Přejít na obsah


Fotka

bajonet Contax/Yashica


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
104 odpovědí na toto téma

#1 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 28 červen 2009 - 22:33:45

Můžu se zeptat, proč je v našich končinách tento bajonet tak málo rozšířený? Jaké jsou jeho výhody, nevýhody, vhodná či nevhodná skla? Zeissy pro tento bajonet mi přijdou vcelku levné(na to že to jsou Zeissy), ostatní produkce už vůbec. Jaké by bylo nejvhodnější tělo spíše s nižší cenou, clonovou automatikou a AE lockem? Zatím se mi nejvíc líbí Contax 139 Quarz. Dík za názory a odpovědi.
  • 0

#2 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 29 červen 2009 - 00:22:44

No právě cena bude myslím ten hlavní důvod;) Na tento bajonet existují takové skvosty jako Distagon 21/2.8, 35/1.4 a podobně v cenách řádově tisíců euro. A těch levných skel není tolik, ostatně těch skel je celkově na výběr málo.
  • 0

#3 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 29 červen 2009 - 00:26:38

To sem asi napsal nepřesně; málo je skel dostupných v rozumné cenové relaci, na druhou stranu pokud si to člověk může dovolit zřejmě nebude zklamán:)
  • 0

#4 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 červen 2009 - 08:01:51

On obecně není příliš rozšířený. Pro začátek bych doporučil spíše tělo Yashica, například FX-D Quartz je totéž jako tvůj vybraný Contax 139, ale mnohem levnější. Další populární tělo je FX-3 Super 2000, to ale nemá automatiku.
Těla Yashica (vyráběla je Cosina) mají problémy s nekvalitním potahem. Tělo často vypadá jako extrémně opotřebené, potah je oloupaný, ale ve skutečnosti je v pořádku. Potah se dá snadno vyměnit.
Objektivy Yashica taky nejsou špatné a dají se koupit levně.
Pozor na možnou záměnu bajonetu. Existuje totiž ještě bajonet Contax/Nikon pro dálkoměry ze 30.-50. let, Contax G pro hledáčkové autofokusové aparáty a Contax N pro autofokusové zrcadlovky.
  • 0

#5 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 červen 2009 - 08:39:08

Můžu se zeptat, proč je v našich končinách tento bajonet tak málo rozšířený? Jaké jsou jeho výhody, nevýhody, vhodná či nevhodná skla? Zeissy pro tento bajonet mi přijdou vcelku levné(na to že to jsou Zeissy), ostatní produkce už vůbec. Jaké by bylo nejvhodnější tělo spíše s nižší cenou, clonovou automatikou a AE lockem? Zatím se mi nejvíc líbí Contax 139 Quarz. Dík za názory a odpovědi.


Ja myslim ze sis dobre vybral :) :( ;) :)
  • 0

#6 Lama

Lama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 červen 2009 - 09:14:27

Ja mam Contax 139q a RX. K tomu CZ Distagon 28/2.8T*, Planar 1.7/50T* a Sonnar 135/2.8T*. 139q je super fotak, maly tichy, nenapadny. Nemam mu co vytknut. Vacsinou fotim s nim. RX je vyborne ale uz je to celkom velka krava, ktora castokrat ludi odradi, ked im ho strcim do ksichtu. Tie skla su vynikajuce. Kedysi som chcel kupit este Plannar 85/1.4, potom Plannar 100/2, ale chcu za to dost prachov. No ale za ten distagon 35/1.4 to by sa mi hodilo. A ta 21tka je zevraj jedna z najlepsich 21tiek ak nie najlepsia.
  • 0

#7 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 červen 2009 - 09:35:53

Mno, ceny - jen to co jsem si nahazel do sledovani za vikend:

tělo + 50/1,7 plannar 50€
Yashica 24/2,8 - 68€
Tokina 24/2,8 - 21€
Dostagon 28/2,8 100€
Distagon 35/2,8 89€
Plannar 50/1,4 - 100€
Yashica 135/2,8 - 20€
Sonnar 135/2,8 - 130€

Tzn - ceny Zeiss objektivů mi nepřijdou dražší než například u Nikonu a vždy mají velmi velmi levné náhrady v Yashice či Tokině. A na ty lepší Yashica skla jsem četl jen samou chválu. Plán tedy byl tělo + Plannar 50/1,4, Distagon 35/2,8 24,85 a 135mm od Yashicy.

Estli to je blbej nápad nevím, proto se tu ptám. Případně bych dal tedy přednost Pentaxu... Jo, na "opravdický focení" mám jiný strojky, tohle by byla jen taková doplňková věc na rodinu a přátele...
  • 0

#8 ce

ce

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 červen 2009 - 09:43:20

Žiaľ ceny za (nie všetky) objektívy CZ s bajonetom C/Y sú momentálne stále vyššie ako v čase,keď sa vyrábali.Hlavne Distagon 21/2,8.Dôvodom je fakt,že cez redukciu sa dajú používať s Canonom,a ten ako je známe nemá adekvátne kvalitné sklo na tomto ohnisku.Pre krajinárov s FF jediná voľba.Aj keď sa pripravuje,alebo sa už dokonca vyrába tento Distagon pre bajonet Canon originál,pôvodné sklo si stále drží cenu.O 15/3,5 ani nehovoriac.
  • 0

#9 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 29 červen 2009 - 09:56:35

Potvrdzujem, čo napísal ce. Ja som mal rollei distagon 21mm (bajonet Rollei QBM), bolo to výborné sklo, a predal sa mi za tuším 300 eur +-, a to šiel ešte lacno.
Takže treba uvážiť, koľko peňazí je k dispozícii - práve kvôli širokým sklám.

Ď.
  • 0

#10 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 červen 2009 - 20:28:55

Mám Contax Aria a Distagony 2,8/28 a 2,8/35, Tessar 2,8/45, Planar 1,4/50 a Sonnar 2,8/85, měl jsem Sonnar 2,8/135. Objektivy jsou výborné po mechanické stránce (snad kromě miniaturního Tessaru, který má ostření poněkud vaklavé na rozdíl od ostatních). Opticky jsou také vynikajíci, i když chyby lze také nalézt. Například Planar má docela zřetelné soudkové zkreslení. Distagon 28 v nejkrajnějších rozích odcloněný není dokonale ostrý. Přesto všechno myslím, že v průměru jsou lepší než většina běžných značek, i když ne o mnoho, záleží na jakou vadu se zaměříme u konkrétního objektivu. Také mi nebylo jasné, proč je tento systém méně rozšířen, když v dobách kdy se vyráběl opravdu nebyl u běžných ohnisek dražší než třeba Nikon, někdy i levnější.

Těla jsou zpravidla nádherně vybavená, s logickým ovládáním, například zmíněná Aria. Ale mám pocit, že poruchovost těl je možná vyšší než u jiných značek. Arii jsem kupoval novou v roce 1999 a zhruba v roce 2006 mi začala občas po delším nepoužívání nepravidelně pruhovat závěrka. Servis to řešil její výměnou, kupodivu to nebylo moc drahé, tuším max. 2500 i z prací.

Ze starších těl jsem měl dvakrát 139 Q, je to sympatické tělo. Jedno bylo dosti dobité a vybíjelo baterku, ale servisní zásah to vyřešil, druhé v lepším stavu jsem pár let bez závad používal. Teď mám ze starších RTS a 139 MA a obě vykazují určité problémy. Při nákupu těla je třeba být opatrný. Teď mají třeba u Pazdery 167 MT za 2500, což mi přijde slušná cena a 139 MA za 3500. V ruce jsem je ale neměl.

Yashiku bych úplně nedoporučil. Je sice mechanická (FX 3 a další) a tím pádem možná spolehlivější než letité elektronické Contaxy. Ale měl jsem ji také pár let a nevím čím to je, má nějakou špatnou matnici nebo hledáček, ale tak do clony 4 jsem měl málokdy přesně zaostřeno. Nebylo to seřízením, chyba šla náhodně na obě strany, ale proti Contaxům prostě stejná odchylka od správného zaostření je na matnici mnohem méně zřetelná.
  • 0

#11 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 červen 2009 - 20:35:06

Ještě k ceně objektivů. Myslím že v ohniscích 28 až 135 jsou obzvlášť na ebay docela přijatelné (ne moc přes 100 Euro). Samozřejmě 21 je velmi drahá, vyráběla se jen krátce a moc jich není, navíc jak bylo řečeno, používají ji na Canona). Ale i ostatní ohniska (i když méně světelná, třeba 4/18, 4/300) jsou myslím levnější než dřív.
  • 0

#12 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 červen 2009 - 21:07:43

K výběru těla sis odpověděl sám. Levné, malé lehké tělo, myslel jsi asi automatiku s předvolbou clony, ne clonovou, to je 139 Q. Podobné parametry a navíc předsklopení zrcátka a profesionálnější robustnější provedení má RTS. Je ale ze všech nejstarší. Výborný by určitě byl RTS II, ale bude výrazně dražší. Uvedené typy mají ruční převíjení. Všechny dále uvedené běžnější Contaxy mají motorové.

137 MD asi nebrat, má jen automatiku, 137 MA má i manuální nastavení. Levné a s mnoha funkcemi je 167 MT, podobné ale menší a novější je Aria (ale tak od 200 Eur výše). RTS III, RX, ST, AX jsou krásné, robustní foťáky se spoustou zajímavých vlastností, ale budou asi dražší.
  • 0

#13 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 červen 2009 - 21:08:21

Díky moc!

Jinak neplánuju koupi širšího skla než 24. A delšího než 135. Tzn kolik stojí 21mm je mi vcelku jedno :) Snad jen 85mm jsem našel jen drahé... Ale to asi u všech systémů...
  • 0

#14 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 29 červen 2009 - 21:13:10

RTS III jsem měl v ruce, krásný stroj, ale pro mě v tuto chvíli zbytečný.
Fotím hlavně na Contax 645 + mám ještě 4x5" kardan - rozmělňovat finance ještě do kina je už tak dost rozmařilost...

Dřív jsem měl Minoltu X-700, tedy MD bajonet - skla dobrá, tělo taky, ale už se mi moc nechce vstupovat do stejné řeky + to tělo přecijen bylo hlučnější...

Ještě se optám. RTSIII má už novější bajonet, jestli se nepletu - jak je to se vzájemnou kompatabilitou starých/nových těl/skel?
  • 0

#15 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 červen 2009 - 21:20:50

RTS III má stejný bajonet. Těla která umí i automatiku s předvolbou času a programovou, potřebují pro jejich použití objektivy MM (se zeleně zbarvenou poslední clonou). Se staršími objektivy fungují v manuálním režimu a s aut. s předvolbou clony.
Novější autofokusový bajonet je myslím na tělech N1 a NX.
Zajímavý je Contax AX, který používá původní neautofokusové objektivy, ale má autofokus a ostří pohybem celého vnitřku těla.
  • 0

#16 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 29 červen 2009 - 21:44:49

Zajímavý je Contax AX, který používá původní neautofokusové objektivy, ale má autofokus a ostří pohybem celého vnitřku těla.

HE?! Idu googlit.. tahle firma mne neustále baví různými fičurkami, ale tohle už je moc:-D
  • 0

#17 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 29 červen 2009 - 23:41:49

ano, onen autofocus vnitřkem těla je fakt vychytávka...na prd...ale je. Jinak Contax vlastním, skla perfektní..ale spolehlivost nevalná, elektronika stojí za starou belu.
  • 0

#18 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 červen 2009 - 07:06:52

Od tebe jsem Gorgi čekal víc slov :) Nemůžeš se krapet rozkecat? Dík
  • 0

#19 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 30 červen 2009 - 07:22:20

více napíšu z práce, teď si musím pohnout ať stihnu přijít před 9.30 :)
  • 0

#20 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 červen 2009 - 07:29:31

Estli to je blbej nápad nevím, proto se tu ptám. Případně bych dal tedy přednost Pentaxu... Jo, na "opravdický focení" mám jiný strojky...

Pentax je IMHO schůdnější cesta.
Contax je spíše pro (sběratelskou?) radost. Já mám takhle sbírku těl a skel Konica.
U zrcadlovek obecně, cím kratší ohnisko, tím větší problém. Schůdnější a možná i levnější volba s lepšími výsledky je přes hledáčkový přístroj (Bessa-L, 21/4, 15/4,5...).
  • 0

#21 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 30 červen 2009 - 08:26:32

Jo, na "opravdický focení" mám jiný strojky...

A co je u tebe to "opravdicky foceni" - ja bych zas ten kinofilm nepodcenoval, na neco je nedocenitelny, akorat v komore je to pak vetsi boj :).

A co Pavliku Olympus, ten by se ti nelibil?
Ad Contax, at se nebavim porad o necem jinem, me se ty strojky uz moc nelibi - v kazdem je dost elektroniky, jedine snad S2 je total manual, ale ta je zase dost draha. Objektivy jsou skvele to jo, videl jsem manualne delane velke barevne plachty, ale cele to podani mi prislo takove sterilni (rekl bych az digitalni :o )
  • 0

#22 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 30 červen 2009 - 08:53:17

Ad Contax, at se nebavim porad o necem jinem, me se ty strojky uz moc nelibi - v kazdem je dost elektroniky, jedine snad S2 je total manual, ale ta je zase dost draha. Objektivy jsou skvele to jo, videl jsem manualne delane velke barevne plachty, ale cele to podani mi prislo takove sterilni (rekl bych az digitalni :) )

To je ono - ty těla jsou všecky zajímavé, ale něco ve stylu Nikon FA/FM2n či Olympus OM2n tam neexistuje - buď to ve mě množstvím elektroniky nebudí důvěru anebo je cena příliš vysoká na to, že je to "jen" kino. Objektivy jsou řekl bych dokonalé, ale to v některých situacích může jít proti záměru. Každopádně mít takového Distagona 35/1,4, příliš se nezlobím. Problém je, že zvláštní konstrukce těchto skel způsobuje naprosto kravskou velikost a váhu, o ceně nemluvě.
  • 0

#23 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 červen 2009 - 08:58:22

Opravdicky foceni je pro me to, ktery beru hodne vazne, fotim ze stativu, dost si davam zalezet na mereni a kvalite negativu. Jde jen o ten pocit. Na druhou stranu clovek se i potrebuje obcas uvolnit a proste cvakat o narozeninach babicky. A tahat na narozeniny babicky stredoformat se mi proste uz nechce. Takze tak.

Olympus - no, to je slovo do pranice. Ja uz dva kousky mel. Byl jsem s nima nadmiru spokojenej. Jediny co mi chybelo byl nedostupny "pancake" ktery tedy asi ovsem nebude ani u Contaxu :) Jako, uvazuju o tom hodne. Ten mlaskavy zvuk Olympusi zaverky mi skorem zpusoboval erekci :)
  • 0

#24 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 30 červen 2009 - 09:07:26

Opravdicky foceni je pro me to, ktery beru hodne vazne, fotim ze stativu, dost si davam zalezet na mereni a kvalite negativu. Jde jen o ten pocit. Na druhou stranu clovek se i potrebuje obcas uvolnit a proste cvakat o narozeninach babicky. A tahat na narozeniny babicky stredoformat se mi proste uz nechce. Takze tak.

Mno každý to má jinak že.. třeba koudelka nebo pepe bonet fotí vážně i bez stativu. A dát si záležet na měření a kalitě negativu myslím jde a je žádoucí i u kina.

Olympus - no, to je slovo do pranice. Ja uz dva kousky mel. Byl jsem s nima nadmiru spokojenej. Jediny co mi chybelo byl nedostupny "pancake" ktery tedy asi ovsem nebude ani u Contaxu :) Jako, uvazuju o tom hodne. Ten mlaskavy zvuk Olympusi zaverky mi skorem zpusoboval erekci :o

Jak to tak čtu, neposloužil by na takové cvakání možná lépe i dálkoměr? Třeba konkrétně v Contaxí stáji je výborný G2 s čupr skly; pak je tu hromada levných jako Minolta HiMatic či Oly 35RC nebo luxusní kousky (i když dnes již ne za luxusní ceny, rozuměj dostupné) jako Nikon 35Ti nebo Epson R1;)
  • 0

#25 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 30 červen 2009 - 09:08:49

Jo, na "opravdický focení" mám jiný strojky...

A co je u tebe to "opravdicky foceni" - ja bych zas ten kinofilm nepodcenoval, na neco je nedocenitelny, akorat v komore je to pak vetsi boj :).

A co Pavliku Olympus, ten by se ti nelibil?
Ad Contax, at se nebavim porad o necem jinem, me se ty strojky uz moc nelibi - v kazdem je dost elektroniky, jedine snad S2 je total manual, ale ta je zase dost draha. Objektivy jsou skvele to jo, videl jsem manualne delane velke barevne plachty, ale cele to podani mi prislo takove sterilni (rekl bych az digitalni :o )


je to přesně, jak píše vlčák - souhlasim snad s každym slovem
  • 0

#26 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 30 červen 2009 - 09:09:44

Doufám že jsem ti přidal dalšího brouka do hlavy a spoustu bezesných nocí trápením se, který ten dokonalý systém vybrat:-D Jinak oly je fajn, už díky tomu že je ze SLR kinofilmů nejmenší a nejlehčí.
  • 0

#27 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 červen 2009 - 09:11:49

Beránku, dálkoměr je bezva věc, ale já asi k životu potřebuju tu matnici no. Mám rád ten pohled skrz ni... Ve všem ostatním je mi dálkoměr sympatičtější. Ale cítím se s ním pak takový ochuzený :)

Mamiak - nojo, s Contaxem jsem tě ještě neviděl, ale OM asi z ruky jen tak nedáš, co? :)
  • 0

#28 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 30 červen 2009 - 09:27:50

Beránku, dálkoměr je bezva věc, ale já asi k životu potřebuju tu matnici no. Mám rád ten pohled skrz ni... Ve všem ostatním je mi dálkoměr sympatičtější. Ale cítím se s ním pak takový ochuzený :)

Tak to plně chápu:) Sám mám OM a jsem spokojen (krom toho že nemám skla co bych rád). Contax bych volil kvůli TOP sklům (ale taky poměr cena/výkon); OM kvůli velikosti, tělám, sklíčkám a ceně.
  • 0

#29 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 30 červen 2009 - 09:41:17

Mamiak - nojo, s Contaxem jsem tě ještě neviděl, ale OM asi z ruky jen tak nedáš, co? :)


no je to tak, těžko, respektive dlouho se to vysvětluje, ale po všech a vůbec ne jenom špatnejch zkušenostech s touhle značkou musim konstatovat, že tu sou jednoznačně praktičtější stroje viz om system a další
  • 0

#30 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 30 červen 2009 - 09:51:15

filozofie posledních generací contaxu byla pozoruhodná - stručně bych to shrnul jako pokus o ultimativní konstrukci kina - konkurenci leice na poli slr...
řek bych, že to trochu dopadlo, jako když pejsek s kočičkou vařili dort...
  • 0

#31 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 30 červen 2009 - 14:52:08

pancake na Contax není zas tak velký problém - Tessar T* 45/2,8. Cena není úplně nízká - tak 200Euro (kvalifikovaný odhad, někde mám přesná čísla) (Planar 50/1,4 a /1,7 jsou levnější), kvalita slušná (Planary jsou ale lepší)
  • 0

#32 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 30 červen 2009 - 19:11:19

CO to tady čtu... OMko... jo to bych doporučil :) V daných světelnostech a ohniscích budou ceny obdobné jako u Zeissu . Tedy až na 50/1.4, ta bude asi dražší, možná. Jako bonus na výběr čistě mechanické tělo OM-1n a nebo automatika OM-2n, doporučuji obě.. a vybírat si dle nálady, počasí, barvy pleti, očí a pod. :(
  • 0

#33 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 30 červen 2009 - 20:38:34

tak si prihodím aj ja.. Minolta a hotovo..vše podstatné to má, žiadne zbytočné prkotiny a pohľad do hľadáčiku je velice fajn :) Optika sympatická a aj pancake tuším majú :(
  • 0

#34 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 30 červen 2009 - 23:52:00

a slibované doplnění - skla pro Contax jsou v průměru jedny z nejlepších z oné doby. stačí se podívat na MTFka na strém photodo nebo na jiné testy a je to zřejmé. distagon 21 je jedinečný (i když velký jak tele a těžké obdobně, o ceně nemluvě), 25 je v zásadě ve dvou verzích - které popznáš tak podle sériového čísla, starší je poněkud slabší, 28/2,8 je za pár peněz a vynikající, 28/2 skoro nikdo neviděl, 35/2,8 je velmi dobrá a výkony srovantelná jako o dvě clony světelnější 35/1,4, což je opět drahá kráva výtečných výkonů. shift 35/2,8 patří k tomu nejlepšímu vyrobenému v této oblasti, ba možná úplně nejlepšímu. Planary 50/1,7 a /1,4 jsou skoro identické v kvalitě, /1,7 je možná kapánek ostřejší (tvrdí se). Contax také dělal dvě 85 - maličkou Sonnar 85/2,8 a velkou bestii Planar 85/1,4. Ta je skvělá - a kupodivu i za poměrně slušné peníze. Delší telata už jsou zvrhlá...a tak se o nich zmiňovat nebudu.

A teď to horší - těla.
Znám 167MT - měl jsem dvě a jedno je úplně mrtvé, druhé občas blbne. Jinak ale skvělá - výborný hledáček (velký, jasný, skvělá matnice), dobré měření, ovládání trochu pitomé (jsem zvyklý na super podivné ovládání OMka, takže to nebe moc vážně), je trochu vetší a často na štíru s polepy. Uvažovat se dá také o 159 a 139, nemám ani jedno, ale parametry velmi slušné. 139 je ve dvou verzích, jedna na houby a druhá sice fajn, ale entry level. RTS II a III mají už nepěknou váhu, cenu a rozměry, I je stará jak metuzalém (nebo OM-1? :) )S2 je drahá a nepříliš výdaná, docela bych uvažoval o Arii - nebýt ceny. V modelech 90. let se ale moc nevyznám, obecně nejsou nejmenší (až na Arii) a poměrně drahé.

Alternativa jsou Yashicy - levné, velmi jednoduché, leč z modelů není zase tak velký výběr. Obecně různé verze FX-3 (fajn...ale přece jenom, plastové hračky základní úrovně, nicméně spolehlivé, malé, lehké, levné a minimálně ta moje verze je plně mechanická) a pak ruzné verze FR. Tam je ale spolehlivost už dost problematická, plno z nich je hyn, FR nefunguje většinou počítadlo, je veliké a těžké, hledáček horší než FX-3, FR II je ještě horší - se spolehlivostí...stačí se podívat na ebay kolik jich je prodáváno bez záruky/vadných. modely s vestavěným motorem jsou pak totálně úchylné.
  • 0

#35 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 30 červen 2009 - 23:53:42

139 je ve dvou verzích, jedna na houby a druhá sice fajn, ale entry level.


oprava: 137
  • 0

#36 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 1 červenec 2009 - 04:49:12

ad Gorgiho příspěvek / a nejen on/ : Když to tak mnohdy čtu,tak si říkám,jaký je např. ten chronicky opovrhovaný a nelichotivými názvy častovaný six vlastně maják jistoty .Támhle kroutící se tělo Hasse,tam netěsnící a špatně fungující kazety toho i onoho výrobce ,támhle skla naprosto hvězdných názvů a opředená legendami všeho druhu nakonec hodnocena jako "dobrá",pobíhání po servisech s hogo fogo těly běžná praxe ... . :)
  • 0

#37 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 1 červenec 2009 - 07:07:28

když tak čtu premu, jak pláče nad spolehlivostí techniky....
kup si nikon f2 :)
  • 0

#38 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 1 červenec 2009 - 08:30:43

když tak čtu premu, jak pláče nad spolehlivostí techniky....
kup si nikon f2 :)


mel jsem, muzu jenom doporucit, a nebo jeste lepe kup si staricky Nikon F, s nemericim hranolem, soustredis se pouze na kompozici, krasny tichy strojek, nadherny jak v ruce tak i na policce :)
  • 0

#39 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 1 červenec 2009 - 09:59:54

Jak to čtu, tak poruchovost těl není jen můj dojem... Asi původní navržené řešení (139 Q) se zdá nejlepší. Je to foťák relativně jednoduchý, já s ním měl dobré zkušenosti (ten jeden kus, co vybíjel baterku byl opravdu téměř vrak a po opravě v pohodě fungoval). Co jsem občas četl zkušenosti jiných také byli spokojeni.

Případně za víc peněz nějakou Arii. Rozhodně ne 137 MD, 159 MM a radši také ne 167 MT.
  • 0

#40 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 1 červenec 2009 - 10:34:49

Támhle kroutící se tělo Hasse,tam netěsnící a špatně fungující kazety toho i onoho výrobce ,támhle skla naprosto hvězdných názvů a opředená legendami všeho druhu nakonec hodnocena jako "dobrá",pobíhání po servisech s hogo fogo těly běžná praxe ... . :)

Je to tak. Konstrukční vady, poruchy a lajdáctví při výrobě se nevyhýbají ani výrobkům nejzvučnějších značek. Obecné mínění o výrobku je formováno mnoha zdroji, z nichž jen menšina je objektivních nebo alespoň upřimných. Těžko lze odfiltrovat všechny marketingové lži, zaplacené recenze, příspěvky honorovaných "diskutérů" atd. Jistou, i když ne dokonalou metodou pro přiblížení realitě je z neověřených zdrojů číst pouze negativní informace.
U starších nebo historických přístrojů je pak situace ovlivněna překupníky použitého zboží, jejichž (ve skutečnosti primárně obchodní) názor je považován za odborný. Navíc se přidávají iracionální vlivy, například použití nějakého přístroje jako rekvizity ve filmu vyvolá nákupní vlnu a zněkolikanásobí cenu. Odtud například popularita a vysoká cena dálkoměru Canonet GIII QL17 (ve skutečnosti průměrného avšak nadprůměrně poruchového aparátu) založená jeho účastí ve filmu Pecker (ironií je, že ve skutečnosti byl ve filmu použit levnější Canonet 28).
  • 0

#41 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 1 červenec 2009 - 12:20:13

Lukas_87 : když tak čtu premu, jak pláče nad spolehlivostí techniky..

To ne,já nejsem ten,který pláče .Sám dlouhodobě a v klidu funguji s 30 let stále používaným ,neservisovaným a naprosto bezchybně fungujícím sixem.Člověk by řekl,no tak to je naprostá rarita. Ale takových šťastlivců ,co kápli hned v první chvíli na výborný kus je mnohem víc.Naproti tomu lidí,kteří se po letech poslintávání konečně stali majiteli vytoužených "legend" a nyní mají problémy všeho druhu také není málo.Ale o tom se raději moc nemluví.Ten dubrarův příspěvek ,absolutně přesný a výstižný je to,co jsem chtěl říct.
  • 0

#42 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 1 červenec 2009 - 13:58:50

Lukas_87 : když tak čtu premu, jak pláče nad spolehlivostí techniky..


však v pohodě :)
já to stejně myslel spíš jako vtip
  • 0

#43 Lama

Lama

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 červenec 2009 - 12:10:40

Ja by som sa nebal ani toho RX. Mam a foti sa s nim fakt vynikajuco, len je to vacsi fotacik. Ale jeden problem s nim mam a to ze sa mi zrkadlo zosuva dole a drhne o objektiv. Teraz je v servise, ale inak uplna spokojnost.
  • 0

#44 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 10 leden 2010 - 01:30:03

existuje redukce om->c/y? myslim zuiko na contax tělo..

a jaký je contax aria? ovládání, spolehlivost, hledáček.. ?
  • 0

#45 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2010 - 10:11:56

existuje redukce om->c/y? myslim zuiko na contax tělo..

a jaký je contax aria? ovládání, spolehlivost, hledáček.. ?


dosud jsem takovou redukci neviděl.
vzdálenost registru u OM je 46,0, u C/Y 45,5mm. Možná by to byla vzhledem k bajonetům a potřebnému 0,5mm na osazení docela i potíž vyrobit (Podobně jako Nikon na OM, kde je též pouze 0,5mm rozdíl - nevím, nejsem strojař a konstruktér...
Osobně myslím, že než řešit redukci je v tomto případě výhodnější a levnější tělíčko OM a pro Contax brát optiku s tímto bajonetem, dobré Zeiss jsou bohužel drahé, levné Yashica zase ... NC.
  • 0

#46 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 10 leden 2010 - 11:34:28

Contax Aria má podle mě vynikající ovládání. Téměř vše se nastavuje mechanicky páčkami a točítky. Jedině posuv filmu (série, jednotlivě) a ISO se nastavuje tlačítky podle displeje. Hledáček se mi zdá taktéž výborný a to je podle mě ten nejdůležitější rozdíl proti různým Yashicám. Měl jsem Y FX 3 a hledáček nebyl ani tak tmavší, ale prostě se v něm mnohem hůře ostřilo. Tak do clony 4 jsem často míval nepřesně zaostřeno, což se mi u Arie nestalo. Chyba byla náhodná na obě strany (ne špatným seřízením), bylo to opravdu mezi očima a hledáčkem.

A teď z té horší stránky. Kupoval jsem Arii novou v roce 1999. Přibližně kolem r. 2006 mi začla zlobit závěrka (po určité době nečinnosti byl snímek tmavší, nebo s pruhy). Když se rozchodila, tak ještě šla korektně. Servis to řešil výměnou závěrky, kupodivu to nebylo tak drahé (něco přes 2000 Kč i z prací). Pravda, bylo to v době, kdy Contax skončil výrobu, možná náhradní díly zlevnili. Od té doby Contax funguje, pravda, nefotím už na kinofilm zdaleka tolik co předtím. Asi by to před koupí Arie chtělo ověřit, jestli firma Optimus Contaxy stále servisuje a jak je to s náhradními díly.

Jinak je to ale skvělý foťák, malý, lehký, a přitom působí bytelně. Má snad všechny funkce, které může manuálně ostřená zrcadlovka mít, jen snad předsklopení zrcadla chybí (ale ne že by bylo životně nutné, zrcadlo rozhodně nekope). A samozřejmě Zeissovy objektivy jsou skvělé (hlavně diáky mi přijdou barevně atraktivnější než třeba ze středoformátové Mamiyi 645).
  • 0

#47 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 10 leden 2010 - 13:24:48

Právě o rozdílu 0,5mm u bajonetů vím, ale záleží ještě na šířce bajonetu, esli by se to tam vlezlo. Ale to je spíše takové zbožné přání.

Ta spolehlivost mne trochu děsí, přeci jen opravy elektronických závěrek nejsou levná záležitost a také bych nerad někde na cestách měl nefunkční tělo a oči pro pláč. OM4 je v tomto směru nezmar, a to ji tahám jak kotě. Lákají mě objektivy, jediný problém je 28/2 který je drahý a téměř nesehnatelný, za to zuiko mám a je fajné.

Hmpf to je dilema. Asi zůstanu u focení.
  • 0

#48 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2010 - 14:13:55

Právě o rozdílu 0,5mm u bajonetů vím, ale záleží ještě na šířce bajonetu, esli by se to tam vlezlo. Ale to je spíše takové zbožné přání.

Ta spolehlivost mne trochu děsí, přeci jen opravy elektronických závěrek nejsou levná záležitost a také bych nerad někde na cestách měl nefunkční tělo a oči pro pláč. OM4 je v tomto směru nezmar, a to ji tahám jak kotě. Lákají mě objektivy, jediný problém je 28/2 který je drahý a téměř nesehnatelný, za to zuiko mám a je fajné.

Hmpf to je dilema. Asi zůstanu u focení.


myslím, že kdyby to šlo vyrobit, tak už by tu redukci Novoflex nebo Cameraquest dávno vyrobil a ťamani obšlehli... ale lidových Contaxů je v dnešní době v používání možná dost málo (díky odumírání jejich elektroniky) a lidových OM těl taková záplava skoro zadarmo, že to asi nestojí za to řešit.

Mám 139Q, přišel mi nádavkem k objektivu, o který jsem hodně stál a s jiným bajonetem je problém jej vůbec sehnat, tak jsem si dovolil do něj zainvestovat nový potah, chvíli práce s vypucováním a přetěsněním, a chodí dobře... ergonomie skvělá, jediné, co mě štve, je zvuk závěrky, resp. prazvláštního mechanismu zrcadla, který při kontaktním fotu v tichých nočních ulicích dost plaší...(není nad neslyšnou závěrku OM těl). Zas na druhou stranu, do qeensu jej beru spolu s M42 skly takřka omylem nebo navíc přibalenými k jiným zásilkám kvůli přesné závěrce v A prioritě s objektivy s pracovní clonou a dost slušnému světlému hledáčku i proto, když mě někdo majzne a obere, tak ať mé srdce nekrvácí....
  • 0

#49 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 30 duben 2010 - 18:13:31

zdravím, dneska se ke mně dostala yashica FX-D, vypadá v dobrym stavu, akorát ty polepy, ale to už se tady kritizovalo, to bych si přečalounil.
je k tomu vivitar 35-105mm, ale zarazila mě jedna věc, když chci zacvaknout bajonet, tak mi tam ta pacička úplně nezapadne a tím pádem objektiv není zaaretovanej a můžu ho celkem bez vůle zase otočit zpět a sundat.
nesetkal jste se někdo s tímhle problémem? čím by to mohlo bejt?
jako záložní tělo by to asi nebylo marný, jen je problém s tim, že mám nikon a tohle je prostě jinej systém...
  • 0

#50 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 duben 2010 - 18:40:52

jako záložní tělo by to asi nebylo marný, jen je problém s tim, že mám nikon a tohle je prostě jinej systém...


že by místo záložního těla rovnou záložní systém? :lol:

zkus zkontrolovat stav západky pod objímkou na těle, jestli není pokřivená nebo nemá stržené hrany, resp. i předpětí pružiny aretace. pokud je OK, podívej se na stav výřezu pro aretaci na bajonetu objektivu, jestli nemá stržené hrany dokulata, nebo jestli není moc úzká.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních