Přejít na obsah


Fotka

Co mě zlobí dvě


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
3954 odpovědí na toto téma

#3651 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 5 duben 2022 - 12:59:50

Modrý hade, DDX je snad úplně nejdražší vývojka.. sice je suprová, ale věřím, že HP5 pushnutá v nějaké "levnější vývojce" bude vypadat stejně (dobře)... u Delty bych si to tvrdit netroufnul.

Když jsem ještě hodně kropil, tak jsem rovněž hledal úspory každé Kč - a nejvýhodněji (dodnes) vychází míchat si vývojku (popř. i ustalovač) sám. Dnes už to mám obráceně a místo peněz se snažím spíše šetřit čas a starosti, takže tekuté koncentráty fotochemie jsou pro mě zásadní pomocí. Nicméně jednou za čas taky pushuju HP5 (jen na 1600) a tam si to nedovolím vyvolat v ničem jimém než ID11, resp. D76, kterou si musím vždy na to volání namíchat ze surové chemie... volá se to pak v 1+0, přesto vyjdou náklady na jednotky korun. Na tu Deltu by měla být v pohodě vývojka T-MAX, která je oproti DDX mnohem levnější.


  • 0

#3652 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 5 duben 2022 - 13:27:55

Vážení kolegové. Mezi nesmírně vzácné, praxické uživatele seriosních komor, orthodoxní vyznavače kontaktů, kteří ty sociální, kupodivu vůbec nevyhledávají, se řadí nesmírně zvolna létající, zcela neviditelná kategorie "Pučmeloudů", dovedně skrytých pod mimikrami zchudlých, ošuntělých poutníků. Ti tvoří zcela samostatnou čeleď, ojediněle se družící a rozmnožující. Do kategorie tzv. "Biologických dronů" lze řadit filmomily formátu 9x12/5x7inch, zpravidla sporadicky vyletujících pouze za časného rozbřesku, či doby počáteční fáze soumraku. Ti jsou trochu pohyblivější, často se systematicky vynořují v místech mimo civilisaci, dlouhodobě opuštěných, či teritoriálně a dlouhodobě strašidelných.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#3653 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 5 duben 2022 - 22:03:21

Modrý hade, DDX je snad úplně nejdražší vývojka.. sice je suprová, ale věřím, že HP5 pushnutá v nějaké "levnější vývojce" bude vypadat stejně (dobře)... u Delty bych si to tvrdit netroufnul.

Když jsem ještě hodně kropil, tak jsem rovněž hledal úspory každé Kč - a nejvýhodněji (dodnes) vychází míchat si vývojku (popř. i ustalovač) sám. Dnes už to mám obráceně a místo peněz se snažím spíše šetřit čas a starosti, takže tekuté koncentráty fotochemie jsou pro mě zásadní pomocí. Nicméně jednou za čas taky pushuju HP5 (jen na 1600) a tam si to nedovolím vyvolat v ničem jimém než ID11, resp. D76, kterou si musím vždy na to volání namíchat ze surové chemie... volá se to pak v 1+0, přesto vyjdou náklady na jednotky korun. Na tu Deltu by měla být v pohodě vývojka T-MAX, která je oproti DDX mnohem levnější.

Jak zlevnit? Na filmu neušetříš, tak na chemii. Ustalovač si namícháš z  https://fichema.cz/ větší balení thiosíranu se vyplatí a vydrží věčnost. Navažované vývojky vychází levně, na push RAF pyro s přehledem dá +3 EV. Zatím ji zkouším, vyvolá snad i tmu, ale je náročná na čistotu filmu, otisky prstů, prokopírování čísel atd. Ještě pár pokusů a napíšu víc, na noční fotky vypadá fajn. Washing agent (siřičitan má fichema) se tu už řešil, ušetří vodu.


  • 0

#3654 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 duben 2022 - 21:35:07

No, to už asi nikoho nepřekvapuje, tak bych se možná kacířsky zeptal: ono to někoho vůbec ještě zajímá? Já už mám Fujifilm dávno zařazen v kategorii tak šíleně drahejch, že to prostě už nikdy nekoupím. Jo ,světím v lednici poslední Across100II/135 a pár desítek Fujicolorů200, ale pak už nic nebude. Prostě MOC DRAHÉ!

Tak jsem si vzpomněl a  dnes už to zní jako pohádka.Před deseti lety se Fujicolor c 200  zbavovali za pár kaček.Já jich spousty koupil v penny balení 2 kusy za 50 kč.Dnes se nám o tom může akorát zdát.


  • 0

#3655 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 6 duben 2022 - 22:44:51

To byly ale doby, kdy film z tržního pohledu „dobíhal“. Ale v 2. pol. 90. let, což je doba, která se dá považovat za vrchol masové filmové fotografie, barevný film stál, jestli si dobře pamatuju, něco kolem 100 Kč. Vzhledem k tehdejším mzdám byl velmi drahý, řekl bych. Jenže zákazník proti tomu neřekl ani popel, protože na nic jiného než na film fotit tehdá nemohl.

Přitom tržní situace filmu tenkrát a dnes jsou diametrálně odlišné - tehdy se jednalo o masový spotřební materiál, zatímco dnes si kupuješ prémiový úzkoprofilový produkt. V tom je krásně vidět, jak štědře si výrobci tehdá nechávali za filmy zaplatit... Ten cenový rozdíl je skutečně jen optický.


  • 2

#3656 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 7 duben 2022 - 06:59:46

Jen tak ze zájmu jsem se podívall na statistiky průměrné mzdy a dnes je 4,5 x vyšší, než v roce 1995. To by odpovídalo dnešní ceně cca 450,-. Předpokládám, že ty přepočty cen nejsou podle průměrné mzdy přesné, ale aspoň mi to dalo nějakou představu...


  • 0

#3657 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 duben 2022 - 07:06:45

Je třeba srovnávat podle zemí, které za sebou v té době neměli čtyřicet let řádění bolševika, ne podle poloruska s mizernou kupní silou.


  • 0

#3658 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 7 duben 2022 - 07:19:49

Je a není.

Na jednu stranu srovnání u nás je zajímavé kvůli tomu, abych si uměl představit, jaký podíl mzdy bych dal v roce 1995 za film, protože tehdejší hodnotu těch 100,- jsem už zapomněl. 

Na druhou stranu (a to s Vámi, Ploci, souhlasím) jsem před pár lety přišel k takovému srovnání: moje žena se hlásila v Praze na doktorát. Z toho by jí kanulo přibližně 13 000 Kč, nicméně už ne pojištění, protože to je jen do určitého věku. Měla taky obdobnou nabídku z Hamburgu (místo doktoranda zapojeného do výzkumu), kterou dosti vážně zvažovala, ale nakonec jsme to nepodnikli. Ta nabídka byla 4000 € za úvazek, tj s pojištěním. Při takové mzdě bych taky ceny filmů moc neřešil :-)


  • 0

#3659 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 duben 2022 - 07:34:53

Nejsme ve při.


  • 1

#3660 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 duben 2022 - 08:41:52

Byla tu zmíněná druhá polovička devadesátých let.Film se pohyboval kolem 100 kč ale drogerky jako Rossmann a podobně měli svoje vlastní filmy který se nechali koupit kolem padesáti korun.Těm jsme tenkrát říkali podřadný co by jsme za ně dnes dali.Ke konci devadesátek začali první digitáky předpovídalo se že to pude dolů.V roce 2000-2001 co jsem chodil na fotokroužek tak se začali předhánět kdo bude mít lepší digitál.Cože :!: ty si zůstal u filmu to snad ne :!:  :???::  První sice vyrobila firma Kodak v roce 1975 protože nebyli běžný počítače tak to mělo malý využití.


  • 0

#3661 Had05

Had05

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 7

Publikováno 7 duben 2022 - 11:15:42

Děkuji Hypnogene, tohle bude asi má cesta. Namíchat vývojku ze surové chemie bych si ještě před chvílí netroufl. Ovšem film nevytvořím takže tohle Bude asi jedná cesta.

Stříbrokazi ten odkaz mi hodně pomohl, díky.

Jezevče Eriku, tvá slova vždy pohladí na duši:-)

Děkuji vám všem, ještě jsem sice neušetřil, ale již teď z toho mám dobrý pocit. Díky vám jsem otevřel svoji mysl a již se nehoním v dokola za vlastním ocasem.

Přeji vím všem krásný den, 3200ASA vládne všem:-) 


  • 1

#3662 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 8 duben 2022 - 09:01:07

Jen tak ze zájmu jsem se podívall na statistiky průměrné mzdy a dnes je 4,5 x vyšší, než v roce 1995. To by odpovídalo dnešní ceně cca 450,-. Předpokládám, že ty přepočty cen nejsou podle průměrné mzdy přesné, ale aspoň mi to dalo nějakou představu...

 

Je to třeba srovnávat přes paritu kupní síly


  • 1

#3663 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 13 duben 2022 - 06:31:19

 

Jak zlevnit? Na filmu neušetříš, tak na chemii. Ustalovač si namícháš z  https://fichema.cz/ větší balení thiosíranu se vyplatí a vydrží věčnost. Navažované vývojky vychází levně, na push RAF pyro s přehledem dá +3 EV. Zatím ji zkouším, vyvolá snad i tmu, ale je náročná na čistotu filmu, otisky prstů, prokopírování čísel atd. Ještě pár pokusů a napíšu víc, na noční fotky vypadá fajn. Washing agent (siřičitan má fichema) se tu už řešil, ušetří vodu.

 

 

Na chemii se v případě koncentrátových "jednorázových" vývojek (R09, FX39 i zde zmíněný DD-X) se dá ušetřit cca 50% jistou "drobností" - přechodem z překlápěcího vyvolávání na rotační... A nevyžaduje to ani žádný drahý procesor, dá se vyjít i s ručním točením na válečkové základně JOBO a i ta se dá nahradit domácím bastlem s kolečky ke kufru.

Asi nejvýraznější je to u středoformátu, ten má stejnou plochu jako kinofilm, ale při překlápění potřebuje cca 500ml roztoku zatímco kinofilm jen 250ml, při rotaci to spadne také jen na 250ml. U kinofilmu je v malé vývojnici na jeden film (Jobo 1510) úspora také výrazná. 


  • 0

#3664 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 13 duben 2022 - 13:10:17

Pro mě to nemá smysl. Já zas tolik na film nefotím, takže mě je celkem jedno, kolik stojí vývojka. Jestli film vyvolám za 5Kč, nebo 15Kč, není při mé spotřebě zásadní rozdíl, takže já si s konfekcí určitě nějakou dobu vystačím. Ale o to víc mě sejří ten šlendrián, jak se tu na jiném místě psalo o německých šaržích Xtolu. Mám se kouknout i na své dosud nerozmíchané balení D76, jestli je taky z reichu? Mám se bát i u ní? Tohle mi fakt hodně vadí. Nejsem beta tester, já chci spolehlivej produkt. A zejména ho chci od firmy, která si účtuje prémiový ceny, což Kodak je. Takže co mě zlobí? No, zjevně aktuálně Kodak. A ne, s malejma dětma opravdu doma nechci mít chemickou laboratoř na vážit si vlastní vývojky.


  • 0

#3665 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 14 duben 2022 - 07:04:56

 A ne, s malejma dětma opravdu doma nechci mít chemickou laboratoř na vážit si vlastní vývojky.

Je načase začít s výukou dětí,  tak, jak to rodičové dětí mé generace dělali s námi,  vštípit jim zásady bezpečnosti s manipulací s jedy, a  naučit je nejen klást nástrahy a pasti na krysy,  ale i  vývojky bezpečně navažovat. 


  • 4

#3666 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 duben 2022 - 07:15:05

Tak, tak, Jirka má pravdu. Ja som začal miešať chémiu, keď polovica mojich deti ešte nebola na svete, a miešam ju do dnes. Najmladšie dcéra bude mať 35. Od malička som ich učil, že "toto"  (chémia, vývojky atd.) je len moje, a oni to rešpektovali, a nikdy sa nič nestalo. Samozrejme aj ja som musel dodržiavať určité zásady bezpečnosti a nikdy ich neporušiť. Bez toho to samozrejme neide.


  • 0

#3667 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 14 duben 2022 - 16:20:37

Tak, tak, Jirka má pravdu. Ja som začal miešať chémiu, keď polovica mojich deti ešte nebola na svete, a miešam ju do dnes. Najmladšie dcéra bude mať 35. Od malička som ich učil, že "toto"  (chémia, vývojky atd.) je len moje, a oni to rešpektovali, a nikdy sa nič nestalo. Samozrejme aj ja som musel dodržiavať určité zásady bezpečnosti a nikdy ich neporušiť. Bez toho to samozrejme neide.

Přesně tak! Mám malé děti (ještě nechodí do školy), ale starší mi občas pomáhá překlápět podle stopek vývojnici nebo mi točí Jobo CPA (otáčí knoflíkem :-)). Největší legrace je nalívání chemie do liftu... Taky se s dětma snažím používat méně toxické vývojky, E76 nebo něco z řady DS. Tam je asi nejhorší fenidon nebo kyselina salicylová. Kluci ví, že na flašky v temé komoře se nesmí sahat. S kyanotypiema si ale už hrajou. Zajímalo by mě, jestli o tom vyprávějí ve školce :-)


  • 0

#3668 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 14 duben 2022 - 20:52:32

Vážení kolegové, dokud budou hýčkané děti sledovat tak nebezpečný pokus, jakým je rozpuštění 5g chloridu sodného v 500ml vlažné vody pouze na školním projektoru, nebudou si následně v bezmála 45 letech schopny ani samostatně ohřát vodu na plynovém sporáku a zalít si v hrnku sáček s čajem bez asistence někoho z dosud žijících rodičů. To, co nám dnes předvádějí chronicky přetížení pedagogové v těch pár odučených hodinách denně, včetně placené přípravy k vyučování, kterou ve skutečnosti tráví zcela jinou činností, mimo školu a s výukou naprosto nesouvisející, není žádným velkým překvapením, že děti neznají a neovládají manuálně elementární abecedu laboratorní práce. Tak jednoduché to pedagogové nikdy v minulosti neměli. Zmáčknout knoflík dokáže i asistenční opice z řádu primátů pokročilejšího stadia vývoje. Chytrý mobil je mnohem racionálnějším zdrojem poučení, než vývojově zaostalý a bojácný pedagog. Amos by pouze pozvedl údivem obočí.....   S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#3669 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 15 duben 2022 - 06:47:57

Ta FM3a z paladixu...holt někdy i 50minut je příliš dlouho
  • 0

#3670 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 18 duben 2022 - 08:25:51

za kolik byla?


  • 0

#3671 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 18 duben 2022 - 19:52:43

 

 A ne, s malejma dětma opravdu doma nechci mít chemickou laboratoř na vážit si vlastní vývojky.

Je načase začít s výukou dětí,  tak, jak to rodičové dětí mé generace dělali s námi,  vštípit jim zásady bezpečnosti s manipulací s jedy, a  naučit je nejen klást nástrahy a pasti na krysy,  ale i  vývojky bezpečně navažovat. 

 

Já klidně jednoho dne začnu. Tedy nezačnu, my děti učíme od narození. Ale klukovi jsou aktuálně 3+, takže tomu fakt tlouct do hlavy, že "z týhle flaštičky se nepije" není k ničemu. A i kdyby, tak ne, já prostě pojedu jen v konfekci, zas takovej hacker a nadšenec nejsem, abych si hrál s vývojkama.


  • 0

#3672 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 18 duben 2022 - 19:57:24

Za směšný peníz navíc ve sběratelském stavu. První majitel, paragod, originální návody v cz a an.
Já si toho všiml po 50min. od vystavení...ale na takovou nabídku by byla zřejmě i 10minut dlouhá doba

6000kč
  • 0

#3673 Had05

Had05

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 7

Publikováno 30 duben 2022 - 19:37:39

tomashr: děkuji, to je super. To mě nenapadlo.

 

Take můj stav se má tak že jsem si objednal Fomadon P. Což by podle všeho měla být shodná vývojka s Ilford ID-11 nebo Kodak D76. Kdysi jsem ji používal a výstup byl fajn. Pokud se mi z toho bude výstup stále líbit. Seženu chemii a uvidí se jak moc podobně to namíchám. Když se mi to nebude líbit tak zkusím Microphen a pak nevím. Zrno mi nevadí na svitku se většinou ztratí. Ale nerad bych přišel o podání mikrokontratu. Zatím nebyl čas se do toho pustit ale myslím že příští týden to snad půjde. Už tu mám tolik svitků že jsem koupil větší vývojnici abych je nemusel dělat po jednom:-) HP5 jsem přestal tlačit na 3200 a sehnal si pár svitků Delta 3200. Kontrast zkusím vyladit gradací. Díky přátelé za všechny rady a komentáře. Cením si toho.


  • 1

#3674 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 2 květen 2022 - 08:00:25

Když jsem to nakousl u roztokových vývojek, kde je úspora při rotačním vyvolávání největší, tak mně se docela začínají líbit výsledky z FX-39 - https://www.adox.de/...per/adox-fx-39/ .

Samozřejmě to bude u každého filmu jinak, ale třeba s Rollei Retro 100 jsem byl absolutně spokojen, s Fomapan 400 taky (oboje kinofilm), časem zkusím i něco dalšího.

U středoformátu mám pořád docela rád Rodinal (momentálně užívám Rodinal/Adonal od Adoxu), ale nehodí se na vše, zrovna na Delta 3200 bych ho určitě nebral, na HP5 možná na základní citlivosti, ale určitě ne pro push. Prostě univerzální řešení neexistuje, záleží jak na filmu, tak ale i na potřebách daného fotografa.


  • 0

#3675 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 54

Publikováno 10 květen 2022 - 06:25:47

Oleg to zabalil:
FINAL UPDATE
MY SHOP IS CLOSED
No more repair service, no camera and parts selling
Me and my family leave Russia
I have no clue if I resume my service
SORRY
  • 0

#3676 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 10 květen 2022 - 06:44:54

Škoda, chtěl jsem k němu před časem poslat na servis Zorkiho, ale válka na Ukrajině to utnula. Osobně věřím že až se usadí v novém, že to zase rozjede.


  • 0

#3677 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 10 květen 2022 - 12:26:33

Dalsi pohrobek? https://fotoskoda.cz...-xtra-40013536/

.... To by me docela sralo... pak tedy uz jen Kodak Vision zbyva na barevne hratky


  • 0

#3678 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2022 - 13:34:54

Fujifilm Superia X-TRA 400-135-36 od 229 Kč - Heureka.cz Někde ještě mají jak dlouho?


  • 0

#3679 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 10 květen 2022 - 14:05:50

Bohužel z těch odkazů na Heurece u těch "levných" není skladem už nikde, něco málo se najde za 299, ale mizí to.

Určitě se dělá Kodak(Alaris) Gold 200 a 400, tam je dokonce novinka, že Gold 200 dělají nově i ve svitku.

 

Ovšem tedy co vlastně ještě vyrábí Fuji mi není vůbec jasné, mám blbý pocit, že reálně se Superia nevyrábí možná už dva roky a jen se prodávaly připravené zásoby.

Rád bych se mýlil, ale spíš mám pravdu :-(


  • 0

#3680 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 10 květen 2022 - 14:07:52

Dalsi pohrobek? https://fotoskoda.cz...-xtra-40013536/

.... To by me docela sralo... pak tedy uz jen Kodak Vision zbyva na barevne hratky

 Píšu přímo z kanclu ve Škodě - Fujifilm možná končí s barevnejma filmama úplně v blízké budoucnosti.


  • 0

#3681 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2022 - 18:34:02

Akorát Provia a Velvia a někdo tu psal že se má začít vyrábět fujicolor  400 


  • 0

#3682 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2022 - 18:44:44

Pak ještě Cine Still nikdy jsem na to nefotil.


  • 0

#3683 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 10 květen 2022 - 19:06:58

Pak ještě Cine Still nikdy jsem na to nefotil.

 

Tak CineStilly vlastně ani nejsou nějak samostatně vzniklý barevný negativ. Jsou to různé verze Kodak Vision pro ECN-2 proces, který ale prohánějí nějakou linkou, která z toho odstraní tu Remjet vrstvu, čímž z toho vznikne klasika pro C41. Ve své podstatě dost zoufalý postup ilustrující dnešní situaci, nicméně filmy to jsou slušné.

 

Výjimkou snad má být teď nově uvedený Cinestill 400D, kterému asi před měsícem doběhla crowfunding kampaň, to snad údajně má být něco nového (nebo minimálně s jiným původem), ale zatím těžko hodnotit.


  • 0

#3684 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 10 květen 2022 - 21:00:06

O nový barevný film se nedávno pokoušel také Adox, ale zbankrotovala firma, se kterou na tom pracovali.

Orwo ohlásil nový barevný film, ale ten bude pro proces ECN-2, takže nejspíš taky s remjetem.

Ferrania by určitě taky výhledově chtěla přijít s barvou, ale tam to bude na dlouho.

 

Cinestill je problematický z toho důvodu, že remjet se chová jako antihalační vrstva, takže materiál přijde odstraněním remjetu o izolárnost. Ale to každému nemusí vadit.

 

K barevnému negativu ale patří i barevný papír, a u něj se bojím víc než u barevného negativu, že se přestane vyrábět úplně. Fotolabů s RA-4 ubývá, lidem stačí inkoustový nebo termotisk, pokud se pár z nich rozhodne si nechat fotky udělat na papír.

Člověk si sice může barevný negativ (nechat) oskenovat (a s tím asi výrobci filmů počítají) a prezentovat ho digitálně, nebo digitálně vytisknout, ale pak je otázka, jestli má ještě barevné nedigitální focení smysl...

 

Pak jedinou možností barevného focení pro nedigitálního fotografa zůstane diapozitiv. Pokud Fuji s inverzí skončí taky, zůstane Ektachrome, který doufejme snad zase neskončí, když ho nedávnou s velkou námahou a slávou Kodak znovuuvedl. Vrátíme se tedy vlastně do začátků barevné fotografie, kdy jediným barevným materiálem byl diapozitiv. A protože už není znám přesný technologický postup výroby autochromu, budeme po definitivním zastavení výroby barevného filmu odkázáni na trojvýtažkovou fotografii na černobílý film přes barevné filtry. Tyto výtažky pak budeme tónovat, pracně slícovávat a s průkopnickým vzrušením promítat.


  • 0

#3685 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 10 květen 2022 - 21:22:42

Já si dovolím reagovat takovým na první pohled rouhačským příspěvkem, snad ale pochopíte, že opak je pravdou. Loni jsem kupoval na "takové to rodinné cvakání" digi bezzrcadlo OM-D E-M10 III a k tomu přidal později místo seťáku 17mm f/1.4 sklíčko, což je boží univerzál. Oni tyhle stroje jdou velmi brutálně uživatelsky nastavit, takže momentálně už X týdnů to používám tak, že se ukládají RAWy a k tomu JPEG v čb exportu dle určitého nastavení v menu. Současně je tak čb i náhled snímků na displeji / v hledáčku při focení. A fakt nestačím čumět, jak tohle změnilo způsob, jakým s tím fotím, když to primárně vidím ve formě čb výstupu. Na tisk u cewe už ani RAWy nezpracovávám, protože ten č výstup z Olympusu je fakt pěkný (a ani ostatně už nechci trávit hodiny a hodiny sezením u editoru a šoupáním šoupátek). Prakticky mě to dovedlo do stavu, kdy C-41 kinofilmy mám jen v lednici a od té doby jsem ani jeden nevytáhl. Prostě barva je něco značně jiného než čb a pokud jednoho dne skončí možnost fotit v přijatelných cenách na C-41 negativy, natož v přijatelných cenách dělat RA-4 zvětšeniny, nebude mi to vadit. Ono už teď tyhle věci stojí tolik, že i kdybych to chtěl rozjet, tak by to lezlo do příliš velkých peněz. Barevná filmová fotografie má prostě nyní blbá léta a je možné, že se z nich nevyhrabe. Pokud nám pak zbude jen čb negativ, tak za prvé buďme rádi aspoň za něj a za druhé to možná naopak bude ku prospěchu věci, protože omezení podporují kreativitu. A o barevnost fotek nechť se klidně všem, co o to stojí, stará nějaká umělá inteligence, u Googlu či Adobe běžící neuronová síť natrénovaná na miliardě fotek, jak má ty čb snímky obarvovat.

Sakra, já už se rozkecávám jako starý jezevec :-)...


  • 0

#3686 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 10 květen 2022 - 21:31:34

Adox to snad i dotáhl a byl v prodeji, ale první série se vyprodala a další z výše uvedených důvodů (zatím?) není...

Orwo už tu padlo, není co dodat - asi ECN2, ale zase kdyby to vedlo k rozumnější dostupnosti ECN2 v menším balení, tak jsem pro. V USA se mimochodem Kodak vision přímo dělený do kazet, případně v "menší metráži" 100ft/30,5m koupit dá, v Evropě moc ne, minimum 100 metrů, což je na mne už moc.

 

Zajímavé ještě bylo, že loni se objevil nějaký ISO400 barevný negativ v HongKongu z čínské produkce, ale další osud nejasný.

 

Ad papíry - tak minilaby z valné většiny už pěkně dlouho (dobrých 20 let) filmy stejně skenují i když pak jedou "mokrou cestou" na RA4 (laserový osvit), proti tomu dobrý inkjet prostě není rozdíl žádný, stejně to nebyl "čistý analog". Přirozeně ale pokud někdo má odladěný proces barvy ve zvětšováku, tak tam to omezení bude. Tedy ale upřímně momentálně už ve svém přímém okolí neznám vůbec nikoho, kdo si dělá barevné fotky doma, předpokládám, že na TK se někdo najde, ale na rozdíl od BW to bude asi zásadně menší skupina. 


  • 0

#3687 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 10 květen 2022 - 21:40:14

Prakticky mě to dovedlo do stavu, kdy C-41 kinofilmy mám jen v lednici a od té doby jsem ani jeden nevytáhl. Prostě barva je něco značně jiného než čb a pokud jednoho dne skončí možnost fotit v přijatelných cenách na C-41 negativy, natož v přijatelných cenách dělat RA-4 zvětšeniny, nebude mi to vadit. Ono už teď tyhle věci stojí tolik, že i kdybych to chtěl rozjet, tak by to lezlo do příliš velkých peněz. Barevná filmová fotografie má prostě nyní blbá léta a je možné, že se z nich nevyhrabe

Já tedy na analog taky víc fotím na BW, v podstatě vše, co bych označil za "seriózní focení" mám právě v BW.

Barva se hodí jednak na různé "blbinky", třeba hrátky s různými "lo-fi" hračkami jako Holga či Diana vypadají v barvě spíš lépe než v BW a tohle nahradit moc nejde. A za druhé i při použití kvalitního přístroje se musí nechat, že barevný negativ vychází barevně trochu jinak než digitál (různé simulace filmů pro digi to řeší jen částečně), i charakter obrazu je trochu jiný atd.

Shrnul bych to asi tak, že bez barevných filmů existovat dokážu, BW by mi chybělo daleko více. Nicméně jisté menší využití to pořád má a pokud by nabídka filmů spadla ještě hlouběji (a cena případně naopak vzrostla), tak by mne to moc nepotěšilo :-(


  • 0

#3688 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 květen 2022 - 21:44:36

O nový barevný film se nedávno pokoušel také Adox, ale zbankrotovala firma, se kterou na tom pracovali.

Orwo ohlásil nový barevný film, ale ten bude pro proces ECN-2, takže nejspíš taky s remjetem.

Ferrania by určitě taky výhledově chtěla přijít s barvou, ale tam to bude na dlouho.

 

Cinestill je problematický z toho důvodu, že remjet se chová jako antihalační vrstva, takže materiál přijde odstraněním remjetu o izolárnost. Ale to každému nemusí vadit.

 

K barevnému negativu ale patří i barevný papír, a u něj se bojím víc než u barevného negativu, že se přestane vyrábět úplně. Fotolabů s RA-4 ubývá, lidem stačí inkoustový nebo termotisk, pokud se pár z nich rozhodne si nechat fotky udělat na papír.

Člověk si sice může barevný negativ (nechat) oskenovat (a s tím asi výrobci filmů počítají) a prezentovat ho digitálně, nebo digitálně vytisknout, ale pak je otázka, jestli má ještě barevné nedigitální focení smysl...

 

Pak jedinou možností barevného focení pro nedigitálního fotografa zůstane diapozitiv. Pokud Fuji s inverzí skončí taky, zůstane Ektachrome, který doufejme snad zase neskončí, když ho nedávnou s velkou námahou a slávou Kodak znovuuvedl. Vrátíme se tedy vlastně do začátků barevné fotografie, kdy jediným barevným materiálem byl diapozitiv. A protože už není znám přesný technologický postup výroby autochromu, budeme po definitivním zastavení výroby barevného filmu odkázáni na trojvýtažkovou fotografii na černobílý film přes barevné filtry. Tyto výtažky pak budeme tónovat, pracně slícovávat a s průkopnickým vzrušením promítat.

Z počátku byl ČB který byl promítán a přes barevné filtry pak přišla barva.


  • 0

#3689 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 11 květen 2022 - 07:53:04

Ad papíry - tak minilaby z valné většiny už pěkně dlouho (dobrých 20 let) filmy stejně skenují i když pak jedou "mokrou cestou" na RA4 (laserový osvit), proti tomu dobrý inkjet prostě není rozdíl žádný, stejně to nebyl "čistý analog". Přirozeně ale pokud někdo má odladěný proces barvy ve zvětšováku, tak tam to omezení bude. Tedy ale upřímně momentálně už ve svém přímém okolí neznám vůbec nikoho, kdo si dělá barevné fotky doma, předpokládám, že na TK se někdo najde, ale na rozdíl od BW to bude asi zásadně menší skupina. 

Ano, pro většinu lidí není rozdíl mezi RA-4 papírem a tiskem, ale mně ty barvy na RA-4 přijdou čistší, jemněji odstupňované, navíc obrázek má lepší ostrost a rozlišení, když se jedná fotku z dobrého laserového minilabu, z digitální předlohy. (Je to jasné, na barevném papíru je bod prostě bod s jasně danou barvou, kdežto inkjet barvu určitého bodu aproximuje rozprášením mnoha bodů základních barev, ale to jen na okraj, to je spíš téma nějakého digifoto fóra.)

A i když doma v temnici skoro nikdo RA-4 nedělá, přece jen existence RA-4 papíru to teoreticky člověku umožňuje, bude-li chtít.

 

Ale co už, je jasné, že RA-4 jednou skončí, protože ekonomika provozu RA-4 labu je výhodná jen od určitého objemu práce, a s neustálým poklesem zájmu o papírové fotky, s tlakem na cenu a efektivitu obsluhy stejně jednou všichni přejdou na tisk.

 

Pak zbude jako čistě analogový barevný proces možná jen ten diák, ale zase diák je krásný, není tam žádný mezikrok jako u procesu negativ-pozitiv.


  • 0

#3690 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 11 květen 2022 - 08:44:14

Vážený kolego, Bobe. Poutavá analýza současného technologického stavu, zajímavé čtení. Možná se vrátíme k ručnímu kolorování ČB fotografií, spíše však u kontaktů, což vytvoří unikátní Master Print, nebo budeme tónovat věčným selenem. Očekávat Cibachrome New je rovněž varianta, jak zhodnotit diapositiv a na dlouhou dobu uchovat barevnou kvalitu. Že to bude drahé, lze předpokládat s určitostí jistoty. Základní otázkou zůstává, k čemu draze vyvíjet něco nového, kdy to nikdo nepotřebuje. Nebo si koupíme skládací štafle, slušivý baret s halenou a budeme po nedělích vyrážet do planairu malovat malebné krajinky akvarelem. 

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#3691 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 11 květen 2022 - 08:48:36

Sorry, ale tvrzení, že má Frontier vyšší rozlišení a ostrost je proti dobrému inkjetu jemně řečeno "odvážné". Jeho osvit má celkem konzervativní rozlišení 300dpi, což inkjety běžně překonávají až řádově. Ve výsledku je i "součtová kapka" z více barev menší než dokáže Frontier (leckdy i méně než poloviční, tedy skutečné rozlišení více než dvojnásobné).

Pokud někdo měl dojem větší ostrosti, tak bych to viděl buď na nějaký mizerný inkjet anebo (pravděpodobněji) nevalný sken filmu. S tím hodně lidí zápasí, sám taky nejsem se svými výsledky na 100% spokojen, ale snad se k tomu aspoň blížím. Frontier je v tomto směru zase takový "dobrý standard", určitě jejich sken jednotky nedostanou z filmu úplné maximum, nicméně ale jde o velmi dobrý průměr a navíc s vysokou spolehlivostí a "opakovatelností" (což je pro domácí zpracování u leckoho problém).

 

O dojmu z barev se můžeme dlouze bavit, smysl by to asi mělo jen nad reálnými ukázkami někde v reálu. Tady obecně chápu a respektuji, že se někomu může výstup Frontieru líbit více (že barva vzniká v principu jinak pravda je), ale zase je otázka, s čím se porovnává. Rozptyl možností fototiskáren je obrovský od lowendu, který se fakt minilabu rovnat nemůže až po top class, který ve spojení s patřičným papírem podle mého názoru Frontier totálně zadupe do země...


  • 0

#3692 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 11 květen 2022 - 12:02:30

Nemusíme se bavit jen o 300 dpi minilabech, ale třeba i o 1200 dpi minilabech, spraví-li vám to náladu. Oproti inkjetu se zde nepracuje s tečkami, ze kterých je nutné v ploše papíru nakombinovat nějaký odstín, ale s barvivem ve fotocitlivých vrstvách nad sebou. Molekuly tohoto barviva jsou delikátně malé oproti inkoustovým tečkám vyplivlým z tiskárny. Díky tomu lze na fototopapíře opticky tvořit velmi malé body a plošky, které mají plnohodnotný odstín již samy o sobě. Proto 300 dpi výtisk z laser labu vypadá vždy lépe než 300 dpi výtisky z tiskárny.

 

Problém je v tom, že stanovit skutečné rozlišení u inkjetu je problematické, právě proto, že tisková hlava je schopna dávkovat kapičky inkoustu jen v několika velikostech, tedy v základu vytvořit jen několik jasových stupňů. Širší jasovou škálu je nutné tvořit rozptylem - kombinací více kapiček umístěných vedle sebe. S rostoucími nároky na barevnou hloubku se tedy velikost jednoho nejmenšího zobrazitelného bodu zvětšuje. Přidáním dalších odstínů barevných inkoustů se tenhle jev dá eliminovat. Každopádně výrobci tiskáren samozřejmě svoje udávané rozlišení nadsazují, doufám, že nevěříte tomu, co se velkými písmeny píše na krabici...

 

Ale prosím už konec digi debatičky, vraťme se k analogu. V případě potřeby mi ještě něco sdělit napište SZ, ať neplevelíme tohle fórum.


  • 0

#3693 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 122

Publikováno 11 květen 2022 - 15:16:16

Já si dovolím reagovat takovým na první pohled rouhačským příspěvkem, snad ale pochopíte, že opak je pravdou. Loni jsem kupoval na "takové to rodinné cvakání" digi bezzrcadlo OM-D E-M10 III a k tomu přidal později místo seťáku 17mm f/1.4 sklíčko, což je boží univerzál. Oni tyhle stroje jdou velmi brutálně uživatelsky nastavit, takže momentálně už X týdnů to používám tak, že se ukládají RAWy a k tomu JPEG v čb exportu dle určitého nastavení v menu. Současně je tak čb i náhled snímků na displeji / v hledáčku při focení. A fakt nestačím čumět, jak tohle změnilo způsob, jakým s tím fotím, když to primárně vidím ve formě čb výstupu. Na tisk u cewe už ani RAWy nezpracovávám, protože ten č výstup z Olympusu je fakt pěkný (a ani ostatně už nechci trávit hodiny a hodiny sezením u editoru a šoupáním šoupátek). Prakticky mě to dovedlo do stavu, kdy C-41 kinofilmy mám jen v lednici a od té doby jsem ani jeden nevytáhl. Prostě barva je něco značně jiného než čb a pokud jednoho dne skončí možnost fotit v přijatelných cenách na C-41 negativy, natož v přijatelných cenách dělat RA-4 zvětšeniny, nebude mi to vadit. Ono už teď tyhle věci stojí tolik, že i kdybych to chtěl rozjet, tak by to lezlo do příliš velkých peněz. Barevná filmová fotografie má prostě nyní blbá léta a je možné, že se z nich nevyhrabe. Pokud nám pak zbude jen čb negativ, tak za prvé buďme rádi aspoň za něj a za druhé to možná naopak bude ku prospěchu věci, protože omezení podporují kreativitu. A o barevnost fotek nechť se klidně všem, co o to stojí, stará nějaká umělá inteligence, u Googlu či Adobe běžící neuronová síť natrénovaná na miliardě fotek, jak má ty čb snímky obarvovat.

Sakra, já už se rozkecávám jako starý jezevec :smile:...

Hmmm... zajímavé... a vezmu-li v úvahu, že vlastně celoživotně v podstatě nedělám nic jiného, než jen "takové to rodinné cvakání"....a ceny filmů... a váhový faktor...


  • 0

#3694 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 11 květen 2022 - 16:05:30

Já taky samozřejmě fotím rodinu na film, teď už povětšinou svitkový 6x9, takže spotřeba je docela velká. Při aktuálních cenách Fomapanu to je zhruba co cvak to 10Kč jen za film, chemie to povýší na řekněme 15Kč. Ale jsou prostě situace, kdy bych ty naše caparty prostě neměl zaostřené, nebo by tam bylo pohybové rozmazání atd. Nebo situace, kdy i s tím f/1.4 sklem fotím ISO 6400. To prostě na Fomapan s f/4.5 Tessarem nelze realizovat ani s Deltou 3200 (u níž je to ostatně co cvak, to nějakých 30Kč žejo)... takže prostě někdy digitál. Ale zato s manuálními objektivy :-).


  • 1

#3695 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 12 květen 2022 - 08:07:59

 

Pak ještě Cine Still nikdy jsem na to nefotil.

 

Tak CineStilly vlastně ani nejsou nějak samostatně vzniklý barevný negativ. Jsou to různé verze Kodak Vision pro ECN-2 proces, který ale prohánějí nějakou linkou, která z toho odstraní tu Remjet vrstvu, čímž z toho vznikne klasika pro C41. Ve své podstatě dost zoufalý postup ilustrující dnešní situaci, nicméně filmy to jsou slušné.

 

Výjimkou snad má být teď nově uvedený Cinestill 400D, kterému asi před měsícem doběhla crowfunding kampaň, to snad údajně má být něco nového (nebo minimálně s jiným původem), ale zatím těžko hodnotit.

 

 

Haha ... 250D ... Vision 3 Eastman 5207


  • 0

#3696 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 14 květen 2022 - 07:51:43

Dobra zprava... v co me zlobi...

 

fotolab ma jeste nejake Xtra Fuji skladem... zlobim se na sebe ze sem jich nevzal vic


  • 0

#3697 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 květen 2022 - 08:34:06

Kinofilmy a svitkové filmy - Interfoto Pardubice  Nedávno jsem vtom obchodě byl a měli je tam.Je tam ještě jeden mají tam i filmy nevím jestli je tam mají.


  • 0

#3698 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 květen 2022 - 08:53:08

Profi-foto Pardubice  ještě jsem byl tady mají tam jak barvu tak čb.Nabídku  filmů tu nemají jedině zavolat.


  • 0

#3699 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 17 květen 2022 - 07:29:39

Napisu a uvidime. Ja sem par kousku ulovil jeste v CEWE v Olmiku... ale bojim se ze to je vlastne uz konec ... konec dalsi ery


  • 0

#3700 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 17 květen 2022 - 08:25:57

No je to (pro cynika) docela legrace... Já zase v CEWE eshopu narazil na to, že ještě udávali skladem pár trojbalení Goldu za slušnou cenu. Tak jsem hodil do košíku a objednal a od té doby jsem o nich už 14 dní neslyšel, jsem vážně zvědavý, zda to nakonec dodají (a pokud ne, tak jak to okomentují).

Ovšem sice to je cynická zábava, ale pokud člověk film opravdu potřebuje, tak ho humor poněkud opustí, s barevnými filmy to je fakt naprd :-(


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních