Přejít na obsah


Fotka

Receptář - obecná diskuze


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
306 odpovědí na toto téma

#151 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 listopad 2010 - 14:17:13

Jo jo ještě nějaký pořídím. Po výplatě .)
K té ID-68 se můžu chovat jak k ID 11 co se ředění a opakovaného použití týká?

V podstatě ano. Kolega khorak používá ID-68 1+1 nebo 1+3 jako svou hlavní vývojku. Kdyžtak mu napiš o rozumy.
  • 0

#152 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 listopad 2010 - 14:28:48

To co šneku píšeš jsem samozřejmě zkoušel, ale chyba se mi zdála značná :!: Ten můj postup mi přijde takový víc opakovatelný...

Ten postup je velmi dobře opakovatelný a dost možná přesnější než vážení na hranici rozlišovací schopnosti vah.
Zlepšovák: vytvoříš si ne kulatou, ale dlouhou, pravidelně širokou hromádku. Například 10cm "čára" z 1g fenidonu - oddělíš podle měřítka 13mm.
Další zlepšovák: nasypeš odváženou chemikálii do zlomu přeloženého listu čtverečkovaného papíru, potřepeš papírem tak, aby vznikla ve zlomu stejnoměrná "čára" a odsypeš množství podle počtu čverečků.
  • 0

#153 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 1 listopad 2010 - 16:43:11

absme to zas nepřehnali a nemuseli začít ohnisku říkat "žárka", jak to vymyslel Ing. Koblic kdysi....
  • 0

#154 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 7 listopad 2010 - 23:01:15

Tak sem při svém dnešním nočním bloudění patenty narazil na celkem zajímavý předpis pro utvrzující rapid-fixer a rád bych jej ověřil v praxi - proto se vás táži , JAK otestovat stabilitu filmu po ustálení pro porovnání s běžně užívanými ustalovači ?
  • 0

#155 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 listopad 2010 - 15:11:19

Nemáte někdo ve svých archivech časy pro volání Fomapanu F17 v Rodinalu nebo PMK? Pár se mi jich tu válí a rád bych otestoval, jak moc jsou po smrti :)
  • 0

#156 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 listopad 2010 - 15:16:04

Nemáte někdo ve svých archivech časy pro volání Fomapanu F17 v Rodinalu nebo PMK? Pár se mi jich tu válí a rád bych otestoval, jak moc jsou po smrti :)


Když si vzpomenu, volal jsem to jako dnešní stovku a hodně jsem kvedlal. Už jsi naexponoval prasoobjektivem?
  • 0

#157 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 listopad 2010 - 15:19:31

Nemáte někdo ve svých archivech časy pro volání Fomapanu F17 v Rodinalu nebo PMK? Pár se mi jich tu válí a rád bych otestoval, jak moc jsou po smrti :)


Když si vzpomenu, volal jsem to jako dnešní stovku a hodně jsem kvedlal. Už jsi naexponoval prasoobjektivem?


Naexponoval - bordel na stole a bordel za oknem. Večer to hodlám vyvolat, naskenovat a vyděsit se :) Akorát ta zarážka na nekonečno se nechová moc nekonečně, ale spíš jako cca 10 metrů :D
  • 0

#158 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 listopad 2010 - 15:25:26

Nemáte někdo ve svých archivech časy pro volání Fomapanu F17 v Rodinalu nebo PMK? Pár se mi jich tu válí a rád bych otestoval, jak moc jsou po smrti :)


Když si vzpomenu, volal jsem to jako dnešní stovku a hodně jsem kvedlal. Už jsi naexponoval prasoobjektivem?


Naexponoval - bordel na stole a bordel za oknem. Večer to hodlám vyvolat, naskenovat a vyděsit se :) Akorát ta zarážka na nekonečno se nechová moc nekonečně, ale spíš jako cca 10 metrů :D


Tak to pak hnedka hoď na sít. Jinak přo běžném pracovním zaclonění(18 a víc) teď 10 coby nekonečno celkem vyhovuje...
  • 0

#159 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 listopad 2010 - 17:37:51

Nemáte někdo ve svých archivech časy pro volání Fomapanu F17 v Rodinalu nebo PMK? Pár se mi jich tu válí a rád bych otestoval, jak moc jsou po smrti :)


Tak za a) na Fomapan 17 je tu zvláštní vlákno (bůh suď proč v barevné fotce, ale o to nejde) - a je tam dokonce jeden poznatek o R09. :)
Za :D Nemohl by ses ptát o víkendu, kdy mám po ruce svoje poznámky a chytré knihy? :D Sám jsem ho v R09(ještě staré) tuším vyvolával, v jedné ze dvou vytipovaných knih bude i "oficiální" doporučení pro Rodinal.
A za c) pokud se moc nepletu, bude to s časem tak, jak psal Ploci - zhruba jako současnou stovku, plusmínus něco na stáří apod.

A vůbec, namíchej si už konečně MPB :D nebo tu druhou Koblicovu vodu. Metol v tom je, askorbovka ani fenidon ne, tak by to snad mohlo projít ortodoxní inkvizicí (Já vím, je to celkově málo žíravý, a vůbec je v tom nějak málo chemie, ale je to od Koblice! :D)
  • 0

#160 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 listopad 2010 - 18:04:45

Nemáte někdo ve svých archivech časy pro volání Fomapanu F17 v Rodinalu nebo PMK? Pár se mi jich tu válí a rád bych otestoval, jak moc jsou po smrti :)


Tak za a) na Fomapan 17 je tu zvláštní vlákno (bůh suď proč v barevné fotce, ale o to nejde) - a je tam dokonce jeden poznatek o R09. :)
Za B) Nemohl by ses ptát o víkendu, kdy mám po ruce svoje poznámky a chytré knihy? :D Sám jsem ho v R09(ještě staré) tuším vyvolával, v jedné ze dvou vytipovaných knih bude i "oficiální" doporučení pro Rodinal.
A za c) pokud se moc nepletu, bude to s časem tak, jak psal Ploci - zhruba jako současnou stovku, plusmínus něco na stáří apod.

A vůbec, namíchej si už konečně MPB :D nebo tu druhou Koblicovu vodu. Metol v tom je, askorbovka ani fenidon ne, tak by to snad mohlo projít ortodoxní inkvizicí (Já vím, je to celkově málo žíravý, a vůbec je v tom nějak málo chemie, ale je to od Koblice! :D)


MPB to nepotřebovalo :D Film prošlej už 19 let, skladovanej bůh ví kde, Rodinal 1+25, 4 minuty (příště to bude 5), kvedlání co 30 sekund. Nechápu jak je to možný, ale je to bez závoje a bez děr. Stíny tam jsou (takže citlivost neutrpěla), kontrastu moc ne (to bude ten Periskop na plnou díru). Už aby to uschlo :D
  • 0

#161 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 listopad 2010 - 18:20:35

Ale obtistenej kryci pas tam samozrejme nechybi :) :) :D
  • 0

#162 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 listopad 2010 - 18:22:24

Mimochodem, to máš svitky, pokud jsem to pochopil správně, že? Jak to vypadá s otiskem krycího pásu? Mě ho právě trochu potlačila MPB, v té druhé Koblicovce jsem to (zatím) nezkoušel. Jinak tam byl vždycky kromě pěknýho negativu i dokonalej "otisk". Co se týká toho, že citlivost se moc neztratila, to celkem sedí (moje zásoba má taky dobu expirace někdy v devadesátým nebo devadesátým prvním, jen je posledních dvanáct let stěhuju z mražáku do mražáku spolu s ORWO NP22 a občas nějakej použiju).
  • 0

#163 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 listopad 2010 - 18:24:05

Koukám, než jsem sesmolil ten svůj traktát, ty jsi mi na něj už odpověděl. Telepatii třikrát hurá!!! :)
  • 0

#164 Sokolík.

Sokolík.

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 299 příspěvků(y)
Reputace: -4

Publikováno 17 listopad 2010 - 19:28:36

Ten otisk krycího pásu může ale při správně vybraném námětu vytvořit velmi zajímavý efekt,určitě jste si toho někdo už všimnul ! Kdyby jste měl někdo nazbyt nějaký svitkový Fomapan 27 DIN nebo v tomto parametru např. ORWO,rád odkoupím.
  • 0

#165 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 listopad 2010 - 20:54:21

Ale o tom žádná Sokolíku, já to právě občas využívám, to já jen, že ta 17ka i Orwa by občas potěšily i bez toho otisku...
  • 0

#166 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 listopad 2010 - 20:59:09

Ale obtistenej kryci pas tam samozrejme nechybi :) :) :D


Uz je to suché?
  • 0

#167 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 listopad 2010 - 21:02:58

Ale o tom žádná Sokolíku, já to právě občas využívám, to já jen, že ta 17ka i Orwa by občas potěšily i bez toho otisku...


Ta 17 je velkolepa. Ten, kdo zastavil jeji vyrobu, by mel byt velmi krute popraven.
  • 0

#168 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 listopad 2010 - 21:05:39

Teď jsem se díval. Pěkné. Potvrdila se má slova.
  • 0

#169 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 listopad 2010 - 21:09:36

Ale obtistenej kryci pas tam samozrejme nechybi :) :D :D


Uz je to suché?


Jojo. Chce to volat dýl než tu stovku, ale film je to krásnej i s otištěným pásem. V kombinaci s jenom lehce zacloněným Periskopem je to to správné retro :) Akorát jsem jako správnej retard zapomněl, že mám v ruce Kaiser a ne Plastimatku a nalil tam málo vývojky... (Všichni teď omluví bezobsažnost fotky, byl to jenom test)

Vložený obrázek
  • 0

#170 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 listopad 2010 - 21:17:29

K té 17 - taky bych ji ocenil, třeba i za cenu, že by se Foma vykašlala na čtyřstovku. Jenže... Pro svět je tu Pan F, a potom ADOX/efke 25 a 50.
Mimochodem Enthropy, podle toho skenu to s tím otiskem nemáš tak tragický, to by vážně mohla vyřešit některá z Koblicových fosforečnanových vývojek. Klidně ti litřík jedné z nich umíchám nebo za nějakou protislužbu odsypu fosforečnanu.
Jo a teď mě napadá Ploci, nechtěls taky odsypat onehdá trochu fosforečnanu? :)
  • 0

#171 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 17 listopad 2010 - 21:20:41

K té 17 - taky bych ji ocenil, třeba i za cenu, že by se Foma vykašlala na čtyřstovku. Jenže... Pro svět je tu Pan F, a potom ADOX/efke 25 a 50.
Mimochodem Enthropy, podle toho skenu to s tím otiskem nemáš tak tragický, to by vážně mohla vyřešit některá z Koblicových fosforečnanových vývojek. Klidně ti litřík jedné z nich umíchám nebo za nějakou protislužbu odsypu fosforečnanu.
Jo a teď mě napadá Ploci, nechtěls taky odsypat onehdá trochu fosforečnanu? :)


Dík, ale do tohohle stroje to pohrnu pěkně s otiskama - patří to tam :)
  • 0

#172 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 listopad 2010 - 21:34:51

K té 17 - taky bych ji ocenil, třeba i za cenu, že by se Foma vykašlala na čtyřstovku. Jenže... Pro svět je tu Pan F, a potom ADOX/efke 25 a 50.
Mimochodem Enthropy, podle toho skenu to s tím otiskem nemáš tak tragický, to by vážně mohla vyřešit některá z Koblicových fosforečnanových vývojek. Klidně ti litřík jedné z nich umíchám nebo za nějakou protislužbu odsypu fosforečnanu.
Jo a teď mě napadá Ploci, nechtěls taky odsypat onehdá trochu fosforečnanu? :)


Chtěl. A jinak si myslím, že nevím jak adox, ale oproti pan F byla ta 17 co se podání týče mnohem lepší. Co jsem tak pročítal o jiných nevyráběných filměch(které jsem oproti té 17 nemohl zkusit), tak to byl taký náš panatomic x. Co nám k tomu řekní staří jezevci?
  • 0

#173 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 listopad 2010 - 21:56:03

Ale znovu: O tom žádná... Jenom, že vyrábět to a prosadit se s tím na trhu (teda hlavně v zahraničí) by asi byl celkem problém. Po filmech citlivosti menší než 21/100 je obecně menší poptávka a zájemci kladou větší nároky na stabilitu a kvalitu produkce. Což, přiznejme si to, bývá občas u Fomy bohužel problém. To ale nic nemění na mém stanovisku, že bych klidně měnil sedmnáctku za čtyřstovku...Jenže na kdyby se nehraje.
Jo a dej vědět o tom fosforečnanu, logisticky to asi bude trochu problém, ale nějak to snad vyřešíme.
  • 0

#174 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 17 listopad 2010 - 22:10:58

Co se týče tý Fomy100, co ji přebalit a nazvat Foma 50. Nikdo to nepozná a tonalita bude super :) :)
  • 0

#175 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 17 listopad 2010 - 22:17:01

Mno to asi taky, že jo. Ale nám se prostě zdá ta 17 taková "ještě hezčí". :) :) Teda až na ty otisky krycího pásu. Pokud to zrovna není záměr.
  • 0

#176 cvms

cvms

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 duben 2011 - 10:15:49

A kde chemikálie na míchání vývojek nakupujete? Zatím používám ty předpřipravené a vůbec netuším, kde bych jednotlivé složky mohla shánět...
  • 0

#177 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 duben 2011 - 10:35:35

A kde chemikálie na míchání vývojek nakupujete? Zatím používám ty předpřipravené a vůbec netuším, kde bych jednotlivé složky mohla shánět...


něco google napoví, v tuzemsku základní ingredience ve velkoobchodech s chemií, vzhledem k balení nejlépe formou hromadného nákupu, kde se o jednu dodávku podělí více lidí.
něco málo, o čem se nesmí ani mluvit, natož psát, v ilegalitě mimo veřejná internetová diskusní fóra 8-)
  • 0

#178 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 26 květen 2011 - 22:43:18

Dobrý deň, mám dotaz ohľadne kvality siričitánu sodného kryst. Z jednej školy mi to vrámci omladzovacej kúry chem. kabinetu doniesol bratranec (cca kilo a pol). Všetky fľaše originál Lachema, zapečatené s páskou. Potom to tri roky stálo na polici vo vlhkej pivnici a teraz som sa to rozhodol použiť. Problém však je v tom, že neviem ani vek, ani stav. Večer som si odvážil 100 g, nasypal do papierového sáčku a ráno bol ten sáčok mokrý. Tú soľ som musel vo fľaši trochu rozbíjať, lebo sa zlepila. Existuje nejaký test na to, či je to stále ešte siričitán, alebo sa už rozpadol na síran sodný?
  • 0

#179 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 26 květen 2011 - 22:58:05

Dobrý deň, mám dotaz ohľadne kvality siričitánu sodného kryst. Z jednej školy mi to vrámci omladzovacej kúry chem. kabinetu doniesol bratranec (cca kilo a pol). Všetky fľaše originál Lachema, zapečatené s páskou. Potom to tri roky stálo na polici vo vlhkej pivnici a teraz som sa to rozhodol použiť. Problém však je v tom, že neviem ani vek, ani stav. Večer som si odvážil 100 g, nasypal do papierového sáčku a ráno bol ten sáčok mokrý. Tú soľ som musel vo fľaši trochu rozbíjať, lebo sa zlepila. Existuje nejaký test na to, či je to stále ešte siričitán, alebo sa už rozpadol na síran sodný?



měl jsem siřičitan, co byl taky zapečetěnej, když jsem to otevřel, tak jsem zjistil, že budu asi potřebovat majzlík, nakonec fungoval bez problémů.
  • 0

#180 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 27 květen 2011 - 11:34:11

Macek-Paspa v Receptáři doporučují, že pokud je kryst. siřičitan pokryt bílým práškem, tak krystaly před použitím propláchnout a použít na méně důležité aplikace. Osobně bych nejdřív zkusil nějakou pozitivní vývojku, třeba jen 200 ml. Nebo D-23 (jen siřičitan a metol) a pokusnej odsrřižek filmu. Jo a roztok siřičitanu je trochu alkalický PH cca 9 nasycený a síranu neutrální až lehce kyselý.
  • 0

#181 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 11 leden 2012 - 09:36:05

Přátelé, vlákno je pro jistotu promazáno. Od teď ohledně nákupu na Aukru na můj mail.
Napiště, kdo by měl o kolik zájem.
  • 0

#182 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 11 leden 2012 - 14:50:00

David: máš mail :wink:
  • 0

#183 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 14 únor 2012 - 13:41:02

Zdravím,
podařilo se mi zachránit čtyři knížky (dvě česky, dvě německy), jež jsou o fotografické chemii a materiálech, které vyřazovalo VUTčko. Myslím, že by mohli někoho zajímat, ikdyž nevím, pro jak moc pokročilé jsou. Nevím jak se na to teď vztahují zákony (myslím i ty morální), jestli se to smí scanovat, či nikoliv, když se k nim dostane už jen pár vyvolaných, anžto už nebudou jen tak k sehnání...
Tak kdyby někdo chtěl, jsem ochoten je zapůjčit, případně oscanovat.
Jedná se o Agfa-Photomaterialien FÜR WISSENSCHAFT UND TECHNIK ALBERT NÜRNBERG (1954); WISSENSCAFTLICHE PHOTOGRAPHIE E. v. ANGERER (1952); JEMNOZRNNÉ VYVOLÁVÁNÍ V.A. JAŠTOLD-GOVORKO (1955); Novodobý fotografický materiál jeho výroba a zpracování Jaromír Šturm (1953)
Pěkný den :-)
  • 0

#184 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 14 únor 2012 - 14:21:01

Já bych teda, s dovolením, o ně poprosil. Můžu je i naskenovat. Mohu vyzvednout v Brně i ve Velkém Meziříčí. Napiš mi na mail.
  • 0

#185 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 19 duben 2012 - 13:48:59

Knihy jsou opět k dispozici, nově i v digi podobě ( Velikánský dík Dubrarovi :smile: )
  • 0

#186 Aruru

Aruru

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 květen 2012 - 07:45:51

Dobrý den všem.

Mám urgentní potřebu sehnat kamenec chromitý - dodekahydrát síranu chromitodraselného. Už mám nějaký objednaný z belgie, ten mi ale přijde asi až za čtrnáct dní. Dělám bakalářskou práci kde pracuji s fotografickou emulzí od Fomy na skle. Ten kamenec potřebuji na první vrstvu aby mi ta emulze držela.

Prosím vás nemáte někdo doma pár gramů týhle látky, abych si mohla namíchat tu jednu vrstvu a mohla na tom začít pracovat? Odkoupím nebo za těch čtrnáct dní dodám novou. Bohužel to docela spěchá, nečekala jsem že to nebude v čr k dostání.

Děkuji všem za odpověď Ála.
  • 0

#187 Aruru

Aruru

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 květen 2012 - 07:47:31

Dobrý den všem.

Mám urgentní potřebu sehnat kamenec chromitý - dodekahydrát síranu chromitodraselného. Už mám nějaký objednaný z belgie, ten mi ale přijde asi až za čtrnáct dní. Dělám bakalářskou práci kde pracuji s fotografickou emulzí od Fomy na skle. Ten kamenec potřebuji na první vrstvu aby mi ta emulze držela.

Prosím vás nemáte někdo doma pár gramů týhle látky, abych si mohla namíchat tu jednu vrstvu a mohla na tom začít pracovat? Odkoupím nebo za těch čtrnáct dní dodám novou. Bohužel to docela spěchá, nečekala jsem že to nebude v čr k dostání. Nebo jestli víte, kde to sehnat dřív takk budu taky vděčná za informaci.

Děkuji všem za odpověď Ála.

Ještě kdyby někdo náhodou měl, tak mě napište na hajkova.ala@gmail.com
  • 0

#188 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 18 květen 2012 - 08:18:05

V Sandragonu jsi to zkoušela? http://www.sandragon...-chromity-100g/
  • 0

#189 Aruru

Aruru

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 18 květen 2012 - 08:46:02

V Sandragonu jsi to zkoušela? http://www.sandragon...-chromity-100g/


Tak tohle bylo oopravdu rychlé :-D děkuji moc za tip už jsem to tam objednala v šest si pro to jedu na Barandov :smile: Myslím, že jsi mi tímto z velké části zachránil bakalářku :) Ještě jednou děkuji já to na netu hledala asi dva dny.
  • 0

#190 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 20 červen 2012 - 11:09:46

Při hledání mě google odkázal sem:


http://darkroom.ru/i...edition_eng.pdf



Sice to není asi vůči autorovi fér, ale dělejte že ten odkaz neexistuje.
  • 0

#191 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 1 červenec 2012 - 13:13:46

Da se nejak lidsky (bez zivnostaku a spol) sehnat diethylenglykol? Pripadne jde v Instant Mytolu nahradit necim sehnatenym? Pouziva se tam na rozpusteni Fenidonu.
Kujuuu
  • 0

#192 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 1 červenec 2012 - 13:58:29

Diethylenglykol se dá koupit např. u pana Macha v Ostravě (Mach - chemikálie).
Fenidon nemusíte mořit v diethylenglykolu, stačí přihřát vodu... (horká).
Úplně nejjednodušší je použití Dimesonu S - ten se rozpustí bez problémů i při pokojové teplotě.
  • 0

#193 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 červenec 2012 - 13:58:31

dimeson S rozpouštím úspěšně ve vodě... ovšem IM nevařím, takže má-li tam další funkci netuším.
  • 0

#194 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 1 červenec 2012 - 14:49:31

mam a pouzivam prave Dimeson S (nejak jsem ho bral jako klon fenidonu) --> tzn muzu v IM diethylenglykol vynechat? Delka rozpousteni je mi relativne jedno - michacka si s tim poradi
  • 0

#195 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 červenec 2012 - 15:19:53

Možno to robím zle, momentálne používam klasický Fenidon čistoty PU z Lachemy Brno, s expiráciou 06/89, do roztoku zamiešam podľa poradia, trochu pomiešam, dosypem zvyšné chemikálie, dolejem do potrebného množstva a odložím. Zvykol som si už tak, že zásadne robím vývojku minimálne deň dopredu, za tú dobu sa ten Fenidon v roztoku dokonale rozpustí. Za roky, čo to takto robím som nebadal nejaký problém.
  • 0

#196 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 1 červenec 2012 - 19:16:09

Krásný večer přeji.
Opět jsem se zastavil do antikvariátu a jal se baviti udivenými pohledy prodejců. Inu, knihy, které jim tam leží již pár let, či jsou "v koši" jsou najednou prodány.

KIRILLOV, N.I. a S.M. ANTONOV. Barevná fotografie: způsobem negativ - positiv. II. vydání(zatím jsem to celé neprošel, anžto nejsem ještě tak zdatný temnokomorník, abych se vrhal do tajů barevných).
KULHÁNEK, Jaroslav. Fotografický receptář. 3. přepracované vydání.

Přikládám též novinový článek, jež byl založen v knize H. Windische - jak mám rád tyto "zapomenuté obrazy dob minulých".

PS: Vzal jsem i knihy za 5 Kč - prostě se tam váleli v koutě na zemi a myslím, že mají celkem takovou vypovídající hodnotu o době - "BRATISLAVA - mesto na Dunaji" z roku 1960; "NÍZKE TATRY" z roku 1965.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#197 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 2 červenec 2012 - 07:40:47

OK diky
  • 0

#198 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 1 říjen 2012 - 11:58:55

Už veľmi dlho som nekupoval originál balenú vývojku. Minule som však bol v jednej predajni a neodolal som kúpe Ilfordskej vývojky Perceptol. Rozhodoval som sa medzi Microphenom a Perceptolom, ale potom som si spomenul, že Microphen ešte doma mám. Prekvapilo ma však to, že na novej krabici Microphenu bol znak "Toxický". Rovnako vyvolávacia látka bola nejaká iná. Keď som prišiel domov, na starej krabici bola obyčajná značka :dráždivý a uvedená iná látka. Preto ma napadlo, či Microphen nezmenil výrobu a vývojka neobsahuje nejaký farebný vyvolávač typu TSS. Neviete o tom niečo? Pravdepodobnosť, že som si pomýlil názov vývojky je veľmi nízka, ale netuším, aká iná vývojka to môže byť. Je to len nejaká chyba na krabici, alebo má to nejaký iný význam?
  • 0

#199 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 1 říjen 2012 - 12:51:59

hydrochinon byl, co si matně vzpomínám, zařazen mezi látky toxické.
  • 0

#200 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 28 listopad 2012 - 20:09:21

nemá někdo tip na vyzkoušenou normálně pracující teplou pozitivní vývojku? tónem podobnou barrsově nejměkčí vývojce
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních