Přejít na obsah


Fotka

FOMA 100 PROF/nePROF


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
285 odpovědí na toto téma

#151 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 29 září 2013 - 10:59:33

Flex- jsi drzý a vyzívavý .
  • 2

#152 Flex

Flex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • Locationu Brna
Reputace: 19

Publikováno 29 září 2013 - 11:13:35

Máš bebínko??.))))) Nauč se nejdřív češťynu, moulo:)))
  • -5

#153 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 září 2013 - 13:29:27

co když zmíněný výraz souvisí se zíváním?
!
  • 1

#154 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 29 září 2013 - 15:49:36

Máš bebínko??.))))) Nauč se nejdřív češťynu, moulo:)))

Neboj já samozřejmě vím jaké ý tam má být. Ten co tady něco neví jsi ty. :rolleyes:
  • 0

#155 Flex

Flex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • Locationu Brna
Reputace: 19

Publikováno 29 září 2013 - 16:23:13


Máš bebínko??.))))) Nauč se nejdřív češťynu, moulo:)))

Neboj já samozřejmě vím jaké ý tam má být. Ten co tady něco neví jsi ty. :rolleyes:


No ano, pochopitelně, jak jinak, to je velmi uvěřitelné:)))))))))))))))))
  • 1

#156 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 064 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 29 září 2013 - 19:21:11

Budem se tu zkoušet z pravopisu? Neni to na hovno?
  • 2

#157 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 29 září 2013 - 19:31:29

... zkoušet se nemusíme... ale někdy je tu vyjadřování podivuhodně temné obsahem, někdy je temné formou, a někdy obojím... a nemusí tu být temné úplně vše, že? :)
  • 0

#158 Flex

Flex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • Locationu Brna
Reputace: 19

Publikováno 30 září 2013 - 04:42:28

Budem se tu zkoušet z pravopisu? Neni to na hovno?


Ono nic jinýho nezbývá, když na jednoduchou otázku dostaneš tisíc mimoňských neuroreakcí:))))))))))))))
  • 1

#159 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 30 září 2013 - 07:24:49


Budem se tu zkoušet z pravopisu? Neni to na hovno?


Ono nic jinýho nezbývá, když na jednoduchou otázku dostaneš tisíc mimoňských neuroreakcí :))))))))))))))


Zbývá. Nauč se klást otázky tak, aby umožňovaly skutečně jen a pouze jednoduchou odpověď.
  • 1

#160 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 září 2013 - 07:44:34

Ono nic jinýho nezbývá, když na jednoduchou otázku dostaneš tisíc mimoňských neuroreakcí :)/>)))))))))))))

Vážený příteli, nenech prchlivost cloumat svým majestátem. Jistě bys dostal relevantní odpověď, kdyby místo nerudných reakcí:
- sis vybral správné vlákno, nebo založil nové,
- napsal správně název filmu, tak jak jej uvádí výrobce a jak je napsáno velkým písmem na krabičce,
- podrobněji popsal proces, jakým jsi došel k neuspokojivému výsledku.
Věř tomu, že je zde dost účastníků, nadprůměrně ochotných pomoci. A při tvém úctyhodném věku - vzhledem k tomu, že mnoha z nás již je přes padesát i šedesát a ty jsi "negativy vyvolával už když jste ještě mnohý ani nebyl na světě" - bys mohl vědět, že dobré slovo otevírá i železná vrata.
  • 3

#161 Flex

Flex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • Locationu Brna
Reputace: 19

Publikováno 30 září 2013 - 08:23:44

:)))) Se mnou nic necloumá, veličenstvo.)))). Kdyby jsou chyby. Nejdříve upravte ctihodní kmeti celé fórum do škatulek ať nikde nic nepřebývá nebo nechybí, pak jistě bude mé OT nepřístojně vyčnívat a urychleně poběží NA MÍSTO!.)), pak mě posté povězte, že nevíte vůbec jak odpovědět na dotaz, má-li být na Ilfordu negativu 100 firemní značení spíše šedé, nebo černé, při naprosto běžném vyvolávání, žádný pušování ani nic podobnýho zmiňováno není, no a pak určitě nepochybuju o tom, že je zde nepřeberně fundovaných kapacit kdykoli ochotně poradit, zvlášť když pokorně zmiňuji, že Ilford 100 /kolik tak jen může být těch naprosto odlišných druhů Ilfordů 100??.)))/ je mým prvním pokusem v životě po dlouhé době nefocení:))) A snad, jednou, pokud mě pro drzost a vyzÍvavost dřív nezablokují, až budu mít kolem 1000 - 2000 příspěvků, budu jistě již dobrým fotografem:)))))))))))))))
  • 1

#162 Flex

Flex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • Locationu Brna
Reputace: 19

Publikováno 30 září 2013 - 08:24:48



Budem se tu zkoušet z pravopisu? Neni to na hovno?


Ono nic jinýho nezbývá, když na jednoduchou otázku dostaneš tisíc mimoňských neuroreakcí :))))))))))))))


Zbývá. Nauč se klást otázky tak, aby umožňovaly skutečně jen a pouze jednoduchou odpověď.



Jednoduchá byla dost, příště tedy ještě zjednoduším:)))))))) Zatím nic jinýho nezbývá:))))
  • 1

#163 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 30 září 2013 - 08:38:32

Přesně pro takové lidi vynalezli digitál.
  • 4

#164 Flex

Flex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • Locationu Brna
Reputace: 19

Publikováno 30 září 2013 - 08:51:27

Ještě že ti vynalezli brejle a čepici, jinak by ses tu ani nemoh ukázat:))))))))))))))))))))))))
  • -1

#165 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 září 2013 - 08:56:36

Přesně pro takové lidi vynalezli digitál.

Nezbývá než souhlasit.
  • 1

#166 Flex

Flex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • Locationu Brna
Reputace: 19

Publikováno 30 září 2013 - 09:11:31

No Luboszzi, dle tvých fotografických výsledků a češťyny bych ten digitál doporučil hlavně tobě:))) Nehledě že ani nevíš s čím souhlasíš:))))))))))))
  • 1

#167 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 září 2013 - 10:33:07

No Luboszzi, dle tvých fotografických výsledků a češťyny bych ten digitál doporučil hlavně tobě :))) Nehledě že ani nevíš s čím souhlasíš :))))))))))))

Okecat se dá cokoli B)
  • 0

#168 Flex

Flex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • Locationu Brna
Reputace: 19

Publikováno 30 září 2013 - 10:39:00


No Luboszzi, dle tvých fotografických výsledků a češťyny bych ten digitál doporučil hlavně tobě :))) Nehledě že ani nevíš s čím souhlasíš :))))))))))))

Okecat se dá cokoli B)


No tak nekecej.:)))
  • 0

#169 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 září 2013 - 11:41:32

Flexi, za tvé vystupování zde ve vlákně máš první varování od moderátorů. Na takovýhle zpovykance tu není nikdo zvědavej...
  • 0

#170 Flex

Flex

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • Locationu Brna
Reputace: 19

Publikováno 30 září 2013 - 11:48:00

Já zas nejsem zvědavej na vaše povýšenecký kydy, hošánci, nevím na co si tu hrajete:) Klidně si mázni, ať se ti to neprovalí bokem. Četl jsi vůbec moji obyčejnou, jednoduchou otázku a jak se do mě nazuli ostatní?? Těm tu kryješ záda??.)))))))) . Tak se trochu vzpamatuj, kydoni:))))))))))
  • -3

#171 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 září 2013 - 12:29:31

Ok - Flex dostává ban.
Dál se k tomu prosím nevracejte a nereagujte, ať nemusím uzamykat vlákno. Díky.
  • 1

#172 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 30 září 2013 - 12:39:22

Já už si tu poněkolikáté všiml zajímavého fenoménu. A to tu nejsem dlouho. Přijde sem člověk, který přednese svůj dotaz. Na dotaz je možné položit správnou odpověď a třeba k ní přidat výtku, že se dotyčný ptá ve špatném vlákně, že nespecifikoval dobře konkrétní situaci, případně která část otázky na TK patří a která ne.

Ovšem místo odpovědi se na něj sletí několik místních, kteří si dají za úkol ho trollsky rozcupovat za pomocí pravopisných chyb a osobních narážek (co to píšeš, to jsi přišel z hospody? Jsi drzý a vyzívavý...) Dobře, uznávám, že od člověka, v jehož podčárníku je tvrzení, že zážitek nemusí být říjemný, ale musí být silný, se to dá čekat, ale skutečně je tohle tón do kterého se mají ladit zdejší diskuze?

Já jsem prostě asi mladá škola, s některými lidmi si nerozumím, ale snažím se neurážet, neodsuzovat, věřím ve slušnost nehledám zlý úmysl tam, kde je to vysvětlitelné lidskou blbostí. Ale když jsem sem přišel a pozoroval některé reakce... No, nepatří mi to tu a ať to tu majitel má, jaké chce, ale není to často radostný pohled do vláken.

Většina neshod tu vzniká tak, že po prvním ze zcela perfektně formulovaném příspěvku přesila zažene nováčka do defensivy.
  • 1

#173 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 30 září 2013 - 13:21:56

Já už si tu poněkolikáté všiml zajímavého fenoménu. A to tu nejsem dlouho. Přijde sem člověk, který přednese svůj dotaz. Na dotaz je možné položit správnou odpověď a třeba k ní přidat výtku, že se dotyčný ptá ve špatném vlákně, že nespecifikoval dobře konkrétní situaci, případně která část otázky na TK patří a která ne.

Ovšem místo odpovědi se na něj sletí několik místních, kteří si dají za úkol ho trollsky rozcupovat za pomocí pravopisných chyb a osobních narážek (co to píšeš, to jsi přišel z hospody? Jsi drzý a vyzívavý...) Dobře, uznávám, že od člověka, v jehož podčárníku je tvrzení, že zážitek nemusí být říjemný, ale musí být silný, se to dá čekat, ale skutečně je tohle tón do kterého se mají ladit zdejší diskuze?

Já jsem prostě asi mladá škola, s některými lidmi si nerozumím, ale snažím se neurážet, neodsuzovat, věřím ve slušnost nehledám zlý úmysl tam, kde je to vysvětlitelné lidskou blbostí. Ale když jsem sem přišel a pozoroval některé reakce... No, nepatří mi to tu a ať to tu majitel má, jaké chce, ale není to často radostný pohled do vláken.

Většina neshod tu vzniká tak, že po prvním ze zcela perfektně formulovaném příspěvku přesila zažene nováčka do defensivy.

Sice se zde již nemáme k tomuto tématu vyjadřovat a já chtěl to dodržet přesto musím reagovat na tvůj příspěvek.Pokud někdo kdo je na něco upozorněn a začne svoji diskuzi vést ve stylu :" tak ZA A, ZA B , ZA C ...." tak prostě drzý je , myslím že to musí z takové komunikace vyčíst každý. Chovat se zde takhle a ještě jako nováček který po někom něco chce je zarážející. Z hospody jsem nepřišel, nevím jak ty ale já dopoledne v neděli do hospody nechodím!
  • 1

#174 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 30 září 2013 - 13:35:35

Kolegovia, ukľudnite vášne ;) ILFORD používam skôr okrajovo, ale minimálne dva druhy Ilford 100 existujú: Ilford Pan 100 a Ilford Delta 100. :) Kolega Flex sa tiež nemusel pajediť a stačilo siahnúť po krabičke filmu, nie? ;) No a na záver nájsť správne vlákno.
  • 1

#175 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 30 září 2013 - 15:05:26

prosím vlákno promazat! jde-li to

zajimají mě zkušenosti s fomapanem
několik let používám fomapan 100 profes. exponuji na ISO 50 a nemám s tím problém
Rovněž tento film používám v planfilmu 8x10, tam sem tam zjišťuji dírku v emulzi, ale minimálně
  • 2

#176 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 30 září 2013 - 15:28:12

Ahoj Edito. Jsem tě dlouho "nečetl". Taky používám Fomu 100 a právě mi přišla její zásilka. Tak doufám, že nedopadne jak někteří psali s dírama a pod.
  • 0

#177 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 září 2013 - 15:48:02

prosím vlákno promazat! jde-li to

zajimají mě zkušenosti s fomapanem
několik let používám fomapan 100 profes. exponuji na ISO 50 a nemám s tím problém
Rovněž tento film používám v planfilmu 8x10, tam sem tam zjišťuji dírku v emulzi, ale minimálně

Já to zas někdy dělám opačně,100 jako 400 jenom ve svitku.Zrnitost tolik nenaskočí,kresba ve stínech se dost ztrácí.
  • 0

#178 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 září 2013 - 16:12:45

Ja síce zo zvitkom veľa nerobím, skôr len tak pre radosť, mojim hlavným formátom je kino, ale minulý týždeň som dofotil a vyvolal Fomu 200, a nezistil som na nej žiadne problémy, podložka je úplne číra, čo som aj bol prekvapený. Fotené na nominál, Microphen podľa predpisu, kyslý ustaľovač. Skúšal som rolkazetu Plaubel Makina s Certrotropom 6,5x9.
  • 0

#179 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 30 září 2013 - 16:13:56

Fomu 100 používám pouze jako plan 13x18 a to skrzevá tu cenu. :rolleyes:
Pokud tam není občas jak praví Eda kousíček emulze pryč (jako že občas je :angry: ) tak taky nevidím problém.
  • 0

#180 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 1 říjen 2013 - 10:46:05

Tak včera jsem vyvolal plan foma 100 13x18 z nově načatého balení. Napočítal jsem 25 vypadených kousků emulze. Vše soustředěno do asi 1/4 filmu směrem od rohu. K......a :angry:
Pokud to bude i na ostatních tak to fomě vracím a končím s filmy od fomy.
Doufám že to byla jen náhoda či špatná konstalace hvězd. To se mi ještě nestalo.
  • 0

#181 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 1 říjen 2013 - 10:57:17

Na planu jsem "zatim" mel pouze vzdy jedno, dve vypadle kousky. Obcas prekvapive zadne (na 8x10). Nove baleni uz od nich nekupuji, zasobil jsem se Ilfordy (byt za jinou cenu, kvalita je nekde jinde a hlavne nezavisle na sarzi)
  • 0

#182 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 1 říjen 2013 - 11:13:22

A já si pořád řikal, co dělám při zpracování svitků foma 100 špatně, že tam mam díry. A vono to možná výjimečně nebude mnou. No na takový to domácí foceníčko, když se člověk v podstatě učí cvakat, je to asi dobrý. Ale když už se mi třeba fotka celkem povede, a pak je tam díra v emulzi, to zamrzí. Postupně docházim k závěru, že to asi nebude ta správná volba. Oproti tomu s papírama žádnej problém nemam
  • 0

#183 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 1 říjen 2013 - 11:14:35

Já váhal nad těma Ilfordama, že já skrblík do nešel :roll:
  • 0

#184 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 1 říjen 2013 - 11:16:40

Já váhal nad těma Ilfordama, že já skrblík do nešel :roll:

do nich nešel :oops:
  • 0

#185 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 1 říjen 2013 - 12:09:32

bych má tu blbou vlastnost, že se špatně honí... když se před nějakým časem dělal hromadnej nákup Trixů (320) ve 4x5" , tak jsem neměl dost peněz a taky jistou kameru na tento formát. Dnes lituji, že jsem se nezadlužil a aspoň stovku si jich nevzal... včera mé první vyvolané plany Fomy 100 a abych sháněl retušovací sadu :-(
  • 0

#186 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 1 říjen 2013 - 18:02:46

Materiál Foma 100 je fajnový v porovnání cena výkon. Takhle bych to asi bral. I v těch planech 4x5. Když dám double (2 plany na jeden motiv) jsem pořád na menší částce než jedno zmáčknutí s FP4. Výše zmiňované výhodné a zázračné trojbalení jsem naštěstí nezkoušel.
  • 0

#187 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 064 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 1 říjen 2013 - 22:18:27

Covece, ja ti nevim: fotit a vyvolavat vsechno dvakrat jen proto, aby se neco neposralo, je megavopruz. Chapu, ze clovek nad Ilfordem vaha, kdyz jde o velky formaty: 8x10 apod. Tam jsou ceny sileny. Ale nevidim jakejkoli duvod vahat nad Ilfordem u formatu 4x5 kvuli par stovkam. To mi pripada nepochopitelny, absurdni. Za 25ks Ilfordu FP-4 dam asi 1200. To je velmi slusna cena za tu kvalitu a spolehlivost. Krom toho me motivuje k tomu, abych to neplacal bez rozmyslu.
  • 0

#188 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 1 říjen 2013 - 22:40:08

S tou Fomou je to vážně těžký, Stovku ve svitku prostě používám, zatím mě nezklamala, na rozdíl od kinofilmu, tam mám už pár zklamání.... Fakt mě to štve, je to vážně o tom, jak poctivě ta firma bere výstupní kontrolu... ale dovedu si představit, že přísnější kontrola by zvedla cenu... náklady na lidi a i to, že by se prostě část produkce vyřadila. Ale myslím, že je to dílem i nepoctivost a vlastně neschopnost. Vemte si, jak prostě není Foma schopná zákazníkům vysvětlit rozdíl mezi normální stovkou a "profesionální" stovkou. Je tam cenovej rozdíl, čili se to asi liší, ale zákaznictvo se dohaduje, co tím básník (Foma) myslí. Dle mýho by se to člověk měl dozvědět už na obalu, nebo alespoň na jejich webu. Tohle vlákno měm zajímalo, protože léta řeším rozdíl profi - neprofi... ale toto vlákno dokazuje, že to prostě nikdo neví... všechno jsou jenom dohady... prostě takový voodoo... Přidám svou teorii. Kamarád vyštrachal někde na jejich webu, že prej profi má speciální povrch pro snadnější retušování... ale mě se to z jejich webu vydolovat nepodařilo... čili to zase je asi dohad...
  • 0

#189 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 říjen 2013 - 02:22:19

At koukám jak koukám do nabídky fomy,profesionálku tam nevidím.Mají tam pouze Clasik.
  • 0

#190 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 2 říjen 2013 - 03:00:27

At koukám jak koukám do nabídky fomy,profesionálku tam nevidím.Mají tam pouze Clasik.


http://fomaobchod.cz.../svitkovefilmy/ a další na té stránce. Foma má nějak divně dělanou nabídku na svých stránkách, pokud nevíš, co chceš, tak jim do krámu nelez. Tedy rád bych se mýlil v tomto pohledu na jejich strategii...
  • 0

#191 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 064 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 2 říjen 2013 - 08:16:23

Pamatuju si dobre, ze kdyz s tim "profesionalem" zacali, psali to v letaku i v reklamach prave o tom jinem povrchu pro lepsi retusovani, v tom ze tkvi ten rozdil. To zduraznovali i kdyz prisli se dvoustovkou, ktera tenkrat byla mnohem zajimavejsi film nez stovka, hlavne tonalne. Mela isice vetsi zrno nez ilfordacky a kodakovy ctyrstovky, ale tony mela krasny. Stovka byla na prd, kdyz se fotilo na slunicku, sla rychle do kontrastu. Je to tak pred nejakejma skoro dvaceti lety, ale dnes se teda informacne nepretrhnou.
  • 0

#192 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 064 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 2 říjen 2013 - 08:20:03

Jinak jeste jedna vec k ouvaze: ze vsech formatu je treba uplatnovat nejvetsi technicky pozadavky na kinofilm. Kontaktovat to nema cenu, musi se zvetsovat a v pomeru k negativu zvetsovat hodne. Musi tam byt nejostejsi skla, nejlepsi zvetsovaci objektiv a maximum informaci na negativu. Takovejch 8x10 se da nafotit podprumernym sklem nebo cockou z brejli na proslej fomapan a jen zkontaktovat a mate krasnou fotku s milionem podtonu a dostatecnym rozlisenim. At koukam jak koukam, vychazi mi, ze do kinofilmovyho aparatu patri kodak nebo ilford.
  • 2

#193 rumpal

rumpal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationDubné - The city of Šlágr TV:)
Reputace: 1

Publikováno 2 říjen 2013 - 08:44:02

Jinak jeste jedna vec k ouvaze: ze vsech formatu je treba uplatnovat nejvetsi technicky pozadavky na kinofilm. Kontaktovat to nema cenu, musi se zvetsovat a v pomeru k negativu zvetsovat hodne. Musi tam byt nejostejsi skla, nejlepsi zvetsovaci objektiv a maximum informaci na negativu. Takovejch 8x10 se da nafotit podprumernym sklem nebo cockou z brejli na proslej fomapan a jen zkontaktovat a mate krasnou fotku s milionem podtonu a dostatecnym rozlisenim. At koukam jak koukam, vychazi mi, ze do kinofilmovyho aparatu patri kodak nebo ilford.

Určitě bych ještě nezapomněl na Fuji Across :cool: , jinak sorry za OT
  • 0

#194 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 2 říjen 2013 - 08:45:05

Professional má hezčí krabičku a o to přece jde, ne?

Jinak už to tu asi bylo napsáno několikrát, ale opakování je matka moudrosti: Prof. je z prostředka role, díky čemuž by na něm mohlo být méně vad, zatímco Classic je z krajů (nebo začátků a konců?). Já sám jsem žádný rozdíl nezaznamenal.

Jinak se skromně domnívám, že nějaký zlepšení očekávat nemůžeme. Kdo tam byl na exkurzi, tak viděl tu postbolševickou fabriku. IMHO má jen dvě možnosti: buď jet dál jako doposud, nebo skončit. Jsem pro první variantu a držím jim palce. Na pořádné investice do vývoje nemají, zvýšit kapacitu asi taky nemohou (mají jedinou polejvací linku, druhou co měli už zlikvidovali), nehledě na to, že by to stejně nejspíš neprodali. Vy Fomu pořád srovnáváte s Ilfodem a Kodakem, ale nepřijde mi to úplně fér. To jsou firmy, které měly k dispozici mnohem větší trhy a k tomu svobodu ve vývoji. Dnes díky tomu mají k dispozici špičkové technologie a mnohem větší kapacitu. Naproti tomu Foma musela přežít v rámci RVHP. Nevím jak přímo ve Fomě, ale např. automobilky měly politicky určeno co smí a nesmí vyrábět, skutečný vývoj často probíhal tajně, pokud vůbec probíhal, a novinky se dostávaly do výroby v lepším případě jen o generaci později. K tomu nedostatek všeho, jen šikovných lidí bylo dost (televizní show Přemka Podlahy).
Já prostě Fomu obdivuji, že dokázala tohle všechno přežít a dodnes vyrábí filmy, papíry i chemii. I když je kvalita různorodá.
Klidne foťte na co chcete, v dnešním otevřeném světě je naštěstí z čeho vybírat, ale až neviditelná ruka trhu, nebo něco jinýho, způsobí že skončí další výrobce filmu, bude to škoda...
  • 9

#195 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 2 říjen 2013 - 09:31:20

zdar !

ako tak sledujem diskusiu neda mi trochu neprispiet.

Ja som zacal fotit na kinofilm - Fomapan 100/400 a Ilford HP5 Plus. Nechcem hodnotit ani jeden film ale par krat som si vsimol ze ludia sa stazuju na skrabance na filme, vypadnutu emulziu atd.
Treba si uvedomit ze Fomu zacinaju takmer vzdy pouzivat uplny zaciatocnici , lebo je lacna a dostupna. A kazdy zaciatocnik ma kopec talentu lubovolnym sposobom poskodit film (skrabance, dierky na emulzii, ze vyvolanie atd... ) potom pride sem a ukazuju priklady poskodenia. Samozrejme vsetci pokrocili to hodia na Fomu a ich "ne"kvalitu. Ale mne sa tieto neduhy stavali aj s Fomou ale aj s Ilfordom !


Potom som presiel na zvitky - Kodak Tri-X 400 a Fomapan 100. Od vtedy som tieto poskodenia na Fome nevidel, ale je to aj tym ze sa moje schopnosti rapidne zlepsili a film si viem vyvolat bez poskodenia.

Ja budem nadalej kupovat Fomapan 100 lebo ma stoji 3Eur/kus a na fotenie to uplne staci. Ked budem potrebovat 100% kvalitu tak si vytiahnem Tri-X za 4,80 Eura a ked chutovku tak Efke 25. A priznam sa ze radsej dam tie peniaze ceskej firme a sem tam sa moze stat ze sa nieco dokasle, ako to posielat Kodaku/Ilfordu. Nemyslim ze vsetci co tu nadavaju na Fomu potrebuju perfektnu kvalitu, staci im velmi dobra.

Myslim ze s tou Fomou to je ako ked idete do lokalnej hospody kde si varia pivo sami. Vzdy je ine, raz chuti viac, inokedy menej ,ale to je pre mna to caro ! Ale tiez rozumiem ludom co pri foteni zaziju duchovny orgazmus, doma vymachaju film vo vyvojke a su tam poskodenia tak pride velmi velke sklamanie. Ja mam napriklad Ilford HP5 Plus z Mont Blancu so skrabancami cez cele policko.

Kvalita papiera od Foma je uplne ina liga a smelo moze konkurovat hociktoremu inemu vyrobcovi.
  • 1

#196 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 2 říjen 2013 - 10:13:47

Pokud pomineme díry v emulzi, nečistoty a různé škrábance, jak tady často píšete. Má Foma Pro a Nepro i další, drobné, ale rozdíly. Jde spíš o rozdíly, které neovlivňují fotografii ale usnadňují, nebo naopak ztěžují její používání. Zrovna jsem dofotil svitek označený jako profesionál a založil klassic.
Krycí papírový pás je z jiného materiálu. Pocitově příjenější je u Prof.
Značky (čísla) jednotlivých snímků nejsou zdaleka tak dobře vidět, jak u Prof a nesedí na střed okénka. Prof, byl perfektně uprostřed a četli se taky skvěle.
Z filmu Profesional jsem měl o něco lepší pocit.
Zdali to vůbec má nějaký vliv na výslední fotografie, nevím.
  • 0

#197 Standulin

Standulin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 349 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 94

Publikováno 2 říjen 2013 - 10:18:47

Jinak už to tu asi bylo napsáno několikrát, ale opakování je matka moudrosti: Prof. je z prostředka role, díky čemuž by na něm mohlo být méně vad, zatímco Classic je z krajů (nebo začátků a konců?). Já sám jsem žádný rozdíl nezaznamenal


No to, že to tu bylo napsáno několikrát vůbec neznamená, že je to pravda přece. Naopak hrozí (a možná se to už stalo), že tím opakováním se z toho stane "pravda". Osobně se kloním k teorii povrchu vhodném k retuši. A to proto, že lidi od kterých to mám se opírají o oficiální zdroje, i když buď velmi staré, nebo Fomou utajované.

Teorie o středu pásu je tak trochu neuvěřitelná, zní to tak nějak laicky, jakože někdo, kdo neví nic o procesu výroby se snaží najít vysvětlení. Možná zkusím spálit krabičky od filmů a popel hodím do logru od kafe a zkusím z toho něco vyčíst.
  • 0

#198 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 2 říjen 2013 - 10:55:51

Zrovna jsem dofotil svitek označený jako profesionál a založil klassic.
Krycí papírový pás je z jiného materiálu. Pocitově příjenější je u Prof.
Značky (čísla) jednotlivých snímků nejsou zdaleka tak dobře vidět, jak u Prof a nesedí na střed okénka. Prof, byl perfektně uprostřed a četli se taky skvěle.

Byly ty filmy ze stejné doby? Krycí pás se mohl měnit časem, podle toho, jaký materiál se jim zrovna podařilo sehnat. Bez ohledu na to, jestli to byl profi nebo neprofi. Totéž se týká matného povrchu podložky, vhodnějšího pro retuš. Mají ho všechny svitky a plany, profi-neprofi, ale může se lišit podle materiálu (výrobce) podložky.
  • 0

#199 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 říjen 2013 - 20:55:27

no my co jezdíme občas do továrny můžeme potvrdit, že to řezání verze prof ze středu pásu nám bylo potvrzeno lidmi, kteří tam pracují
lidmi dělnických profesí i pracující inteligencí
jinak je při té záležitosti pochopitelně tma, či infratma, takže nejsou důkazy
-
já mám fomu rád, ale když mi přijede zítra posedět před kameru slavná zpěvačka, tak si ji domluvím na pátou
ráno v sedm na vlak do prahy, koupit lístky fp4, v poledne doma, ve dvě několik zkušebních záběrů a o páté dobrý den, milostivá

místo činu:

  • 0

#200 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 3 říjen 2013 - 08:55:38

Na nePROF mi zůstali na negativu kolečka. U PROF jsem to nikdy nezaznamenal. Netuším jestli to je náhoda, nebo mají PROF filmy lepší podkladový papír.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních