Přejít na obsah


Fotka

PUSHOVÁNÍ


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
301 odpovědí na toto téma

#201 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 23 listopad 2014 - 10:53:52

Notorius: Teď jsem si prošel datasheety od všech Fommapanů 100 – 400 a z grafu závislosti S na vyvolávací době to vypadá, že čtyřstovka dosahuje sotva na ISO 320 i po dvanácti minutách vyvolávání ve Fomadonu LQN :shock: . To samé dvoustovka se teprve po deseti minutách vyvolávání dotkne v grafu citlivosti 200 a jediná Foma stovka svou noninální hodnotu citlivosti nepatrně překračuje :neutral: .

 

keko: Díky za rady, já to asi prostě vyzkouším s vědomím, že to třeba nemusí vůbec vysít. A když to nevyjde, tak si do svého vyvolávacího deníčku zapíšu, že tudy cesta nevede a budu do budoucna chytřejší :). Jinak co si sám vyvolávám, tak jsem filmy kupoval jen jednou (společně s chemií) přímo od Fomy a kupoval jsem ty jejich troj balení , tj. 3x Fomapan 200 a 3x Fomapan 400. A když nad tím teď tak přemýšlím, tak nákup více filmů má výhodu v tom, že je velká šance že narazíte na filmy z jedné série/šarže, takže postupy by pak měli být reprodukovatelné na všechny filmy. Pech je pak narazit na nějakou vadnou sérii :neutral: . A co se týče expozimetru, tak spoléhám na ten integrovaný ve fotoaparátu. Kinofilm fotím na Minoltu Dynax 505si a u ni se dá ISO načtené z DX kódu pomocí otočného voliče nastavit i na jinou hodnotu.


  • 0

#202 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 23 listopad 2014 - 11:21:37

Notorius: Teď jsem si prošel datasheety od všech Fommapanů 100 – 400 a z grafu závislosti S na vyvolávací době to vypadá, že čtyřstovka dosahuje sotva na ISO 320 i po dvanácti minutách vyvolávání ve Fomadonu LQN :shock: . To samé dvoustovka se teprve po deseti minutách vyvolávání dotkne v grafu citlivosti 200 a jediná Foma stovka svou noninální hodnotu citlivosti nepatrně překračuje :neutral: .

 

keko: Díky za rady, já to asi prostě vyzkouším s vědomím, že to třeba nemusí vůbec vysít. A když to nevyjde, tak si do svého vyvolávacího deníčku zapíšu, že tudy cesta nevede a budu do budoucna chytřejší :). Jinak co si sám vyvolávám, tak jsem filmy kupoval jen jednou (společně s chemií) přímo od Fomy a kupoval jsem ty jejich troj balení , tj. 3x Fomapan 200 a 3x Fomapan 400. A když nad tím teď tak přemýšlím, tak nákup více filmů má výhodu v tom, že je velká šance že narazíte na filmy z jedné série/šarže, takže postupy by pak měli být reprodukovatelné na všechny filmy. Pech je pak narazit na nějakou vadnou sérii :neutral: . A co se týče expozimetru, tak spoléhám na ten integrovaný ve fotoaparátu. Kinofilm fotím na Minoltu Dynax 505si a u ni se dá ISO načtené z DX kódu pomocí otočného voliče nastavit i na jinou hodnotu.

Fomá má ucelenou řadu výrobků. Padesátku, stovku a dvoustovku. Akorát na krabičky píšou něco jiného. :-D

Vestavěný expozimetr je bezva(zvlášť matrix), výsledky budou většinou v pořádku, ale nikdy se nedozvíš, jak a co vlastně jsi změřil.


  • 1

#203 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 23 listopad 2014 - 11:26:52

Notorius: Teď jsem si prošel datasheety od všech Fommapanů 100 – 400 a z grafu závislosti S na vyvolávací době to vypadá, že čtyřstovka dosahuje sotva na ISO 320 i po dvanácti minutách vyvolávání ve Fomadonu LQN :shock: . To samé dvoustovka se teprve po deseti minutách vyvolávání dotkne v grafu citlivosti 200 a jediná Foma stovka svou noninální hodnotu citlivosti nepatrně překračuje :neutral: .

 

keko: Díky za rady, já to asi prostě vyzkouším s vědomím, že to třeba nemusí vůbec vysít. A když to nevyjde, tak si do svého vyvolávacího deníčku zapíšu, že tudy cesta nevede a budu do budoucna chytřejší :). Jinak co si sám vyvolávám, tak jsem filmy kupoval jen jednou (společně s chemií) přímo od Fomy a kupoval jsem ty jejich troj balení , tj. 3x Fomapan 200 a 3x Fomapan 400. A když nad tím teď tak přemýšlím, tak nákup více filmů má výhodu v tom, že je velká šance že narazíte na filmy z jedné série/šarže, takže postupy by pak měli být reprodukovatelné na všechny filmy. Pech je pak narazit na nějakou vadnou sérii :neutral: . A co se týče expozimetru, tak spoléhám na ten integrovaný ve fotoaparátu. Kinofilm fotím na Minoltu Dynax 505si a u ni se dá ISO načtené z DX kódu pomocí otočného voliče nastavit i na jinou hodnotu.

Najlepsie odpovede su vzdy tie, ktore si na svoje otazky zodpovies sam.

Lovu zdar :)


  • 0

#204 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: -36

Publikováno 23 listopad 2014 - 12:03:06

Škoda že už se nevyrábí fomapan 800 iso.To už by jsme chtěli moc,co vzpomínám já na nej naposledy fotil silvestra 2000.


  • 0

#205 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 23 listopad 2014 - 20:35:41

Ilford Pan 400, foceno jako 1600, voláno v Microphen 12 minut ...povedlo se? :D 10485948_960951293934147_1420453340829581606285_960951383934138_467426773640939310275360_960951083934168_452285544870458


  • 0

#206 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 listopad 2014 - 21:22:53

já myslím, že tohle je přesně ukázka, kdy je třeba mít víc těl, protože divadelní osvětlení je silné, ale ostré, pán je naexponovaný dobře, ale volat se mělo míň

pán v kuchyně je dobře, světlo silnější, ale nekresebné, těžko něco vymýšlet

pán z čajovny (?) je delším časem v nějakém protisvětle/nesvětle, tam nevím, co víc vymyslet, možná osmažit při zvětšování

no a microphen využije citlivost dobře, ale obrysová ostrost trpí

= celkově dobré, ale... je to hodně rozmanité při natahování filmů, alespoň s z mého pohledu


  • 0

#207 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 23 listopad 2014 - 22:07:25

A ja si zase myslim, ze toto je jasna ukazka toho, ze ist to ide. A ukazka toho, ze nie vsetko sa z toho musi pacit. Vela z toho vsak ide na vrub skenovaniu.


  • 0

#208 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 24 listopad 2014 - 09:02:05

Z čeho je to skenováno? Z filmu nebo z papírové fotografie?


  • 0

#209 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 24 listopad 2014 - 10:17:13

Z čeho je to skenováno? Z filmu nebo z papírové fotografie?

je to s filmu, fotim to zrcadlovkou a prosvicuju bleskem 


  • 0

#210 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 24 listopad 2014 - 10:19:27

já myslím, že tohle je přesně ukázka, kdy je třeba mít víc těl, protože divadelní osvětlení je silné, ale ostré, pán je naexponovaný dobře, ale volat se mělo míň

pán v kuchyně je dobře, světlo silnější, ale nekresebné, těžko něco vymýšlet

pán z čajovny (?) je delším časem v nějakém protisvětle/nesvětle, tam nevím, co víc vymyslet, možná osmažit při zvětšování

no a microphen využije citlivost dobře, ale obrysová ostrost trpí

= celkově dobré, ale... je to hodně rozmanité při natahování filmů, alespoň s z mého pohledu

jasně ja to tady dal jen na porovnání (zrno a tak ) byl to první pokus fotky byli spíše dokumentační a testovací bez nějakého záměru je dále prezentovat :-)


  • 0

#211 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 24 listopad 2014 - 10:21:09

A ja si zase myslim, ze toto je jasna ukazka toho, ze ist to ide. A ukazka toho, ze nie vsetko sa z toho musi pacit. Vela z toho vsak ide na vrub skenovaniu.

ano je to čistě na ukázku :-)  a první pokus 


  • 0

#212 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 listopad 2014 - 10:52:52

 

A ja si zase myslim, ze toto je jasna ukazka toho, ze ist to ide. A ukazka toho, ze nie vsetko sa z toho musi pacit. Vela z toho vsak ide na vrub skenovaniu.

ano je to čistě na ukázku :smile:  a první pokus 

 

ono to naskočí, důležité je, když už se fotografuje v předem známém světle, vytahnout co se dá

občas mě mrzelo, že jsem šel na ples, znal světlo, co tam bude a po vyvolání zjistil, že to chtělo kousek změnit vyvolání, pozná se to hlavně při vytažení zvětšováku k většímu obrázku

nejvíce jsem používal ředěný atomal-fotomal, vyšší teplotu

třeba tady jedna s celebritami:

http://www.fotoapara...83680&gal=photo

nyní spíš míchám maltu, ale každá malta jednou ztvrdne a zamete se z podlahy


  • 0

#213 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 24 listopad 2014 - 10:53:15

Tak esli je to první film, tak to dopadlo nadmíru dobře. Film je jen takový "polotovar" v pozitivním procesu se toho dá ještě hodně "dokouzlit" Přeji mnoho dalších úspěchů.


  • 0

#214 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 24 listopad 2014 - 11:15:27

 

 

A ja si zase myslim, ze toto je jasna ukazka toho, ze ist to ide. A ukazka toho, ze nie vsetko sa z toho musi pacit. Vela z toho vsak ide na vrub skenovaniu.

ano je to čistě na ukázku :smile:  a první pokus 

 

ono to naskočí, důležité je, když už se fotografuje v předem známém světle, vytahnout co se dá

občas mě mrzelo, že jsem šel na ples, znal světlo, co tam bude a po vyvolání zjistil, že to chtělo kousek změnit vyvolání, pozná se to hlavně při vytažení zvětšováku k většímu obrázku

nejvíce jsem používal ředěný atomal-fotomal, vyšší teplotu

třeba tady jedna s celebritami:

http://www.fotoapara...83680&gal=photo

nyní spíš míchám maltu, ale každá malta jednou ztvrdne a zamete se z podlahy

 

a jak poznám podle světla jak mám volat? :-) je nějaké základní pravidlo ? 


  • 0

#215 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 24 listopad 2014 - 11:16:58

Tak esli je to první film, tak to dopadlo nadmíru dobře. Film je jen takový "polotovar" v pozitivním procesu se toho dá ještě hodně "dokouzlit" Přeji mnoho dalších úspěchů.

Děkuju :-) budu se snažit :D analog dělám teprve od jara, tak sbírám zkušenosti a učím se. 


  • 0

#216 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 24 listopad 2014 - 11:47:04

Zatím se nerozptyluj radami zkušených. Fotografuj normálně, tak jak jsi začal. Až budeš mít za sebou první stovku filmů, tak se ti to poskládá samo. 


  • 0

#217 PetrPrejda

PetrPrejda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 201 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 24 listopad 2014 - 12:05:32

Zatím se nerozptyluj radami zkušených. Fotografuj normálně, tak jak jsi začal. Až budeš mít za sebou první stovku filmů, tak se ti to poskládá samo. 

taky si to myslím , stejně jako u digitálu to přišlo nějak samo :-) ale takové základy někdy nejsou špatné vědět  :D 


  • 0

#218 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 24 listopad 2014 - 19:40:58

BTW. V nouzi jsem exponoval Ilford Delta 400 na 3200 a nechal ho tedy vyvolat v labu s poznamkou, ze ma byt pushnut na tech 3200. Stalo to nejake penize navic, ale vysledek me docela mile prekvapil.
  • 0

#219 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 listopad 2014 - 22:58:24

 

 

 

A ja si zase myslim, ze toto je jasna ukazka toho, ze ist to ide. A ukazka toho, ze nie vsetko sa z toho musi pacit. Vela z toho vsak ide na vrub skenovaniu.

ano je to čistě na ukázku :smile:  a první pokus 

 

ono to naskočí, důležité je, když už se fotografuje v předem známém světle, vytahnout co se dá

občas mě mrzelo, že jsem šel na ples, znal světlo, co tam bude a po vyvolání zjistil, že to chtělo kousek změnit vyvolání, pozná se to hlavně při vytažení zvětšováku k většímu obrázku

nejvíce jsem používal ředěný atomal-fotomal, vyšší teplotu

třeba tady jedna s celebritami:

http://www.fotoapara...83680&gal=photo

nyní spíš míchám maltu, ale každá malta jednou ztvrdne a zamete se z podlahy

 

a jak poznám podle světla jak mám volat? :smile: je nějaké základní pravidlo ? 

 

Ono je to s reportáží venku a v interieru skoro stejné, jen tady přibudou ty starosti s hladinou osvětlení, někdy je tak nízká, že těžko pracovat. O to je to náročnější. Hlavně nestřídat filmy/vývojky. Jednotně měřit, nejlépe externím, přesným expozimetrem nějakou střední hladinu osvětlení+mírné úpravy expozice  během práce. Dobře se dívat po zdrojích světla – odkud, kam jak svítí. Je li to možné, volit stanoviště, odkud jsou osoby lépe osvětlené, ony se někdy můžou (vědomě-podvědomě) k fotografovi obrátit.  Pod stromečkem najít alespoň jeden světelný objektiv. Mít k dispozici třicetinu, nebo šedesátinu je veliký rozdíl. Skoro bych řekl, že dvacet čtyřstovek na 1600 v rozmanitém prostředí by mělo k porozumění souvislostí postačovat. Tohle se těžko vysvětlí, jako celek. Snad jen praktická ukázka někde na místě.

Jo a neboj se mačknout i když to časem vychází hodně špatně, třeba na 1/8 s, někdy jsou to nejlepší snímky na celým filmu a že se do takový situace jistě dostaneš...


  • 2

#220 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 11 prosinec 2014 - 17:18:41

Přátelé,

mám Fomu 400. Chtěl bych vyzkoušet, pokud do Vánoc dojde a nějak tam nacpu baterky, Yashica 35 electro, která má max. ISO1000, tu Fomu 400 pushnout na 1000. Našel jsem si že Foma 400 v R09 new/Rodinal 1+50:

ISO400 - 12minut

ISO800 - 19minut

ISO1600 - 24minut

Na ISO1000 jsem nic nenašel, ale můžu to střelit od oka třeba 20minut? Popřípadě zkoušel někdo tuto hodnotu?

Prosím nijak nerozmlouvat, vím o negativech Fomy, učím se, hraji si, Fomu 400 mám již doma.

Děkuji.


  • 0

#221 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 11 prosinec 2014 - 19:11:39

20 minut a 17 vterin

.

pri teplote 20.6°C


  • 0

#222 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 prosinec 2014 - 19:36:54

Přátelé,

mám Fomu 400. Chtěl bych vyzkoušet, pokud do Vánoc dojde a nějak tam nacpu baterky, Yashica 35 electro, která má max. ISO1000, tu Fomu 400 pushnout na 1000. Našel jsem si že Foma 400 v R09 new/Rodinal 1+50:

ISO400 - 12minut

ISO800 - 19minut

ISO1600 - 24minut

Na ISO1000 jsem nic nenašel, ale můžu to střelit od oka třeba 20minut? Popřípadě zkoušel někdo tuto hodnotu?

Prosím nijak nerozmlouvat, vím o negativech Fomy, učím se, hraji si, Fomu 400 mám již doma.

Děkuji.

jistě to miloš trefil přesně!

jinak je to plně elektrický přístroj, věřím, že nezklame, ale výsledek těžko předjímat

pokud si "hraješ" je možné jeden exponovaný kinofilm střihnout v půlce a každý díl vyvolávat jiným časem a pod zvětšovákem potom uvidíš, co vyvoláno kloudněji

jediné o co přijdeš je ten jeden záběr i když, při troše štěstí, trefíš mezeru


  • 0

#223 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 prosinec 2014 - 20:05:52

já spíš trefím vždycky ten nejpovedenější záběr, ale to je asi osud. Pokud to myslíš s experimentováním vážně, rozmysli si investici do jiné vývojky - Foma Excel (=kodak Xtol, hledej zde i Mytol ... DS-10 atd). Zrovna teď mě velmi mile překvapila co dokáže ve spojení s Kodak TriX (400TX) na vyšší než nominální citlivost (vyšlo mi to velmi pěkně kryté, ne příliš kontrastní, stíny dobré, exponoval jsem asi na EI 800+). používám ji jako stock a už jsem v tom vyvolal docela dost filmů, takže jsem prodloužil volání podle kodaku (+15% +15%) a volal 12minut při 20°C (kodak neuvádí čas pro EI800, ale pro 1600 je to 9:45 a pro EI400 7minut).

 

Věřím že i z fomy 400 by toho byla schopná tahle "moderní" vývojka dostat víc než R09 a to při zachování rozumného zrna a kontrastu.


  • 0

#224 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 11 prosinec 2014 - 20:50:04

Díky za rady, ale já vzhledem k úplným začátků, hraní a zkoušení jsem šel nejlevnější cestou, proto ta plná výbava od Fomy. Až možná vyvolám pár filmů, chytne mě to, pak už můžu začít hledat tu správnou cestu. Třeba to nadšení skončí dvěma filmy a poletí to do kouta, kdo ví.

Jinak já mám rád hodně kontrastní fotky, proto jsem volil ten R09 a taky pro jednoduchost a skladování. Namíchám, vyvolám, vyleju. S tím Excelem bych ten stock musel skladovat a při mé foto výkonnosti když vyvolám jeden film za měsíc, tož to bude hodně.

Na cvakání mám Nikon D90 s pevnými skly, který je technicky nad mé všechny foto dovednosti, kino spíš na hraní a trochu změnu stereotypu a doufám, že se přiučím ohledně světla a expozice a budu nad focením více přemýšlet!!!

Nyní se spíš učím, fotky fotím s tím, že třeba z nich nic nebude, když to nechta osvítím či blbě vyvolám. Taky Oly může být vadný, prostě zkouším a hledám levnou cestu kinofilmovou technikou.


  • 0

#225 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 11 prosinec 2014 - 20:51:19

20 minut a 17 vterin

.

pri teplote 20.6°C

 

---------------------------

 

No tu teplotu asi nedám, ale čas dodržím a běda, zda to nevyjde dle mých představ :-).


  • 0

#226 Ciro

Ciro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationKošice
Reputace: 1

Publikováno 11 prosinec 2014 - 22:13:47

Nechcem nikoho odrádzať od experimentov, ale R09 a Foma 400 sa mi zvlášť nepáčila ani na tej 400-vke. V kombinácii s DD-X je to fajn. Takže na ISO 1000 skôr ten DD-X, Excel...


  • 0

#227 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 12 prosinec 2014 - 09:35:47

s R09 tě to nechytne, ta vývojka na to není


  • 0

#228 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 12 prosinec 2014 - 09:37:11

Nechcem nikoho odrádzať od experimentov, ale R09 a Foma 400 sa mi zvlášť nepáčila ani na tej 400-vke...


A to me zase jo, Rodinal z te ctyrstovky konecne udelal obrazky, jake jsem chtel.
  • 0

#229 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 12 prosinec 2014 - 09:41:54

:), dej stranou mrzký peníz a kup pět litrů X-tolu, je toho hodně a na všechno. Pro začátky ideální. A vydrží.

http://www.fotoskoda...vni-vyvojka-5l/


  • 0

#230 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 prosinec 2014 - 11:10:59

:), dej stranou mrzký peníz a kup pět litrů X-tolu, je toho hodně a na všechno. Pro začátky ideální. A vydrží.

http://www.fotoskoda...vni-vyvojka-5l/

aneb z každé vývojky ti po vyvolání vyleze negativ, který se dá zvětšovat,

ale zdejší nechtějí, aby jsi prošel tím, že se ti to třeba nebude líbit, tenhle mylný krok jsi rovnou přeskočil a použil vývojku, která to zvládne lépe

-

ono je nakonec nejdůležitější to, aby ne těch snímcích NĚCO pěkného bylo


  • 0

#231 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 12 prosinec 2014 - 11:52:42

Chlapi, neřešte zda se mi to bude líbit či ne. O toto v této fázi nejde, jde vůbec o to, že tam nějaký obrázek bude a pokud ano, budu mít radost. Já stejně nevím jak to má či nemá vypadat, to ukáže až čas a zkušenosti.

Ale samozřejmě díky za jakékoli rady.


  • 0

#232 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 12 prosinec 2014 - 12:00:28

Pre PUSHovanie najlesie vychadzaju vo vseobecnosti neriedene vyvojky typu D-76 (ID11, FV3 ...)

Pre moderne filmy je vhodnejsia vyvojka typu X-Tol  (Mythol, Excel...) Moderne filmy su  T-Maxy, Delty, Acrossy (a mozno nejake ine).

Aj ked obe vyvojky mam, momentalne som prepadol komercnej Diafine. Tam sa nePUSHuje, tam sa dobre vyuziva citlivost a vyborne vyrovnava.

Pozor na X-Tol. 1litove by sa uz nemali v obchodoch objavit, ale su na zivotnost mimoriadne haklive. 5litrovka sa da pouzvita ako samoregnaracny system, ktory potom funguje naozaj vecne.

X-Tol je vobec posledna vyvojka, ktoru niekto (za vydatneho minania penaznych prostriedkov) vyvinul.


  • 0

#233 barney

barney

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 duben 2015 - 13:55:34

Máte někdo zkušenost s pushem Adoxu CHS 100 na 200 v ID 11?


  • 0

#234 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 srpen 2015 - 18:07:23

Zdravím TKisty,

z nouze jsem fotil svitek Fomu 400 na 1600, nešlo jináč. Výše jsem nalezl rady na volání v práškových vývojkách. Měl by někdo radu na volání v LQN? Standart na 400/400, 1+10, 20°C je 9 minut. Fomácká informace o nepotřebě převolání mi přišla podezřelá a místním znalcům dokonce lehce komická.


  • 0

#235 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 9 srpen 2015 - 19:11:28

LQN je , ale myslím 1:7 6-7 min iso 100, RO9 je 1:10  9min a to Foma 100 iso 100, 400stovka se volá v kiných časech, teď se mi to nechce hledat a myslím Foma není vhodná na tento proces to spíše ILFORD atd.


  • 0

#236 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 srpen 2015 - 19:56:02

Děkuji, ladinku, za odpověď.

Nicméně jsem příspěvku příliš neporozuměl. LQN se ředí skutečně 1+10 (nebo 1+14). Fomapan 100 se volá 7-8 minut, nicméně exponována byla 400, která se bez pushe volá, tak jak jsem psal v příspěvku výše. (Údaje mám z FOMA brožury.)

Četl jsem o lepších výsledcích s jinými vývojkami, ale dám přednost nedokonalosti před nákupem další chemie. S voláním teprve začínám, tak v tom zatím nechci mít ještě větší hokej. 

Měl bych se tedy přibližně držet obecného pravidla pro push +2 - násobit 2,25? Tedy volat cca 20-21 minut?


  • 0

#237 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 srpen 2015 - 20:56:39

ono záleží na hodně věcech, taky jak vzácný záběry na tom filmu jsou

kdyby vzácný, vzal bych stejnej svitek, měřil a exponoval v podobném světle a vyvolal na zkoužku

-

pokud ne, což předpokládám, tak bych přidal dílem teplotu a dílem čas, jestli výrobce říká na jmenovitou citlivost 1+10  a 20°c 9 minut, tak bych přidal na 23°c teplotu a o 5 minut čas

překlápěl podle světla, jaký bylo, když ostrý, tak v poslední čtvrtině vyvolání míň a nechat tři poslední minuty bez překlopení

když spíš měkký, tak bych překlápěl až do konce, tedy například celou první minutu a potom 2x po minutě

a děj se vůle


  • 0

#238 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 srpen 2015 - 16:19:58

Moc díky, zkusím podle návodu. Nejde mi o maximální vytěžení snímku, spíš jen, aby tam něco vykouklo (holky byly poprvé na řetízkovým kolotoči), takže testovací roličku asi pošetřím. Přímé světlo už bylo zcela pryč, takže to vidím spíš na druhou variantu s překlápěním do konce.

Díky a vřelé léto!


  • 0

#239 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 srpen 2015 - 05:58:22

Já kdysi potřeboval vyvolat Ilford Pan 400 ve Fomadonu LQN naředěném na 1+14 (byl to už zbytek a na 1+10 to už nevyšlo), ale nemohl jsem najít časy pro tento film a toto ředění (pouze pro Fomapany). Tak jsem porovnal vyvolávací časy Ilfordu Pan 400 s Fomapanem 400 ve Fomácké chemii a zjistil jsem že jsou ty časy šulnul stejné, tak jsem použil čas jako kdybych vyvolával Fomapan 400 a negativ vyšel dobře. Takže myslím, že tyto filmy by mohly časy stejné i pro pushování a pro Ilford Pan 400 je na internetu přeci jen více receptů. Dle digitaltruth.com je vyvolávací čas pro Ilford Pan 400 pushnutý na 1600 a Fomadon LQN 1+10 20 minut při 21°C, ale pro pushnutý Fomapan 400 bych asi nějakou tu minutu přidal, poněvadž oproti jiným čtyřstovkám má přeci jen nižší citlivost.

 

ladinek: Bez urážky, ale taktéž jsem neporozuměl Vašemu příspěvku, jednak vůbec neodpovídá na celkem jasně položený dotaz, ale také uváděné časy a ředění jsou úplně mimo (jak pro LQN, tak pro R09).


  • 1

#240 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 11 srpen 2015 - 12:24:22

Já kdysi potřeboval vyvolat Ilford Pan 400 ve Fomadonu LQN naředěném na 1+14 (byl to už zbytek a na 1+10 to už nevyšlo), ale nemohl jsem najít časy pro tento film a toto ředění (pouze pro Fomapany). Tak jsem porovnal vyvolávací časy Ilfordu Pan 400 s Fomapanem 400 ve Fomácké chemii a zjistil jsem že jsou ty časy šulnul stejné, tak jsem použil čas jako kdybych vyvolával Fomapan 400 a negativ vyšel dobře. Takže myslím, že tyto filmy by mohly časy stejné i pro pushování a pro Ilford Pan 400 je na internetu přeci jen více receptů. Dle digitaltruth.com je vyvolávací čas pro Ilford Pan 400 pushnutý na 1600 a Fomadon LQN 1+10 20 minut při 21°C, ale pro pushnutý Fomapan 400 bych asi nějakou tu minutu přidal, poněvadž oproti jiným čtyřstovkám má přeci jen nižší citlivost.

 

ladinek: Bez urážky, ale taktéž jsem neporozuměl Vašemu příspěvku, jednak vůbec neodpovídá na celkem jasně položený dotaz, ale také uváděné časy a ředění jsou úplně mimo (jak pro LQN, tak pro R09).

Trochu jsem to napsal špatně to se stává, urážet se nebudu, na to jsem moc unavanej, tak se všem omlouvám za zkomolený příspěvek.


  • 0

#241 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 září 2015 - 17:51:02

Zdravím, drazí kolegové

potřeboval bych pushnout film Ilford HP5 +

 bohužel jde o mini formát :D tj. kinofilm

a důležité je aby byl co nejméňe zrnitý (atelierové fotky) a na výsledné citlivosti nezáleží :)

vývojka Fomácký "rodinal" R09

předm děkuji za vaše cenné rady :)


  • 0

#242 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 září 2015 - 19:17:22

1. Za "miniformát" se obvykle považují rozměry políčka negativu menší, než 24x36mm
2. HP5+ (a jiné filmy kolem 400 ASA) se vyznačují obecně hrubším zrnem
3. Co si představujete pod pojmem "na výsledné citlivosti nezáleží" - tedy: na jaký stupeň "zvýšení citlivosti" chcete vyvolávat?
4. Rodinal (a jeho klony) nejsou pro push nejvhodnější (m.j. poskytují hrubší strukturu volaného zrna). Já bych použil třeba Xtol od Kodaku nebo Atomal stock (ATM49 od ADOX)- nebo vývojky k tomu určené.
5. Průpovídka "platná" po celou dobu, co fotografuji (téměř 60 let): DOBRÉ FOTOGRAFII ZRNO NEUBLÍŽÍ.


http://www.digitaltr...rch&TempUnits=C
  • 1

#243 vw1302

vw1302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 29 září 2015 - 20:18:17

Vcelku nedávno (předminulý týden) jsem pushoval HP5+ v R09 (z roku 1989) @1600, 1:100, 20°, 120 minut (stand) a tady je výsledek.. je to teda ve svitku... posuď sám... foceno Flexaret VI, z ruky, clona 3,5, čas 1/25

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  01.jpg   115,4K   12 Počet stažení
  • Přiložený soubor  06.jpg   102,43K   10 Počet stažení

  • 2

#244 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 30 září 2015 - 17:33:45

Zdravím všechny,
O pushování toho tady padlo uz mraky,přesto bych mel na zdejší odborníky pár dotazů:-)

Vsichni tu hází časy při pushi x desitek minut a ředění 1:100, 1:50, tedy rád bych se zeptal, mam trix400 focen na 1600, vývojku používám stock D76. Dle výobce je doba volání při 2 stop push,tedy 1600 a v malém tanku do 500ml, ředění 1+0 asi 9 a pul minuty. Jsou tedy všechna předešlá doporučení pouze v rámci úspor financí a chemie? nebo to ma vliv i na kvalitu vyvolaného filmu?zrno,kontrast atd.?

Díky moc za vysvětlení a dobré světlo
  • 0

#245 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 30 září 2015 - 22:01:45

Rozne vyvojky maju na rozne filmy rozne ucinky.

Ak PUSHujes vyvojkou D-76, tak ju neried.

Riedenim D-76 dosahujes vyssiu ostrost, vacsie zrno a mierne vyrovnavajuci ucinok. Ak okrem toho riedenia vuvolavas este metodou semi-stand, dosiahnes este vyssiu ostrost a vacsii vyrovnavaci ucinok.

Riedi sa aj koli sposobu spotreby vyvojky. Ked vyvojku pouzivas viackrat, hned po prvom vyvolani sa jej zivotnost dramaticky skracuje. Ak pouzivas vyvojku iba raz, zhorsi sa ekonomika. Ked si nariedis potrebne mnozstvo zo zasobneho roztoku, pouzivas vlastne vzdy cerstvu vyvojku za polovicnu cenu. Samozrejme pri vyssiepopisanych efektoch.

Riedenim inych vyvojok mozes dosiahnut este odlisne vlastnosti. Zaroven plati, ze D-76 je vlastne vhodna iba pre filmy typu Tri-X, HP5+, FP4+. Pre ostatne - modernejsie filmy su vhodnejsie ine vyvojky, za vsetky uvediem X-Tol. X-Tol je vhodny aj pre Tri-X. Tiez sa da riedit. Lepsie vyuziva citlivost ako D-76, preto mierne PUSHovanie zvlada dobre. Neriedena samozrejme lepsie.

Otazka je iba - co je lepsie. Kazdy to ma trochu inak.


  • 0

#246 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 30 září 2015 - 23:57:45

A jú, trošku odbočím. Pane Pentaxisto, ak to nie je tajomstvo, koľko máte rokov? Ja mám coby-dup 60 a fotím ešte len 35 rokov. Klobúk dole.


  • 0

#247 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 1 říjen 2015 - 07:05:42

též odbočím,  Sokole,   trošku pozdě jsi začal fotit :-)


  • 0

#248 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 1 říjen 2015 - 07:57:20

Díky za info keko. Tím, že jsem nováček, tak radši nic neředím a vše mám čerstvé, abych něco nepotento:) proto mi po x hodinovém pročítání tohoto vlákna nelezly do hlavy ty mamutí poměry a časy:) Ale kdo ví, třeba to tu taky budu jednou sypat z rukávu jako zkušení temnokomornický bardi:)


  • 0

#249 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 1 říjen 2015 - 09:58:18

sokolovideo
Nerad to říkám, ale je mi 63 let.
První fotografii jsem "vyrobil" ve věku 4 let - SAMOZŘEJMĚ POD VEDENÍM STRÝCE ERICHA. Portrét zhotovený na 6x9, vyvolaný v Rodinalu Agfa Leverkusen, zvětšený na Agfu, ořezaný "zubatou" řezačkou. Byl starý mládenec, inženýr přes vysokotlaké něco, polyglot, neuvěřitelný znalec přírody, myslivec, psář, cestovatel, vynikající fotograf, filmař.... atd.atd. Vydělal si peníze a tak jsem měl možnost v útlém mládí fotografovat např. Mamiyou Press, Contaxem (k tomu byla 50ka, 135ka a dokonce i 35ka), Voigtlaendery (nádherné sklopky - ještě mám), Flexarety, Prakticami, Sixem, Nikonem, něčím, co mělo formát 13x18 (bohužel, tento aparát zmizel v době mých studií - kam se poděl, nevím) a hlavně Pentaxy.
První fotoaparát, který jsem si koupil jako svišť byl Pionýr (dvě clony, dva časy ?) Filmy jsme používali Fomapany, když byl svátek, tak Agfa Isopan (SS), výjimečně byly i Ilfordy, velmi dobré byly filmy ORWO. Nejstrašnější byly polské filmy... Vývojky jsme si vážili (což dělám do dneška).
A tak šel život.... :smile:
  • 5

#250 tomasblaha

tomasblaha

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • LocationVelké Přílepy
Reputace: 32

Publikováno 1 říjen 2015 - 11:27:41

to se tak krásně čte:) my mladší máme smůlu, že toto už v téhle době nezažijeme...někdy bych se opravdu vrátil v čase a vyrůstal o pár let dříve.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních