Přejít na obsah


Fotka

Pomoc s výberom fotáku+problém s BCA


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
146 odpovědí na toto téma

#1 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 January 2011 - 11:58:00

Ahojte, som nový užívatel a prakticky aj nováčik vo svete fotografie.

Doteraz som fotil dedkovou prakticou BCA lenže v poslednej dobe sa s nou niečo stalo, opíšem to asi tak, že cez každú snímku na negatívu je 1/3 snímku podexponovaná, bude to najskor podla mna uzavierkou pretože ta je urobena z troch lamelov a mam podozrenie že ten treti sa neuzavrie v ten pravý čas. Keby toho nebolo dosť navýjacia páka je uplne nefunkčná tiež neviem prečo, ked chcem natiahnuť uzávierku neviem to popýsať ale ona je uplne uvolnena a nedá sa naťahovať. No proste mám pocit že nemá zmysel dávať prakticu do opravy (ak vobec daku najdem) kde mi to možno opravia v cene noveho fotaku.

Preto som sa popozeral po bazaroch (bazos.sk) a hladam niečo vhodne pre mna. nechcel by som za to dat viac ako 50eur kedže som uplny zaciatocnik, amater a mam spotrebu maximalne 2-3 filmy za mesiac. Za tu cenu som nasiel nieco ako nikon F80, Zenit b, Canon eos 3000, praktica B200.... ale naozaj netuším čo si vybrať, podla čoho si vyberať.

Som dosť zničený, mám 15 rokov chodím na filmovu skolu kde sa vsetko fotí digitálom, ale mna digi neuspokokuje, vybral som si cestu analogu aj ked je ťažsia ale digital mi nenahradi hodiny stravene pri cervenom svetle

Prepáčte ak som to napísal nezrozumitelne a zle, som naozaj nováčik. :oops: :(
  • 0

#2 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 January 2011 - 12:16:21

napsal jsi to srozumitelně, samozřejmě se tu nyní strhne plejáda doporučení toho nej, s čím každý jednotlivec fotí. jestli si do profilu dáš svůj e-mail, tak konkrétní věci se dají nabídnout či doplňující otázky probrat mailem.
  • 0

#3 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 7 January 2011 - 12:17:49

Vítej na temné.
Ve tvém věku jsou peníze určitě největší překážka, ikdyž možná nějaká brigáda by to vyřešila. Každy ti tady asi doporučí něco jiného, nejspíš podle toho co sám používá a vyhovuje mu to. Já osobně být tebou bych se snažil něco našetřit a koupit manuální zrcadlovku od Nikonu, obvykle měří se všemi skly na rozdíl od levnějších autofokusů (F60, F80). Takže taková FM2, FE2 by mohla být cestou pro tebe pokud nehodláš používat blesk tak F3, kterou mám (měl jsem i FE2) a to je pro mě jedna z nejlepších manuálních kino zrcadlovek. Je spolehlivá a vydrží i horší zacházení při tahání všude možně. A proč Nikon? Je sice spousty jiných stejně kvalitních značek canon, pentax atd. ale z mého pohledu je nikon nejrozšířenější a nabídka starších objektivů je největší za dobré peníze, tak asi proto.
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 January 2011 - 12:25:34

Každý asi poradí, co má doma nebo s čím má nejlepší zkušenost.
Nikon přece jen bývá dražší než třeba Pentax. Doporučil bych Pentax ME Super s padesákou objektivem. Další skla pořídíš později levně.
Praktice B řady, Canon EOS se setovým objektivem, atd. se vyhni.
Za málo peněz málo muziky.
  • 0

#5 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 7 January 2011 - 14:29:56

Ahojte, som nový užívatel a prakticky aj nováčik vo svete fotografie.
...
Prepáčte ak som to napísal nezrozumitelne a zle, som naozaj nováčik. :oops: :(

Ahoj,
držím palec při výběru. Jak psal Jirinol, už se tu několikrát strhla diskuze, kde se každý snažil v dobré víře navrhnout právě tu svoji oblíbenou značku. Myslím, že s každou z těch známých znáček - Nikon, Canon, Olympus, Minolta a Pentax asi chybu neuděláš. Spíš než značku bych se zkusil zaměřit na určitý parametry, co by ten foťák měl umět co mít. Jestli můžu mluvit za sebe, tak doporučuji, aby měl určitě možnost použití objektivů M42 (klidně i přes redukci - dají se sehnat za rozumné peníze i tady v bazárku), možnost nastavení priority clony, priority času i manuální režim (nejlevnější zrcadlovky mívají program portrét a hory a tím to končí), rozumně a levně sehnatelné baterie (AA nebo AAA jsou ideální).
Nejlepší by bylo si nějaký rozumný foťák u kolegy ošahat a pak se podívat sem do bazárku nebo třeba na aukro, ebay apod.
Přeji ať vybereš dobře, myslím, že za těch 50 € se dá dobře vybrat.
  • 0

#6 pizmo

pizmo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 January 2011 - 14:34:36

cawes ja som ties gastan (gastan=zaciatocnik, som myslel ze som najmladsi, si ma predbehol ja mam 21 ) heheh

ja som najprv zacinal z Lomo fotakmi potom holgu
a ked ma to chytilo tak som si kupil OM20 a neviem si vynachvalit
mam ta 50 objektiv

teraz som si kupil EOS 3000 a celkom som spokojny ako z telom fotaku ale vadi mi ten objektiv v dacom je to dobre ale tak svetlost toho setoveho objektivu ma celkom omedzuje (trasu sa mi moc ruky)
  • 0

#7 chemikk

chemikk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 183 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 7 January 2011 - 14:35:29

A ja pridam tip na stary mechanicky olympus OM-1. Na ebay velmi levne. Ja jsem treba zacinal s OM2000, coz neni pravy olympus ale telo vyrobeny cosinou, nicmene fotilo to spolehlive a dnes by to nemelo mit zadnou cenu...bodove mereni neni uplne bodove, ale da se s tim zit.

U Olyho se to ma tak - profi rady: OM-1, OM-3 ciste mechanicke stroje, OM-2, OM-4 elektronicky rizene zaverky s moznosti multispot a autoexpozici. U dvojky je to slozitejsi bral bych OM-2n.
Pak jsou amaterske OM-10, OM-20(G) ty maji horsi mereni a omezene casy zaverek. Asi bych se jim vyhnul nebo za dobrou cenu jo, ale at to ma manualni rezim a nejakou patici na blesk.

uplne info:
http://olympus.demen...f/bodygroup.htm

Jinak fotim kino OM-4kou, coz povazuju za vrcholny vyrobek pro kinofilm ale tady uz jsme na jinych penezich.
  • 0

#8 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 January 2011 - 15:06:51

Dakujem za všetky rady, mne sa zatial zda najlepsi ten nikon F80, kokretne tento inzerát: http://foto.bazos.sk...ANON-EOS300.php
lenže tam nepridáva k tomu nikonu objektív a ja mám zatial doma len prakticar
Další mi zas poradil Zenit B, ten je aj za dobrú cenu ale neviem neviem...
Mne by celkom vyhovovala Praktica B pretože mam k dispozicii aj širokouhlý objektív na BCA. Ale ja fakt neviem. Skúsim este zavolať dedkovi, ten je stará škola a fotke sa vkuse venuje tak ten mi snáď pomôže.

Všetkým Dakujem za rady! Ste veľmi milý, hladal som presne takúto komunitu na internete a nie rady typu: kup si radsej digital..
  • 0

#9 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 7 January 2011 - 15:27:06

Jestli máš možnost navštívit nějaký kamenný bazar, tak neváhej. Okoukneš co mají, zkusíš to vzít do ruky, kouknout skrz hledáček, zjistíš, jestli ti to sedí. Mrkneš, co se dá nastavit, jaké baterky to potřebuje atd. Taky uvidíš, od kterých značek nejsnáze pořídíš nějaký rozumný objektiv. Projdi toho víc a uvidíš. Až si uděláš představu, tak to třeba nakonec koupíš na internetu, ale už budeš mít představu, do čeho jdeš. V bazaru jsou zvyklí, že tam chodí hodně lidí na čumendu třikrát týdně :wink: . Nakonec, třeba tam něco pořídíš, ve slušném podniku ti dají týden na vyzkoušení se zárukou vrácení peněz, kdyby se vyskytla nějaká porucha či vada, která nebyla zřejmá při koupi. Občas se dá někde usmlouvat i nějaká malá sleva, pokud jim tam foťák či objektiv leží delší dobu. Pokud si vybereš starší manuální kinofilmovou Minoltu nebo Olympuse, tak ani plátěné závěrky se příliš bát nemusíš. Přeju hodně štěstí.
  • 0

#10 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 7 January 2011 - 15:42:37

Dakujem za všetky rady, mne sa zatial zda najlepsi ten nikon F80, kokretne tento inzerát: http://foto.bazos.sk...ANON-EOS300.php
lenže tam nepridáva k tomu nikonu objektív a ja mám zatial doma len prakticar...


Má smysl kupovat dva různé systémy a navíc bez objektivů? Myslím že NEMÁ. Spíše bych hledal tělo s objektivem. Jinak ani nevyzkoušíš, jestli je to vůbec funkční nebo ne. Záklaďák a širokáč dokoupíš později. Lepší tělo se seťákem než tělo bez objektivu. Tedy aspoň pro mě. Osobně bych se bál, že toho Canonu se už nezbavím, po bazarech se jich válí docela hodně.
  • 0

#11 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 7 January 2011 - 15:58:08

Myslím, že v Tvé situaci je nejlepší volbou ten Pentax ME Super. Je levný, s základní 50kou bys neměl zaplatit o moc víc než těch 50euro. Přes redukci nasadíš M42 objektivy a zároveň máš možnost přikoupit kvalitní Pentaxí, až na tom budeš finančně líp.

Pokud by ti nechyběla automatická expozice, zařadil bych do výběru i onen Olympus OM-1. Tam však už nejdou nasadit m42 objektivy.

Osobně bych si v této cenové relaci vyprdnul na cokoliv s autofokusem.. ta F80 je čupr foťák, ale AF je pomalý čili nepoužitelný. Zároveň neumožňuje použití manuálních nikkorů ani M42 přes redukci, takže jsi ve výběru objektivů omezen.

Jak se zde radí, nejlepší je navštívit nějaký bazar, osahat si to a pak se rozhodnout. Hlavně však nekupuj první, na co narazíš, takové kupy jsou nejhorší, zvláště když nevíš, co přesně chceš.
  • 0

#12 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 January 2011 - 16:14:23

Dakujem za všetky rady, mne sa zatial zda najlepsi ten nikon F80, kokretne tento inzerát: http://foto.bazos.sk...ANON-EOS300.php
lenže tam nepridáva k tomu nikonu objektív a ja mám zatial doma len prakticar
Další mi zas poradil Zenit B, ten je aj za dobrú cenu ale neviem neviem...
Mne by celkom vyhovovala Praktica B pretože mam k dispozicii aj širokouhlý objektív na BCA. Ale ja fakt neviem.

dovolím si povzdech:
a to je přesně ono, rady každý pes jiná ves, vytrhané z kontextu. Jak tu již zaznělo, v první řadě to chce říct, jakou máš představu o svém focení do budoucna, a pak ti může někdo opravdu zkušený a znalý věcí různých poradit, kde začít, jak budovat systém, aby za málo peněz bylo hodně muziky. hodně zdaru přeji, a hlavně dobré fotky.
  • 0

#13 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 7 January 2011 - 17:39:21

Sice kino nefotím,protože ho moc nemusím,ale připojím se k názoru co napsal berraneck.Neber to,jako že ti něco vnucuju,ale taky obracím každou korunu.
Nemusí to být pentax.Klidně třeba canon AE-1,ale použij redukci na m42.M42 objektivy prakticky nasadíš téměř na cokoliv a když ne přímo,tak přes redukci a to i třeba v budoucnu na digitální zrcadlovku,kdybys ji ve škole nebo někde potřeboval.Redukce výjde max.na pár stovek a M42 objektivů se všude válí mraky a někdo se jich zbavuje i zadarmo.Že třeba tělo neměří,nebo měří špatně nevadí.Expozimetr Leningrad4 se dá koupit za 20kč(tak jsem koupil já) a v kamrlíku ho měl Vavřík jednu dobu za odnos:-).

Víš hlavně záleží na financích,ale myslím že pokud začneš s nějakým mechanickým strojkem bez jakýchkoli vychytávek a expozimetrem v ruce naučíš se základy focení lepší než někdo kdo začne s digitálem za několik tis. a miliardama automatických a měřících nesmyslů a vlastně nějakou exponometrii,nebo ostření nikdy nepochopí.
Když seženeš tyto stroje za symbolickou cenu,tak tě zase budou štvát ceny filmů.Koupil jsem AE1 za 300 i z redukcí na m42 a 2 ruská skla jsem sehnal zadarmo(dával jsem je i na DSLR přes redukci)...když to vezmeš je to cena 3filmů :wink:
  • 0

#14 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 January 2011 - 17:46:46

kluci, s radami typu když nefunguje měření, kup si expozimetr, apod... bych asi přibrzdil. kinofilmová zrcadlovka má význam tehdy, když dobře měří expozici při otevřené cloně, když přesně funguje expoziční automatika, když na ni existují dobré objektivy. Bastlení z nouze cnost je na hraní, ale ne na vážnou a hlavně rychlou práci, kdy se člověk může soustředit na obsah snímku a ten správný okamžik, a měl jistotu, že všechno je a bude, jak má být, asi tak... :wink: :-D
jak jinde psal achernar: jediná dobrá věc má větší hodnotu než deset mizerných....
  • 0

#15 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 7 January 2011 - 18:01:49

já pochopil,že student nemá peníze na rozhazování a rád bych mu dodal trochu optimismu.sám vím jak je to občas chodí s měřením na starých SLR a TLR
  • 0

#16 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 January 2011 - 18:40:58

Dakujem velmi za odpovede, s tymi filmami to mam dobre, otec ma v tej veci podporuje takže filmy mam zaobstarane... Najlepsie bude ak prejdem zopár bazárov, pojdem aj k našim známym oni tiež fotili na analog a pokial viem mali toho dosť a nevyhodili to, no uvidim čo situácia a čas prinesie... ESTE raz dakujem, a este aby som nezabudol s tou BCA prakticou už asi nič, nie? Lebo trochu ma to mrzý, mama mala k nej citový vztah :wink:
  • 0

#17 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 7 January 2011 - 18:45:25

Lebo trochu ma to mrzý, mama mala k nej citový vztah :-D

Tak ji zařiď nějaké hezké místo na poličce.
:wink:
  • 0

#18 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 7 January 2011 - 20:05:26

Ja som asi 2 roky používal Canon EOS 300X a bol som úplne spokojný. Bol k tomu setový objektív, nič extra ale dalo sa s tým fotografovať. Dokúpil som si EF 50/1,8 a bolo to OK.
  • 0

#19 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 8 January 2011 - 07:57:50

No neměřící kino to je snad taková blbost jako Leica na stativu. :-)
  • 0

#20 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 8 January 2011 - 11:22:17

No neměřící kino to je snad taková blbost jako Leica na stativu. :-)

Takhle bych to nezjednodušoval. Kinofilmový foťák s nefunkčním měřením, to je blbost, ten by se měl vyměnit nebo opravit. Na druhou stranu ale existují kinofilmové foťáky, které žádné měření nemají, a přesto jsou naprosto špičkové. Například Belplasca a Praktina IIa.

Abych napsal i něco k věci:
Obejít známé je dobrý nápad. Uvidíš co dostaneš a třeba už nebudeš muset nic řešit :?
Jinak pokud se rozhodneš pro některou japonskou zrcadlovku (Canon, Minolta, Nikon, Olympus, Pentax), neuděláš chybu s žádnou z nich. Akorát nabízím k úvaze jedno hledisko. V rámci modernizace víc než polovina z nich změnila bajonet, takže od určité doby nejdou starší objektivy na nová těla a naopak. Někdy to lze vyřešit redukcí, někdy ne.
Ti co nezměnili bajonet jsou Pentax (i když ho vlastně změnil z původního M42, tak přes jednoduchou redukci zachoval kompatibilitu), a Nikon. I tak to přináší určitá omezení, ale aspoň jdou všechny objektivy nasadit na všechna těla jednoho výrobce.
  • 0

#21 pepad

pepad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 107 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 January 2011 - 21:07:39

Mam to stejne jako ty, taky studuju a sem chudej :D (je mi 16) avsak fotim jak na digital tak na film. Jelikoz mam digi zrcadlo canon a mam na nej velmi slusna pevna skla, koupil sem si taktez jiz modernejsi filmovou zrcadlovku canon, na kterou nasadim stejna tataz skla jako na digital mam vse vyreseno. Pro me nejlepsi volba. Avsak pokud te digi uplne pustil, tak bych se poohlidl asi po necem jinem, protoze precejen tyhle moderni plastaky nejsou moc hezky :-P)) a ja to pouzivam fakt ryze kvuly tem sklum.

Btw. nekamenujte me, ze jsem polovicni digitalista, ale pro moji tvorbu bych si proste jen s filmem nevystacil. Nemam nic proti digitalu, tam kde je potreba vysledek rychle novinarina atd. ale na "pomalejsi" veci, dokumenty, portrety atd. bych uz asi dnes po digi nesahl. Sorry za off topic
  • 0

#22 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 January 2011 - 21:10:37

Mam to stejne jako ty, taky studuju a sem chudej :lol: (je mi 16) avsak fotim jak na digital tak na film. Jelikoz mam digi zrcadlo canon a mam na nej velmi slusna pevna skla, koupil sem si taktez jiz modernejsi filmovou zrcadlovku canon, na kterou nasadim stejna tataz skla jako na digital mam vse vyreseno. Pro me nejlepsi volba. Avsak pokud te digi uplne pustil, tak bych se poohlidl asi po necem jinem, protoze precejen tyhle moderni plastaky nejsou moc hezky :D)) a ja to pouzivam fakt ryze kvuly tem sklum.

Btw. nekamenujte me, ze jsem polovicni digitalista, ale pro moji tvorbu bych si proste jen s filmem nevystacil. Nemam nic proti digitalu, tam kde je potreba vysledek rychle novinarina atd. ale na "pomalejsi" veci, dokumenty, portrety atd. bych uz asi dnes po digi nesahl. Sorry za off topic


naprosto logické a rozumné. :-P
  • 0

#23 pepad

pepad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 107 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 January 2011 - 21:20:54

Mam to stejne jako ty, taky studuju a sem chudej :lol: (je mi 16) avsak fotim jak na digital tak na film. Jelikoz mam digi zrcadlo canon a mam na nej velmi slusna pevna skla, koupil sem si taktez jiz modernejsi filmovou zrcadlovku canon, na kterou nasadim stejna tataz skla jako na digital mam vse vyreseno. Pro me nejlepsi volba. Avsak pokud te digi uplne pustil, tak bych se poohlidl asi po necem jinem, protoze precejen tyhle moderni plastaky nejsou moc hezky :lol:)) a ja to pouzivam fakt ryze kvuly tem sklum.

Btw. nekamenujte me, ze jsem polovicni digitalista, ale pro moji tvorbu bych si proste jen s filmem nevystacil. Nemam nic proti digitalu, tam kde je potreba vysledek rychle novinarina atd. ale na "pomalejsi" veci, dokumenty, portrety atd. bych uz asi dnes po digi nesahl. Sorry za off topic


naprosto logické a rozumné. :D


zastavam nazor, ze telo je jen drzak filmu (cipu) :lol:
kdyz chci delat s krasnym analogovym pristrojem, beru do ruky muj flexaret II :-P
  • 0

#24 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 January 2011 - 10:20:33

Ahojte, chcel som len napísať že boli sme včera u známeho a dostal som Zenit et aj s dvomi objektívmi a medzikrúžkami na makro. Čo si myslíte o tomto modelu? Cez víkend to plánujem otestovať.
  • 0

#25 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 January 2011 - 10:23:53

skvělá zpráva, Marku, otestuj a přeji hodně zdaru!
  • 0

#26 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 11 January 2011 - 11:43:22

Ahojte, chcel som len napísať že boli sme včera u známeho a dostal som Zenit et aj s dvomi objektívmi a medzikrúžkami na makro. Čo si myslíte o tomto modelu? Cez víkend to plánujem otestovať.


Ja používam Zenit E. Objektívy Helios a Jupiter a úplná spokojnosť, fotografuje sa mi s tým dobre.
Najlepšie bude, keď si to sám vyskúšaš a uvidíš. :twisted:
  • 0

#27 pizmo

pizmo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 January 2011 - 15:01:50

mam ties Ecko a som spokojny
  • 0

#28 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 11 January 2011 - 17:01:14

Ahojte, chcel som len napísať že boli sme včera u známeho a dostal som Zenit et aj s dvomi objektívmi a medzikrúžkami na makro. Čo si myslíte o tomto modelu? Cez víkend to plánujem otestovať.

Jestli jsi ho dostal zadrmo, tak si myslíme, že to je bezva. Jinak pokud bys do foťáku chtěl něco investovat, tak bych rozhodně doporučil podívat se po něčem jiném. Tady sice spousta kolegů nedá na Zenity dopustit, ale co si budem povídat, většina ostatních foťáků je výrazně spolehlivější a o mnoho lepší. A tomu vestavěnému expozimetru raději moc nevěř. Selen už bude nejspíš unavený.
Ať slouží!
  • 0

#29 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 11 January 2011 - 17:38:05

Ahojte, chcel som len napísať že boli sme včera u známeho a dostal som Zenit et aj s dvomi objektívmi a medzikrúžkami na makro. Čo si myslíte o tomto modelu? Cez víkend to plánujem otestovať.


Paráda.Blahopřeju.Za sebe vím,že nejlepší fotky jsou z foťáků zadarmo.Takže vyzkoušej a užij si to.Až ti bude 30 a budeš se dívat na nějakou svou fotku hned si vzpomeneš...á to byl ten Zenit zadarmo od strýce.Zůstanou ti vzpomínky.
Když si čtu poznámky v sešitu,tak tam mám 1/30 f4 z ruky-spadl sem do potoka a vykoupal futrál od yashicy...hned přesně vím ke které zvětšenině to je a čím je to focené. :twisted: .Je to takový můj EXIF
  • 0

#30 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 January 2011 - 09:15:42

Ano udaje z fotografovania si značím už dlhšie pre mňa je to hlavne dôležite keď fotim s filtrami a s dlhym časom aby som vedel čo to urobi. Inač k zenitu som dostal Jupiter 37a, počul som že je to dobre sklo, chcel by som si na to zohnať slnečnu clonu, ale toto je pre mňa velký otáznik pretože netuším či všetky clony su rovnake alebo existuju rozlicne na digi a na analog alebo čo maju rozličny zavit... cez víkend dačo nafotím, dám potom vedieť ako sa osvedčil :cry: (ak Vás to neobťažuje)
  • 0

#31 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 January 2011 - 09:27:13

Ano udaje z fotografovania si značím už dlhšie pre mňa je to hlavne dôležite keď fotim s filtrami a s dlhym časom aby som vedel čo to urobi. Inač k zenitu som dostal Jupiter 37a, počul som že je to dobre sklo, chcel by som si na to zohnať slnečnu clonu, ale toto je pre mňa velký otáznik pretože netuším či všetky clony su rovnake alebo existuju rozlicne na digi a na analog alebo čo maju rozličny zavit... cez víkend dačo nafotím, dám potom vedieť ako sa osvedčil :cry: (ak Vás to neobťažuje)

Analog nebo digi je jedno. Není jedno, jestli je to pro širokoúhlý objektiv nebo základní nebo tele. Pro 37A by měla být vhodná třeba tahle.
  • 0

#32 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 12 January 2011 - 17:37:48

Ano udaje z fotografovania si značím už dlhšie pre mňa je to hlavne dôležite keď fotim s filtrami a s dlhym časom aby som vedel čo to urobi. Inač k zenitu som dostal Jupiter 37a, počul som že je to dobre sklo, chcel by som si na to zohnať slnečnu clonu, ale toto je pre mňa velký otáznik pretože netuším či všetky clony su rovnake alebo existuju rozlicne na digi a na analog alebo čo maju rozličny zavit... cez víkend dačo nafotím, dám potom vedieť ako sa osvedčil :D (ak Vás to neobťažuje)


Kolik chceš slunečních clon na ten jupiter? ;) Je to hliníková se závitem průměr 52mm.Mám doma sklo je to výborné ostré už od plné díry a nádherný bokeh.Originál je to v bakelitové krabici i s tou clonou.Akorát nevím jak bych ti ji na slovensko poslal.Mám i přední a zadní krytku.
  • 0

#33 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 January 2011 - 17:26:09

tak som tu, fakt zufaly a zniceny, bol som cez vikend s tym zenitom fotit. No všetko išlo super, aj s expozimetrom som sa naučil pracovať. Všetko v pohode , prídem domov že idem zatiahnuť film do kazetky (chcel som si to už vyvolať aj chemiu som už mal pripravenu) spúšť som zatlačil a otočil nou aby bola zablokovaná ( tak to je v manualy) a ked som chcel začať točit navíjaciou páčkou cítil som že sa nedá bola ako keby uplne zablokovaná normálne sa nou nedalo v smere hodinových ručičiek točiť. Nevedel som čo s tým tak som to priniesol ocovi že nech sa na to pozrie lebo on tiež fotil na zenit. On iba prišiel a silnšie zatiahol za tu pačku do prava a potom tažko horko s tým točil. potom to už akože nekládlo odpor a tak otec otvoril zadny kryt a čo nevidím- film navynutý na cievke napravo, otvoril som kazetku a tam dáky zbytok filmu (asi 2 políčka) fakt mam strašné nervy, neviem či je to ocova chyba že to robil nasilu aj ked to bolo zablokované alebo je to chyba zenitu, fakt neviem som dosť zúfalý je to už tretí film čo môže ísť do koša a ja za posledný mesiac nemám nič nafotené takže dostanem ešte aj v škole za 5.
  • 0

#34 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 16 January 2011 - 17:47:12

Oco to vzal na silu.

Je potřeba si takovéhle věci natrénovat na nečisto s nějakým starým filmem. Nechci kecat, jak to přesně je u tvého typu, u mého xp 12 se musí zmáčknout směrem dolů taková jakoby objímka, co je pod spouští. Její zablokování nestačí - to se používá při dlouhých expozicích. Pokud se odblokovává pootočením, tak musíš vykoumat, kdy přesně se to odblokuje. Natrénuj si to při otevřených zádech aparátu. Odblokované to je v okamžiku, kdy můžeš otočit ozubenými kolečky které pohánějí film zpátky směrem ke kazetě.

Buď v klidu, kdo nepřetrhl film v zenitu, není chlap :lol: :D
  • 0

#35 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 16 January 2011 - 17:52:13

tak som tu, fakt zufaly a zniceny, bol som cez vikend s tym zenitom fotit. No všetko išlo super, aj s expozimetrom som sa naučil pracovať. Všetko v pohode , prídem domov že idem zatiahnuť film do kazetky (chcel som si to už vyvolať aj chemiu som už mal pripravenu) spúšť som zatlačil a otočil nou aby bola zablokovaná ( tak to je v manualy) a ked som chcel začať točit navíjaciou páčkou cítil som že sa nedá bola ako keby uplne zablokovaná normálne sa nou nedalo v smere hodinových ručičiek točiť. Nevedel som čo s tým tak som to priniesol ocovi že nech sa na to pozrie lebo on tiež fotil na zenit. On iba prišiel a silnšie zatiahol za tu pačku do prava a potom tažko horko s tým točil. potom to už akože nekládlo odpor a tak otec otvoril zadny kryt a čo nevidím- film navynutý na cievke napravo, otvoril som kazetku a tam dáky zbytok filmu (asi 2 políčka) fakt mam strašné nervy, neviem či je to ocova chyba že to robil nasilu aj ked to bolo zablokované alebo je to chyba zenitu, fakt neviem som dosť zúfalý je to už tretí film čo môže ísť do koša a ja za posledný mesiac nemám nič nafotené takže dostanem ešte aj v škole za 5.


nevím, jestli Ti to pomůže, ale podle tohohle - http://www.kozerawsk...d-basic-manual/
by si měl to stisknout kroužek okolo spouště a držet jej současně s převíjením filmu. Každopádně zkus vyvolat i ten přetržený film. Několik polí bude zničených, ale začátek filmu by mohl být v pohodě.
  • 0

#36 pizmo

pizmo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 January 2011 - 17:53:05

podla mna si len zabudol stlacit pojistku na pretacanie
ktora brani spetnemu chodu
mne to ties trvalo kym som na to prisiel
na jedenastke je to valcek na spusti
a na mojej eckovej to je samostatne tlacitko

podla mna bude problem v tom
  • 0

#37 pizmo

pizmo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 January 2011 - 18:04:21

ak si naozaj zabudol stlacit len poistku a nevies ju najst posli mi fotku fotaku
mailom
a ak ju budem vedet najst
ak bude ako na mojich tak
ti to zakruzkujem a poslem naspet
  • 0

#38 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 January 2011 - 18:05:21

No tak už som to pochopil, na tej spúšti mam taký prstenec, ten treba silno zatlačiť dole (je to tažké jak sviňa a bolia z toho prsty) a potom počas toho ako je zasunutý prstenec treba samozrejme treťou rukou navýjať film do kazetky, počas toho sa vám to ešte asi tak 6 krát uvolni a zase zasekne ale aspon je to dnu. No nič snáď mi otec zaplatí aj 4 film, ale pri druhom už hundral že pýtam od neho peniaze ale výsledky nevidí :lol: Najhoršie je že dneska bolo také pekné počasie a mne sa na ten cintorín už tak nechce :( :D
  • 0

#39 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 16 January 2011 - 18:11:00

Neber si to špatně, ale právě koukám na ebay.de a pomalu se dostáváš s cenou za zničené filmy na cenu rozumného těla. Sám jsem se Zenitem E začínal a mám k němu jistý nostalgický vztah, ale při současné ceně filmů, je to docela drahá sranda.
  • 0

#40 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 January 2011 - 18:18:41

Neber si to špatně, ale právě koukám na ebay.de a pomalu se dostáváš s cenou za zničené filmy na cenu rozumného těla. Sám jsem se Zenitem E začínal a mám k němu jistý nostalgický vztah, ale při současné ceně filmů, je to docela drahá sranda.


Ale tak dajak sa to naučiť predsa musím, keď som raz hlupy a neviem sa učiť na chybách druhých ale svojich tak s tým nič nenarobím. Navyše je to dosť demotivujúce a po druhom filme som mal chuť s tým skončiť a začať s digitálom, ale to by bolo zbabelé, čo ma nezabije to ma posilní . A ja kupujem zatial najlacnejšie filmy ešte aj so zlavou- fomapan 100, 24- 2eur :wink:
  • 0

#41 pizmo

pizmo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 January 2011 - 18:23:54

to vydrzis
ja ked som zacinal mal som rovnake problemny
jeden film sa mi roztrhol lebo som mal zle pocitadlo a potom druhy sa mi ani nezacal natahovat (zle zalozeny) takze som vyvolal prazdny :wink:

a teraz kludik

ja som mal iba jeden rozdiel ze som vedel ze na digital neprejdem :D
  • 0

#42 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 16 January 2011 - 18:30:53

Neber si to špatně, ale právě koukám na ebay.de a pomalu se dostáváš s cenou za zničené filmy na cenu rozumného těla. Sám jsem se Zenitem E začínal a mám k němu jistý nostalgický vztah, ale při současné ceně filmů, je to docela drahá sranda.


Ale tak dajak sa to naučiť predsa musím, keď som raz hlupy a neviem sa učiť na chybách druhých ale svojich tak s tým nič nenarobím. Navyše je to dosť demotivujúce a po druhom filme som mal chuť s tým skončiť a začať s digitálom, ale to by bolo zbabelé, čo ma nezabije to ma posilní . A ja kupujem zatial najlacnejšie filmy ešte aj so zlavou- fomapan 100, 24- 2eur :wink:

Přesně to jsem myslel. Pokud budeš ničit jeden film za druhým, spíš Tě to odradí. Většinu zrcadlovek novějšího provedení můžeš přepnout na plnej manuál a můžeš se na tom učit do alelujá, ale nemusíš ještě navíc přemýšlet, jestli ten film z foťáku vlastně vyndáš, jestli Ti zrcadlo nerozhejbe záběr a tak podobně. Nehledě na většinou daleko lepší komfort - jasnější matnice a tak podobně. Držím palce.
  • 0

#43 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 January 2011 - 19:19:32

... a neviem sa učiť na chybách druhých ale svojich tak s tým nič nenarobím. Navyše je to dosť demotivujúce a po druhom filme som mal chuť s tým skončiť a začať s digitálom, ale to by bolo zbabelé, čo ma nezabije to ma posilní . A ja kupujem zatial najlacnejšie filmy ešte aj so zlavou- fomapan 100, 24- 2eur :wink:


s těmi krátkými filmy je to hodně drahý špás. Můžeš využít nabídky v hromadných nákupech.
ale k věci:
tohle jsou dva obrázky z manuálu pro Zenit E, ze kterých je jasno:
nepotřebuješ třetí ruku. Dofotíš film, zmáčkeš čudlík dle obrázku, tím se uvolní ozubená hřídelka posuvu filmu a převíjecím knoflíkem ve směru šipky film navineš zpět do kazety. Je dobré poslouchat uchem u zadního víka, obvykle je slyšet lupnutí, kdy film vyjede z navíjecí hřídelky, pak chviličku, než projde konec pod přítlačnou destičkou a jakmile je celý v kazetě, převíjecí klička (hřídelka) již jde lehce a posun filmu slyšet není. Pak teprve zadní víko otevřít a film vyndat.
Vložený obrázek
Vložený obrázek
V každém případě, pro eliminaci zničení filmu, kdyby došlo k průšvihu (přetržení filmu apod.) doporučuji vyndávat film z foťáku v temnici (třeba na hajzlíku, pokud venku, tak pod kabátem apod.). Sichr je sichr.
Hodně zdaru přeji
  • 0

#44 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 January 2011 - 19:27:47

sorry, marečku, četl jsem nepozorně, co máš - já o zenitu E a ty máš zenit ET. tam není samostatně čudlík, ale kroužek kolem spouště, který je nutno zmáčknout a držet během zpětného převíjení. taky není třeba třetí ruka. :wink:
  • 0

#45 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 16 January 2011 - 19:44:56

dakujem za všetky odpovede, zajtra skoro rano vstavam, odpadla mi prva hodina otec ma zoberie do lesa, snaď už vyjde :D A ešte raz ďakujem za podporu :wink:
  • 0

#46 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1,327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 16 January 2011 - 19:57:31

dakujem za všetky odpovede, zajtra skoro rano vstavam, odpadla mi prva hodina otec ma zoberie do lesa, snaď už vyjde :o A ešte raz ďakujem za podporu :wink:

hlavně nezapomeň na kamínky :D :D :o
  • 0

#47 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 16 January 2011 - 20:13:02

Neber si to špatně, ale právě koukám na ebay.de a pomalu se dostáváš s cenou za zničené filmy na cenu rozumného těla. Sám jsem se Zenitem E začínal a mám k němu jistý nostalgický vztah, ale při současné ceně filmů, je to docela drahá sranda.


Ale tak dajak sa to naučiť predsa musím, keď som raz hlupy a neviem sa učiť na chybách druhých ale svojich tak s tým nič nenarobím. Navyše je to dosť demotivujúce a po druhom filme som mal chuť s tým skončiť a začať s digitálom, ale to by bolo zbabelé, čo ma nezabije to ma posilní . A ja kupujem zatial najlacnejšie filmy ešte aj so zlavou- fomapan 100, 24- 2eur :wink:


To se stává.Začínal jsem fotit na TLR a 2filmy jsem s bídou vyfotil a 3 svitek se mě rozmotal od té doby si na to dávám bacha.Myslím,že nato nezapomenu.
  • 0

#48 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 29 January 2011 - 19:32:43

Ahojte, tak po dlhšej dobe sa ozývam s konečne dobrými správami ten zenit mi fachá ako má aj zopár filmov som už vyvolal. Neviem či som vám hovoril ale otec mi medzitým stihol ešte aj v kupelke zapaliť svetlo to som už myslel že ma položí lebo to bolo po tom filme ktorý mi roztrhol, usudil som že jemu nič do ruky okrem štetcov nedať a žiarovku zasadne vyšrubovať. Ako povedal môj dedko pracujem v bojových podmienkach :)
Viem že to už je dosť od témy ale chcel som sa vám proste pochváliť že sa mi darí keď už vo vás vidím podporu, slubujem že to už v tejto téme nebudem viac rozpitvávať

VSETKYM DAKUJEM!!!
:roll:
  • 0

#49 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 January 2011 - 19:55:39

Ahojte, tak po dlhšej dobe sa ozývam s konečne dobrými správami ten zenit mi fachá ako má aj zopár filmov som už vyvolal. Neviem či som vám hovoril ale otec mi medzitým stihol ešte aj v kupelke zapaliť svetlo to som už myslel že ma položí lebo to bolo po tom filme ktorý mi roztrhol, usudil som že jemu nič do ruky okrem štetcov nedať a žiarovku zasadne vyšrubovať. Ako povedal môj dedko pracujem v bojových podmienkach :)
Viem že to už je dosť od témy ale chcel som sa vám proste pochváliť že sa mi darí keď už vo vás vidím podporu, slubujem že to už v tejto téme nebudem viac rozpitvávať

VSETKYM DAKUJEM!!!
:roll:


"cesta pohodlná, cesta trnitá. .." co tě nezabije, to tě posílíí. Možná ta'tko ví, že ty úspěchy, přicházející samy od sebe, bez boje, nemají tu správnou váhu, a možná ví, jak v tobě pěstovat trpělivost a cílevědomost. Ať se ti daří.
  • 0

#50 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 31 January 2011 - 13:32:11

Ahojte, tak po dlhšej dobe sa ozývam s konečne dobrými správami ten zenit mi fachá ako má aj zopár filmov som už vyvolal. Neviem či som vám hovoril ale otec mi medzitým stihol ešte aj v kupelke zapaliť svetlo to som už myslel že ma položí lebo to bolo po tom filme ktorý mi roztrhol, usudil som že jemu nič do ruky okrem štetcov nedať a žiarovku zasadne vyšrubovať. Ako povedal môj dedko pracujem v bojových podmienkach :)
Viem že to už je dosť od témy ale chcel som sa vám proste pochváliť že sa mi darí keď už vo vás vidím podporu, slubujem že to už v tejto téme nebudem viac rozpitvávať

VSETKYM DAKUJEM!!!
:)


Zdar chlape, za pár týdnů jsi udělal větší fotografickou zkušenost než já za posledních pět let. Klobouk dolů. V tvém věku jsem taky toužil po foťáku, ale nemohl si to dovolit. Dnes coby fotr ho konečně mám a najednou mi chybí elán, chuť, nápady.
Držím ti všecky čtyři palce, nenech se odradit, jednou budeš vzpomínat na veselé historky ze svých začátků. Ať ti to vydrží napořád. A pozdravuj Košice. Mám tam kus rodiny, akorát jsem tam už přes třicet let nebyl.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních