Přejít na obsah


Fotka

vyvolání super 8 filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
444 odpovědí na toto téma

#201 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 10 květen 2009 - 17:19:34

Podle me to pujde urcite i LQN nebo ID-11 jen to chce stanovit casy....
  • 0

#202 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2009 - 17:33:14

Ptal jsem se proto, že jsem se dneska pokusil vyvolat 34 let prošlý film. Pokus se nezdařil, použil jsem Tvůj recept, jen vývojka byla Fomadon R09 /běžně ji používám na foto/. Film byl pokryt černým sajrajtem, který se odlupoval až na základní podložku. Chce to asi něco mladšího dát vydělat Fomě
;-)
  • 0

#203 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 10 květen 2009 - 17:44:29

Toz to cumim......jsem vyvolaval jeden od otce....tusim rocnik 92 ? nebo mozna jeste starsi 80 neco ? nevim ale film dopadl jaks taks, sedo-bily, strasne zazrneny ale dalo se to.......vice mene s novym se to nedalo srovnat !

Mozna ze uz byl fakt moc ;-)

Jenom me jeste prave napada jestli se prave v te LQR nerozpousti ten cerny sajrajt :) proc by jinak foma mela vyvojku na jeden druh filmu ???
  • 0

#204 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2009 - 19:09:44

Jenom me jeste prave napada jestli se prave v te LQR nerozpousti ten cerny sajrajt ;-) proc by jinak foma mela vyvojku na jeden druh filmu ???


No právě, k tomu směroval můj původní dotaz
  • 0

#205 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 květen 2009 - 19:28:15

Ptal jsem se proto, že jsem se dneska pokusil vyvolat 34 let prošlý film. Pokus se nezdařil, použil jsem Tvůj recept, jen vývojka byla Fomadon R09 /běžně ji používám na foto/. Film byl pokryt černým sajrajtem, který se odlupoval až na základní podložku. Chce to asi něco mladšího dát vydělat Fomě
;-)


To bude tim rodinalem (=R09). A ten cernej sajrat neni cernej sajrajt, to je zbytek emulze.

Mam totiz cerstvou stejnou zkusenost. Pred 10 minutama jsem delal pokus s kouskem filmu (kinofilm volanej jako inverze) v nasledujici kombinaci:
Film Polypan F 50, exponovanej jako 100
1. a 2. vyvojka original Agfa Rodinal
Belici ustalovac na bazi manganistanu draselneho

Az do druheho vyvolani vse probihalo normalne. Behem druheho volani mi zacala z filmu doslova odkapavat emulze.

Ten samej film jsem vcera volal v ID-11, zbytek stejny viz vyse, excelentni vysledek. Zaver = na inverzni proces nepouzivat Rodinal.

Toz tak.
  • 0

#206 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 10 květen 2009 - 21:30:11

Toz tak snek nato kapnul ;-)))

Jo jo ja si to myslel :)))
  • 0

#207 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 10 květen 2009 - 21:37:14

no Rodinal není pro žádné čajíčky, to je pořádná vývojka ;-)
jinak beze srandy - kdosi tu kdysi psal, že Foma 100 ze stejné série byla po vyvolání v AM74 s pár až nula tečkami po vypydané emulzi, zato v Rodinalu to prý vypadalo celkem divoce...odpadaná emulze na více místech
  • 0

#208 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 10 květen 2009 - 21:39:20

Jo ja to rikal vzdycky na FOMU staci obycejne cajiky (-:
  • 0

#209 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 20 červen 2009 - 23:32:36

Konečně mohu prohlásit že jsem spokojený s výsledkem
RED měl pravdu, jeho návod je k nezaplacení, ani jeden flíček.....

Vložený obrázek
  • 0

#210 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 22 červen 2009 - 20:39:57

Jo ja to rikal (-: clovek se nesmi bat
  • 0

#211 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 29 červenec 2009 - 11:02:44

Tak jsem narazil na zoubek pri nahrade toho Fomadonu LQR...

ve vyvojce musi byt obsazena latka thiokyanát draselný (potassium thiocyanate) a pokud tam neni tak film bude stracet na svetlosti a bude takovy sedy....ne brilantni...

takze i kdyz LQR nahradime ID-11 nebo D76 nebo cimkoliv jinym krom rodinalu musime tam pridat thiokyanát draselný (-: jinak se to pekne neodplavi :-)

A jeste dodatek ! Tohle se tyka Fomapanu R100 a vetsiny inverznich cernobilych filmu.
  • 0

#212 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 červenec 2009 - 14:26:27

Tak jsem se pokusil vyvolat druhý film a někde dělám chybu. Vypadaná emulze a samý šmouh.
1.vyvolání fomadon LQR 1:10 9minut 20°C
2. praní 4x 0,7l vody 20°C
3. bělení 8 minut /1l vody+14ml kyseliny sírové 38 procentní + 2,5g hypermanganu/ 20°C
4. praní 6x 0,7l vody 35°C
5.čistící lázen 3min 20°C /50g pyrosyřičitan draselný +1l vody/
6. praní 4x 0,7l vody voda 20°
7. re expozice 2x1minuta pod zvětšovákem 75W vzdálenost 50cm v kyblu vody.
8. druhé vyvolání fomadon LQR 1:10 9minut 20°C
9. praní 4x 0,7l vody voda 20°
10. ustálení 4 minuty
11. praní 10l vody 20°C
12. smáčedlo
Pokusím se naskenovat kousek aněkde to uložit....
  • 0

#213 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 červenec 2009 - 15:36:54

Tady je sken.

http://uloz.to/2198267/film.jpg
  • 0

#214 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 29 červenec 2009 - 19:13:15

moskva 4:vypadaná emulze?A to si po bělení pral vodou 35st.Tak to se nedivím.
V běliči máš málo kyseliny.
To praní nevím,jestli je dostatečné.Já peru mezi lázněmi 5 min přímo z kohoutku.
Tu vývojku vyměn .Nějakou kontrastní GDL nebo D 19, tu používám.Jo a do první vývojky musíš dát 1-2 g Thiokyanatanu draselného.Někde se to tady již probíralo.
  • 0

#215 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 červenec 2009 - 23:34:09

moskva4 - ten odkaz mi nefunguje, ale malo peres po belici. Belic musi z emulze veskerej pryc, a na to tech 6 x 0.7 vody nestaci pri delce filmu 10 m namotaneho nahusto na civce nestaci.

Dale, pokud na studenou emluzi koupanou ve 20 stupnovych laznich nalejes 35 stupnovou vypiraci vodu, a nasledne opet 20 stupnovou, emulze to nevydrzi, zkouti se ti a misty odtece. Nekteri Super 8 filmari zabyvajici se abstrakci to pouzivaji jako specialni efekt, vznika to ale doprasenim / znicenim filmu tim, ze ho vystavis vysokemu rozdilu teplot mezi laznemi (15 - 20 stupnu bohate staci...)

Jinak opakuji, prani po belici je kriticke! Kdyz jsem minuly tyden machal film z temneho expresu, pral jsem tekouci vodou 7 minut, viz info zde
  • 0

#216 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 30 červenec 2009 - 07:07:05

Kyselina sedi, koncentrace dobra... ( 5,43 ml do 1L - 98% )

Ale dulezite je to prani po beleni jak rika snek!
  • 0

#217 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 červenec 2009 - 07:58:17

Dík za rady. Odkaz by měl fungovat, možná byl přetížený server.
  • 0

#218 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 14 srpen 2009 - 17:07:29

Ahoj , mel bych jeden dotaz urcite to tu nekde na TK je, ale nemohu to najit,
pokud mam klisickej cernobilej negativni film fomapan 100 a chci ho vyvolat jako inverzi za pouziti sady od fomy R-100 , mam se drzet toho navodu co je i na inverzni filmy ,nebo jsou jine casy a teploty?
  • 0

#219 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 15 srpen 2009 - 09:15:07

Ano tak tak jenomze ma to jednu vyhodu, fomapan 100 nema tu hnusnou cernou vrstvu ktera se rozpousti jenom v Fomadonu LQR.....takze mas extremni vyhodu ze muzes pouzit vyvojku jakou chces....LQN, ID-11 atd... (-:

Drz se postupu ale cas prvniho vyvolavani pouzij z tabulky od tvoji vyvojky....druhe vyvolavani nech tak jak je to bezi stejne az do dokonceni vsech chemickych reakci (-:

A nezapomen se pochlubit s vysledkem (-:
  • 0

#220 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 15 srpen 2009 - 10:35:07

Diky , hned po vejplate si necham poslat sadu a vrhnu se na to :!: . A proc se vlastne delaji inverzni filmy kdyz negativ jde take vyvolat inverzne?
  • 0

#221 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 15 srpen 2009 - 11:34:58

Nema to ten rozsah....inverzni film je primo delany nato aby byl inverzi....u normalniho prijdes o detaily....
  • 0

#222 KamilT

KamilT

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 srpen 2009 - 21:19:57

Zdravim vsechny,
narazil jsem na toto super forum nahodou a mam velkou prosbu o pomoc. Dcera se chce zucastnit souteze a natocit kratky film na super 8 film. I kdyz jsem do foceni a filmovani byl drive hodne zazrany, ted spis patrime mezi zacatecniky ... a ted k problemu - pujcili jsme si od kamarada kameru, je ale jen na kazety, v obchodech jsou zase jen kotouce :!: prolitli jsem bazary a aukce, porblem je v tom, ze uzaverka je koncem srpna, takze uz neni cas objednat kazetu z nemecka, a nesehnal jsem zadnou vhodnou kameru super 8 na civky .. takze prosim Vas, nemate nekdo na prodej super 8 kazetu s CB filmem, pripadne na prodej ci zapujceni opakovane plnitelnou kazetu na super 8, pripadne na prodej kameru na civky (aby to byla aspon quarzka) ... nabehl jsem si, nepozorne jsem si dival na zbozi z Fomy a nevsiml si, ze to jsou filmy na civkach ... diky moc za kazdy rychle proveditelny napad a za kazdou pomoc!
  • 0

#223 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 16 srpen 2009 - 21:37:33

Zdravim, no myslim ze rychlejsi bude sehnat kameru na civky nez kazetu.(pokud nemam pravdu,tak me opravte)

tohle by slo pokud jste na Aukru
http://aukro.cz/item...ska_kamera.html
maj tam este jednu ale ta vypada provozu neschopna

(od kud vlastne ste?)
  • 0

#224 KamilT

KamilT

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 srpen 2009 - 21:53:43

Jo, urcite .. ja ji tam nenasel (manzelka tam taky nasla jednu kazetu, ale z roku 1984, tak nic proti tomu, ale pro tento pripad mi prijde rizikove) ... Aukro mne za tech par dni, pokud jde o kamery, stve - neni tam zadna rubrika, a tak to lidi davaji kam mohou - viz toto :!: .. presne takovou mi rikali u Pazdery, ze obcas mivaji, ted ale ani jednu ... diky za tip, asi do toho pujdu, doufam, ze bude fungovat .. /skoda ze nemam tu kazetu, mam pujcene dve fakt pekne super osmicky, Revue a Rollei, moc se mi libi :-)

A jinak jsme Prahy. a DIKY MOC za ten tip :)
K.
  • 0

#225 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 srpen 2009 - 23:22:33

... a ted k problemu - pujcili jsme si od kamarada kameru, je ale jen na kazety, v obchodech jsou zase jen kotouce :!:


Jestli potrebujes jednu / dve, muzu ti sehnat exkluzivni Kodak TriX v kazete.
No, neni uplne nejlevnejsi, ale je krasnej :-) ( viz ukazka zde

Mrkni na muj eshop www.foto-filmy.cz (eeeh, trocha reklamy, ze :) ), sekce super8, a rozhodni se sam. Pokud se rozhodnes do toho jit, posli objednavku a pokud mi pak promptne prevedes penize na ucet, jsem schopen ti je poslat obratem - ode dne odeslani do doby nez prijdou k tobe to dle mych zkusenosti trva 2 az 3 dny.
  • 0

#226 KamilT

KamilT

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 srpen 2009 - 09:17:16

Diky, mas bezva sortiment :!: nevim, jestli to stihnu na tuto akci, takze ted se budu rozhodovat podle toho, co bude pro mne nejrychlejsi a nejsnazsi, ale jinak urcite vyuziju, diky moc.
  • 0

#227 KamilT

KamilT

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 srpen 2009 - 11:26:10

Ahoj chlapi,
tak jsme kameru vydrazili (i kdyz na posledni chvili proti mne nekdo prihodil, cimz mi zvedl cenu o 130 Kc a celkove mne to vyslo draz, nez by treba vysla tato aukce
http://aukro.cz/item...zoom_ds8_3.html
ale to pisu ve chvili, kdy nevim, jak to dopadne, klidne to muze jeste vystoupat :lol:
Kamere se trosku vyviklava expozimetr, ale jinak je pekna, dostavam pritom zachvaty sentimentalnich vzpominek z doby, kdy jsem coby 15lety tiskl nos na sklo v prodejne u Havlika :)
O vikendu se zrejme jde natacet, tak snad to vsechno vyjde:)

Ahoj vsem!
  • 0

#228 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 20 srpen 2009 - 11:45:47

Clovece, mas na ty kluky ze superosmy nejakej kontakt? Me vubec neodpovidaji na maily, ani nevim kam ten film poslat , uz ho mam natocenej i ozvucenej ale co dal?
  • 0

#229 KamilT

KamilT

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 srpen 2009 - 11:57:02

Mam jen to co je na strankach superosma.cz. Dovolal jsem se na telefon Karla Maleho, a rekl mi, at mu poslu mail, ale taky mi pak uz neodpovedeli. Osobne neznam vubec nikoho z nich, ale hned po nedeli to zacnu resit, tak Ti dam vedet, jak jsem uspel.
  • 0

#230 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 20 srpen 2009 - 13:11:59

OK,diky to by bylo super, mam totiz trochu problemy s casem , myslim ze mi to vychazi vic jak 3 minuty (pri 16o/s) tak sem se jich na to chtel take zeptat, museli by to promitat na 24o/s a to zase nesedi zvuk.
  • 0

#231 KamilT

KamilT

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 srpen 2009 - 13:12:11

Ahoj, mam taky trochu zmatek a ja navic trochu nestiham pracovne, takze je to hardcore :) a film byl na par dni u ledu ... mozna jsi zatim vsechno stihl zaridit, ale nechtel jsem to nechat bez odpovedi ... my to budeme honit na posledni chvili :)
  • 0

#232 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 25 srpen 2009 - 13:40:33

Jo, do patku to musi bejt, to uz moc casu neni
divne je fakt ze mi nikdo nechce napasat?
Vypada to ze se ucastnit nebudu .... :)
  • 0

#233 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 26 srpen 2009 - 11:35:56

Hmm to dycky nastve...chces se pridat na festival a nikdo ti ani neodpovi (-:
  • 0

#234 KamilT

KamilT

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 srpen 2009 - 09:54:59

njn ... u nas je to spis takovy adrenalin, dcera jen kouka, co je s tim vsim za praci :) ale jsme ve vyhode, kdyz to zvladneme, muzeme to tam odnest :) ja jen doufam, ze kdyz nad tim ma zastitu Aero, ze to zafunguje ...
  • 0

#235 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 srpen 2009 - 15:59:05

kluci našel jsem fantastyckej vodkaz na nějakýho týpka kterej doma sestavil opravdu suprovou laborku na vyvolání 8mm
http://www.echolot-o...ntwicklung.html
  • 0

#236 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 30 srpen 2009 - 15:14:25

Tak, se mi uz ozvali (ve ctvrtek, ale zapomel sem to sem napsat)
vsechno je OK, uz sme se domluvily takze zadnej strach.
V pondeli to posilam. (takzvane, za 5 , 12)
ps: dulezite je zucastnit se :)
  • 0

#237 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 30 srpen 2009 - 15:23:56

Brian: no to je fakt drsny,ty lidi maji ale napady :), to si muze otevrit vlastni laborator a vybirat za to prasule :-D ,
  • 0

#238 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 30 srpen 2009 - 16:21:49

njn ... u nas je to spis takovy adrenalin, dcera jen kouka, co je s tim vsim za praci :) ale jsme ve vyhode, kdyz to zvladneme, muzeme to tam odnest :) ja jen doufam, ze kdyz nad tim ma zastitu Aero, ze to zafunguje ...


Tvojí dceru znám. Chtěl jsem jí tu kameru pujčit ale říkala že jsi ji už koupil.:) hh bohužel mi to řekla, když kamera byla na poloviční cestě přez řetězec známejch, z Hradce do Prahy. :-D
  • 0

#239 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 31 srpen 2009 - 13:47:46

Tak nam FOMA lehce pozmenila sortiment - Zpracovatelsky set R100.
Dodava se jiz v novych lahvickach a nas oblibeny dvojchroman draselný
byl nahrazen manganistanem draselným (K2Cr2O7>>KMnO4), nu nevim zda li v tom bude nejakej rozdil, nejsem zadnej chemik,tak tomu houby rozumim.
Vložený obrázek
  • 0

#240 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 7 září 2009 - 17:15:46

ew ten dvojchroman tam neni uz pekelne dlouho...

a rozdil je nulovy....clovek se s tim jen musi naucit delat...proc plytvat tak drahym a tezce dostupnym dvojchromanem, kdyz muzem pouzit manganistan s lekarny...

dvojchroman si schovte na nejakou historickou metodu !
  • 0

#241 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 září 2009 - 17:23:37

tez jsem se divil, manganistan je ve foma setech uz pekne dlouho.

Jeste si rikam, kdy nahrajdej kys. sirovou ...
  • 0

#242 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 7 září 2009 - 17:31:59

Treba savem ze :)
  • 0

#243 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 9 září 2009 - 16:35:24

No ja kdyz sem si kupoval predposledne sadu od fomy tak v tom navodu bylo napsano slozeni jednotlivejch prisad a psali tam ze se jedna o dvojchroman ( dil B2 ) , no ale kdyz uz tam meli teplotu prani 3stupne tak proc by tam nemohl bejt dvojchroman, jak rikam nejsem chemik abych od oka poznal co to je a pokud to tam bylo napsane tak sem tomu veril. . .
ted uz to zmenili a snad opravi i tu teplotu, uz sem jim psal
  • 0

#244 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 únor 2010 - 18:59:09

tez jsem se divil, manganistan je ve foma setech uz pekne dlouho.

Jeste si rikam, kdy nahrajdej kys. sirovou ...


Dnešní set neznám, ale ve starých Fomasetech v plechových krabičkách jsou pytlíky s chemikáliemi, takže tam kyselina sírová asi nebude.

Chystám se do prvního vyvolávání černobílou inverzí. Zatím jsem ve stádiu příprav a procházím různé diskuze a literaturu.

Z této diskuze jsem vyrozumněl, že poslední dobou se bez problémů (?) jako bělič používá manganistan místo dvojchromanu. Našel jsem diskuzi z roku 2006, kde se několik lidí shoduje na tom, že s manganistanem to není ono. Můžete prosím popsat své zkušenosti? Sice nějaký dvojchroman mám, ale jednak mám trochu respekt a jednak se mi nechce plýtvat. Krátká životnost lázně po smíchání s kyselinou by mi nevadila, ale jak je to s kvalitou filmu?

Našel jsem starý thiokyanát draselný do první vývojky, ale nabral vzdušnou vlhkost a krystalky jsou už celé v roztoku. Lze s ním něco udělat? Jeho dávkování má být kritické. Malé množství má snížit brilanci a velké vyžrat užitečný obraz.
  • 0

#245 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 4 únor 2010 - 21:03:33

S thiokyanatanem pozor....ma to byt cca 1g....problem ze fakt zvlhne atd....

radsi nahradit thiosiranem 5g ( krystal ) a mas pokoj......

Kazdopadne manganistan vs dichroman......

furt oplyvana diskuze atd....dulezita je hlavne koncentrace kyseliny sirove.....do starsich filmu mozno pridat cosik vice.....ale uz jsem to tu psal mockrat.....rozdil v tom nepoznas.....jedina nevyhoda ze dichroman je drahy, nebezpecny a taky ne tak lehko sehnatelny....tak proc cerpat neco tak ceneho kdyz muzem nahradit necim z lekarny ?!?!

Tady me vzdycky napadne, proc delat veci jednoduse kdyz jdou slozite....

takze co se tyka novych filmu....

KMnO4 - 2g
H2SO4 - 12ml
do 1 L

nebo

K2Cr2O7 - 5g
H2SO4 - 9ml
do 1 L

opravdu ten rozdil nepoznate......muzete si to i vyzkouset....

jedina nevyhoda po par hodinach je manganistan nanic....

jo a taky je celkem kriticke vyprat po belici film studenou vodou....nedoporucuji.....
  • 0

#246 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 únor 2010 - 11:42:10

Dík.

Náhradu thiokyanatanu thiosíranem v první vývojce jsem také našel. Byly ale zmiňovány 2g na litr. Je mi jen trochu divné, proč se tyto velice běžné chemikálie nepoužívaly už ve starých receptech. Je možné, že jedovatost dichromanu se dřív neřešila. Já mám lahvičku, kterou jsem kupoval před asi 25 lety, když jsem chodil na základku. Normálně v drogerii za pětikorunu bez jakékoli restrikce. Na lahvičce tuším není ani uvedeno, že to je jed.
  • 0

#247 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 7 únor 2010 - 11:49:48

Pisou sice dva ale neni tak intenzivni muzes dat max do tech 5g.....

ano casy se meni.....jeste ze tato latka nepodleha zadnemu casovemu omezeni
  • 0

#248 wlken

wlken

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 únor 2010 - 13:45:20

Zdravím všechny kolegy osmičkáře! Tuhle sekci Temnekomory sleduju už dlouho,jsem rád že nejsem sám jediný blázen:-)Mám doma pár Admir,promítačku,montážní sadu a v pátek přibyla do mé sbírky sovětská kamera Lada,po které jsem dlouho toužil a konečně jsem sehnal řezačku na 2x8 mm.. Dneska jsem chtěl zkusit vyvolat svůj první film, mám LOMO tank a FOMA sadu,ale zjistil jsem že jsem někde založil návod k FOMA sadě - a tím pádem nevím jak namíchat bělič - roztok B1+B2...našel jsem poměry pouze ke starší sadě,kde byla část B2 ve formě prášku v pytlíku,ale v téhle nové sadě co mám já je to normálně roztok...nemáte někdo prosím tento návod?? Pokud ho doma někdo máte,mrkněte se po něm prosím,mám na vyvolávání všechno nachystané a třesu se nedočkavostí:-)Díky všem za pomoc!
Honza
  • 0

#249 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 7 únor 2010 - 14:08:47

Hej tak na ten novy nemam....mam jenom ten v prasku.....

jinak ten prasek je KMnO4.....a ma prijit cca 2g do litru....
  • 0

#250 wlken

wlken

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 únor 2010 - 14:12:40

Díky moc,ale právě že v tom Tvém návodu je 4x0,5g dílu B2,což zřejmě platilo pro ty sáčky,teď je tam normálně lahvička s roztokem a tam bude asi nějak naředěná nebo co....
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních