Přejít na obsah


Fotka

Skenování negativu (možnosti)

digitalizace sken negativ skener

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
246 odpovědí na toto téma

#201 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 2 červenec 2022 - 18:40:09

Má někdo zkušenost s připojením skeneru přes SCSI na Win 10? Kartu mám, ale nemám na ní v nové desce klasický PCI slot.


Neoficiálny ale funkčný driver pre win10.
Podporované karty sú v zozname. Mne to funguje, bez problémov, na starú Minoltu.
  • 0

#202 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 2 červenec 2022 - 18:40:24

Zabudnutý link:
https://www.savageta...0-adaptec-78xx/
  • 0

#203 cristo95

cristo95

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 3 červenec 2022 - 11:35:29

Jo a Minolta Multi Pro si taky rozumi s VueScanem, ne jen s originálním software od Minolty. 

 

Druhá možnost je pořídit někde za hubičku starý notebook s tím Firewire portem. Na skenování to bude určitě stačit a může to být levnější než celé řešení s připojením na moderní počítač. Obzvláště pokud je plán používat ten původní software, tak to nemusí být od věci.

 

Samozřejmě jsem FireWire zkoušel, ale bohužel se skener vždycky zasekne na ostření nebo v náhledu a spadne program. A to jak ve Win 10, 7, tak i na Xpéčkách. Ve VueScanu i v originální softwaru od Minolty.


  • 0

#204 cristo95

cristo95

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 3 červenec 2022 - 11:37:25

 

Já mám ADAPTEC 19160, tak to vypadá, že si budu muset sehnat jinou desku, kde bude staré PCI.


  • 0

#205 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 4 červenec 2022 - 13:02:22

 

Jo a Minolta Multi Pro si taky rozumi s VueScanem, ne jen s originálním software od Minolty. 

 

Druhá možnost je pořídit někde za hubičku starý notebook s tím Firewire portem. Na skenování to bude určitě stačit a může to být levnější než celé řešení s připojením na moderní počítač. Obzvláště pokud je plán používat ten původní software, tak to nemusí být od věci.

 

Samozřejmě jsem FireWire zkoušel, ale bohužel se skener vždycky zasekne na ostření nebo v náhledu a spadne program. A to jak ve Win 10, 7, tak i na Xpéčkách. Ve VueScanu i v originální softwaru od Minolty.

 

Úplně hloupý dotaz: zkoušel jsi oba FW porty na skeneru, vyměnit kabel, port na počítači ...? Protože sice asi je možnost, že bude nějak porouchané společné místo těch FW portů a zároveň bude vše fungovat přes SCSI, ale ta možnost je podle mě o dost menší, než že je problém jinde. Obzvlášť pokud to přes FW připojit jde, skener se rozpozná a začne skenovat náhled, než přijde porucha. Kdybych ještě měl starý počítač se SCSI, tak bych ti to odzkoušel, jestli se to nebude chvat stejně, než začneš nakupovat starý počítač nebo jiný HW. Ale už bohužel nemám. 

 

Můžu ti ale odzkoušet, jestli se bude skener (přes FW) stejně špatně chovat i na mém počítači, protože totožný model provozuju. Když tak se ozvi zprávou.


  • 0

#206 otecinternetu

otecinternetu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 22 únor 2023 - 16:44:37

Tak jsem pořídil v akci makroobjektiv k micro4/3 bezzrcadlovce a konečně jsem zkonstruoval celkem ultimátní skenovací rig na středoformát.

Časem jsem přišel na pár věcí:
1. Dedikovaný makroobjektiv je nutnost. Mezikroužky apod. jsou slepou uličkou (protože sférická rovina ostrosti)
2. Tethering k počítači je nedocenitelný. Člověk se pak nemusí hrbit nad displejem digitálu.
3. Automatický stitching v Lightroomu je taky velká pomoc. Prostě označíte vybrané dílčí fotky a lightroom je seskládá do výsledné fotky. To rapidně urychluje celý proces.

Ještě musím sehnat nějaký pořádný podsvětlovák (teď tam mám filmařský LED panel a mléčné sklo) a eventuálně reprodukční stojan a bude to dokonalé.

Výsledné rozlišení je dle chuti. Celý 6x6 čtverec lze vyfotit buď najednou nebo taky složit z třeba 8x8 matice dílčích fotek a pak není problém třeba 20000x20000 pixelů.

Celé monstrum tady: https://www.instagra...id=YmMyMTA2M2Y=
  • 2

#207 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 22 únor 2023 - 20:12:40

Tak jsem pořídil v akci makroobjektiv k micro4/3 bezzrcadlovce a konečně jsem zkonstruoval celkem ultimátní skenovací rig na středoformát.

Časem jsem přišel na pár věcí:
1. Dedikovaný makroobjektiv je nutnost. Mezikroužky apod. jsou slepou uličkou (protože sférická rovina ostrosti)
2. Tethering k počítači je nedocenitelný. Člověk se pak nemusí hrbit nad displejem digitálu.
3. Automatický stitching v Lightroomu je taky velká pomoc. Prostě označíte vybrané dílčí fotky a lightroom je seskládá do výsledné fotky. To rapidně urychluje celý proces.

Ještě musím sehnat nějaký pořádný podsvětlovák (teď tam mám filmařský LED panel a mléčné sklo) a eventuálně reprodukční stojan a bude to dokonalé.

Výsledné rozlišení je dle chuti. Celý 6x6 čtverec lze vyfotit buď najednou nebo taky složit z třeba 8x8 matice dílčích fotek a pak není problém třeba 20000x20000 pixelů.

Celé monstrum tady: https://www.instagra...id=YmMyMTA2M2Y=

 

Ahoj, krásná práce!  :-P  :-P

 

Po dlouhém laborování s mezikroužky jsem přišel, tak nějak na to samé, bez makro to prostě nepůjde. Jaký jsi vzal objektiv?

 

Tethering je super, stejný poznatek.

 

Podsvětlený  panel jsem vyřešil stejně, přijde mi to fajn, za celkem solidní peníze, původně jsem si udělal krabičku s LED a poťák, ale svítilo to ne úplně konzistentně.

 

Jediné co jsem si udělal jinak, že jsem podložil negativ, aby byl cca 3 cm nad plochou, nepromítá se struktura ledek do fotky.


  • 0

#208 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 22 únor 2023 - 21:47:29

Makroobjektiv je fajn, bohužel to není úplně levná sranda. Já to prozatím vyřešil předsádkovou čočkou vlastní výroby. Ne, opravdu jsem nebrousil čočku, náhoda mi přihrála vhodný optický člen, který stačilo vlepit do kroužku od filtru. 

Je to pro kinofilm, tak nepotřebuju tak velké rozlišení, jako střední formát. 

Podsvícení je nejdůležitější, proto velké množství LED na ploše 10x10 cm a míchací komora se dvěma matnicemi za sebou. Zatím jenom bílé LED-ky pro diapozitivy a BW negativ. Barevný negativ bude potřebovat RGB světlo.

Na fotce je chladič s nalepeným LED-páskem CRI 95 . Napájení z laboratorního DC zdroje, takže LED-ky neblikají, jako obyčejné LED žárovky a světlo se dá regulovat.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#209 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 22 únor 2023 - 21:52:11

Malá hádanka: LED-ek je 120, ale drobnou fintou lze dosáhnout toho, že to funguje, jako by jich bylo 240.

Takže světlo je rovnoměrnější a zmenšují se nároky na difuzor a míchací komoru.

Přijde někdo na to, jak jsem to udělal ?

Přiložený soubor (y)


  • 0

#210 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 23 únor 2023 - 07:51:01

Tak jsem pořídil v akci makroobjektiv k micro4/3 bezzrcadlovce a konečně jsem zkonstruoval celkem ultimátní skenovací rig na středoformát.

Časem jsem přišel na pár věcí:
1. Dedikovaný makroobjektiv je nutnost. Mezikroužky apod. jsou slepou uličkou (protože sférická rovina ostrosti)
2. Tethering k počítači je nedocenitelný. Člověk se pak nemusí hrbit nad displejem digitálu.
3. Automatický stitching v Lightroomu je taky velká pomoc. Prostě označíte vybrané dílčí fotky a lightroom je seskládá do výsledné fotky. To rapidně urychluje celý proces.

Ještě musím sehnat nějaký pořádný podsvětlovák (teď tam mám filmařský LED panel a mléčné sklo) a eventuálně reprodukční stojan a bude to dokonalé.

Výsledné rozlišení je dle chuti. Celý 6x6 čtverec lze vyfotit buď najednou nebo taky složit z třeba 8x8 matice dílčích fotek a pak není problém třeba 20000x20000 pixelů.

Celé monstrum tady: https://www.instagra...id=YmMyMTA2M2Y=

Vypada to zajimave, jake to ma vyhody (pominu-li moznost skenovat vetsi format, nez 6x9), proti skeneru na film?


  • 0

#211 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 23 únor 2023 - 10:52:29

Tak jsem pořídil v akci makroobjektiv k micro4/3 bezzrcadlovce a konečně jsem zkonstruoval celkem ultimátní skenovací rig na středoformát.

Časem jsem přišel na pár věcí:
1. Dedikovaný makroobjektiv je nutnost. Mezikroužky apod. jsou slepou uličkou (protože sférická rovina ostrosti)
2. Tethering k počítači je nedocenitelný. Člověk se pak nemusí hrbit nad displejem digitálu.
3. Automatický stitching v Lightroomu je taky velká pomoc. Prostě označíte vybrané dílčí fotky a lightroom je seskládá do výsledné fotky. To rapidně urychluje celý proces.

Ještě musím sehnat nějaký pořádný podsvětlovák (teď tam mám filmařský LED panel a mléčné sklo) a eventuálně reprodukční stojan a bude to dokonalé.

Výsledné rozlišení je dle chuti. Celý 6x6 čtverec lze vyfotit buď najednou nebo taky složit z třeba 8x8 matice dílčích fotek a pak není problém třeba 20000x20000 pixelů.

Celé monstrum tady: https://www.instagra...id=YmMyMTA2M2Y=

Vypadá to dobře! Jenom v případě Olympus m43 foťáku by podle mě bylo jednodušší namísto stitchingu využít HighRes režim.


  • 0

#212 otecinternetu

otecinternetu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 23 únor 2023 - 11:52:43

Po dlouhém laborování s mezikroužky jsem přišel, tak nějak na to samé, bez makro to prostě nepůjde. Jaký jsi vzal objektiv?

 

Makroobjektiv je fajn, bohužel to není úplně levná sranda. 

 

Použil jsem Olympus M. Zuiko Digital ED 30mm/f3.5 se zvětšením 1,25x. Před Vánocemi byla nějaká OM Cashback akce, takže mě vyšel na krásných 5000 Kč. To už myslím jde, lepší cena než na ebay.

 

 

Vypada to zajimave, jake to ma vyhody (pominu-li moznost skenovat vetsi format, nez 6x9), proti skeneru na film?

 

  1. Především cena. Všechno vybavení už tak jako tak mám (bezzrcadlovka Panasonic, stativ, LED panel), takže jen těch 5 litrů za makroobjektiv a 69 Kč za tether kabel z IKEA.
  2. Výrazná časová úspora. Jeden svitek (12 snímků) mi zabere asi 20 minut. A mám rád černý rámeček okolo fotky, to s Epsonem V850 jen tak nejde (alespoň ne s defaultními rámečky). 
  3. Rozlišení. Díky stitchingu můžu rozlišení škálovat dle potřeby. Od rychlého náhledu celého políčka 3800x3800 pixelů až po složeninu třeba dvanácti snímků s rozlišením třeba 20 000 x 20 000 pixelů (to jsem ještě nezkoušel, neměl jsem potřebu, ale jde to).

Tady jedna ukázka výsledku (60MB jpg, Fomapan 400 / volaný v R09 1:25): https://we.tl/t-cSTolkNjxf


  • 0

#213 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 23 únor 2023 - 13:40:42

 

Po dlouhém laborování s mezikroužky jsem přišel, tak nějak na to samé, bez makro to prostě nepůjde. Jaký jsi vzal objektiv?

 

Makroobjektiv je fajn, bohužel to není úplně levná sranda. 

 

Použil jsem Olympus M. Zuiko Digital ED 30mm/f3.5 se zvětšením 1,25x. Před Vánocemi byla nějaká OM Cashback akce, takže mě vyšel na krásných 5000 Kč. To už myslím jde, lepší cena než na ebay.

 

 

Vypada to zajimave, jake to ma vyhody (pominu-li moznost skenovat vetsi format, nez 6x9), proti skeneru na film?

 

  1. Především cena. Všechno vybavení už tak jako tak mám (bezzrcadlovka Panasonic, stativ, LED panel), takže jen těch 5 litrů za makroobjektiv a 69 Kč za tether kabel z IKEA.
  2. Výrazná časová úspora. Jeden svitek (12 snímků) mi zabere asi 20 minut. A mám rád černý rámeček okolo fotky, to s Epsonem V850 jen tak nejde (alespoň ne s defaultními rámečky). 
  3. Rozlišení. Díky stitchingu můžu rozlišení škálovat dle potřeby. Od rychlého náhledu celého políčka 3800x3800 pixelů až po složeninu třeba dvanácti snímků s rozlišením třeba 20 000 x 20 000 pixelů (to jsem ještě nezkoušel, neměl jsem potřebu, ale jde to).

Tady jedna ukázka výsledku (60MB jpg, Fomapan 400 / volaný v R09 1:25): https://we.tl/t-cSTolkNjxf

 

 

 

Volové, hlavně ať si to nepřečte pan Kurach, to byste dostali čočku.  :mad:  :-P  :-P

 

Pěkný negativ, s mezikroužky nedosáhnu takové kvality a bude se s tím pracovat o hodně rychleji, stejně tak se scanerem to jde hodně pomalu, i když s tím mám jen krátkou zkušenost.

 

Mimochodem, nechal jsem si kdysi naskenovat 6x6 negativy na profi scanneru Imacon, to bylo hodně dobré, ale cena za jedno políčko byla zdrcující.  :shock:

 


  • 0

#214 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 23 únor 2023 - 18:37:08

Tady jedna ukázka výsledku (60MB jpg, Fomapan 400 / volaný v R09 1:25): https://we.tl/t-cSTolkNjxf

 

Pěkné, jen levá strana se vám kácí. Možná nemáte ten fotostolek úplně rovnoběžný vůči fotoaparátu?

Já také přefocuji podobným udělátkem, vyrobeným ze zvětšováku - na "zdvižně" mám přidělaný foťák. Vyrobil jsem si prosvětlovač s RGB LED diodami, které mají samostatně řiditelnou intenzitu (pro potřeby přefocování barevných diapozitivů). Na přiložené fotce mám na prosvětlovači položený ještě rámeček na kinofilmy ze zvětšováku. Svitkové filmy pak pokládám přímo na to mléčné plexi a zatěžuji sklíčkem, podobně jako vy.

 

Kvituji nutnost mít makroobjektiv, pro dosažení optimální ostrosti. Pokud člověk makroobjektiv nemá, z běžně dostupných objektivů mi fungoval s mezikroužky relativně nejlépe Helios. Zdá se, že objektivy jednodušší konstrukce jsou v tomhle lepší, než ty mnohačočkové (v oblasti objektivů pro běžné použití). Dobře by mohly fungovat lepší zvětšovákové objektivy, protože ty jsou navrhované na blízké rovinné předlohy, ale to jsem nezkoušel. Vše samozřejmě se zacloněním na optimální clonu, většinou 8.

 

Nevýhodou těch udělátek je právě dosažení rovnoběžnosti - řeším to tak, že foťákem sjedu až na plochu prosvětlovače a foťák zafixuji tak, aby obruba objektivu dosedala celou plochou na plochu prosvětlovače. Pak vyjedu nahoru a mám to pak přijatelně rovnoběžné. Člověk to ale musí průběžně kontrolovat, protože do foťáku občas drbnu a ten se může vyosit. A ten tethering si tam asi taky zařídím, protože nad tím musím stát nahnutý, je to hrozně nepohodlné a unavující.

 

Černobílé negativy mi z toho vycházejí krásně, jen při konverzi na černobílou z toho vyhazuji červený kanál, protože mi hrozně šumí. Mám postarší zrcadlovku Canon 500D, takže je možné, že novější foťáky to mají už lepší s tím šumem.

Osobně se nehoním za rozlišením, ono není kam, vzhledem k tomu, že pak už člověk skenuje jen zrno a dřív než začíná zrno, obvykle končí obrazová ostrost, která je na negativu zaznamenaná. Kinofilm přefocuji jedním snímkem, svitkový film pak vícesnímkově, ale jen v podélném směru.

 

Přiložený soubor  přefocovač.JPG   102,07K   6 Počet stažení


  • 2

#215 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 25 únor 2023 - 00:59:20

 

Tady jedna ukázka výsledku (60MB jpg, Fomapan 400 / volaný v R09 1:25): https://we.tl/t-cSTolkNjxf

 

Pěkné, jen levá strana se vám kácí. Možná nemáte ten fotostolek úplně rovnoběžný vůči fotoaparátu?

Já také přefocuji podobným udělátkem, vyrobeným ze zvětšováku - na "zdvižně" mám přidělaný foťák. Vyrobil jsem si prosvětlovač s RGB LED diodami, které mají samostatně řiditelnou intenzitu (pro potřeby přefocování barevných diapozitivů). Na přiložené fotce mám na prosvětlovači položený ještě rámeček na kinofilmy ze zvětšováku. Svitkové filmy pak pokládám přímo na to mléčné plexi a zatěžuji sklíčkem, podobně jako vy.

 

Kvituji nutnost mít makroobjektiv, pro dosažení optimální ostrosti. Pokud člověk makroobjektiv nemá, z běžně dostupných objektivů mi fungoval s mezikroužky relativně nejlépe Helios. Zdá se, že objektivy jednodušší konstrukce jsou v tomhle lepší, než ty mnohačočkové (v oblasti objektivů pro běžné použití). Dobře by mohly fungovat lepší zvětšovákové objektivy, protože ty jsou navrhované na blízké rovinné předlohy, ale to jsem nezkoušel. Vše samozřejmě se zacloněním na optimální clonu, většinou 8.

 

Nevýhodou těch udělátek je právě dosažení rovnoběžnosti - řeším to tak, že foťákem sjedu až na plochu prosvětlovače a foťák zafixuji tak, aby obruba objektivu dosedala celou plochou na plochu prosvětlovače. Pak vyjedu nahoru a mám to pak přijatelně rovnoběžné. Člověk to ale musí průběžně kontrolovat, protože do foťáku občas drbnu a ten se může vyosit. A ten tethering si tam asi taky zařídím, protože nad tím musím stát nahnutý, je to hrozně nepohodlné a unavující.

 

Černobílé negativy mi z toho vycházejí krásně, jen při konverzi na černobílou z toho vyhazuji červený kanál, protože mi hrozně šumí. Mám postarší zrcadlovku Canon 500D, takže je možné, že novější foťáky to mají už lepší s tím šumem.

Osobně se nehoním za rozlišením, ono není kam, vzhledem k tomu, že pak už člověk skenuje jen zrno a dřív než začíná zrno, obvykle končí obrazová ostrost, která je na negativu zaznamenaná. Kinofilm přefocuji jedním snímkem, svitkový film pak vícesnímkově, ale jen v podélném směru.

 

attachicon.gifpřefocovač.JPG

 

 

Nápodobně. pentax k5 s tamronem 90 nemaj chybu. diáky taky svítím deskou a čb kondenzorem


  • 0

#216 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 25 únor 2023 - 01:08:03

 

 

Tady jedna ukázka výsledku (60MB jpg, Fomapan 400 / volaný v R09 1:25): https://we.tl/t-cSTolkNjxf

 

Pěkné, jen levá strana se vám kácí. Možná nemáte ten fotostolek úplně rovnoběžný vůči fotoaparátu?

Já také přefocuji podobným udělátkem, vyrobeným ze zvětšováku - na "zdvižně" mám přidělaný foťák. Vyrobil jsem si prosvětlovač s RGB LED diodami, které mají samostatně řiditelnou intenzitu (pro potřeby přefocování barevných diapozitivů). Na přiložené fotce mám na prosvětlovači položený ještě rámeček na kinofilmy ze zvětšováku. Svitkové filmy pak pokládám přímo na to mléčné plexi a zatěžuji sklíčkem, podobně jako vy.

 

Kvituji nutnost mít makroobjektiv, pro dosažení optimální ostrosti. Pokud člověk makroobjektiv nemá, z běžně dostupných objektivů mi fungoval s mezikroužky relativně nejlépe Helios. Zdá se, že objektivy jednodušší konstrukce jsou v tomhle lepší, než ty mnohačočkové (v oblasti objektivů pro běžné použití). Dobře by mohly fungovat lepší zvětšovákové objektivy, protože ty jsou navrhované na blízké rovinné předlohy, ale to jsem nezkoušel. Vše samozřejmě se zacloněním na optimální clonu, většinou 8.

 

Nevýhodou těch udělátek je právě dosažení rovnoběžnosti - řeším to tak, že foťákem sjedu až na plochu prosvětlovače a foťák zafixuji tak, aby obruba objektivu dosedala celou plochou na plochu prosvětlovače. Pak vyjedu nahoru a mám to pak přijatelně rovnoběžné. Člověk to ale musí průběžně kontrolovat, protože do foťáku občas drbnu a ten se může vyosit. A ten tethering si tam asi taky zařídím, protože nad tím musím stát nahnutý, je to hrozně nepohodlné a unavující.

 

Černobílé negativy mi z toho vycházejí krásně, jen při konverzi na černobílou z toho vyhazuji červený kanál, protože mi hrozně šumí. Mám postarší zrcadlovku Canon 500D, takže je možné, že novější foťáky to mají už lepší s tím šumem.

Osobně se nehoním za rozlišením, ono není kam, vzhledem k tomu, že pak už člověk skenuje jen zrno a dřív než začíná zrno, obvykle končí obrazová ostrost, která je na negativu zaznamenaná. Kinofilm přefocuji jedním snímkem, svitkový film pak vícesnímkově, ale jen v podélném směru.

 

attachicon.gifpřefocovač.JPG

 

 

Nápodobně. pentax k5 s tamronem 90 nemaj chybu. diáky taky svítím deskou a čb kondenzorem

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#217 Venos

Venos

    Nováček

  • Předplatitel
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationUherský Brod
Reputace: 0

Publikováno 9 duben 2024 - 15:45:41

Rád bych se vás zeptal na názor na skener Canon canoscan 9950f. Podle toho co se tu psalo jsem tak nějak usoudil že by nemusel být úplně špatný. Chtěl bych to na sken negativu 35mm s tím že bych sem tam něco pak vytiskl na max A4. 

Co myslíte? 


  • 0

#218 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 213 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 9 duben 2024 - 17:14:05

Ahoj, 9950 je skôr vhodnejší pre skenovanie stredo-  a veľkoformátových fotografii vďaka jeho veľkej presvetľovacej jednotke; na kino sa moc nehodí, má na to príliš nízke efektívne rozlíšenie (1600 DPI podľa https://www.filmscan...oScan9950F.html). Pri štandardnej 300 PPI tlači to vystačí len na výtlačky o šírke 8cm. Samozrejme by sa to asi dalo natiahnuť aj na vyšší formát, hlavne po nejakom čarovaní v editore, ale na A4 by si s výsledkami najskôr spokojný nebol.


  • 0

#219 Venos

Venos

    Nováček

  • Předplatitel
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationUherský Brod
Reputace: 0

Publikováno 9 duben 2024 - 17:54:04

Halka, on 09 Apr 2024 - 18:14, said:

Ahoj, 9950 je skôr vhodnejší pre skenovanie stredo- a veľkoformátových fotografii vďaka jeho veľkej presvetľovacej jednotke; na kino sa moc nehodí, má na to príliš nízke efektívne rozlíšenie (1600 DPI podľa https://www.filmscan...oScan9950F.html). Pri štandardnej 300 PPI tlači to vystačí len na výtlačky o šírke 8cm. Samozrejme by sa to asi dalo natiahnuť aj na vyšší formát, hlavne po nejakom čarovaní v editore, ale na A4 by si s výsledkami najskôr spokojný nebol.

Chápu, díky za odpověď. Teď ale asi budu potřebovat vysvětlit jak to s tím rozlišením vlastně je. V popisu na fotoaparat cz píšou optické rozlišení 4800x9600 hned pod tím je volitelné rozlišení 25-19600. A teď babo raď. Co to znamená, jak zjistit efektivní rozlišení a proč jsou v tom takové rozdíly?
  • 0

#220 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 9 duben 2024 - 21:41:09

Moje zkušenost je, že pokud má být na kinofilm skener a ne přefocování digitálním fotoaparátem, tak to chce skener specificky filmový, na 35mm dělaný, a kvalitní. Pak to smysl má. Hlavně u barvy nebo čb focené na Ilford XP2, kde se využije infra kanál a automatická retuš, mi to přijde pohodlnější než přefocování, u kterého bych chtěl mít stejně dobrý výsledek. Dobré skenery z dobře vyfoceného a vyvolaného jemnozrnného kinofilmu dostanou něco kolem 40Mpx reálného rozlišení (pokud to tam je, s běžnou optikou to tam spíše není).

 

Moc to už nesleduji, ale ještě nedávno platilo, bohužel, že nové skenery nedosahují kvalit starých Nikonů a Minolt nejvyšší řady.

Jak je to s tím deklarovaným rozlišením vs. realita je vidět v testech zde: https://www.filmscan...stberichte.html


  • 0

#221 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 12 duben 2024 - 15:07:21

 

Halka, on 09 Apr 2024 - 18:14, said:

Ahoj, 9950 je skôr vhodnejší pre skenovanie stredo- a veľkoformátových fotografii vďaka jeho veľkej presvetľovacej jednotke; na kino sa moc nehodí, má na to príliš nízke efektívne rozlíšenie (1600 DPI podľa https://www.filmscan...oScan9950F.html). Pri štandardnej 300 PPI tlači to vystačí len na výtlačky o šírke 8cm. Samozrejme by sa to asi dalo natiahnuť aj na vyšší formát, hlavne po nejakom čarovaní v editore, ale na A4 by si s výsledkami najskôr spokojný nebol.

Chápu, díky za odpověď. Teď ale asi budu potřebovat vysvětlit jak to s tím rozlišením vlastně je. V popisu na fotoaparat cz píšou optické rozlišení 4800x9600 hned pod tím je volitelné rozlišení 25-19600. A teď babo raď. Co to znamená, jak zjistit efektivní rozlišení a proč jsou v tom takové rozdíly?

 

Skus to napisat nez diakritiky, mozno tomu bude rozumiet :)


  • 0

#222 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 12 duben 2024 - 15:20:32

Moje zkušenost je, že pokud má být na kinofilm skener a ne přefocování digitálním fotoaparátem, tak to chce skener specificky filmový, na 35mm dělaný, a kvalitní. Pak to smysl má. Hlavně u barvy nebo čb focené na Ilford XP2, kde se využije infra kanál a automatická retuš, mi to přijde pohodlnější než přefocování, u kterého bych chtěl mít stejně dobrý výsledek. Dobré skenery z dobře vyfoceného a vyvolaného jemnozrnného kinofilmu dostanou něco kolem 40Mpx reálného rozlišení (pokud to tam je, s běžnou optikou to tam spíše není).

 

Moc to už nesleduji, ale ještě nedávno platilo, bohužel, že nové skenery nedosahují kvalit starých Nikonů a Minolt nejvyšší řady.

Jak je to s tím deklarovaným rozlišením vs. realita je vidět v testech zde: https://www.filmscan...stberichte.html

Dedikovany filmovy skener je asi to najlepsie na skonovanie filmov.
Teraz ale ide o to, ze drviva vacsina tych spickovych skenerov je urcena na skenovanie inverznych filmov. Negativ iba ztazka.
Dalej si treba uvedomit, ze na CB filmy nejde pouzit system ICE (zistovanie necistot a skrabancov na povrchu filmu cez IR kanal). IR kanal predpokada, ze povrch nebude polarizovat. Stribero polarizuje tak, ze snimac vnima cely povrch ako miliony malych zrniek prachu a nevie sa s tym korektne vysporiadat.
DIA/ inverzny film sa skenuje pod usmernenym tokom svetla. negativ sa skenuje pod dofuznym svetlom. U inverznych filmov sa ocakava rozsah denzit v rozsahu za 5D. Negativ nieco malo cez 2D. Negativ je maskovany, inverzny film je nemaskovany. Negativ sa musi previest na pozitiv, inverzny film sa zase musi prevuiest do tlacitelnej podby .... Kazdy z tych skenerov sa musi vysporiadat z mnozstvom odlisnych uloh. Preto je to tak, ze Mininy a Minolty sa z historickych dovodov specializuju na inverzne filmy a na negativne filmy sa specializuju - Kodak, Fuji, Gretag ... vacsinou su to zariadenia mimoriadne drahe a mieria do profsionanych laboratorii.
Oazka rozlisenia. Z praxe viem, ze pre dobru foografiu staci 8 000 000 bodov. Ostrych bodov. Z toho ide urobit fotografiu A4. Ostru fotografiu A4. Ta sa d apozorovat dobre vo vzdialenosti natiahnutych ruk. Ked fotografia vyhovie na tieo podmienky, ptom z nej ide pri zachovani uhloveho rozlisenia az billboard. Ostry billboard. Nejake chimericke rozlisenia milion krat milion bodoch nie su na miste. Ak chces, prosim, ale prispevok k dokonalosti je to uz iba velmi maly.
 


  • 0

#223 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 12 duben 2024 - 23:17:30

S tím rozlišením víceméně souhlasím (A4 bez okrajů na 300dpi je 8,7Mpx), ale šlo mi o to, kde je hranice, že skener opravdu dostane z filmu to, co na něm je.

 

Často chci třeba výřez, stejně jako pod zvětšovákem. A to z kinofilmu na 8MPx už pak tu kvalitní A4 nedostanu. Na jednu stranu většina mých běžných objektivů na Pentaxu horní hranice toho, co skener dokáže, nedosahuje. Ale na druhou stranu přesahují prakticky všechny schopnosti i dobrých amatérských plochých skenerů, ze kterých při výřezu z kinofilmu pěkné a ostré zrno, ani ten maximální detail, co pod zvětšovákem, nemívám. Chci při skenu dostat pěkných ostrých 24Mpx, zhruba. To je prostě moje zkušenost, že mé běžné Pentax objektivy to zaznamenají a můžu pak rozumně dotvářet kompozici. Při ručním zvětšování se taky kolikrát rozhodnu zvětšit si detail.

 

Ohledně ICE jsem psal, že to u čb využije leda u toho Ilfordu XP2, který se volá procesem C-41 a stříbro asi vůbec neobsahuje. S ICE každopádně funguje. Deklaruje to i výrobce a je to i má zkušenost. 

 

Pokud jde o ty negativy vs. pozitivy, je možné, že Minolta Multi Pro (středoformát i kinofilm), 5400 II (jen kinofilm) nebo Nikon 9000 aj. byly optimalizované pro pozitiv, ale spíš si to nemyslím. Pro pre-press, kde se vyžadoval striktně diapozitiv, se skenovalo přece ještě na jiných. Toto je myslím taková dobrá amatérská úroveň a i podle jejich původního sw soudím, že se hodně myslelo i na barevný negativ, nejen pozitiv.

 

Každopádně jsem chtěl říci, že až ze skenerů s touto kvalitou optiky, slušnými držáky filmu a autofocusem se zaostřením na zrno podle mě jde dostat veškerý detail, který na filmu je, což se může hodit. Přece jen i dosti průměrný objektiv v běžném aparátu dokáže zaznamenat na Fomapan 100 o dost více detailů než těch 8 mil. bodů. U horší třídy skenerů prostě nevidím ten přínos a pokud mi zrovna neleží na stole z jiného důvodu, nesháněl bych je, ale zaměřil bych se na přefocování i levným digi aparátem, hlavně s dobře nastaveným procesem.


  • 0

#224 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 12 duben 2024 - 23:25:30

 

 

Teraz ale ide o to, ze drviva vacsina tych spickovych skenerov je urcena na skenovanie inverznych filmov. Negativ iba ztazka.

 

V tomto se rozcházíme, moje zkušenost je, že i z těch opravdu špičkových (různé bubnové (tam nemám zkušenost osobní, ale výsledky jsem viděl), nebo Imacon Flextight X1) i z té dostupnější třídy, co uvádím výše, mám skeny negativů jak barevných, tak černobílých dobré a nejde to nijak těžko. Jistě je třeba si nastavit proces a u klasických emulzí se nevyhnu retušování, ale jinak v tom problém nevidím.


  • 0

#225 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -41

Publikováno 13 duben 2024 - 03:41:50

Tyhle skeny  klasickej proces nenahradí.To jste na tom tak špatně že nemůžete jít do komory :?:   :(Neschopnost a liknavost temnokomorníků volá do nebe 


  • -6

#226 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 172

Publikováno 13 duben 2024 - 09:50:04

ano, jsem na tom tak spatne/dobre

 

Tyhle skeny  klasickej proces nenahradí.To jste na tom tak špatně že nemůžete jít do komory :???::   :(Neschopnost a liknavost temnokomorníků volá do nebe 


  • 4

#227 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 13 duben 2024 - 15:10:11

Tyhle skeny  klasickej proces nenahradí.To jste na tom tak špatně že nemůžete jít do komory :???::   :(Neschopnost a liknavost temnokomorníků volá do nebe 

Do nebe volá tvoje neschopnost mlčet, když nemáš co říct. A celkově hovadismus projevu ve veřejném prostoru.


  • 5

#228 opematus

opematus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 56 příspěvků(y)
Reputace: -46

Publikováno 13 duben 2024 - 19:44:35

 

Tyhle skeny  klasickej proces nenahradí.To jste na tom tak špatně že nemůžete jít do komory icon_confused.gif:   :(Neschopnost a liknavost temnokomorníků volá do nebe 

Do nebe volá tvoje neschopnost mlčet, když nemáš co říct. A celkově hovadismus projevu ve veřejném prostoru.

 

A co jako měl říct, že má či nemá dedikovaný skener nebo dokonce (a to je již do nebe volající), že není dedikovaný temnokomorník?


  • 0

#229 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 185

Publikováno 13 duben 2024 - 22:57:31

Mámo
Táto
V komoře je myš
  • 0

#230 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -41

Publikováno 13 duben 2024 - 23:26:10

Má to tu skvělý hodnocení z 73 bodů během chvilky to klesne na -1.Někdo má strach z vyslovení vlastního názoru vracíme se zpět do totality.Je to jenom blbá reputace aspon se zasmějeme haha.


  • -2

#231 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 185

Publikováno 13 duben 2024 - 23:50:39

Jestli chceš podnítit ostatní k nějaké činnosti, je lepší být pozitivní, jít příkladem, napsat třeba jak sis to v komoře pěkně užil, ne nadávat těm, kdo zrovna dělají něco, co se ti nelíbí, anebo se o tom dokonce jen baví. Jsi bezdůvodně negativní a tak dostáváš záporné body, ne protože se někdo něčeho bojí.
  • 3

#232 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 058 příspěvků(y)
Reputace: 376

Publikováno 14 duben 2024 - 07:04:34

Ale houbeles totalita. Nikdo nikomu žádný názor nezakazuje, jenom využívá vlastního práva zaujmout k vyslovenému názoru názoru vlastní.
  • 6

#233 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -41

Publikováno 14 duben 2024 - 07:07:15

 Ten kdo to mínusuje chodil do zvláštní školy pak to chápu :grin:  :grin:  :lol:


  • -5

#234 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 250 příspěvků(y)
Reputace: 214

Publikováno 14 duben 2024 - 09:02:40

Na laborování se skanerem nevidím nic špatného. Hustoměru nemaje těžko a draze bych se dostával k exaktním číslům hustot negativů při mém koumání. Barevnou fotografii jsem nikdy nedělal...vyjma mých červených, ale rád si občas nějaký barevný film udělám a potom skenuji. Stejně tak i kontakt printy mi přijdou už zbytečně drahý špás. Takto mám vytvořené a hlavně zálohované katalogy, kde se velice snadno hledá to co bych si chtěl v komoře i po letech dát na papír. Krásnou neděli všem s okem u matnice přeji všem ;)
  • 1

#235 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -41

Publikováno 14 duben 2024 - 17:34:11

At se ozve te kdo mě sebral 73 bodů.Nebo je to na to nemá :!:  :sad: .Někdo si vytvoří profil Luboszzz a ten den předplatitel a začne mě minusovat slabomyslný ubožák.


  • -1

#236 opematus

opematus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 56 příspěvků(y)
Reputace: -46

Publikováno 14 duben 2024 - 18:06:11

Nějak moc to prožíváš. Koukni na mou reputaci, to tě zklidní a snad i potěší. Na mne prostě nemáš!


  • 0

#237 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -41

Publikováno 15 duben 2024 - 18:12:59

Jestli chceš podnítit ostatní k nějaké činnosti, je lepší být pozitivní, jít příkladem, napsat třeba jak sis to v komoře pěkně užil, ne nadávat těm, kdo zrovna dělají něco, co se ti nelíbí, anebo se o tom dokonce jen baví. Jsi bezdůvodně negativní a tak dostáváš záporné body, ne protože se někdo něčeho bojí.

To že si na chlapy tady nemusíš ventilovat.Pokud nikoho neobtěžuješ tak je to tvoje věc.


  • -12

#238 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 15 duben 2024 - 18:53:19

At se ozve te kdo mě sebral 73 bodů.Nebo je to na to nemá :!:  :sad: .Někdo si vytvoří profil Luboszzz a ten den předplatitel a začne mě minusovat slabomyslný ubožák.

Stále si pamatuju, to jsem tenkrát ještě moderoval, jak jsi se dostal už tehdy do mínusu za svoje hulvátství a přes noc ti naskákaly desítky hodnocení do plusu. Ze tří, čtyř zbrusu nových profilů, z jedné IP adresy...
 


  • 0

#239 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: -41

Publikováno 15 duben 2024 - 18:56:22

 

At se ozve te kdo mě sebral 73 bodů.Nebo je to na to nemá :!:  :sad: .Někdo si vytvoří profil Luboszzz a ten den předplatitel a začne mě minusovat slabomyslný ubožák.

Stále si pamatuju, to jsem tenkrát ještě moderoval, jak jsi se dostal už tehdy do mínusu za svoje hulvátství a přes noc ti naskákaly desítky hodnocení do plusu. Ze tří, čtyř zbrusu nových profilů, z jedné IP adresy...
 

 

A kolik si toho vyhulil?


  • -8

#240 opematus

opematus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 56 příspěvků(y)
Reputace: -46

Publikováno 15 duben 2024 - 20:14:13

 

 

At se ozve te kdo mě sebral 73 bodů.Nebo je to na to nemá icon_exclaim.gif  icon_sad.gif .Někdo si vytvoří profil Luboszzz a ten den předplatitel a začne mě minusovat slabomyslný ubožák.

Stále si pamatuju, to jsem tenkrát ještě moderoval, jak jsi se dostal už tehdy do mínusu za svoje hulvátství a přes noc ti naskákaly desítky hodnocení do plusu. Ze tří, čtyř zbrusu nových profilů, z jedné IP adresy...
 

 

A kolik si toho vyhulil?

 

Hoši, dejte si po čuni, řádně to zdokumentujte(fotečky) ať se můžeme zasmát vašemu infantilnímu chování. Tak například  členové ostravského fotoklubu se občas v hospodě poperou, údajně se část trhla, či dokonce fotoklub rozpadl. Mám to neověřené, některé členy znám, vůbec bych se tomu nedivil.

A hlavně nezapomeňte temnokomorničit, nemachrujte a vůbec se chovejte mravně tak aby se za vás nemusely stydět vnoučata.


  • 0

#241 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 451 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 185

Publikováno 15 duben 2024 - 20:51:16

Jestli chceš podnítit ostatní k nějaké činnosti, je lepší být pozitivní, jít příkladem, napsat třeba jak sis to v komoře pěkně užil, ne nadávat těm, kdo zrovna dělají něco, co se ti nelíbí, anebo se o tom dokonce jen baví. Jsi bezdůvodně negativní a tak dostáváš záporné body, ne protože se někdo něčeho bojí.

To že si na chlapy tady nemusíš ventilovat.Pokud nikoho neobtěžuješ tak je to tvoje věc.

To není homosexualita, Luboši, to je pouhá slušnost. Možná si myslíš, že je to totéž, ale není, jak se můžeš přesvědčit například ve Slovníku českých synonym, nebo v Českém slovníku věcném a synonymickém. A nejenže to není totéž, ani jedno nezpůsobuje druhé - tak už se nemusíš bát být slušný, s tvojí heterosexuální orientací to nic neudělá! Jdi do toho, Luboši! Buď slušný!
  • 8

#242 opematus

opematus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 56 příspěvků(y)
Reputace: -46

Publikováno 15 duben 2024 - 21:40:57

Máme tomu rozumět tak, že když budeme slušní, staneme se homosexuály???


  • -2

#243 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 16 duben 2024 - 07:37:41

Máme tomu rozumět tak, že když budeme slušní, staneme se homosexuály???

To jen zpočátku. Když budeme slušnější čím dál tím víc, můžeme to dotáhnout až na homosexuální satanisty Joa Bidena.


  • 0

#244 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 16 duben 2024 - 07:44:52

Taz by tu uz mohol zakrocit, aby sa tema vratila spat k scanovaniu


  • 1

#245 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 437 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 16 duben 2024 - 08:19:59

Před 7 lety jsem se vrátil zpět k focení na čb negativy. V současné době už prakticky vůbec nefotím na digitální zrcadlovku, mobilní cvaky dělám, asi jako každý.

Když jsem se vracel zpět k negativu, tak jsem neměl temnou komoru, ani jsem neznal fotografy, kteří by fotili na negativ. 

Sehnal jsem si plastimatku a začal si čb negativy vyvolávat sám. V této fázi jsem neměl zvětšovák, nově zrekonstruovaná koupelka bez vany a prostě nebyla šance doma zvětšovat. Jedinou cestou byl sken pro hybridní proces.

Nicméně v těch (nových) počátcích jsem narazil na online komunitu analogových fotografů, na temnou komoru (.cz) a potkal jsem pár fotografů. Po nějaké době jsem našel sdílenou temnou komoru v Ostravě a začal jsem zvětšovat při červeném světle.

Co chci říct:

a) kdybych neměl tu tranzitní periodu, kdy jediný výstup z negativu byl přes skener, tak bych se vůbec nedostal do komory,

B) část lidí se do vlastní nebo sdílené komory nedostane a pracují fakt pouze hybridní cestou - buďme rádi za ně, zvyšují poptávku po negativech a návazných službách (pořád říkám, že největší problém budou papíry),

c) skenuji pořád - jednak si dělám (podobně jako MIC) contact sheety ze skenů (čas, náklady, vzácný materiál),

d) panoramata focená na formát 6x17 - dělám si kontakty, ale protože nemám VF zvětšovák (ani mi do mé komůrky nevleze) a prozatím k němu nemám přístup (ale rýsuje se na lepší časy), tak si sem tam nechám udělat v labu fotografii na papír touto cestou,

e) díky skenům můžu část své tvorby prezentovat online a být v kontaktu s podobně nadšenými fotografy z celého světa (část z nich, stejně jako já, zvětšuje fotografie mokrou cestou v temné komoře),

f) dokonce jsem se mohl se skeny ze svých čb negativů zúčastnit některých mezinárodních přehlídek a kupodivu jsem i nějak uspěl, 

g) tvrdošíjně říkat, že jediná správná cesta pro analogovou fotografii je komplet bez počítače je osobní názor, ale ne absolutní pravda,

 

No a nakonec - buranství a primitivismus v jakékoliv oblasti lidské činnosti je prostě jen opruz a kazí náladu.


  • 20

#246 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 058 příspěvků(y)
Reputace: 376

Publikováno 16 duben 2024 - 11:17:21

Amen.
  • 0

#247 lubo

lubo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
  • LocationSoľ
Reputace: 4

Publikováno 16 duben 2024 - 14:28:36

g) tvrdošíjně říkat, že jediná správná cesta pro analogovou fotografii je komplet bez počítače je osobní názor, ale ne absolutní pravda,

 

Áno,ale niekde sa stratila podstata.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:digitalizace, sken, negativ, skener

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních