Přejít na obsah


Fotka

Fotograf učitel v okolí Brna?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
312 odpovědí na toto téma

#251 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2012 - 13:21:12

Mě by zase přišlo nepraktické mít pásky rozstříhané po 5, po 6 a při zvětšování v Opemu 5 pak bojovat s tím, že to není rovnoběžné, atd. Asi ale nakonec stejně ty kinofilmy rozstříhám. Tedy až poté, co zjistím, kde se dají koupit ty folie s už vytvořenými rámečky na míru pro kinofilm :!:
  • 0

#252 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 4 únor 2012 - 13:56:14

Ony se ty nekalosti projeví až po pár letech skladování, pak je to boj proti svíjející se anakondě. Nemluvě o větším riziku poškrábání při manipulaci, než když se pracuje s pěkně "vyžehlenými" proužky nastříhaného negativu. Nicméně nic proti gustu, to záleží na každém jedinci.
  • 1

#253 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 4 únor 2012 - 14:59:32

Ony se ty nekalosti projeví až po pár letech skladování, pak je to boj proti svíjející se anakondě. Nemluvě o větším riziku poškrábání při manipulaci, než když se pracuje s pěkně "vyžehlenými" proužky nastříhaného negativu. Nicméně nic proti gustu, to záleží na každém jedinci.


Přesně tak riziko poškrábání při manipulaci se svíjejícím se pásem je doost velké. Někdo si zakladače vyrábí z eurodesek s pomocí el. pájky a pak tě to vyjde na pakatel. Zkus pohledat, už se o tom tady psalo. Dej si do vyyhledávání heslo zakladače nebo archivace a určitě ti něco vyleze.
  • 0

#254 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2012 - 17:13:55

Dobře, nastříhám je a hodím do rozšitých nebo rozpájených obalů :smile:.

Dneska jsem konečně začal nosit kontaktní čočky a jen tak mě napadá jestli by výpary např. z vývojky nemohly zreagovat s kontaktní čočkou. Je tu nějaký uživatel této dioptrické pomůcky?
  • 0

#255 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 13 únor 2012 - 19:30:07

Jen si doodpovím sám k předchozímu příspěvku pro budoucí generace:

Výpary všech chemikálií by neměly strukturu čočky nikterak narušit, chemikálie však můžou dráždit oko a tím pádem budou čočky pro oko ještě více dráždivé.

Nemáte někdo radu jak leštit/sušit barytové fotky aby se opravdu leskly? Zkoušel jsem to prozatím tak, že jsem vypranou fotku vymáchal ve smáčedle (prozatím Jar, lepší smáčedlo budu mít snad už brzo doma) a přilepil ji na skleněnou tabuli. Fotka Je asi v 80% míst krásně lesklá, na zbytku však je zamatnělá vlivem toho, že se zde vyskytovaly bubliny, které zabraňovaly kontaktu se sklem, máte nějaký nápad jak dosáhnout vysokého lesku ještě jinak než leštičkou?
  • 0

#256 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 13 únor 2012 - 21:00:32

ten jar míchej tak max 1:500 ale líp se mi osvědčilo leštidlo do myčky
  • 0

#257 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 13 únor 2012 - 21:54:21

Pedro94: Pentaxista to popsal ve svém příspěvku docela podrobně... další doplňující rady budou někde okolo
  • 0

#258 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 18 únor 2012 - 22:24:11

Díky, díky právě jdu lepit další pozitiv :-).
Při zvětšování svých snímků mně připadá, že tváře (portréty) jsou jakoby zašedlé, rád bych dosáhl světlejší pleti. Jaký filtr tedy použít? Červený asi ne, došlo by ke ztrátě (zesvětlení) rtů. Oranžový, žlutý nebo něco mezi?
  • 0

#259 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 18 únor 2012 - 22:27:18

Na pleť se používá žlutý a oranžový. Ale tím pleť spíš čistíš. Nauč se spíš pracovat s expozicí jak v negativu, tak v pozitivu. Uděláš pak cokoliv.
  • 0

#260 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2012 - 15:26:10

Po dlouhé odmlce se opět ozývám se spoustou dotazů, na které nemohu najít odpověď :

1) Mám doma dvě pozitivní vývojky: Reprografia fotol M (exp.96) a Reprografia univerzální vývojka (exp. 07), kterou vývojku byste mi doporučili pro zvětšování starších papírů? Na tom fotolu M je napsáno, že snižuje sklon ke žloutnutí a šedému závoji, proto se ptám.

2) Má mě dojít zásilka filmů, které budu fotit na Pentax P30t, u kterého není možné nastavit citlivost manuálně. Otázka zní: Je možné upravit citlivost DX kodu tak, že vemu smirkový papír a černé políčko vyškrábu a stříbrné, které má být černé zalepím izolačkou?

3) Jaký je rozdíl ve fomáckých papírech fomaspeed? Chci si koupit asi 311 N, ale nevím jestli si mám vzít s pevnou gradací nebo s proměnlivou, vychází výsledek gradace pro MG papír FOMASPEED stejně jako na tu 311? Ptám se pro jistotu, kdybych si někdy koupil variant filtry.

4) Dají se v Brně koupit přímo udělané zakladače na kinofilm? Vím, že se to dá vyrobit doma, ale zrovna archivaci bych chtěl mít udělanou pořádně.

Díky za každou dobrou radu
  • 0

#261 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 23 březen 2012 - 16:30:37

add4: dají, já je kupuji v DVF dole na Pekařské. Mají jak pergamenové, tak dražší acetátové. Jak kino, tak svitek. Paní prodavačka je velmi příjemná a poradí :cool:
  • 0

#262 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 23 březen 2012 - 21:36:10

add4: dají, já je kupuji v DVF dole na Pekařské. Mají jak pergamenové, tak dražší acetátové. Jak kino, tak svitek. Paní prodavačka je velmi příjemná a poradí :cool:

Jsem blb, teď jsem tam byl, povídal si s paní asi půl hodiny, zeptal se jí na vše možné a na tohle jsem zapomněl....
  • 0

#263 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 24 březen 2012 - 12:21:27

3) Jaký je rozdíl ve fomáckých papírech fomaspeed? Chci si koupit asi 311 N, ale nevím jestli si mám vzít s pevnou gradací nebo s proměnlivou, vychází výsledek gradace pro MG papír FOMASPEED stejně jako na tu 311? Ptám se pro jistotu, kdybych si někdy koupil variant filtry.

já po docela nicmoc zkušenostech kupuju fomácké RC jenom Tvrdé a Normál - když multigrejt tak radši ilford o tolik dražší nejsou a mám na nic o dost lepší výsledky...
  • 0

#264 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 březen 2012 - 13:11:57

A nebo se vysrat na RC :) .


MrB14ck: Jak ty negativy voláš, že běžně užíváš tvrdou gradaci od fomy? :cool:
  • 0

#265 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 24 březen 2012 - 13:34:57

Koupil jsem Nkový, ještě jsem nezvétšoval, chci si zatím vyčisti zvětšovák a tak se ptám: Dá se néjak rozumné vyčistit Belar 55? Mám oddělanej jen kroužek ovládající clonu a netuším jak dál. Nějaké návrhy?
  • 0

#266 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 24 březen 2012 - 15:31:51

A nebo se vysrat na RC :) .


MrB14ck: Jak ty negativy voláš, že běžně užíváš tvrdou gradaci od fomy? :cool:

běžně ne ale dělám na ně jenom nepodělky (nedovolané, nekontrastní motivy) je pravda že jsou tvrdé hodně ale na něco se mi to prostě hodí... :)
  • 0

#267 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2012 - 09:17:08

Ten Belar se mi nakonec povedlo vyčistit, ale přeci jen to asi bude chtít anareta. Včera jsem stihl jen nařezat proužky tak jsem zkusil časy: 40,50 a 60 sekund při cloně 9 a 100W žárovce a všechno vypadá naprosto stejně takže nejsem schopen ani určit kterej proužek byl svícenej jakej čas :). Rozdíl vůči starým barytům je opravdu dost markantní Bílá je bílá, černá je černá. Zvětšovák byl nastaven na rozměr 18x24 cm a proužky byly 24 x 2 cm
  • 0

#268 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 25 březen 2012 - 09:24:41

při takhle dlouhých časech se ti klidně může stát, že by ten rozdíl mohl být nepoznatelný... To jsi totiž přidal od 40 po 60 sec necelou jednu clonu světla... Hledej F-stop printing. Prostě bohužel nárůst zčernání není lineární, což se projevuje zejména při časech nad 30 s.
  • 0

#269 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 25 březen 2012 - 10:45:28

při takhle dlouhých časech se ti klidně může stát, že by ten rozdíl mohl být nepoznatelný... To jsi totiž přidal od 40 po 60 sec necelou jednu clonu světla... Hledej F-stop printing. Prostě bohužel nárůst zčernání není lineární, což se projevuje zejména při časech nad 30 s.

Kdyžtak tady je to pro další, kteří by se s problémem výpočtu času dlouhého osvitu mohli trápit:

http://www.fch.vutbr...NES/09_2004.PDF

Přesměrováno z jednoho vlákna na TK

Jdu do komůrky :)
  • 0

#270 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 25 březen 2012 - 12:52:49

Kdyžtak tady je to pro další, kteří by se s problémem výpočtu času dlouhého osvitu mohli trápit:

http://www.fch.vutbr...NES/09_2004.PDF

Přesměrováno z jednoho vlákna na TK

Jdu do komůrky :)


Děkuji, včera jsem také poprvé zvětšoval a s výsledkem nejsem vůbec spokojen. Jednak mi vycházel čas pod 5 s při cloně 11 (jak jej prodloužím bez přidání na cloně?) a také mi z toho vyšly děsné šedivky.
Parazitní světlo bych tam mít neměl, anžto když jsem dělal proužkovou, tak jsem nechal proužek osvícený jen červeným světlem a ten byl bílý...
Volal jsem ve fomatolu P, 75 s, ustaloval v rozmezí 5 - 10 minut...
A taky jak jsem se na to teoreticky připravoval, tak jsem udělal většinu chyb, které jsem si říkal, že neudělám. :)
  • 0

#271 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 25 březen 2012 - 12:55:49

A zapomněl jsem na jednu důležitou věc, zvětšováno zvětšovákem Opematus na papíry Fomaspeed N 312.
  • 0

#272 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 25 březen 2012 - 15:56:30

No tak pokud chceš radu, zapoměl jsi toho poněkud více. Rozměr negativu, volání negativu. Objektiv ve zvětšováku. Osobně bych řekl že máš podvolaný negativ. Nebo podexponovaný... Jak a čím jsi měřil, za jakých světelných podmínek. Taky by to mohlo být blbé světlo v komoře. Nejlépe požádat někoho ze skušených kolegů aby se na tebe podíval.
  • 0

#273 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 25 březen 2012 - 18:22:33

Omlouvám se za svůj barbarský příspěvek, vstal jsem po bujaré noci, zapl tk a jal se psát... :)
Negativ je Ilford PAN 400 volaný v ID-11 1+3 19 minut. Zvětšovací objektiv Belar 4,5/75.
Měřil jsem Leningradem 4 za dobrých světelných podmínek (scéna osvícena zapadajícím slunkem, jehož paprsky jemnilo zaprášené okno).
Blbé světlo ve fotokomoře to zřejmě nebude - při proužkovce jsem nechal jeden proužek neosvícen bílým světlem, abych toto zjistil a zůstal bílý. (Rožnuto mám tedy po celou dobu i v době osvitu - červená žárovka).
Děkuji, že jsi napsal :)
Přikládám scan zvětšeniny, měl jsem problém se popasovat s pinzetami co mám, maj vychozené pérování, tak mi ta fotka trochu lítala a je umazaná :) scanováno epson stylus sx400.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#274 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 25 březen 2012 - 19:55:00

TAkže pokud je to za těmi houslemi a pod těmi houslemi bílé a pokud jsi neměřil z patnácti centimetrů ten podbradníček, tak jsi to asi tak o dvě až tři clony podexponoval.
Dobré světelné podmínky nebylo náhodou žluté slunce a výsledný čas změřený expozimetrem 1 a více sekund?
  • 0

#275 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 25 březen 2012 - 20:01:36

Koukám že ten leningrad je selenový.... Zkus si ho porovnat s nějakým ověřeným přístrojem... Může měřit v exteriéru docela dobře, ale jak vlezeš pod střechu je v háji... Osobně bych viděl toho zakopaného psa spíše v něm než v čemkoliv jiném.
  • 0

#276 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 25 březen 2012 - 20:54:12

Stěna je žlutá , prostěradlo modré. Bílé na té fotografii vlastně není nic.
Právě jsem porovnával se zrcadlovým d*** Olympus, který zapůjčil spolubydla a měřil dobře až do 1/60 při ISO 200. Měřil jsem celé housle z cca 30 cm.
Čas tady na tom snímku vycházel tuším 1/60 nebo 1/125 (ISO 400).

A to světlo je děsná potvora, při svitu stolní lampy jsem spokojen. To však nemohu říct při prohlížení na denním světle.

Áchjo, asi si moc vymýšlím. :)
  • 0

#277 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2012 - 17:17:34

Můžu se jen zeptat, byl ten Ilford PAN 400 nový? U mě vypadají podobně snímky z FOMY 400, která je stará 10 let. Nejsem znalec zvětšovacích přístrojů, ale kdyby měl matnici, tak po oddělání by bylo světlo kontrastnější, ne?
  • 0

#278 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 březen 2012 - 17:31:26

Já bych ti doporučil snímek zopakovat a to podle naměřených hodnot, o clonu otevřít a ještě o jednu.. Tedy tři snímky téhož motivu a uvidíš... Jinak bych řekl že pro to ředění ID 11 co jsi psal bude iso spíš tak 320- 300
  • 0

#279 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 26 březen 2012 - 17:37:34

Ilford PAN 400 byl nový, i chemie. Ještě si s tím zkusím pohrát o víkendu a poreferuji :-).
Matnici tam mám nad kondenzorem, ale oddělávat ji moc nechci, protože by mi vycházely už tuplem kraťoučký časy, nebo ne? :-P
Papír je formátu 10,5x14,8 cm.
  • 0

#280 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 26 březen 2012 - 18:58:37

Ilford PAN 400 byl nový, i chemie. Ještě si s tím zkusím pohrát o víkendu a poreferuji :-P.
Matnici tam mám nad kondenzorem, ale oddělávat ji moc nechci, protože by mi vycházely už tuplem kraťoučký časy, nebo ne? :-)
Papír je formátu 10,5x14,8 cm.


rozhodně za sebe nedoporučuji Ilford Pan 400 (potažmo HP5+) vyvolávat v ID11 nebo D-76 v ředění 1+3, neb a) film je málo kontrastní sám o sobě, je to hladový film, který potřebuje plnou potenci vývojky (a tu takhle ředěná ID11 nemá!), pokud vyloženě nechceš plně nakrmený film vyvolávat pro vyrovnání extrémních světelných kontrastů.
Zkus tu scénu nafotit znovu a vyvolávej podle předpisu výrobce ve stocku, zvětši to a uvidíš.
Toť jen můj skromný názor.
  • 0

#281 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 26 březen 2012 - 19:11:40

Aha, děkuji tedy za velmi cennou radu, možná ušetří spoustu papíru :-P O víkendu vyzkouším vyvolat jiný negativ, nazvětšovat a poreferuji.
  • 0

#282 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2012 - 19:32:08

Janko: Jen předem podotýkám, aby ses neztrapnil jak já:

1) D-76 a ID-11 jsou totožné negativní vývojky.
2) Už to tu jednou bylo: Fotografie není filatelie.
3) Pokud z toho negativu chceš přeci jen něco vytáhnout, kup tvrdé nebo ultratvrdé papíry nebo oddělej matnici a dej tam ND (Neutral Density) filtr

Kolikatku tam máš žárovku prosim tě? Já při cloně 9 mám na formát 18x24 čas skoro minutovej při 100W opálovce :-)
Pokud chceš fotit na kinofilm na větší formáty tak nezapomeň vyměnit objektiv - 75 mm je na středoformát pokud se nemýlím. Anaret bude nejlepší volba, kdybys někde sehnal dva, tak řekni, taky se po jednom za rozumnou cenu sháním :-P

Když jsi mluvil o tom, že ti nefungovala pinzeta tak bych se rád zeptal, jestli nevadí, když máchám ve veškeré chemii ruce. Zatím se to na nich neblaze nijak neprojevilo, tak nevím.
  • 0

#283 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 26 březen 2012 - 19:54:16

Kamaráde, tedy jestli můžu použít tohoto oslovení, vezem se v úplně v totožných problémech :-)
Zvětšovák mám po pradědovi, je to celkem stařičký přístoj, měl by umět zvětšovat max ten formát co jsem tam dal, ale na maximální výtah mi to vychází na víc.
Žárovka je stařičká, nevím kolikátka to je, podívám se až budu doma, ale co jsem pročítal archív fóra, tak jsem se celkem zděsil, neboť jsem našel, že se dnes kupují za nehorázný peníz a také, že mnou uvedený problém způsobovalo již unavené vlákno žárovky a zrovna teď mám spíš erotickou peněženku...
Oddělávat matnici se trochu bojím, už kvůli těm časům, ale také kvůli tomu, že se u tohoto zvětšováku ZŘEJMĚ nedá vycentrovat žárovka - je tam obyč bakelitová objímka (celé na principu lampičky) a neodvážil jsem se dávat jinou, už z toho důvodu, že elektrika není můj kamarád (ano, zvládl jsem si napájet kontakty od nové kabeláže, ale to je tak vše...).
Objektiv zvětšováku si nejsem jist, zda-li je měnitelný, anžto je šroubovací.

Volal jsem na takto malý formát právě proto, že se znám a vím, že ačkoliv studuji pečlivě a mám spoustu informací, stejně se mi v praxi přihodí dost brutální seky, ale aspoň si je zapamatuji..
Mám nakoupíno 175 ks FOMASPEED 311 S 12,7x17,8, nakupoval jsem v létě, v úplných začátcích, když na to měla FOMA značnou slevu a tenkrát jsem zjevně zle pochopil, pojem gradace... :-P
Takže pokud budu chtít zvětšovat na tyto papíry mám dělat tvrdé negativy? Tzn. vyvolávat stockem a exponovat spíše více?

Já vím, mám trapné dotazy a asi i trochu zmatené, když já jak to chci dělat všechno pečlivě do detailu, tak mi mnohdy unikne to důležité a pochopím celý princip zle...
  • 0

#284 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 26 březen 2012 - 20:32:19

A k té chemii, vymyslel jsem si způsob, který byl hned po ruce (inu volal jsem na místě, kam musíme všichni).
Poté co jsem zjistil, že to s pinzetami nepůjde, vzal jsem dva nové kbelíky s vodou, jeden byl na umývání rukou po vývojce a druhý po ustalovači. Do toho kbelíku, kde jsem si myl ruce po ustalovači jsem zároveň házel fotky na prerušení (nebyl jsem si jist, zda je vhodné použít kyselinu citronovou na přerušovač, v knize jsem se dočetl o užití vody, tak jsem ji užil). Také nevlastním maskovací rámeček, tak jsem si pomohl kacelářskou A4, kterou jsem rozpůlil, namokřil základnu zvětšováku, tam jsem to nasměroval tak, abych měl požadovaný výřez a poté připlácl fotku (někde jsem se to dočetl zde na temné). Problém byl však s odlepením fotky, vzhledem k tomu, že jsem počítal se ztrátou okraje mi to však zas tolik nevadilo. Když jsem však chytl grif, tak už to bylo v pořádku. S pinzetami se mi dobře nepracovalo, fotky jsem měl doškrábané, s bílými místy (což s rukami též, ale po chycení grifu už ne), nerovnoměrně vyvolané, celkově jsem z toho neměl dobrý pocit, jejich užití mi přišlo, jako další prvek, který přidá náhodu do výsledné fotografie...
A vzhledem k tomu, že je možné, že to čte někdo, kdo bude vyvolávat poprvé, vytahuje ty papíry z obalu opravdu pomalu, vznik statického výboje je velmi nepříjemný, obzvlášť pokud je to fotka, se kterou jste již spokojeni!
  • 0

#285 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2012 - 21:29:05

Kamaráde mi říkat můžeš, a pokud je ti víc než 30 tak bys mohl být i mým otcem :-) Teda pokud bys byl plodný ve 13, ale to je OT :D

Zkusím to vzít po řadě:

1) Pokud je ten zvětšovák fakt stařičký, tak se poohlédni po novém, koupil jsem Opemus 5 za 400 (vč. poštovného) s objektivem, dvěma žárovkami, rámečkem, 4 miskami, 2 kinofilmy, atd. Ten Belar by se měl dát vyšroubovat pokud vím, pokud jsem koukal na google obrázky správně :D Pokud je šroubovací - pak je vyměnitelný, pro kinofilm se obvykle používá 50mm - 55mm.

2) Tahle žárovka by měla být taky OK, pokud si ji budeš kupovat, vem si jich radši víc do zásoby nebo někomu na výměnu, je to docela cenný artikl

3) Měkké papíry budou asi docela zlo, pokud budeš chtít všechny papíry upotřebit, nezbyde ti nic jiného než mít kontrastní negativy, výhledově do budoucna to ale bude peklo, protože pokud budeš mít 10 kontrastních negativů a zase jiný typy papírů, budeš tím ztrácet čas. Zkus to možná hodit na aukro, koupit normální gradaci a novým zvětšováku by to už mohlo bejt s N či C gradací zase jinak :-P

4) Taky jsem si z koupelny udělal TK, prozatím mi to i vyhovuje, ikdyž mám málo odkladové plochy... Ty nemáš na WC umyvadlo? Pokud ti můžu poradit, nikdy nelij vyčerpanou chemii do umyvadla, nechtěně jsem tam cosi vylil a nerezové sítko porezlo.

5) Jako přerušovač používám 2% kys. octovou, vyvinul jsem si takovou teorii, že když je to kyselina, tak sníží pH toho filmu, který tvoří zbytky vývojky a tím pádem to neunavuje tolik kyselý přerušovač, nevím jestli je to pravda, ale dělám to tak :D
Více info o přerušovači: http://cs.wikipedia....erušovací_lázeň


6) Naprosto každý temnokomorník ti řekne: Nakup věci co nejlépe nové nebo v dobrém stavu, odstraníš tím další neznámou ze svého bádání po problému. Já jsem pořád zvětšoval na staré papíry, vypadalo to někdy dost divně, koupil jsem si FOMASPEEDY a když jsem uviděl fotku, kde okraje byly fakt bílé a obraz bez závoje, připadal jsem si jako pán :D
  • 0

#286 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 26 březen 2012 - 21:38:08

Tohle je ta žárovka z 2)

http://www.iepa.cz/k...w-230v-e27-p452
  • 0

#287 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 26 březen 2012 - 22:05:26

V červnu je mi dvacet, takže tak.... :-)
Nový zvětšovák bude muset počkat, prostě teď nejsou peníze. Vím, že s novějšími zvětšováky bych se dostal uplně jinam, ale zase si říkám, že když na to mohli dělat fotky naši předci, proč by to nešlo?
Papíry budou možná zlo, ale myslím, že při správném zpracování a skladování je nebudu mít problém, třeba na portréty, upotřebit.
Na WC umyvadlo nemám, bydlím v bytovce a tam se takové vymoženosti nevedly.. Takže zvětšovák na prkýnko, misky na zem, prodlužka přes větrání, papíry do krabice, uklidnění a zkoušel jsem... Aspoň jsem si nacvičil baletní pozice při dostávání se ven, abych vypral fotku... :D Inu jsem pro to zapálen možná až příliš.
Supr, takže zkusím užít přerušovadlo, co si míchám z kys. citronové.
S tím nakupováním je to pěkné, jenže teď na mě přišlo období, kdy jsem natrefil na nabídky, které by už nemusely nastat (vzhledem k tomu, že jsem propadl Praktině IIA - ojedinělý bajonet)...

PS: Koukám, že jsi z Oslavan, tam bych se moc rád jel podívat, když tudy projíždím v pátek vlakem do Třebu, tak se mi zdá, že ta krajina kolem je přímo pro mé oči :-P
  • 0

#288 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 26 březen 2012 - 23:16:16

Pokud potřebuješ sehnat zvětšovák, doporučuji prolézat tyto zdroje:

zdejší bazárek (nahoď, třeba se někomu něco válí ve sklepě)
aukro.cz
paladix.cz (bazar/temná komora)
ale hlavně annonce.cz - je to takový zvláštní server, kam většinou píšou inzeráty lidé, co se moc nekamarádí s aukčními servery a dost často ani netuší jaká je reálná cena toho co prodávají. Tzn. často jsou věci předražené a často za pusu. Já jsem zde koupil komplet fotokomoru s Opemusem 6 se špičkovým objektivem a veškerým příslušenstvím včetně misek 30x40 za 1000,-

Klíčová slova pro vyhledávání jsou "zvětšovák" "axomat" "opemus" "magnifax"

aktuálně je tam třeba komplet fotkomora s Magnifaxem 3 za odvoz, ovšem Praha :-/

chce to sledovat...
  • 0

#289 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 27 březen 2012 - 07:16:44

jestli potřebuješ přitvrdit měkký papír tak bych doporučil koupit si flaši fomy GD-L - stojí vosum pětek a papíry s gradací normální sem tím slušně přitvrdil když sem jí namíchal 1+2
  • 0

#290 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 27 březen 2012 - 09:11:26

PS: Koukám, že jsi z Oslavan, tam bych se moc rád jel podívat, když tudy projíždím v pátek vlakem do Třebu, tak se mi zdá, že ta krajina kolem je přímo pro mé oči :-P


Trošku OT, do Třebíče se jede vlakem přes Oslavany? V Oslavanech je cílová stanice, tak jedině asi kdybys přesedal na bus, pokud bys měl zájem, můžeme spolu jít zafotit, napiš mi do SZ kdy budeš mít čas a dohodli bychom se :-)
  • 0

#291 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 27 březen 2012 - 12:18:06

Pánové děkuji za rady, s tím annoncem mě to blbce samozřejmě nenapdalo :-P
  • 0

#292 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 1 duben 2012 - 01:00:27

Tak mám za sebou druhý pobyt v temné komoře, tentokrát se podařilo zařídit si koupelnu, takže byly příznivější podmínky :smile:
Napoprvé se mi podařilo vyzvětšovat problémový motiv přesně tak, jak jsem si představoval (tedy dle porovnání suché fotky pod světlem).
Přičítám to možné nevhodné době osvitu, která se kombinovala se studenou vývojkou, jinak mě nic nenapadá.
Co jsem však zaznamenal za dosti velký pokrok je čistota práce. Prakticky jsem měl drobnou skvrnku jen na první fotografii.
A proto bych se vás chtěl zeptat čím se fotky retušují? Četl jsem o retušovacích tužkách, ale ať hledám jak hledám, nacházím tužky na autolaky apod...
Děkuji ještě jednou všem, co odpověděli, moc jste mi pomohli :-P
  • 0

#293 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 1 duben 2012 - 10:03:14

S retušovacíma barvama jsem se dost natrápil a mám několik (dost drahých) profi barviček co jsem kupoval v uměleckých potřebách všechny stojí za starou bačkoru. Tak jsem se naštval a koupil jsem u Škody tohle: http://www.fotoskoda...cern-12ml-31740 . Je to investice, ale ta lahvička ti vydrží do konce života. Barva se zapíjí do emulze a po zaschnutí ani nepoznáš, že bylo místo retušovaný. Fakt je to rozdíl. K tomu potřebuješ štětec z kuny 0 nebo 00 a pokud budeš dělat lesklé baryty tak si k tomu u Škody kup ještě lak od stejné firmy, který zaručí, že to nebude ani na vyleštěné fotce poznat.

Jednotlivé odstíny šedé namícháš ředěním vodou (nebo tím lakem) na bílém porcelánu a pokud děláš něco opravdu echt, tak je lepší si udělat 2 fotky. Jednu budeš retušovat a na druhé zkoušet odstíny přesně v tom místě.

Pokud na to spěcháš, tak se můžem domluvit a trošku té barvy bych ti odlil.
  • 0

#294 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 1 duben 2012 - 11:34:34

Děkuji za doporučení, nespěchám, takže si na flaštičku našetřím, myslím, že to bude vhodná investice :smile:
  • 0

#295 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 duben 2012 - 13:13:04

Děkuji za doporučení, nespěchám, takže si na flaštičku našetřím, myslím, že to bude vhodná investice :-P


přesně tuhle (Keilitz 31740) mám a nepoužívám, zdá se mi, že má nafialovělej nádech :smile:.
  • 0

#296 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 1 duben 2012 - 14:43:30


Děkuji za doporučení, nespěchám, takže si na flaštičku našetřím, myslím, že to bude vhodná investice :-P


přesně tuhle (Keilitz 31740) mám a nepoužívám, zdá se mi, že má nafialovělej nádech :smile:.


No používám ji na retuš klasických fomabromů les i mat a ještě jsem neměl pocit, že by retušované místo bylo do fialova. Navíc je na výběr z několika druhů černé, takže klidně se dá zkusit jiná...

Každopádně vše jde ověřit experimentálně. Hodil jsem kapku barvy na filtrační papír a dám vědět jak dopadla chromatografie...

...tak chromatografie doběhla. Neudělala oddělené skvrny, ale roztáhla se po celé délce od startu až k čelu fáze. Takže pigment v barvě je směska všeho možného a částice jsou různě velké. Směrem k čelu to táhne trochu do modra (minimálně) a směrem ke startu je to trochu růžové. Takže ano, není to čistá černá, ale stejně to bych ji doporučil, já to na svých fotkách nepoznám...
  • 0

#297 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 6 duben 2012 - 13:28:30

Trošku OT, ale sehnal jsem Flexaret Automat VI, jenže: asi je rozbitá clona, protože ty lamely si tam jaksi sami visí v prostoru. Otázka zní: Dá se to opravit doma, popř. kde se to dá v Brně opravit a na kolik by to asi vyšlo?
Díky za odpovědi :-)
  • 0

#298 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 7 duben 2012 - 13:28:35

Trošku OT, ale sehnal jsem Flexaret Automat VI, jenže: asi je rozbitá clona, protože ty lamely si tam jaksi sami visí v prostoru. Otázka zní: Dá se to opravit doma, popř. kde se to dá v Brně opravit a na kolik by to asi vyšlo?
Díky za odpovědi :D

Visí v prostoru je dost nekonkrétní termín. Šlo by to popsat nějak lépe (foto)? Objektiv Flexaretu necloní při stisknutí spouště, ale clona je na snímacím objektivu zatažená permanentně. Když flexu otevřeš, dáš závěrku na B a podržíš spoušť, tak bys ji měl krásně vidět. Mělo by se s ní dát pohybovat...
  • 0

#299 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 7 duben 2012 - 13:47:44


Trošku OT, ale sehnal jsem Flexaret Automat VI, jenže: asi je rozbitá clona, protože ty lamely si tam jaksi sami visí v prostoru. Otázka zní: Dá se to opravit doma, popř. kde se to dá v Brně opravit a na kolik by to asi vyšlo?
Díky za odpovědi :D

Visí v prostoru je dost nekonkrétní termín. Šlo by to popsat nějak lépe (foto)? Objektiv Flexaretu necloní při stisknutí spouště, ale clona je na snímacím objektivu zatažená permanentně. Když flexu otevřeš, dáš závěrku na B a podržíš spoušť, tak bys ji měl krásně vidět. Mělo by se s ní dát pohybovat...


V tomto threadu už jsem rozdělal objektiv až na clonu, kterou už mám i složenou a dávám to tam po šroubku do kupy. Ta clona byla mastná a úplně všude možně :). Odmašťuju techničákem. Teď mám problém přinutit závěrku aby se naplno uzavřela...

http://www.temnakomo...at-flexaret-vi/
  • 0

#300 Pedro94

Pedro94

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationOslavany
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2012 - 21:29:16

Prosím o radu, jak předejít při vyvolávání negativu tomu, aby byl negativ tak jednotvárný a bez čisté bílé, černá problémem není, ale s bílou bojuji.... Mám teď nafocený Pan 100 jak jej mám pomocí vývojky D-76d vyvolat, abych dosáhl lepších výsledků?

Negativ, který byl zvětšován : Pan 400 + D76d - 8 minut, prvních 30s překlápěno, pak dalších 10s každou minutu, teplota 20 st.C.

Pozitivní zvětšenina byla zamokra přefocena fotoaparátem, vím, že za mokra vypadají trochu jinak, ale i po uschnutí to nebylo o moc lepší...

Přiložený soubor (y)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních