Přejít na obsah


Fotka

FOMA 100 PROF/nePROF


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
285 odpovědí na toto téma

#251 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 9 říjen 2013 - 07:00:07

Zkazím vám radost z pohádky do reality . Dnes jsem spočítal dírky na suchém planu a jejich tam 5 , slovy pět. Z toho plyne že dva trpaslíci nebyli v práci a princ ten dobytek vůbec nepřijel. Pak se nedivím že má Foma s takovou pracovní morálkou tak nesourodé výsledky. <_<
  • 0

#252 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 říjen 2013 - 07:05:28

Svého času jsem měl podobné problémy s dnes již snad (po zásluze) zapomenutým filmem Polypan F. Nakonec se ukázalo, že to způsobovala kyselá přerušovací lázeň, tedy rychlý přechod z alkalického do kyselého prostředí. Když jsem začal přerušovat v čisté vodě, problém zmizel.
  • 0

#253 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 9 říjen 2013 - 07:14:22

Rodinal- voda- TF 2
  • 0

#254 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 626 příspěvků(y)
Reputace: 74

Publikováno 9 říjen 2013 - 14:28:33

Vyvolal jsem fomu 200 v kinofilmu.Na několika snímcích,nepravidelně po celým filmu, jsou černý tenký čáry svisle dolů.Je to jenom přes snímek,do krajů to nezasahuje,Nezdá se mě že to chytlo světlo?Na žádným jiným filmu tohle nemám.
  • 0

#255 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 říjen 2013 - 15:48:11

bromidove pruhy?

viz obr : https://www.google.c...nalu%2F;600;450
  • 0

#256 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 9 říjen 2013 - 18:36:05

nechci to zakřiknout, ale od doby, co nabíjím v koupelně a ne v rukávu a kazety při každé výměně pořádně vyklepu a s filmem manipuluju jak nejšetrnějc dovedu tak se mi dost zásadním způsobem omezil výskyt děr a jiných defektů. Není to 100%, ale nemám mnoho svévolně zničených planů z loňské sezóny. Doufám, že po letošním focení nebudu názor měnit. Ťuk ťuk.

Část byla volaná ještě v Pyro HD, potom DK-20(reg.) (jobo 2509, obvykle používám jenom vnější a vnitřní drážku, tj. 4 plany naráz) - voda - TF2 - voda - fotonal - suším tak, že film postavím šikmo ke stěně a vypodložním špejlí, takže se dotýká jedním rohem zdi a pak na dvou místech špejlí. pOkud jsou špejle špinavý, natáhne se bordel na plan a to je pak blbý. stejnětak když částečně suchej film spadne a trochu se namočí - udělá to mapy kterejch se nedá zbavit. Chci si udělat nějakej stojánek na sušení planů, ale ještě jsem se k tomu nedokopal.

A taky se mi líp dělá s formátem 9x12. Proti 4x5" se mi líp drží (mám krátký prsty, no) a snáz najdu potmě drážky v kazetě. Mnoho jiných možností ve formátu 9x12 na trhu není.
  • 0

#257 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 9 říjen 2013 - 19:23:11

Takže jsem dnes zpracoval ten druhý špatný svitek F200, klasickým způsobem nicméně jsem ještě zapátral v koši po krabičkách a zjistil jsem, že nejenom že jsou ze stejné šarže, každý má jiný datum expirace a jak se ukázalo, každý vykazuje trochu odlišnou strukturu vad, tentokráte jsem stálil v kyselým ustalovači a počet průhledných dírek je malý, možná jsou ještě někde ale kde to není vidět, spíše mne zarazilo to množství ještě menších, zatímco ten předchozí svitek byl převážně poškrábaný a vícero brokových průstřelu se také objevilo... Takže tady je patrno evidentně více chyb najednou... Trochu mne zamrzelo i nižší krytí, což na skenu vidět není ale na to že jsem to přikrmoval a volal standardně to je dost podprůměr, Fomě už prostě ploché krystaliy ve F200 nejdou namíchat... Tedy netvrdím, že se mi žádný průstřel na F100 či F400 nikdy neobjevil, možná i jo, každopádně jsem zatím nic, co by mi vadilo nezpozoroval...

Tady dva lepší snímky a jeden výřez detailu očividného problému...

Přiložený soubor (y)


  • 0

#258 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 9 říjen 2013 - 19:49:13

Tak jsem to ještě podrobil zůmovému zkoumání :blink: -> mám pidičočku s hoodně velikým zvětšením, no každopádně je zajimavé, že na začátku svitku je vše naprosto OK, žádné vady, 3-4 snímek se postupně vyskytují ty pididírečky a také jsem na kraji objevil lehounké škrábanečky, dále se to přibývá až je to skoro jako jemně rozsypaná krupice... Dále jsem si u pár direk všimnul, že tam není emulze vypadaná, ale jako by se tam ani na tom místě nechytla nebo nějaké rýpnutí ji seškráblo na hranu dírky :huh: , protože je ta část chybějící emulze hned na kraji a kolem toho je vlivem vyčerpání vývojky malá oblast s nižší vyvolanou hustotou, tedy to ustalovačem také nebude, vidím to opravdu na problémy želatiny, větší škrábanečky jsou také v odstupu po sobě, takhle veliký váleček nikde v mých přístrojích není, bohužel musím zkonstatovat, že toto je Fomácký problém, a buď s tím něco budou opravdu dělat, nebo by to rovnou mohli přestat vyrábět... :angry:
Trochu jsem laboroval s mobilem naučen z předchozího zaměstnání a tak nějak se mi to podařilo zachytit, tam evidentně není jen ďoura, tam je evidentně emulze odstrčená jakoby když se omylem nehtem zareje do emulze, ta tam zůstane ale však poněkud odstrčená hned na hraně oblasti rýpnutí... :huh: no jo, tedy končím investigativní šťourání, tohle je evidentní problém ve výrobě... :( :wacko: ale to je jen můj názor šťourala nepodložený ničím praktickým, problém může tedy být ouplně v něčem jiném :rolleyes:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#259 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 říjen 2013 - 22:31:47

S dovolením to tu pak promažu, díky za pochopení :)

Úplně tě chápem. Člověk se musí v zájmu duševního zdraví občas stát čuníkem.
  • 0

#260 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 říjen 2013 - 11:45:03

Více fomy, více fomy! Kdo nefomí, není Čech, RO-DI-NAL! :smile:

třeba zde!
dvojstovka v hustějším rodinalu
http://www.fotoapara...36969&gal=photo
  • 0

#261 Zee

Zee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationHolíč, Slovakia
Reputace: 38

Publikováno 10 říjen 2013 - 21:50:58

Nechcel som sa zapájať, bo s výrobkami Foma je to "všeliaké" (podobne ako so mnou samým), ale diskusie za posledných pár dní, ktoré boli aj zábavné, sú kazené viac-hlavým indivíduom, ktoré má, len jeden mozog s vyjadrovaním a dôvtipom zemiaka (brambory). Už prestávam mať chuť si tu čokoľvek čítať a zapájať sa (aj keď som skorej pasívny člen a prispievam minimálne), prosím p. kolegu Luboszz, alias Meky, alias .... aby prestal, alebo Váženého Admina o blok.
  • 1

#262 LeosStehlik

LeosStehlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
Reputace: 269

Publikováno 10 říjen 2013 - 22:53:00

Dnes jsem si z e-shopu Fomy objednal pár balíčků planů Fomy 100 a Fomy 400 (poslední výprodejový kus).
Za pět minut po odeslání objednávky volal pán z obchodního, že se omlouvají, ale té čtyřstovky že už mají jen poslední balení, a jestli je v pořádku objednávku změnit.
Potěšilo mne to, tak jsem si vzal o paklík Fomy 100 v 5x4 víc.
Na skupinovky u nás v dole a na takový ty zarmrzlý potoky alá moje poslední fotka v galerii je Foma skvělá.
  • 1

#263 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 11 říjen 2013 - 07:08:17

Ještě mě napadlo v jakých driácích Fomu 100 trápíte? Měl jsem nějaké starší vzorečky 13x18 a po vyvolání v LQN se dírky nekonaly. Jestli bylo povedenou šarží, vyzrálostí emulze nebo opravdu vývojkou netuším.

Foma 200 opět v planu 13x18 a neznámého data měla u pár kousků až vykousané chodbičky (Fomadon P), ale ta tonalita u povedených byla skvělá. Ale třeba jsem to nějak zmastil sám. Máte nějaké problémy v čerstvých planech?
  • 0

#264 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 11 říjen 2013 - 07:18:31

Rodinal 1% roztok, stand development a všechno fomácká chemie, předepsané dávkování. Dírky občas jsou, občas nejsou (svitek, tedy)
  • 0

#265 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 11 říjen 2013 - 14:18:18

Ja si nedávno koupil karton 100vky a 400vky
Jednu stovku už nám vyvolanou
5 2016
018356 2
A vypadá že vpohodě, jeěte sem nezvětšoval...
  • 0

#266 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 12 říjen 2013 - 10:47:01

HC-110, ale hlavne D-76.
  • 0

#267 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 30 říjen 2013 - 09:40:24

Tady se často píše o dírách v emulzi u Fomy. Před chvíli jsem vyvolal HP-5 ve svitku a na několika záběrech jsou díry do emulze cca 0,5-1mm. A není jich málo.
  • 0

#268 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 30 říjen 2013 - 10:39:23

Další HP5 a taky díry v emulzi. S HP-5kou dělám leta a je to moje nejpoužívanější 400-ka. Ve svitku s ní fotím, ale jenom sporadicky. I tak, tohle jsem nečekal.
  • 1

#269 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 30 říjen 2013 - 10:49:30

A pak si vyber....
  • 0

#270 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 30 říjen 2013 - 22:19:19

Což mi připomnělo, vyveďte mě kdyžtak z omylu, ale nějak mám - SOUDĚ DLE SKENU - z F100 lepší fotky než z HP5+. je jedno jestli svitek nebo perfo, ale prostě snímky z F100 mají tak nějak větší šťávu, zatímco z HP5+ jsou takové mdlé. možná kontrast, možná polotóny, nevím, ale tohle je můj dosavadní dojem (ID11, Excel, to je jedno). Má někdo podobnou zkušenost?
  • 0

#271 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 30 říjen 2013 - 22:25:10

Což mi připomnělo, vyveďte mě kdyžtak z omylu, ale nějak mám - SOUDĚ DLE SKENU - z F100 lepší fotky než z HP5+. je jedno jestli svitek nebo perfo, ale prostě snímky z F100 mají tak nějak větší šťávu, zatímco z HP5+ jsou takové mdlé. možná kontrast, možná polotóny, nevím, ale tohle je můj dosavadní dojem (ID11, Excel, to je jedno). Má někdo podobnou zkušenost?

100 vs 400, .....nic? :roll: Jabka , hrušky...nic? :roll:
  • 0

#272 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 30 říjen 2013 - 22:27:47

nepovažoval jsem za nutné zrovna tohle kontatovat. ale obyvkle bývá HP5 bráno spolu s triX za špičku v klasické emulzi, zatímco na F100 se často spíš nadává.
  • 0

#273 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 30 říjen 2013 - 22:50:33

nojo, jenže ta hruška je sladší a měkčí, a to jabko křupavější... a dá se z něj udělat štrůdl.
  • 0

#274 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 31 říjen 2013 - 08:22:57

A obojí jde prohnat trubkama :-P
  • 1

#275 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 31 říjen 2013 - 08:24:15

A obojí jde prohnat trubkama :-P

Ale z hrušek neuděláš víno ;)
  • 0

#276 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 31 říjen 2013 - 09:06:03

a po jabčáku bolí hlava...
  • 0

#277 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 31 říjen 2013 - 15:17:45

Proč by to z hrušek nešlo? A jabčák nemusí být nezbytně špatný :-)
  • 1

#278 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 listopad 2013 - 09:53:35

Vyvolávám planfilmy foma100 9x12 z letošního roku (přes léto nevyvolávám), sem-tam nějaká ta dírka tam je, ale jsem až překvapen jak to zatím vypadá dobře. Několik výstřelů z brokovnice tam sice mám, ale jsou to výhradně plany, co jsem přebíjel v terénu ve fotorukávu = je to prach a né dírky. Uvidíme ještě pod zvětšovákem.
Jeden masivní průstřel tam mám taky, asi 4mm průměr, ale to se mi slepily dva plany k sobě a strhla se zadní vrstva jednoho planu a zabránila provolání toho druhého :).
  • 0

#279 Rosi

Rosi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 221 příspěvků(y)
  • LocationStřední Čechy/Východní Čechy
Reputace: 104

Publikováno 18 listopad 2013 - 10:36:35

Někde jsem tu četl kritiku na kombinaci Foma materiálů a R09, já mám úplně opačnou zkušenost a jsem spokojen.
Fomácký materiál používám jak ve svitku, tak plany 9x12 a 13x18, svitek občas má nějaké "mouchy", ale nebudu soudit,
když si nejsem jist tím, že jevy na negativu jsem si nezpůsobil svou neopatrností sám. Formáty 9x12 a 13x18
mi lezou absolutně bez problémů, volám většinou ve zředěnějším roztoku (1+50 - 1+100). Tolik má zkušenost
s Fomou.
  • 1

#280 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 18 listopad 2013 - 15:31:18

Někde jsem tu četl kritiku na kombinaci Foma materiálů a R09, já mám úplně opačnou zkušenost a jsem spokojen.
Fomácký materiál používám jak ve svitku, tak plany 9x12 a 13x18, svitek občas má nějaké "mouchy", ale nebudu soudit,
když si nejsem jist tím, že jevy na negativu jsem si nezpůsobil svou neopatrností sám. Formáty 9x12 a 13x18
mi lezou absolutně bez problémů, volám většinou ve zředěnějším roztoku (1+50 - 1+100). Tolik má zkušenost
s Fomou.


já doplním ty svitky - používám F100 i F400 v kombinaci s R09 1:25 a 1:50 (1:100 málo kdy) a s výsledky jsem nadmíru spokojen
  • 1

#281 Xyz255

Xyz255

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 listopad 2013 - 11:21:01

Pokud správně vytušuji téma, tak se přidám s nekritickým názorem na matroš od Fomy. Zkusil jsem na začátek všecky citlivosti ilford/foma, vyvolaný po různu R09 nebo LQN (přerušovač fomacitro a kyselej rychloustalovač od fomy vždycky) a rozdíl jsem neviděl žádnej (možná, že nemám pořádně cvičený oko :P), pominu-li cenu, kvůli které jsem zahnízdil u fomy se vším (papíry, chemie, filmy). Snad jen možná jeden vroubek nedávno jsem měl, ale to jsem možná udělal já při stírání vody, takový Valles Marineris na filmu přes celou jeho délku. Navíc, buď tady nebo někde jinde, jsem četl, že Saudek dělal celou kariéru na fomu a podívejme, co mu leze za obrázky...
  • 0

#282 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 5 prosinec 2013 - 11:22:53

Jen tak...

Přiložený soubor (y)


  • 0

#283 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 5 prosinec 2013 - 12:24:23

pěkný.
A pravdiví, ja z foma materiáli nemám problém.
  • 0

#284 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 798 příspěvků(y)
Reputace: 2 155

Publikováno 5 prosinec 2013 - 13:51:42

jak v zivote
.
nesmime mit ocekavani

Jen tak...


  • 0

#285 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 17 leden 2014 - 22:26:06

S tou Fomou je to vážně těžký, Stovku ve svitku prostě používám, zatím mě nezklamala, na rozdíl od kinofilmu, tam mám už pár zklamání.... Fakt mě to štve, je to vážně o tom, jak poctivě ta firma bere výstupní kontrolu... ale dovedu si představit, že přísnější kontrola by zvedla cenu... náklady na lidi a i to, že by se prostě část produkce vyřadila. Ale myslím, že je to dílem i nepoctivost a vlastně neschopnost. Vemte si, jak prostě není Foma schopná zákazníkům vysvětlit rozdíl mezi normální stovkou a "profesionální" stovkou. Je tam cenovej rozdíl, čili se to asi liší, ale zákaznictvo se dohaduje, co tím básník (Foma) myslí. Dle mýho by se to člověk měl dozvědět už na obalu, nebo alespoň na jejich webu. Tohle vlákno měm zajímalo, protože léta řeším rozdíl profi - neprofi... ale toto vlákno dokazuje, že to prostě nikdo neví... všechno jsou jenom dohady... prostě takový voodoo... Přidám svou teorii. Kamarád vyštrachal někde na jejich webu, že prej profi má speciální povrch pro snadnější retušování... ale mě se to z jejich webu vydolovat nepodařilo... čili to zase je asi dohad...


Člověk se to doví právě z obalu. Rozdělej si krabičku od filmu a na vnitřní straně je uvedena tato informace: FOMAPAN 100 PROFESSIONAL Černobílý panchromatický film s vysokou rozlišovací schopností a vynikající zrnitostí, určený pro snímkovou fotografii. Pro usnadnění retuše je film oboustranně matován.
V diskusi se objevuje mnoho stížností na vypadanou emulzi. Možná proto je film připraven pro snadnou retuši :smile:) To ale ode mne není hezké. Já na tento film dělám, dnes už téměř výhradně, a krom jednoho nebo dvou filmů, kde jsem na okraji měl místa s nestejnoměrným provoláním, neměl jsem nikdy problém s vypadanou emulzí. Pokud nějaké vady byly tak pocházely ode mne.
  • 1

#286 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 14 březen 2016 - 17:46:30

Foma 100/120 professional sa objavila na f....cz, no idem vyskusat prvych desat, uvidime, inak 100 bez profi funguje veeelmi dobre, tak uvidime:)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních