Přejít na obsah


Fotka

Zenza Bronica ETRS


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
341 odpovědí na toto téma

#51 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 25 červenec 2011 - 08:55:33

Sázím se, že za půl roku se nás budeš ptát, co říkáme na Mamiyi RB :) (a za rok co velký formát) :)))))
  • 0

#52 lubaliska

lubaliska

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 červenec 2011 - 09:28:03

RB jsem v ruce držel. Nechci. Na můj vkus moc velké. Já tady tu bronicu řeším už nějakou dobu. Hlavně s Vladikem a nlc. Oni vědí, že jí chci nahradit kinofilm. Že chci univerzála jehož hlavní pole využití bude cestovatelská fotografie. Čili hledal jsem něco relativně malého a lehkého, s čím se dá cestovat. Přitom v mém případě jsou na cestách hlavími tématy krajina, architektura a lidé - v uvedeném pořadí. Formát 645 mi přijde pro tyhle účely naprosto dostačující. Řada lidí pro to dnes používá kino nebo dokonce digitál. Co jsem koukal, tak etr... je všemi velmi chválená a ze systému s výměnnými zády (což považuji za velkou výhodu) je nejmenší a nejlehčí. Proto padla volba na ni.

Co se týká VF jsem v podstatě právě na základě temné komory a stránky Kena Rockwela rozhodnutý si na krajinu a obecně statické záběry pořídit sklopku 4x5. Ale tu sebou určitě nebudu tahat na cesty. Tu jen na fotolovy :twisted: .
  • 0

#53 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 25 červenec 2011 - 09:28:27

Sázím se, že za půl roku se nás budeš ptát, co říkáme na Mamiyi RB :lol: (a za rok co velký formát) :cry:))))

to chce hoodně velkou volní regulaci :twisted:

joa ta absence MLU není zas takový zásadní problém, bo to má centrální závěrku - mlaskne zrcadlo navrch, chvilu klid a pak teprve centrální závěrka, která už z principu své činnosti foťák nerozhýbe. i z ruky se dají udržet až neuvěřitelné časy. ověřeno s SQčkem:)
  • 0

#54 ivan73

ivan73

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 102 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 červenec 2011 - 15:13:15

také nemyslím, že by MLU bylo až tolik kritická nebo nutná. Hleděl bych spíš na stav aparátu...
  • 0

#55 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 26 červenec 2011 - 08:37:42

Sázím se, že za půl roku se nás budeš ptát, co říkáme na Mamiyi RB :D (a za rok co velký formát) :lol:))))

to chce hoodně velkou volní regulaci :D

joa ta absence MLU není zas takový zásadní problém, bo to má centrální závěrku - mlaskne zrcadlo navrch, chvilu klid a pak teprve centrální závěrka, která už z principu své činnosti foťák nerozhýbe. i z ruky se dají udržet až neuvěřitelné časy. ověřeno s SQčkem:)


přesně tak, mám několik pěkných fotek, které jsem fotil s ruky na 1/60 a dokonce i s pořádným zapřením o strom 1/30
fakt to jde..
A jinak, co píše lubaliska - ETR systém je lehoučký a skladný, sám jej tahám de facto místo kina.. A to už jsem s ní něco prolezl!!
  • 0

#56 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 30 srpen 2011 - 18:36:18

RB jsem v ruce držel. Nechci. Na můj vkus moc velké. Já tady tu bronicu řeším už nějakou dobu. Hlavně s Vladikem a nlc. Oni vědí, že jí chci nahradit kinofilm. Že chci univerzála jehož hlavní pole využití bude cestovatelská fotografie. Čili hledal jsem něco relativně malého a lehkého, s čím se dá cestovat. Přitom v mém případě jsou na cestách hlavími tématy krajina, architektura a lidé - v uvedeném pořadí. Formát 645 mi přijde pro tyhle účely naprosto dostačující. Řada lidí pro to dnes používá kino nebo dokonce digitál. Co jsem koukal, tak etr... je všemi velmi chválená a ze systému s výměnnými zády (což považuji za velkou výhodu) je nejmenší a nejlehčí. Proto padla volba na ni.

Co se týká VF jsem v podstatě právě na základě temné komory a stránky Kena Rockwela rozhodnutý si na krajinu a obecně statické záběry pořídit sklopku 4x5. Ale tu sebou určitě nebudu tahat na cesty. Tu jen na fotolovy :D .


Na podobné, co Ty plánuješ, používám s úspěchem už 4 roky Mamiyu 645 Super / Pro. Argument, proč tato a ne Bronica, byl jasný - na Bronicu není shift. A nedokážu si představit fotit nějak rozumně architekturu bez shiftu. Mám oboje a M645 mi přijde "lepší" v ruce...ale to může být i tím, že ji mám déle a prohnal jsem jí takových 300 filmů. Ta centrální závěrka je ale fajn, to každopádně.
  • 0

#57 lubaliska

lubaliska

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2011 - 13:36:18

Gorgi,
mám nesmělý dotaz. Když máš oboje, nemohl bych si od tebe někdy vypůjčit a vyzkoušet? LL
  • 0

#58 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 22 únor 2012 - 23:16:10

Já Zenzu mám, nefunkcni grrr... Ma ji tady i nlc a tusim ze i Tomas.Kontakt (to si nejsem uplne jisty) ... vsichni jsou z ni nadseni, ja z ni taky vyvolal hezke fotky ale pak nejak kazeta vypovedela sluzbu a je to cele spatne, musim ji dat k lekari :-)
  • 0

#59 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 23 únor 2012 - 08:13:58

Vím o Tomas.kontakt a Kdoco.
  • 0

#60 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 23 únor 2012 - 08:57:40

Mám Bronicu ETRS a tři filmové kazety. Toto se mi ještě nestalo. Zkusit jinou kazetu není špatný nápad. Mohu jednu půjčit.
  • 0

#61 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 23 únor 2012 - 09:00:49

Mám Bronicu ETRS a tři filmové kazety. Toto se mi ještě nestalo. Zkusit jinou kazetu není špatný nápad. Mohu jednu půjčit.

Mam tri kazety: 2x120 a 1x135W ... Trochu to nechapu, ale zatim mi to udelala jedna. bohuzel jsem do nic nacpal dalsi film :-)
Mas k tomu motorovej grip? Menis kazety? Neni mozne, ze se to v kazete nejak "pootocilo"? Pri nasazeni mi totiz fotak nechtel vubec exponovat...
  • 0

#62 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 23 únor 2012 - 09:33:48

Sice je na nem jen 5 snimku (misto puvodne planovanych 15-ti) .... Zbytek nebyl exponovan. To ale udelal fotak. Ukazatel mi ukazal 6-ty snimek, stiskl jsem spoust a nic! Tak jsem si myslel, ze neni utahnutej film, pootocil jsem klickou (pres grip) a najednou mi vyjel az do konce. Nevim proc. V druhe kazete mam jiz 11 snimku a tvari se to v pohode.


Záleží na tom, jak ten film skutečně vypadá. Jsou snímky nerovnoměrně rozložené po většině délky filmového pásu, nebo jsou správně vedle sebe a zbytek pásu je čistý?
To že u kazety začne blbnout počítadlo a tím pádem vyfotíte na svitek méně snímků je celkem obvyklá závada. Já jsem ji dokázal opravit sám, ale trvalo mi to dva dny a nutnou novou výrobu jednoho opotřebovaného dílu.
  • 0

#63 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 23 únor 2012 - 10:29:59


Sice je na nem jen 5 snimku (misto puvodne planovanych 15-ti) .... Zbytek nebyl exponovan. To ale udelal fotak. Ukazatel mi ukazal 6-ty snimek, stiskl jsem spoust a nic! Tak jsem si myslel, ze neni utahnutej film, pootocil jsem klickou (pres grip) a najednou mi vyjel az do konce. Nevim proc. V druhe kazete mam jiz 11 snimku a tvari se to v pohode.


Záleží na tom, jak ten film skutečně vypadá. Jsou snímky nerovnoměrně rozložené po většině délky filmového pásu, nebo jsou správně vedle sebe a zbytek pásu je čistý?
To že u kazety začne blbnout počítadlo a tím pádem vyfotíte na svitek méně snímků je celkem obvyklá závada. Já jsem ji dokázal opravit sám, ale trvalo mi to dva dny a nutnou novou výrobu jednoho opotřebovaného dílu.

NENE ... Na filmu (FP4+) jsou naznaceny snimky 1-19. Bronka foti 6x4.5, teoreticky by se jich na fil melo vejit asi 15. Snimek cislo 1 neni (asi to fotak tak namotava, a ani se nedivim, jelikoz by se snimek na zacatek tak tak vesel), pak se cisla samozrejme rozchazeji, ale je naexponovano pet snimku se zhruba stejnymi mezerami a pak uz nic.
Bylo to asi tak. Vytahl jsem po nejake dobe fotak a chtel fotit. Neslo exponovat. Zkusil jsem zmacknout zadni tlacitko na gripu (Mam grip Ei - rikaji tomu "Advanced Button") a film se pravdepodobne vymotal. Myslim, ze by nemel, protoze to tlacitko by to melo posunout max. o snimek (pouziva se napr. pri vicenasobne expozici). Mozna jsem ho podrzel moc dlouho a on to vymotal ... nemam tuseni ....
Zkusim fotit dal... maximalne to odsere dalsi film...

Tento příspěvek byl upraven od ToFF: 23 únor 2012 - 10:38:45
sem si dovolil přestěhovat do správného tématu

  • 0

#64 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 23 únor 2012 - 10:53:02

V prvním příspěvku píšeš o pootočení kličkou, teď zmiňuješ tlačítko ... udělej si v myšlenkách pořádek, pak ti bude možné poradit. Co je značeno čísly na filmu nehraje roli. Důležité je správné založení filmu do kazety a správná posloupnost operací při ovládání fotoaparátu .... film se jen tak sám o sobě nevymotá (navíc od pátého snímku), chyba bude jinde.
  • 0

#65 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 23 únor 2012 - 11:25:45

V prvnim prispevku jsem psal pootoceni klickou (gripem) ...
Tim gripem v zavorce bylo mysleno, ze motor gripu s tim otocil misto klicky!

Film byl zalozen spravne! Ted jsem zkousel s novym filmem v kazete. Po zalozeni (na sipku) a stisknuti tlacitka na gripu, fotak film namotal a na kazete se objevilo c. 1. Pripraveno. Kdyz ted stisknu zadni tlacitko, tak to jen jakoby "cukne". ale dal to nepreviji. Tak by to melo byt. Proto mi neni jasne, proc mi to vymotalo civku az do konce.

Mozna je to jen ducharina, mozna se to nekomu z vas uz stalo.

Zkusim fotit a uvidime, co se stane az to dojde zase k policku 6.
  • 0

#66 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 23 únor 2012 - 12:16:13

já měl problémy s tím, že jsem otáčel kličkou ale otáčení probíhalo problematicky (čísílka se měnily tak trochu jak jsem jich chtěla, jednou jsem otočil a číslo se změnilo, podruhé jsem otočil a nic) a po vyvolání byly mezi snímky nerovnoměrné mezery- někdy byly 2 políčka volná, jindy se snímky zase téměř překrývaly)... no a vyvrcholilo to tím, že se film v kazetě snad posouvá, ale číslo se nezmění a to myslím působí, že mi foťák nedovolí zmáčknout spoušť ...
  • 0

#67 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 23 únor 2012 - 13:20:14

zdravím přátelé bronikáři!
Ano dle níže uvedeného, jsem šťastným majitelem ETRSky.. To co tu popisuješ se mi přihodilo taktéž.
Celá věc se mi děla takto: po vsazení svitku a přetočení na poláčko 1 vše OK. Poté se i pár políček exponovalo a přetáčelo standardně (mám mechanický grip) Ovšem pak se přetáčení začalo zadrhávat a sekat.. Jediné možné řešení v tu chvíli bylo přepnout do multiexpozice, jakoby přetočit film (tím se natáhne závěrka), cvaknout a pokusit se přetočit film dál.. Někdy to šlo někdy ne..
Po zevrubném zkoumání a zkoušení jsem přišel na to, že vada je v kazetě - prostě ometené zuby přetáčení.. Kazetu jsem vyřadil a používám jinou - novější a maká bez potíží.
S Tebou popsaného problému se mi jeví závady totožné i když s malým rozdílem v projevu.
Takže rada zní - výměna kazety za lepší a máš vystaráno!
  • 0

#68 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 23 únor 2012 - 13:54:22

Diky...

A mily Bronikari, poradite mi kam na kazety? Jak se pohybujou ceny?


Dik
  • 0

#69 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 23 únor 2012 - 14:02:55

Diky...

A mily Bronikari, poradite mi kam na kazety? Jak se pohybujou ceny?


Dik


mno nejlépe E-bay a ceny se různě mění - já své koupil za 29,-Eur / ks ale teď to musíš vychytat sám...
  • 0

#70 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 23 únor 2012 - 14:19:46

A jeste jeden dotaz ...
Jak vypada svitkovy film? Ma na zacatku i na konci stejne dlouhy zavadeci papir?

Jde mi o to, ze jsem tu kazetu, ktera mozna blbne uz nabil a tak me napadlo zapadnout nekam do tmy, naexponovat cely film a videlo by se, jestli se to zase zasekne. No a pak bych ten film pouzil s tim, ze bych ho dal obracene ....
  • 0

#71 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 23 únor 2012 - 14:23:21

A jeste jeden dotaz ...
Jak vypada svitkovy film? Ma na zacatku i na konci stejne dlouhy zavadeci papir?

Jde mi o to, ze jsem tu kazetu, ktera mozna blbne uz nabil a tak me napadlo zapadnout nekam do tmy, naexponovat cely film a videlo by se, jestli se to zase zasekne. No a pak bych ten film pouzil s tim, ze bych ho dal obracene ....


to bych řekl, že to asi nepůjde :cool:
  • 0

#72 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 23 únor 2012 - 14:23:41

A jeste jeden dotaz ...
Jak vypada svitkovy film? Ma na zacatku i na konci stejne dlouhy zavadeci papir?

Jde mi o to, ze jsem tu kazetu, ktera mozna blbne uz nabil a tak me napadlo zapadnout nekam do tmy, naexponovat cely film a videlo by se, jestli se to zase zasekne. No a pak bych ten film pouzil s tim, ze bych ho dal obracene ....

To neklapne - svitkovej film je nalepenej k tomu papíru jen na jedný straně. Obávám se, že pokud ho jednou převineš, tak ho budeš velmi špatně převíjet zpět, aniž bys ho musel nějak přelepit, nebo se Ti neudělal "hrbol".
  • 0

#73 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 23 únor 2012 - 14:28:45


A jeste jeden dotaz ...
Jak vypada svitkovy film? Ma na zacatku i na konci stejne dlouhy zavadeci papir?

Jde mi o to, ze jsem tu kazetu, ktera mozna blbne uz nabil a tak me napadlo zapadnout nekam do tmy, naexponovat cely film a videlo by se, jestli se to zase zasekne. No a pak bych ten film pouzil s tim, ze bych ho dal obracene ....

To neklapne - svitkovej film je nalepenej k tomu papíru jen na jedný straně. Obávám se, že pokud ho jednou převineš, tak ho budeš velmi špatně převíjet zpět, aniž bys ho musel nějak přelepit, nebo se Ti neudělal "hrbol".


Nojo ... kurnik vzdyt on je prilepenej jen na konci .... to me nedoslo ... :cool:
  • 0

#74 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 23 únor 2012 - 14:41:00

On je přilepen právě na začátku. :cool:
  • 0

#75 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 23 únor 2012 - 14:42:48

Nojo ... kurnik vzdyt on je prilepenej jen na konci .... to me nedoslo ... :(

Ani náhodou to nejde "proti srsti" - tedy opačně, neboť se Ti musí na cívku namotávat nejdřív ta přilepená část, aby současně táhla zbývající papír i film bez krčení. Opačně bys tahal papír a film by se ti kroutil někam dovniř těla. Můžeš film zase navinout zpátky na novou cívku, ale jak píše Tiberien, byla by to dost pečlivá práce, abys tam nevytvořil hrboly a neutažené vrstvy. Tudy cesta nebude.
Zdařec Luigi :cool:
  • 0

#76 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 23 únor 2012 - 14:53:28

On je přilepen právě na začátku. :cool:


no jasne ... na koci jsem to myslel, kdybych to tam ladoval opacne ... cili, nejde to! Dik
  • 0

#77 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 23 únor 2012 - 14:58:16

zdravím přátelé bronikáři!
Ano dle níže uvedeného, jsem šťastným majitelem ETRSky.. To co tu popisuješ se mi přihodilo taktéž.
Celá věc se mi děla takto: po vsazení svitku a přetočení na poláčko 1 vše OK. Poté se i pár políček exponovalo a přetáčelo standardně (mám mechanický grip) Ovšem pak se přetáčení začalo zadrhávat a sekat.. Jediné možné řešení v tu chvíli bylo přepnout do multiexpozice, jakoby přetočit film (tím se natáhne závěrka), cvaknout a pokusit se přetočit film dál.. Někdy to šlo někdy ne..
Po zevrubném zkoumání a zkoušení jsem přišel na to, že vada je v kazetě - prostě ometené zuby přetáčení.. Kazetu jsem vyřadil a používám jinou - novější a maká bez potíží.
S Tebou popsaného problému se mi jeví závady totožné i když s malým rozdílem v projevu.
Takže rada zní - výměna kazety za lepší a máš vystaráno!


To je přesně ta závada, kterou jsem popisoval níže. Obvykle stačí vyrobit a vyměnit jednu součástku v kazetě a vše znovu funguje jak má. Ovšem výměna za novou kazetu je mnohdy jednodušší a jistější.
  • 0

#78 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 23 únor 2012 - 15:26:10

Kolegové, prosím pěkně, jde u ETRS nebo ETRSi fotit na výšku? Myslím, jestli jde otočit kazeta nebo se musí otočit celý foťák.
  • 0

#79 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 23 únor 2012 - 15:27:38

Kolegové, prosím pěkně, jde u ETRS nebo ETRSi fotit na výšku? Myslím, jestli jde otočit kazeta nebo se musí otočit celý foťák.

Kazeta nejde otočit...
  • 0

#80 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 23 únor 2012 - 15:29:35


Kolegové, prosím pěkně, jde u ETRS nebo ETRSi fotit na výšku? Myslím, jestli jde otočit kazeta nebo se musí otočit celý foťák.

Kazeta nejde otočit...

Myslel jsem si to, ale v manuálu jsem nic nenašel a jak fotíte na výšku se šachtou? Asi blbě co? S hranolem z ruky si to představit dovedu, ale se šachtou moc ne. A na portrét řezat skoro 40% plochy negativu mi přijde škoda.
  • 0

#81 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 23 únor 2012 - 15:29:47

Existuje otočný hranol .... mám ho, ale běžně fotím se šachtou a kamerou na bok, není to tak těžké.
  • 0

#82 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 23 únor 2012 - 15:29:56

Kolegové, prosím pěkně, jde u ETRS nebo ETRSi fotit na výšku? Myslím, jestli jde otočit kazeta nebo se musí otočit celý foťák.


bohužel; ještě dodám, že otáčecí kazetu 6x4.5 nemá ani SQ :cool:. Pamatuju si, že jsem se na to ptal.
  • 0

#83 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 23 únor 2012 - 16:12:24

Kolegové, prosím pěkně, jde u ETRS nebo ETRSi fotit na výšku? Myslím, jestli jde otočit kazeta nebo se musí otočit celý foťák.

Samozřejmě jde. Otočit celý foťák. Když máš hranol a speedgrip nebo motor, tak to není problém, je to jako s kinofilmovou zrcadlovkou. S šachtou je to dost nepohodlné. Viz ukázka - zatracená zima v Havířově Bronicou ETRS.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  201.jpg   186,51K   115 Počet stažení

  • 0

#84 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 23 únor 2012 - 18:20:45

fotit na výšku s ETRSkou jde úplně v pohodě - pokud používáte stativ :cool:
Tam je dost času na šikovné doštelování kompozice. Jinak s hranolem a gripem fotím na výšku úplně normálně...
  • 0

#85 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 23 únor 2012 - 23:05:06

Ahoj majitele Bonica, mam dalsi dotaz.

Pred chvili jsem psal na jinem vlaknu, ze jsem vyvolal druhy film. Tentokrat HP5 ( a s 15-ti snimky :cool:

Posledni jsem dofocoval nejake portrety a akty na cernem pozadi. (melo strukturu, nebylo ploche). Evidentne na negativu videt, ze nema zadnou kresbu ve stinech, proste je tam cisto ... tudiz spatna expozice! Jeste jsem to nezvetsil, takze mozna prijdu na to, ze je to cele podexponovane. Je fakt, ze na negativu nejsou videt moc tmava mista, ale nebylo to sviceno ostre (pilotkou z flashe pres softbox).
Jak se v podobnych pripadech mohu spolehnout na expozimetr ve fotaku? Tu samou scenu jsem pred tim cvaknul na digital a tam to bylo vsechno v cajku. Kdyz jsem to meril expozimetrem (dopadene svetlo na pletovku) vychazelo to jinak:
L-358 1/6 F4.5 ISO400 --- Bronica 1/10 F4.5 ISO400
Na Broni jsem mel nastaveny mereni bodovy, jelikoz jsem se bal, ze to prumerny to bude nutit k preexpozici diky cernemu pozadi. NA digitalnim Nikonu totez, ale ten to naexponoval spravne.

Jak to resite na sve Bronice?

mam ETRSi + Hranol III.


Diky
  • 0

#86 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 23 únor 2012 - 23:57:36

No ... tak ted jsem procertl par clanku o Zone Systemu a myslim, ze uz nemusite nikdo cist to, co jsem napsal predtim...:cool:

Nejakou otazku ale zanecham. Vite nekdo, jakou cca cast meri trojkovej hranol pro prepnuti na bodovy mereni? Jeto tak nejak kolem zaostrovaciho bodu?
  • 0

#87 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 24 únor 2012 - 00:03:23

No ... tak ted jsem procertl par clanku o Zone Systemu a myslim, ze uz nemusite nikdo cist to, co jsem napsal predtim... :cool:

Nejakou otazku ale zanecham. Vite nekdo, jakou cca cast meri trojkovej hranol pro prepnuti na bodovy mereni? Jeto tak nejak kolem zaostrovaciho bodu?

http://www.cameraman...rism_finder.pdf
10 mm kroužek
  • 0

#88 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 24 únor 2012 - 00:26:04


No ... tak ted jsem procertl par clanku o Zone Systemu a myslim, ze uz nemusite nikdo cist to, co jsem napsal predtim... :cool:

Nejakou otazku ale zanecham. Vite nekdo, jakou cca cast meri trojkovej hranol pro prepnuti na bodovy mereni? Jeto tak nejak kolem zaostrovaciho bodu?

http://www.cameraman...rism_finder.pdf
10 mm kroužek

Super diky...

A jeste jednu:) Kdyz mam prepnuto na prioritu clony a expozicni cas mi to ukaze napr. 1/10 jaka je v realu rychlost zaverky? 1/10? Na volici rychlosti nic takoveho neni, tam je 1/15 a pak 1/8 ... tech casu je tam obecne malo...
  • 0

#89 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 237

Publikováno 24 únor 2012 - 10:08:36

Do kolika stupňů celsia pod nulou je tam Bronica ETRS schopná pracovat? Předem moc děkuji.

PS: asi jsem se taky zamilovala do Broniky. :cool:
  • 0

#90 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 24 únor 2012 - 10:15:17

Do kolika stupňů celsia pod nulou je tam Bronica ETRS schopná pracovat? Předem moc děkuji.

PS: asi jsem se taky zamilovala do Broniky. :cool:


já s ní fotil předminulý rok 25. prosince na Boubíně při -15 stupních... V pohodě..
  • 0

#91 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 24 únor 2012 - 10:17:38

Terko, zatím jsem jí prověřil při -10 až -15 stupních Celsia - bez problémů. Přežila i dva týdny ve výškách kolem 3000 m.n.m za vysoké vlhkosti, drobného deště, ranního chladu a rosy, uložená jen v batohu, případně zavěšená na rameni .... pro mě spolehlivý stroj :cool:
  • 0

#92 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 24 únor 2012 - 10:19:53



No ... tak ted jsem procertl par clanku o Zone Systemu a myslim, ze uz nemusite nikdo cist to, co jsem napsal predtim... :)

Nejakou otazku ale zanecham. Vite nekdo, jakou cca cast meri trojkovej hranol pro prepnuti na bodovy mereni? Jeto tak nejak kolem zaostrovaciho bodu?

http://www.cameraman...rism_finder.pdf
10 mm kroužek

Super diky...

A jeste jednu:) Kdyz mam prepnuto na prioritu clony a expozicni cas mi to ukaze napr. 1/10 jaka je v realu rychlost zaverky? 1/10? Na volici rychlosti nic takoveho neni, tam je 1/15 a pak 1/8 ... tech casu je tam obecne malo...


tohle si už hlídá elektronika sama a v pravdě.... nevím, jestli umí dělit clony a časy dle naměřených hodnot... Jelikož nepoužívám měření na mém dvojkovém hranolu, tak nedokáži odpovědět.. Ale víš co, není to nakonec jedno?! Hlavně když to exponuje správně ;) :cool:
  • 0

#93 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 24 únor 2012 - 10:25:59




No ... tak ted jsem procertl par clanku o Zone Systemu a myslim, ze uz nemusite nikdo cist to, co jsem napsal predtim... :)

Nejakou otazku ale zanecham. Vite nekdo, jakou cca cast meri trojkovej hranol pro prepnuti na bodovy mereni? Jeto tak nejak kolem zaostrovaciho bodu?

http://www.cameraman...rism_finder.pdf
10 mm kroužek

Super diky...

A jeste jednu:) Kdyz mam prepnuto na prioritu clony a expozicni cas mi to ukaze napr. 1/10 jaka je v realu rychlost zaverky? 1/10? Na volici rychlosti nic takoveho neni, tam je 1/15 a pak 1/8 ... tech casu je tam obecne malo...


tohle si už hlídá elektronika sama a v pravdě.... nevím, jestli umí dělit clony a časy dle naměřených hodnot... Jelikož nepoužívám měření na mém dvojkovém hranolu, tak nedokáži odpovědět.. Ale víš co, není to nakonec jedno?! Hlavně když to exponuje správně ;) :cool:

To tak to si nejsem moc jist ... jinak, clony to nedeli, to je mechanicky ... samo si to prirazuje jen cas ...
  • 0

#94 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 24 únor 2012 - 10:54:57





No ... tak ted jsem procertl par clanku o Zone Systemu a myslim, ze uz nemusite nikdo cist to, co jsem napsal predtim... :)

Nejakou otazku ale zanecham. Vite nekdo, jakou cca cast meri trojkovej hranol pro prepnuti na bodovy mereni? Jeto tak nejak kolem zaostrovaciho bodu?

http://www.cameraman...rism_finder.pdf
10 mm kroužek

Super diky...

A jeste jednu:) Kdyz mam prepnuto na prioritu clony a expozicni cas mi to ukaze napr. 1/10 jaka je v realu rychlost zaverky? 1/10? Na volici rychlosti nic takoveho neni, tam je 1/15 a pak 1/8 ... tech casu je tam obecne malo...


tohle si už hlídá elektronika sama a v pravdě.... nevím, jestli umí dělit clony a časy dle naměřených hodnot... Jelikož nepoužívám měření na mém dvojkovém hranolu, tak nedokáži odpovědět.. Ale víš co, není to nakonec jedno?! Hlavně když to exponuje správně ;) :cool:

To tak to si nejsem moc jist ... jinak, clony to nedeli, to je mechanicky ... samo si to prirazuje jen cas ...


ETRS má závěrku integrovanou v objektivu, ovládanou elektronicky - bez baterky (ovládání elektronicky) běhá jen 1/500
Pokud si nejsi jist správností expozice, doporučuji externí expozimetr pro kontrolu - jeden snímek přes hranol, druhý testovací s externím a hned víš, jak jsi na tom..
  • 0

#95 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 24 únor 2012 - 11:02:51

Citace z manuálu: "The shutter speed is controlled in 1/12th step increments from 32 seconds to 1/500 second in the case of aperture-priority automatic exposure control."

Z toho je myslím vše jasné ....
  • 0

#96 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 24 únor 2012 - 11:08:21

Citace z manuálu: "The shutter speed is controlled in 1/12th step increments from 32 seconds to 1/500 second in the case of aperture-priority automatic exposure control."

Z toho je myslím vše jasné ....


no jistěéé kurňa chlapi, vy ty vědomosti máte, šak ste to měli vtěch brožůrách :cool: ;)
  • 0

#97 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 24 únor 2012 - 11:12:42

:cool: no jasně, někdy je prostě potřeba ten manuál otevřít, i když se člověku nechce
  • 0

#98 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 24 únor 2012 - 11:15:37

:cool: no jasně, někdy je prostě potřeba ten manuál otevřít, i když se člověku nechce


Nechce, to je pravda ;) Navic ho stejne nemam ... presto DEKUJI!
  • 0

#99 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 únor 2012 - 11:24:08

ále máš:

http://www.butkus.or...onica_etrsi.htm
http://www.butkus.or...rism_finder.htm
http://www.butkus.or...sm_finder_e.htm
  • 1

#100 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 237

Publikováno 24 únor 2012 - 12:58:30

Kluci moc děkuji, to zní báječně. :cool: Další plus pro to si jí pořídit.
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních