Přejít na obsah


Fotka

Střih a lepení filmů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
275 odpovědí na toto téma

#51 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 únor 2010 - 16:22:30

Měl bych zájem. Jestli to funguje, nevidím důvod proč ztrácet čas sháněním a řešením nesmyslů.

Kde a kdy by bylo možné si to převzít?
  • 0

#52 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 2 únor 2010 - 16:25:55

Měl bych zájem. Jestli to funguje, nevidím důvod proč ztrácet čas sháněním a řešením nesmyslů.

Kde a kdy by bylo možné si to převzít?


Mail hruby@fotozona.cz - něco dohodneme.
Jestli to funguje nevím, právě mi to přišlo, ale předpokládám, že zrovna Kodak by něco o filmu vědět mohl, takže asi ano ;) Čuchnul jsem k tomu a bude to klasika, o které se tu bavíme - organické rozpouštědlo něčím mírně zahuštěné...
  • 0

#53 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 únor 2010 - 17:51:22

...filmové lepidlo jsem nesehnal, prý se už nedělá...

http://www.fotoskoda...lo-na-film-1408

Asi před rokem jsem ho kupoval a také s ním lepil.
  • 0

#54 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 únor 2010 - 18:50:00

O pár příspěvků výše někdo Hamácké lepidlo nedoporučuje...
  • 0

#55 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 2 únor 2010 - 21:21:39

ja mam nastasti jeste to stare....to je vyborne (-:
  • 0

#56 still_primitive

still_primitive

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2010 - 13:18:18

sem narazil na ten samej problém co tu rozebíráte, nejdřív sem se pokusil film rozpustit v kapalině z neoznačený lahve o který sem si byl skoro jistý že je to toluen a nic, pak sem vyhrabal toluenové rozpouštědlo a čistič od Druchemy a 3 dny se v tom válí a nic, Hamu zavrhuju a du si koupit aceton...dám pak vědět co se (ne)stalo.
  • 0

#57 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 3 únor 2010 - 13:23:40

Tak musim se pochlubit novou hrackou....

Diky Tazi !

Bauer F20

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Vložený obrázek

Potreboval trochu oprasit....ale jinak nadhera...
  • 0

#58 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 únor 2010 - 21:45:43

O pár příspěvků výše někdo Hamácké lepidlo nedoporučuje...

Mě to s ním drželo zcela bez problémů. Bylo určitě lepší než blahé paměti vodička v dávných dobách totalitních 8-)
  • 0

#59 still_primitive

still_primitive

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2010 - 13:30:53

Tak po 7 dnech co natříhanej film ležel v Toluenovym rozpoštědle - čističi se nic nestalo a tak sem koupil Aceton s tím že už konečně něco slepim, ale žádnej radikální pokrok sem nezaznamenal, pravda že nastříhaný kousky filmu se skroutily a zvláčněly ale už to trvá taky tak 6 dní a nerozpustily se uplně. Občas s tim míchám ale pořád sou to kousky naložený v acetonu a žádný větší rozpouštění se nekoná. Filmy jsou různý ale nastříhaný na 1mm proužky.

Co je špatně??
  • 0

#60 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 17 únor 2010 - 11:18:08

Tak jsem konečně vymámil z dědečka sbírku filmečků, co kdysi natočil. Jeden (naštěstí s pro mě bezcennými záběry) jsem si pustil na nějaké Meopta promítačce bez krytu a zjistil, že ten film má místy poškozenou perforaci a krásně jsem si při jeho zaseknutí vyzkoušel jeho hořlavost.
Chtěl bych něco z těch "pokladů" nechat zdigitalizovat (nekamenujte mě prosím). Čeká mě tedy vystříhání poškozených částí a tak jsem si u Pazdery pořídil krásnou, snad nikdy nepoužívanou lepičku i s původní krabicí a návodem. Když jsem se začal shánět po lepidle, narazil jsem na tuto diskusi.
Takže konečně k věci:
Kdo touží po filmovém lepidle LN301, mohl by pořídit u pana Mikače z klubu plastikových modelářů Chodov. Pro modeláře je LN301 nenahraditelné, co se týče bezešvého spojování a retuše vrypů a škrábanců. Stálo jim tedy za to dát dohromady finanční prostředky, odborného zástupce pro podnikání, odkoupit od JZD Ondřejov recepturu lepidla a pustit se do velké věci!!!
Zatím jsem to nezkoušel a ještě nějakou dobu ani nebudu, protože mám teď úplně jiné priority (akorát jsem si připravil všechen materiál a pomůcky a jakmile se objeví trocha volného času...), ale pokud se najde nějaký odvážlivec a zainvestuje 100,-Kč, mohl by pak dát vědět ostatním, jak dopadnul, ne?
odkaz na jejich web: http://kpmchodov.aircraft.cz/
  • 0

#61 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 prosinec 2010 - 13:51:41

vážení páni, všetky vaše pokusy s výrobou lepidla na film narážajú na jeden veľmi dôležitý problém, a to je to, že základom lepidla na film nie je toluen a ni aceton (ten samostatne) ale chemická látka Dioxan. Ten totiž pracuje tak, že čiastočne naleptá podložku, ktorá sa pri tom spojí a vlastne po jeho vyprchaní utvorí nerozoberateľný spoj. Takže to funguje na trochu inom princípe ako klasické lepenie. Dobrá zlepka je vlastne nezničiteľná a často sa stane, že film povolí niekoľko mm od zlepky, ale ta nie. Je tu len problém, že klasické lepenie sa človek musí naučiť (množstvo lepidlá, časy a pod)

Ja osobne preferujem lepenie páskou, mám lepičku Bolex, a s originálnou páskou je zlepka aj po dvadsiatich rokoch OK, len tie pásky boli veľmi drahé (50 švajčiarských frankov) v osemdesiatých rokoch. ešte jednú mám, ale bežne používam rôzne náhrady.

ešte zloženie filmového lepidla:
Dioxan 49 ml
Aceton 49 ml
Kys. octová konc. 3 ml
filmová podloža 2 g
samozrejme podložka zbavená emulznej vrstvy - 15-20 min vo vode cca 50 stupňov a potom mechasnicky zotrieť
  • 0

#62 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 3 prosinec 2012 - 18:41:05

Jak je to tedy s tím lepidlem? Teď mi donesl táta kotou na kousky a vyschlou lahvičku lepidla a tedy po dlouhém hledání jsem nic vhodného nenašel :unsure: Dá se to tedy ještě sehnat? či nějakou vhodnou náhradu? Tedy Dioxan se mi nepodařilo sehnat... :blink:
  • 0

#63 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 prosinec 2012 - 22:09:02

Pokiaľ nebude fungovať ten Chodov o niekoľko príspevkov vyššie, potom už len Wittner, alebo myslím že aj Andek, neviem presne, ako sa to píše, alebo Kahlfilm.de. Alebo snáď aj Barandov, alebo Zlín, ale tu neviem, neviem.
  • 0

#64 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 4 prosinec 2012 - 07:36:18

A proč si nepořídíš fóliovou 8mm lepičku? Slepky věčné, jednoduché.
  • 0

#65 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 4 prosinec 2012 - 20:40:22

Díky, ale koupi jiného zařízení než staré dobré stříhašky Meopta 8M je ouplná zbytečnost kvůli jednomu kotouči s pár záběry... předal jsem mu ho zpátky s tím, že se vhodné lepidlo nedá sehnat, tak to prý zkusí sehnat přes známý...
  • 0

#66 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 4 prosinec 2012 - 21:03:00

Filmové lepidlo koupíš u Fotoškoda.A taky www.patro.cz .
  • 0

#67 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 5 prosinec 2012 - 06:06:19

Díky, ale koupi jiného zařízení než staré dobré stříhašky Meopta 8M je ouplná zbytečnost kvůli jednomu kotouči s pár záběry... předal jsem mu ho zpátky s tím, že se vhodné lepidlo nedá sehnat, tak to prý zkusí sehnat přes známý...



Tak to jo, ale lepidlový slepky se dřív nebo později stejně rozletí. Pokud však jde o jednorázové přepsání, tak dobře udělaná slepka lepidlem vydrží.
  • 0

#68 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 5 prosinec 2012 - 06:41:51

A proč si nepořídíš fóliovou 8mm lepičku? Slepky věčné, jednoduché.

Můžete prosím poradit nějakou konkrétní nedrahou fóliovou 8mm lepičku? A nějakou osvědčenou pásku do ní? Díky.
  • 0

#69 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 5 prosinec 2012 - 14:01:21


A proč si nepořídíš fóliovou 8mm lepičku? Slepky věčné, jednoduché.

Můžete prosím poradit nějakou konkrétní nedrahou fóliovou 8mm lepičku? A nějakou osvědčenou pásku do ní? Díky.


Je pravda, že je to dnes nedostatkový zboží a shání se těžce. Ale pokud někdo chce lepit stohy filmů, je lepší do ní investovat. Slepky drží skutečně na furt. Jelikož jsem z filmem skončil, rozprodávám všechny věci okolo 8 a 16mm. Právě foliovou lepičku jsem dal dnes na Aukro, původní cena byla cca 2500 kč a byla přitažená z NSR. Je to lepička na tzv. trhací slepky, které vyráběla Hama. Když mi došly, stříhal jsem kousky ručně z tenké lepící folie. Nikdy se mi žádná slepka nerozlepila a to ani 20 let stará. Možná by se daly ještě dnes trhací slepky najít na inzerát, ale bude to těžký. Pak existují ještě 8mm lepičky na folii bolexácké, ty měly kotouč folie jako 16mm lepička a perforace se prorážela železným kopytem které bylo pohyblivou součástí lepičky. Tzv. mokré lepičky bych vůbec nedoporučoval, samotná lepidla byla vždy shit , trochu pomáhalo, když se v nich nechaly rozpouštět kousky zaváděcího pásu, ale samotná manipulace s tak úzkým filmem je při mokrém lepení obtížná. Je to zdlouhavé, musí se čekat až doschne jedna strana, pak se film obrací a většinou se znovu a znovu rozlepoval. Musí se zabrušovat půlky obrázků, což zbytečně znehodnocuje naexponovaná políčka. U foliovky se střihne mezi obrázky a nezničí se nic. A na opakovanou projekci z promítačky je mokrý lepení naprosto špatně. Pokud je i nanešená zvuková mag. stopa, ta se trhá spolu z filmem a nakonec se nedělá nic jinýho, než že se film lepí pořád dokola a vlastně i zkracuje:) Tož asi tak.
  • 0

#70 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 prosinec 2012 - 14:21:54

Lepičky predáva Wittner, ale sú nenormálne drahé. Treba hľadať po bazároch. Najlepšie je kúpiť lepičku na neperforovanú pásku. Je to podstatne lacnejšie a v pohode sa dajú nájsť náhrady pások. Ja ich tiež používam, mám Bolexu s ešte jednou originál páskou a potom nejakú jednoduchšiu talianskú, myslím že CIR Cattozo pre S8. Pásku si kúpim širšiu myslím že 12mm širokú a pomocou vŕtačky ju odrežem na potrebnú šírku.
  • 0

#71 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 prosinec 2012 - 14:34:51

pozrel som sa na Wittnera, originál páska neperforovaná stoji u neho cca 7 eur 15 metrov (za komunistov sme ju ťahali zo Švajčiarska za 25 frankou (krát 25,- Kčs)), perforované kúsky stojí krabička 100 ks cca 30,-EUR. Z toho kotúčika 15 metrového je cca 1000 zlepiek, takže si myslím, že tá cena nie je nezanedbateľná. Ja po mnohých pokusoch používam pásku s popisom na stredovke "SaKOTA", je na nej síce len asi päť metrov, ale na druhej strane stoji len asi 50 centov, a teda ta chvíľka potrebná na jej úpravu šírky si myslím stojí za to.
  • 0

#72 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 5 prosinec 2012 - 16:19:28

pozrel som sa na Wittnera, originál páska neperforovaná stoji u neho cca 7 eur 15 metrov (za komunistov sme ju ťahali zo Švajčiarska za 25 frankou (krát 25,- Kčs)), perforované kúsky stojí krabička 100 ks cca 30,-EUR. Z toho kotúčika 15 metrového je cca 1000 zlepiek, takže si myslím, že tá cena nie je nezanedbateľná. Ja po mnohých pokusoch používam pásku s popisom na stredovke "SaKOTA", je na nej síce len asi päť metrov, ale na druhej strane stoji len asi 50 centov, a teda ta chvíľka potrebná na jej úpravu šírky si myslím stojí za to.



Trhací slepky jsou dražší, ale jsou i perforované, dá se udělat slepka rychleji. Ale pokud se nemusí lepit stovky slepek za hodinu, páska zcela vyhoví.
  • 0

#73 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 5 prosinec 2012 - 17:21:17

Já vám nevím, ale slepka překryje (i když je čirá) několik políček ne? To je prostě vidět a to mě štvalo, tak to lepím lepidlem HAMA a celkem to drží. Tam se ořeže nějakej milimetr z každé strany, mám lepičku, která to udělá najednou, že se to nemusí otáčet a pak se nanese lepidlo a za minutu to je.
  • 0

#74 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 5 prosinec 2012 - 17:30:13

Kluci, díky. O lepičkách CIR Cattozo u Wittera vím, ale ta cena pro mě není přijatelná. Že lepičku na pásky dělal i Bolex jsem nevěděl, mám tu klasickou (krásnou kovovou) na lepení lepidlem. Zase jsem o něco chytřejší, díky za rady.
  • 0

#75 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 5 prosinec 2012 - 18:21:28

Já vám nevím, ale slepka překryje (i když je čirá) několik políček ne? To je prostě vidět a to mě štvalo, tak to lepím lepidlem HAMA a celkem to drží. Tam se ořeže nějakej milimetr z každé strany, mám lepičku, která to udělá najednou, že se to nemusí otáčet a pak se nanese lepidlo a za minutu to je.



No to ti udělá právě ta pásková fólie. Ona zasahuje nějak do půlky obrázku. Ty dražší, trhací jsou přesně tak dlouhé, že ti při troše šikovnosti končí přesně na rozhraní obrázků. Pak je slepka neviditelná a dokonalá.
  • 0

#76 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 prosinec 2012 - 19:44:42

Neperforovaná páska je široká presne ako dve políčka, páska je 100% priehľadná, a ak je lepička v dobrom stave, tak zlepka prejde cez projektor ako keby tam ani nebola. Za minútu na nej urobím päť-šesť zlepiek, to by som chcel vidieť klasicku lepičku, ktorá to zvládne za menej ako minútu. A ešte jedna výhoda, žiadny smrad a žiadný oter zo zbrusovania filmu. Ja nedám na pásku dopustiť.
  • 0

#77 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 6 prosinec 2012 - 07:41:02

Ano, pokud je páska originál, je široká přes dvě pole, ať trhací nebo v ruličce. Použít se dá kdejaká, ale problém bude v přesné šíři.
  • 0

#78 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 6 prosinec 2012 - 21:44:01

Trochu se to tu rozjelo, no po přečtení toho všeho jsem doznal, že opravdu zpravit ten jeden kotouč polámané osmičky nemá bez toho správného lepidla absolutně žádný smysl...
  • 0

#79 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 březen 2013 - 19:50:17

Moje zkušenost s lepením..nejlepší bylo opravdu to staré lepidlo, které se naneslo na oba konce a trochu je to naleptalo a při stisku se do sebe konce filmu zatavily.
Hamácké lepidlo, chce jinačí postup, oba konce obrousit přípravit a štětečkem nanést lepidlo na oba konce a ihned přitisknou hlavou v lepičce, stačí pár minut a pak opatrně namotat na cívku. celkem to drží, ale ne vždy se mi to podaří napoprvé. jedině mám problém u filmů, které jsem přemotával na cívku opačně to se celkem slepky rozlepujou.
Měl bych dotaz Rede... používáš stále to vlastní lepidlo z toluenu+ rozpuštěných filmů v něm.. Mám tady od tebe před sebou jednu slepku, která je naprosto parádní a tu snad nic nerozlepí:-)
  • 0

#80 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 21 březen 2013 - 19:32:00

objevil jsem to náhodou, tak sem dám odkaz páč pro někoho to bude hotový poklad, přecik 8mm už moc lidí nedělá...
<h1> Střihací zařízení filmů 8mm</h1>
http://aukro.cz/stri...3112573549.html
  • 0

#81 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 22 březen 2013 - 10:36:11

objevil jsem to náhodou, tak sem dám odkaz páč pro někoho to bude hotový poklad, přecik 8mm už moc lidí nedělá...
<h1> Střihací zařízení filmů 8mm</h1>
http://aukro.cz/stri...3112573549.html


Něco takového sháním:-) aby to umělo jak standard tak super
  • 0

#82 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 27 duben 2013 - 19:54:01

opět nalezeno něco pro osmičkáře... no nekupte to... :D
http://aukro.cz/elmo...3190537809.html
  • 0

#83 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 duben 2013 - 08:13:02

Elmo Dual, jedna z najlepších prehliadačiek aké poznám. Ber a nerozmýšľaj, nebudeš ľutovať.
  • 0

#84 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 duben 2013 - 08:15:44

Až po odoslaní príspevku som si všimol, že je to zo Slovenska, možno pošta to trochu predraží, ale aj tak sa to oplatí. Keby som ju nemal plne funkčnú a spoľahlivu, asi by som neváhal, veľa ich nie je.
  • 0

#85 Guss

Guss

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 květen 2017 - 21:14:29

Ahoj, dokázali byste prosím poradit s tuto lepičkou Cinea švýcarské výroby? Přikládám fota. Jaksi založení filmu (1,2), vyklonění ke střihačce (3), v poho. Ale pak jsou tam dva zobáčky 4 a 5. Jeden hladký, druhý zubatý posuvný. Buď tam může být použitý jeden nebo druhý. Jak byste s tím postupovali dál?

 

Přiložený soubor  2017-05-19 15.46.07.jpg   327,95K   1 Počet stažení

 

Přiložený soubor  2017-05-19 15.46.45.jpg   142,06K   0 Počet stažení


  • 0

#86 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 19 květen 2017 - 22:15:37

Tím zubatým oškrábeš na jednom konci dolů emulzi, aby to šlo k sobě slepit.


  • 0

#87 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 19 květen 2017 - 23:24:50

Takový strojek jsem ještě v rukou neměl, ale systém je u každého stejný. Naložit jeden konec filmu do jednoho držáku, druhý do druhého držáku, uříznout konce, oškrábat emulzi, nanést lepidlo a přitisknout. Ten posuvný zubatý bude na škrábání, ten hladký na přitisknutí.

P.G.


  • 0

#88 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 říjen 2017 - 20:11:23

proběhl jsem vlákno, lepičku mám meopta trimat a přiložené lepidlo je jen o tři roky mladší, než já, bylo dobře uzavřené a v krabičce bylo i ořezané dřívko k nanášení

nějak jsem to s ním slepil, ale zdá se kondičně slabší, výrobní číslo: 1, název "gefo", jestli do něj něco přikápnout, nebo čím dneska lepit, ta hama už asi není, poraďte

-

mám ještě tohle zařízení:

https://www.ebay-kle...704297-242-1668

ale zase nemám ty lepky a jestli bych to s tím uměl nevím


  • 0

#89 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 říjen 2017 - 07:02:08

Taky jsem zkoušel nedávno lepení - kontaktní lepidlo Ruderer L530 drží sice slušně, ale když za to potáhnu silněji tak stejně pustí. Tamiya Thin lepidlo nefunguje nijak. Ještě mě tak napadlo lepidlo od CEYS na obtížně lepitelné plasty, je to včetně aktivátoru. Ale je to malá tubička a dost drahá (140Kč). Tak nakonec asi budu zkoušet tenkou (0,25mm) oboustranně lepící pásku od 3M co mám doma. Typ teď z hlavy neumím říct.


  • 0

#90 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 říjen 2017 - 08:06:51

Nakadah, žiadné náhrady lepidiel držať nebudú, len originál lepidlo na film. Pri lepení filmu je totiž problém v tom, že ty musíš ten film mierne naleptať, a potom pritlačiť k sebe, aby ten naleptaný kúsok sa spojil po odvetraní lepidla. Musíš si uvedomiť, že ten spoj má rozmer asi 0,125x0,6x8mm, teda plocha skutočne malinká, a tá obojstranná páska to tiež neudrží. Len klasická páska. Niekto vyššie spomínal, že nejaké družstvo vyrába lepidlo pre modelárov LN 301. Treba skúsiť, či sa ešte dá zohnať, bolo to pred niekoľkými rokmi.

A ešte jedna poznámka, ak filmy, ktoré nie sú na klasickej podložke, ako napr Foma, Agfa apod., ale sú na umelej podložke, napr. 3m, Fuji a pod. sa nedajú lepiť žiadnym lepidlom, len páskou, takže ak náhodou máte takýto film, vaše pokusy sú zbytočné.


  • 0

#91 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 říjen 2017 - 08:32:28

O tom lepidle od spolku modelářů Chodov už se nedá najít nic. Klasická podložka je co? Polyester? Aspoň Foma píše polyester. A umělá? Divím se že nikoho nenapadlo zkusit to svařit - bodové topné tělísko na 260°C a testovat. I když pravda, pokud má někdo lepičku s páskou, tak proč něco jiného řešit.


  • 0

#92 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 30 říjen 2017 - 09:06:44

vfg


  • 0

#93 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 30 říjen 2017 - 09:34:09

Držet to bude. Je to cca 10 let a drží to perfektně. lepím tímhle: https://www.jino.cz/...4-2g--bolt_2100


  • 0

#94 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 30 říjen 2017 - 09:41:26

proběhl jsem vlákno, lepičku mám meopta trimat a přiložené lepidlo je jen o tři roky mladší, než já, bylo dobře uzavřené a v krabičce bylo i ořezané dřívko k nanášení

nějak jsem to s ním slepil, ale zdá se kondičně slabší, výrobní číslo: 1, název "gefo", jestli do něj něco přikápnout, nebo čím dneska lepit, ta hama už asi není, poraďte

-

mám ještě tohle zařízení:

https://www.ebay-kle...704297-242-1668

ale zase nemám ty lepky a jestli bych to s tím uměl nevím

Podobnou lepičku mám/agfa/ a práce s ní je jednoduchá,neboj.Ty lepky jsou dost drahý.Wittner je má.Cena 50ks někde kolem13eu.Před časem jsem zkoušel lepidlo Hama a v pohodě.Teď to lepím páskou je to rychlejší.


  • 0

#95 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 30 říjen 2017 - 09:51:59

No a pokud bych měl lepit páskou (izolepou) volil bych tuhle: https://potrebyproka...tal-clear-1306/

Proč? Protože s ní desítky let lepím klapky na velkých modelech a drží i po těch letech dokonale. Nežloutne a je naprosto čirá. Nic lepšího v izolepách neznám.


  • 0

#96 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 říjen 2017 - 10:52:42

Golfista> takže normálně středním CA? S aktivátorem a nebo bez?


  • 0

#97 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 30 říjen 2017 - 11:13:31

bez aktivátoru. Jenom vteřiňák.


  • 0

#98 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 30 říjen 2017 - 11:28:13

Jo a pro doplnění. Opravoval jsem tím vteřiňákem i filmy z 60-tých let. Drží.


  • 0

#99 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 říjen 2017 - 14:23:33

tak jo

nějak se s tím poperu

 

je to stejně zajímavé vyhrábnout kvůli cívkám v bazaru v bedně starý fimy a zakládat je s tím že nevíš co tam je

rodina-květiny-slípky-cachtání-dovolená horští velikáni /asi švýcarsko/piknik-mercedes-lyžování a to vše konec 40 a asi 50 léta

 

to napětí bych přirovnal k vytahování prvního filmu z tanku


  • 0

#100 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 30 říjen 2017 - 14:41:18

No tak třeba jenom sehnat prázdné cívky pro 8ku je asi celkem kumšt. Třeba u nás v Kamrlíku je vykoupil nějaký pan Hudeček :D


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních