Přejít na obsah


Fotka

Reverzní osmóza


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
158 odpovědí na toto téma

#51 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 2 březen 2010 - 11:31:43

...méně než 0,1uS/cm...
...katex a anex...

Pokud to je pouze ionexový modul, tak to je skutečně slušné. A pokud tam je silně bazický anex, tak by to mohla být demineralizovaná.
Ale i profesinál by měl propagovat, že měří konduktivitu a nikoliv vodivost. Ale to chce čas. :wink:
  • 0

#52 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 2 březen 2010 - 13:39:50

Už ve mně hrklo :)

jaktože teda 0,1 mS/m = 1 μS/m ?

Ale já přece toto netvrdím!!!
Ja tvrdím toto:

Platí, že 1 μS/cm = 0,1 mS/m


no a já zse evidentně blbě čtu, sakra. pardon :wink:
  • 0

#53 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 3 březen 2010 - 07:37:48

Ale i profesinál by měl propagovat, že měří konduktivitu a nikoliv vodivost. Ale to chce čas. :roll:

On to možná i říkal. Ale já jsem původní profesí elektrikář a jednotka Siemens se mi automaticky spojila s pojmem vodivost ... jak jsem se před třiceti lety učil.
  • 0

#54 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 6 březen 2010 - 22:40:14

Tak jestli sem dobře sledoval diskuzi tak platí, že 0.5 MOhm/cm = 0.5 μS/cm. Jest tak? :twisted:
  • 0

#55 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 6 březen 2010 - 22:45:30

ehm tedy přesněji 2 MOhm/cm = 0.5 μS/cm -- sem myslel ... původně
  • 0

#56 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 8 březen 2010 - 12:56:20

..... 2 MOhm/cm = 0.5 μS/cm .....


Tak už jsem tady. Záludná otázka :roll:
Aby se nám diskuse o reverzní osmóze nezvrhla na polemiku o úpravě a vyjadřování jednotek.
Ale k otázce.
Konduktivitu 0,5 μS/cm lze převést na její převrácenou hodnotu. Tou je rezistivita (elektrikáři mají asi raději pojem měrný odpor, možná by se někde vyskytl i specifický odpor). To je ale již jiná jednotka.
Takže rezistivita by pak byla 2 MOhm.cm (základní jednotkou rezistivity je Ohm krát metr; nikoliv Ohm na metr).

Pokud chci ale stále zůstat u konduktivity, ale nechci použít Siemens, ale Ohm, tak přeci jenom bych to vyjádřil jinak.

0,5 μS/cm = 0,5 μS.cm-1 = 0,5 1/(μOhm.cm) = 0,5 μOhm-1.cm-1

Modře je tedy celá jednotka, červeně by měl být exponent (na méně prvou) a slovně bych to formuloval asi takto:
"půl mikrosiemens na centimetr se rovná půl mikroohm na méně prvou (krát) centimetr na méně prvou".
  • 0

#57 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 8 březen 2010 - 17:26:13

Ufff, to sem netušíl co sa dá o vodě všecko napsat. Už aji to H2O mi připadalo moc uťáplé, ale totok!!!! Síla ;-)
  • 0

#58 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 březen 2010 - 17:54:55

..... 2 MOhm/cm = 0.5 μS/cm .....


Tak už jsem tady. Záludná otázka ;-)
Aby se nám diskuse o reverzní osmóze nezvrhla na polemiku o úpravě a vyjadřování jednotek.
Ale k otázce.
Konduktivitu 0,5 μS/cm lze převést na její převrácenou hodnotu. Tou je rezistivita (elektrikáři mají asi raději pojem měrný odpor, možná by se někde vyskytl i specifický odpor). To je ale již jiná jednotka.
Takže rezistivita by pak byla 2 MOhm.cm (základní jednotkou rezistivity je Ohm krát metr; nikoliv Ohm na metr).

Pokud chci ale stále zůstat u konduktivity, ale nechci použít Siemens, ale Ohm, tak přeci jenom bych to vyjádřil jinak.

0,5 μS/cm = 0,5 μS.cm-1 = 0,5 1/(μOhm.cm) = 0,5 μOhm-1.cm-1

Modře je tedy celá jednotka, červeně by měl být exponent (na méně prvou) a slovně bych to formuloval asi takto:
"půl mikrosiemens na centimetr se rovná půl mikroohm na méně prvou (krát) centimetr na méně prvou".


No IMHO, 1uS je 10-6S/cm. Pokud převádím jednotky 1uS na Ohmy, je to 1/10-6tou, /cm zústává. Tedy ekvivalentní je 1Mohm/cm, stejně tak mohu upravit centimetry v uvedeném poměru, že?
  • 0

#59 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 březen 2010 - 17:59:10

No jo, nenapsal jsem to srozumitelně, 1uS/cm na ohmy je to (1/10-6)/cm.
  • 0

#60 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 8 březen 2010 - 18:13:58

No jo, nenapsal jsem to srozumitelně, 1uS/cm na ohmy je to (1/10-6)/cm.

Asi se někde vytratilo S.

Trochu to zjednodušíme:

1 μS/cm je 1.10-6 S/cm

Přece (1/10-6) mi dá 10+6 a to je mega (M)
  • 0

#61 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 8 březen 2010 - 18:35:28

No IMHO, 1uS je 10-6S/cm. Pokud převádím jednotky 1uS na Ohmy, je to 1/10-6tou, /cm zústává. Tedy ekvivalentní je 1Mohm/cm, stejně tak mohu upravit centimetry v uvedeném poměru, že?


Pokud chceme stále zůstat u konduktivity, tak siemensy se nepřevádí na ohmy, ale na ohmy na méně prvou (na reciproké ohmy), plus samozřejmě ještě centimetry (či jiná délka ve jmenovateli). Jeden siemens je jeden ohm na méně prvou.

Pro jednoduchost opusťme ten centimetr. Hovořme tedy o vodivosti, konduktanci.
1 μS je 1.10-6 S
to je 10-6 ohm-1 to je jeden mikroohm na méně prvou
  • 0

#62 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 8 březen 2010 - 18:50:24

No IMHO, 1uS je 10-6S/cm. Pokud převádím jednotky 1uS na Ohmy, je to 1/10-6tou, /cm zústává. Tedy ekvivalentní je 1Mohm/cm, stejně tak mohu upravit centimetry v uvedeném poměru, že?


Pokud chceme stále zůstat u konduktivity, tak siemensy se nepřevádí na ohmy, ale na ohmy na méně prvou (na reciproké ohmy), plus samozřejmě ještě centimetry (či jiná délka ve jmenovateli). Jeden siemens je jeden ohm na méně prvou.

Pro jednoduchost opusťme ten centimetr. Hovořme tedy o vodivosti, konduktanci.
1 μS je 1.10-6 S
to je 10-6 ohm-1 to je jeden mikroohm na méně prvou


Chces snad tvrdit, ze 10-6S je 10-6 na -1? jo to je fakakt. Ale je to jeden Megaohm.....
  • 0

#63 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 8 březen 2010 - 18:51:45

No jo, nenapsal jsem to srozumitelně, 1uS/cm na ohmy je to (1/10-6)/cm.

Sorry, už jsem to pochopil ;-)
Ještě jednou, siemens se nepřevádí (tzn. pokud tam chci to rovnítko) na ohm, ale na reciproký ohm.
1 S = 1 ohm-1 (a tak 1 MS = 1 Mohm-1; 1 mS = 1 mohm-1)

Pokud bych siemens chtěl vyjádřit v ohmech, tak v tom případě už nelze hovořit o vodivosti nějakého materiálu (roztoku), ale o jeho odporu, jehož jednotkou je ohm. Už jsou to dvě veličiny, vodivost (konduktance) a odpor (rezistance), každá s vlastní jednotkou.
  • 0

#64 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 8 březen 2010 - 18:59:11

Chces snad tvrdit, ze 10-6S je 10-6 na -1? jo to je fakakt. Ale je to jeden Megaohm.....


To červeně ale netvrdím!!!

1 mikrosiemens je 10-6 siemens
Odděl číslo 10-6 a jednotku.
10-6 zůstává
jednotka siemens se vyjádří jako (ohm-1)
pak se to spojí
10-6 ohm-1
to je jeden mikroohm-1
  • 0

#65 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 8 březen 2010 - 20:11:35

Chlapi, tedy to jste se do toho pustili. :-P Mně to je s reciprokým ohmem úplně jasné, ale někteří prodejci prostě raději uvádějí odpor. Chápu zcela Chemikův "odpor" stavět v rovnici proti sobě jednotky pro vodivost a odpor.

Tak jsem tak pročesával virtuální prostor a nalezl jsem tuhle filtrační jednotku s deionizačním stupněm. Tohle už si dokážu reálně představit v komoře s tím, že otočím kohoutkem a začne mi to cvrnkat čistou vodu a bude ji i dost na praní... tedy fotek. :) Jo a Chemika bych před kliknutím upozornil, že na dotyčné stránce bude oblažen informací o "0 ppm vodivost", tak pozor na zvýšení tlaku :) (a teď nemyslím osmotický).

Je tady kromě Spookyho (akvaristického přístupu) a Gora (laboratorního přístupu) ještě někdo kdo používá reverzní osmózu s ionexovým dočištěním? Tedy myslím tím, že má vlastní aparaturu :) Krakena se neptám, ten je klasický i v tomto, destilák je jasný. S tím by mně žena po posledním doplatku elektřiny asi vyhodila. :)

Spooky - to nastavení průtoku... to bych prosil popsat do SZ :-)
  • 0

#66 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 8 březen 2010 - 21:25:17

Jo a Chemika bych před kliknutím upozornil, že na dotyčné stránce bude oblažen informací o "0 ppm vodivost", tak pozor na zvýšení tlaku :) (a teď nemyslím osmotický).


:)
Díky za upozornění.
Problém je v tom, že by to chtělo napsat čárku ve větě, kam patří.
0 ppm patří k těm fosfátům, křemičitanům, nitrátům. Vodivost je k těm 0,1 μS/cm, správně by měla být konduktivita. Aspoň, že pro monitorování dodávají správně konduktometr a ne "vodivosťák" :-P
Za povšimnutí stojí, že výrobce se snaží "vodivost" vyjádřit i měrným odporem 18 megaohm, ale my už víme, že to není správně, protože tam chybí v jednotce délka!
Správně by mělo být: měrný odpor blízký 18 megaohmcentimetr [Mohm.cm], což je 0,056 μS/cm. Ano, je to méně než 0,1 μS/cm.
To, že si neporadí s písmenem mikro [μ] je ostuda. Je to pozůstatek z psaní na psacím stroji, kde samozřejmě mikro nebylo, ale řešilo se to vhodně umístěným lomítkem před u.
Tady na fóru mi to vůbec nevadí, jde o operativní diskusi.

Zkratka ppm je kapitola sama pro sebe, ale to chce čas.
A našlo by se těch drobností více.

Důležité je si uvědomit, že množství vyprodukované vody je menší než množství vody spotřebované. Tím se výrobci moc nechlubí. Teď nedokáži určit, kolik je potřeba vody na výrobu 1 litru "destilky".
Dále by měl výrobce sdělit, jak dlouho vydrží ten membránový modul být na suchu, resp. bez stálého průtoku. Velice obecně těm membránám (v modulu) vyhovuje stálý průtok, stálé oplachování. Pokud se na nějaký čas zastaví produkce, tak je potřeba po určité době (to by měl právě výrobce sdělit) průtok obnovit. Jinak hrozí znehodnocení membrány.
  • 0

#67 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 8 březen 2010 - 22:04:41

Důležité je si uvědomit, že množství vyprodukované vody je menší než množství vody spotřebované. Tím se výrobci moc nechlubí. Teď nedokáži určit, kolik je potřeba vody na výrobu 1 litru "destilky".

Tohle naznačil Spooky přímo ve zdejším vlákně

Osmóza pracuje v pomere cca. 1:4. Teda na 10 litrov demivody potrebuješ prehnať osmózou 50 litrov vodovodnej vody.
10 litrov je potom permeát(destilka) a 40 litrov je koncentrát, ktorý sa púšta do odpadu.

Dále by měl výrobce sdělit, jak dlouho vydrží ten membránový modul být na suchu, resp. bez stálého průtoku. Velice obecně těm membránám (v modulu) vyhovuje stálý průtok, stálé oplachování. Pokud se na nějaký čas zastaví produkce, tak je potřeba po určité době (to by měl právě výrobce sdělit) průtok obnovit. Jinak hrozí znehodnocení membrány.

K tomu opět

Jediné čo odporúčam je to, aby bola osmóza použitá aspoň 1 x za 14 dní.

Jak to vidí Goro od své profi aparatury?
  • 0

#68 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 8 březen 2010 - 22:26:05

Tohle naznačil Spooky přímo ve zdejším vlákně

Jasně, ale vývoj v membránových procesech jde vpřed doslova mílovými kroky. Je velký rozdíl, co vydržely resp. nevydržely membrány před rokem, dvěma, oproti dnešku. V současné době jsou na trhu membrány mnohem kvalitnější. Samozřejmě i vedle těch méně kvalitních. Takže jakákoliv obecná kvantifkace nemusí být relevantní.

Zejména nutnost oplachu. Já jsem zažil první membránové moduly před mnoha lety, u kterých byla stálá nutnost oplachu. Při jakékoliv závadě hrozilo její znehodnocení. Bylo nutné třeba membránu propláchnou ve formaldehydu. V současné době takovéto trachtace odpadají, výrobce třeba zaručuje stop stav dva či dokonce tři týdny (možná déle).

Chce se to dotazovat na konkrétní výrobek přímo výrobce.
  • 0

#69 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 9 březen 2010 - 12:42:04

Tak jsem si koupil vodu, asi čištěnou osmózou, dal do ní na radu kapku jaru a používal. Naprostá pohoda. Mohu jen doporučit. Řekl jsem si, co se asi na takové vodě může zkazit? a ejhle včera jsem kouknul na skleničku skrz světlo a ouhá. Bylo tam cosi jako vypasené pavučiny ve 3D. Vesele tam plavaly :)
Hyň se ukažte študované hlavy a pověste jak se tam ti čerchmanti dostaly.
  • 0

#70 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 březen 2010 - 12:46:26

...a ejhle včera jsem kouknul na skleničku skrz světlo a ouhá. Bylo tam cosi jako vypasené pavučiny ve 3D...

No nevím, zda se mohu pokládat za študovaného :)

Ty pavučiny se objevily ve vodě původní či v té, co měla ten Jar?
  • 0

#71 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 9 březen 2010 - 13:15:54

No přece s jarem.
Já se domnívám, že se dostaly během oplachu do vody nějaké zárodky a ty jak byla sklenice na slunci tak rostly a rostly a rostly.

:) Ale nyní vážně. Chtělo by na to upozornit i ostatní. Určitě nebudu sám. Pamatuji se, že se mi to už kdysi stalo. Né každej kouká do sklenice co leje. " Vždyť to je destilka, co by tam mohlo bejt" -- to napadne asi většinu lidí.
  • 0

#72 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 9 březen 2010 - 13:23:06

Za povšimnutí stojí, že výrobce se snaží "vodivost" vyjádřit i měrným odporem 18 megaohm, ale my už víme, že to není správně, protože tam chybí v jednotce délka!


Dále by měl výrobce sdělit, jak dlouho vydrží ten membránový modul být na suchu, resp. bez stálého průtoku. Velice obecně těm membránám (v modulu) vyhovuje stálý průtok, stálé oplachování. Pokud se na nějaký čas zastaví produkce, tak je potřeba po určité době (to by měl právě výrobce sdělit) průtok obnovit. Jinak hrozí znehodnocení membrány.[/quote]

1. Co myslíš tou délkou u odporu? Ta by měla být stanovena normou???

2. Membrána "na suchu" je něco takového jako skleněná elektróda u PH metru??? - Po nechtěném usušení nejlépe vyhodit???
  • 0

#73 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 březen 2010 - 13:30:31

...Já se domnívám, že se dostaly během oplachu do vody nějaké zárodky a ty jak byla sklenice na slunci tak rostly a rostly a rostly...

Přesně tak, nežijeme v nesterilním prostředí, brebery jsou všude a ne ledasjaký :)
Jar je obecně organická látka (plus nějaká anorganika). Na koncentrát si potvory nedovolí, ten je pro ně moc hustý, ten se tedy nekazí. Ale jakmile organickou látku naředíme a jde kolem ní bacouš, který má vždy hlad jak vlk, tak si testne, zda ten roztok není pro něj toxický a pokud to testování přežije, tak se na ten substrát (to je ta organika) vrhne a začne ho baštit. A když baští, tak roste. I ve 3D.
  • 0

#74 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 březen 2010 - 13:45:43

1. Co myslíš tou délkou u odporu? ...

Je řeč o měrném odporu. Je definován jako odpor krát plocha lomeno délka. Z toho vyplýva jeho jednotka je Ohmmetr (a samozřejmě případné "odvozeniny", ohmcentimetr atd.)

2. Membrána "na suchu" je něco takového jako skleněná elektróda u PH metru??? - Po nechtěném usušení nejlépe vyhodit???


Asi tak. Těm membránám vadí sucho. Při vyschnutí hrozí změna její struktury a tím i změna porozity.
  • 0

#75 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 9 březen 2010 - 14:09:56

2. Membrána "na suchu" je něco takového jako skleněná elektróda u PH metru??? - Po nechtěném usušení nejlépe vyhodit???

Není ani od věci i hledisko mikrobiologické. Jak už bylo řečeno, breberky jsou všude a povrch membrány může být pro ně ideální prostředí pro růst. Přece jenom u povrchu membrány je zvýšená koncentrace nejen solí, ale i té skromné organiky, která v pidimnožstvích je také všudypřítomná. Proto se dokonce membránové moduly konstruují tak, že se záměrně zvyšuje turbulence při povrchu membrány. Jednak z důvodu účinného a rychlého odstranění koncentrátu, ale i z důvodu oplachu případného mikrobiálního filmu, který by při pomalém průtoku nebo dokonce při průtoku žádném mohl nekontrolovaně narůst.
Výrobce to řeší třeba předřazenými filtry s aktivním uhlím, kdy je snaha minimalizovat přínos organických látek na membránu a tím omezit nárůst mikroorganismů, které by mohli svoji činností ovlivnit její porozitu.
  • 0

#76 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 13 březen 2010 - 10:43:25

0,5 μS/cm = 0,5 μS.cm-1 = 0,5 1/(μOhm.cm) = 0,5 μOhm-1.cm-1

Vážení, chápu, že drtivou většinu z vás problematika jednotek kolem vodivostí a odporů vůbec nezajímá.

Přesto se musím omluvit za mystifikaci, které jsem se dopustil a nekompromisním tlakem argumentů (chybných) jsem asi udolal i diskutujícího LukaseL.
Takže velký díl omluvy jemu!

Přiznám se, že i já jsem byl udolán a svojí hloupostí i já jsem podlehl :twisted:

Stále mi to vrtalo hlavou a tak jsem svolal mikroseminář za účelem objasnění daného problému. Zpočátku se vytvořili dva nesmiřitelné tábory ze svým stanoviskem a hlavně se svými logickými argumenty. Po delší době, kdy se hledaly různé "paralely", se z toho stal doslova megaseminář, v kterém se dva tábory smířili a od srdce zasmáli.

Nebudu to protahovat. Stručně řečeno:

Vodivost (konduktance) 1 mikrosiemens je 1 megaohm na méně prvou.

1 μS = 1 MΩ-1

Zcela na okraj je možné říci, že to odpovídá odporu (rezistanci) 1 megaohm.

A výše citovaný vztah je nutné opravit na:
0,5 μS/cm = 0,5 μS.cm-1 = 0,5 1/(MOhm.cm) = 0,5 MOhm-1.cm-1
(s tím, že červeně jsou mocniny)
  • 0

#77 chemik

chemik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 190 příspěvků(y)
Reputace: 17

Publikováno 13 březen 2010 - 15:27:31

A ještě se naučit shodu přísudku s podmětem :twisted:
  • 0

#78 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 14 březen 2010 - 20:22:59

Tak již mi to štymuje.
Já si myslím, že o tej vodivosti / odporu by se dalo napsat mnoho. Např. proč je tam zrovinka ona 7 popřípadě 14 ? Že to je nějaká mocnina.....Ale já si myslím, že pro naše potřeby fotografie vysvětlení stačí.
Jen by jsem řešil popřípadě kde a jakou osmózu koupit.
  • 0

#79 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 září 2010 - 10:32:31

nejde mi v tomhle případě o destilovanou vodu, ale odvápnění
ptám se, jestli by se nedala sehnat nějaká náplň, která se jednou za čas vymění - třeba uhlí v nějaký rouře - kde by se prosakující voda odvápnila
není potíž zbavit vodu mechanických nečistot, ale to odvápnění pro prací na film dělám v konvici brita a ten filt je asi tisíc za rok a je to malá nádoba
v náplni tý filtrační patrony jsou nějaký částečky, možná se dají koupit, nahradit, možná ne
tenhle systém by byl pohodlnější a množství odvápněný vody větší i pro praní pozitivu
jestli se ovšem takové "uhlí" dá sehnat, to netuším
inspirován jsem filtrem na bazénovou vodu - vyrobil si tchán, jakousi vodní čístírnou u čékádé, kde voda teče na nějaký uhlí

asi tak nějak:

Vložený obrázek
  • 0

#80 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 2 září 2010 - 10:36:17

nejde mi v tomhle případě o destilovanou vodu, ale odvápnění
ptám se, jestli by se nedala sehnat nějaká náplň, která se jednou za čas vymění - třeba uhlí v nějaký rouře - kde by se prosakující voda odvápnila
není potíž zbavit vodu mechanických nečistot, ale to odvápnění pro prací na film dělám v konvici brita a ten filt je asi tisíc za rok a je to malá nádoba
v náplni tý filtrační patrony jsou nějaký částečky, možná se dají koupit, nahradit, možná ne
tenhle systém by byl pohodlnější a množství odvápněný vody větší i pro praní pozitivu
jestli se ovšem takové "uhlí" dá sehnat, to netuším
inspirován jsem filtrem na bazénovou vodu - vyrobil si tchán, jakousi vodní čístírnou u čékádé, kde voda teče na nějaký uhlí

asi tak nějak:

Vložený obrázek


No ja som si teda neni úplne istý, či uhlie zbaví vodu tvrdosti a odvápni ju.
Čo ja viem tak odvápnenie má na starosti v reverznej osmóze práve osmotická membrána.
Uhlie kúpiš v pohode na akomkoľvek eshope zameranom na akvaristiku.
  • 0

#81 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 2 září 2010 - 11:07:33

Pokud vím tak uhlí má snad za úkol ničit jisté bakterie né? :)
  • 0

#82 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 2 září 2010 - 11:39:29

nejde mi v tomhle případě o destilovanou vodu, ale odvápnění
ptám se, jestli by se nedala sehnat nějaká náplň, která se jednou za čas vymění - třeba uhlí v nějaký rouře - kde by se prosakující voda odvápnila

To, co popisuješ, je v podstatě princip výroby demineralizované nebo deionizované vody. To "uhlí" jsou dva druhy granulí ze speciální pryskyřice, které se jmenují "katex" a "anex". Dají se koupit a po vyčerpání jejich životnosti se dají nechat regenerovat.
Dále se můžeš pro "rozumy" obrátit sem: http://www.ex-ka.cz/...ineralizace.php
  • 0

#83 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 září 2010 - 12:15:54

díky :)
obrátím se na našeho zdejšího chemika a ten tomu musí rozumět a mě to podat
  • 0

#84 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 2 září 2010 - 17:53:10

Radime asi tady tohle:
http://www.mangala.c...plet-p-170.html
  • 0

#85 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 září 2010 - 17:59:12

ptal jsem se a koukám, že to nevyjde draze a mohlo by se to vyzkoušet:

Technicky se to dá zabezpečit tak, že se iontoměnič (pryskyřičné kuličky o
velikosti cca 1 mm) nasype do plastové, širší trubky, která bude mít dno s
výtokem a regulačním ventilem.Na dno je nutné dát jemné síto, které znemožní
odtoku iontoměniče. Tvrdou vodu pak nalejete do trubky a pomalu odpouštějte.
Rychlost však nesmí být příliš pomalá, aby nedošlo k laminárnímu proudění a
voda by se nemusela dostat k volným radikalům, které zajišťují výměnu iontů.
Délka trubky alespoň 60 cm. V domácích podmínkách se to bude těžko
kontrolovat. K zlepšení kvality je možné vodu přes iontoměnič prolít
několikrát.

Cena iontoměniče činí cca 100.- Kč/l a máme jej skladem.

Iontoměnič má určitou výměnnou kapacitu, která se používáním vyčerpe.
Obnovení kapacity se provádí regenerací solankou ( roztok kuchyňské soli -
10 %). To znamená, že sloupec iontoměniče se místo vody prolévá solankou.
Následně se musí solanka z iontoměniče vymýt čistou vodou, aby se kuchyňská
sůl nedostala do produktu. 1 l iontoměniče má kapacitu 4 m3 x °N, to
znamená, že pokud má surová voda celkovou tvrdost 10 °N může 1 l iontoměniče
vyrobit 400 l zcela změkčené vody.

možná bych měl pak dobrou prací vodu za dvě stovky ročně, regeneraci bych neřešil
ale pokecáme o tom u pita, to je jasný
  • 0

#86 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 2 září 2010 - 18:32:15

to RHx:

Myčky nerecykluješ? Tam je také použito změkčování pomocí pryskyřice (a proto se do ni doplnuje sůl). Jak je to technicky řešené přesně teda nevím. Kdybych vykuchal naší myčku, tak nevím jak bych dopadl. :wink: :lol:
  • 0

#87 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 září 2010 - 19:10:46

0,5 μS/cm = 0,5 μS.cm-1 = 0,5 1/(μOhm.cm) = 0,5 μOhm-1.cm-1

Vážení, chápu, že drtivou většinu z vás problematika jednotek kolem vodivostí a odporů vůbec nezajímá.

Přesto se musím omluvit za mystifikaci, které jsem se dopustil a nekompromisním tlakem argumentů (chybných) jsem asi udolal i diskutujícího LukaseL.
Takže velký díl omluvy jemu!

Přiznám se, že i já jsem byl udolán a svojí hloupostí i já jsem podlehl :wink:

Stále mi to vrtalo hlavou a tak jsem svolal mikroseminář za účelem objasnění daného problému. Zpočátku se vytvořili dva nesmiřitelné tábory ze svým stanoviskem a hlavně se svými logickými argumenty. Po delší době, kdy se hledaly různé "paralely", se z toho stal doslova megaseminář, v kterém se dva tábory smířili a od srdce zasmáli.

Nebudu to protahovat. Stručně řečeno:

Vodivost (konduktance) 1 mikrosiemens je 1 megaohm na méně prvou.

1 μS = 1 MΩ-1

Zcela na okraj je možné říci, že to odpovídá odporu (rezistanci) 1 megaohm.

A výše citovaný vztah je nutné opravit na:
0,5 μS/cm = 0,5 μS.cm-1 = 0,5 1/(MOhm.cm) = 0,5 MOhm-1.cm-1
(s tím, že červeně jsou mocniny)


Ale neudolal, jen mě přišlo, že nikoho vodivost nezajímá. Ono to ani nemá moc smysl. V našem případě (tedy většinou, pokud neřešíme Ph vody, jde o zůstatek po odpaření, někdy je uváděn pro 180stupňů, pro 20 stupňů bude lehce vyšší, ale tyto rozdíly není třeba řešit.....) Obecně stačí vodivost (či odpor) na jednotku déky, aby bylo jasné, o jakou vodu jde. Kolegové z krajů Moravských to mají jednodušší, stejně všichni mají destilační zařízení.......
  • 0

#88 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 3 září 2010 - 11:54:30

Kolegové z krajů Moravských to mají jednodušší, stejně všichni mají destilační zařízení.......


Tož jenom jestli o nás Morávakoch nekolují v Čechách nějaké divné pověsti. Já třeba destilačku doma nemám a podle rodiště to mám blíž do dolů než do sklípku.
Ale zrovna sem uvažoval, čím nahradit destilku od Kitfortu, protože mi začíná lézt do peněz. Nechlemtá ji fotokomora, ale orchideje (patřičně upravenou - i ty mikro siemensy přitom měřím). Chtěl jsem založit vlákno s dotazem a hle, ono už tady je.
  • 0

#89 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 3 září 2010 - 21:31:15

A co takhle reversní osmóza? Pro kolegy s vlastní studnou, nebo s tvrdou vodou je to zajímavý. Dost se to řešilo na www.rybicky.net
  • 0

#90 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 6 září 2010 - 08:51:19

Mě by zajímalo, jak budete vodivost měřit. Asi se nebudu mejlit, když řeknu, že vlastní měření může být dražší, než-li přístroj na čištění vody. Jiný nápad je vykašlat se na měření a udělat si sondu s výstupem na budik s rafikou, kde když je rafika hodně v pravo, tak je to dobrý a když je v levo, tak s tím musím něco udělat. Ale co???? Když vymyslíte, jak čistit vodu, tak by jsem si jako uvědomělej temnokomorník mohl dát za úkol vytvořit rafikový ukazatel.
  • 0

#91 Vladivostok

Vladivostok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 září 2010 - 11:08:50

Momentálně čistotu vody v temné řeším, protože temnou předělávám.
Vstup: ca15°C, ca0,8bar, voda z řadu ->
Sedimentační filtr 5mikronů (mech nečistoty - písek, rez)->
Uhlíkový filtr (těžké kovy, organ chemikálie, rozpuštěné těžší plyny) ->
Odbočka pro praní, přípravu "nevývojek" ->
Sedimentační filtr 1mikron (prodlouží životnost membrány) ->
Uhlíkový filtr ->
Osmiotická membrána (prakticky vše zbývající ve vodě vč. virů, apod.) ->
Deionizace.
U osmózy oplachovací ventil pro prodloužení životnosti membrány + konduktometr pro sledování stavu vody a membrány a celkové účinnosti.
Cena kolem 4-5 tis.
Teď ale ještě musím něco zaplatit, jak mi přijdou penízky, takže to koupím příští měsíc a budu pak informovat :)
  • 0

#92 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 6 září 2010 - 13:59:47

Mě by zajímalo, jak budete vodivost měřit. Asi se nebudu mejlit, když řeknu, že vlastní měření může být dražší, než-li přístroj na čištění vody. Jiný nápad je vykašlat se na měření a udělat si sondu s výstupem na budik s rafikou, kde když je rafika hodně v pravo, tak je to dobrý a když je v levo, tak s tím musím něco udělat. Ale co???? Když vymyslíte, jak čistit vodu, tak by jsem si jako uvědomělej temnokomorník mohl dát za úkol vytvořit rafikový ukazatel.


Vodu pro orchideje měřím tímhle. Pro vodu na koupání negativu to musí stačit taky.
  • 0

#93 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 září 2010 - 14:15:07

A co takhle reversní osmóza?


stačilo by tohle?
  • 0

#94 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 září 2010 - 14:18:14

Mě by zajímalo, jak budete vodivost měřit. Asi se nebudu mejlit, když řeknu, že vlastní měření může být dražší, než-li přístroj na čištění vody. Jiný nápad je vykašlat se na měření a udělat si sondu s výstupem na budik s rafikou, kde když je rafika hodně v pravo, tak je to dobrý a když je v levo, tak s tím musím něco udělat. Ale co???? Když vymyslíte, jak čistit vodu, tak by jsem si jako uvědomělej temnokomorník mohl dát za úkol vytvořit rafikový ukazatel.


Vodu pro orchideje měřím tímhle. Pro vodu na koupání negativu to musí stačit taky.


tady je to mám dojem komplet i s tím měřákem. je to to správné?
  • 0

#95 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 září 2010 - 14:33:20

:)
koukám akorát koukáme na stejný stránky
je to otázka jít do tý osmozy, nebo ten filtr na deionizaci, co tím voda teče rychleji
už mi z toho hučá hlava...
nejlepší bude osmoza, nádrž ve dvou metrech, jako zásobník bez tlaku a z něj hadičkou odpouštět podle potřeby - tlak se získá samospádem a možná by to dělalo i bublinky v jobo kaskádě
a šmitec
  • 0

#96 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 6 září 2010 - 15:15:02

:)
koukám akorát koukáme na stejný stránky
je to otázka jít do tý osmozy, nebo ten filtr na deionizaci, co tím voda teče rychleji
už mi z toho hučá hlava...
nejlepší bude osmoza, nádrž ve dvou metrech, jako zásobník bez tlaku a z něj hadičkou odpouštět podle potřeby - tlak se získá samospádem a možná by to dělalo i bublinky v jobo kaskádě
a šmitec


Na samospád pro RO bys musel mít nádrž ne ve dvou ale minimáně dvaceti metrech. Spíše pětatřiceti až šedesáti. Máš v úvaze řádovou chybu. Jinak, čím nižší tlak na vstupu, tím nižší účinnost procesu, takže potom osmózu s pomocným čerpadlem na vstupu, ale ta už stojí kolem pěti tisíc. Někde se uvádí 0,35 Mpa jako minimální tlak nutný pro fungování RO.
  • 0

#97 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 září 2010 - 16:27:44

:twisted:
nejlepší bude osmoza, nádrž ve dvou metrech, jako zásobník bez tlaku a z něj hadičkou odpouštět podle potřeby - tlak se získá samospádem a možná by to dělalo i bublinky v jobo kaskádě
a šmitec


hm... tak tudy cesta asi nepovede ... už to napsal pan Tallpe. To už spíš nechat přečištěnou vodu stékat do nádrže, do které dát plovákový ventil na uzavření vstupu do toho aparátu z vodovodního řádu, jestliže je kapacita toho nejlevnějšího aparátu 190l za den, je to až až, za večer sud vody v komoře spotřebovat je asi docela síla.... B)
  • 0

#98 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 září 2010 - 16:28:05

nedorozumění
tlaková voda samozdřejmě do osmozy z vodovodního řádu a z ní ten překap do beztlaké nádrže a tam ta voda může ležet a taky se temperovat topením, či ohřívat přidaným topným tělesem
-
kutil tim B) :twisted: B)
  • 0

#99 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 září 2010 - 16:29:55

ano pouštěl bych to kohoutkem a jistil wc ventilem lepší kvality... čili dvoji jištění
komorník a ventil
  • 0

#100 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 6 září 2010 - 18:05:22

Vazeni pratele, ja pouzivam vodu z vodovodu. Uz jsem zde nekde byl poucen, ze Kodak dava do D-76 nejakou prisadu pro cisteni vody ci co, nevim - to posoudit nedovedu. Ovsem po letech, kdy jsem vsechno delal poctive v destilce, jsem jednou pujcil komoru kamaradovi a pak jsem koukal na jeho vysledky. Sledoval jsem ho pri praci a upel jsem, kdyz jsem to videl: oba pytliky dvouslozkoveho Perceptolu nasypal do lahve, do tretiny to zalil horkou vodou z kohoutku, protrepal a dolil studenou vodou. Nechal vychladnout, odstat a pak vyvolaval. V litru asi dvanact filmu. Nedalo mi to ale spat a zacal jsem pokusnicit. No a zjistil jsem, ze ve vysledku nebyl zadny meritelny, viditelny rozdil. Od ty doby to delam podobne. Mozna je jinde nejaka horsi voda, mozna je to cely jinak, ale mne to po leta funguje bez problemu.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních