Přejít na obsah

Fotka

Receptář - obecná diskuze

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
273 odpovědí na toto téma

#251 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 735 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 854

Publikováno 23 březen 2015 - 07:56:02

to kdysi zmíněné je třeba napravit   (tehdy jsem ještě nechápal, jak se dá spočítat molární hmotnost sloučenin a náhrad):

286.14124 g/mol dekahydrát

124.00372 g/mol monohydrát

105.98844 g/mol bezvodý

tj. 1g bezvodého = 1.169974g monohydrát = 2,699774g dekahydrát

tudíž 77g bezvodého = 90,088g monohydrát = 207,88g dekahydrát.

p.s.

doporučuji velmi šikovnou pomůcku na všechno: 

http://www.convertunits.com/

www.convertunits.com/molarmass

• 0

#252 otik

otik

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 299 příspěvků(y)
Reputace: 119

Publikováno 23 březen 2015 - 09:13:28

děkuju Jiří, nakonec jsem namíchal GAF-125, funguje, zkusím jí používat místo multigráde.

• 0

#253 Anadred

Anadred

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 32

Publikováno 22 květen 2015 - 09:01:52

Ahoj,

minulý týden jsem chtěl namíchat Muirovu Blue-Black pozitivní vývojku. Neuspěl jsem. Míchal jsem podle předpisu:
180g siřičitanu; 53g hydrochinonu; 2,2g fenidonu; 1,5g benzotriazolu a 35g Hydroxidu sodného na litr stocku. Siřičitan se rozpustil dobře. Hydrochinon ne a ne se rozpustit dokonale i při teplotě nad 50°C. Po hodině míchání jsem už těch pár vloček neřešil a přidal fenidon. A ten se nerozpouštěl ani při cca 85°C. Fenidonu by měla pomoci zásada, tak jsem tam po ochlazení dal hydroxid. I když jsem to nechal stát přes noc, vznikla z toho taková smrdutá tekutina z bažin s nerozpoštěnými a řekl bych i znov vysráženými přísadami. Chemie je 100% v pořádku, používám ji neustále. Na webu jsem narazil, že podobný problém zaznamenalo více lidí, ale nikdo neuváděl řešení. Teoreticky je roztok každé z jednotlivých látek při použitých teplotách stále nenasycený, ale dohromady to nefunguje. Nevíte někdo nějaký trik, jak si pomoci? Chyba v předpisu asi není, protože stejný či velmi podobný předpis jsem nalezl na dalších místech.

Při nejhorším to asi namíchám v nižší koncenraci. Vývojku se doporučuje ředit 1+5 až 1+15, takže místo stocku budu mít pracovní roztok na vyzkoušení. Ale ten je málo vydatný 10-15 fotek 18x24, a to je pro běžné použití málo (když se bude líbit).

Díky předem za tipy.
  • 0

#254 otik

otik

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 299 příspěvků(y)
Reputace: 119

Publikováno 22 květen 2015 - 09:44:51

napadá mě, jestli jsi použil DEMI vodu, nebo jen kohoutkovku. 53g hydrochinonu je, co si tak dokážu představit opravdu hodně, ale ten se mi rozpustil vždy celkem v pohodě, fenidon se rozpouští blbě. Co z toho udělat třeba místo 1 litru roztoku 1,5 l, aby se to lépe rozpouštělo. Pak bych to normálně vyzkoušel, ať to smrdí nebo ne. Z takovým množstvím vyvíječe to musí vyvolat i mrtvýho.

• 0

#255 Anadred

Anadred

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8

Publikováno 22 květen 2015 - 09:51:53

Byla to převařená destilka z benzínky.
  • 0

#256 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 046 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 630

Publikováno 22 květen 2015 - 11:24:01

Ak si rozpustil 180g siricitanu, ostatne zlozky sa rozpustaju potom uz neochotne.

Tuto vyvojku nepoznam, ale skusil by som mierne upravit poradie rozpustania:

1) kavova lyzicka siricitanu

2) male mnozstvo hydrochinonu

3) cely fenidon

4) zvysok hydrochinonu

5) zvysok siricitanu

6) zvysok chemikalii

Ina moznost je rozpustit hydrochinon i fenidon v malych mnozstvach vody (55-60°C) samostatne, vzdy s uz rozpustenym siricitanom v mnozstve tak na spicku noza. Nasledne pomaly prilievat v odporucanom poradi.

Hydrochinon v mnozstve 53g na liter je i tak uz hodne a ak sa rozpusta v mnozstve vody okolo 750ml, uz sa nemusi rozpustit cely (jeho rozpustnost je asi 60g na 1000ml vody).

Pozor na to, 60g hydrochinonu moze zlozit aj kona, hydrochinon je "jedovatejsi" ako pyrogallol. Zvlast opatrny treba byt pri vazeni, treba sa chranit pred vdychnutim.

Sam bojujem proti prehnanemu strachu z chemikalii, treba vsak dodrziavat elementarne ochranne opatrenia: okuliare, ruska i rukavice su na mieste.

• 1

#257 Anadred

Anadred

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8

Publikováno 22 květen 2015 - 12:10:00

Keko díky! To vypadá logicky. Už jsem přemýšlel, že bych hydrochinon a fenidon rozpustil mimo a potom přilíval. Problém je právě rozpustnost hydrochinonu, která se stoupající teplotou prý příliš nenarůstá. Ale pojedu podle Tvého popisu, pouze bod 3) dám za bod 5) a bude přidán již v roztoku.

Přehnaný strach z chemikálií? Nevím jestli přehnaný, ale ten já mám. Míchám v polomasce s filtry, brýlích, rukavicích a plášti a potom vše utírám navlhčenými papírovými utěrkami. A tchán se mi směje, jaký jsem posera, že on to vždy dělal v kuchyni jen tak.
  • 0

#258 veverka07

veverka07

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 125 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 20

Publikováno 22 květen 2015 - 13:09:28

Podobně jako Keko to popisuje Ladislav Křivánek v knize Fotografická laboratorní technika.

Stučně: rozdělí vodu  zahřátou na 52C na čtyři díly a v každé rozmíchá jiný druh chemie,ale vždy s trochou siřičitanu, aby nedošlo k překyselení a následnému zákalu. roztoky se rozmíchané smíchávají a doplní do požadovaného objemu.

• 0

#259 Anadred

Anadred

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8

Publikováno 22 květen 2015 - 13:13:09

Mimochodem, ani s tím rozpouštěním hydrochinonu to není tak zlé jak jsem myslel. Teď mi kolega chemik říkal, že to je asi 26g/100ml při 60°C.
  • 0

#260 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 046 příspěvků(y)

Publikováno 22 květen 2015 - 15:30:11

Nikdy som tak velke mnozstvo hydrochinonu nerozpustal, ale 260g na liter mi pride naozaj vela.

Neviem, iba pochybujem.

Ak sa rozpustaju redukcne cinidla (hydrochinon, fenidon) vo vode ako prve, je vzdy dobre, aby tam uz bola pritomna prezervacna latka (siricitan v tomto pripade). Staci nepatrne mnozstvo. To iba na dovysvetlenie. V D76 je napr fajn, ak sa pred metolom rozpusti male mnozstvo hydrochinonu. V tejto vyvojke - pokial vsetko funguje ako ma - vyvolava iba metol a hydrochinon posobi ako regeneracna latka pre metol. Hydrochinon totizto na rozdiel od metolu porebuje pre vyvolavanie pomerne vysoke pH. Ak sa D-76 vazi na jedno pouzitie, hydrochinon sa da spolahlivo vynechat.

• 0

#261 Anadred

Anadred

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8

Publikováno 22 květen 2015 - 22:35:57

Mám namícháno. Fenidon a hydrochinon s trochou siřičitanu jsem rozpustil zvlášť, v asi 150 ml a 550 ml vody (teplota mezi 60 a 70 stupni). Hydrochinonu to trvalo jen pár sekund. Problém byl se siřičitanem. To množství se v roztoku hydrochinonu nechtělo rozpustit. Tak jsem to udělal do dvou litrů s poloviční koncentrací. Ostatní chemie bez problémů. Po ochlazení se objevil i avízovaný zákal, který s přidáním hydroxidu zmizel, tak snad bude vše jak má být. Zajímavé, jak krásně tyrkysově roztok barvil rukavice.
  • 0

#262 Anadred

Anadred

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8

Publikováno 22 květen 2015 - 22:37:16

Na to hlavní bych zapomněl - díky za rady.
  • 0

#263 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 924 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 108

Publikováno 23 květen 2015 - 08:37:37

Len taký malý dotaz, nepíšeš, o aký siričitan sa jedná, či bezvodý alebo kryštalický. Neviem, ale vo svojej foto praxi (viac ako 30 rokov) som sa nikdy nestretol s vývojkou, ktorá by obsahovala 180g bezvodého siričitanu na liter, teda aspoň si nepamätám. Ak je to kryštalický, tak treba dať 90g bezvodého, a to sa v litri rozpustí bez problému. Najviac bezvodého v litri ak si dobre spomínam bolo 125g.

• 0

#264 Anadred

Anadred

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8

Publikováno 23 květen 2015 - 11:20:32

Bezvodý. Také mi připadalo to množství extrémní (stejně jako u hydrochinonu). V některých zdrojích píší pouze sodium sulfite, někde je přímo zmíněno anhydrous. Spousta zdrojů, ale evidentně čerpá z Anchellova receptáře. Na jednom fóru byl post s lehce změněným složením, kde autor, dle textu ho dohledal v nějakém starém sešitě, přímo uváděl bezvodý. K tomu jsem se přiklonil.
  • 0

#265 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 046 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2015 - 11:29:14

Bezvodý. Také mi připadalo to množství extrémní (stejně jako u hydrochinonu). V některých zdrojích píší pouze sodium sulfite, někde je přímo zmíněno anhydrous. Spousta zdrojů, ale evidentně čerpá z Anchellova receptáře. Na jednom fóru byl post s lehce změněným složením, kde autor, dle textu ho dohledal v nějakém starém sešitě, přímo uváděl bezvodý. K tomu jsem se přiklonil.

Odkial je ten predpis, je niekde na internete? Skusime to rozlusknut.

• 0

#266 samusko

samusko

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 432 příspěvků(y)
Reputace: 131

Publikováno 23 květen 2015 - 11:43:18

Formulas
245
FORMULA #69
Blue-Black Developer
(Maxim Muir)
This formula gives either blue-blacks or rich, neutral tones, depending upon the paper. It
works best with bromide papers.
Water at 125F/52C, 750.0 ml
Sodium sulfi
te, 180.0 g
Hydroquinone, 53.0 g
Phenidone, 2.2 g
Benzotriazole, 1.5 g
A white precipitate will form when the aforementioned ingredients are dissolved in the order
shown. This is normal. This is normal. Allow to cool to about 75F/24C, and then slowly add
the following while stirring:
Sodium hydroxide, 35.0 g
This will clear or almost clear the solution. Then add:
Water to make 1.0 liter
Dilute stock 1:5 with water. For less dramatic cool tones, dilute 1:10 or 1:15. The image will
appear almost immediately after the print is put into the tray. Do not prematurely pull the
print; develop for the full 2 minutes.
NOTE 1:
The sodium hydroxide is not buffered and the solution will lose activity after 10–15
prints. However, the stock solution will keep for a month or more in a well-stoppered, amber
glass bottle. A good way to make use of this formula is to mix up 1.0 liter, then dilute 250.0 ml
of the stock with 1250.0 ml of water, make 10 prints, mix a fresh batch, and so on. Forty or
more prints can be made in one session in this way.
NOTE 2:
Altering the amount of benzotriazole will affect the level of fog and print tone.

• 0

#267 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 046 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2015 - 12:42:58

A white precipitate will form when the aforementioned ingredients are dissolved in the order
shown. This is normal. This is normal. Allow to cool to about 75F/24C, and then slowly add
the following while stirring:

Biely produkt percipitacie sa objavi, co je normalne ...

precipitacie sorry za preklep

• 0

#268 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 924 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 108

Publikováno 23 květen 2015 - 13:24:15

Len tak som prebehol niekoľko kníh, ktoré mám k dispozícii a s takýmto extrémnym množstvom chemikálii v litri vývojky som sa stretol len v ustaľujucich vývojkách (tu však chýba thiosíran), alebo u pozitívnych vývojok pracujúcich extrémne kontrastne. Najbližšie je asi Gevaert G254, v ktorej však nie je benztriazol (ale bromid) ani fenidon. Môže sa jednať o jej novšiu úpravu?

• 0

#269 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 046 příspěvků(y)

Publikováno 23 květen 2015 - 14:14:54

On nie je problem s mnozstvom chemikalii, pretoze ide o zasobny roztok, ktory sa riedi pre pouzitie na 1:5 - 1:10. Ide o to, ci sa to dokaze rozpustit.

V tomto pripade nadbytok siricitanu sposobuje vychatanie kovov a vyzrazanie do nerozpustnych soli, ktore sa daju odfiltrovat ...

• 0

#270 Drpetko1

Drpetko1

Nováček

• Předplatitel
  • 297 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 15

Publikováno 26 prosinec 2017 - 10:11:33

Mám možnosť získať 18kg uhličitanu sodného v suchom stave od starého fotografa,

Má zmysel ho kupovať ?  je to X rokov starý uhlicitan, je biely,suchý a sypký...

Viem siricitan sodný je dobrý len čerstvý, ako to je s uhličitanom a s jeho stabilitou / životnosťou?

Dakujem.

• 0

#271 feromarcin

feromarcin

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 546 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 26 prosinec 2017 - 13:20:22

Bezvodej sode sa podla mojho nazoru nema co stat ani po rokoch.
  • 0

#272 Erik Kurach

Erik Kurach

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 528 příspěvků(y)
  • LocationSlanej vrch - 326 m n.m.
Reputace: 365

Publikováno 26 prosinec 2017 - 13:33:45

Mám možnost získat 18kg uhličitanu draselného v suchém stavu od "Starého Jiskřidla" (DC Old Sparky).Stačí na 10 pozinkovaných barelů pro regenerační lázeň nohou před poslední pedikůrou. Správnou expozici nastavoval Edwin Davis z Auburnu, stát N.Y. Zásoba se určitě společensky významně zhodnotí..... Erik

• 0

#273 martinmat

martinmat

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 64 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 3

Publikováno 25 únor 2018 - 15:33:09

Zdravím temnokomorníky. Ve svém depozitáři jsem našel "Receptář lázní Foma" z roku 1967 i s mými poznámkami. Tak jsem jej naskenoval a ptám se: mám to nahrát do souborů?

Martin

• 0

#274 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 046 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2018 - 16:05:42

Zdravím temnokomorníky. Ve svém depozitáři jsem našel "Receptář lázní Foma" z roku 1967 i s mými poznámkami. Tak jsem jej naskenoval a ptám se: mám to nahrát do souborů?

Martin

Ano.

Kde-kto tu porusujeme autorske prava :)
Urcite to tu privitame.

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních