Přejít na obsah


Fotka

FOMA 100 PROF/nePROF


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
285 odpovědí na toto téma

#201 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 064 příspěvků(y)
Reputace: 385

Publikováno 3 říjen 2013 - 14:08:46

Ja taky nerikam zavrit Fomu: papiry delaji dobre/nektere/, v tom je jejich sila.
  • 0

#202 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 3 říjen 2013 - 14:45:25

Ja taky nerikam zavrit Fomu: papiry delaji dobre/nektere/, v tom je jejich sila.


Některé - dokonce někdy i dva, tři kusy v jednom balení :D
  • 0

#203 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 3 říjen 2013 - 15:41:05


Ja taky nerikam zavrit Fomu: papiry delaji dobre/nektere/, v tom je jejich sila.


Některé - dokonce někdy i dva, tři kusy v jednom balení :D


No a? Sazka, tam máš ještě menší šance na úspěch, a jak je populární! :-)
  • 2

#204 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 064 příspěvků(y)
Reputace: 385

Publikováno 3 říjen 2013 - 20:39:55

Dlouhodobe nejvyrovnanejsi jsou fomaspeedy normal matne. Ty jsou skvely.
  • 1

#205 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 3 říjen 2013 - 23:31:33

je zajímaví že já problémy nemám....
  • 0

#206 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 4 říjen 2013 - 05:30:35

je zajímaví že já problémy nemám....

No voni jsou ten president mají jinou karmu či co. :rolleyes:
Nebo voči na hovno :lol:
  • 0

#207 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 4 říjen 2013 - 08:05:08

Voči mám naprosto vpořádku. Zaprve bude zprávně.
  • 0

#208 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 4 říjen 2013 - 20:23:49

Pak ovšem nechápu jak taková firma může fungovat když pachá v podstatě sebevraždu. Představte si že byste přišli do pekárny a tam byly dva koše s rohlíkama. U jednoho by bylo napsaný "Rohlíky z roztápějící se a chladnoucí pece" a na druhým "Rohlíky z roztopený pece". Spíš si myslím že jsou lepší a horší šarže. Ty lepší se vyvezou a ty horší se pošlou do distribuce v tuzemsku. Hodí se na to nějaká akční cena a blbej čecháček si to koupí, ostatně jako všechno.

Ale cením si vašich odvah. Já Fomu používal leda na testování přístrojů po jejich nákupu v bazaru. Prohlédl jsem jestli to správně ostří a dělá stejný mezery mezi snímkama a pak to vyhodil. Jiná věc jsou papíry, i když někdy na ně taky dělám jen náhledy a to co fakt stojí za to jde na Ilfordy.
  • 0

#209 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 4 říjen 2013 - 22:37:32

No ale když to tak poslouchám (čtu) :huh: nedá mi to se neozvat, mnozí (také já) nejsou tak dobře finančně dopovaný, aby mohli cvakat ve stejném množství (nebo ještě lépe ve větším) na drahý kvalitní zahraniční materiál, pokud bych si měl vybrat jeden film nebo dva možná horší, či jeden papír nebo možná dva horší (možná i tři), asi zvolím raději druhou možnost, ano mohu zvolit tu první ale také tím sebe obětovat a polovinu z možného nafoceného prostě nefotit a jen se kochat očima (už se v mnohých případech tak děje), v tom případě nemusím pak cvakat na film vůbec, což by mne dost mrzelo... ostatně to je všeobecný problém dnešní ekonomiky, třeba u potravin, u oblečení, atd... nojo, někdo má a někdo nemá, někdo si dovolit může a někdo ne, samosebou kdybych měl tu možnost, volím lepší matroš, kodaky nejsou k zahození ale o takovou plnou krabici T-maxů si mohu jen nechat zdát, mám schovaných par ruliček lepších matrošů, nedávno jsem vzal Acros, samosebou pak při focení více váhám jestli cvaknout a tak se vlastně ochuzuji s tím, že to málo co zbude by mělo být vlastně lepší, ale také trochu zrazen sám sebou, zda-li jiný promrhaný záběr mohl být opravdu lepší, byť na levný film, proto jsem pak pokračoval cvakání s Fomou... takže se vlastně přiznávám, že u mne ta cena docela hraje, ostatně papíry mám povětšinou ze slev (i filmy) a tak si mohu dopřát luxus různých zkoušek a laborování si u zvětšováku, přiznejme, kolik slev a o kolik bylo na T-MAX, DELTU, Acros??? moc toho ne-e :angry: Proto jsem zatím s Fomou nadmíru spokojený, asi také, že žádné problémy, které by mne odrazovaly, jsem neměl a dyžtak se nějaké malé najdou, tak to beru za tu cenu jako součást, tak jako mám fotky z mládí v albumu také krásné šedivé či jinak nedokonalé, ale o tom to je, tak proč bych se měl kvůli lpění na kvalitě jakkoliv omezovat B) jest-li že se spokojím s tím méně kvalitním pro mne stále dobrým, zatím jsem na Fomu měl své nej snímky, krom pár jiných, a většina škrábanečků nebo pidiprachu se na papíru objeví ale to by se u mne stalo i s drahým materiálem :( tak nebudu zbytečně ničit drahý materiál... Přiznám se zrovna podruhé, chtěl jsem na začátku roku investovat do inverze ektachromů a chemie (ještě byli skladem), ale tak nějak jsem nakonec podlehl a místo kodaků si nedávno koupil tikitální mýdlo a u filmu zůstanu jen v klasický emulzi... :unsure: jo a kdybych měl koupit Fomu 100 (brzo to žačne být aktuelní) koupím classic, za to množství Prof/Class co jsem nacvakal jsem nepoznal viditelného rozdílu, a spíše mi vyhovuje čirá podložka u class ikdyž to může být rozdíl od série...

Takže asi v tom každý vidí něco jiného, pak se naskýtá takzvané filozofování o hovn€... -> proč to vůbec kupovat, proč se s tím trápit, proč si zbytečně kazit nejlepší snímky... také se jinak naskýtá i opačná myšlenka chudších, tedy proč právě přicházet o ty nejlepší snímky? ^_^ do galerky proto přidám raději další snímek, bych ty dřisty kecnul...

PS: nojo, omluvám su, opět tak nějak "Of Topik", ale je to těžké, když jsme každý nějaký, cvakáme každý nějak a ke své práci potřebujeme každý něco :ph34r:
  • 3

#210 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 4 říjen 2013 - 22:46:46

Dobrý večer, budu se snažit svou hřivnou do mlýna. Na Fomu 100 dělám s nějakými výjimkami od začátku, tedy od mého začátku se středním formátem. Zpracovávám teky fomu 100 ve svitku. Občas jsem dělal i na jiné filmy (Adox 125) a řídil sem se více či méně cenou materilálů. Jsem asi škrťa.
Jisté ale je, že nyní nemám s fomou větších problémů. Občas se vyskytne nejaké to zrnko vypadlé, ale vesměs to opraví pozitní retuš. Druhou věcí je ale to, že sem se s ní musel naučit dělat najít si vhodnou kombinaci všeho. Zkusil sem to a na poprvé mi to vyšlo a proto se toho držím jak najatý, nechci měnit nic, hodně se bojím, že si poseru celý proces.
Pokud by někoho zajímaly konkrétní věci tam mou kombinací je:
- přeexponovaní filmu min 1 - 4 clony dle kontrastu scény
- předmočení v destilce (cca 3 minuty) cca 18-22 st. teplé
- vyvolání v Instant krakolu 1+1 časem 4 a půl až 8 minut dle kontrastu scény
- přerušení pouze lehce kyselým rozokem kys. citronové - dle chuti - asi tak o neco mín jak sú kyselé nakládané oharky
- ustálení cca 6 - 10 minut dle vyčerpanosti - v klasickém umíchané kyselém ustalovači
- první praní v destilce (nekolikrát měněné) kde se snažím postupně snížit teplotu na kohoutkovou a poté vyperů minimálně 20 minut pod kohoutkem
- po tomto následuje opět destilka se smáčedlem a jde to na špagát. Vodu stírám kleštěma, ale vždy pod vodou promnu gumy kleští (bjím se vápených usazenin
- suším

Tento postup se mi osvědčil a funguje navzdory změnám různých šarží. Pověstné trojbalení kterým ve velkém disponuju jsem ještě nezkoušel a doufám, že to nevyvrátí mé předtstavy o tomto materiálu.

Dovolte mi prosím takovou malou úvahu. Když sem si pročátal toto vlákno, tak jsem nabyl takového nepříjemného dojmu, že foma 100 nesnáší některá s procesů, který jsou na ní páchany, snad některý druhy vývojek, teploty ... nevím.
Víte ale na co mám tak krapítek podezření? Na ustalovač!!! Třeba se v tom zhodnem, třeba mi tu mou teorii vyvrátíte, ale já si myslím a praxe mi to potvrdila, že foma 100 nemá ráda ty rychloustalovače na bázi thiosíranu amonného. Co vy nato?
  • 0

#211 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 4 říjen 2013 - 23:36:42

Mě se osvědčilo Fomapan 200 exponovat jako ISO 100 a vyvolat v R09 1:25, 20°C, 5 minut.
Při jiných kombinacích jsem míval problém s kontrastem.

Nicméně, Fomu mám z nějakého důvodu rád a jiný film bych si nekoupil.
Na ORWO NP55 teď fotím jen proto, že jsem ho dostal 60 metrů zcela zdarma.
  • 0

#212 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 5 říjen 2013 - 11:11:07

Vážení kolegové, dovolte drobnou poznámku k připomínce Krakenově. Rychloustalovač na bázi thiosíranu amonného, přesně
sulfanidsulfátu amonného, působí na fotografickou emulzi velmi rychle. Oproti normálnímu ustalovači, obsahujícím m.j. thiosíran sodný pracuje 3 - 4 x rychleji. Ideální koncentrace thiosíranu sodného v ustalovači se má pohybovat kolem 20 -30 %. Pokud jeho koncentrace přesáhne 50% nepracuje, protože nasycený roztok nepojme soli z fotografické vrstvy, které nebyly v emulzní vrstvě osvětleny. Thiosíran amonný je stabilní jen v neutrálních, nebo zásaditých roztocích, ne však v kyselých, kde se rozkládá na siřičitan a síru. Siřičitan se dále dehydratuje na oxid siřičitý. Thiosíran amonný rovněž
způsobuje rychlou korozi kovů. Ocel a nerezavějící ocel jsou zvláště citlivé na důlkovou korozi vyvolávanou thiosíranem amonným. ( Pro zvýšení odolnosti nerezavějící oceli proti důlkové korozi se do ní přidává molybden / ASI 316L h M o / ).
Při použití t e c h n i c k ý c h chemikálií, které jsou cenově dostupné, se může ve fotografické emulzi vyskytovat zejména díky používané prací vodě v přípravě želatiny stopové množství železných iontů, které následně rychle reagují s rychloustalovačem, korodují a vznikající oxid siřičitý odtrhne v těchto místech citlivou vrstvu od filmové podložky. U výrobců, kteří si mohou dovolit používat velmi čisté /a zároveň také drahé/ chemikálie, zmíněný efekt nenastává. Vaše
přirovnání s potravinami průmyslové kvality, vykazujícími jisté výživové standarty, umožňující jisté přežití organismu a tradičními metodami připravované stravy, s nižší toxickou zátěží a optimističtější perspektivou zachování základních životních funkcí v delším časovém horizontu do věku moudrých kmetů, těšícím se pevnému zdraví, je velmi trefné. Nezbývá,
než výrazně redukovat denní příjem technické stravy a nahradit ji fyziologicky nezbytnou dávkou stravy ekologicky čisté a tímto způsobem nezatěžovat planetu množstvím toxických plynů a odpadu a zároveň si užívat radosti z technologicky a vývojově vrcholných produktů fotografických provozů 21. století. "Co více potřebuje fotograf ke štěstí, než film Adox Silvermax a k tomu popíjet výběrový ručně sbíraný zelený čaj z vysokohorské lokality, neobsahující postřik D D T."
Krásné a slunečné dny tzv. "Babského léta" s nádhernými modelkami /na matnici hlavou vzhůru!- v zapadajícím slunci/ Vám
ze srdce přeje " Starý Jezevec" Slanej Vrch.
  • 4

#213 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 5 říjen 2013 - 12:56:32

Eriku, za tento projev palec nahoru :-)
  • 0

#214 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 5 říjen 2013 - 13:29:33

Erik: :idea: ^_^

Také jsem před chvilou u tanku přemýtal, proč Foma někomu jde bez problémů a někdo s tím má takové problémy, přeci kdyby to byl opravdu problém fomapanu, tak to postihne i z malé části všechny, takže to Fomou nejspíše úplně nebude :blink: ... zrovna před chvilkou jsem doustálil 2 filmy a dva další jsem po vyprání pověsil, po rychlém shlédnutí jsem nedoznal žádného technického problému B) ještě tam mám na koupání F200 s Acrosem, tak jsem na něj zvědav, enem estli bude kropenatý, tak jak někteří tvrdí :lol: a jak vyjde v porovnání s Fuji... no, tak jdu na ně... :ph34r:
  • 0

#215 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 říjen 2013 - 13:31:24

Eriku, ogaro, přehlédnu-li podobenství potravinová tak si napsal:

"Při použití t e c h n i c k ý c h chemikálií, které jsou cenově dostupné, se může ve fotografické emulzi vyskytovat zejména díky používané prací vodě v přípravě želatiny stopové množství železných iontů, které následně rychle reagují s rychloustalovačem, korodují a vznikající oxid siřičitý odtrhne v těchto místech citlivou vrstvu od filmové podložky. U výrobců, kteří si mohou dovolit používat velmi čisté /a zároveň také drahé/ chemikálie, zmíněný efekt nenastává."

Ze své zkušenosti vím, že rychloustalovač od fomy mi dělal na filmu (foma 100) problémy- vypadané emulze, divné fleky. Jak jsem jej přestal používat, problémy zmizely. Nevím jak jsou na to rychlé ustalovače od ilfordu, ale co mě pamět naklame neslyšel jsem na ně nadávání, ale nevím jak se majú rádi s Fomou 100. Když sem četl příspěvky jednotlivých ogarů, o mnohých vím, že jsou precizní a dobří chemici a přesto mají z fomou problémy (což se u mě neděje) napadlo mě právě, že to bude v procesu. Jiné filmy, jiných výrobců jsou prostě asi odolnější.

Uvidíme, snad se někdo připojí a řekne své zkušenosti foma 100 vs. rychlé ustalovače.
  • 0

#216 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 5 říjen 2013 - 15:13:22

No já používám TF2 a měl jsem poslední vyvolanej plan jak prostřelenej z brokovnice. (otevřené nové balení filmů). Dnes jsem z tohoto balení cvaknul další, ještě není vyvolán tak su zvědavé :)
  • 0

#217 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 říjen 2013 - 15:16:23

Ustaloval jsem několik Fomapanů 200 ve Fomafixu a nebyl problém.
Jednalo se o trojbalení kinofilmů na 25 snímků (profi line).
  • 0

#218 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 5 říjen 2013 - 15:16:42

Erik: :idea: ^_^

Také jsem před chvilou u tanku přemýtal, proč Foma někomu jde bez problémů a někdo s tím má takové problémy, přeci kdyby to byl opravdu problém fomapanu, tak to postihne i z malé části všechny, takže to Fomou nejspíše úplně nebude :blink: ... zrovna před chvilkou jsem doustálil 2 filmy a dva další jsem po vyprání pověsil, po rychlém shlédnutí jsem nedoznal žádného technického problému B) ještě tam mám na koupání F200 s Acrosem, tak jsem na něj zvědav, enem estli bude kropenatý, tak jak někteří tvrdí :lol: a jak vyjde v porovnání s Fuji... no, tak jdu na ně... :ph34r:

Co je to rychlé vzhlédnutí? :wacko: Kontroluješ jednotlivá políčka lupou? Ono se to potom zvětšuje! Pokud ano pak tvůj příspěvek k něčemu je. Pokud ne je k .... :)
  • 0

#219 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 5 říjen 2013 - 15:28:54

Jestli se pletu tak mi to vyvraťte, ale není po koupeli v Rodinalu pro film lepší ustalovač zásaditý , než tomu učinit šok ustalovačem opačného ražení vůči Rodinalu tedy kyselým ? :wacko:
Jsem z teho jélen :mellow:
  • 0

#220 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 5 říjen 2013 - 15:48:12

copak neexistuje přerušení? (a nemyslím zrovna coitus interruptus)
  • 0

#221 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 5 říjen 2013 - 15:49:15

copak neexistuje přerušení? (a nemyslím zrovna coitus interruptus)

No jo ale v kyselém prostředí.
  • 0

#222 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 5 říjen 2013 - 15:50:16

Pro TF 2 přerušuji jen vodou. Pro kyselý ustalovač musí být přerušení kyselé.
  • 0

#223 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 říjen 2013 - 15:53:59

Asi jsem divný, ale mě tedy nikdy ani nenapadlo, přerušovat něčím jiným, než vodou.
  • 0

#224 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 5 říjen 2013 - 15:58:54

Asi jsem divný, ale mě tedy nikdy ani nenapadlo, přerušovat něčím jiným, než vodou.

No jo ale pokud mám dodržet proces jak doporučuje výrobce filmu (Foma) a tudíž nemohl být nařčen z toho že vina je mé straně musím přerušit v kyselém prostředí.
  • 0

#225 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 říjen 2013 - 16:01:05


Asi jsem divný, ale mě tedy nikdy ani nenapadlo, přerušovat něčím jiným, než vodou.

No jo ale pokud mám dodržet proces jak doporučuje výrobce filmu (Foma) a tudíž nemohl být nařčen z toho že vina je mé straně musím přerušit v kyselém prostředí.


To sice ano, ale otázkou zůstává, jestli to má ve výsledku vůbec na něco vliv.
  • 0

#226 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 5 říjen 2013 - 16:03:47



Asi jsem divný, ale mě tedy nikdy ani nenapadlo, přerušovat něčím jiným, než vodou.

No jo ale pokud mám dodržet proces jak doporučuje výrobce filmu (Foma) a tudíž nemohl být nařčen z toho že vina je mé straně musím přerušit v kyselém prostředí.


To sice ano, ale otázkou zůstává, jestli to má ve výsledku vůbec na něco vliv.

Tak asi zase tak blbý v té fabrice nejsou aby nevěděli co dělají (doporučují). Tyhle ojebávky v recepturách či dopručených postupech nemám rád a to ani i v kuchyni.
  • 0

#227 DarksomePhotography

DarksomePhotography

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 5 říjen 2013 - 16:07:31




Asi jsem divný, ale mě tedy nikdy ani nenapadlo, přerušovat něčím jiným, než vodou.

No jo ale pokud mám dodržet proces jak doporučuje výrobce filmu (Foma) a tudíž nemohl být nařčen z toho že vina je mé straně musím přerušit v kyselém prostředí.


To sice ano, ale otázkou zůstává, jestli to má ve výsledku vůbec na něco vliv.

Tak asi zase tak blbý v té fabrice nejsou aby nevěděli co dělají (doporučují). Tyhle ojebávky v recepturách či dopručených postupech nemám rád a to ani i v kuchyni.


Podle mě se to doporučuje spíše preventivně, pro případ že by nastal problém v kombinaci s nějakou konkrétní chemií...
  • 0

#228 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 5 říjen 2013 - 16:11:37

No právě v kombinaci rodinal a kyselý ustalovač bych měl strach nepoužít kyselého přerušení. Možná zbytečně ,ale pro klid duše :)
  • 0

#229 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 5 říjen 2013 - 16:31:45

Tak fomu 100 pouzivam rodinal-wasruvka-kurvafix a zadny problem ovsem vzdy ju prkne nakrmuju

  • 0

#230 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 říjen 2013 - 17:19:29

No já používám TF2 a měl jsem poslední vyvolanej plan jak prostřelenej z brokovnice. (otevřené nové balení filmů). Dnes jsem z tohoto balení cvaknul další, ještě není vyvolán tak su zvědavé :)


Tak z toho su jelen. Dej vědět.
  • 0

#231 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 5 říjen 2013 - 17:22:48

Takže překvápko, měl jsem už přes rok schovaný dvě špulky F200/120 šarže 010756 2 (bo F200 normálně nejedu), teď jsem naschvál vzal jednu a v procesu použil Fomafix, to je poprvé, co jsem viděl tyto problémy na vlastní buly a je mi také divné, že se mi ani u F100 a ani u F400 nic takového doposud nestalo, tedy malé podélné škrábanečky vypadajíc jako poškrábaná emulze o zadrhlý podávací válec a pár pidiďubek bez emulze by se také našli, naschvál příště zkusím tu druhou špulku a vykoupu ji v kyselým ustalovači, jestli bude nějaký rozdíl. Jinak F100 s Acros-em jsou bezproblémů :huh: :) , to je teda záhada, když se mi takovéto problémy vyhýbali, tedy s lítostí uznávám, že to Fomáci asi opravdu nijak nehlídají :( ( nojo, no, už mám z toho saze ve vlasech :unsure: ) ... takže je opravdu dobré si hlídat č. šarže a psát si to a ideálně kupovat z jedné šarže... Jediné co se mi tak nějak v souvislosti vybavuje, jak bylo od Fomy řečeno, že u F200 není ta receptura jako byla původní T200, ze které F200 vychází, proto jsou tam asi i ty problémy... :wacko:
  • 0

#232 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 5 říjen 2013 - 20:56:41


No já používám TF2 a měl jsem poslední vyvolanej plan jak prostřelenej z brokovnice. (otevřené nové balení filmů). Dnes jsem z tohoto balení cvaknul další, ještě není vyvolán tak su zvědavé :)


Tak z toho su jelen. Dej vědět.

Zítra to prubnu , dám do toho všechno. :rolleyes:
Doufám že ten plan s těma 25 dírama tam Foma dala místo 25ks s jednou dírou. To by byla super inovace bez legrace. :)
  • 0

#233 Endy

Endy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 7 říjen 2013 - 16:48:26

trochu mimo téma, dneska jsem narazil na tenhle velice zajímavý dokument http://uloz.to/xa659...-fotografie-asf jestli už to tu někde bylo tak se omlouvám
  • 0

#234 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 8 říjen 2013 - 07:39:23

Krakene, já jedu F100 kino i svitek (trojbalení nemám, mám jen desetibalení, bo bylo/je nejlevnější) takto:

- přednamočení cca 1-2min
- původně ID11, od letoška Excelka
- vyprání jednou dávkou kohoutkovky
- přerušení FomaCitro
- vyprání jednou dávkou kohoutkovky
- Ilford Rapid Fixer, cca 5 minut
- vypírání "iflordní metodou" v kohoutkovce cca 15-20 minut
- 1 min ve Fotonalu

nikdy jsem neměl u F100 žádné problémy s vypadanou emulzí, škrábanci, ničím. nepoužívám stahovací kleště. po fotonalu to prostě pověsím na obyčejný prádelní kolíček a za hoďku+ mám pěkný rovný svitek či kino.

obecný dodatek: ale já bych klidně fotil na ty takzvané lepší a dražší matroše, ale ruku na srdce, nejsem v negativním procesu takovej borec, abych z toho vůbec nějak benefitoval. teplotu kohoutkovky měřím na předloktí, 30sec pro mě není žádná míra a hlavně si nehraju na supermistra ve zpracování filmů, takže mě prostě F100 plně vyhovuje.
  • 0

#235 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 8 říjen 2013 - 07:44:34

To by byla Foma potom lepší i než Ilford protože já měl už vydadený kousek i u Fp4, ale je to ojedinělé.
Kleště taky nepoužívám a lázně temperuju na stejnou teplotu ;)
  • 0

#236 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 říjen 2013 - 08:06:46

Fomě zdar!
  • 3

#237 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 8 říjen 2013 - 08:48:28

takze taky poslu svuj postup :

Fomu pouzivam primarne v planu (8x10, 13x18) + ted svitek
plany volam v tanku 2840 se stredovym trnem, rotacne, vyvojku naleju a nez ji dam do CPE2 s liftem, tak ji tam protocim rucne nahodne, nedavam zarazky, plan pouze zasunu do drazek
svitky volam v tanku 2xxxx taktez rotacne na CPE2 s liftem

proces pro obe je vicemene stejny
1) predpirka - kohoutkova voda - cca 20 stupnu, 3-5 min podle toho jak na to zapomenu
2) vyvojka - Rodinal 1+ 50 (destilka), 20 stupnu
3) preruseni - 30 sec, kohoutkova voda, 20stupnu
4) ustaleni - TF2, podle vycerpanosti ustalovace (z kohoutkove vody)
5) prani (podle filmu, plan a svitek peru ruzne)

Chyby :
----------
plany :
1) vypadana emulze - absulutne nahodne, mam starsi baleni cca z roku 2008, a jedno 2009 (skoro na kazdem planu alespon jedna dirka)
2) obcasne mapy ve svetlech - nikdo nevi proc, stava se to i ostatnim (JKCZ, Dany...), cast se podarilo eliminovat, neco zustava, podezreni na prani

svitky :
1) vypadana emulze
2) prosviceny kryci pas
3) obasny jiny bordel na filmu (vetsinou na prvnim snimku)
4) u dvou filmu vypalene kolecko na poslednim snimku

Pri zandavani filmu do tanku si na vlasy nasazuji takovou igelitovou cepicku, ktera se pouziva u holice nebo kde...

Neprijde mi ze bych delal neco nestandardne, proces mam zabehnut, ze bych si u svitku osvitil film, tomu take neverim. Pouzival jsem Fomu pouze do Kodaku Panoram, ten sice okenko ma, ale mam ho zalepene a odpocitavam (ala Kubikula), kraje filmu osvicene nejsou, takze kamera je v tom nevinne. Film vzdycky pretacim az do navinuti na civku + nekolik protoceni navic pro jistotu. Az pote kameru otviram.
  • 0

#238 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 8 říjen 2013 - 08:56:51

jinak uvedeny postup aplikuji na vsechen matros ktery jsem cca za poslenich 5 let pouzil : Trix (kino/svitek/plan), FP4, HP5, Adox CHM100, ADOX125, Acros,

krom zbytku antihalacky na Acrosu u kraju (flicky) vse naprosto bez problemu.
  • 0

#239 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 8 říjen 2013 - 09:07:21

Tedy je mi to ještě větší záhadou, kdyby to bylo opravdu tak problematické, tyto problémy by měli mít čas od času všichni, tady mi něco nehraje, asi by všichni co mají problémy s Fomou měli vyzkoušet klasický nejideálnější Fomácký postup a tedy přerušovat v lehké kys.citronové (třeba i fomacitro), ustalovat v kyselém ustalovači max 10 min. a zkusit to jen na zkoušku třeba 1-2 filmy (plany, svitky) ze stejné "vadné" šarže, pokud by se to zlepšilo, pak je to evidentně jasné, pokud by se to nezlepšilo, pak je to evidentně jasné kolísání kvality i v jedné šarži, jinak už fakticky nevím :angry: :blink:
  • 0

#240 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 8 říjen 2013 - 09:33:38

tak ono predtim nez jsem zacal ustalovat TF2 a prerusovat vodou, pouzival jsem Ilford Rapid Fixer + kysely prerusovac... na fomu to nemelo zadny vliv - emulze take vypadavala

Spis je to otazka na Fomu, co mam info, uz nekolikrat se jim menil dodavatel zelatiny, takze je mozne ze chyba je u vyrobce. Uz jsem jim psal - ale zatim bez odpovedi.
  • 0

#241 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 8 říjen 2013 - 09:37:22

Tak já taky něco o svém postupu s Fomou. Na Fomapan 100 dělám jen v planu 9 x 12 cm. Koupil jsem toho hafo v nějaké výprodejové akci. Neskladuji ho v mrazáku ani v chladničce, ale volně ložený ve skříni na chodbě už několik let. Žádné potíže jsem s ním nikdy nezaznamenal. Ano, je to průměrný film s reálnou citlivostí 50 ISO.
Podle toho ho i exponuji. Má i brutálního šváru. Na to co dělám já mi to stačí a jsem s ním velmi spokojený.
Volám v tanku JOBO. Nepředepírám, klasicky překlápím: půl minutky na začátku a pak každou celou dvakrát pomalu překlopím.
Používám tyto vývojky: FX 10, 510 Pyro a někdy Diafine. Nepřerušuji vůbec ničím, rovnou naliji ustalovač TF2/4min. Vypírám vlažnou kohoutkovou vodou (měřím prstem teplotu a když se trochu oteplá tak naleju a šestkrát zopáknu. Do poslední vody přidám pár kapek Mirasolu 2000. Opatrně abych nenapěnil pumpuju nahoru a dolů asi minutku. Pak vytáhnu a opřu o skleničky které stojí na ubrousku. Nikde žádný problém.
  • 0

#242 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 8 říjen 2013 - 09:48:28

no jo Martine, u tebe to asi bude ale karmou :-)
  • 0

#243 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 8 říjen 2013 - 10:04:24

Vlcak: To se mne asik netýká, mi máme bojler... :P ostatné asi proto mi ta F200 nevyšla, dnes beru druhou rulku té špatné šarže, zpracuju ji běžným postupem, tak se uvidí :rolleyes: ...
  • 0

#244 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 064 příspěvků(y)
Reputace: 385

Publikováno 8 říjen 2013 - 10:32:02

Jasne, ja mam fomapan taky jen v 9x12 /metraze kinaku jsem se zbavil/ pro starej avus. Kterym ovsem nefotim - jen kdyby nahodou...
  • 0

#245 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 říjen 2013 - 11:41:47

Tak si říkám, jestli by opravdu nemělo platit heslo 8x10 do každé rodiny. Sám takový aparát nemám, ale nějak si neumím představit rozmrzení nad droboučkými tečkami velké kontaktní kopie :-)
  • 0

#246 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 8 říjen 2013 - 11:55:30

ono kdyz si prected celou diskusi, zjistis ze jsou i na svitku, takze je to spis obecny problem. Popravde me to vadi i na te 8x10, proste by to tam byt nemelo.
  • 0

#247 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 064 příspěvků(y)
Reputace: 385

Publikováno 8 říjen 2013 - 12:01:41

Jen pro porovnani: kdyz jsem nedavno vyvolal HP5 4x5" a pral jsem ji, malej synek mi tam prepnul misto studeny horkou vodu. Pral jsem to nejmin deset minut v horky vode, ze v ni skoro prst clovek neudrzel. A co byste rekli? Ani n. Film to prezil bez uhony. Neuveritelny. Kdysi jsem z nouze /byla to nejaka zakazka, reportaz/ musel silene pushovat Tri-X. Exposimetr ukazoval nejakou pulvterinu, ale zasekla se mi zaverka a jela jen stopetadvacetina. Vohral jsem vyvojku na 36 stupnu a varil to v tom pul hodiny. A fotky jsem taky udelal a nikde ani kousek vypadly emulse.
  • 0

#248 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 říjen 2013 - 12:34:48

ono kdyz si prected celou diskusi, zjistis ze jsou i na svitku, takze je to spis obecny problem. Popravde me to vadi i na te 8x10, proste by to tam byt nemelo.


Aha, a z čeho se soudí, že jsem ji nečetl? Takže ještě větší? Třeba 30x40cm? Ne nechci si dělat legraci, jen mi připadne, že určité věci, které opravdu vadí u kina, jsou u větších formátů komické.
  • 0

#249 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 8 říjen 2013 - 13:24:48

Jen pro porovnani: kdyz jsem nedavno vyvolal HP5 4x5" a pral jsem ji, malej synek mi tam prepnul misto studeny horkou vodu. Pral jsem to nejmin deset minut v horky vode, ze v ni skoro prst clovek neudrzel. A co byste rekli? Ani n. Film to prezil bez uhony. Neuveritelny. Kdysi jsem z nouze /byla to nejaka zakazka, reportaz/ musel silene pushovat Tri-X. Exposimetr ukazoval nejakou pulvterinu, ale zasekla se mi zaverka a jela jen stopetadvacetina. Vohral jsem vyvojku na 36 stupnu a varil to v tom pul hodiny. A fotky jsem taky udelal a nikde ani kousek vypadly emulse.


a já zase u svitku HP5 mám jasně ověřeno, že po celém procesu se z toho dá stáhnout emulze lehkým přejetím nehtu. u F100 svitku ne. nedělal bych z toho nějaké závěry, evidentně se různé filmy chovají u každého z nás zcela různě. ono to může být i tím, jak tvrdou máme v Plzni vodu a jak u vás, cojávím.
  • 0

#250 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 8 říjen 2013 - 17:58:20


No já používám TF2 a měl jsem poslední vyvolanej plan jak prostřelenej z brokovnice. (otevřené nové balení filmů). Dnes jsem z tohoto balení cvaknul další, ještě není vyvolán tak su zvědavé :)


Tak z toho su jelen. Dej vědět.

Tak dávám vědět. Právě jsem ho pověsil a předběžně zkómnul. Našel jsem jen jednu dírku. Možná tam někde něco ještě bude ,ale určitě už nic drastickýho. Jedna dírka mne tak nesere a ještě je tam kde to nebude žádný problém, né jak minule bylo cca 20 dír v obloze :D To musela být nějaká sabotáž :wacko: :ph34r:
Tak doufám že ostatní již budou taky ve Foma kvalitě, tj tak jedna dírka na plan :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních