Přejít na obsah


Fotka

Základní kamera 9x12cm


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
263 odpovědí na toto téma

#151 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 30 červen 2010 - 11:16:32

Jeste abys to nemusel hledat:
Kdyz vyndas plan, das si ho na vysku, jakoze na portret a zarez je vpravo nahore (je na te horni kratsi strane), je plan emulzi k tobe...
:-D

Bohousek
  • 0

#152 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 30 červen 2010 - 11:20:26

Jo to jsem taky nějak četl :-D, jsem zvědavej, radši si jeden plan vyndám a vyzkoušim 8-)

Jinak co mě čeká, až otevřu tu krabičku??? Asi ybch si měl připravit nějakej pytel odolnej světlu co?
  • 0

#153 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 30 červen 2010 - 11:26:16

Jo to jsem taky nějak četl :-D, jsem zvědavej, radši si jeden plan vyndám a vyzkoušim 8-)

Jinak co mě čeká, až otevřu tu krabičku??? Asi ybch si měl připravit nějakej pytel odolnej světlu co?


krabičku otvírám už za tmy - preventivně, ano, uvnitř je zalepený černý sáček, v něm jsou plany a kolem nich je do U přeložený kus papíru, takže se při troše opatrnosti dají vytáhnout aniž bys je omakal.
  • 0

#154 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 30 červen 2010 - 11:32:54

Tak paráda :-D. A jdou zase hezky zabalit? Třeba s papírama (starejma) mám problém, že zase dobře složit tu papírovou obálku, kde jsou uložený je velkej problém. Tak jestli si mám třeba z papírů ukrást černej pytel.
  • 0

#155 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 30 červen 2010 - 11:37:59

nejhloupější je, když všechny ty zakládací úkony správně uděláš a s pocitem dobře vykonaný práce rozsvítíš, abys v tu chvíli uviděl na stole před sebou tu otevřenou krabičku plnou planů... 8-)

osobně sem zabodoval takhle dvakrát :-D :)
  • 0

#156 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 30 červen 2010 - 11:44:40

No tak to bych teda nerad 8-), nechtěl bych vyhodit 800Kč do žárovky :-D:D
  • 0

#157 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 30 červen 2010 - 12:19:24

pavlíku, k té misce: když si plan ohneš emulzí dovnitř nadélku, tak aby ti udělal "kapku" 9cm na výšku, a zajistíš to gumičkou, tak se ti to vleze do platimatky a můžeš volat za světla
  • 0

#158 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 30 červen 2010 - 12:20:59

jeden dva černý pytlíky z papírů je dobrý použít, světlotěsno je jistý a při manipulaci s celým balením je mít radši v záloze na stole
(drkneš do krabičky, ta spadne, všude tma a co teď :-D )
taky není špatný z většího balení oddělit část a mít z toho dva balíčky = pravděpodobnost nehody - osvitu většího množství se sníží
no a asi je moc nešmrdlat po sobě a neošmatávat jak říkal jenda
  • 0

#159 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 30 červen 2010 - 12:25:57

plan 10x15 se vejde na rotační volání na obvod plastimatky - mě se tam přilepil, ale normálně se vyvolal, tak 9x12 jistě taky, jen to chce upravit origo cívku a do ní ho vložit, nebo udělat nějaký zarážky, kostru - do který se navlíkne - aby měl správnou polohu a taky mohly lázně k němu i z druhý strany
rotační volání je jiný, čas se musí upravit, ale zase se spotřebuje menší množství vývojky a když je pohon, je to bez námahy
jsem rád, že jsem tu poslední volnou plastimatku nikomu nevnutil a nechal si ji
připomínám, že pro světlotěsnost musí zůstat středový trn
  • 0

#160 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 30 červen 2010 - 12:38:10

Teda to já možná zkusim tu plastimatku :-D, zatim jenom jak řikal Ypress. Ale možná když bych šel do budoucna, tak jak se upravuje ta cívka??? jenom dáte nějakou tyč a na tu dáte ty dvě části cívky?

Jinak jeden plan už je venku na světle a koukám jak puk, oproti kinofilmu je to obrovský 8-)
  • 0

#161 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 30 červen 2010 - 12:40:24

Když tak na to koukám, nestačilo by jak píše i RHX, že se plan přilepí na tu vnitřní stěnu (samozřejmě emulzí k trnu) a vyvolá normálně v 550ml?

Zdá se mi, že by se tam měl vejít :-D...

Jinak te´d jdu zkusit něco zbastlit jako vložku do kazety 8-)
  • 0

#162 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 30 červen 2010 - 13:04:42

cívky musíš upravit tak, aby obě části držely od sebe ve správné vzdálenosti a zůstaly napevno a v ose, nejlepší na trn dát nějaká pouzdra, která tam obě části zafixují - soustružník, nebo improvizace, gumová těsnění apod. ráno jsem zkoušel s tím co bylo doma v šupliku a šlo by to
není úplně dobrý, když se plan přilepí podložkou na stěnu tanku a lázně tam nemůžou - vysvětlí chemici
taky manipulace v cívce, nebo nějakým držáku bude snadnější
-
pro rotační volání stačí o hodně míň vývojky, možná tak 200 ml (?), možná jen 100 - pro jeden planfilm, stačí aby se film v ní brouzdal - jsou tam ještě požadavky na minimální mn. vyvolávacích látek v roztoku to se může lišit - obecně se říká například u rodinalu min. 5 ml / tak pro 1+50 se dá celkově lázně 250+5 s tím, že vzhledem k ploše toho lístku se vývojka nevyčerpá a dala by se ještě použít na další kus, dva, nevím

když je film na stojato tím gumičkovým způsobem, ta musí být tank pro 10x15 plnej a pro 9x12 si myslím 500 ml - to se zjistí pokusem s tím cvičným planem - dáš ho tam a zaleješ a vidíš kolik potřebuje, aby byl s rezervou ponořen
nebo ho tam dáš na sucho a uděláš si rysku
každopádně volání s překlápěním - gumička, volně - v misce, nebo rotační - trvalej pohyb
- to jsou tři druhy volání a od sebe se liší výsledkem
  • 0

#163 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 30 červen 2010 - 13:24:45

No já asi zatim zůstanu u klasickýho volání, ptž s rotačnim ani sebemenší zkušenost a když budu chtít dělat 1+100 rodinal, tak spotřeba vývojky závratná nebude (je teda fakt, že se volá jenom jeden snímek mno).

A kdybych se rozhodl v misce, tak jak moc kvrdlat? Chápu že jenom nahnout misku od sebe a nechat jemně zase spustit, ale taky jednou za minutu nebo naopak za dvě?
  • 0

#164 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 30 červen 2010 - 13:56:46

přece podle motivu, podle světla co bylo a taky podle chuti každého sougrafa
osobně jsem u časů kolem 10 min začal postupem:
"pár vteřin na začátku a pak jednou za minutu hejbnout"
  • 0

#165 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 30 červen 2010 - 14:06:39

Takže to jsou misky a v tanku dělám normálně jako s klasickym kinofilmem nebo svitkem. Jestli jsem to teda dobře pochopil :-D

Už mám vložku na plan, jenom nvm, jak jí nějak kloudně přichytit, aniž bych musel dávat nějaký hnsuný lepidlo. Co třeba fotorůžky? Dát je na podložku a do nich zasunout film?
  • 0

#166 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 30 červen 2010 - 14:52:24

to je kazeta na skleněný desky?
do takový kazety dám sklo 2 mm na něj planfilm a použiju příchytky co tam jsou pro to sklo a ty to drží jako celek
ale každá kazeta je asi jiná, tak si s tím musíš poradit na místě - možná tenká oboustranná páska je rychlý řešení
  • 0

#167 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 2 červenec 2010 - 18:33:32

Tak dnes jsem měl kameru poprvý v akci, ale nic jsem nevyfotil :). Kazetu mám schovanou v černym pytli, aby náhodou nefoukalo a zkoušel jsem ráno něco cvaknout (přes den je na mě moc vedro).

Můžu se zeptat, je to matnicí nebo sklem o světelnosti 6,3, že na tý matnici neni ve stínu moc vidět??? Když namířim na osvětlenou scénu, tak pohoda, ale do stínu moc nevidim :).

Pomohlo by třeba sklo se světelností 4,5??? Nebo je to hlavně v tý matnici?
  • 0

#168 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 2 červenec 2010 - 18:45:44

Tak dnes jsem měl kameru poprvý v akci, ale nic jsem nevyfotil :). Kazetu mám schovanou v černym pytli, aby náhodou nefoukalo a zkoušel jsem ráno něco cvaknout (přes den je na mě moc vedro).

Můžu se zeptat, je to matnicí nebo sklem o světelnosti 6,3, že na tý matnici neni ve stínu moc vidět??? Když namířim na osvětlenou scénu, tak pohoda, ale do stínu moc nevidim :).

Pomohlo by třeba sklo se světelností 4,5??? Nebo je to hlavně v tý matnici?

jeptišku máš?
otevřeno na plnou díru pri ostření máš?
  • 0

#169 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 2 červenec 2010 - 19:37:47

Jeptišku jsem nebral (teda triko jsem nebral). Ale vždy jsem si tak nějak dokázal zaclonit brašnou nebo rukama. Plná díra samozřejmostí.

Trochu mi to vadí, ptž jsem i lesní typ a nedokážu si představit, že s tim půjdu foti do lesa :)
  • 0

#170 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 2 červenec 2010 - 20:21:32

jeptiška je nezbytná!

za 100,- kč je ke koupi u mráze zatemňovací látka v dostatečné velikosti pro takový kotě (1x1,5 m).

s 6,3 to nikdy nebude zázrak, ale tričko a brašna? nedovedu si představit.
  • 0

#171 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 2 červenec 2010 - 20:30:48

Aha, tak já si něco pořídim :). Jinak to triko jsem neměl, brašna byla v levý ruce a pravou jsem ostřil :) (ale ono to dneska bylo stejně fuka, ptž světlo nebylo nic moc a hlavně jsem vyšel jen tak na blind :)
  • 0

#172 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 6 červenec 2010 - 20:08:33

Tak první plan film je vyvolán, cvaknuto z balkónu při bouřce. Expozice asi netrefená úplně přesně. Hodil jsem to do plastimatky, jelikož bylo šedivo, tak jsem zvolil rodinal 1+40 a 7 minut (první 30s, pak každá započatá minutka 10x). Přerušení vodou asi 3 minuty. Ustálení 6 minut. Ihned po vytažení jsem si všiml, že je tam zelený flíček (to bude asi zbytek tý zelený vrstvy na filmu pod gumičkou, kterou jsem secvakl film, aby se mi vešel do plastimatky). Dalí problém je mírné rozhýbání zníkmu, asi jsem při mačkání spouště trochu moc klepl :(. Bohužel nenašel jsem zdřířku na drátěnku :(...

Jinak jsem z toho ale úplně nadšený, jen asi se budu muset rozhodnout pro nějaký sofitikovanější přístroj. Ten Vlčákův je sice nádhernej a já se na něj klidně i jen tak koukám :D (asi jsem magor :D), ale je to hodně jednoduchý (jak jsem již napsal, ani díru na drátěnku to nemá :( ).

Možná začnu pokukovat po nějaký magnole :(. 13x18 je nádhernej formát, krásnej na papíru 18x24 a neni to tak drahý, má to výměný skla (a ty dvě 135 a 210 mi bohatě stačej - stejně teď fotim jenom 28 nebo 50mm, což snad teda po přepočtu tak vychází :D)...

Jenom teď našetřit a sehnat nějaký krásný kus :)...

PS: mezitim se pokusím dofotit a zkusit nějaký hezčí motiv než paneláky na ten krásnej stroječek, co mám půjčený :D.
  • 0

#173 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 7 červenec 2010 - 01:41:46

nespěchej s výměnama strojů a formátovým růstem - nedělá to dobrotu! - vím o čem mluvím
  • 0

#174 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 7 červenec 2010 - 07:46:47

Já zatim nespěchám :), nemám na to naštěstí prachy :(... Ale zatim nemám svůj žádnej, takže to by mohla bejt trochu přilehčující okolnost :D
  • 0

#175 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 9 červenec 2010 - 09:15:24

http://aukro.cz/item..._fotaparat.html - mohl by jste mi dát prosím někdo info k tomuhle?

Vypadá to jako 9x12cm. Stav je moc hezký, kazety k tomu jsou.
Nejlépe, jestli nepoznáte, co je to za model :lol:
  • 0

#176 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 9 červenec 2010 - 10:03:14

Čus chlape, typ když budeš znát ti nebude k ničemu. Jsou tam tři kazety, budou ti stačit? (Hlavně vložky na planfilm jsou důležité a i kazety se velmi těžko shání, každý výrobce dělal jiné) Jestli ano, tak jen zbývá prověřit, jestli není rozdrbaný měch a je funkční závěrka. Případně plíseň, roztmelení objektivu. Dle toho co prodejce píše, by ti těžko na případné dotazy odpověděl. Chtělo by to vidět na vlastní oči. Jinak bych ti ho naprosto doporučil nobo něco takového v dobrém stavu. Nic víc nepotřebuješ. Ale dle těch dokumentů co jsem viděl od tebe v jiném tématu, tak asi bych počkal věnoval se tomu. Ale jestli tě moc moc láká a je to vnitřní hnutí a pnutí dělat velký formát, tak jdi do podobného měcháčku. Dělal s ním Funke za mlada .. mimo jiné. Tak proč by ti to nebylo dobré.
  • 0

#177 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 9 červenec 2010 - 12:49:52

No toto samozřejmě nevím, to je pravda :). Ty vložky bych si ulal namíru ze skla, to by zas až takový problém být neměl...
Já vim, že ještě nejsem hodej toho VF, ale hodně mě to láká. Hlavně si to vyzkoušet a pak klidně zůstat u špulkovejch filmů :wink:.
Spíš mě zajímalo, jestli je to 9x12 nebo ne... Proto jsem chtěl ten model. Podle objektivu by to tak být mělo 135mm by mělo být základní na 9x12cm. Lae jistotu nemám :D
  • 0

#178 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 9 červenec 2010 - 13:19:33

asi bych dal požadavek na paladix: koupím cosi - funkční, kompletní s kazetama, nepoškozený
zaplatíš víc, to je jasný
než to brát z aukra - taky by to mohlo být vhodný jako dekorace s nefunkční závěrkou a nepasujícíma kazetama
ale to neznamená, že bys nemusel mít na aukru kliku
  • 0

#179 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 9 červenec 2010 - 13:28:24

Asi to fakt bude lepší... Takhle je to dost risk. Tak já zítra něco hodím :wink:
  • 0

#180 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 9 červenec 2010 - 14:41:09

Girmy, nemyslel jsem to tak, že je to co děláš..ten dokument zlé. Naopak. A nikdo nemá právo ti říkat, že jsi ještě nedorostl velkému formátu. To určitě ne. Co třebas v době když to byl formát malý-střední :wink: O formátu to není. Ale každý má jiný přístup a i formu.
Když cítíš, že chceš dělat statické věci..od zátiší až po portrét, tak do toho jdi. Ale když jsem pročítal tvé příspěvky, tak tě hned odrazují problémky, kterým se nevyhneš. Cítím z tebe netrpělivost. Nejde kvůli tomu měnit stále stroje.
Kamil ti půjčil aparát, kterým si můžeš vyzkoušet práci s větším formátem. Máš jednu kazetu. Tak si pořiď fotorukáv a když budeš mít víc námětů na jedné vycházce (doma přebíjení není problém) si přebiješ ve stínu a máš to. Zatím neutratíš nic a zbyde ti na matroš. Ta závěrka by měla mít otvor na drátěnku. Kdyžtak tenaparát přines do Leicy a jestli tam už nebude Kamil, tak se na to podíváme. Můžeme dát řeč...nejen já , ale celé osazenstvo ti může poradit. Ale musíš mít trpělivost, jinak tě velký formát nepřijme. Má rád trpělivé lidi :)
  • 0

#181 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 9 červenec 2010 - 15:58:21

Hele pánové, já zkusím odpovědět na položenou otázku, přestože jinak máte samozřejmě pravdu.
Tím nápisem na závěrce (Voigtlander) bych se nenechal zmást, ať na to koukám z které chci strany, já v tom čuju CERTOvinu :). Vypadá to, že původní závěrka a objektiv nepřežily ve zdraví zacházení, který se podepsalo i na zohnuté části čelůvky (brilantní hledáček a vodováha jsou "povážlivě předkloněny"). Co se týká formátu, jsem si celkem jistej, že je to víc než 6,5x9. Podle objektivu a "celkového uměleckého dojmu" sázím na 9x12. Snad řekne víc Notorius.
Co se týká Davidovy poznámky o množství typů kazet - na 9x12 se jich "běžně" vyrábělo snad nejvíc, a to nemluvím o "extrabuřtech" - na APUGu je v sekci Plate cameras samostatný vlákno o plechových kazetách 9x12, co na co pasuje, co ne a co s tím. Doporučuju přečíst a vůbec prostudovat tuhle sekci APUGu. V několika vláknech je tam názorně vysvětleno, jak se tím, že člověk koupí některou z těchhle kamer bez kazet (resp. s nedostatečným množstvím) vystavuje nebezpečí vzniku rozsáhlé sbírky kamer i kazet :D :( :wink:.
(Mám takový nejasný pocit, že se opakuju :) )
  • 0

#182 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 9 červenec 2010 - 16:33:41

No ale já si to asi fakt začínám myslet :(.
Davide - díky za roumnou řeč :D. Asi přestanu uvažovat nad blbůstkama, vemu ten Kamilův aparátek, budu prdět na nějaký nectnosti a začnu fotit. Zdá se mi, že jsem trochu propadl tomu nákupčení :(. A to je přesně to, co nechci. Nechci, aby se ze mě stal teoretik, mistr v přístrojích... Chci fotit a užívat si každou chvilku v koupelně...

No já bohužel (tedy naštěstí) po víkendu odjždim. Ale co bude možno, tak ybch se rád stavil :wink:, už dvakrát mi to nevyšlo a jednou jsem úplně zapomněl, že je středa :(.

PS: fakt moc děkuji, asi přehodnotim priority!!!

Brete, díky, ale asi to nebude třeba, jednak podle toho, co píšeš, tak foťák není asi v nej stavu, jednak jak psal RHX, radši osobně a jednak si začínám uvědomovat, že o technice to není! Ale je super, že jsi napsal, moc si toho cením :) a obdivuju, že jsi to z těch obrázků poznal :).
  • 0

#183 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 9 červenec 2010 - 16:47:00

No to já jen tak, aby se to neztratilo. Ty poznámky o vláknech na APUGu mají právě fungovat jako varování, jak se "rychle a bezstarostně" stát čudlíkářem. Já jím jsem zcela a naprosto, ale to mi nebrání v tom, abych taky něco tvořil. Čudlíkaření je prostě skvělej relax, když chybí inspirace, čas, materiál, cokoli...
To mě osobně na focení totiž baví nejvíc - z jedné strany si vybíjím svoje "tvůrčí ambice" a z druhé strany můžu technicky špekulovat, zkoumat, bastlit (bez dramatického vlivu na tu tvůrčí část :)) a... Pořád je to jen jeden koníček :wink: :D
Takže přístroje nabít a hurá za záběry!
  • 0

#184 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 7 srpen 2010 - 17:14:44

Hele klucí, existujou i jinší objektivy k zákadním kamerám 9x12 než 135 mm? Mění se jen přední člen? Já bych chtěl něco jako rybooko.
  • 0

#185 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 7 srpen 2010 - 18:02:22

Hele, na rybooko bych asi rychle zapomněl. Měl bys v záběru kolejničky :idea:
U kamer vyšší třídy (Zeiss Ideal, Voigtlander Bergheil, Certotrop ale i další) je objektiv na bajonet, teoreticky i prakticky jde vyměňovat objektivy, ale a) musíš si nějak vyrobit příslušnou "destičku", která zapadá do bajonetu (nejjednodušší je to u Cert, tam je to kruhová destička), :) aby to bylo smysluplný a nebylo potřeba šroubovat členy objektivu, je potřeby změřit průměr díry v čelůvce a porovnat s největším průměrem zadní sestavy. Čili do široka připadají v úvahu objektivy jako Dagor, Angulon (ne Super A.).
Jak už jsem naznačil na začátku, nejde směrem dolů jít nekonečně, z důvodů už zmíněných. Pokud vím, snad žádná z těchto kamer totiž neumí drop bed v kombinaci s nakláněním přední standarty. Pro 9x12 je tak obvykle bezpečný používat něco jako devadesátku. (A teď přibyde další člověk, kterej bude zvyšovat ceny Angulonů na bayi :) No nic, já jdu stejně po pětašedesátce... :)) U delších skel to navíc znamená, že jsi omezen světelností objektivu (resp. zase dírou ve standartě) a délkou výtahu potřebnou pro zaostření nekonečna.
  • 0

#186 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 7 srpen 2010 - 18:20:26

Rozviň svůj klid. Moje hotovost je asi stovka nebo dvě. Otázka byla spíše hypotetická.
  • 0

#187 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 7 srpen 2010 - 19:31:22

možnost by byla u některých strojů udělat nějakou měnící redukci - já to mám na TOYO (obrázek) a jsem spokjojen, ale toyo je nesrovnatelně větší, takže nevím jak by se to u těch malých sklopek řešilo.

jinak na ebayi se docela levně objevují tominony 101mm, ale prý to nejsou žádné extra skla (nevím, nezkoušel jsem) a ektary 101mm pro malé graflexe(nevím jestli to vykryjou)
  • 0

#188 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 7 říjen 2010 - 20:52:32

Rád bych se pochlubil - http://tilberien.raj...ar_-_stavba_01/

stavba druhé VF kamery úspěšně pokračuje - dneska jsem ji sešrouboval dohromady. Ještě měch a záda a hurá do podzimního listí.
Podoba s Bohouškovým BirdBoxem je čistě záměrná :) , tímto mu děkuji mnohokrát za pomoc a inspiraci.
  • 0

#189 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 10 říjen 2010 - 20:59:51

pokud by to někoho zajímalo - kamera už funguje - http://tilberien.raj..._-_skoro_final/

jen asi ještě dostane finální kabát - nějaké mořidlo a pád drobností dodělat.
  • 0

#190 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 říjen 2010 - 21:33:23

pokud by to někoho zajímalo - kamera už funguje - http://tilberien.raj..._-_skoro_final/

jen asi ještě dostane finální kabát - nějaké mořidlo a pád drobností dodělat.


Je to masakr, ta kamera mě fascinuje! Já nevim jak to vyjádřit ale nech jí tak jak je! Ta kamera je tak ošklivá, až je krásná. Máš můj obdiv.
  • 0

#191 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 10 říjen 2010 - 21:34:23

pokud by to někoho zajímalo - kamera už funguje - http://tilberien.raj..._-_skoro_final/

jen asi ještě dostane finální kabát - nějaké mořidlo a pád drobností dodělat.


Je to masakr, ta kamera mě fascinuje! Já nevim jak to vyjádřit ale nech jí tak jak je! Ta kamera je tak ošklivá, až je krásná. Máš můj obdiv.

Dík, :-)
  • 0

#192 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 10 říjen 2010 - 22:12:38

Tilberiáne, ogaro, su zvědavý na fotečky co z teho polezú.... :-) Už sa těším.
  • 0

#193 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 10 říjen 2010 - 22:15:12

Tilberiáne, ogaro, su zvědavý na fotečky co z teho polezú.... :-) Už sa těším.

To si bohužel ještě chvilku počkáš ;) , ještě nemám udělanej zvětšovák - chci si předělat Magnifaxe i na 9x12. Mám z ýbaje objednaný diody, ale číňan se nějak fláká.
  • 0

#194 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 11 říjen 2010 - 07:36:42

1) tyjo tak tohle fakt obdivuju - akorát se mi poněkud nezdá ten systém zaostřování
2) zvětšovák - na aukru se se teď válí přímo hlava co se přidělává na VF aby se z toho udělal zvětšovák.
  • 0

#195 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 11 říjen 2010 - 08:03:27

1) tyjo tak tohle fakt obdivuju - akorát se mi poněkud nezdá ten systém zaostřování
2) zvětšovák - na aukru se se teď válí přímo hlava co se přidělává na VF aby se z toho udělal zvětšovák.


1, ostří se tím posuvem za ten spodní šroub. Cela přední standarta jezdí po těch hliníkovejch lyžinách a tím šroubem se to aretuje - je tam minimum pohybů, stejně je neumím používat.

2, z tohohle dělat zvětšovák by byl asi opruz. Koukal jsem na Magnifaxe 4 co mám a pokud sundám tu hlavu i s kondenzorem a negativ položim na ten rámeček, kde sedí kondenzor a nad něj dám matici z diod, tak si myslím, že by to mohlo fungovat - uvidíme, až přijdou ty diody, matrici už mám odvrtanou, živit to budu zdrojem z PC, tak uvidíme.
V nejhorším si od táty přivezu Magnitaura, ale pak se to komory už asi nevejdu.
:-)
  • 0

#196 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 6 prosinec 2010 - 15:40:55

zdravím páni kolegovia,
prosím prosím skúsenejších - neviete poradiť, čo je toto za strojček a či eventuálne má na ňom spočinúť moje oko?

vyzvedel som, že to je:
- 9x12, asi (?) nejaký "nelson 225"
- sklo Berthiot Paris Flor 1:4.5 135mm
- závierka Compur

prikladám aj nekvalitné obrázky, možno z nich pôjde ešte niečo vyčítať.
zaujímalo by ma hlavne, či ma niečo nevypečie? tá kazeta napríklad vyzerá byť s plechovou vložkou? ďalšie kazety asi nebude jednoduché zohnať?

nejaké shifty / blbinky ma až tak netrápia (podobne ani excelentná obrazová kvalita).

sú to trochu začiatočnícke otázky, no nejako sa začať musí, že?

(hlavne keď sme pozerali aj s drahou tieto krásne staré stroje, videl som na nej plnú podporu - a to ju vôbec foťáky neberú :lol: )
Vložený obrázek Vložený obrázek
  • 0

#197 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 6 prosinec 2010 - 15:52:22

hmmm,
vyhrabal som, že Berthiot bol francúzsky výrobca objektívov, a "Flor" by mal mať 4 členy (čiže Tessar). o zbytku ale nič - takže predpokladám, že to bude okopírovaný Zeiss Ikon - ten mal ale iné kazety?

s predajcom si píšem, je vcelku ochotný (ale nič o fotoparátoch nevie), takže sa prípadne môžem ešte niečo spýtať - ak by som dostal radu, že čo :lol:

ď.
  • 0

#198 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 prosinec 2010 - 15:56:21

hmmm,
vyhrabal som, že Berthiot bol francúzsky výrobca objektívov, a "Flor" by mal mať 4 členy (čiže Tessar). o zbytku ale nič - takže predpokladám, že to bude okopírovaný Zeiss Ikon - ten mal ale iné kazety?

s predajcom si píšem, je vcelku ochotný (ale nič o fotoparátoch nevie), takže sa prípadne môžem ešte niečo spýtať - ak by som dostal radu, že čo :lol:

ď.

Pokud je ochotný, jak píšeš, vyžádal bych si určitě lepší obrázky. Osobně bych ale už nešel do kamery, kde není aspoň pár kazet - tedy pokud s tím hodláš fotit. Problém může být měch, závěrka, matnicový díl a kazety.
  • 0

#199 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 6 prosinec 2010 - 17:30:55

Notorie, možná se pletu, ale podle těch fotek mi to dost připomíná Ideal 9x12 (aka Ica/Zeiss Icon Ideal 225) - tomu mi tak nějak odpovídá i ten "Nelson 225". Vidím typické detaily - "uvolňovač objektivu" i páčku uvolnění kazety. Ale Ideal 225 máš pokud vím ty, tak se vyjádři.
Ďuro, jinak jak psal Notorius, vypíchl bych ty kazety. Cokoli kromě Normalfalzu(Voigtlandery a spousta dalších) a Millionenfalzu(PatentEtui a další) se špatně shání, navíc kompatibilita není zaručena ani tak.
  • 0

#200 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 6 prosinec 2010 - 17:48:06

Páni,
ďakujem - s tými matnicami asi môže byť problém (už som to čítal na rôznych vláknach niekoľkokrát a opäť ste mi to potvrdili), informácia o "klone Idealu" je zaujímavá.
všetky tieto strojky (pre zjednodušenie teda Idealy) majú iba 1stranné kazety, tak?

idem ešte chlapíkovi napísať, nech pošle väčšie foto, zatiaľ dík!
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních