Přejít na obsah

Fotka

Flexaret v praxi

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
113 odpovědí na toto téma

#101 Luboszz

Luboszz

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 772 příspěvků(y)
Reputace: 115

Publikováno 26 červenec 2019 - 21:33:37

Já mám taky Va a na kino jsem sní fotil.Používal normální cívku na svitek,nebyla to ani ta upravená a fungovalo to.

Přiložený soubor (y)

• Přiložený soubor  001.jpg   612,63K   2 Počet stažení

• 0

#102 fotograf302

fotograf302

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 9

Publikováno 26 červenec 2019 - 22:01:41

Děkuji. Tak to je podivné. Otestoval jsem půjčený stroj a při držení tlačítka pro převíjení by se přetáčecí kolečko vlevo dole i chtělo hýbat, ale horní 120 cívka zůstala zablokovaná a nemínila se pohnout do protisměru. Jen se napínal testovací film, jako kdyby chtěl prasknout. Má se snad za držení převíjecího tlačítka a točení kolečka otáčet dozadu jakákoli cívka? Tak tady se tak nedělo.

• 0

#103 Luboszz

Luboszz

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 772 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2019 - 05:46:58

Uprostřed knoflíku na převíjení je nastavení na 6x6 a kino.Nejsem si jist jestli se to musí přehodit?Já to přehozený měl.U Flexaret VII tam je to na jiným místě,přehodit se to musí.

• 0

#104 Václav Vait

Václav Vait

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 838 příspěvků(y)
Reputace: 234

Publikováno 27 červenec 2019 - 05:58:46

To nastavení 6x6/24x36 je jen pamatováček, nic to neovlivňuje. Ale pozor na ty navíjecí cívky, ne každá umožňuje zpětné převíjení, viz ten link

• 0

#105 Václav Vait

Václav Vait

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 838 příspěvků(y)
Reputace: 234

Publikováno 27 červenec 2019 - 06:04:26

Chce si to vyzkoušet nanečisto - založit cívku pro kinofilm, stisknout tlačítko uprostřet převíjecího točítka (a samozřejmě pořát držet) a prstem zkusit, jestli je cívka ochotná se točit na druhou stranu

• 0

#106 Luboszz

Luboszz

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 772 příspěvků(y)

Publikováno 27 červenec 2019 - 09:20:39

Ono to jde i bez cívky,prstem otáčet s osičkou v protisměru,pokud nejde tak je tam závada.V poslední době se vyrábí převážně tyhle dva typy cívek,mě na zpětný přetáčení fungujou obě.

Přiložený soubor (y)

• Přiložený soubor  ..jpg   55,96K   1 Počet stažení

• 0

#107 fotograf302

fotograf302

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPrague

Publikováno 27 červenec 2019 - 22:33:17

Děkuji za odpovědi! No, přehozené na 24×36 to mám, ale to nic neovlivňuje. No, cívku na kinofilm právě nemám, zkoušel jsem přetáčet s cívkou 120 a tou nelze otočit opačným směrem při stisku a držení převíjecího tlačítka.

• 0

#108 fotograf302

fotograf302

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPrague

Publikováno 27 červenec 2019 - 23:11:13

Takže, aby to bylo zcela jasné: při stisku a držení tlačítka "převíjení zpět do kazety" se musí pohybovat opačným směrem jakákoli cívka, tedy:

a) oba typy 120: s typem vybrání do kříže i s jedním vybráním (tu mám já a nehýbe se dozadu!)

B) originální cívka z adaptéru na kinofilm, kterou ale nemám

c) cívka z kinofilmu vymezená doprostředka pomocí rozříznuté 120 cívky?

Je to tak?

Ještě by mne zajímalo, jaký je princip toho tlačítka, a zda je možné někde v těle jeho funcki pozorovat. Protože, když otevřu dveře, tak po stisku toho tlačítka při vyjmuté horní cívce je vidět pouze malá tenká osiška, jak zajíždí dovnitř prostoru pro cívku. Jinak se tam neděje vůbec nic dalšího. Toto bude asi velmi divoký kus! Anebo něco dělám špatně. Anebo neplatí, že lze přetáčet s každou cívkou.

Jako. Na svitek fungovat bude, ale já mám rád, když věci, které mám pořídit, fungují úplně :D

• 0

#109 Shimpan

Shimpan

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 červenec 2019 - 19:39:45

U Flexaretu Va, VI a VII se po stisku tlačítka na převíječi vysune osička, která ve speciání cívce pro kinofilm "vypne spojku", takže cívkou lze točit i obráceně. Dělaly se i pevné cívky pro kinofilm, které zpětné přetáčení neumožňovaly, ty byly pro IVa a V. Běžnou cívkou pro svitkové filmy po stisku tlačítka na převíječi obráceně točit nelze (ověřeno na mých Va, VI a VII).

Shimpan

• 0

#110 Luboszz

Luboszz

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 772 příspěvků(y)

Publikováno 28 červenec 2019 - 21:05:11

Mě to s klasickou cívkou funguje.Tu osičku co se vysune u Flexaret VI vůbec nemám,tam se co celý uvolní a můžu stím otáčet i prstem.

U Flexaretu Va, VI a VII se po stisku tlačítka na převíječi vysune osička, která ve speciání cívce pro kinofilm "vypne spojku", takže cívkou lze točit i obráceně. Dělaly se i pevné cívky pro kinofilm, které zpětné přetáčení neumožňovaly, ty byly pro IVa a V. Běžnou cívkou pro svitkové filmy po stisku tlačítka na převíječi obráceně točit nelze (ověřeno na mých Va, VI a VII).

Shimpan

• 0

#111 Luboszz

Luboszz

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 772 příspěvků(y)

Publikováno 28 červenec 2019 - 22:28:34

Další věc od jednoho čísla se vyrobilo několik typů a ty se můžou lišit různýma upravama.Pak se tu mužem o něčem dohadovat a každej máme pravdu.

• 0

#112 Shimpan

Shimpan

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 červenec 2019 - 16:46:27

Mě to s klasickou cívkou funguje.Tu osičku co se vysune u Flexaret VI vůbec nemám,tam se co celý uvolní a můžu stím otáčet i prstem.

Další věc od jednoho čísla se vyrobilo několik typů a ty se můžou lišit různýma upravama.Pak se tu mužem o něčem dohadovat a každej máme pravdu.

Spíš bych to viděl na nějakou nestandardní samodomo úpravu, u firemní produkce to tak nějak postrádá smysl. To, že jsou občas vidět Flexarety s hranolem místo šachty, také neznamená, že je takto vyráběla Meopta.

Tazateli fotograf302 funguje Flexaret Va standardně, tudíž je pro něho řešením použít standardní Flexkin pro Flexaret Va s cívkou na kinofilm, co umožňuje zpětné přetáčení. Nic víc, nic míň.

Shimpan

• 0

#113 Luboszz

Luboszz

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 772 příspěvků(y)

Publikováno 29 červenec 2019 - 19:12:23

Spíš bych to viděl na nějakou nestandardní samodomo úpravu, u firemní produkce to tak nějak postrádá smysl. To, že jsou občas vidět Flexarety s hranolem místo šachty, také neznamená, že je takto vyráběla Meopta.

Tazateli fotograf302 funguje Flexaret Va standardně, tudíž je pro něho řešením použít standardní Flexkin pro Flexaret Va s cívkou na kinofilm, co umožňuje zpětné přetáčení. Nic víc, nic míň.

Shimpan

Flexaret Va jsem kdysi koupil v bazaru nemůžu vědět kdo sní co dělal?Flexaret VI vlastníka znám a žádný úpravy na ní nedělal.

• 0

#114 fotograf302

fotograf302

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationPrague

Publikováno 8 srpen 2019 - 20:28:06

Dobrý den. Děkuji velice za odpovědi! Funguje mi to tak, jak popisuje pan Shimpan, že tedy velká cívka se dozadu netočí, musela by tam být malá cívka se spojkou. Nemám ji, tak jsem kino pro ozkoušení aparátu motal na svitkovou cívku, jak bylo zmíněno výše, a vyndal jsem ji v temné komoře. Funguje to. Takhle jsem vyzkoušel i Flexaret VI, který jsem taktéž pořídil a mám teď oba. I svitky už mám. A cívku na kino na cestě. Snad to bude ta správná, protože třeba u VI byly dva typy a každý fungoval na jiný rozsah výrobních čísel přístrojů.

Je to ale paráda, ten stroj, jen, co je pravda.

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních