Přejít na obsah


Fotka

Zpet do minulosti - zacinam s kinofilmem


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
229 odpovědí na toto téma

#101 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 30 říjen 2012 - 14:44:45

já měl vždycky dojem, že platívalo pravidlo "sunny 11", tj. ISO 100, 1/100 (resp. 1/125), f11", možná nad rovníkem je to jinak?


Já v začátcích s aparátem bez měření používal tabulku opsanou ze staré krabičky od filmu.
Viď foto.
A měl jsem ještě jednu podrobnější, bez obrázků, zato slovy popsané. Tuším od svitku Foma tak ze 70. let, ale originál teď nemůžu najít.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#102 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 31 říjen 2012 - 14:14:51

ta ubertabulka co tu postoval Lukas je skvela vec .. diky ...... ted si ji akorat musim natlacit alespon nejak v zakladu do hlavy :)
  • 0

#103 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 31 říjen 2012 - 18:48:09

ten exposure computer jsem míval vytištěný a nosil v brašně, teď když něco potřebuju, tak si to vygooglim tamtéž :), asi je na čase si to znova vytisknout.
  • 0

#104 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 31 říjen 2012 - 20:16:15

Dovolím si připomenout jednu "fintu" - jak zabránit orosení fotoaparátu při přechodu z mrazu do tepla. Obvykle se to řešilo tak, že se nechal aparát (a další objektivy a pod.) v brašně a několik hodin se čekalo, než se (alespoň zhruba) "srovnají teploty". To ovšem znamenalo, že např. dofocený film bylo třeba vyjmout z těla ještě v chladu. To až tak šikovné není...
Řešili jsme to tak, že před chatou šel aparát do igelitového sáčku, stejně tak objektivy, expozimetr, nafocené filmy, rukama "vytlačit vzduch", uzavřít gumičkou... a hurá do tepla. V pytlíku se fotovýbava ohřeje daleko rychleji, než v uzavřené brašně.
  • 0

#105 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 31 říjen 2012 - 22:22:05

z nudy sem na Ebay nasel tohle http://www.ebay.de/i...=item2324071a5a

napisu jezurovy "tlustou srajtofli a hubenou postavu .. a ne jako minulej rok vobracene" :D ...


Jdi raději do něčeho méně nápadného http://www.ebay.de/i...#ht_2339wt_1139 Škoda, že u toho není také doprava zdarma, jinak by se to na takové příležitostné focení možná dalo použít ....
  • 0

#106 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 31 říjen 2012 - 23:24:01

ale to se nebude hodit k mymu velkymu zlatymu krizi co nosim na krku a taky ten bilej Escalade na 24" pozlacenejch kolech vedle toho... chapes .. to by neslo ... a 15e za postovny? ... si myslej ze kradu ne? :D
  • 0

#107 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 1 listopad 2012 - 11:18:38

btw: jel sem na dalnici se zapujcenym stativem s myslenkou v hlave "je mracno a na dalnici se jezdi rychle, jdeme fotit blizky a rychle se pohybujci objekty"... Tak sem prijel na dalnici hezky do odstavnyho, vytahl vesticku, trojuhelnik, stativ a jal se foceni :D Nejak mi nedoslo, ze v ten okamzik cca 80% projizdejicich aut brutalne zpomali :D ... sem to pak radsi sklidil abych nedostal do budky od nekoho :D ...
  • 0

#108 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 listopad 2012 - 11:56:29

buď rád, že jsi na živu....dálnice.....

jinak můžu potvrdit, položil jsem jednou v noci linhofku 10x15 na budku řízení křižovatkových světel těsně vedle semaforu a jak tam každej jezdí v tu dobu stovkou, všichni přibržďovali a čučeli "co to maj policajti za novej radar s měchem"
  • 0

#109 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 listopad 2012 - 20:33:09

tak ten mráz moc nepomůže. Teda proti rosení pomáhá perfektně, to jo, ale zase je problémem omrznutí. Když jsem přišel po 2 hodinách k foťáku (tentokrát tachi, druhá expozice, takže byla venku už aspoň 4 hodiny, v 9 ráno bylo na teploměru na baráku -8°C), krásně se třpytil, stejně jako stativ, matnice, i objektiv - ten ale jenom trochu a nemuselo by se to zásadně projevit na výsledku, pokud tam vůbec něco bude. Zkusil jsem fotit za svitu měsíce, byl úplněk nebo den před/po, skoro jasno (na nějakou dobu bylo mírně zakaleno, jinak jiskrná noc), foma 100, f/11, čas 140min, druhý záběr 120min, sníh, protisvětlo nebo boční - ale težko říct, ono se to během exp dost mění :). Zvažuju to bouchnout do RAFky, podle tabulek a započítání všech faktorů bych se měl pohybovat kolem ISO200, vzhledem k tomu, že foma je spíš iso50 a raf přidává 2-3clony (pokud to nechci moc přepálit, což se mi podařilo v kombinaci RAF+P3), mohlo by to vyjít. Nějaký další návrhy?
  • 0

#110 benes

benes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 1 listopad 2012 - 22:24:35

Trochu čínštiny pro mne.-asi stupidní dotaz, ale co je to RAF?
  • 0

#111 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 1 listopad 2012 - 22:30:17

RAF = Royal Air Force.
ale ty máš asi na mysli vývojku RAF Pyro-Metol, která se vyznačuje bezkonkurenčním využitím citlivosti materiálu, žejo...
  • 0

#112 benes

benes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 1 listopad 2012 - 23:46:38

RAF = Royal Air Force.
ale ty máš asi na mysli vývojku RAF Pyro-Metol, která se vyznačuje bezkonkurenčním využitím citlivosti materiálu, žejo...

Ano
Do posavaď jsem si nechával film vyvolávat a až teď jsem se dostal k tomu že si zařizuju vlastní TK. A budu si i sám vyvolávat. Proto ta neznalost. Mám se ještě co učit.
  • 0

#113 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 2 listopad 2012 - 07:39:41

RAF = Royal Air Force.
ale ty máš asi na mysli vývojku RAF Pyro-Metol, která se vyznačuje bezkonkurenčním využitím citlivosti materiálu, žejo...

nakonec ta vývojka vlastně vznikla během první světové války v temných komorách RAF pro vyvolávání filmů nafocených z průzkumných letadel.... když si to představím, to musela být krása, báječní muži na létajících strojích, odvážní fotografové za kniplem ...
  • 2

#114 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 2 listopad 2012 - 09:19:06

spis sebevrazi co meli pred sebou vetsinou rotacni hvezdicovej motor a bez padaku ... ale na tyhle lidi sedi nejvic muj nejoblibenejsi citat od Nietzsche "Man muss noch Chaos in sich haben, um einen tanzenden Stern gebären zu können."
  • 0

#115 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 24 listopad 2012 - 06:11:36

dostal se mi do ruky Tamron 103A za cenu redukce co na nem je (a2>OM). Nizka cena je z duvodu houbicky. Cetl jsem si tunu prispevku o tom, jak to nekdo nechava vysusit a pak zamrazit, nebo to osvetluje silnou UV lampou. Chci ho pouzivat do doby nez dorazi 19AH, pak se do neho pustim a podivam se jaky mrnavy trpajzlici zijou v takovyhle hracce.

Mam ale par dotazu, zda to nekdo resil:
1) jak ten objektiv co nejlip vysusit? Mati ma kocoura, tak mne napadlo ukrast ji hrst "silicagel" kockolitu, zavrit to do krabice a nechat par dni v teplym miste.
2) zkousel nekdo osvit UV? Mam docela slusny UV delo odkoupeny ze Skodovky (cert vi k cemu to tam meli, je to krabice o rozmerech 30x30x30, koupil jsem si to na DPS a umi to pekne roztocit hodiny)
3) sokovy mrazeni? Svagr dela reznika tak tam maj takovej ten mrazak na -80. Zabije to houbicky?
4) pouzivani takovy hracky? Cetl jsem si o pravidlech co a jak s takovymhle nakazenym jedincem. Igelitovej pytlik, nenosit s ostatnima objektivama a nejlip do pytliku hodit sacek silicagelu.
5) ma nekdo prisun Silicagelu ve vetsim mnozstvi? Jako malej kluk jsem toho nakradl z Poldovky "za sud" a tak mne napadlo jestli tu nekdo nema hrst toho za rozumnej peniz. Platit 70 korun za 3x 10g pytlicky mi prijde jako totalni ulet.
6) az se vrhnu na to ho rozkuchat (vypada to ze houba je jen pod prednim elementem), ma nekdo nejaky DIY udelatko na takovyhle blbnuti?

Prosim, neradte mi "vem ho a vyhod ho". Vyhodim, ale napred si s tim chci trochu zablbnout :) ...
  • 0

#116 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 24 listopad 2012 - 06:31:33

zavolej sem a domluv si množství a cenu. budeš se možná divit, že to vůbec není drahé. http://silicagel.cz/ndex.htm
  • 0

#117 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 24 listopad 2012 - 09:00:05

Plíseň v objektivu sama o sobě není žádná tragédie. Otázka "co s tím dál" je jistě na místě. Pro vysušení by snad mělo stačit nechat to stát/ležet na skříni - ale objektiv už stejně nejspíš suchý bude, to není o tom, že by se někdy koupal ve vodě. Osvětlování UV lampou sice vypadá jako zajímavá frajeřina, ale smysl mi lehce uniká. Reálné riziko "nákazy" dalších objektivů posoudit nemohu, ale zní mi to dost podezřele.

Každopádně napadení plísní v různém rozsahu jsem už sám odstraňoval z celé řady objektivů (min. 10 ks). Potíž není ani tak v samotném odstranění - to většinou stačí vyčistit zcela konvenčními postupy (vata, isopropylalkohol, líh), v extrémních případech pomocí zubní pasty Elmex v malém množství nanesené na čisté bříško prstu a zlehka aplikované. Potíž bývá daleko spíš v tom, jak se dostat k napadenému povrchu.
  • 2

#118 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 24 listopad 2012 - 18:15:59

k UV osvitu: http://forum.mflense...pic.php?t=45286 a je toho na netu dost. Chapu, ze to nemusi mit moc smysl kdyz skla maji UV ochranou vrstvu, ale vse je jen o intenzite "prerazit" odolnost toho filtru. Na tom foru radi jakysi madar Attila co ma i svuj foto obchod na ebay a zda se ze vi o cem mluvi.
Ja sem nasel rozkres toho 103A, pokud sem to pochopil dobre, staci povolit vrchni krouzek z boku vysroubovat ctyri cerviky a opatrne vysroubovat celej element (dve cocky). Tim se dostanu na nejvetsi lozisko houby. Nevim ale jestli kazda cocka ma UV ochranu (nepredpokladam ze ma), takze kdyz sundam vrchni element, muzu zacit "ozarovat".
Objektiv suchy moc neni. Nasel ho na pude v nejaky krabici a ma takovou tu "vuni zatuchlyho vlhkyho mista". Vzhledem k tomu, ze v soucasne kobce mam dost suchej vzduch, tak jsem ho polozil na misto, kde nechavam normalne schnout kytky.
Tak ci onak, silicagel se hodi, protoze se zacina blizit zima a je hodlam fotit i v zime, tak bych sem nosil objektivy sebou prave v igelitaku a k tomu nejaka ta silica.

Co mne ale napadlo rano, kdyz sem prisel z prace: V lekarne si kupuju takovy pytlicky do bot proti plisni atd... co to prihodit k tomu? To be nemelo uskodit, je to nejak mix susenejch bylinek...

sakra silicagel.cz ... proc mne to kurna nenapadlo hnedka ... zacinam flakat mozek a moc duveruju guglu :)
  • 0

#119 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 24 listopad 2012 - 18:46:14

"...kdyz skla maji UV ochranou vrstvu"
něco mi možná uniklo?
  • 0

#120 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 24 listopad 2012 - 19:53:19

Já si až do dneska myslel, že sa UV filtr kupuje za drahé prášule a šroubuje sa na skla právě kvůlivá tomu že to nemají.
  • 0

#121 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 24 listopad 2012 - 22:13:12

Sakra, tady abych sem si daval pozor na to co reknu, samej technotermit :) Pokud jsem dobre pochopil MC a SMC vrstvy, melo by tam dochazet k jakysi uprave UV zareni... trebas zase uniklo neco mne...

Jeee bzencak zije a je zdravej. Jsem se bal ze si prisel o zrak :D Nevadi ze pisu obcas i pres den a na vecer? Nebo ti mam udelat zase radost a napsat neco ve tri rano? :)
  • 0

#122 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 24 listopad 2012 - 22:32:04

Sakra, tady abych sem si daval pozor na to co reknu, ...


samozřejmě! ... když mi nedávno syneček řekl cosi, že jsem se málem poscal smíchy, já na to " to je tak blbý, že to snad nemůže ani být ze tvé hlavy", opáčil "četl jsem to na internetu, tak je to snad pravda ..."

smůla je, že na TK už hezkých pár měsíců nefungují moderátoři... nebylo by snad nutno cenzurovat příspěvky ve fórech, stačilo by snad jen označovat třeba barevnými terčíky , co je fakt, co je neověřená spekulace a co je ... (ehm, jak to říct, abych neurazil :-D )
  • 2

#123 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 24 listopad 2012 - 22:47:47

Ja tajne doufal, ze tohle prehlidnes a budes delat jakoby nic a ne ze mi v tom vymachas usta :D ... "a co je ... neskutecna kravina" ;) (btw: tebe taky ctu na interfernetu, tak je to asi pravda co mi pises, nebo ne? )

Takze jak je to s MC a SMC vrstvama? Dochazi tam k nejaky uprave/odruseni UV zareni?
  • 0

#124 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 listopad 2012 - 22:47:58

jestli se o takovou funkci ucházíš, tak za mě klidně :). Ale vážně, zrovna tohle vím taky, ale ve spoustě případů prostě sám nevím, můžu tušit, ale nedostatek zkušeností a znalostí mě brání "cenzurovat" co je správně a co ne. Až se mi chce to nazvat jistou formou pokory, jak před fotografií samotnou, tak před mnohem zkušenějšími členy.

Pokud vím, tak hlavním smyslem MC vrstev je eliminace odrazů na površích čoček, a to především s důrazem na viditelné spektrum. Samo sklo však funguje více či méně jako UV filtr, takže u složitých objektivů nemá ani význam použití UV filtru neb je jeho značná část pohlcena samotným objektivem. Pokud se někdo věnuje UV fotografii, vyhledává většinou co nejjednodušší objektivy právě s cílem přenosu co nejvíce fotonů v UV spektru.
Tím se dostávám na tenký led, UV filtry nemám ve výbavě a nepociťuju to jako újmu. Chápal bych to spíš jako ochranu objektivu před deštěm, prachem atd. třeba o něco přicházím :).
  • 1

#125 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 24 listopad 2012 - 23:02:56

Abychom se vrátili k věci: veškeré ozařování, sušení a podobné kejkle se mi zdají zcela zbytečné - leč, kdo ví co je mezi nebem a objektivem. Každopádně já se v podobných případech omezuji na prosté mechanické vyčištění napadených povrchů. Případné spory jsou stejně všude kolem nás. Ostatně bez bakterií a hub bychom všichni rychle zahynuli.

K UV - jak napsal jenda 1250: UV filtry mají dnes funkci zejména mechanické ochrany - sklo samo o sobě je do jisté míry UV filtr, s výjimkou velmi malé části spektra na pomezí mezi světlem viditelným a UV částí. MC vrstvy snižují odraz od povrchu čoček a s UV to nijak nesouvisí.
  • 1

#126 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 24 listopad 2012 - 23:20:54

Fabius: rozumim a chapu. K tomuhle jsem zabruslil i z duvodu pravidelnejsi udrzby techniky (stejne jak kontroluju kapaliny v aute kazdej tejden a jednou za dva mesice delam olej). Ale rekl si mi to co sem potreboval vedet :) Pravidelnymu ozarovani 2+kW UVA-F lampou tedy nic nebrani :)

Duvod je ten, ze jsem byl varovan ze cistit zoom objektivy je dobrej zpusob jak si udelat hromadu cingrlatek a jeden hrnicek :)
  • 0

#127 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 25 listopad 2012 - 00:33:04

Fabie, jen bych rád z technologicko-fyzikálního hlediska podotknul, že povrchové vrstvy s UV souvisí stejně, jako se zbytkem spektra - dle toho, jakou mají tloušťku a z jakého jsou materiálu, je možné MC vrstvy uzpůsobit tak, aby UV záření oproti sklu bez vrstev daný povrch propouštěl více a nebo méně. a ten rozdíl může být diametrální.
moderní objektivy a filtry se většinou opatřují MC vrstvami, jež jsou spočítané tak, aby se maximalizovala propustnost ve viditelném spektru a minimalizovala v oblasti UV záření (domnívám se, že je to především kvůli barevným filmům) a ostatně i všude jinde. efektivita je samozřejmě typ od typu různá. výjimkou jsou specielní objektivy určené pro snímání v UV spektru, které jsou mimo konstrukce z jiných materiálů i mnohem komplikovaněji korigované.
konec vsuvky mimo téma - ve všem ostatním je třeba dát kolegovi za pravdu.
  • 0

#128 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 25 listopad 2012 - 03:13:45

Aaaaha :D ... takze takhle to je. Ja jsem narazil nekde na formulaci typu "MC and SMC lenses also limit UV". Takze jsem si to spatne vylozil :)

Dekuji vsem za vysvetleni a opravu.

(stejne budu pouzivat spatny technotermity, alespon se najde nekdo kdo mne opravi, sice vypadam pak jako blbec, ale mne to nevadi :) )
  • 0

#129 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 25 listopad 2012 - 09:43:34

Lukas_87: teoreticky to tak je, ale osobně dost pochybuji, že se výrobci v praxi nějak zvlášť zabývají vztahem MC vrstev a UV části spektra - to zní až příliš podezřele a spíš jen jako z reklamních katalogů. Výjimku pravděpodobně představují vysoce specializované objektivy jako Nikkor UV 105/4,5 nebo CoastalOpt 60/4 UV-VIS-IR Apo Macro. Ale u běžných objektivů to vypadá krajně nepravděpodobně - museli by se speciálně zabývat něčím, co komerční praxe jen sotva může vůbec zjistit (a komerční praxe nehledá dokonalá, ale dostačující řešení).
Zajímalo by mě tedy, kde přesně se vzala informace z poslední části věty, že "...moderní objektivy a filtry se většinou opatřují MC vrstvami, jež jsou spočítané tak, aby se maximalizovala propustnost ve viditelném spektru a minimalizovala v oblasti UV záření". Já mohu vycházet pouze z celkové spektrální charakteristiky (pro některé objektivy publikované), ale nakolik jsou ovlivněny MC vrstvami a nakolik použitým typem skla v tom rozlišit nemohu.

Jiná věc je "sladění" celé výrobní řady objektivů vzhledem k barevnému ladění (kvůli barevným filmům) - jenže i zde provedení MC vrstev je jen jedním z parametrů, které to ovlivňují a navíc se to týká viditelné části spektra. Pokud je mi známo, tak první kdo si na tento aspekt dal pozor, byl Zeiss u objektivů pro Contarex.
  • 0

#130 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 25 listopad 2012 - 10:43:42

vycházel jsem mimo jiné z marketingových informací HOYA - přecijen kdyby se diametrálně lišily od reality, byl by to pro ně problém, takže úplně v těch grafech kecat nemůžou.

Vložený obrázek
Vložený obrázek

je zjevné, že druh povrchových vrstev má vliv na celou přenosovou charakteristiku. veškeré záření mimo viditelné spektrum je problematické především pro na toto záření velmi citlivé snímače těch dnešních čislicovejch fujtajblů, a výrobcům to dělá vrásky na čele - byli by hloupí, kdyby se tím nezabývali. barevné posuny u digitálních fotoaparátů (tedy dnešní komerční praxe) vlivem UV záření jsou vážným problémem.
  • 0

#131 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 25 listopad 2012 - 12:59:16

Lukas_87:
1. vzhledem k tomu, jakým naprosto nehorázným způsobem výrobci manipulují s grafy např. u vlastností scannerů a filmů (kde jsem se tím zabýval podrobněji), tak bych byl VELMI obezřetný! Jedna věc je právní únosnost takových informací (aby to obstálo při případné žalobě na klamavou reklamu) a úplně jiná věc je realita. Bohužel.
2. obávám se, že jsi ty grafy zcela mylně pochopil (viz dále)

A nyní ke konkrétnímu (výše uvedeným) grafům:
- hranice mezi UV a viditelným světlem se obvykle udává 380nm (někdy 400 nm).
- první graf (jestli to správně chápu) ukazuje, že účinnost MC vrstev Hoya (snížení odrazu dopadajícího světla v %) začíná právě na hranici mezi UV a viditelným světlem a na UV tedy reálně nemá vůbec vliv. Potvrzuje tedy, že Hoya se u MC vrstev UV částí spektra vůbec nezabývá. Takže údaje výrobce (a priori nedůvěryhodné) potvrzují co jsem psal výše. Je to ostatně i napsáno i v textu katalogu (str. 6, odkaz níže)
- druhý graf udává spektrální propustnost polarizační fólie - MC vrstev se tedy vůbec netýká (viz stránky Hoya a jejich katalog)!!!!! Ostatně sám výrobce jasně a jednoznačně udává (str. 18 katalogu), že zvýšená filtrace UV světla souvisí s použitým sklem, o MC vrstvách ani slovo!

http://www.thkphoto....atalog-2013.pdf - str. 6, 8, 18

Závěr: obávám se, že jsi chybně interpretoval údaje výrobce. Graf týkající se PL filtrů (PL fólie) jsi vztáhl na MC vrstvy (se kterými ale vůbec nijak nesouvisí). Takže věta "... je zjevné, že druh povrchových vrstev má vliv na celou přenosovou charakteristiku ..." - je v tomto kontextu zcela chybná.

+ větu "veškeré záření mimo viditelné spektrum je problematické především pro na toto záření velmi citlivé snímače těch dnešních čislicovejch fujtajblů, a výrobcům to dělá vrásky na čele - byli by hloupí, kdyby se tím nezabývali. barevné posuny u digitálních fotoaparátů (tedy dnešní komerční praxe) vlivem UV záření jsou vážným problémem" - to bych prosil vysvětlit a opřít o nějaké důkazy, protože použitím starších i novějších objektivů na DSLR jsem se velmi podrobně zabýval (testováním asi tak 100 různých typů Nikkorů na nejméně 5 různých tělech včetně Kodaku 14n) a veškeré zkazky o problémech starších konstrukcí z hlediska DSLR (nevztahuje se na dálkoměry) odkazuji do říše pohádek. Ostatně společnost Nikon v přímé souvislosti s nástupem DSLR žádné bezprostřední změny na objektivech nedělala - ani v základní konstrukci, ani v MC vrstvách. I řada dnes stále ještě prodávaných typů je stejná jako před desítkami let. Takže přinejmenším Nikon se tím nijak zvlášť nezabýval.
  • 1

#132 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 25 listopad 2012 - 15:45:22

jde o princip
http://www.dpreview....views/leicam9/8
křemík je prostě víc citlivej na UV záření, než na samotný viditelný světlo. jasně, nacpeme tam mraky filtrů, ale stejně se ten vliv nedá potlačit zcela. i po blbym odfiltrováním viditelnýho spektra filtrem před objektivem jsou současný DSLR dostatečně citlivý na UV a IR spektrum k tomu, aby se s nima dalo za běžnýho dne fotit i z ruky.
ale to je fuk - já se domnívám, že je tohle jeden z aspektů konstrukce objektivů, který výrobci neignorujou a ani ignorovat nemůžou. jinak by dopadli jak leica s jejich m8...
  • 0

#133 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 25 listopad 2012 - 17:12:09

Lukas_87: princip je možný, ale praxe jiná - naštěstí. Například i proto, že filtry jsou přímo před snímačem a většině výrobců to funguje ;)

... já se nedomnívám, ale vycházím z faktů: Nikon nic bezprostředně neměnil (to je prostě fakt), i velmi staré objektivy si na DSLR vedou velmi dobře (to je také fakt) a MC vrstvy se (u Nikonu) také neměnily. Leica M8 byl výraz naprostého zoufalství společnosti Leica Camera AG z neschopnosti udržet se v oboru (nedotažená konstrukce). A nikde jsem nenašel žádný důkaz, že by běžně používané MC vrstvy významným způsobem ovlivňovaly spektrální propustnost objektivů k UV světlu.
  • 0

#134 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 25 listopad 2012 - 18:03:53

Přesně tak, princip je jedna věc ale...

Relevantní je zde první graf a ten říká, že se UV frekvencema prostě nezabývali. Ano, lze tedy lze říci, že výsledkem je vylepšení propustnosti pro viditelné spektrum ale snížení reflexivity ve viditelné části o 20% (fabuluji-extrapoluji podle 1. grafu) bych jako potlačení UV délek nazval pouze z pozice marketingového žvanila. Vyjádřeno v EV je to jak plivanec do Labe. (A bude stále i pokud bude mít objektiv těch vrstev více a dá to dohromady třeba 50%, tedy celou jednu stopu.) Proto je před snímačem filtr.
  • 0

#135 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 25 listopad 2012 - 20:58:31

Hlavně jako UV filtr funguje samotný objektiv - to sklo co v něm je zkrátka většinu UV záření nepropouští. To, co mají dnes řešit UV filtry, je část na pomezí mezi UV a viditelným světlem (cca 380-390 nm). A Leica M8 (tedy pokud vím - mohu se mýlit, tohle není zrovna moje parketa) neměla problém s UV (už jen proto, že to nepropustí objektiv), ale spíš s IR.
  • 0

#136 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 7 prosinec 2012 - 00:37:03

rychly dotaz:

Muzete doporucit nejaky exposimetr co zvladne ukazovat i teplotu barvy svetla v Kelvinech? :) staci nejakej entrylevel co nemusi bejt az zas tak ultra presnej :)

MfG :)
  • 0

#137 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 7 prosinec 2012 - 01:53:09

tak nez dostanu tyci pres hlavu, nejedna se tedy o exposimetr, ale dle anglickyho textu proste o "color meter" :) ... koukam na nejaky oldschool puky kolem 20GBP od Gossenu ... LCD mi prijde jako absolutni zbytecnost :) ... Opravdu potrebuju jenom mereni teploty svetla, neni to primarne urceny pro fotografovani, ale pro nastavovani "tepla" na 3LED panelu (a u LEDek je jak znamo celkovej problem s bilou barvou)...
  • 0

#138 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 8 prosinec 2012 - 22:20:53

Dotaz na cas:

Ilford 400 P3, se ma na doporuceni vyvolavat jako HP5+ .... vyvojka je "Fomadon P"... dle obalu vyvojky se ma vyvolavat 11min, dle DT devchart 14min (pri zvoleni Foma Devs a HP5+) a 13min (pri kombinaci HP5+ a D-76) ...

a ted babo rad :)
  • 0

#139 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 prosinec 2012 - 22:25:25

"Babo raď ", nebo "Laborante testuj " ? :-)
  • 0

#140 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 8 prosinec 2012 - 22:32:12

hehehehe trefa :D ... tak ja si jdu hrat na "prelejvame odlejvame pocitame michame" :D ... zrovna nedavno sem koukal na dokument o vyrobe kokainu .. tak jsem sbiral know how jak se chovat ve vlastni chemicky laboratori ... (z dilny znam "jenom si zapalim a jdu zavrit ty lahve" :D) ...
  • 0

#141 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 8 prosinec 2012 - 22:52:22

Ono to testování je celkem otrava, že :-)
  • 0

#142 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 8 prosinec 2012 - 23:03:23

Koukám, že tady Ti to asi trn z paty nevytáhne, ale znáš taky tuhle tabulku? Vytvořil a spravuje je ji zdejší člen dubraro...
  • 0

#143 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 8 prosinec 2012 - 23:09:42

skvele :D takze jeste 7min, 8.25 a 9.5 ...

tak teda dekuju.. jdu si hrat :D
  • 0

#144 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 9 prosinec 2012 - 01:57:43

hotovo... dilo jest dokonano :D ... muzu rict "vim co sem na ten film fotil" :D ... to znamena ... ze ...

prvni vyvolavani filmu uspesne za mnou :) ... sice hromada technickejch problemu ... ja mam radooooost :) ....

a je mi uplne sumak, jestli sem "prepalil" cokoliv z celyho procesu a po scanovani (zatim) z toho vyleze ze je vsechno pro kocku ...

radost.. ja mit radost! :) ...

Dekuju vsem co mne zasypavali radama a hlavne "mistnimu hlavnimu dealerovy kvalitniho matrose"...

sice mam alkohol zakazanej ... ale mam tu 1980 domaci Tokajske ... tohle si zaslouzi sklenicku! :) (blbe mi muze bejt zejtra :D)
  • 0

#145 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 22 prosinec 2012 - 00:54:04

Tak a mam dalsi hloupy dotaz :)

Existuje neco vetsiho modularnejsiho nez je Tamrac expedition 8? Koukam na to a stale je mi to maly :( ... hledam bagl kterej je all-in-one a da se do nej jak nastehovat nejaky ten fotoaparatecnicky gedonzl tak rovnou i nejaky obleceni, spacak atd. .... je vubec neco takovyho moznyho sehnat? ...
  • 0

#146 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 22 prosinec 2012 - 00:57:34

land rover defender
  • 3

#147 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 22 prosinec 2012 - 03:41:26

Toyota 4 Runner s 3.0 R4 TD kdyz uz slusnej offroad ...
  • 0

#148 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 22 prosinec 2012 - 04:46:46

"ne e" toyota je pro majitele "botek" nike
kino-filmova nejistota je land rover

pro nektere absolutni jistotota
def rules
  • 0

#149 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 22 prosinec 2012 - 05:12:18

Ano, vsiml jsem si ze vojaci UN na jugoslavsky misi nosili boty znacky Nike :) ... Tak ted k tematu: Pokud nebudu chtit modularni batoh pro Bundeswehr (a ten ma zajimavy obaly pro takovouhle techniku), ve fotografickym svete neexistuje alternativa?
  • 0

#150 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 22 prosinec 2012 - 09:32:07

Co jsem tak viděl, dělají se foto-kufry, jinak ten německej batoh není vůbec špatný nápad. Vojáci to mají většinou dost vymakaný.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních