Přejít na obsah


Fotka

Reverzní osmóza


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
158 odpovědí na toto téma

#101 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 září 2010 - 18:45:34

Asi mám také štěstí na dobrou vodu. Rozdíl také veškerý žádný. Jediné co filtruju je perlátor - mám tam vložený filtr na benzín. Přecijen, mechanický mikrobordel bordel tam nějaký je. Jsem rád, že nemusím řešit takovéto drahé serepatičky....
  • 0

#102 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 6 září 2010 - 20:10:37

Vazeni pratele, ja pouzivam vodu z vodovodu. Uz jsem zde nekde byl poucen, ze Kodak dava do D-76 nejakou prisadu pro cisteni vody ci co, nevim - to posoudit nedovedu. Ovsem po letech, kdy jsem vsechno delal poctive v destilce, jsem jednou pujcil komoru kamaradovi a pak jsem koukal na jeho vysledky. Sledoval jsem ho pri praci a upel jsem, kdyz jsem to videl: oba pytliky dvouslozkoveho Perceptolu nasypal do lahve, do tretiny to zalil horkou vodou z kohoutku, protrepal a dolil studenou vodou. Nechal vychladnout, odstat a pak vyvolaval. V litru asi dvanact filmu. Nedalo mi to ale spat a zacal jsem pokusnicit. No a zjistil jsem, ze ve vysledku nebyl zadny meritelny, viditelny rozdil. Od ty doby to delam podobne. Mozna je jinde nejaka horsi voda, mozna je to cely jinak, ale mne to po leta funguje bez problemu.


Tak, přesně tímhle směrem se stále ubírají moje myšlenky. Pořád mi nedá spát, jak mohl můj strýc v šedesátých a sedmdesátých letech volat tolik filmů a fotek aniž bych kdy narazil na známky přítomnosti destilky v domě. A co teprve naši dědové a pradědové. Pamatuju si, že vývojnice stály na umyvadle, jediná voda v domě byla přímo z ulice dovedená olověnou trubkou do kuchyně. Dál už nic. Topilo se uhlím v kamnech. Vodu nijak moc neřešil, volal nejspíš při pokojové teplotě. A jaké měl fotky. Asi je otázka, nakolik je technologie vyvolávání robustní při dodržení určitých pravidel, aby to nebylo sprosté odrbávání procesu a výsledky byly opakovatelné.
  • 0

#103 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 6 září 2010 - 22:08:00

nejvíc záleží na striktním dodržení teploty, respektive na tom, aby nedocházelo k prudkejm změnám (a když už, tak směrem k vyšším teplotám). a zásadní je to spíš jenom u vývojek se silnejma alkáliema (rodinal třebas). pak má smysl destilka u rozmíchávání stocku, kterej má nějakej delší čas někde stát - jinak mi spíš příjde, že se to tu trochu moc hrotí (respektive hrotí se to tam, kde to nemá vliv na obrazovou kvalitu).
  • 0

#104 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 září 2010 - 08:52:47

jak je hradec pěkný město, tak vodu mám tvrdou, mapy na negatívu někdy i z "komerční destilky" a na zvětšeninách jsem měl hrubej povrch - dokud jsem nezařadil filtrování na ty mikrony
o bílých mapách a prstem setřeným vodním kameni (či co je to za usazeninu) po prací vodě v prací misce ani nemluvě
ale možná mají jinde vodu lepší a vodovodní trubky v dobrým stavu, to se nedá vyloučit, ale sací koš naší vodárny možná pamatuje dr. husáka
  • 0

#105 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 7 září 2010 - 09:02:19

a nestačilo by jenom odstranit tvrdost (eventuelně demineralizovat) a filtrovat binec?

reverzní osmóza na na veškerý lázně mi přijde jak tomahawkem_na_komára
  • 0

#106 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 září 2010 - 09:13:53

a nestačilo by jenom odstranit tvrdost (eventuelně demineralizovat) a filtrovat binec?


reverzní osmóza na na veškerý lázně mi přijde jak tomahawkem_na_komára


no tohle je pro mě otázka dne už několik dní
a) rychlejší průtok s "jen" odvápněním a mechanickou filtrací - praktické
B) destilka v komoře ve sběrné nádobě (i pro rodinu, do ostřikovačů, žehliček....) - dalo by se s tím pomalým průtokem žít, voda ze studny teče neomezeně
náklady kolem dvou tisíc za oba hotové produkty
a teď babo raď :twisted:
  • 0

#107 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 377

Publikováno 7 září 2010 - 11:59:14

No já nevim,pánové. Já leju obyčejnou vodu nejen do žehličky a ostřikovačů (ani ve snu mne nenapadlo, že to nestačí), ale dolejvám ji normálně i do autobaterie. Už asi patnáct let a po všechny ty časy bez potíží fungujou jak fotky, tak žehličky, ostřikovače i autobaterie. Ono je to asi všechno o dost míň choulostivý, než bysmechom si mysleli...
Dělal jsem v obyčejný vodě všehny vývojky, ustalovače, tónovače, smáčedla...takovej stock D-76 mám v komoře několik měsíců(prcuju bohužel nárazově) a pořád vyvolává podle tabulek nebo vyvolávacího faktoru, jen trochu přidám, když je v tom vymáchanejch už moc filmů. Nevim, jestli tady u nás na Praze 5 máme nějakou singularitu, ale potíže se výsledky nemám.
  • 0

#108 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 7 září 2010 - 12:24:16

a nestačilo by jenom odstranit tvrdost (eventuelně demineralizovat) a filtrovat binec?
reverzní osmóza na na veškerý lázně mi přijde jak tomahawkem_na_komára


no tohle je pro mě otázka dne už několik dní
a) rychlejší průtok s "jen" odvápněním a mechanickou filtrací - praktické
B) destilka v komoře ve sběrné nádobě (i pro rodinu, do ostřikovačů, žehliček....) - dalo by se s tím pomalým průtokem žít, voda ze studny teče neomezeně
náklady kolem dvou tisíc za oba hotové produkty
a teď babo raď :twisted:


já bych asi nejprve volil variantu a) - počítám, že provozní náklady na odvápnění budou nižší, než na výrobu destilky osmózou (navíc se k tomu spotřebuje hromada vody co odchází víc zasviněná ven, ne?) a pokud nebude stačit, tak potom vaiantu B) s tím, že budeš moct průtokovej odvápňovač nechat třeba v kuchyni pro vodu na pití/nenáročný technický aplikace.

No já nevim,pánové. Já leju obyčejnou vodu nejen do žehličky a ostřikovačů (ani ve snu mne nenapadlo, že to nestačí), ale dolejvám ji normálně i do autobaterie. Už asi patnáct let a po všechny ty časy bez potíží fungujou jak fotky, tak žehličky, ostřikovače i autobaterie. Ono je to asi všechno o dost míň choulostivý, než bysmechom si mysleli...
Dělal jsem v obyčejný vodě všehny vývojky, ustalovače, tónovače, smáčedla...takovej stock D-76 mám v komoře několik měsíců(prcuju bohužel nárazově) a pořád vyvolává podle tabulek nebo vyvolávacího faktoru, jen trochu přidám, když je v tom vymáchanejch už moc filmů. Nevim, jestli tady u nás na Praze 5 máme nějakou singularitu, ale potíže se výsledky nemám.


vona je ta voda z Želivky v Praze trochu jakostnější než to, co má v Hradci kolega, zjevně...
  • 0

#109 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 7 září 2010 - 12:50:02

Jenom taková malá poznámka.

Na webovkách vašeho dodavatele vody by měl být k dohledání původ vody včetně její tvrdosti. Např. u mne je voda velmi měkká, takže snažit se o nějaké odvápňování by byla vcelku zbytečnost.

Kdo má studnu, musí si to samozřejmě zjistit jinak.

Obecně voda z povrchových zdrojů bývá většinou měkká.
  • 0

#110 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 září 2010 - 14:08:35

No já nevim,pánové. Já leju obyčejnou vodu nejen do žehličky a ostřikovačů...

ostřikovače nejsou nutný, ale když teče v komoře voda čistá, tak proč nepoužít
ohledně žehliček v hradci je to jednoduchý, jestli chci, aby dlouho vydržela, tak dám měkkou, nebo destilovanou vodu - jinak jde zanešená usazeninama do kytek (7 let jsem mimo jiné zboží i žehličky prodával)
všechny ty čistící funkce a odvápňovací hazety :roll: a bordel na textiliích při používání parního rázu - všecko se to dá léčit v hradci jen jedním způsobem a sice nekohoutkovou vodou
u nás doma studna, pár metrů hluboká - voda tvrdá
holt praha, tam maj vodu lepší :lol:
  • 0

#111 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 377

Publikováno 7 září 2010 - 15:43:12

no vidite, jsem klasickej prazak - vubec mne nenapadne, ze jinde to muze bejt jinak:-)
  • 0

#112 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 7 září 2010 - 16:38:11

Vážení kolegové, distribuovaná voda ve Slaném pH 6,86 - 7,94, vodivost
66,50 - 121, celková tvrdost 3,40 - 6,40, vápník 114 - 143, hořčík 13,9-
58, chloridy 16,9 - 36,7, sírany 61,6 - 250, radon 2,6 - 4,6. Tvrdost vody
garantuje dodavatel pouze z 28,83%. Výsledek měření za rok 2003: 166
kontrolních odběrů, z toho 158 se zaměřením na analytické vyhodnocení.
Ředit touto vodou Rodinal 1:200 je asi jako vyjít si do lesa se šátkem přes
oči. Pro opakovatelné výsledky zpracování je kvalitní destilovaná voda v
procesu zpracování negativu a pozitivu více než doporučeníhodná. Měřit
hodnotu pH rozpuštěné vývojky za těchto podmínek je ve výsledcích jen
otázkou momentální situace u dodavatele. Vysoký obsah vápníku a síranů
hodnotu značně ovlivňuje. Dodávaná voda je kvalitou chutnější, než ten
prodávaný "sifon ze stodol". Na plošnou diagnózu "Liber Herbarum Minor",
neboli chronická zácpa potrubí nepomůže ani osvědčená Zaječická hořká.
Možná by pomohla "Ricinizace" u výrobce, ale to bychom neustáli vůbec.
"Destilovaná voda - do vývojnice, destilované žito - do obsluhy" :roll: Erik
  • 0

#113 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 září 2010 - 16:57:54

kdo se v tom má vyznat?
  • 0

#114 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 8 září 2010 - 05:24:19

kdo se v tom má vyznat?

to mi připomíná hlášení počasí za jisté naštěstí již minulé doby.Taky tam bylo spoustu důležitých,pro život nezbytných informací,bez kterých se nedalo vyjít z domu. :roll:
  • 0

#115 zapask

zapask

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 listopad 2011 - 18:37:59

Hľadám nejakú informáciu o mechanických filtroch na vodu a dohľadal som toto vlákno. Musím sa priznať, že som v šoku, čo ste schopný spraviť s vodou (dúfam, že si to niekto nezoberie osobne, ak to považujete za dôležité, tak je to ok.). Fotografie som začal robiť pred viac, ako 35-timi rokmi, ale nepamätám si, že by som niekady použil destilku, alebo nejako inak upravovanú vodu. Vývojku som rozrobil vo vode napustenej z vodovodu (spotreboval som ju ihneď, albo do dvoch týždňov, max. do štyroch), bez nejakého defektu pri vyvolávaní (A49, R09,...). Výsledky skôr záviseli od nakúpených filmov, orwo, agfa, .... Teraz bývam v Pertžalke v Bratislave (predtým Ružinov-Bratislava), a občas tu tečie mechanicky znečistená voda a tú by som chcel odfitlrovať. Nemá niekto vyskúšaný nejaký typ na mechanický filter na vodu?
  • 0

#116 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 listopad 2011 - 19:22:55

zapask
No, v Bratislavě jsem byl jednou v životě (v 8 letech, nyní mi je 60) a jaká voda tam je - byla - nevím.
Já mám doma v bytě vodu téměř srovnatelnou s "destilkou" - rovněž nemá žádný zásadní vliv na kvalitu vývojek. Na trvanlivost ovšem ano!
Pobýval jsem ale v Hradci Královém a na Kroměřížsku a musím Vám říci, že to, co se tam považuje za pitnou vodu, mě přivádělo k šílenství. Ta voda se musela kousat - jak byla tvrdá. Pokus: do dětské vaničky jsem napustil vodu, přisypal hexametafosforečnan sodný a druhý den ráno z toh bylo "vápenné mléko" (jak říkají zedníci).
Tož tak!
Filtr: Lze zakoupit Patersonův filtr (tkaninový), svinsky drahý a průtok nic moc. Zkuste se poptat v akvaristických prodejnách - tam uspějete.
Přeji dobré světlo a dobrou vodu!
  • 0

#117 zapask

zapask

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 20 listopad 2011 - 20:28:10

Ďakujem za reakciu, skúsim sa pozrieť v tých akvaristických obchodoch. Písal som, že chemikálie u mňa neboli dlho, pomerne rýchlo som ich využil, tak sa nejako neprejavila nekvalita vody. Ale teraz tie mechanické nečistoty (hrdza, piesok,...), bývajú dosť intenzívne.
  • 0

#118 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 20 listopad 2011 - 23:29:54

No, já myslím, že řešení je poruce: vodu uvařit těch 5 min mírným varem, do zchládlého přimíchat 1 g chelatonu (M 19 dle Orwa) nebo Komplexonu 3 a musí to ve vývojce vydržet jako u destilky nejmíň půl roku 8-)
Taky jsem experimentoval s vodu "z oblak" - dešťovou či roztálou z čerstvého sněhu - taky dobré...
  • 0

#119 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 21 listopad 2011 - 01:04:21

Ja som vždy za mlada používal vodu prevarenú. Odkedy som pričuchol k akvaristike a spoznal reverznú osmózu, používam už len tú.
Pozri napr. sem: http://www.mangala.c...um-c-31_39.html
Tých pár korún za to stojí a tečie z toho voda skoro s nulovou tvrdosťou.
  • 0

#120 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 21 listopad 2011 - 01:08:13

Ja mám nejakú takúto srandu: http://www.mangala.c...notka-p-12.html
Je k tomu zásobník, takže mám neustále k dispozícii 12 litrov "destilky".
  • 0

#121 zapask

zapask

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 21 listopad 2011 - 11:08:28

Pokiaľ má niekto akvária, tak to asi má význam (tá osmóza), ale ak to chcem (čistú vodu) len na fotenie, tak si myslím, že odpad vody je zbytočný, mne stačí mechanicky vyčistiť nečistoty, aby to nezostalo na filmoch a fotografiách po "vypratí" (piesok, hrdza,...). Na "vypranie" je treba dosť vody a to by bolo asi dosť litrov do odpadu. Neverím, že mi púšťajú každý deň, nejakú inú vodu, čo sa obsahu týka. "Kvalita" je stále rovnaká, len množstvo bordelu je premenné. Možno je to pre niektorých nepochopiteľné, ale niektoré veci je zbytočné preháňať (môj osobný názor). Dávnejšie som mal aj negatívnu aj pozitívnu vývojku dlhšie uloženú v sklenených tmavých fľašiach a boli použiteľné aj po troch-štyroch mesiacoch (stalo sa to málokedy, že mi zostala).
  • 0

#122 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 21 listopad 2011 - 11:11:57

Jeden můj kamarád pracuje v čajovně a tam se vaří čaj právě z vody po reverzní osmóze. Takže jsem s ním domluvený a za občasné namíchaní vývojky si chodím vodu čepovat. Zatím jsem nepozoroval rozdíl oproti drahé destilce 8-)
  • 0

#123 zapask

zapask

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 21 listopad 2011 - 11:26:42

Robiť čaj z vody prehnanej cez ros. je asi hlúposť, lebo tá voda sa nesmie dlhodobo užívať.
  • 0

#124 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 21 listopad 2011 - 11:27:22

Jeden můj kamarád pracuje v čajovně a tam se vaří čaj právě z vody po reverzní osmóze. Takže jsem s ním domluvený a za občasné namíchaní vývojky si chodím vodu čepovat. Zatím jsem nepozoroval rozdíl oproti drahé destilce 8-)


Rozdiel oproti "destilke" ani nespozoruješ. Väčšinou sa totiž predáva voda demineralizovaná a nie pravá destilka.
Osmotická voda je foto účely absolútne dostatočná, skúšal som ju dusičnanom strieborným a žiadny zákal sa nekonal.
  • 0

#125 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 21 listopad 2011 - 11:28:47

Robiť čaj z vody prehnanej cez ros. je asi hlúposť, lebo tá voda sa nesmie dlhodobo užívať.


Nevieš o čom hovoríš.
Reverzná osmóza vyrobená na pitie obsahuje jednu patónu navyše, tzv. mineralizátor, ktorý vodu naspäť omineralizuje na potrebné hodnoty, ktoré su optimálne pre ľudský organizmus.
  • 0

#126 zapask

zapask

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 21 listopad 2011 - 11:38:39

Je to možné, že ju znovu "mineralizujú", ja vychádzam z článku tu: http://www.uvzsr.sk/...redie&Itemid=69 , a tam to nedoporučujú, ak to nie je mineralizované na pitie.
  • 0

#127 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 24 listopad 2011 - 19:14:48

Je to sice mimo téma, ale uvědomte si, že v čajovně se nepije voda, ale čaj. Takže ta voda se znovu nemineralizuje. Jde o to aby to z toho čaje vytáhlo nejvíc chuti atd. což jde nejlépe velkým osmotickým tlakem, který má právě deion. voda. Tím že se v tom ten čaj vyluhuje se z toho stane normální roztok, který rozhodně nebude škodit v organismu na základě malé minaralizace. Tzn hýčkejte si své známé čajovnách, pro temnokomornické účely mohou být velmi užiteční :)
  • 0

#128 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2011 - 19:44:49

Je to sice mimo téma, ale uvědomte si, že v čajovně se nepije voda, ale čaj. Takže ta voda se znovu nemineralizuje. Jde o to aby to z toho čaje vytáhlo nejvíc chuti atd. což jde nejlépe velkým osmotickým tlakem, který má právě deion. voda. Tím že se v tom ten čaj vyluhuje se z toho stane normální roztok, který rozhodně nebude škodit v organismu na základě malé minaralizace. Tzn hýčkejte si své známé čajovnách, pro temnokomornické účely mohou být velmi užiteční :)


nemluvě o tom, že vhodný čaj lze použít i k proceduře zvané "negative staining" i k tónování pozitivů :) :D
  • 0

#129 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 18 únor 2016 - 13:15:03

dovolím si svůj projev  spokojenosti,  před chvílí vyjádřený ve vlákně "to mě těší",  zopakovat i zde,  možná i jako  námět pro ty, co se se špinavou vodou v temné komoře trápí stejně jako já ještě nedávno.

 

... po téměř  půlroce  hrátek po fotokomoře nově budované po přestěhování do jiné lokality a nasranosti z nečisté vody tekoucí z vodovodu dokopal  k  pořízení a instalaci (překvapivě jednoduché)  aparátku pro  reverzní osmózu,  od doby jejího spuštění  jsem nezaznamenal žádnou vadu na  vyvolávaných filmech  a fotkách,  žádná zrníčka písku  zalisovaná do emulze  na  papírech leštěných na bubnovce,  žádné mapy na bubnu po okrajích leštěných fotek.  Ejchuchu.  

http://www.water-sho...tab=description

Jen mě napadá,  že bych si měl  vymyslet a namontovat nějakou rozbočku s kohoutky  do trubičky vedoucí od třetího filtru (20-uhlí-5)  k osmotickému filtru a následně k demi filtru,   abych zbytečně nezatěžoval tento  průtokem pro praní papírů,  když k tomu mi plně postačuje jen voda zbavená pevných nečistot. 

Kdo zná rev. osmózy pro akvária  a jejich hadičky malého průřezu,  neporadíte, kde takovou rozbočku a kohoutky na ty titěrné hadičky  pořídit?  Dík.


  • 0

#130 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 18 únor 2016 - 15:23:01

Odpovídal jsem také v jiném vlákně, tak ještě zde.... www.reversnio-smoszy.cz kulový ventil a fitinky. Mají vše potřebné.


  • 0

#131 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 18 únor 2016 - 17:18:40

děkuji velice. 

sice  boj  s přepsáním linku,   ale  našli,  moji rádcové, našli.

http://www.reverzni-...erzni-osmozy-p9

http://www.reverzni-...erzni-osmozu-p8

dál jen  kus  hadice a mělo by být vyřešeno.


  • 0

#132 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 březen 2018 - 00:41:27

když byste si šli dnes koupit reverzní osmózu, kterou byste vybrali?

lázně, filmy/pozitivy,praní, spotřeba vody tak 10-50 litrů týdně a jsem smířen s částkou do 3 tis korun

aby s tím byla dobrá práce a nebylo to žádné šméčko, třeba tu vodu nakonec budu nabízet na návsi, jako ten krakonošův protivník


  • 0

#133 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 8 březen 2018 - 09:07:13

poslal jsem ti zprávu


  • 0

#134 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 březen 2018 - 09:55:59

objednáno, aneb co je nejlepší řešení do komory, to je nejlepší řešení pro mně, tak nějak by řekl velký ivan malý


  • 0

#135 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 8 březen 2018 - 11:38:32

a pochlub se, cos objednal... že bych také zvážil...


  • 0

#136 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 8 březen 2018 - 12:03:50

mám už dva roky tohle:

http://www.water-sho...tab=description

k tomu uzavírací ventil pro demi modul,   aby  tehdy,  když potřebuji jen  mechanicky  a uhlíkovým filtrem  čištěnou vodu pro praní apod. a demi vody  mám nachytané v kanystrech dost, nebyl zbytečně zatěžován  demi filtr.

Spokojenost, i po delším a intenzivním používání jsem  pořád dle měřáku v  hodnotách  vodivosti i podílu pevných látek ve  výborných hodnotách. 


  • 0

#137 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 březen 2018 - 17:46:07

já myslím, že je to cenově podobné, jezdit do elektrárny pro kvalitní demi vodu, nebo si filtrovat sám, ovšem pohodlí je nesrovnatelné a z kompromisů už pomalu vyrůstáme že áno


  • 0

#138 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 březen 2018 - 19:04:41

poraďte nerezovou, levnou nádobu 20-30 litrů odhadem

kdybych chtěl mít větší množství prací vytemperované destilované vody s možností lehkého ohřevu nějakým externím zdrojem, velkou část roku mám v komoře teplotu hodně pod 20°c

buď bych do ní dal topné těleso, jako má rychlovarná konvice či pračka, nebo nějakou ohřevnou desku ze spodu, to spíš a termostat

-

koukám kolik ty nádoby stojí

nejlevnější vidím tady

http://www.abstore.c...ro-varnici-20-l

možná byto zámečníci udělali hranatý za půlku, ale spíš bych koupil hotovej tvar, tak jestli někdo neví

dal bych to na stěnu a samospádem by to teklo dolů, nebude to tlaková nádoba


  • 0

#139 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 9 březen 2018 - 20:27:37

a jak to máš vymyšlené s čerpáním vody z nádoby? udělat díru + našroubovat kohout? nebo mají i s dírou - viz várnice na čaj?

za Tvoje nápady by Tě měli vždy....pak člověk začne vymýšlet...


  • 0

#140 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 9 březen 2018 - 21:42:53

Takže jednotka filtrace/osmózy, doplňování a temperování vody....

 

Reverzní osmóza by byla zapojená na elektricky ovládaném kohoutu.

 

Voda se pustí (tedy kohout se otevře), když klesne hladina v nádobě, kam teče samospádem voda z osmózy/filtrace pod nějakou výšku - v nádrži jedna je plovákový snímač.

 

V nádrži jedna je také ponorné čerpadlo, zapíná se při poklesu hladiny v nádrži dva (temperovací voda) - opět stejný plovákový snímač. Tento plovákový snímač zároveň ovládá topné tělísko - musí být ponořené - při poklesu pod určitou výšku, tělísko vypne. A v nádrži dva je i druhé plovákové čerpadlo - to je ovládané manuálně pro čerpání temperované čištěné vody.

 

Ještě by v nádrži jedna i dva měly být čidla, která ponorná čerpadla odpojí v případě poklesu hladiny tak, že by se příslušné čerpadlo mohlo poškodit.

 

Dvě nádrže by byly třeba, aby se nemíchala temperovaná a netemperovaná voda, pokud to uživatel nechce.

 

Pokud při filtraci/osmóze není úplná účinnost - čili vzniká i nefiltrovaná odpadní voda, to bychom mohli buď vracet zpět na začátek filtrace nebo jímat do další nádrže a užívat jinak...zálivka, splachování atp. Na splachování by se mimochodem dala používat i prací voda.

 

Takže si přestavíme celou domácnost, všude budou nádrže, spínače, čerpadla :-D


  • 0

#141 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 březen 2018 - 00:12:53

všechno jde, když se chce

míval jsem taky snahu věci komplikovat, ovšem to není tenhle případ

představ si kastrol s víkem nad stolem a hadičku dolů, vodu tam doplním z kanystru, zamíchat případně po ohřátí ručně

to je celý

kdybych nemusel temperovat, tak to bude kanalizační trubka na výšku s kohoutem dole

dávno jsem to chtěl udělat, ale obyč voda by se kazila, takováhle tam může (bude) ležet a případně ji přihřeju

tak jediná automatika by byla na to ohřátí, možná dle praxe časový spínač, co vypne ohřev po určité době a teplota bude plus mínus jak má


  • 0

#142 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 březen 2018 - 20:36:43

to je ale bedna komponentů, budu musit vyhradit delší čas a několik svátečních bernardů na montáž!

ohledně té nádoby mě ještě svitlo akvárko, občas jsou v bazaru za tři stovky

když ho řádně vymeju, tak tam jsoucí nečistoty a vodní kámen jistě zůstanou na místě a v potrubním systému je nenaleznu


  • 0

#143 cilaman

cilaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 89 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 70

Publikováno 13 březen 2018 - 18:05:16

RHx, co takto nieco taketo: https://www.alza.cz/...040785.htm?o=1 


  • 0

#144 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 březen 2018 - 19:15:55

to by mě sebrala žena na svařáky pro celou obec! jeden takový hrnec už má, méně v něm zavařuje a více vaří ty svařáky :-)

tohle ne,jen nějakou jednoduchou nádobu


  • 0

#145 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 březen 2018 - 19:18:00

Dle ceny topitka + nadoby...to ale stojí prakticky stejne... jakkoliv nebezpečí sekundárního užití je značné :D
  • 0

#146 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 březen 2018 - 19:28:35

mnoho topítek a termostatů se najde u mě v "nz" tak počítám se třema stovkama za to akvárko,ale musí do bazaru přijít, dneska nebylo

tak zase za týden na kontrolu


  • 0

#147 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 březen 2018 - 09:21:57

Dlouhodobě sháním topítko pro teplotu 38°C (proces C41) s přesnou regulací. Všude mají přibližně do 34°C. Nemáte tip?

Díky.


  • 0

#148 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 15 březen 2018 - 10:53:12

Koupit akvarijní topítko bez regulace (např. Schego Titan) a k tomu termostat. Akorát to bude cosi dražší. I když já osobně bych asi prolezl nabídku topných těles nadeta.cz a tam si vybral něco, co bude lépe vyhovovat. Ať už na 230V či bezpečných 12V nebo 24V.


  • 0

#149 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 15 březen 2018 - 11:23:52

Dlouhodobě sháním topítko pro teplotu 38°C (proces C41) s přesnou regulací. Všude mají přibližně do 34°C. Nemáte tip?

Díky.

suis vide varic;)


  • 0

#150 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 březen 2018 - 21:22:03

dotaz na všechny termohydrodynamiky

není vyloučeno, že nádoba na skladování osmotické vody bude z kanalizačních trubek a do víka či šroubovací zátky inspekčního otvoru bude vestavěno topné těleso, například

https://www.regulus....niklovane-typ-a

no a ptám se

vhodné, krátké topné těleso v nerezovém provedení, jestli nemáte typ, je jich mnoho, příkon nejlépe 100-800w 230v

co mi udělá ta voda - teplotně, jestli se mi aspoň trochu "zamíchá"  či tam vzniknou chladné a teplejší zóny, na obrázku jsou dva druhy zásobníků a tři umístění topného tělesa, co byste radili -k nebo jestli s tím v zimním ohřívacím období budu muset míchat nuceně

Přiložený soubor  zasobnik.jpg   103,26K   4 Počet stažení

-

jinak jak na to hledím různá videa a mnohé varianty onoho systému, zdá se, že někteří v některých částech světa tu osmotickou vodu používají k normálnímu každodennímu pití a to mi tedy hlava nebere...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních