Přejít na obsah


Fotka

PUSHOVÁNÍ


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
301 odpovědí na toto téma

#101 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 leden 2011 - 15:42:15

Anglicky nějak nevládnu, pneumatiky a nárazník vycházejí dobře jen při iso 100. Pokud se mnou v tomto Robert souhlasí, má pravdu :lol:

Jinak, chtělo by to zkusit ten urinol
  • 0

#102 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2011 - 15:44:59

Z toho odkazu je jasně vidět, že jít nad iso 100 byla autorova chyba :lol:



autor to koupal v Rodinalu ... a Rodinal jak známo clonu ubírá ... dvěstě to snese, a čtyřista jen tak tak... když fomu 200 nekoupeš v Rodinalu :lol: ale hádat se nebudu, stejně za sebe fomu 100 exponuju jako 80, fomu 200 jako cca 150 - 160...
furt lepší než ten čínskej pazmekht ... (o kterým jsem se mimochodem ze zasvěceného zdroje dozvěděl, že je to stařičká technologie filmu Ilford HP3, akorát že to soudruzi v číně jětě jakťi něďolaďili. ale nekup to když je to tak levný žejo :lol: )
  • 0

#103 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2011 - 15:49:02

však, mám tu na zkoušku tu zbrusu novou F200, až se oteplí, uvidíme... co na to poví diafine. teď mě napadá, že jsem si měl vzít aspoň dvě kina, ať zbytečně nemrvím svitky, než přindu na to správné vyvolání.
  • 0

#104 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 leden 2011 - 15:52:43

Já se hádat taky nechci, i když si myslím, že rodinal využívá citlivost velmi dobře, pouze některé vývojky ještě o malinko víc :lol: . Jinak to, že to bude mít cosi s ilfordem, jsem už diskutovali, ono to totiž jako ilford opravdu vypadá. A má lepší podložku :lol:
  • 0

#105 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 leden 2011 - 15:55:04

Jinak to, že to bude mít cosi s ilfordem, jsem už diskutovali, ono to totiž jako ilford opravdu vypadá. A má lepší podložku :lol:


Myslím samozřejmě onen film z shanghaie, který nejen že dává slušné výsledky. Když vezmu poměr kvalita/cena, tak nic lepšího není. Ilford FP4 stojí víc než třikrát tolik, ale není třikrát lepší(například).
  • 0

#106 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2011 - 15:55:53

Já se hádat taky nechci, i když si myslím, že rodinal využívá citlivost velmi dobře, pouze některé vývojky ještě o malinko víc :lol: . Jinak to, že to bude mít cosi s ilfordem, jsem už diskutovali, ono to totiž jako ilford opravdu vypadá. A má lepší podložku :lol:


tady nejsme vepři. i já to vidím tak, že rodinal využívá citlivost vcelku dobře, jenom ne tak dobře, jako některé jiné vývojky :lol:
  • 0

#107 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 6 leden 2011 - 17:03:02

No to by mě zajímalo. Mě připadne, že pro nekontrastní scény je určen jako dvoustovka. Ted si ovšem uvedomuji jinou věc - foma přece uvádí, že f200 možno exponovat jako iso 100 - 800 beze změny volání :lol:


Všecko nejlepší v novém roku všem.

Tutaj toto mě rozchechtalo až k pláči :lol: .Taky sem to četl.Byl to můj první film vyvofený a vyvolaný a pán v prodejně(od té doby jsem tam nevkročil)mě ho doporučil jako výborný pružný film.

jestli je ta f200t focena jako 400 venku bude z něj při volání dle fomy moc pěkná pérovka :lol:

Já jako správný masochista mám teď založenou(na vyzkoušení) fomu 400@800 a těším se až to vymáchám v rodinalu...snad budou pěkná zrnka.
(Kde jsou doby,kdy se kupovali pořádné zrna v obchodě a u východu prodejny Pramen se jich mohl v mlýnku každý zbavit :lol:)
  • 0

#108 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 leden 2011 - 17:21:52

Ať ale pořád nepindáme - máš kanečku možnost přípravy vlastní chemie - pokud ano, dalo by se ti pár receptů poradit. Pokud ne, mohl bych ti(ale až příští týden)prášek na jeden film poslat.
  • 0

#109 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 leden 2011 - 17:23:56

Tedy, receptů. které z toho těch 38°Sch dostanou, aniž by vznikla pérovka.
  • 0

#110 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 6 leden 2011 - 18:18:02

Možná by to šlo tím rodinalem třeba 1+200,ale nevím nezkoušel jsem víc ředěný jak 1+100 u toho 1+200 by mohl být problém dodržet podmínku,že rodinalu musí být minimálně 5ml na jedno volání.Nešlo by to třeba udělat 2,5ml/0,5l a v půlce cyklu vyměnit zase za 2,5/0,5l?
Nemáte někdo zkušenost?Mě by to zajímalo.Že se nesmí dát pod 5ml na volání už jsem zjistil...vytáhl jsem téměř čistou HP5+
Třeba by to pomohlo i v tomto případě.
  • 0

#111 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 leden 2011 - 18:28:58

Ta výměna se dá praktokovat, problém to není. Zajímavé ovšem je, že já jsem volal i s menšími množstvími koncentrátu(a to s původní R09, která je slabší)a vše bylo bez problémů.
  • 0

#112 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 6 leden 2011 - 18:32:39

Já to zkoušel s fomáckým rodinalem a neprošlo to.Teď mám agfu a vychází mě to při stejném času a kvedlání trošku kontrastnější.Možná by to s tou agfou šlo pod 5ml.Ten můj film byl prostě jako by selhala vývojka a to sem ho tam měl dýl,než měl být.
  • 0

#113 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 062 příspěvků(y)
Reputace: 382

Publikováno 6 leden 2011 - 19:24:41

Ono a tim mnozstvim rodinalu asi zalezi i na mnozstvi, tedy plose filmu. Kdyz jsem volal planfilm 4x5 Technical.pan (2ks) v rodinalu 1:300, mel jsem tam jen 2ml rodinalu a vysledek byl bez problemu. Dve spulky kinofilmu uz bych do toho asi nedal, to uz by nejspis bylo opravdu malo. A byl to Rodinal original agfa, r.v. priblizne 1977, co zbylo na dne lahve po tech letech.
Jinak pratele, zde jsou ma pravidla, k nimz jsem letitou praxi dospel. Upozornuju, ze ta pravidla plati pevne jen pro nektere lidske povahy(priblizne meho typu), povaham jinym vyhovovat nemusi:

1.neztracej cas zkousenim blbych filmu a blbych vyvojek, dobry film a dobra vyvojka budou vzdycky lepsi a lepsiho vysledku navic dosahnes s mensim usilim.
2. pani inzenyri ve vyvojovem oddeleni firem Kodak nebo Ilford veci pravdepodobne rozumeji lepe nez ty, zkus jim tedy (aspon nekdy)verit.
3.je zbytecne pushovat filmy o citlivosti 100 nebo 200 asa, kdyz jsou k dostani filmy mnohem vyssich citlivosti. Mej proto v brasne vzdy nejaky takovy film a v pripade nutnosti ten stavajici z fotaku vyndej, napis na nej pocet exponovanych snimku a vloz do kamery takovy film, ktery podminkam doopravdy vyhovuje. Opet dosahnes lepsiho vysledku s mensim usilim a rizikem.
4.nevymejslej kraviny, kdyz existuje Tri-X a D-76. Krom toho existuji jeste FP-4, Plus-x, HP-5 a HC-110.
5.obrazek,ktery na negativu vypada blbe nezvetsuj, usetris si praci, penize, cas a vztek.
  • 0

#114 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 leden 2011 - 19:29:44

Co píšeš je pravda, jen tam chbí, že páni u agfy to věděli ještě lépe, než ti u kodaku, o ilfordu nemluvě :D
  • 0

#115 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 6 leden 2011 - 19:31:37

jo, vysvětluj děcku, že ta plotna pálí.... :D
  • 0

#116 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 6 leden 2011 - 19:45:10

Ono a tim mnozstvim rodinalu asi zalezi i na mnozstvi, tedy plose filmu


Já to zkoušel na svitku v překlápěcí plastimatce.Zřejmě se nějak rychle vyčerpala.
Ty poznámky beru,ale nemohl sem si pomoct f400 jsem nikdy neměl,tak jsem pokusně vzal dva svitky,předpokládám že další už nikdy nebudou,ale nebudu pitvat pitvat proč.(zarytí fandové fomy by mě rozsápali)
  • 0

#117 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 062 příspěvků(y)
Reputace: 382

Publikováno 6 leden 2011 - 19:46:38

Co píšeš je pravda, jen tam chbí, že páni u agfy to věděli ještě lépe, než ti u kodaku, o ilfordu nemluvě :D


Jedine, ze by mi uslo, ze D-76 vymysleli inzenyri z Agfy: :o
  • 0

#118 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 leden 2011 - 19:47:33

Právě proto, že ji nevymysleli, je jasné, že věci rozumněli lépe :D
  • 0

#119 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 062 příspěvků(y)
Reputace: 382

Publikováno 6 leden 2011 - 20:13:57

Právě proto, že ji nevymysleli, je jasné, že věci rozumněli lépe :o


Retoricky K.O., to uznavam :D ovsem ve faktu samem davam zapravdu americanum, ostatne valku vyhrali. :D
  • 0

#120 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 leden 2011 - 20:16:51

No vyhráli, o tom není sporu. Dokonce možná pomohla i D76, jestli v ní volali nějaké ty propagandistické snímky. To uznávám :D
  • 0

#121 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 leden 2011 - 20:21:41

I když, pokud je pro kvalitu vývojku rozhodující podíl na válečném vítězství, měl bys používat standart No.2. Jak ho najdu, hodím do receptáře recept.
  • 0

#122 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 7 únor 2011 - 22:24:13

Ahoj temnokomorníci,

zajímalo by mě, po tom co jsem slyšel jaky je Ilford HP5+ 400 skvělý reportážní film-což potřebuji, jestli by se nedal pushnout ve Foma R09 new na ISO 800. Na digitaltruth samozřejmě tento údaj existuje, ale jde mi o názor odborníků. Fotil bych večer/v noci na ulici- kontrastni scéna a nechtěl bych aby to dopadlo že se mi to slije do černo-bílých ploch bez kresby- jako ten Passat z flickru co byl focen na fomu...

Díky Štěpán
  • 0

#123 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 7 únor 2011 - 22:47:02

Ahoj temnokomorníci,

zajímalo by mě, po tom co jsem slyšel jaky je Ilford HP5+ 400 skvělý reportážní film-což potřebuji, jestli by se nedal pushnout ve Foma R09 new na ISO 800. Na digitaltruth samozřejmě tento údaj existuje, ale jde mi o názor odborníků. Fotil bych večer/v noci na ulici- kontrastni scéna a nechtěl bych aby to dopadlo že se mi to slije do černo-bílých ploch bez kresby- jako ten Passat z flickru co byl focen na fomu...

Díky Štěpán

Pushuji HP5 na 1600 - R09 1:50 26 minut, překlápění první minutu a pak po minutě. Je to hezky kontrastní, ale vyleze zrno.

Neumím moc skenovat, ale docela to sedí.

Je to tak výřez 50 % plochy negativu
Vložený obrázek
Tady je nezmenšenej kousek.
Vložený obrázek
  • 0

#124 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 7 únor 2011 - 22:56:54

To vypadá velice dobře. Máte zkušenost s jiným ředěním- kvůli zrnu nebo s pushování na 800? Na 1600 mi pripadá že ani to zrno není nijak tragické.
  • 0

#125 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 8 únor 2011 - 19:24:23

Prosím, poraďte jak ředit, míchat atp. pro push na 800 ASA.. pak hodim sken jak to dopadlo aby to bylo k něčemu i pro ostatní...
  • 0

#126 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 8 únor 2011 - 19:26:50

Prosím, poraďte jak ředit, míchat atp. pro push na 800 ASA.. pak hodim sken jak to dopadlo aby to bylo k něčemu i pro ostatní...

já se řídím touhle tabulkou - http://www.digitaltr...hp?doc=pushproc

třeba dneska jsem pushnul Fomu 100 v planu na 400 a podlé té tabulky to byl 2,25 násobek původního času, ředění i překlápění jsem nechal stejný a negativ vypadá dobře, večer udělám kontakt a hodím sken,
  • 0

#127 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 8 únor 2011 - 19:47:20

Prosím, poraďte jak ředit, míchat atp. pro push na 800 ASA.. pak hodim sken jak to dopadlo aby to bylo k něčemu i pro ostatní...

já se řídím touhle tabulkou - http://www.digitaltr...hp?doc=pushproc

třeba dneska jsem pushnul Fomu 100 v planu na 400 a podlé té tabulky to byl 2,25 násobek původního času, ředění i překlápění jsem nechal stejný a negativ vypadá dobře, večer udělám kontakt a hodím sken,


Tuhle tabulku právě znám, někde jsem tady na fóru, ale četl že pro začátek není nejlepší... proč nevím... Bál jsem se že časy v ní nebudou sedět :)
  • 0

#128 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 8 únor 2011 - 19:49:56

Prosím, poraďte jak ředit, míchat atp. pro push na 800 ASA.. pak hodim sken jak to dopadlo aby to bylo k něčemu i pro ostatní...

já se řídím touhle tabulkou - http://www.digitaltr...hp?doc=pushproc

třeba dneska jsem pushnul Fomu 100 v planu na 400 a podlé té tabulky to byl 2,25 násobek původního času, ředění i překlápění jsem nechal stejný a negativ vypadá dobře, večer udělám kontakt a hodím sken,


Tuhle tabulku právě znám, někde jsem tady na fóru, ale četl že pro začátek není nejlepší... proč nevím... Bál jsem se že časy v ní nebudou sedět :)

Prostě to zkus, podívej se na digitaltruth.com nebo na filmdev.org a jestli tam Tvůj film a vývojka nebude, tak to zkus. Jo, na monobath to fakt nefunguje. :D
  • 0

#129 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 8 únor 2011 - 22:00:12

Prosím, poraďte jak ředit, míchat atp. pro push na 800 ASA.. pak hodim sken jak to dopadlo aby to bylo k něčemu i pro ostatní...

já se řídím touhle tabulkou - http://www.digitaltr...hp?doc=pushproc

třeba dneska jsem pushnul Fomu 100 v planu na 400 a podlé té tabulky to byl 2,25 násobek původního času, ředění i překlápění jsem nechal stejný a negativ vypadá dobře, večer udělám kontakt a hodím sken,


Tuhle tabulku právě znám, někde jsem tady na fóru, ale četl že pro začátek není nejlepší... proč nevím... Bál jsem se že časy v ní nebudou sedět :)

Prostě to zkus, podívej se na digitaltruth.com nebo na filmdev.org a jestli tam Tvůj film a vývojka nebude, tak to zkus. Jo, na monobath to fakt nefunguje. :D


Díky, ten Filmdev je super, že tam jsou k tomu i skeny. Teď můžu vesele fotit i večer... :D
  • 0

#130 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 8 únor 2011 - 22:07:15

Prosím, poraďte jak ředit, míchat atp. pro push na 800 ASA.. pak hodim sken jak to dopadlo aby to bylo k něčemu i pro ostatní...

já se řídím touhle tabulkou - http://www.digitaltr...hp?doc=pushproc

třeba dneska jsem pushnul Fomu 100 v planu na 400 a podlé té tabulky to byl 2,25 násobek původního času, ředění i překlápění jsem nechal stejný a negativ vypadá dobře, večer udělám kontakt a hodím sken,


Tuhle tabulku právě znám, někde jsem tady na fóru, ale četl že pro začátek není nejlepší... proč nevím... Bál jsem se že časy v ní nebudou sedět :)

Prostě to zkus, podívej se na digitaltruth.com nebo na filmdev.org a jestli tam Tvůj film a vývojka nebude, tak to zkus. Jo, na monobath to fakt nefunguje. :D


Díky, ten Filmdev je super, že tam jsou k tomu i skeny. Teď můžu vesele fotit i večer... :D


Ja svuj prvni push delal z nouze protoze jsem v Norsku vytriskal vsechny ISO400 na ostrovech a v tundre a kdyz jsem pak stal pred drakkarem v muzeu v oslu a v batohu jen fomapan 100, tak sem si rekl, ze to musi vyjit. Vyslo, sice jsem mel pushnout na 800 misto 400, ale ten dulezitej zaber vysel i tak jak mel. Mimojine nejaky cizi pan mi tam rozhanel lidi, kdyz videl jak tam tu flexu steluju a japonci na chvili prestali fotit drakkar a zacali si fotit me s flexaretou.
  • 0

#131 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 8 únor 2011 - 22:42:46

Ja svuj prvni push delal z nouze protoze jsem v Norsku vytriskal vsechny ISO400 na ostrovech a v tundre a kdyz jsem pak stal pred drakkarem v muzeu v oslu a v batohu jen fomapan 100, tak sem si rekl, ze to musi vyjit. Vyslo, sice jsem mel pushnout na 800 misto 400, ale ten dulezitej zaber vysel i tak jak mel. Mimojine nejaky cizi pan mi tam rozhanel lidi, kdyz videl jak tam tu flexu steluju a japonci na chvili prestali fotit drakkar a zacali si fotit me s flexaretou.[/quote]

To je dobrý, mám podobné zažitky s Flexou. Nejvic rozruchu nadělá ve městě kde je člověk jako klaun a lidi nechápu jestli to je kamera, foťak nebo recese :lol:
  • 0

#132 Ondrej91

Ondrej91

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2011 - 13:07:30

Ahoj,

nevíte někdo, jak dlouho bych měl asi volat pan 100 exponovanej na 400 v D-76 litrovej stock, vyvolal jsem v něm už dva filmy..?

Díky
  • 0

#133 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 13 únor 2011 - 14:20:59

Ahoj,

nevíte někdo, jak dlouho bych měl asi volat pan 100 exponovanej na 400 v D-76 litrovej stock, vyvolal jsem v něm už dva filmy..?

Díky



Tady je krásně popsané vše co je třeba do začátku vědět: klik

Souhrn je tady: klik

Asi není dobrý zpočátku pushovat....budeš bojovat s kontrastem.

Odpověď je: po každém filmu se prodlužuje volání o 10%.

Tady najdeš volací časy k filmům.

Ale na krabičce by jsi měl mít volací čas.

Hodně úspěchů.
Doporučuju ti projet všechny možná fora zde. Najdeš mnoho moudra.
Ale bohužel se to dost tříští, protože lidé, než by hledali a většinou najdou, tak se hned ptají.
Zkus si najít temnokomorníka v okolí a uč se od něj. Dostaneš se k jednomu názoru a ne jako zde, že každý v dobré přidá své a ty z toho budeš jelen :lol:
  • 0

#134 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 1 březen 2011 - 13:18:47

Dobrý den pánové, potřeboval bych velkou radu od temnokomornického mistra (mistrů). Včera jsem fotil na maturiťáku a byl tam šílený problém se světlem. Nezbylo mi nic jiného než exponovat ILFORD HP5+ 400@3200. Mám vývojku Foma R09. Dá se dosáhnout něčeho slušného tímto extrémním pushem? Také by mne zajímalo jaký bude rozdíl podání mezi klasickým voláním nebo standem.

Díky
  • 0

#135 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 1 březen 2011 - 13:49:12

Dobrý den pánové, potřeboval bych velkou radu od temnokomornického mistra (mistrů). Včera jsem fotil na maturiťáku a byl tam šílený problém se světlem. Nezbylo mi nic jiného než exponovat ILFORD HP5+ 400@3200. Mám vývojku Foma R09. Dá se dosáhnout něčeho slušného tímto extrémním pushem? Také by mne zajímalo jaký bude rozdíl podání mezi klasickým voláním nebo standem.

Díky


osobně bych radši použil něco jako D-76...
  • 0

#136 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 062 příspěvků(y)
Reputace: 382

Publikováno 1 březen 2011 - 14:11:16

souhlasim. D-76, ID-11, HC-110, neco takovyho. A nebo Microphen, ten je na to delanej. U HP5 by to nemel byt problem.
  • 0

#137 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 1 březen 2011 - 14:16:42

nedávno jsem namíchal verzi D-76, ve který je místo 2g metolu 0,2 gramu fenidonu, jede to jak vzteklý a přidává minimálně 1EV, spíš tak 1,5. ta by se na to hodila:)
  • 0

#138 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 1 březen 2011 - 14:32:58

To je super pánové, ale zatím nejsem tak pokročilí chemik tak bych potřeboval něco jednodušího. Na netu jsem našel tohle http://filmdev.org/recipe/show/6171 jak se vám to jeví?
  • 0

#139 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 062 příspěvků(y)
Reputace: 382

Publikováno 1 březen 2011 - 14:37:40

Clovece, jestli s tim nemas zkusenosti, nepatlej se s chemii. Jestli mas na filmu dulezity fotky, kup si microphen, tolik penez to neni, popr D-76, kterou muzes potom vyvolavat cokoli.
  • 0

#140 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 1 březen 2011 - 15:02:50

Clovece, jestli s tim nemas zkusenosti, nepatlej se s chemii. Jestli mas na filmu dulezity fotky, kup si microphen, tolik penez to neni, popr D-76, kterou muzes potom vyvolavat cokoli.


Takze Microphen je primo urceny k pushovani Ilfordich filmu? Co je to za vývojku prášková nebo tekuta? Mate nejake doporuceni jak s ni pracovat v teto kombinaci? Dekuji
  • 0

#141 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 062 příspěvků(y)
Reputace: 382

Publikováno 1 březen 2011 - 15:13:24

Presne tak, Microphen je vyvojka od Ilfordu urcena k pushovani jejich filmu a v kombinaci s HP5 dela presne to, co potrebujes. Je to praskova vyvojka, navod na rozpusteni (jednoduchej) i vyvolavaci casy jsou v krabicce, popr zdehttp://download.temn...rd_HP5_Plus.pdf
HP5 na 3200asa,microphen stock, 16minut.
  • 0

#142 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 1 březen 2011 - 15:21:57

To je výborné. Stock znamena ze do tanku naleji naredenou vyvojku podle navodu a dal ji uz neredim? Jinak nemate ukazku jak dana fotka po tomto vyvolani vypada? Diky
  • 0

#143 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 062 příspěvků(y)
Reputace: 382

Publikováno 1 březen 2011 - 16:05:17

Ano, stock je vyvojka naredena dle navodu, dale uz neredena. Fotky budou myslim slusne, jen se priprav na vetsi zrno, nez pri 400asa, ale zadna hruza to nebude.
  • 0

#144 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 1 březen 2011 - 16:16:21

Ano, stock je vyvojka naredena dle navodu, dale uz neredena. Fotky budou myslim slusne, jen se priprav na vetsi zrno, nez pri 400asa, ale zadna hruza to nebude.


Jo tak zrno je jasne. Jeste bych potreboval vedet jak preklapet tank a jestli neni lepsi prodlouzit cas kvuli plne cerne a bile- jak volate vy?
  • 0

#145 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 062 příspěvků(y)
Reputace: 382

Publikováno 1 březen 2011 - 16:56:13

Cas prodlouzit mozna ano, to ale zavisi na tom, jaka scena na filmu je.Jestli to bylo exponovane na plnou diru na 3200 nekde v priseri salu, kdy se rucicka exposimetru sotva odlepila, kdyz jsi preletel zaberem pres lustr, pak je to neco jineho, nez kdyz jsi mohl clonit a kontrastu bylo vic. Ja osobne preklapim temer po celou dobu vyvolavani. Urcite se tu na mne sesype hromada klacku, ale nikdy jsem nezaregistroval jiny vliv kvrdlani na vysledek, nez o neco malo kratsi nutnou dobu vyvolavani. Jestli ale nemas v tohle duveru, pak proste dodrz to, co pisou v letaku, viz odkaz minule. Nic tak nemuzes zkazit. Z preklapeni se tu dela moc velka veda.
  • 0

#146 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 1 březen 2011 - 17:11:27

No svetla bylo opravdu malo, snazil jsem se vychytat okamziky kdyz meli lide svetlo ale pri 1,8 byla 1/125 spise zazrak... Myslím ze by bylo lepsi to trosku pretahnout aby byla bila s cernou transparentni- mam to radeji stavnatejsi.
  • 0

#147 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 2 březen 2011 - 13:39:43

Dekuji Vám za informace, neba nikdo jeste jinou radu pro porovnani? Jak by dopadl vysledek v Rodinale pri Standu- delal to nekdo.
  • 0

#148 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 březen 2011 - 14:32:42

to můžeš vygooglovat, na flickru i jinde najdeš určitě hafo ukázek a povídání o tom.
anebo si kousek HP5+ nafoť v podobných podmínkách a na stejnou citlivost a vyvolej jako zkušební cancourek, to je nejjednodušší a nebudeš na nikoho nadávat, když se zrovna nezadaří podle tvých představ. bez problémů HP5+ na 3200 jde ve spoustě vývojek, půjde i v rodinalu dost ředěném i v polostandu či standu, ale počítej se zrnem jak brambory (netříděné).
  • 0

#149 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 březen 2011 - 15:04:12

Dekuji Vám za informace, neba nikdo jeste jinou radu pro porovnani? Jak by dopadl vysledek v Rodinale pri Standu- delal to nekdo.

takhle lapat zbytky světla a snažit se zachytit akci jako je temnej vesnickej, či světlejší městskej ples - to je samostatná disciplína
nebuď na proces hubatej, když ti to nevyleze napoprvně
-
jistě simulovat světlo a nafotit zkušební kousek a vyvolat na zkoužku - jestli ti jde o ty záběry je to jediná cesta k jistotě a občas to dělám i nyní po pár letech takovýhohle světlochytu :lol:
  • 0

#150 Stepan2

Stepan2

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 2 březen 2011 - 18:32:23

Bojim se toho, protoze jsem videl fotky sice bez zrna, ale byli bez cerne a bile- volano v DD-x( pry to same jako Microphen, akorat tekute)

R09 http://filmdev.org/recipe/show/6162

DD-x http://filmdev.org/recipe/show/5004

Jsem z toho jelen zrno mi tak nevadi, ale mam rad poradny kontrast. Co je lepsi?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních