Přejít na obsah


Fotka

začínáme s VF - výběr přístroje


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
218 odpovědí na toto téma

#151 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 3 květen 2017 - 13:50:10

:-P rada dobrá :)...nerad bych ale renovoval něco, co bylo na nic i jako nový :) Nervy mám jen jedny...

S Ebay jsem kamarád, ale preferuji EU. Máte nějaký tip?


  • 0

#152 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 3 květen 2017 - 15:52:19

ja jsem tenhle problem zrovna resil v mensim formatu 4x5 (viz nedavne prispevky) a je to celkem zapeklity. Pokukoval jsem po VF nekolik let, ale prislo mi, ze z EU toho na ebay moc neni (toho, co jsem chtel ja). Koupe ze zamori se prodrazi o clo a postovny. Ja jsem si nakup nakonec nechal na dobu, kdy jsem se prestehoval do toho zamori. Dlouho jsem chtel taky neco lacinyho na vyzkouseni, tak jsem to vzal pres 6x9 kardanovej linhofek, kterej se zrovna nabizel - ciste abych si zkusil praci s kazetama, planfilmama atp. No musim rict, ze to byly vyhozeny penize, protoze se s tim neda slusne pracovat - je to pain in ass, jak se tu rika :-) Nakonec jsem se minulej tejden dokopal ke koupi novyho Chamonix 4x5 - ocekavam, ze se mi s tim bude dobre a prijemne pracovat a nebude me to srat, jako ten malej linhofek :-D

 

Pro pany, co mi tady pomahali pred casem s vyberem: dekuju vam, hlavne za nasmerovani stran objektivu, ktery nakonec pomohlo s vyberem pristroje. Vcera mi dorazil balicek a v nem Chamonix 045 F-1. Nejak nechapu, ze neco tak precizniho a nadhernyho vyrobili v Cine :-D Uz aby dorazily i dalsi nezbytnosti pro foceni :-)


  • 0

#153 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 3 květen 2017 - 19:48:05

... nyní tahám  RZ67 + 3 skla ...

Pokud jde hlavne o pohyby - nebylo by pro zacatek resenim poridit k te RZ67 Shift/Tilt adapter a Short Barrel sklo?

Přiložený soubor (y)


  • 0

#154 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 3 květen 2017 - 20:06:53

dravec: díky za info, no Chamonix je pěkný, ale u 5x7 je ta cena už dost vysoká :)

 

FPL: o pohyby jako takové mi zatím vlastně až tak moc nejde. Chci hlavně velký negativ pro kontakty, VF mne láká i způsobem práce s ním.


  • 0

#155 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 3 květen 2017 - 21:07:24

VF není na zkoušku. VF buď chceš. Nebo ne. Bojuj a plať. 8) Čím víc (větší) tím líp...
  • 0

#156 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 3 květen 2017 - 21:30:06

1. Neuvedls podstatné pro smysluplnou aktivaci mudrců - kolik do tý srandy chceš vrazit?
2. Kupovat něco v řádu desítek tisíc "na zkoušku" není rozumné.
3. S formátem jseš si jist? 13x18 už přináší vrásky u zvětšování, kontakt ti bude brzo malý.
  • 1

#157 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 3 květen 2017 - 22:35:19

KIM:

1. Do 20 tisíc...

2. To máš jistě pravdu, ale co mám dělat? Postavit si dírkovku? :)

3. Zvětšovat nemám v plánu, kvůli kontaktům bych i rád 18x24 (8x10), ale cena + velikost na nošení po lese


  • 0

#158 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 3 květen 2017 - 22:55:04

Po upgradu na Sinar P2 mi tady zbyl Sinar P, ktery by se do te ceny vesel. :-D
  • 0

#159 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 4 květen 2017 - 04:20:02

kodak 2d


  • 0

#160 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 4 květen 2017 - 06:20:57

Výhoda rozumnej kúpy staršej techniky na ebay je relatívne slušná možnosť zbaviť sa jej po opadnutí prvého nadšenia a po zistení záludností VF za takmer rovnakú cenu. Kúpa novej techniky je vždy spojená s rizikom straty - predať to po roku dvoch ide len s veľkou finančnou stratou...


  • 1

#161 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 4 květen 2017 - 06:26:12

A ešte jedna poznámka - najprv by som si riešil všetko okolo - premyslieť si, kde, v čom a ako budem vyvolávať či zväčšovať taký veľký formát planfilmov, prevádzkové náklady atď. Nadarmo bude v skrinke kúpená krásna kamerka, ak nebudú korunky na filmy a chémiu, ak nebude priestor na tmavú komoru...


  • 2

#162 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 4 květen 2017 - 07:10:22

  1. To není mnoho, aby se do toho vešly ještě skla a kazety, nebudeš si moct nějak vyskakovat. S jedním sklem tak Toyo View nebo Plaubel Peco, ale to jsou Kardany – nic po courání po lese – ty potřebuješ sklopku. Se dvěma skly Mentor (neforemná a těžká věc), Magnola (s předělanými zády a vybastlenou zapuštěnou destičkou pro WA by se dalo), pak archaické cestovní dřeváky, zejména z Ruska se nabízejí do 10k.
  2. Dírkovka na vyzkoušení formátu je naopak velmi vhodná, stačí jedna kazeta, krabice a trocha šikovnosti. Můžeš se inspirovat, zadej si na ebayi: „5x7-PINHOLE-CAMERA“. Dá se pak upgradovat pro pocit opravdového focení s použitím skla místo díry, ostření viz nimrodova hendka.
  3. To by ti vyřešil právě bod 2. Zjistil bys, stačí-li to nebo nebo bude lepší 18x24.

  • 2

#163 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 4 květen 2017 - 07:54:46

Já bych se připojil k výše psanému-DOBŘE bych si znovu promyslel,zda velký formát ano,či ne! Je dobré si položit i otázky typu kam směřuji,chci jen pro zajímavost prozkoumat techniku,nebo chci časem vystavovat i v galeriích,nebo si dělat jen tak pro sebe,atd...Fotografování na velký formát je naprosto jiný typ práce,nevyhovuje každému,člověk musí být více kliďas než nervák,ceny materiálu jsou o dva řády výše než u kina a svitku,rovněž je potřeba vyřešit-pokud budu zvětšovat i problém zvětšováku,místa na něj atd...Je toho hrozně moc!


  • 1

#164 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 květen 2017 - 12:09:24

čím větší formát, tím kratší rady

jednoduché  věty

ovšem tím víc se jich musí dbát  :cool:

samá přímá úměra

tak nějak tak to vidím já


  • 1

#165 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 4 květen 2017 - 13:12:00

Přiznejte se, kdo si koketováním s velkým formátem neprošel?

 

Pokud máš peníze a čas, s radostí se vrhni na zkoušení. Třeba v mém případě 4x5" přináší příliš málo benefitů a příliš mnoho komplikací oproti 6x7cm, že jsem se rozhodnul jít do 8x10" :)


  • 0

#166 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 4 květen 2017 - 13:44:31

Zásadní rozhodnutí je : zvětšovat nebo kontaktovat? Ale pozor, je to čistě filozofická otázka. Z negativu 4x5" totiž dostanu zvětšeninu nerozlišitelnou od kontaktu z 8x10". Z technického hlediska je tedy kontakt zbytečný. Existují ovšem blázni, kteří si to nemyslí.


  • 1

#167 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 4 květen 2017 - 13:45:48

Díky všem za odpovědi.

 

KIM: včera jsem večer dlouho zíral na moje zvětšeniny na papírech 13x18 a 18x24 a vzhledem k tomu, že chci dělat jen kontakty, půjdu nakonec do 18x24.

Dírkové komory jsem nikdy nestudoval, ale překvapilo mne, když jsem pohledal na internetu a zjistil, čeho je dobče postavená dírkovka schopna. Bude to tedy můj první krok, postavím nebo možná koupím (http://goo.gl/DlZwCW) komoru a zkusím si kontakty. Při tom budu sledovat, zda se někde nevynoří nějaká stará dřevěná sklopka. Případně znám člověka, co umí se dřevem, takže bych zkusil něco dát dohromady.

 

dodoxbb, pepafotograf: přemýšlel jsem nad tím dost. Nákladů se nebojím, jak jsem psal, chci převážně používat papírový negativ a kontakty, takže tam budu cenově na úrovni, kde jsem teď (SF).


  • 0

#168 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 květen 2017 - 15:39:56

Zásadní rozhodnutí je : zvětšovat nebo kontaktovat? Ale pozor, je to čistě filozofická otázka. Z negativu 4x5" totiž dostanu zvětšeninu nerozlišitelnou od kontaktu z 8x10". Z technického hlediska je tedy kontakt zbytečný. Existují ovšem blázni, kteří si to nemyslí.

efekt pro diváctvo

větší kamera, větší fotograf

to už v komoře nenahradím

:-)


  • 0

#169 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 4 květen 2017 - 19:29:40

To jkcz: těžce na cvičišti, lehce na bojišti... i když v tomto případě spíš obráceně. ;) Tedy přeloženo, ten "osmdesátník" zas nepotřebuje investovat do 9x12 zvětšováku + skla a nemusí hledat kam s ním.
Ale dost mě překvapuje tvé tvrzení, před časem se tu nosilo, že "více je vždycky více". ;)
  • 0

#170 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 4 květen 2017 - 22:27:22

Zaujimalo by ma, ako to dopadne. Ako sa pobije predstava o dychvyrazajucich kontaktoch s realitou vysokej rezie, sialenej hmotnosti i nezmyselncch rozmerov. A to vsetko bez osahania terenu, teda velkeho formatu v malom.

Kontakt je este nieco ine, ako zvacsenina. Ale vysledna fotografia 18x24/20x25, no nviem, asi by mi nestacilo. To ide s vekom.


  • 0

#171 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 4 květen 2017 - 23:22:52

taky se lehce podivuju, ze by nekdo byl spokojenej s fotkou 20x24, nebo tak nejak :-D Ja zvetsuju ze stredniho formatu na papiry 30x40, protoze doma v koupelne je vetsi rozmer uz ponekud nepraktickej, ale az se nekdy zaridi stala komora a patricny vybaveni, tak budou fotku urcite vetsi. Jeden z duvodu, proc jsem taky uprednostnil (nejen proto, hlavne kvuli cestovani) pri vyberu VF format 4x5, protoze snad nebude jeste takova brutalita z toho zvetsovat :-)


  • 0

#172 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 5 květen 2017 - 06:44:18

Kolegove, to jsme se asi nepochopili. Chtel jsem jen rict, ze velky nedejboze ultravelky format je ciste otazka emoci.

Rozhodne to nebude poza, "byt velkym fotografem", jak pise Radim. Poza by moc dlouho nevydrzela, nebot velky format je rehole.

Velkoformatovy fotograf musi mit v sobe kus sebemrskacstvi, aby byl ochotny se s temi tezkymi a velkymi kramy tahat.

 

Jeste posilam neco k pocteni:

http://www.temnakomo...stman-view-no2/

http://www.temnakomo...-rittreck-view/


  • 0

#173 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 5 květen 2017 - 07:25:38

podstatné je, že z 8x10" je zcela nereálné (jakkoliv stále ještě možné) zvětšovat. Z 13x18 to ještě jde, ale je už i to velice problematické - a kontakt je už fakt celkem malý. Oproti tomu Laborator 1200 je celkem malý.


  • 0

#174 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 5 květen 2017 - 08:39:37

8x10" je zbytečné "běžně" zvětšovat. Snad jen na nějakou výstavu k zaplácnutí velké plochy. Formát je to dostatečně velký na prohlížení v ruce i na zeď do rámu.


  • 1

#175 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 5 květen 2017 - 09:30:31

Vašich rad a názorů si cením.

 

Proč chci zkusit VF? Když si vezmu SF do přírody, často se mi stává, že ani těch 10/12 fotek neudělám, nebo rozfotím další film a nedotáhnu ho. Pak mne mrzí, že čekám nebo něco nacvakám, abych to mohl vyvolat. Styl práce s VF se mi líbí, ono s RZ to taky není žádné rychlé focení a objekty na focení si dost vybírám. Navíc bych rád zkusil i nějakou alternaivu, jako ty papírové negativy, možná sklo....to je další důvod, proč VF.

 

Ano, logické by bylo zvolit 4x5. Cena, velikost....jenže já to doma nezvětším. Bydlím v paneláku, temnou nemám a stávající Magnifax 4 je tak maximum, co můžu skladovat a občas přenést do malé koupelny. Durst 1200 je možná "celkem malý", ale i tak má 60kg. Zatímco kontakt udělám bez problému

 

A co se týče velikosti fotek. Osobně nevím, kam bych třeba fotky 30x40 dával. Zvětšuji na 18x24 a přijde mi to na prohlížení do ruky akorát (to by stačilo i méně) a na zdi v paspartě to ostudu neudělá. Pokud fotky prodáváte a pravidelně vystavujete, pak to samozřejmě chápu.


  • 0

#176 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 květen 2017 - 09:41:08

jo řehole

já pořád nevěděl, jak to nazvat, řehole je správně

od způsobu, jak odexponovat krátký čas velkého objektivu až po světlotěsnost celku a nevady na zpracovaném negativu

na druhou stranu euforie z dobrého výsledku na konci procesu je značná a těžko ji s něčím srovnávat, snad jen když má týden čtyři pracovní dny a je už čtvrtek po obědě, nyní jako pracovník v klasickém týdnu a volnými víkendy to občasně zažiju

třeba včera jsem vytáhl z misky list s neznámým pruhem a teď babo raď

vrátíš se na začátek a každý krok až úzkostně dbáš na všechno a příště to jistě bude v pořádku

-

 foma 18x24 je stejně drahá/levnější než kodak 320 4x5 palců a to je dilema, kterého vybrat, když máš 3kk na filmy?

to je skoro na svolání schůze!

štěstí, že dneska máme v hradci zasedání, tak to přednesu do pléna


  • 0

#177 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 5 květen 2017 - 09:46:59

Tva zduvodneni do sebe celkem pekne zapadaji, takze pojdme do 8x10", netreba se bat.


  • 0

#178 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 5 květen 2017 - 10:38:45

Tva zduvodneni do sebe celkem pekne zapadaji, takze pojdme do 8x10", netreba se bat.

 

:) Tak jsem se také rozhodl.

Chvilku budu monitorovat aukce, ale včera jsem celý večer studoval různé DIY projekty a vypadá to, že by něco základního asi šlo i postavit.

Raději bych něco s objetivem, takže se nabízí nějaká "krabice". Z hlediska materiálu by šla i nějaká dřevěná sklopka, která by ve výsledku mohla být značně lehčí než třeba staré Kodaky, ale tam bych asi narazil na tu mechaniku pohybů, s tím nemám zkušenost. Leda u prvního modelu to omezit na to nejzákladnější.

 

Co se týče kazet - Fidelity, Linhof? 18x24 jsou zvenku i stejné, co se rozměru týče, jako 8x10?


  • 0

#179 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 9 květen 2017 - 08:40:15

V sobotu jsem byl na končící retrospektivě pana Kuklíka

http://ghmp.cz/karel...log-s-krajinou/

 

Moc pěkné věci. A proč to píšu do tohoto tématu ? Protože jsem si na této výstavě opět zopakoval staré známé, že kontakt je prostě kontakt. Zajisté to jiní na výstavě mohli cítit jinak, ale mě prostě zvětšeniny 30x40 nepřitahovaly tak, jako 20x25 kontakty. Konec hlášení.


  • 0

#180 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 9 květen 2017 - 10:17:51

pane kolego vy se nám snažíte začátečníkům zamotat hlavu :)


  • 0

#181 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 9 květen 2017 - 10:48:32

Nu a je to tady! Chybí nám tu jasná ideologie! Od takových "kamvítrtamplášťů" si VELKÝ formát rozvracet nenecháme!!!

Takže plán do příští pětiletky:

1. Kdo může zvětšovat - nechť zvětšuje nejméně na 200% a pořídí si aparátek do formátu negativu13x18! Výsledky práce pak budou ideologicky jasně vyhraněné a zacpou tak hubu všem pochybovačům!

2. Kdo nemůže zvětšovat - nechť neunavuje ostatní uvědomělé soudruhy svou nerozhodností - a pořídí si aparátek od 18x24 výše! Jeho kontakty pak potvrdí starou pravdu, že od předešlých generací je třeba učit se, učit se, učit se!

Oba tábory pak budou mít internacionální podporu všech pokrokových temnokomorníků!


  • 2

#182 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 9 květen 2017 - 11:23:43

Mate v tom hokej panove a nectete mezi radky :)


  • 0

#183 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 květen 2017 - 13:32:20

Zvětšování 8x10 se tedy nesmí? Škoda, zase nezapadnu.... 


  • 0

#184 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 11 květen 2017 - 22:47:35

smí. 8x10" zvětšovák jsem viděl jeden. měl (tuším) kolejnice a vypadal jako obráběcí stroj na hlavně moždíře systému škoda ráže 30,5 cm, vzor 1916


  • 0

#185 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 12 květen 2017 - 07:20:47

Na škole som mal predmet fotogrametria (výroba máp z leteckých snímok) a mali sme tam zväčšováky na letecké snímky formát 30x30 cm... Opravovali sme na nich náklon lietadla pri expozícii a robili sme zväčšeniny ako podklad na vyhodnocovanie. Takže možné to je :-)


  • 0

#186 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 12 květen 2017 - 09:38:53

Ale ano, mičurinství s překračováním plánu o 50+ % (lineárně) je pochopitelně vítáno. Jen je třeba mít schválení a povolení od lidového komisariátu v zastoupení (manželky/partnerky).

...


  • 0

#187 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 květen 2017 - 10:40:16

Mám Devere 5108 - Durst 138 je větší. Pracuje se mi na tom úplně stejně dobře jako na každém jiném zvětšováku, spíš líp díky polohovacímu stolu. 

Co se zvětšování 4x5 týče, Tak dřív jsem měl LPL pověšené na zdi - nezabralo to skoro nic. Teď jsem Vlčákovi sehnal Omegu D2 - v klidu ji přenáší na pračku v koupelně. Nesmíte být předvyděšení... 

Mno a co se aktuálního dotazu týče - 4x5 je největší univerzál, jde s tím vyfotit vše, neváží to moc a není to tak drahé - za rozumné peníze seženete opravdu skvělé objektivy, filmy v dostupné ceně na to dělá většina výrobců. Pokud si koupíte fieldku, tak se s tím dá jít i na rodinný výlet v obyčejném batůžku spolu se svačinou. 8x10 je za mě víc o emocích, foťák nemusí být těžký, ale ostatní vybavení většinou je. Vyvolání je zase o stupeň těžší. Mám obojí. Když jdu fotit do krajiny, beru 4x5 (Wista SP) Když si jdu pro určitý snímek na místo které znám za ideálního počasí na které jsem čekal, beru 8x10 (Kodak 2D) Kdybych měl mít jen jeden jediný foťák, nechám si 4x5 pro jeho univerzalitu. Ale já zvětšuji, žeano... Jo, jeden protiargument proti 4x5 mě napadá - matnice je menší, jak se začnou horšit oči, může to být problém Zatím mi stačí práce s lupou... 


  • 1

#188 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 12 květen 2017 - 11:36:05

"... matnice je menší, jak se začnou horšit oči, může to být problém..."

Tohle je argument, který má váhu. Před pětadvaceti lety mě při pořizování systému nějak nenapadlo, že jednou nezaostřím blíž jak na cca 38 cm (současný stav). A to už je u 6x9 docela problém. Začal jsem víc používat úhlový hledáček (s lupou) pro kompozici a pak tedy ještě lupu pro zaostření. Dřív jsem neměl problém ani narvat oko na šachtu a vidět... :/

No měnit komplet nebudu, je toho strašně moc, pěkně to spolu ladí a už jsem si to za ta léta vymazlil. Asi je čas zajít na oční.


  • 0

#189 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 květen 2017 - 16:26:22

nebo levné brýle na čtení - v podstatě lupové brýle za 150,- kč, na tu chvilku je to kvalita, která stačí, na čtení bych se o oči bál

jsem na tom stejně, ještě vidím, ale na blízko už předpažuji, ruce zatím stačí

doktorka povídala, že to nechá na mě, až budu chtít brýle na blízko, že mi je napíše

letí to


  • 0

#190 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 17 květen 2017 - 12:34:37

Ještě se zeptám na jednu věc. Vybírám do začátku nějaký levnější mírně širší objektiv, co mi pokryje  8x10. Zaujal mne Schneider G-Claron 240/9. Ale nikde ho nenacházím už se závěrkou. Je to problém pak dodatečně osadit? Rozměr Copal 1.


  • 0

#191 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 17 květen 2017 - 13:17:36

Glerin, nie je problém ho osadiť (i keď, myslím že boli dve verzie a jedna z nich do závierky nešla - iný závit?). Problém je cena samostatnej závierky - keď som to riešil ja (rovnaké zadanie), závierka samotná stála rovnako ako so sklom :) Ale ak máš Copal 1 doma, tak výhoda na tvojej strane.

 

ja som skončil s Fujinonom W 210/5,6 staršia Single Coated verzia (pozor, novšia s označením z boku má oveľa menší kruh, ledva umožní nejaké pohyby).


  • 0

#192 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 17 květen 2017 - 13:29:52

Závěrku doma bohužel nemám. Mne se ty G-Clarony líbí, ale se závěrkou je nikde nevidím. Koukám konkrétně natohle:

http://www.ebay.de/i...qAAAOSwOyJX-g~c

 

Jak píšeš, samotná závěrka je v tomto případě dražší než sklo :/

 

Nějaký ten Fujinon by se mi taky líbil, ale hůře se to shání, leda z Japonska...


  • 0

#193 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 17 květen 2017 - 13:39:53

nech sa páči, Rumunsko:

http://www.ebay.com/...UsAAOSwPh5ZFaqg

 

a US:

http://www.ebay.com/...HIAAOSwtfhYnjLq


  • 0

#194 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 17 květen 2017 - 13:53:34

Díky....zkusím aukci, ale jinak asi objednám mimo EU no. Jen nemám ty celníky rád no :D


  • 0

#195 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 18 květen 2017 - 06:10:34

Jeste k tomu G-Claronu. Existuji ve starsim a novejsim provedeni. Starsi jsou ve stribrnem barelu, maji asi tisic lamel clony, vykresleny kruh by mel byt vetsi nez u novejsich. Novejsi jsou cerne a clona 5 nebo 7 lamel. Starsi byly jeste Dagor konstrukce, tedy dvojity anastigmat. Zhruba do vyrobniho cisla 11 milionu (mozna i 12). Pote Schneider zmenil konstrukci na plasmat.


  • 0

#196 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 18 květen 2017 - 06:12:57

Jsem to spatne napsal, starsi byly jak v cernem tak i ve stribrnem barelu.


  • 0

#197 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 18 květen 2017 - 08:16:40

Nežli kupovat G-Claron bez závěrky a pak shánět závěrku a bastlit to, se na to vyprdni. Pokud už bys nakupoval mimo EU, tak bych se žaponců vůbec nebál. Fujinony jsou za pěkný ceny i s poštovným a clem. Maj to většinou v perfektním stavu a pokud něco nehraje, důkladně na to upozorní. Jestli nevadí hmotnost, tak mrkni na W 6,3/250. Jsou tam krásný kousky, jeden kupř. kolem 4k i s poštovným a má jen nepatrnou čmouhu v reflexních vrstvách, která nijak výsledný obraz neovlivní.

Pak jsou tedy o polovinu lehčí Fujinon-A 9/240 nebo Fujinon-C 8,5/300 ale ty jsou důkladněji naceněny, tam se pod 10k bez poštovného a cla nedostaneš.


  • 0

#198 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 18 květen 2017 - 09:21:15

S japonci mám dobrou zkušenost, mám od nich celou SF výbavu. Jen mě vždycky štve to jednání s poštou, většinou se pro to raději vypravím rovnou do Prahy.

 

Zkusím ještě chvilku hledat po EU, jestli náhodou...

Každopádně díky za tipy ;)


  • 0

#199 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 18 květen 2017 - 12:23:41

Závěrka u skla pro 8x10" snad není povinností. Starší G-Claron 240 double anastigmat konstrukce bude disponovat jistě parádním zobrazovacím kruhem. Fujinon W 5,6/210 vykrývá 8x10 tak akorát, měl jsem ho, ale nakonec šel pryč.

Když už Fujinon v ohnisku 250, tak bych hledal starší Fujinon W 6,7/250, tedy ne tu novější verzi v F6,3.

Pak tu taky existuje "Adamsovo" sklo - Kodak Wide Field Ektar 6.3/250. Ale je to už relativně velký macek, navíc v nespolehlivých amerických Illexech. Na druhou stranu, ani 11x14" mu nečiní zvláštní problém.


  • 0

#200 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 18 květen 2017 - 12:28:54

jkcz píše dobre.

K Fujinonu len doplním: pozor treba dať na verzie: starší má kruh 352mm, "nový" tuším 300mm. Na 8x10 potrebuješ ideálne tak 325mm.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních