Přejít na obsah


Fotka

"PRAPODIVNÝ JEV" mimo lidské chápání...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
110 odpovědí na toto téma

#1 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 leden 2009 - 16:57:51

Co si o tom myslíte...:
V neděli jsem vyrazil s kolegou po hranici mého oblíbeného pralesa. Kromě nádherné inverze se odehrálo něco, co si nedokážu vysvětlit .
Před půldruhým rokem jsme ve stejné sestavě procházeli jedno konkrétní místo ("Urviska" - urvané skály) a tam se mi udělalo hodně nedobře. Měl jsem zato, že jsem přetažený, bez kondice, něco na mě leze. Na jaře letošního roku se odehrálo totéž - navíc mě dva dny bolela hlava jako škopek. Opět jsem to přičítal "nekondici". V neděli - totéž, nejhorší... K onomu místu jsem došel v naprosto dobré náladě, po cestě jsem fotil, nebyl jsem unavený. Ale jak jsme se dostali pod Urviska, všechno se změnilo. Udělal jsem 4 kroky, olověné nohy, nedalo se dýchat - funěl jsem jako astmatik, barevná kolečka a blesky před očima. Špatná prostorová orientace. Chvilku stát, dalších pár kroků, vyplazený jazyk... Psi zůstali pozadu (obvykle obíhají kolem nás...) a teprve, až jsem se vyplazil na hřeben, rychle proběhli v závěsu (což skoro nikdy nedělají!) za mnou. Na hřebeni jsem se vydýchal - trvalo to tak dvacet minut. Pak už jakž takž. A to nejlepší nakonec! Co jsem se tak "posunoval" po pár krocích do svahu, jak jsem fučel, musel odpočívat, exponoval jsem 5 políček kinofilmu (Hexar AF) a protože jsem funěl, opřel jsem si ruce o vývraty, strom, zabořil do sněhu.
Jaké bylo překvapení, když jsem film vyvolal: do 12. políčka brilantně exponované snímky, 13. až 17. políčko šedé, jakoby přeexponované, šmouhy, setřená kresba... Dobře lze rozeznat, co jsem fotil, ale vypadá to, jakobych fotil přes zakalené akvárium?!?!?! Další políčka, již z hřebene, zcela bez sebemenších problémů, opět naprosto ostrá, velmi dobře exponovaná (ve stejném expozičním režimu, kterému lze u téhle kamerky věřit), nerozhýbaná... jedním slovem bezchybná.
Co si o tom mám myslet? Musím říci, že mě to HODNĚ zneklidňuje.
Zmíněné místo je zajímavé i tím, že tam rostou jenom staré stromy (chybí křovinaté patro, mladé stromy), je tam dost vývratů, jsou tam "svinuté stromy" - jakoby spirálovitě stočené kmeny. Je to místo, ve kterém roste m.j. i jedna z nejčastěji focených atrakcí - do spirály se ovíjející buk s javorem klenem (!!!).
Ha! Lze k tomu zaujmout nějaký racionální postoj? Co byste si mysleli vy?
  • 0

#2 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 leden 2009 - 17:28:54

Co si o tom myslíte...:
V neděli jsem vyrazil s kolegou po hranici mého oblíbeného pralesa. Kromě nádherné inverze se odehrálo něco, co si nedokážu vysvětlit .
Před půldruhým rokem jsme ve stejné sestavě procházeli jedno konkrétní místo ("Urviska" - urvané skály) a tam se mi udělalo hodně nedobře. Měl jsem zato, že jsem přetažený, bez kondice, něco na mě leze. Na jaře letošního roku se odehrálo totéž - navíc mě dva dny bolela hlava jako škopek. Opět jsem to přičítal "nekondici". V neděli - totéž, nejhorší... K onomu místu jsem došel v naprosto dobré náladě, po cestě jsem fotil, nebyl jsem unavený. Ale jak jsme se dostali pod Urviska, všechno se změnilo. Udělal jsem 4 kroky, olověné nohy, nedalo se dýchat - funěl jsem jako astmatik, barevná kolečka a blesky před očima. Špatná prostorová orientace. Chvilku stát, dalších pár kroků, vyplazený jazyk... Psi zůstali pozadu (obvykle obíhají kolem nás...) a teprve, až jsem se vyplazil na hřeben, rychle proběhli v závěsu (což skoro nikdy nedělají!) za mnou. Na hřebeni jsem se vydýchal - trvalo to tak dvacet minut. Pak už jakž takž. A to nejlepší nakonec! Co jsem se tak "posunoval" po pár krocích do svahu, jak jsem fučel, musel odpočívat, exponoval jsem 5 políček kinofilmu (Hexar AF) a protože jsem funěl, opřel jsem si ruce o vývraty, strom, zabořil do sněhu.
Jaké bylo překvapení, když jsem film vyvolal: do 12. políčka brilantně exponované snímky, 13. až 17. políčko šedé, jakoby přeexponované, šmouhy, setřená kresba... Dobře lze rozeznat, co jsem fotil, ale vypadá to, jakobych fotil přes zakalené akvárium?!?!?! Další políčka, již z hřebene, zcela bez sebemenších problémů, opět naprosto ostrá, velmi dobře exponovaná (ve stejném expozičním režimu, kterému lze u téhle kamerky věřit), nerozhýbaná... jedním slovem bezchybná.
Co si o tom mám myslet? Musím říci, že mě to HODNĚ zneklidňuje.
Zmíněné místo je zajímavé i tím, že tam rostou jenom staré stromy (chybí křovinaté patro, mladé stromy), je tam dost vývratů, jsou tam "svinuté stromy" - jakoby spirálovitě stočené kmeny. Je to místo, ve kterém roste m.j. i jedna z nejčastěji focených atrakcí - do spirály se ovíjející buk s javorem klenem (!!!).
Ha! Lze k tomu zaujmout nějaký racionální postoj? Co byste si mysleli vy?


Neznepokojoval bych se... ...jen bych se tam příště vypravil s dozimetrem, celkem beze srandy. Míst s vyšším přírodním radioaktivním pozadím je dost a jak to popisuješ, tak by to asi mohlo tak nějak fungovat.
  • 0

#3 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 2 leden 2009 - 17:31:59

Ty počuvaj- to zní až moc zajímavě na to, aby to byla pravda. Možeš to doložit nějakým důkazem? B)
Racionálně to nezní ani trochu :-)
  • 0

#4 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 2 leden 2009 - 17:42:17

"...jsou věci mezi nebem a zemí, o kterých moudrost lidská nemá zdání...." jak praví "Labuť avonská" ústy Hamleta, kralevice dánského :-)
  • 0

#5 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 leden 2009 - 18:25:15

Pentaxisto, proč mít ke všemu za každou cenu racionální postoj? Nám chodil děda po baráku ještě několik let po tom, co umřel, dokonce na půdě bylo slyšet přetahování truhly. Taky jsem se tam nesnažil hledat racionálno... :-)
  • 2

#6 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 leden 2009 - 19:18:32

bitovod: To mě napadlo také... Dozimetr (analogový, digitální měřák)nemám, ale chci zapůjčit filmové dozimetry ze špitálu (těch tam máme habakuk a navíc, když si myslím, že "reagovala" i emulze mého filmu) a rozmístím je v "onom místě" a kolem. Pak mě napadl radon. Čort znajet, ale když jsem byl ve válce blízko Plané u M.L., byly tam doly na uran (smolinec?) a kvůli radonu se imervere vyplachovaly vodou. Také mě napadla porucha geomagnetického pole. Je to vlastně "utržený" skalnatý kopec (z toho "Urviska") - vezmu s sebou příště i kompas a event. GPS, uvidíme, jak se budou chovat.

berraneck: Jediným "důkazem" je svědectví kolegy, psů (:-)) a obrázky, které si právě teď prohlížíme s dcerou, která jest pragmatikem nejpragmatikovatějším - kroutí pusou a říká "je to divný, je to divný, je to divný...".

Blekentvajt: Patřím ke generaci, která po jistou dobu věřila tomu, že pokud do něčeho nelze vyvrtat dírku nebo do toho nejde kousnout - tak to neexistuje. Z toho jsem vyrostl... Ale to, co jsem popsal, je i na mě trochu silný kafe! B)

zahradnik: Tohle mi připadá "dost dobrý" ! :( Jenom na okraj - o jaké truhle mluvíte?
  • 0

#7 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 2 leden 2009 - 19:19:43

Tedy jestli si pane Pentaxisto jen tak netestujete,zda by se tímto způsobem nedala zvýšit dnes / neprávem/ trochu opomíjená atraktivita regionu / přeci jen obligátní léčivé prameny se zjeveními už jsou dnes na každém rohu a nikoho,kromě věřících už neberou / ,tak je to opravdu velmi neobvyklé. Ne,blbá sranda z mé strany.Do doby,než jsem byl opakovaně mým otcem,velmi senzitivním proutkařem o jeho schopnosti OSOBNĚ přesvědčen-držel jsem se ho za ruku a jeden konec proutku jsem držel druhou rukou,načež tento se opakovaně doslova ukroutil-tak jsem měl k věcem tohoto rázu velmi zdrženlivý postoj.Nicméně v tom vašem případě je vcelku zvláštní,že případná energie procházela pouze skrze sklo objektivu,zatímco všechno ostatní / tělo,závěrka/ ji spolehlivě odstínila.Radioaktivitu bych tedy rozhodně vyloučil,myslím,že pro takovou intenzitu,která by způsobila okamžité problémy by bylo nějaké kinofilmové tělo chabou překážkou.Měl jste s sebou třeba buzolu ? Nebo nějaký display,např. digitálky / slabší povahy prominou tento zde nevhodný výraz/? Nebyla na nich patrná nějaké změna ? Ten váš kamarád reagoval stejně ? Každopádně bych příště zkusil sejmout toto místo kromě na film současně také na něco ..... :-) ,třeba mobilem.A pak porovnat.Taková diferenciální diagnostika.
  • 1

#8 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 leden 2009 - 19:26:17

Petaxisto, nebyla to truhla, ve které by děda ležel :-) , ale taková stará dřevěná truhla, co v ní děda s babičkou měli na půdě uložené věci...
  • 0

#9 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 2 leden 2009 - 19:31:14

Pentaxisto, proč mít ke všemu za každou cenu racionální postoj ...


Protože nás to všechny učili ve všech těch školách do kterejch jsme chodili, žeano. Někdy je ovšem záhodno si připustit, že svět je mnohem podivuhodnější místo, než se může na první či druhý pohled zdáti ... :-)
  • 0

#10 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 2 leden 2009 - 19:43:21

Pokud je Váš oblíbený prales Mionší já bych to šel raději prozkoumat s větším formátem osobně. Dá se tam jít na nějaké povolení, aspoň na týden nebo 14 dní a klidně i v doprovodu nějakého místního ekoteroristy jako dohled.

Údajně tam je nějaká naučná stezka kolem a snad i nedávno otevřená, ale v sezóně tam bude lítat hromada turistů a z focení by nebylo nic.

Co Vy na to?

P.S. K dotazu o bubácích. Třeba tam vyvěrá ze Země nějaký plyn a proto se Vám udělalo špatně. Energetická pole a jiné jevy tam také mohou být, zkroucené stromy by tomu mohly odpovídat. Máte dvě možnosti, buď tam nechodit nebo doufat, že už se Vám špatně neudělá a pořídíte úžasné záběry.

K špatně exponovanému snímku. Já bych s tím 100% nerozhýbáním snímku oponoval. Když je člověku špatně nebo ho berou všelijaké pocity může si myslet cokoliv. Já když jsem poprvé fotil kouřící mašinku, měl jsem takovou radost s čoudu, který se díky mrazu mohutně valil vzduchem, že jsem si drkl do stativu při mačkání spouště. Prostě jsem byl tak prokřehlý při čekání a když jsem se konečně dočkal bylo to v pr.. . :-) No, aspoň jsem to viděl.
  • 0

#11 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 leden 2009 - 20:06:10

prema: No, o své schopnosti "vyvirgulovat" vodu, kanály, ba dokonce i kabely pod napětím (!) jsem psát nechtěl (abych se vyhnul podezření z "inklinace k okultním vědám") a dlouho jsem o ní ani nevěděl. Dnes to dělám pro pobavení a jednou jsem si dokonce vydělal stovku, dva chlebíčky a pivo desítku, když jsem sousedovi "zmapoval", kudy se mu zaplavuje zahrada (jeho dům stojí na místě, kam byl vyvážen jíl ze stavby sídliště a vrstvením vzniknul labyrint s těžko definovatelnými "podzemními" potůčky).
To "stínění" je dobrý argument!
Ale co tedy proniklo čočkami objektivu po otevření závěrky? Jaký druh světla (záření)? A jak je možné, že si s ním expoziční automatika poradila? Okolí filmového políčka je totiž zcela stejné, jako u zbytku filmu. Kdybych fotil v "drtivém protisvětle", připsal bych to "přezáření" (flare?). Ale na políčku 15a je horní čtvrtině záběru zachycen hřeben a mezi stromy "nebe" (tam bych to pochopil), na sousedním políčku 16a ale pouze "kamenné zátiší" ostřené na cca 4,5-5 m, téměř kolmo k předchozímu záběru, atd. Kdyby haprovala závěrka, asi by si nebyly všechny "postižené" záběry podobné jako vejce vejci...?! Měření? Fotil jsem v režimu "Auto", kdy si předvolím clonu a Hexar AF (to je jeho specialita) provede přiřazení optimálního expozičního času. Pokud by se čas dostal "mimo definované rozmezí" (u této Konicy se nastavuje nejdelší "udržitelný" čas a nejkratší čas, který ta potvora umí, je 1/250sec.), byly by záběry co do zčernání výrazně odlišné. Zde jsou téměř - možná úplně - stejné...
Má někdo ještě nějaký nápad?
  • 1

#12 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 leden 2009 - 20:47:56

nojgi: Prales, o kterém se mluví má statut národní přírodní rezervace - vstup natvrdo zakázán. Lze požádat v Rožnově p/R (ochranáři) o povolení a přidělení průvodce a ten návštěvníka provede několik hodin a tam, kam chce on. Je to dost drahé. O dlouhodobém pobytu ani vidu ani slechu!
Sankce jsou hodně drsné!
Naučná stezka se tak pouze jmenuje - v podstatě nemá s pralesem nic společného.
Kdysi jsem tam chodil se strejdou, velkým znalcem a milovníkem přírody a nimrodem, který nikdy nic nestřelil (na honech střílel do luftu a zajíce, kterého picnul někdo jiný, si kupoval ! B) ). Posléze se návštěvy odehrávaly způsobem: po hranici pralesa k místu, kde se fotilo, nejkratší cestou, která nepoškozuje (!), na místo, vyfotit, zpět na hranici pralesa.
Nechci nikomu brát iluze, ale:
1. Fotografování v hustém lese je opravdu obtížné, svítí-li slunce nebo je hodně světla. Pouze dr. Jandovi to nevadilo a jak zpracovával negativy, neví se (nebo alespoň já to nevím. Neřekl nám to - patrně to nevěděl - ani jeho syn). Pozitivy prý tahal ve dvou vývojkách na baryty s pevnou gradací. Mně se to skoro nikdy nepodařilo :-).
2. Z toho vyplývá, že focení je nejpříjemnější (a často vůbec možné!) při velmi zatažené obloze (a to zpravidla signalizuje déšť, který přichází často a bleskurychle - Lysá hora je jen pár kilometrů!) nebo těsně po západu slunce do setmění (v létě tak hodina a půl, v zimě dvacet minut!). Jinak řečeno - není snadné ocitnout se v místě, které chcete fotit v okamžiku, kdy je "dobré světlo". A je pak také dobré pamatovat na čas potřebný k návratu! Přiznám se, že - i když po zdejších kopcích chodím 50 let - loni jsem dokázal zabloudit tak, že jsem opravdu neměl tušení, kde jsem.
Celý "problém" je umocněn faktem, že z Velké Polany svahy strmě padají do velmi úzkých údolí, takže "dobré světlo" je třeba jenom několik minut denně. (Byla místa, která byla "fotografovatelná" až třeba při desáté návštěvě, kdy se šlo pro jednu fotku "na jistotu").
3. Mou výhodou je, že mám toto místo vzdálené 10 minut jízdy autem - a pak tryskem nahoru.
4. Jako v každém starém lese je dosti velké nebezpečí úrazu! Není to tak dávno, co spadlý mrtvý strom trefil s velmi tristním výsledkem člověka. Případná pomoc je opravdu hodně problematická - cesty (ani lesní) nejsou a když budeme špekulovat o vrtulníku, ten by teoreticky mohl přistát snad na té Polaně. A aby toho nebylo dost - málokam dosáhne sinál mobilu.
O "prostupnosti" této lokality vypovídá třeba i skutečnost, že při rekognoskaci jsme šli (nalehko, bez výbavy a se znalým člověkem) těch 7kilometrů 10 hodin!
Shrnuto: Nemáte-li hafo času (ale OPRAVDU HAFO), někoho, kdo VELMI DOBŘE zná poměry (abyste jednak vůbec něco nafotil a druhak nedošel úrazu), nemáte povolení (to se může dost prodražit), NECHOĎTE TAM!
Myslím to dobře - je to totéž, jako bych já chtěl jet mezi Surmy za řeku Omo do Etiopie bez doprovodu Kibishe. Dostat se tam dostanu, místo i kmen najdu, ale velmi pravděpodobně nevyfotím GANZ NIX.
  • 1

#13 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 2 leden 2009 - 20:58:12

Mě osobně by asi nejvíce v úvahu připadla ta možnost ,že v rámci nevolnosti a vámi popisovaného "plazení "se k vrcholu s opíráním o různé vývraty,stromy a sníh vám na přední čočku přistála nějaká vločka či přímo kousíček sněhu,který jste mohl v rámci zrovna toho Hexaru z principu nevnímat.Než jste pak došel na hřeben,mohla tato své dočasné stanoviště opustit či změnit skupenství a přestat překážet.Myslím,že by to klidně mohlo vysvětlovat určité šmouhy či jisté odchylky v expozici,které uvádíte.Zvláště předpokládám-li,že na plnou díru asi v lese moc neděláte / tedy myslím/.Co vy na to ?Je fakt ,že v otázce kondice by toto racionální vyvětlení bylo ne příliš optimistické :-) .
  • 0

#14 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 leden 2009 - 21:10:36

prema: nenenene! Nesněžilo (občas něco sletělo shora) a pokud nefotím, mám na objektivu krytku.
To jsou nervy!
  • 0

#15 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 leden 2009 - 21:39:53

já bych věřil radioaktivitě případně nějakému hodně silnému magnetickému poli či vyvěrajícímu plynu, to by vysvětlovalo tu nevolnost. fyzik nejsem, ale třeba proud alfa částic jde odstínit i listem papíru, kovové tělo by na odstínění různých vlnění stačit také mohlo...
  • 0

#16 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 leden 2009 - 21:43:54

Gorgi: No, ale co ve skutečnosti? A jak to vyzkoumat? Kdesi jsem se dočetl, že neutrina zase proletí Zemí, aniž se zastaví nebo zabrzdí...
  • 0

#17 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 2 leden 2009 - 21:46:17

fyzik nejsem, ale třeba proud alfa částic jde odstínit i listem papíru


mno alfa částice je helium, takže nejspíše jo. akorát mám pocit, že pokud se jedná o něco racionálně vysvětlitelného, chtělo by to někoho kovanějšího v přírodních vědách :-)
  • 0

#18 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 leden 2009 - 22:04:30

fyzik nejsem, ale třeba proud alfa částic jde odstínit i listem papíru


mno alfa částice je helium, takže nejspíše jo. akorát mám pocit, že pokud se jedná o něco racionálně vysvětlitelného, chtělo by to někoho kovanějšího v přírodních vědách :-)


to vím...je to Heliové jádro...částice to ale žádná být nemohla (z běžnějších....), ani elektron, nic takového. Něco podobného popisovanému mohlo způsobit jen nějaké eklektromagnetické vlnění, prošlo sklem objektivu, ne tělem aparátu ani zavřenou závěrkou. Podle vlastností skla v objektivu a jeho coatingu by se měla dát zjistit vlnová délka, něco podobného se se dá vyzistit z citllivosti filmu na určité vlnové délky - troufám si tvrdit, že film by měl být nějak citlivý i na cosi jako "násobky" vlnových délek - harmonické frekvence nebo jak se to jmenuje. Přirozená radioaktivita horniny by se měla dát téměř jistě vyloučit - tato část karpatské soustavy je z veliké části geologicky mladá a navíc složená z usazenin, které samy nebývají radioaktivní - na rozdíl od sopečných nebo hlubinných vyvřelin. Co je ale v hloubce pod vrstvou usazenin - to ví pán bůh...a nějaký tektonický zlom či porucha můžou způsobit všelicos. Podivná vegetace navíc může být vykládána jako zmutovaná. Vezmete tam dozimetr a uvidíte... Zjevně jde o velmi lokální záležitost v odlehlé oblasti, nejspíše to nebude nikde popsáno.
  • 0

#19 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 leden 2009 - 22:13:21

vygooglil jsem tohle: radioaktivita podloží ČR

a ještě mě napadl jeden test - postupně nasazovat různé barevné filtry, tím by se snad dala zjistit vlnová délka...
  • 0

#20 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 leden 2009 - 22:14:27

Gorgi: No, ale co ve skutečnosti? A jak to vyzkoumat? Kdesi jsem se dočetl, že neutrina zase proletí Zemí, aniž se zastaví nebo zabrzdí...


neutrina bych se nebál :-)
  • 0

#21 ivanhoe

ivanhoe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 leden 2009 - 22:21:40

A nestali tam kedysi TOY TOY wc-ka ??? Tie modre kadibudky ?
:-))))
  • 0

#22 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 leden 2009 - 22:26:54

A nestali tam kedysi TOY TOY wc-ka ??? Tie modre kadibudky ?
:-))))


obávám se, že tohle je poněkud nepravděpodobné...a jako takovou srandu bych to neviděl...slabší povaha by tam mohla poměrně snadno lehnout...co by to mohlo udělat s kardiostimulátorem apod. raději nemyslet...
  • 0

#23 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 leden 2009 - 22:53:14

no tak například já, kdybych si měl veškerý svý pnutí nějak racionalizovat, tak už třeba dávno fotim na digitál a to by přece byla daleko větší újma než pár zkaženejch políček a trochu šoufl, ne?
  • 2

#24 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 2 leden 2009 - 23:01:09

nojgi: Prales, o kterém se mluví má statut národní přírodní rezervace - vstup natvrdo zakázán. Lze požádat v Rožnově p/R (ochranáři) o povolení a přidělení průvodce a ten návštěvníka provede několik hodin a tam, kam chce on. Je to dost drahé. O dlouhodobém pobytu ani vidu ani slechu!
Sankce jsou hodně drsné!
Naučná stezka se tak pouze jmenuje - v podstatě nemá s pralesem nic společného.


Toho jsem se právě bál, že je přístup odepřen v podstatě každému a ze stezky člověk ani prales neuvidí. Oni chtějí prales zachovat bez poškození což tak trochu jako člověk přírodu milující chápu, protože masová turistika je potvora. Měla by tam snad někde být bouda kam chodil Sudek a další fotografové. Dokonce by tam měl být i deník se zápisy. Je pravda, že když už tito velikáni lokalitu nafotili nemělo by mít smysl si tam dělat nějaké další série, ale ono to člověku nedá a myslí si, že i on by tam mohl najít něco zajímavého a v podstatě pomohl nějakou část zdokumentovat. Snad si najdu nějakou jinou krajinu, pro kterou bych zahořel a fotil do zbláznění.
  • 1

#25 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 2 leden 2009 - 23:02:07

U nás je taky takové místo - když tam vlezu, tak je mi potom blbě a na filmu jsou také podivné věci. A 7 kilometrů za 10 hodin se mi taky v mládí podařilo. Proto už raději do hospody moc nechodím. :wink:
  • 1

#26 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 2 leden 2009 - 23:12:18

To je zajímavé. Jistě jsou na světě místa, která na člověka silně působí a to mnohdy stejně. Já bych rád věděl, jestli v těch místech se dělá nevolno i jiným lidem, netvrdím všem, ale dejme tomu, 1-5% návštěvníků. Radioaktivitě bych to nepřičítal, alespoň ne té přirozené. Určitě by neovlivnila ten film a když tak na všech políčkách. Spíš bych věřil tomu, že tam někdo vylil nějakej sajrajt, na který můžete být alergický. Nebo se vám prostě vrátil ten pocit nevolnosti, který jste tam zažil poprvé - takový flash back.
A docela dost možné je, že spoustu věcí ještě neumíme vyvětlit, což neznamená, že nemají racionální základ. A to včetně páně Zahradníkova dědečka. Nikdo z nás neví co je ku příkladu po smrti. Zatím nikdo nepřišel s metodou jak to zjistit. Možná proto dnes tvrdíme, že nic takového není, jinak by na to vědci přišli. Možná za 5 let, možná za 500 let na to někdo přijde, popíše smysluplně metodu jakou k tomu došel, jiní to úspěšně zopakují a svět dojde k dalšímu poznání. A s tím přijde mnoho daších otázek, které zas snad někdo vyřeší. Jelikož naše poznání tyto jevy nedovede v současnosti vysvětlit, tak je označujeme za paranormální...
Jak jednoduché je potom smířit se s existencí duchů, bohů, mimozemských návštěvníků či MI5 Bodyieho a Doyla.
  • 0

#27 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 leden 2009 - 23:16:37

MI5 Bodyieho a Doyla.


CI5, Hynku :wink:
  • 0

#28 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 2 leden 2009 - 23:22:29

našel jsem ještě tohle:

"Photographic emulsion consists of silver halide crystals suspended in a clear phase composed mainly of gelatin. When a beta particle or gamma ray passes through such an emulsion the silver halide crystals respond, with each emission converting several silver ions to silver atoms."
"These crystals constitute the grains of the film. The silver bromide forms a regular lattice, however within each crystal there will be a number of faults. When a photon of light enters the crystal, there is a high probability that it will give up its energy to one of the orbital electrons in the lattice. When such an electron has acquired enough energy it will leave its orbit finally stopping at a fault. Here, a silver ion accepts the electron to become an atom of metallic silver. This silver constitutes the latent image."
"To produce a developable image each silver halide crystal requires several photons of visible light (approximately 5 in average emulsions), each of which produces an atom of metallic silver within the crystal."
"By comparison, when a beta particle or gamma ray passes through a photographic emulsion, energy is lost in a series of interactions with orbital electrons in the silver halide crystals. This results in silver deposition at a number of faults, again forming a latent image."
"A single hit by a beta particle or gamma ray can produce hundreds of silver atoms from silver halide crystals in film emulsion, but a single photon of light from an intensifying screen produces only a single silver atom. Although two or more silver atoms in a silver halide crystal are stable, a single silver atom is unstable and reverts to a silver ion very rapidly."
"This means that the probability of a second photon being captured before the First silver atom has reverted is greater for larger amount of radioactivity than for small amounts. Hence small amounts of radioactivity are under-represented for both fluorography and intensifying screens."
"This problem can be completely overcome by a combination of pre-flashing the film and exposing at -70°C."

"Pre-exposure to an instantaneous flash of light overcomes the problem of low intensities of light producing disproportionately faint images. It does so by providing many of the halide crystals with a stable pair of silver atoms. Sensitivity is increased, allowing quantification of images because all photons contribute equally to the image on pre-flashed film."
"A linear response of the film to light produced from the radioactivity in the sample is obtained when the film has been pre-flashed sufficiently to increase absorbance of 0.1 to 0.2 (A540) absorbance units above that of unexposed developed film. A further increase in the fog level above 0.2 reverses the deviation from linearity. Thus a pre-flash of too much light causes over-representation of small amounts of radioactivity."
"Lowering the temperature to -70°C increases the stability of a single silver atom. The reversion to a silver ion is slowed, increasing the time available to capture a second photon and thus produce a stable pair of silver atoms."
"Both pre-flashing and exposure at -70°C increase sensitivity on their own. Only the combination of the two completely corrects the response of the film, giving a linear response to the amount of activity in the sample."
  • 0

#29 zahradnik

zahradnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 214 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 2 leden 2009 - 23:22:44

Tak, pane Tajemníku, nikdy bych netvrdil, že racionální vysvětlení nejsou. jen mi přijde poněkud vyčerpávající a při mém vzdělání takřka nemožné, se jich dopídit! :wink:
  • 0

#30 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 2 leden 2009 - 23:32:10

prej některý ty úplně nejvzdělanější vědci dost často přicházej na to, že některý tajemství sou tak krásný a veliký, že to hlava ani nebere... :wink:
  • 0

#31 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 leden 2009 - 01:18:11

To zní docela zajímavě. Až budu mít příležitost, tak to tam okouknu, ofotím a pak napíšu postřehy. Nebo líp, bude sranda tam zajet s autobusem plným botaniků při exkurzi po Moravě. Zkusím někoho vyhecovat. Funguje ten jev i v létě?
  • 0

#32 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 3 leden 2009 - 01:29:13

Že oni tam neco zapomněli Sověti, když tu byli na návštěvě? Ani bych sa temu nedivíl :wink:
  • 0

#33 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 leden 2009 - 01:42:24

Že oni tam neco zapomněli Sověti, když tu byli na návštěvě? Ani bych sa temu nedivíl :cry:


to mňa také napadlo...ale nerad bych byl nazván člověkem trpícím paranoidním bludem :wink:
  • 0

#34 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 3 leden 2009 - 08:29:08

Inu hoši, tajemství jsou fakt úžaná.
Žwane, jasně CI5, já to popletl.
Zahradníku, to že na to racionální vysvětlení nemůžeš přijít vůbec nevadí. Možná je to dnes i nevysvětlitelné. Možná opravdu existují duchové nebo paměť hmoty na určité osoby nebo něco takového. Seriózně to dnes nikdo nehledá, protože úroveň našeho poznání nenavědčuje něčemu podobnému. Ve 13. století také málokdo tušil, že mor způsobují bakterie, přenášné bechama a ty pak krysama. Snažili se to řešit na základě svého poznání, modlitbou, obětí...
Struktura logických postupů je u lidstava stále stejná, co se liší, je poznání.
  • 0

#35 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 leden 2009 - 10:18:28

děda byl proutkař a dobře si na tu sílu nad vodním pramenem vzpomínám, měl jsem, jako kluk, co držet

vedle citlivých přístrojů bych sháněl senzibilního člověka, který má s takovými jevy zkušenost

nikdy nezapomenu na jednu moji dívčinu před lety, která když seděla metr ode mě, já jsem zvednul ruku, namířil dlaní k ní, tak jsem cítil v dlani silné teplo, opakovaně, kdykoli
taky tomu nerozumím
je to dobře, nebo špatně?
  • 0

#36 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 3 leden 2009 - 10:46:08

Jo Radime taky jsem to zažil. To s tou rukou, nebo jsem chodil s pružinou a ta se točila vždy stejně v závislosti kde jsem prošel, na jednom místě nahoru, na druhém dolu, někdy trčela dopředu.
Asi ještě zdaleka nejsou opravdu prozkoumány veškeré formy hmoty, závislosti... To souvisí s tím že prostě nejsou metody jak je dostatečně objasnit. Dokud někdo nevymyslel mikroskop, tak nemohly být objasněny buňky, bakterie...
Docela věřm tomu, že zkoumat to na zakázku prostě nelze (tedy lze, ale bude to stát strašný peníze a výsledek je nezaručen). Bude to spíš náhoda, až to někdo opavdu zdařile popíše a možná až po několika letech to bude uznáno jako skutečný jev.
  • 0

#37 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 leden 2009 - 12:45:23

No já geigera někde mám, tiká a na budíku taky něco ukzuje, takže asi chodí. Fakt je, že u silnějších zářičů jsem neměl možnost ho otestovat. Kdyby ses s tou krabicí (von je takovej ruskej, vojenskej, podle toho i váží) chtěl někdy příště tahat, nebo kdybys chtěl doprovod, ozvi se a buď zapůjčím, nebo doprovodím :idea:
  • 0

#38 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 leden 2009 - 12:52:32

bitovod: Děkuji za nabídku! Včera večer mi spolupracovník prozradil, že má (možná velmi podobný) herberk - vykuchal to z "praporního pracoviště" nebo tak nějak (byla to spousta kovových beden a v tom podivné věci, koupil to za hubičku při likvidaci NZ (nebo co) - právě kvůli těm bednám. Zkusí a uvidí se... Kdyby to nefungovalo, možná poškemrám o zapůjčení.
  • 0

#39 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 3 leden 2009 - 13:25:53

Pane Pentaxisto, mohl byste ty Urviska nějak blíže lokalizovat? Zkoušel jsem to najít na turistických mapách, ale není to tam označeno (dívám-li se dobře). Rád bych se mrknul co o lokalitě praví podrobné geologické mapy
  • 0

#40 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 3 leden 2009 - 13:29:46

no to som zvedavý, čo sa z toho vykľuje... je to napínavejšie McBainove detektívky..
  • 0

#41 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 leden 2009 - 14:37:43

třeba se z toho vyklube utajená skládka použitejch čipů a páč je pentaxista poctivej analogista, slušnej člověk a citlivá duše, tak je mu tam prostě šoufl :idea: :D
  • 3

#42 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 3 leden 2009 - 17:50:45

Mamiak to poznal a odhalil okamžitě! :idea:

Blekentvajt: "Urviska" je opravdu místní název, na žádných mapách (asi) není. Protože mám "výtečný orientační smysl", tipnul bych si podle té mapy na
Loc: 49°31'26.991"N, 18°40'18.743"E
plusminus tak 300 metrů.
P.S. Existuje nějaká lesácká mapa (velmi pravděpodobně "odvozená" z vojenských map), která dokonce popisuje dřívější i současné přístupové, svozové cesty, chodníky, typy porostů a jejich stáří atd. Nikdo mi ji nechtěl dát - DO DNEŠKA JE TAJNÁ !!! Zíral jsem jako vyoraná myš...
Jestli něco objevíte, dejte vědět... prosím!
  • 1

#43 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 leden 2009 - 18:05:59

Každá rezervace má svůj plán péče, k němuž jsou přiloženy mapy, plánky a další materiály. Tajné rozhodně být nemůžou.
  • 0

#44 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 3 leden 2009 - 19:05:02

Loc: 49°31'26.991"N, 18°40'18.743"E ...
Jestli něco objevíte, dejte vědět... prosím!


Díky za koordináty, nicméně jsem samozřejmě na nic nepřišel. Myslel jsem jestli se v místě nenachází nějaký geologický zlom, nějaké méně obvyklé horniny či jiná dramatická změna, ale nic podobného se tam zřejmě nekoná. Zhruba určeným místem prochází sice rozhranní dvou geologických subjednotek, ale z toho, řekl bych (nejsem v horninovědách nijak zvláště kován), nic moc neplyne. Co se hornin týká, je to samý pískovec, jílovec a slepenec na střídačku, tak jako v celém flyšovém pásmu kam Beskydy goelogicky patří. Úroveň přirozené radioaktivity se dá předpokládat spíše nižší a jak vyplývá třeba i z toho odkazu od Gorgiho je celé flyšové pásmo spíše radiometricky monotónní, tj. s nižší mírou lokálních excesů než jinde. Jediná zajímavost je gravimetrická anomálie, která flyšem na okraji Západních karpat prochází, ale jednak je tato situována na ose Hodonín-Žilina-Námestovo a druhak i kdyby šla přes Mionší pochybuji, že by se Vám z menšího g udělalo nevolno a Konica by ztratila soudnost :idea:
Nuže nic nezjištěno, ale také nic nevyvráceno (pro podobná pátrání jsou ty geologické mapy zoufale nepodrobně žeano) ... :D
  • 0

#45 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 3 leden 2009 - 22:18:38

P.S. Existuje nějaká lesácká mapa (velmi pravděpodobně "odvozená" z vojenských map), která dokonce popisuje dřívější i současné přístupové, svozové cesty, chodníky, typy porostů a jejich stáří atd. Nikdo mi ji nechtěl dát - DO DNEŠKA JE TAJNÁ !!! Zíral jsem jako vyoraná myš...


To je nějaké divné, za tím bude něco jiného, ty mapy už dávno nejsou tajné, až pojedete do Jeseníků, klidně vám zdejší lesnické mapy naskenuji.
  • 0

#46 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 leden 2009 - 23:38:25

mno gorgi a blekantvajt to napsali celkem hodně dobře co se týče podloží a dalších geo záležitostí v této oblasti, sice s kameny a horninami mám co dělat, ale toto není vyloženě moje parketa, tozn. nejsem schopen podat bližší vysvětlení než ti dva vygůglili, nebo vytáhli z šuplíků své šedé kůry mozkové. tam problém asi nehledat.
spíš mě to přijde, že jste se kolego vy a váš mozek dostali do prostředí které s pomocí exogenních vlivů na vás prostě působí.
berte v tomto případě jako veliké plus, že se to týká i vašeho fotoaparátu.
já bych to chápal tak, že jste dokonale srostl s technikou se kterou rád pracujete a nyní se jen prostřednictvím jí projevil váš vztah k okolí :idea: :D
jinak já tohle podobné zažívám v zaměstnání, teď mám skorem na mysli tu pružinu, jak popisoval goro, která trčí ovšem dopředu.
nicméně ale vzhledem k výkonu mojí funkce je to vliv vcelku nebezpečný, neb mi žádná z těch plavovlásek pilník do chleba zapékat určitě nebude :D
  • 0

#47 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 4 leden 2009 - 02:58:11

Co si o tom myslíte...:
V neděli jsem vyrazil s kolegou po hranici mého oblíbeného pralesa. Kromě nádherné inverze se odehrálo něco, co si nedokážu vysvětlit .
Před půldruhým rokem jsme ve stejné sestavě procházeli jedno konkrétní místo ("Urviska" - urvané skály) a tam se mi udělalo hodně nedobře. Měl jsem zato, že jsem přetažený, bez kondice, něco na mě leze. Na jaře letošního roku se odehrálo totéž - navíc mě dva dny bolela hlava jako škopek. Opět jsem to přičítal "nekondici". V neděli - totéž, nejhorší... K onomu místu jsem došel v naprosto dobré náladě, po cestě jsem fotil, nebyl jsem unavený. Ale jak jsme se dostali pod Urviska, všechno se změnilo. Udělal jsem 4 kroky, olověné nohy, nedalo se dýchat - funěl jsem jako astmatik, barevná kolečka a blesky před očima. Špatná prostorová orientace. Chvilku stát, dalších pár kroků, vyplazený jazyk... Psi zůstali pozadu (obvykle obíhají kolem nás...) a teprve, až jsem se vyplazil na hřeben, rychle proběhli v závěsu (což skoro nikdy nedělají!) za mnou. Na hřebeni jsem se vydýchal - trvalo to tak dvacet minut. Pak už jakž takž. A to nejlepší nakonec! Co jsem se tak "posunoval" po pár krocích do svahu, jak jsem fučel, musel odpočívat, exponoval jsem 5 políček kinofilmu (Hexar AF) a protože jsem funěl, opřel jsem si ruce o vývraty, strom, zabořil do sněhu.
Jaké bylo překvapení, když jsem film vyvolal: do 12. políčka brilantně exponované snímky, 13. až 17. políčko šedé, jakoby přeexponované, šmouhy, setřená kresba... Dobře lze rozeznat, co jsem fotil, ale vypadá to, jakobych fotil přes zakalené akvárium?!?!?! Další políčka, již z hřebene, zcela bez sebemenších problémů, opět naprosto ostrá, velmi dobře exponovaná (ve stejném expozičním režimu, kterému lze u téhle kamerky věřit), nerozhýbaná... jedním slovem bezchybná.
Co si o tom mám myslet? Musím říci, že mě to HODNĚ zneklidňuje.
Zmíněné místo je zajímavé i tím, že tam rostou jenom staré stromy (chybí křovinaté patro, mladé stromy), je tam dost vývratů, jsou tam "svinuté stromy" - jakoby spirálovitě stočené kmeny. Je to místo, ve kterém roste m.j. i jedna z nejčastěji focených atrakcí - do spirály se ovíjející buk s javorem klenem (!!!).
Ha! Lze k tomu zaujmout nějaký racionální postoj? Co byste si mysleli vy?

Vzhledem k fiziologickému účinku bych se pokusil změřit v daném místě elektromagnetický smog.
  • 0

#48 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 leden 2009 - 10:24:59

Zajda: :o :-( :-) :?:
  • 0

#49 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 leden 2009 - 10:50:22

Cosi mě napadlo, ale je to spíš jako základ pro sci-fi povídku nebo pro dalšího Jamese Bonda, je to opravdu dohad na dohad :o

Pokud tam nebudou stopy zvýšené radioaktivity, tak se pořád ještě může stát, že tam bude nějaké elektromag záření, vzhledem k účinkům bych to viděl někam do mikrovln. A kde by se tam vzaly? Jsou určité náznaky toho, že naší "bývalí ochránci" směrem na východ testují či testovali mikrovlnné zbraně (teda oni je testovali i naši "noví ochránci" směrem na západ). Protože se ale toto záření šíří pouze na přímou viditelnost, tak dosah nic moc i při velkém impulsním výkonu - ovšem za předpokladu, že nevyužiju odraz signálu o nějaké vrstvy atmosféry, pak se to může šířit docela ochotně i "za roh". A jestli to má být taktická zbraň, musí být připravená k okamžitému úderu. Toho se u takových zařízení dá dosáhnout dejme tomu trvalým provozem na zlomek výkonu. No a tohle může být "zaparkovaný" ten volnoběžný paprsek do míst, kde je poměrně mizivá pravděpodobnost, že by si toho někdo všimnul.

Jak říkám - těžké sci-fi, a to jsem už dlouho nic nepil :-( Ale jako každé sci-fi je to vystavěné na reálných základech, celkem si u toho umím představit technickou relizaci.

V reálu to bude asi stejně jinak - ale k jiným fyzikálním jevům mi trochu nesedí ta zmršená políčka na filmu. Možná bych si před další návštěvou nechal udělat krevní obraz a spočítat krvinky, stejně tak po návštěvě, třeba by to něco málo napovědělo.
  • 0

#50 michal_str

michal_str

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 leden 2009 - 11:42:58

Před časem vyšel v Reflexu rozhovor s panem Pohribným, který fotí megality. Docela zajímavé...

http://www.reflex.cz/Clanek29924.html

Jenom malá citace :

Vnímáte u těchto kamenů něco, co by se dalo nazvat energií?

Nedalo mi to. Začal jsem se kamenů dotýkat, osahával jsem je, zkoušel chytat jejich energii. Něco vyzařují, o tom jsem přesvědčen. Nejsem nějaký supercitlivec, ale míval jsem i silně negativní zážitky, kdy se mi udělalo hodně zle, jako v kopcích ve Walesu, kde jsem si myslel, že dolů do údolí už nikdy nesejdu. Byl jsem totálně vyčerpaný. Vlezl jsem do kamenného kruhu, kde jsem začal dělat svoji interpretaci místa, ale byla to chyba, neměl jsem tam vůbec vstupovat. Bušilo mi srdce, jako by mi chtělo vyskočit z těla. Vylekalo mě to. Ještě se mi to stalo párkrát, ale už jsem se z toho poučil, a než chci cokoliv udělat, žádám místo, aby mě pustilo k sobě.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních