jist zda li sem to nekde neprehlednul, urcite se to tady uz zminovalo ale nejak to nemohu najit, proto se zkusim zeptat ,snad mne nebudete kamenovat :roll:.

vec se ma takhle :zakoupil sem SET R-100 a tam je uvedeno ze jeho pouzitelnost je na 2 filmy 2x8mm asi to tak vychazi protoze z naredenych chemikalii ziskam neco pres 2 litry a do tanku aby se film ponoril je treba aspon 1 litr ale mne by sly namotat 2 filmy do jednoho tanku, mohu je vyvolat oba najednou v jednom litru? pak bych jich mohl vyvolat na ten set jednou tolik. A ktere chemikalie mohu opetovne pouzit pri dalsim vyvolavani trebas hned este ten den?

proste 2 filmy je malo, je mozdno jich vyvolat vice na ten set? to uz me pomalu vyjde levneji nechat si to vyvolat od FoMy
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních