Přejít na obsah


Fotka

bajonet Contax/Yashica


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
104 odpovědí na toto téma

#51 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 30 duben 2010 - 18:55:43

no, tak jsem konečně našel šupleru a změřil, vypadá to, že ten kolík na těle je asi o dvě desetinky milimetru širší, než je prostor na bajonetu objektivu, kam by měl zapadnout...
předpokládám, že to asi bude vada objektivu(je to přece jen vivitar).
je rozumný to nečím vybrousit, aby to zapadalo správně?


jinak doufám, že záložní systém se konat nebude, jen pokud bude funkční bych k tomu rád pořídil nějaký pevný sklo...
  • 0

#52 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 30 duben 2010 - 19:39:34

no, tak jsem konečně našel šupleru a změřil, vypadá to, že ten kolík na těle je asi o dvě desetinky milimetru širší, než je prostor na bajonetu objektivu, kam by měl zapadnout...
předpokládám, že to asi bude vada objektivu(je to přece jen vivitar).
je rozumný to nečím vybrousit, aby to zapadalo správně?

jinak doufám, že záložní systém se konat nebude, jen pokud bude funkční bych k tomu rád pořídil nějaký pevný sklo...


sundej z objektivu bajonet a vybrus to úzkým modelářským pilníčkem, akorát si asi musíš naměřit, kterou stranu brousit, nebo jednu desetinku na každou stranu. tohle se občas stává.
jestli máš dobrá M42 skla, tak adaptér M42 na C/Y tělo stojí pár kaček... pro tohle tělo bych už já osobně moc do skel neinvestoval....
  • 0

#53 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 2 květen 2010 - 17:47:54

sundej z objektivu bajonet a vybrus to úzkým modelářským pilníčkem, akorát si asi musíš naměřit, kterou stranu brousit, nebo jednu desetinku na každou stranu. tohle se občas stává.
jestli máš dobrá M42 skla, tak adaptér M42 na C/Y tělo stojí pár kaček... pro tohle tělo bych už já osobně moc do skel neinvestoval....



tak se podařilo, díky za radu, mám z toho radost, protože jsem se poprvý odvážil takhle hrábnout do objektivu a nezprasil jsem nic:-D
protáhnul jsem tim film a taky dobrý(až na ten příšernej zoom vivitar co na tom je), měření v pořádku, závěrka lítá jak má, teď jen tu redukci, nebo nějakej lacinej širokáč na ten jejich bajonet...
  • 0

#54 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 květen 2010 - 20:15:50

Mám 139Q, přišel mi nádavkem k objektivu, o který jsem hodně stál a s jiným bajonetem je problém jej vůbec sehnat, tak jsem si dovolil do něj zainvestovat nový potah, chvíli práce s vypucováním a přetěsněním, a chodí dobře... ergonomie skvělá, jediné, co mě štve, je zvuk závěrky, resp. prazvláštního mechanismu zrcadla, který při kontaktním fotu v tichých nočních ulicích dost plaší...


Pozor, u Contaxu 139Q se někdy vyskytuje problém s jedním kolečkem (Jak je česky flywheel?) v mechanismu zrcátka, které může vydávat podivný zvuk (podobný problém mají Canony řady A) a je třeba ho promazat (případně vyčistit a promazat). Doporučuju to co nejdřív provést nebo nechat provést, protože dochází ke zbytečnému opotřebení. Servisní manuál je k dispozici a postup je celkem jednoduchý (viz. contax139.info). Mám mimo jiné Contaxy i 139Q a je naprosto tichoučký. Jakákoli hlučnost značí problém (což ostatně platí pro všechny Contaxy včetně RX, jak jsem nedávno, bohužel pozdě, zjistil). Mimochodem, 139Q je naprostý miláček a gratuluju k jeho vlastnictví. Sám pasu ještě po jednom, protože mám přebytečný polep (jeden je teď sice na Aukru, ale je to zjevně vrak zralý na generální servis a prodejce má bohužel nesmyslné představy o ceně).
  • 0

#55 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 květen 2010 - 16:59:58

Servisní manuál je k dispozici a postup je celkem jednoduchý (viz. contax139.info).


díky za nakopnutí, ovšem servisní manuál jsem neobjevil.
  • 0

#56 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 květen 2010 - 17:12:49

Servisní manuál je k dispozici a postup je celkem jednoduchý (viz. contax139.info).


díky za nakopnutí, ovšem servisní manuál jsem neobjevil.

Na té stránce je dole věta "Are you looking for a Contax 139 repair or user manual? Look here." klik na slovo "here". Návod samotný je pak pod tímto odkazem.
  • 0

#57 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 květen 2010 - 17:26:36

sorry, poprvé jsem blbě hledal.... už to mám vytištěné. Díky !
  • 0

#58 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 květen 2010 - 17:59:57

Jenom bacha na volbu mazadla, aby nedošlo k větší škodě než užitku. Nevím jistě co přesně se na to hodí, tak raději nebudu radit. Měl jsem cosi od kohosi, ale co to bylo a kde to sehnat nevím.
  • 0

#59 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 květen 2010 - 18:11:49

Jenom bacha na volbu mazadla, aby nedošlo k větší škodě než užitku. Nevím jistě co přesně se na to hodí, tak raději nebudu radit. Měl jsem cosi od kohosi, ale co to bylo a kde to sehnat nevím.

což o vhodném mazadle na kluzná ložiska bych věděl, ale jen přijít na to, kde to vlastně je, o čem jsi hovořil, a jak se k tomu dostat..... :idea:
  • 0

#60 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 květen 2010 - 14:15:04

Nevím jestli můj příspěvek bude hodnotný, ale taky jsem byl majitelem přístroje Contax a to modelu RX s několika C-Z objektivy (35mm/2.8, 85mm/1.4 mňam, a 180mm/2.8). Vlastnil jsem jej několik let, poté mi jej ukradli (na nádraží) což mně tedy nepotešilo. Za celou dobu žádná závada nebo problém...
Teď tedy vlastním jeden dálkoměr s jedním objěktivem a když vidím někoho s Contaxem jen si smutně vzpomenu...Ten dálkoměr, ale udělal spokojeného člověka (asi jen na určitou dobu...no ale i tak).
  • 0

#61 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 květen 2010 - 15:03:33

Ještě si neodpustím reakci na Gorgiho. Že má RTS II nepěknou velikost a váhu, cenu a rozměry? Mám dvě RTS II a rozměry 142 x 89.5 x 50 mm mi nepřijdou nikterak veliké a hmotnost 735 g považuju za velmi přijatelnou. Proti RX je to drobeček, který není o dramaticky větší než drobounký 139Q, i když těžší je znatelně. Cena RTS II sice není nijak nízká (protože nikdy nepadla na dno jako u jiných foťáků), ale není ani přemrštěná jako u jiných kultovních těl (třeba Pentax LX, Leicaflex SL2). Osobně to považuju za klad, když si foťák drží cenu. RTS II má několik známých leč řešitelných problémů, viz. moje stránka ve výstavbě , ale pro mě je to nejlepší Contax ze všech (a možná nejlepší kinofilmová zrcadlovka vůbec).
  • 0

#62 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 květen 2010 - 15:10:18

dubraro, Yashica FX-D Quartz není úplně totéž co Contax 139 Quartz, i když z něho vychází. Contax je o dost lepší (mám obojí). Yashica nemá tak jasný a příjemný hledáček (zrcadla místo hranolu?), víc kope (má jednodušší mechanismus zrcátka), má vrchní kryt (platí jak pro stříbrnou tak pro černou verzi) a celkově není tak fortelně sestavená (víc plastů a míň luxusu). Podobně Contax S2 není totéž co Yashica FX-3.
  • 0

#63 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 květen 2010 - 21:49:18

ale jen přijít na to, kde to vlastně je, o čem jsi hovořil, a jak se k tomu dostat.....

Tady už je odpověď. Peter se poslední dobou do stránek pěkně pustil. Nebylo by možné nahrát zvuk toho Contaxu před promazáním? Docel by mě zajímalo, jak zní.
  • 0

#64 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 květen 2010 - 22:22:41

škoda, že ses tu s tím neobjevil dřív, než jsem měnil potah :) teď to bude problém sundávat....
nemám na co to nahrát. nejsem si jist, jestli to, co považuji za pazvuk závěrky, je opravdu "vrzání zdvihu zrcadla", nebo charakteristický zvuk tohoto strojku, chtělo by to porovnat se zdravým kusem. Pro mě, zvyklého na tiché mlasknutí zrcadla a závěrky OMek, Minolty SRT či XE, XG, nebo spotmaticu, je to však pazvuk poněkud zvláštní.
  • 0

#65 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 srpen 2010 - 22:24:27

Se zájmem si pročítám to plakání nad technikou a tak nevím, odkud ty přístroje máte?? Já jsem docela dávno fotil na Yashica electro 35GT. Fotky skvělé, přístroj bez sebemenší chyby. Tu jsem nahradil YASHICA FR I. Skla mám jak ML 1,4-1,7, pak MC zoom, nějaký CZ-Planar, Sonnar. Skla jsou výtečná. Musím říct, že skla Yashica výtečně ostří. Pokud se jedná o přístroj, tak je pravda, že bolest byla asi vada počítadla snímků. Jinak nechápu to stále omílané, že některé stroje jsou těžké a pak když vidím ty reklamní bláboly na trhu-NEJMENŠÍ A NEJLEHČÍ ZRCADLOVKA /NEBO KOMPAKT/ NA TRHU!!!! Pánové, kdo fotí, tak přece ví, že lehký stroj je úplně na hovno. To je fyzika-zákon o kinetice. Lehké tělo znamená třes a to se rovná snímek do koše. To samé stativ. Čím víc kilo bude mít, tím lepší/tedy ne pro nosiče/. Pouze těžká masivní věc pohltí energii. No a ta kvalita z produkce Yashica- já se obávám, že každý tlumočí jen to, co někde slyšel, bez vlastní zkušenosti. Trvám na vysoké kvalitě této produkce. Z vlastní zkušenosti
  • 0

#66 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 srpen 2010 - 11:16:38

Contaxy i Yashicy maji dost casto u Pazdery, vetsinou se to tam povaluje dost dlouho.

Z principialniho hlediska je mnohem duveryhodnejsi tlumocit co nekdo rekl/napsal (oni si ti uzivatele a opravari na americkych a nemeckych forech rozhodne nevymysleji) nez usuzovat na kvalitu produkce Yashicy na zaklade zkusenosti s jedinym kusem, ktery zrovna zadnou zavadu nemel.

Navic v dnesni dobe se jiz zacina vyrazne projevovat to, ze se jedna o elektronicke pristroje stare kolem 30 let a jakakoliv oprava je prakticky nemozna bez zdroje nahradnich dilu (plati pro Yashicu i Contax). Mam tady dva Contaxy 139, ktere neni jak spravit (nejsou dily - i kdyz pristroje na soucastky se daji u Pazdery koupit za par korun, kdyz zrovna jsou a to neni casto). Pouziti skel na Canon je tak pouze logickym vyuzitim stavajicich kvalitnich skel treba prave po neopravitelne zavade tela.
  • 0

#67 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 srpen 2010 - 11:23:18

Vetsina z tel (funkcnich) co jsem videl u Pazdery vypada tak jako kdyby prosla valecnym konfliktem, ale krome v podstate zniceneho polepu jim nic nebylo. Na prvni pohled uboze vypadajici stav byva obcas duvodem velmi nizke ceny, hlavne tam co se v tom moc nevyznaji (blesi trhy a ne-foto bazary treba v Nemecku).

Nahradni material se da ziskat treba tady (idealni je udelat nejakou vetsi objednavku):
http://www.cameralea.../contax_yashica
  • 0

#68 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 srpen 2010 - 12:21:19

Nesouhlasím s tím, že jsou tyhle foťáky nespolehlivé. Ano, četl jsem názory opravářů, že to jsou podprůměrná těla, ale také názory jiných opravářů, že to jsou jedny z nejlépe provedených a nejspolehlivějších těl vůbec (ve svých kategoriích). Jejich v některých případech až třicet let stará elektronika je podle mě i dnes spolehlivější než ta v pozdějších konzumních foťácích. To samozřejmě neplatí o tělech, která třicet let nebyla udržována přestože byla intenzivně používána. Ty staré jsou relativně jednoduché stroje se spolehlivou elektronikou, které jsou výborné držáky u nichž se většina problémů dá odstranit (myslím, že stránka http://contax139.info/ mluví za vše.). Čistý nezničený kousek i po třiceti letech nepochybně ve spolehlivosti překoná to co se prodává dnes. Problémové jsou některé originální RTS (ty co nemají takovou brzdičku pod spodním krytem) a některé 159mm. Novější těla jsou složitá a obtížnější na opravu, ale to je vykoupeno jejich mládím a svěžestí.

První tělo RTS II s jedním objektivem jsem koupil u Škody před ca 7 lety (nepamatuju) a slouží perfektně do teď (jednou prodělalo náraz, po kterém bylo nutné vyměnit jeden díl elektroniky, pročež jsem dovezl tělo na díly). Druhé jsem koupil velmi levně přes Ebay se závadou, kterou jsem zvládl opravit sám pomocí dílů ze stejného těla. Časem chci tohle ještě zopakovat. Obě RTS II jsem si letos v zimě vyčistil, vyměnil rozpadající vnitřní polep, promazal kde bylo potřeba a věřím, že poslouží ještě hodně dlouho. Další tři skla mám z Ebay a dvě jsem získal přes inzerát u nás. V průběhu let jsem neodolal a koupil postupně dvě těla RX přes inzerát (v jednom případě jsem byl podveden a koupil tělo, které se brzo rozsypalo, ale už je po servisu a šlape dobře). Ebay pak nadělil za neodolatelné ceny 139Q a 167mt a dvě Yashicy FX-D, vše ve špičkovém stavu. Taky dvě FX-3, které jsem ale musel rozebrat, vyčistit a rozhýbat (halt mechanická závěrka). Žel, jednu jsem letos utopil.

Strašně mě baví těla čistit, testovat, polepovat novým materiálem, případně seřizovat a opravovat. Moc rád bych se zhruba polovinu až dvě třetiny svých těl (ne však RTS2 a 139Q) časem prodal, ale musím se mi zaplatit čas a investice do jejich renovace.
  • 0

#69 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 srpen 2010 - 12:44:43

Ten poslední příspěvek je výstižný.
Jinak k petr 22- ono to není o tom, co řeknou opraváři. Nebo posuzování, kolik se jich prodává nefunkčních. Ono to je o procentech. Jestliže nás je deset milionů a v USA 300mil , tak zcela jistě to vypadá, že na ebay je toho moc. Ale je to zanedbatelné, proti tomu poměru. Jinak když porovnám ty zmíněné poruchy a elektroniku, tak to musím oponovat. Stačí se podívat jen u nás na inzeráty, kolik se prodává nefunkčních nikonů f100, canonů atd. A to jsou přístroje, které by měly mít profi kvalitu a po pár letech prostě nefungují. A když vezmu pořizovací cenu např nikon f 100, proti zmíněným Yasica Contax- tak vychází jako vítěz Y/C. A pokud jde o tu kvalitu v českých bazarech a inzerátech, tak k tomu se není třeba vyjadřovat Když se v česku něco prodává, tak je to zpravidla takový šrot, že už se to dá použít maximálně jako těžítko na stůl. A navíc tady u nás ještě prodávající má dojem, že prodává takový poklad, že by to mělo býd násobně dražší, než nový kus. To platí i o objektivech. Chtěl jsem si koupit nějaký zeiss ale po prohlídkách a najetých km-jedna cesta Jihlava - Praha 1000czk/autem/, jsem zvolil jistotu a to ebay. Mám za sebou tak 15 nákupů z celého světa a vždy na 100%. To i z číny bylo zboží lepší, než od nás. A zabalené tak, že jsem to tam nemohl ani najít. Jinak k tématu- fotím i na canon a mám zkušenost i s nikonem. Teď hodně nosím Yashicu FR I. Ta je taková velmi spolehlivá a funguje naprosto vždy-ať je léto, nebo zima. Jinak když se člověk podívá na výrobek i zevnitř, tak dojde k závěru, že tehdy to bylo v podstatě identické. A´t už nikon F, FM, nebo Olympus OM, a Yashica FR, nebo Contax. Jedná se v uvozovkách o identické stroje. Byl to vrchol techniky a firmy se snažily držet krok, ostatně tak jako dnes. Jinak když jsem popisoval, že fotím i Canon a Nikon/profi řadu/, tak i s dnešním přístrojem se neudělá lepší fotka, než na zmíněnou FR I. Jistě jde vždy hlavně o sklo. A když Y/C je osazená original ML sklem, nebo teď má cajze, tak tvrdím, že lepší fotka se s jiným strojem nenafotí. A na závěr, prostě tvrdím, že ty staré věci jsou kvalitnější, než to co se dělá dnes.
  • 0

#70 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 srpen 2010 - 12:45:31

http://contax139.info jsou moc dobre stranky, jsou tam ke stazeni i originalni servisni manualy ve velmi dobre kvalite.

To ovsem nebrani nekterym vykukum na Ebay prodavat nepouzitelne oxeroxovane kopie tehoz za 20 dolaru.

Ted koukam ze tu mam jeste Yashicu TL Electro, nejde natahnout, no aspon bude nejaka zabava.
  • 0

#71 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 srpen 2010 - 12:48:05

oprva-být........ :-)
  • 0

#72 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 srpen 2010 - 12:53:49

Ta spolehlivost je podle me dana technologii vyroby. Elektronika ve vsech aparatech do roku cca 1990 je v podstate vyrobne velice jednoducha, takze snese i namahani pri teplotnich zmenach a podobne.

Kdyz rozeberu RTS, tak tam je pouze nekolik flexkabelu s napajenymi odpory, kondenzatory, nekolik jednoduchych integracu a to je v podstate vsechno. Cele je to velice odolne co se tyka mechanickeho namahani, ale v pripade vymeny neceho co se uz 20 let nevyrabi je nutne vykuchat jiny kus, adekvatni nahrada neexistuje (naposled jsem se zasekl na opticke zavore v Nikonu F70 co se nevyrabi od roku 1995).

Co se tyka odolnosti proti namahani a casu je stara elektronika mnohem lepsi nez moderni mnohavrstve plosne spoje (navic jeste ty bezolovnate pajky...), kdy je cela deska v podstate na vyhozeni.

Ted me jeste napada - resime tady pristroje stare 30-35 let, jsem zvedav kolik dnesnich vykriku techniky bude fukcni v roce 2040 a kdo se o nich jeste bude bavit.
  • 0

#73 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 srpen 2010 - 13:04:36

Souhlas. Sám jsem měl u svého přístroje s propojením, tak jsem tam prostě naletoval zlacený drát vyrobený ze součástky z reprosoustavy a věc byla funkční a bude tuším ještě dalších 30let. No myslím, že už ani dnes se nikde nediskutuje o takovém stroji jakým byl nazýván nikon F1OO. A za dalších 30let se bude zase mluvit jen a jen o Yashikách, nebo Contaxech. protože dnešní produkty jsou tuctové z drtivé většiny plastikové "sračky". Spotřební zboží low quality. I když výrobce a prodejce je označuje za high end top product.
  • 0

#74 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 srpen 2010 - 13:07:24

Je to fakt smutné s tím prodejem u nás. Není problém jenom v tom, že pár lidí žádá nesmyslně vysoké ceny, ale taky o tom, že kupující často myslí, že prostě mají nárok koupit za cenu nejnižší Ebay aukce. Dostal jsem jednou docela zábavně záštnou reakci, když mi někdo odpověděl na inzerát na objektiv, který jsem nabízel za pět tisíc, a já mu ho neprodal za tři. Mohl se zbláznit, a z toho co psal vyplynulo z toho, že jsem sobecký vydřiduch a idiot a že za rok to sklo neprodám ani za dva a ať si ho sežeru :-). Mohl jsem se potrhat. Fakt je, že stejný objektiv dnes na Ebay pod pět vůbec nejde. Už vidím, že když u nás nabídnu svoje Yashicy FX-D (obě tip ťop, polepy od Asahiho) každou za 1500, začnu dostávat maily, že je mám dát po 400, protože na Ebay se jich válí hafo. No a co? Buď dostanu férovou cenu, nebo foťáky zůstanou dětem. O co jde? Myslím, že líp udělám, když svoje těla prodám v Anglii než tady. Na druhou stranu, byl bych rád, aby i u nás tyhle přístroje lidi používali a měli jich dostatek.
  • 0

#75 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 srpen 2010 - 13:23:11

Me zase posledni dobou pripada, ze se nejak zblaznili prodejci aparatu na soucastky na Ebay - preci neni normalni chtit 100 Euro za nefunkcni aparat, ktery u nas v bazaru stoji 2500 Kc i s objektivem (50/1,4).

Co se tyce stavu, tak to vypada ze u nas jsou nejaka znacne posunuta kriterie, protoze to co na Ebay je oznaceno jako "mint" vypada jako nove, tak u nas perfektni stav take muze vypadat jako kdyz si s tim nekdo hral na piskovisti.

Celkemby me zajimalo, jestli ma cenu porizovat zoomove objektivy - na Ebay.de jsou kolem 1000 Euro.
  • 0

#76 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 srpen 2010 - 13:35:21

To bylo vždycky, že se na Ebay válí hromady předraženého zboží, většinou za cenu Kup teď. Oni to zkouší a možná čas od času se jim něco prodat podaří. Jsou to optimisti, které je třeba ignorovat.

Já tedy onehdá vydražil RTS II s poškozenou závěrkou (vinou rozpadlého vnitřního polepu, který se k ní přilepil, jak jsem zjistil později) taky za zhruba 100 Euro, a to byla aukce, která začala na jednom ojru, ale to bylo před pěti lety. A vůbec toho nelituju. Bylo to tělo co se nejspíš patnáct let válelo v šuplíku na zádech a polep pomalu degradoval. Po té době ho kdosi natáhnul, což vedlo k vytržení titanového plátýnka. Všechny díly (jak vnější, tak vnitřní) jsou však jako nové. Umím si představit, že takové nefunkční tělo má vyšší cenu než funkční, které bylo intenzivně používáno.
  • 0

#77 Jakubisko

Jakubisko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2010 - 09:25:18

Zdravim vsechny,
chtel bych se zeptat, zda se jeste dneska da v Praze opravit Contax RTS (nejstarsi provedeni), zasekla se mi u nej zaverka, pripadne nemel by nekdo k prodeji nahradni telo. Diky za odpoved.
  • 0

#78 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 prosinec 2010 - 11:47:30

Bohužel, Bauer Optimus, kde dřív opravovali Contaxy a měli na to šikovného technika už tento opustil a pracuje pro jinou firmu (prý awh). Když jsem u nich byl naposled s banalitou, vypadalo to, že si Contaxem neporadí, přestože se mnou hráli jakousi hru. Možná bych zkusil zavolat panu Vítkovi uvedenému na stránkách pražské fotoburzy. V zemi je ale víc jednotlivců, kteří by mohli pomoct, ale problémem jsou díly. Může to jít rozchodit za pět minut sundáním spodního krytu a resetem (viz http://www.kyphoto.c...esetcamera.html, neřeší příčinu zaseknutí), nebo může jít o vážné poškození. Pak taky záleží jak starý ten konkrétní kus je, protože do RTS v průběhu produkce přidali západku na jedno ozubené kolo, která značně zvýšila spolehlivost. Nabízím na Paladixu 167mt a mohl bych prodat i jednu ze svých Yashic FX-D, případně ji na překlenutí zdarma zapůjčit.
  • 0

#79 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 7 prosinec 2010 - 12:00:27

Zdravim vsechny,
chtel bych se zeptat, zda se jeste dneska da v Praze opravit Contax RTS (nejstarsi provedeni), zasekla se mi u nej zaverka, pripadne nemel by nekdo k prodeji nahradni telo. Diky za odpoved.


nic v praze nevopravujou. nabízej pouze zaslání někam do rajchu (snad až hamburk?) s tím, že pouhý to poslání a diagnóza je v tisících...

bohužel, tohle je stará contaxí bolest, která se už jen zhoršuje. moje rts III. "umřela" zrovna tak... u ní je to, ale pochopitelný. byl to skoro určitě kradenej aparát :lol: nabízel sem ho v pražský kyoceře, že jestli se ten okradenej majitel přihlásí, že mu ho vrátim, ale byl to zřejmě nějakej japonec s "pěknou" vzpomínkou na čechy... :)

jo a vítej pěkně na temný! :-o
  • 0

#80 Jakubisko

Jakubisko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2010 - 14:57:45

Diky, panu Vitkovi jsem zavolal, pry se na nej po vanocich podiva, jestli pujde rozchodit tak jak je, dily uz nema. Tak snad to pujde.
pro frdrx: neni ta 167mt k predani ve ctvrtek? :wink:

... temna komora je supr, stale take jednu pouzivam ....
  • 0

#81 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 prosinec 2010 - 15:29:22

:wink: :lol:
  • 0

#82 Myrra

Myrra

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 4 listopad 2011 - 14:53:28

Ahoj,

Zběžně jsem si to pročetl a pro zájemce, kteří snad mají chuť jít do Zeisse, bych doplnil svoje zkušenosti (se „starými“ Zeiss skly, i když ty nové na C/N/P bajonet nebo Zeiss Ikon asi budou stejné, ne-li lepší).

Skla: oproti jiným svým stránkám občas aktualizuji svoje názory na http://www.mlanger.c...nses/index.html, obecně bych řekl, že objektivy excelují v barevném podání a kontrastu. Ostrostí se mohou měřit s těmi špičkovými od jiných výrobců. Mají také poměrně malé zkreslení, u G pak téměř žádné, a je to poznat. Pro krajinky a cestování bych doporučil spíše Contax G, speciálně Biogon 21 a Planar 45 jsou téměř dokonalé objektivy (45 občas chytá flares). Zrcadlovku pak s 50/1.4, 85 nebo s makrem. 135, 28 nebo 45 jsou taky výborné, ale rozdíl tam vidět je. Zajímavá je 18/4, jediný dostupný širokáč na SLR, která je vhodná spíše pro reportáže, na krajinky rozhodně ne.

Mechanicky jsou všechny stejné, tj. perfektní. Všechno je kovové, dráha zaostřování dlouhá, nikde žádná vůle, je to radost s nimi pracovat, akorát jsou těžké. Na Contax G jsou objektivy taky kovové, ale s AF a vůbec celý ten systém je jiný – AF je poměrně pomalý, rachotí to a je potřeba tomu trochu přijít na chuť.

Jako u všeho ale hlavně záleží, jaký lab je po ruce. Skeny nejsou tak dobré jako printy z dobrého labu (používám Nikon Coolscan V). Dá se fotit i v B&W, ale tam bych tipoval spoustu jiných alternativ u jiných značek, možností i chutí je mnohem více.

Za další, v dnešní době, kdy dělá Zeiss skla v jiných bajonetech, je asi lepší přikoupit nějaký objektiv ke stávajícímu vybavení než jít celkově do systému, který podporuje pouze film. Problémem může být manuální ostření s AF těly, ale např. u Nikonů jsou i jiné možnosti (FM, F3).

Těla: s manželkou používáme rutinně RTS II, RTS III, Contax G1, chvilku i 159MM. V ruce jsem držel i Arii nebo RX. Až na 159M, která působí poněkud lacině a je lehká, jsou to bytelná a solidní těla (čti těžká a pevná). 159MM mi špatně ostří, přestal jsem ji používat. Specifikace není špatná, je to zvláštní směska technických vymožeností a zároveň na manuální pohon filmu. Je hodně malý, ale taky lehký. Na cestování to nebude špatná volba, i když kvůli ostření používám RTS II. RTS III je tank, težká a bytelná, opravdu ultimativní tělo... ...do studia. Venku časem umdlévá ruka nebo krk a pokud jsem nucený fotit nějakou akci pro příbuzné nebo známé, stále si omotávám popruh kolem ruky, jinak by mi upadlo zápěstí. Používal bych RTS II, ale RTS III má flashmetr, což je při focení bleskem naprosto zásadní a neocenitelné.

SLR: RTS II a RTSIII je velký rozdíl. Ve velikosti i váze, i když obě těla jsou těžká - RTS II je o hodně menší. Hledáček RTS III je 100% a má menší zvětšení než RTS II – používám matnice Beattie, ostření je mazlení se s obrazem, ale není to ideální do špatného světla. Tam je lepší mikroprisma v RTS II (zkoušel jsem i plain a s klínem), která má výrazně větší zvětšení. RTS III používá buď tužkáče (6ks) nebo 6V lithium (dražší a lehčí). Tužkáče vydrží asi rok, lithiovka nevím. RTS II používá PX28, 6V malý krám, který je poměrně drahý (cca 40-100Kč) a vydrží tak 5 filmů. Když zapomenete foťák zapnutý, i méně. RTS III má interní LCD modré barvy, který časem stárne a na slunci není tolik vidět (u obou jej máme vyměněný). RTS II používá červené LED a není to problém – super výrazné, akorát hodně žerou baterky. Jednu RTS III jsem musel nechat opravit (v Německu, jinde už to nedělají, platí se převodem a obecně je to velký opruz), jinak je máme léta a fungují bezvadně (nafocených několik set filmů).

Ergonomie je skvělá, řekl bych skoro fantastická. Člověku to dojde, až drží něco jiného. Všechno je na kolečka nebo páčky, i když mechanické to uvnitř už dávno není. Spoušť reaguje na dotek a je to opravdu "real time", pro aktivaci měření je separátní čudlík (zní to hůře než je realita). Všechno se dá nastavovat i v rukavicích, speciálně RTS II je namakaná, RTS III je v detailech trochu jiná (stejně jako Contax G je navrhovalo Porsche studio). Všechno nastavuji poslepu, všechno vidím v hledáčku a/nebo to nahmatám. Mimo hledáček je akorát počet snímků (u RTS III duplicitně i v hledáčku) a stav baterie. Práce s nimi je opravdu pouze o focení, nic dalšího nemusím řešit (např. custom fce, které nechávají venku konec filmu, je řešena jednoduše – převíjení zpět je nutné iniciovat páčkou, konec zůstane venku – pokud jej chci uvnitř, pohnu jí ještě jednou. Film po založení zůstává nenavinutý, dokud nenamáčknu spoušť apod.). Obě těla mají mirror lockup (oproti jiným), závit na drátěnku, ale i elektronický dálkač (drátěný). Všechna těla Contaxu mají DOF preview. V podstatě mi nikdy nic nechybělo kromě místa v tašce a svalové hmoty.

Contax G: ergonomie je taky dobrá, ale je to AF. Reálně pouze AF, protože manuálně se ostří „přes kolečko“ s jakous takous kontrolou v hledáčku, kde je porovnání s čidlem AF, nebo pomocí zobrazení metrů na LCD, a není to moc použitelné. Hledáček je celkem tmavý a zoomuje spolu s objektivy. Na 21 je externí hledáček. V podstatě je to foťák typu P&S, možnosti, které nabízí manuální ovládání, de facto nepoužívám a pochybuji, že někdo další ano. Vyjímečně to použiju v nějakých fakt komplikovaných podmínkách a na stativu, jinak jenom AE a AF lock. Foťák je to poměrně těžký a velký, asi jako Nikon FM. S objektivem jej do kapsy rozhodně nedáte. Tělo je titanové a časem získává lesklou patinu, i když stále působí dojmem těžkého luxusu, i teď mezi digitály. V bazarech se dá sehnat za slušnou cenu, objektivy, až na 21, taky.

Myrra
  • 0

#83 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 listopad 2011 - 17:21:53

Pěkně napsáno. Málokdo má tolik zkušeností s Contaxy jako Myrra. Jenom poznámka: vážně v té RTS II vydrží baterka jen na pět filmů? Souhlasím, že RTS II je žrout, ale v mých dvou tělech vydrží baterka o dost, řekl bych až mnohem, déle, ale statistiky si nevedu. U některých těl se vyskytuje závada, která způsobuje enormní spotřebu, ale zatím jsem se s tím osobně naštěstí nesetkal a nevím jak a jestli se to dá řešit. Jinak alkalické 4LR44 se dají koupit od 9 korun a dají se použít i lithiové CR1/3N po dvou kusech (nebo čtyři LR44) pomocí adaptéru z Prakticy. Existuje taky speciální adaptér umožňující napájení těla z winderu, ale ten marně sháním už hodně dlouho.
  • 0

#84 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 4 listopad 2011 - 20:05:39

Měl bych dotaz na kolegu frdx. Koupil jsem Contax RTS II a zatím funguje. Dá se nějak zjistit, zda už to vnitřní těsnění někdo měnil, aniž by se to muselo totálně rozebrat? Předpokládám že bohužel asi ne. Případně co by pak radil. Děkuji.
  • 0

#85 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 listopad 2011 - 20:26:11

Teoreticky by se to dalo zjistit nějakým miniaturním endoskopem (někdo známý je neurochirurg?), jenom nevím kudy ho prostrčit. Praktický způsob mě nenapadá. Je to schované přímo za předním panelem, který je součástí sestavení mirror boxu. V principu není úplně těžké to rozebrat a dát zase dohromady, a to bez pájení, udělal už jsem to úspěšně třikrát, ale je tam určité malé riziko poškození (vytržení drátu/ů, to by šlo napravit, ale taky přetržení ohebné elektroniky při kýchnutí v nevhodný okamžik, což by byl konec, případně poškození jemné mechaniky -- vymanévrovat mirror box a vrátit ho není triviální a chce to cvik -- mám možnost cvičit na zdemolovaném těle, jinak bych se do toho v životě nepustil). Momentálně pasu po dalším těle na Ebay, které bych zrenovoval, ale až někdy v novém roce. Nejsem školený mechanik, takže se zdráhám to lidem nabízet na jejich tělech, ale domluva určitě možná je. Pokud by to už bylo vyměněno, nebyla by to taková operace (stačilo by nahlídnout a opatrně do těsnění rýpnout), ale pravděpodobnost, že to tělo v minulosti už někdo takto důkladně rozebral a přetěsnil není moc velká.
  • 0

#86 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 4 listopad 2011 - 22:01:44

Děkuji za vyčerpávající odpověď. Také bych čekal, že těsnění vyměněno nebude.
  • 0

#87 Myrra

Myrra

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 7 listopad 2011 - 21:51:35

Jenom poznámka: vážně v té RTS II vydrží baterka jen na pět filmů? Souhlasím, že RTS II je žrout, ale v mých dvou tělech vydrží baterka o dost, řekl bych až mnohem, déle, ale statistiky si nevedu. U některých těl se vyskytuje závada, která způsobuje enormní spotřebu, ale zatím jsem se s tím osobně naštěstí nesetkal a nevím jak a jestli se to dá řešit. Jinak alkalické 4LR44 se dají koupit od 9 korun a dají se použít i lithiové CR1/3N po dvou kusech (nebo čtyři LR44) pomocí adaptéru z Prakticy.


Schválně jsem si spočítal, kolik filmů jsem nafotil v poslední době RTS II - od doby, co jsem koupil Tessar 45. Je jich tam celkem 18, a ta baterie už je tam třetí - i kdybych tipnul, že jednou jsme to vybili omylem, stále je to 1:9... možná je to delší dobou expozice a nejvíc žere ten magnet závěrky? Na druhou stranu, ta baterie se dá koupit celkem levně (Hadex mám po cestě a mají GP za 40, rozpočteno na jeden film je to méně než desetikoruna). V GM Electronic jsem opravdu zahlídl "Vinnic" za 13,90 v blistru po 5ks :roll: Až budu mít cestu kolem, podívám se, co je na tom pravdy. Určitě bych ji nezkoušel kupovat někde v shopping parku.

Myrra
  • 0

#88 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 listopad 2011 - 11:20:15

Dlouhé expozice žerou hodně, proto v noci a v jeskyni používám výhradně mechanické Bčko (pak to nežere vůbec nic). Někde jsem četl, že zapnutá expoziční paměť žere proud i když je aparát vypnutý, takže tu páčku raději vracím do normální polohy.
  • 0

#89 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 1 únor 2012 - 14:39:33

Ahoj Lidi,

Tak jsem si to tady pročetl a koukám teda jak na tom jsem. Totiž: koupil jsem v Bratislavě v bazaru contax 167 mt za 90 eur tělo.. i snějakými skly ua opravdu dobrou cenu. Jinak nejetej, jako kdyby vypadl rovnou z linky, ale zalepená závěrka a zlomenej simulátor clony. V německým servisu se na to mrkli a prý to opraví a daj na to rok záruku. Ta horší stránka 395 eur i s poštou. Má to šanci aspoň ten rok vydržet?? Tom
  • 0

#90 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 1 únor 2012 - 16:46:23

za ty prachy máš 2 těla z ebaye v super stavu:)
  • 1

#91 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 1 únor 2012 - 18:07:56

za ty prachy máš 2 těla z ebaye v super stavu:)

No jo, ale toto je fakt jako nový a škoda to vyhodit. tak rok na to bude prý záruka a mu teda dám zabrat. MOje blbost.
  • 0

#92 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 1 únor 2012 - 19:14:17

jo tak sorry, ty těla si za tolik peněz koupíš ne dvě, ale 4..

http://www.ebay.de/s...-All-Categories

já osobně nefunkční aparát za "jako nový" nepovažuji, ale rozhodnutí je samozřejmě na Tobě:-P
  • 1

#93 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 1 únor 2012 - 19:22:47

jo tak sorry, ty těla si za tolik peněz koupíš ne dvě, ale 4..

http://www.ebay.de/s...-All-Categories

já osobně nefunkční aparát za "jako nový" nepovažuji, ale rozhodnutí je samozřejmě na Tobě :-P

No právě, že tam byli ještě folie na kolećku a na displeji, asi to nějakej nešika oddělal nový a kdesi to leželo...možná. Jo ebay je skvělá věc, ale osobně zajíce v pytli nekupuju a budou asi hodně jetý. Zkušenosti nemám, nikdy jsem tam nic nekupoval a asi bych nekoupil něco co nemůžu vzít do rukou...ale každého věc. Dám vědět jak to dopadlo. Přesto déky za odkaz :-P
  • 0

#94 Olymin

Olymin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 1 únor 2012 - 19:33:09

... škoda to vyhodit. tak rok na to bude prý záruka a mu teda dám zabrat. MOje blbost.

... asi jsi už pevně rozhodnut a jsou to tvé peníze, takže je od tebe velmi šlechetné, že takto štědře podporuješ opraváře.
nicméně souhlasím s berraneckem, sám bych si za tu částku raději koupil tělo v perfektním funkčním stavu s možností reklamace, slevy či vrácení v případě nefunkčnosti či závady nedokumentované při prodeji, + velmi kvalitní široký či tele objektiv k základnímu Planaru 1,7/50mm. a ten "nový" se slepenou závěrkou bych si nechal na ND pro případ pozdější opravy.
Oprava za tuto cenu je totiž riskantní a náklad je nenávratný.
  • 0

#95 Olymin

Olymin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 1 únor 2012 - 19:37:09

Zkušenosti nemám, nikdy jsem tam nic nekupoval a asi bych nekoupil něco co nemůžu vzít do rukou...ale každého věc.

Přesně tak, každého věc. Takže ... vzal jsi do rukou a koupil ... nefunkční aparát. Taky zkušenost. Hodně zdaru! :-P
  • 0

#96 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 1 únor 2012 - 20:03:23

Zkušenosti nemám, nikdy jsem tam nic nekupoval a asi bych nekoupil něco co nemůžu vzít do rukou...ale každého věc.

Přesně tak, každého věc. Takže ... vzal jsi do rukou a koupil ... nefunkční aparát. Taky zkušenost. Hodně zdaru! :)


No chtěl jsem nějaké názory lidí co s tím maj zkušenosti ohledně spolehlivosti.

Skopčáci to rozjedou. a dílů tam maj dost, Taky jsem nad tím takhle přemejšlel, na díly, ale v tom servisu maj i díly, mohl jsem si o ně napsat a poslali by je. Ale zase hledat někoho kdo bude rozebírat a skládat zásobu contaxů a se toho ujme... vyšlo by to asi na stejno. A tady to nedělá už žádnej servis. Na ty prachy už kašlu. Jsem do těch hraček dal tolik jako vlastně všichni, že je to fuk. Ale zase jsem levně sehnal planar a distagon, tak se budu tváŕit jako že se to vyrovná :-P :-P JJ taky zkušenost.
  • 0

#97 Olymin

Olymin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 1 únor 2012 - 20:07:32

No chtěl jsem nějaké názory lidí co s tím maj zkušenosti ohledně spolehlivosti

každej zkušenej ti řekne asi to stejný: nikdo není jasnovidec. Těžko někdo odhadne, kdy ti odejdou játra, ledviny nebo nějaká součástka či elektronický obvod ve složitém čudlíku.
zkušenosti čudlíkářů jsou takové, jaké byly jejich reakce.
Nic ve zlém to nebylo. :-P
  • 0

#98 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 1 únor 2012 - 20:34:08


No chtěl jsem nějaké názory lidí co s tím maj zkušenosti ohledně spolehlivosti

každej zkušenej ti řekne asi to stejný: nikdo není jasnovidec. Těžko někdo odhadne, kdy ti odejdou játra, ledviny nebo nějaká součástka či elektronický obvod ve složitém čudlíku.
zkušenosti čudlíkářů jsou takové, jaké byly jejich reakce.
Nic ve zlém to nebylo. :-P



V pohodě, no doplácím na svou nedůvěru ale nic nenadělám, už jednou jsem se napálil, kdesi jsem na dálku něco koupil a nebylo to úplně v pořádku a pak ty vobstrukce kolem toho. Takže takovej "bacil" se pak tězce vyhání... jj ty contaxy jsou celkem levný, al e asi jen proto, že jsou už jen 3 autorizovaný servisy a ty díly nejsou asi levný. Souhlasím s jedním příspěvkem kdesi tam, že ty starší elektronický věci budou lepší, něž ty nový omotaný tištěnejma spojema. Mohl jsem si koupit nějakej starší nikon a skla , ale mě je AF k ničemu a ty poloplastový af ojektivy mi nic neříkaj. Ta 167 má přesně to co chci. Pokud mě to chytne, tak snad bych k tomu někdy přibalil S2 a pokud ne, zůstanu u kufru rozpadajících se pentaxů a tuny skel k nim. Tak asi tak. :-P Díky za pokec.
  • 0

#99 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 1 únor 2012 - 20:46:03

No, ono existují i jiné NoN-autofokusové systémy s opravdu spolehlivými mechanickými těly. Ale tady (v tomhle vlákně) to asi nebude vhodné rozvíjet. Od toho jsou jiné...
  • 0

#100 frdrx

frdrx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 151 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 únor 2012 - 19:38:15

U nás ten systém není moc rozšířený patrně protože není moc rozšířený nikde na světě. O tom proč tomu tak je toho bylo napsáno už hodně. U bajonetu C/Y pozoruju strašně zajímavý paradox: na jednu stranu zajímá strašně málo lidí, takže pokud se naskytnou správné podmínky, ceny klesají směšně nízko; na druhou stranu, příznivci tohoto systému ho mají strašně rádi, nechtějí se ho vzdát, chtějí vyzkoušet co nejvíc různých objektivů a modelů těl, zároveň si to obvykle můžou dovolit, a pokud se naskytnou správné podmínky (tj., sejde se víc Contax-fanatiků na jednom místě), stoupají ceny až směšně vysoko.

Jinak za sebe C/Y můžu vřele doporučit. Je aspoń tak dobrý jako konkurence a navíc je to minimálně skvělá rebélie. Fotit na film a ještě navíc CONTAXem? Drsnější než si rozříznout špičku jazyka a chodit s magneťákem přes rameno a pouštět metal, myslím :sad:.

Jo a 139Q je hodně podceňovaný foťák a určitě stojí za koupi a používání. Mám dva a jeden jsem chtěl prodat, ale jednou za dlouhou dobu se zasekne a nemůžu přijít na to proč, tak už ho raději nenabízím.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních