Přejít na obsah


Fotka

LED "hlava" do zvetsovaku


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
245 odpovědí na toto téma

#101 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 21 prosinec 2019 - 19:08:58

Což to měřit spotmetrem jako odraz od šedé destičky? 


  • 0

#102 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 21 prosinec 2019 - 19:12:24

Tož ja zas namířil TSL235+uíno UNO přímo na objektiv, naprosto bez podkladu a odkladu a naměřil to samé , co nějaký Gosen, který je sice velký a drahý fešák, ale je mi ůplně na prd, páč na něco takového nemám, z důvodů nadužívání fermentovaných nápojů.
  • 1

#103 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 prosinec 2019 - 08:22:37

Když jsem kdysi pořizoval prohlížeč RTG snímků, bylo mi divné, že dvě zářivky nasvítí celou plochu pravidelně. Pod plexisklo byl vložený tiskový rastr... Jak ho ale vyrobit, to nevím.
  • 0

#104 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 22 prosinec 2019 - 09:40:17

Když jsem kdysi pořizoval prohlížeč RTG snímků, bylo mi divné, že dvě zářivky nasvítí celou plochu pravidelně. Pod plexisklo byl vložený tiskový rastr... Jak ho ale vyrobit, to nevím.

Pentaxisto, vidím, že nás zaměstnává stejný problém, i když si myslím, že ne zas tak velký. 

Zkoušel jsem vyrobit se stávající hlavou fotku a úbytek světla do stran zas tolik znát není. Ale co bychom si my perfekcionalisté nepohráli, že?

Mrkněte se na přiložené video. Myslím, že něco podobného, o čem píšete je v těchto monitorech. Stačilo by zajít si do některého sběrného dvora. 

Já to určitě učiním, už jen ze zvědavosti. :-)

 

https://www.youtube....h?v=rKxaK5mv3js


  • 0

#105 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 22 prosinec 2019 - 11:15:22

Ja to meril Sekonic a TSL2591. U ledkove hlavy je pokryti vyrazne lepsi nez s michaci komorou a hlavou Meopta3. Ale ve vysledku to ani na Meopta videt neni. Nesouhlasim, ze preskupeni ledek nepomuze. Pomuze a dost! I barva a velikost komory se na tom taky podepise. Diky velkemu vyzarovacimu uhlu LED (120 stupnu) se to tam pekne "rozsmelcuje" a kdyz se osadi led do rohu, tak to paradne pokryje celou plochu. U Meopta je to horsi i porsto, ze to maji jeste korigovano difuzorem.


  • 0

#106 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 22 prosinec 2019 - 11:40:03

Ja to meril Sekonic a TSL2591. U ledkove hlavy je pokryti vyrazne lepsi nez s michaci komorou a hlavou Meopta3. Ale ve vysledku to ani na Meopta videt neni. Nesouhlasim, ze preskupeni ledek nepomuze. Pomuze a dost! I barva a velikost komory se na tom taky podepise. Diky velkemu vyzarovacimu uhlu LED (120 stupnu) se to tam pekne "rozsmelcuje" a kdyz se osadi led do rohu, tak to paradne pokryje celou plochu. U Meopta je to horsi i porsto, ze to maji jeste korigovano difuzorem.

Já to mohu potvrdit. Trochu jsem si s hlavou hrál a horní panel s diodami jsem od těla šachty odšrouboval, takže jsem ho mohl horizontálně volně posouvat. Když jsem panel posunul tak, že diody byly na jedné straně těsně u stěny šachty, stín na opačné straně promítnutého okna zmizel. Dokonce si myslím, že by ve středu panelu nemusely být diody žádné a stačilo by je rozmístit jen po krajích šachty. Pro formát negativu 4" x 5" jsou podmínky konstrukce šachty zřejmě ještě náročnější, než u menšího formátu. 

 

P.S.

Jak jsem se v některém předchozím příspěvku vyjadřoval, že vložím do řetězce diod větší odpor, tak jste mě zřejmě špatně pochopil a oponoval jste mi, že u proudového zdroje to nejde. U mého kusu ale nemám pro napájení zdroj s konstantním proudem, ale diody napájím přímo ze sítě jen přes můstkový usměrňovač a vložený sériový odpor, který proud omezuje na potřebnou velikost. Vím, že je takto zbytečně malá účinnost, ale pro mne to byl při použití těchto diod nejjednodušší způsob, jak je napájet. Jen jsem musel zvýšit izolaci panelu, abych se v konečné fázi nerozsvítil i já. 


  • 0

#107 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 22 prosinec 2019 - 11:49:35

Ještě doplním, že šest těchto diod zapojených do serie má na sobě úbytek napětí asi 200 V, takže potřebný vřazený sériový odpor zas tak moc netopí. 


  • 0

#108 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 22 prosinec 2019 - 14:30:31

Takto to dopadlo s nevhodným rozmístění ledek.

 

Přiložený soubor (y)


  • 1

#109 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 22 prosinec 2019 - 16:02:54

Ahoj Popmare,

LEDhlava s řízením se Ti povedla, pěkná práce! Zřejmě se do něčeho podobného taky pustím, ty LEDdrivery jsou okouzlující. Právě potřeba proudových zdrojů mě před lety  odradila, vycházelo mi z toho buď topení, nebo šílená složitost. A taky kdosi tvrdil, že papírům nedělá pulsní světlo dobře, to se naštěstí nepotvrdilo.

Mám dva dotazy: Na jaké frekvenci Ti jede PWM, nebo je to v rozsahu driveru 0,1 - 1 KHz jedno? A ty chladicí plošňáčky pod LED jsou konfekce, nebo ořezané šestihrané sokly ?


  • 0

#110 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 22 prosinec 2019 - 16:48:11

Ahoj Popmare,

LEDhlava s řízením se Ti povedla, pěkná práce! Zřejmě se do něčeho podobného taky pustím, ty LEDdrivery jsou okouzlující. Právě potřeba proudových zdrojů mě před lety  odradila, vycházelo mi z toho buď topení, nebo šílená složitost. A taky kdosi tvrdil, že papírům nedělá pulsní světlo dobře, to se naštěstí nepotvrdilo.

Mám dva dotazy: Na jaké frekvenci Ti jede PWM, nebo je to v rozsahu driveru 0,1 - 1 KHz jedno? A ty chladicí plošňáčky pod LED jsou konfekce, nebo ořezané šestihrané sokly ?

Frekvence je tusim 244Hz. To je tim, ze mam PWM vystupy prepnute na 16bit. V 8bit. rozliseni byly moc velke skoky u nizkeho jasu. 16bit ma rozsah hodnot 0-65535, coz by bylo na pos**ni, takze mam puvodni rozsah 0-255, ale je pouzite 16bit rozliseni. Linearizacni funkce kazdemu cislu 0-255 prirazuje hodnotu v 16bit a tu posila do driveru.

 

Plosnaky jsem koupil na ebay a rozstrihal na potrebne kousky:

https://www.ebay.com...353.m2749.l2649


  • 1

#111 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 22 prosinec 2019 - 16:52:15

Ještě doplním, že šest těchto diod zapojených do serie má na sobě úbytek napětí asi 200 V, takže potřebný vřazený sériový odpor zas tak moc netopí. 

Brrrr, s timhle napetim bych delat nechtel. S tema 1W ledkama to bude lepsi porizeni. A ano, puvodne jsem mel diody jen v rozich a stacilo to co do pokryti, potreboval jsem vsak jeste jednu kvuli intezite a tak je uprostred. Komora se ale bezvadne postara o to, aby to svitilo kompaktne. 


  • 0

#112 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 22 prosinec 2019 - 18:45:53

Dík za odpověď!


  • 0

#113 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 23 prosinec 2019 - 08:44:30

 

Ještě doplním, že šest těchto diod zapojených do serie má na sobě úbytek napětí asi 200 V, takže potřebný vřazený sériový odpor zas tak moc netopí. 

Brrrr, s timhle napetim bych delat nechtel. S tema 1W ledkama to bude lepsi porizeni. A ano, puvodne jsem mel diody jen v rozich a stacilo to co do pokryti, potreboval jsem vsak jeste jednu kvuli intezite a tak je uprostred. Komora se ale bezvadne postara o to, aby to svitilo kompaktne. 

 

Už se na tom pracuje. :-)


  • 0

#114 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 24 prosinec 2019 - 21:58:06

Tak snad už opravdu poslední předělávka. Zdá se, že toto rozprostření diod pomohlo. Příště snad leda na barevné diody. :smile:

Použito 24 jednovatových diod. Zdroj konstantního proudu 350 mA. Diody jsou ve dvou řadách po dvanácti diodách. Praktické zkoušky zítra, ale zdá se na první pohled, že výkonově poloviční proud diody dostatečně stačí.

Diody mám chlazeny oboustranným tišťákem. Těch 0,5 W na diodu není snad zas tak moc ani při tomto ošizeném chlazení. 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#115 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 25 prosinec 2019 - 09:01:55

Tak snad už opravdu poslední předělávka. Zdá se, že toto rozprostření diod pomohlo. Příště snad leda na barevné diody. :smile:

Použito 24 jednovatových diod. Zdroj konstantního proudu 350 mA. Diody jsou ve dvou řadách po dvanácti diodách. Praktické zkoušky zítra, ale zdá se na první pohled, že výkonově poloviční proud diody dostatečně stačí.

Diody mám chlazeny oboustranným tišťákem. Těch 0,5 W na diodu není snad zas tak moc ani při tomto ošizeném chlazení. 

Parada, rozmisteni vypada skvele. Co je to za tistak? To jsou tedy dve paralelni vetve? Jak jsem psal, polovicni proud neznamena zdaleka polovicni jas, aspon budou mit vetsi ucinnost. Kdo vi, jestli je jeste nebude treba brzdit.


  • 0

#116 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 25 prosinec 2019 - 09:20:37

Popmar:

Tišťák jsem si upatlal sám.

 

Už to takto nechám, jsem teď spokojen, ale kdybych vyráběl tuto hlavu ještě jednou, určitě bych už nešetřil její velikostí. Úplné kraje hlavy se ani tímto rozmístěním diod už ukočírovat nenechají. Naštěstí jsou ale v mém případě mimo pole 4 x 5 palců. Jsou to všechno draze nabyté zkušenosti a nebýt rad, které jsem dostal zde, potýkal bych se s hlavou dál. 

Jen pro zajímavost, můj první pokus o tuto hlavu skončil úplnou katastrofou. Diody jsem totiž umístil převážně do středu pole a šachtu vyrobil na těsno. Měla vnitřní rozměry negativu. Jak to skončilo asi dál psát nemusím. :-)

Hezký den! J.


  • 0

#117 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 25 prosinec 2019 - 10:28:57

Popmar:

Tišťák jsem si upatlal sám.

 

Už to takto nechám, jsem teď spokojen, ale kdybych vyráběl tuto hlavu ještě jednou, určitě bych už nešetřil její velikostí. Úplné kraje hlavy se ani tímto rozmístěním diod už ukočírovat nenechají. Naštěstí jsou ale v mém případě mimo pole 4 x 5 palců. Jsou to všechno draze nabyté zkušenosti a nebýt rad, které jsem dostal zde, potýkal bych se s hlavou dál. 

Jen pro zajímavost, můj první pokus o tuto hlavu skončil úplnou katastrofou. Diody jsem totiž umístil převážně do středu pole a šachtu vyrobil na těsno. Měla vnitřní rozměry negativu. Jak to skončilo asi dál psát nemusím. :smile:

Hezký den! J.

No jasne. Uplne do rohu to jit samozrejme nemuze (tam se dostanou jen odrazy, trochu pomuze vyssi komora). Proto se komora dela vetsi. Neznam jinou komoru nez Meopta, ale i ta je vetsi, myslim, ze ze steneho dudu. U steny bude vzdycky stin. Pokud to ale pokreje negativ, je to v pohode.

 

Ad plosnak ... to nevypada jako cuprextit .. to je nejakej hlinik, nebo je na tom nejaka maska??? Kdyz jsem delal hlavu, tak jsem to chtel taky mit "hezky" a udelat to na plosnak, ale nevedel jsem o materialu, kterej by prenasel teplotu ...


  • 0

#118 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 25 prosinec 2019 - 10:41:15

Je to cuprextit. Měď. Vlastní spoje jsou na opačné straně diod. Na straně diod jsem pouze proleptal otvory v mědi asi 6 mm, kde prochází drát a kde se pájí s kontaktem diody. I když jsou kontakty diod oproti chladící plošce trochu zvednuté, přesto bych zkrat s mědi neuhlídal. Je to sice hrozná práce zabarvit celou plochu a nechat nezabarvené jen tyto plošky, ale nikdo mě nehonil, tak jsem si pohrál. Před pájením jsem plochu cuprextitu na straně diod stříknul jemnou vrstvou bílé barvy. Ale skutečně jen jemnou, abych nezvýšil tepelný přechod diod a odstranil červený odraz mědi.  


  • 0

#119 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 25 prosinec 2019 - 10:44:51

Jo, neodpověděl jsem na řazení diod. Jsou to skutečně dvě paralení větve. Ale nechal jsem si možnost propojením kontaktů na desce dát všechny diody do série a výkon tím zvýšit na 100%. Musel bych si ale pořídit nový zdroj s vyšším napětím. Zdá se ale, že to nebude třeba. Je to jen pro strejdu příhodu! :-)


  • 0

#120 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 25 prosinec 2019 - 14:13:46

Je to cuprextit. Měď. Vlastní spoje jsou na opačné straně diod. Na straně diod jsem pouze proleptal otvory v mědi asi 6 mm, kde prochází drát a kde se pájí s kontaktem diody. I když jsou kontakty diod oproti chladící plošce trochu zvednuté, přesto bych zkrat s mědi neuhlídal. Je to sice hrozná práce zabarvit celou plochu a nechat nezabarvené jen tyto plošky, ale nikdo mě nehonil, tak jsem si pohrál. Před pájením jsem plochu cuprextitu na straně diod stříknul jemnou vrstvou bílé barvy. Ale skutečně jen jemnou, abych nezvýšil tepelný přechod diod a odstranil červený odraz mědi.  

JJ, takze barva, tak to jo ... Me se libi ten hlinikac (oproti textitu to prenese teplo na druhou stranu jak prd). Koukal jsem, ze to prodavaji jako desky, tak to mozna predelam. Mam doma UV pec na alternativni techniky, tak si udelam plosnak fotocestou, aby to bylo eno nuno :)


  • 0

#121 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 25 prosinec 2019 - 14:39:02

 

Je to cuprextit. Měď. Vlastní spoje jsou na opačné straně diod. Na straně diod jsem pouze proleptal otvory v mědi asi 6 mm, kde prochází drát a kde se pájí s kontaktem diody. I když jsou kontakty diod oproti chladící plošce trochu zvednuté, přesto bych zkrat s mědi neuhlídal. Je to sice hrozná práce zabarvit celou plochu a nechat nezabarvené jen tyto plošky, ale nikdo mě nehonil, tak jsem si pohrál. Před pájením jsem plochu cuprextitu na straně diod stříknul jemnou vrstvou bílé barvy. Ale skutečně jen jemnou, abych nezvýšil tepelný přechod diod a odstranil červený odraz mědi.  

JJ, takze barva, tak to jo ... Me se libi ten hlinikac (oproti textitu to prenese teplo na druhou stranu jak prd). Koukal jsem, ze to prodavaji jako desky, tak to mozna predelam. Mam doma UV pec na alternativni techniky, tak si udelam plosnak fotocestou, aby to bylo eno nuno :)

 

Však to také ve mně dlouho pracovalo než jsem se rozhodl v této verzi pro cuprextit, a to právě kvůli tomu chlazení. Nakonec mě přesvědčilo to, že 12 W ztrátového tepla není vzhledem k velikosti mé šachty zas tak moc a ta plocha mědi 15 x 15 cm snad také něco uchladí. To víte, že bych viděl diody raději na vnějším chladiči ale v tomto případě jsem toho chtěl předělávat co nejméně.  Tak ať se vede při předělávce, jestli se k ní rozhodnete. 


  • 0

#122 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 26 prosinec 2019 - 08:38:23

Popmar:

Jeden problém vyřešen a další by mohl už zase vzniknout! :-)

Když už nemám na mé šachtě co upravovat, tak jsem začal přemýšlet o šachtě s barevnými ledkami. Jak jsem vyrozuměl, tak k tomu stačí pouze dvě barvy a to správná zelená a modrá. Mám pocit, že tak to má řešena i šachta u Durstu ( obrázek jste mi poslal ).

Chci se proto zeptat, jak se potom při těchto barvách zaostřuje? Není to obtížnější a neměly by v šachtě být pro tento účel i ledky s denním světlem, i když pro vlastní expozici potom nebudou využity? 

Děkuji za odpověď. J. 


  • 0

#123 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 26 prosinec 2019 - 10:23:14

Neviem, iba sledujem, sam sa pripravujem na stavbu takejto hlavy.
Ale v jednom som si isty uplne. Na zaostrovanie by som si dal do hlavy aj nejaku tu bielu LED-ku


  • 0

#124 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 26 prosinec 2019 - 11:15:40

Neviem, iba sledujem, sam sa pripravujem na stavbu takejto hlavy.
Ale v jednom som si isty uplne. Na zaostrovanie by som si dal do hlavy aj nejaku tu bielu LED-ku

Jsem podobného názoru. A nemusely by být pro tyto účely zrovna ideálně rozmístěny.


  • 0

#125 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 26 prosinec 2019 - 11:23:36

A červenú na komponovanie?
Potom pozor na focus shift u niektorých skiel - zaostrené v bielej nemusí znamenať zaostrené v zelenej :)
  • 1

#126 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 prosinec 2019 - 13:53:16

Imho, pokud je objektiv konstrukčně aspoň achromát, tak to nehraje roli. A vícečočkové objektivy určené pro barvu už barevnou vadu budou mít kompenzovanou. Bílou bych tam montoval jen pokud bude zaostřování při expozičních G+B a přidané R (+- žlutá) nepohodlné na oči. Zase to nepřečudlíkovat.


  • 0

#127 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 26 prosinec 2019 - 16:14:06

Stříbrokaz,
jasne, pravdu máš. Zabudol som, že UV zložka pri LED odpadá (čo vie narobiť problémy pri klasických zdrojoch). Dík za doplnenie.
  • 0

#128 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 26 prosinec 2019 - 16:31:56

A červenú na komponovanie?
Potom pozor na focus shift u niektorých skiel - zaostrené v bielej nemusí znamenať zaostrené v zelenej :)

Tomíku, děkuji za poznámku, počítám s tím.

S nedokonalým objektivem by zřejmě byla nedokonalá i dvojexpozice papíru. Takže nějaký ten APO nejspíš bude předpoklad. Pro kinofilm mám Rodagon 50/ 2,8 APO, velký formát budu muset nějak řešit. Zatím, než seženu něco lepšího, plní tuto funkci Tessar 135 mm. Zatím!! :-)


  • 0

#129 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 26 prosinec 2019 - 17:24:45

Ďuro, pomotal jsem Ti jméno. Promiň! :-)


  • 0

#130 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 26 prosinec 2019 - 20:21:52

Zdar vsichni ... 

 

co se tyka ostreni ... nekdo tu psal, ze nejlepsi je ostrit na zelene svetlo. Ja mam v hlave zelene a modre led na expozici a k tomu cervene na komponovani. V ridici jednotce mam 3 moznosti "focus", ktere se daji jednoduse prepinat. 1. Bright focus - vsechno jede naplno, paradne videt i pri plne clone, tady orezavam, rovnam kompozici. 2. Step 1 focus - rozsviti se mi kombinace zelene a modre, kterou pouzivam v prvnim expozicnim kroku, zde ostrim na zrno. 3 - Red focus - pouze cervena, to pouzivam mezi expozicnimi kroky, abych si nachystal nastroje na vykryvani ci nadrzovani. Neznam technicke detaily objektivu, ale bile svetlo nepovazuji vubec za dulezite, prijde mi logicke ostrit na to, cim budu exponovat.

S ostrosti problem nepozoruju (po te, co jsem konecne srovnal roviny zvetsovaku a tak uz nemaji postavy na mych fotkach rozmazane boty :D) Ostrit s barevnym svetlem pro me neni zadny problem, pouzivam lupu Paterson, tam je vse paradne videt i pri zaclonenem objektivu. Naopak to povazuju subjektivne za prijemnejsi pokoukani nez bylo bile svetlo Color3.


  • 0

#131 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 27 prosinec 2019 - 15:46:35

Zdravím vespolek! Pořídil jsem si multigradační fóliové filtry a ty mají jiné barvy než modrá a zelená. Jedná se zřejmě o komplementární barvy těchto barev. Mýlím se, nebo v tom je jiný zádrhel. Marně jsem hledal vysvětlení, leč nenašel. Vysvětlí mi někdo proč tomu tak je? Děkuji předem za trochu osvěty. 


  • 0

#132 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 27 prosinec 2019 - 17:02:20

Zdravím vespolek! Pořídil jsem si multigradační fóliové filtry a ty mají jiné barvy než modrá a zelená. Jedná se zřejmě o komplementární barvy těchto barev. Mýlím se, nebo v tom je jiný zádrhel. Marně jsem hledal vysvětlení, leč nenašel. Vysvětlí mi někdo proč tomu tak je? Děkuji předem za trochu osvěty. 

Jo, je to tak. Zjednodusene - multigradacni papiry jsou citlive na zelene a modre svetlo. Lze pouzit bud zelene svetlo nebo zluty filtr (blokuje modrou) anebo modre svetlo nebo purpurovy filtr (blokuje zelenou).


  • 0

#133 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 27 prosinec 2019 - 18:09:18

 

Zdravím vespolek! Pořídil jsem si multigradační fóliové filtry a ty mají jiné barvy než modrá a zelená. Jedná se zřejmě o komplementární barvy těchto barev. Mýlím se, nebo v tom je jiný zádrhel. Marně jsem hledal vysvětlení, leč nenašel. Vysvětlí mi někdo proč tomu tak je? Děkuji předem za trochu osvěty. 

Jo, je to tak. Zjednodusene - multigradacni papiry jsou citlive na zelene a modre svetlo. Lze pouzit bud zelene svetlo nebo zluty filtr (blokuje modrou) anebo modre svetlo nebo purpurovy filtr (blokuje zelenou).

 

Děkuji za odpověď.

Co píšete ještě chápu, jen jsem si myslel, že když použiji modré světlo, třeba z ledek, tak modrý filtr by se měl chovat podobně, jako modré světlo z ledek. To samé zelené světlo a zelený filtr. 

Trochu mě to mátlo s aditivním a subtraktivním způsobem u barevné fotografie. Ale ta podobnost s tím vším zřejmě nemá nic společného.

Já to nějak skousnu! :-) :-)

Hezký večer! J.


  • 0

#134 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 27 prosinec 2019 - 18:36:33

 

 

Zdravím vespolek! Pořídil jsem si multigradační fóliové filtry a ty mají jiné barvy než modrá a zelená. Jedná se zřejmě o komplementární barvy těchto barev. Mýlím se, nebo v tom je jiný zádrhel. Marně jsem hledal vysvětlení, leč nenašel. Vysvětlí mi někdo proč tomu tak je? Děkuji předem za trochu osvěty. 

Jo, je to tak. Zjednodusene - multigradacni papiry jsou citlive na zelene a modre svetlo. Lze pouzit bud zelene svetlo nebo zluty filtr (blokuje modrou) anebo modre svetlo nebo purpurovy filtr (blokuje zelenou).

 

Děkuji za odpověď.

Co píšete ještě chápu, jen jsem si myslel, že když použiji modré světlo, třeba z ledek, tak modrý filtr by se měl chovat podobně, jako modré světlo z ledek. To samé zelené světlo a zelený filtr. 

Trochu mě to mátlo s aditivním a subtraktivním způsobem u barevné fotografie. Ale ta podobnost s tím vším zřejmě nemá nic společného.

Já to nějak skousnu! :smile: :smile:

Hezký večer! J.

 

Ta podobnost je přesná, Ledkama aditivně nasvětlujeme barvocitlivé vrstvy - modrocitlivá tvrdá, zelenocitlivá měkká. Oproti tomu fitrama z bílého (plné spektrum) světla odečítáme - substraktivní metoda. Přez žlutý filtr exponujeme zelenocitlivou, přez purpurový modrocitlivou.


  • 0

#135 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 27 prosinec 2019 - 18:41:59

Stříbrokaz a Popmar:

Pánové, děkuji oběma za osvětu! :-)


  • 0

#136 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 28 prosinec 2019 - 07:51:35

No, ono ve skutecnosti je to slozitejsi .. Na zelenou barvu je skutecne citliva "mekka" vrstva, na modou uz ale obe! A navic vetsinou byva na papire vic vrstev nez jen dve .... ale to neni v praxi podstatne. 

Velka vyhoda sviceni barevnymi led je, ze se jedna o spilt grade!


  • 0

#137 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 28 prosinec 2019 - 08:25:24

No, ono ve skutecnosti je to slozitejsi .. Na zelenou barvu je skutecne citliva "mekka" vrstva, na modou uz ale obe! A navic vetsinou byva na papire vic vrstev nez jen dve .... ale to neni v praxi podstatne. 

Velka vyhoda sviceni barevnymi led je, ze se jedna o spilt grade!

Asi má poznámka nebude mít moc společného s touto záležitostí, ale uvědomuji si, že když jsem zpracovával barevnou fotografii pod zvětšovákem, tak se mi barevné výsledky zdály mnohem lepší při aditivním zpracování, než při subtraktivním. Trochu mě to ale tento způsob ovládání gradace připomíná. Určitě se k barevným ledkám čase také dokopu. Zatím sbírám jen poznatky druhých. :-)


  • 0

#138 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 28 prosinec 2019 - 11:44:43

 

No, ono ve skutecnosti je to slozitejsi .. Na zelenou barvu je skutecne citliva "mekka" vrstva, na modou uz ale obe! A navic vetsinou byva na papire vic vrstev nez jen dve .... ale to neni v praxi podstatne. 

Velka vyhoda sviceni barevnymi led je, ze se jedna o spilt grade!

Asi má poznámka nebude mít moc společného s touto záležitostí, ale uvědomuji si, že když jsem zpracovával barevnou fotografii pod zvětšovákem, tak se mi barevné výsledky zdály mnohem lepší při aditivním zpracování, než při subtraktivním. Trochu mě to ale tento způsob ovládání gradace připomíná. Určitě se k barevným ledkám čase také dokopu. Zatím sbírám jen poznatky druhých. :smile:

 

LED hlava je stokrat lepsi reseni nez filtry nebo barevna hlava, pokud jde o VC papiry!!!


  • 0

#139 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 28 prosinec 2019 - 11:55:26

No, ono ve skutecnosti je to slozitejsi .. Na zelenou barvu je skutecne citliva "mekka" vrstva, na modou uz ale obe! A navic vetsinou byva na papire vic vrstev nez jen dve .... ale to neni v praxi podstatne. 

Velka vyhoda sviceni barevnymi led je, ze se jedna o spilt grade!

Jo, zjednodušil jsem to. Asi jako u barvy mluvíme o třech barvocitlivých vrstvách a dvou filtrech, ale v reálu je tam těch polevů klidně patnáct. (sorry za OT)

Přesnější by bylo mluvit o nesenzibilované tvrdé a ortochromatické měkké vrstvě, čímž se vysvětlí spektrální citlivost papíru. Vrchol nemá někde v azurové, ale v modré.


  • 0

#140 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 30 prosinec 2019 - 16:16:31

Všem příznivcům "LED hlavy do zvetsovaku" přeji hodně zdraví do příštího roku a mnoho dalších dobrých nápadů!  :-P

Přiložený soubor (y)


  • 6

#141 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 23 srpen 2020 - 11:38:05

Narazil jsem cestou internetem na návod na stavbu LED hlavy ke zvětšováku. Začínám o tom docela uvažovat..

https://www.largefor...-list-and-build

 


  • 0

#142 PetrL

PetrL

    Nováček

  • Předplatitel
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationMokropsy
Reputace: 69

Publikováno 23 srpen 2020 - 11:43:30

sem to odeslal.... 

Je to postavené na Arduinu. Zdroj je matrice až 16x16 LEDek, umí to časovač.. 

https://github.com/M...LED-Lightsource

 


  • 0

#143 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 23 srpen 2020 - 17:50:45

Ahoj,

 

asi bych mel pripadne zajemce o tento zdroj varovat. Matrix jsem zkousel, byl to muj prvni model. Ma dve zasadni nevyhody. 1. maly svetelny vykon, mensi nez barevna hlava color3. 2. Modre led nedosahuji vlnove delky led "royal blue", tudiz je problem se ziskanim tvrdsiho kontrastu.


  • 0

#144 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 78

Publikováno 20 listopad 2020 - 22:22:49

Pardon, pročítal jsem to tu, ale už dávno. Dotaz - lze  do zvětšováku dát jen LED žárovku?


  • 0

#145 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 20 listopad 2020 - 23:15:24

Pardon, pročítal jsem to tu, ale už dávno. Dotaz - lze  do zvětšováku dát jen LED žárovku?

Jo, jde, na pevný gradace úplně v pohodě. Mám Studenou bílou z https://www.t-led.cz...-mkg45-6w-32701 a stačí, jede jako ďas, má hodně modrý. Tak abych se dostal na časy kolem 20s, bylo potřeba do šuplíku na fitry přidat kousek pečícího papíru. 

Ona totiž při krátkých časech (v jednotkách sekund) začíná hrát roli doba náběhu světla. 

Na MG vydrž, jednou to otestuju, už mám teplou 18w, filtry i papíry, jen ten čas na pokusy mi chybí :-/


  • 0

#146 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 22 listopad 2020 - 09:24:19

Pardon, pročítal jsem to tu, ale už dávno. Dotaz - lze  do zvětšováku dát jen LED žárovku?

 

... zkousel jsem dal ledkovou zarovku do kondenzorove hlavy a pouzival jsem VC filtry ... slapalo to uplne normalne jako s opalovkou. Ma to vyhody, minimalni nabeh, minimalni teplo, zivotnost. Mel jsem tam "neutral whote" - 4000k. Nekde v tomto vlakne ze zacatku je srovnavaci test gradaci a expozici ...


  • 1

#147 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 23 listopad 2020 - 00:02:19

Tak jsem to včera v noci otestoval a dobrý.

 

Opemus 6 kondenzor, pod filtry matnice. Meogon 28/80 mm. (bezva sklo!)

Žárovka z lidlu livarno lux18W (ekv. 100W) Warm white 2700 K (uvádět teplotu chromatičnosti u netepelnýho zářiče......no budiž, ale Planck by se divil), 1521 lumenů (jak to asi měřej?) RA přes 97 (uvádějí).

Filtry Ilford multigrade 12 ks. 00 až 5. Na testování fitrů foma nebyl čas a nálada na přepočty.

Papír fomaspeed variant III, vývojka foma GD-L 1+10.

Bezpečnostní světlo LED pásky oranžová + červená, první náznak šednutí na zákl. desce 8 minut.

Při proužkovce bez filmu přes odstřižky filtrů se to ve středech srovnalo na hodně podobnou šedou. (Tady jsem měl strach, že to poměrem B/G potáhne ke straně, ale dobrý.)

Zvětšení lin.3* (čtverec 18*18 cm) clona f16(sic), na fitry 4 4,5 5 f11, čas 35s, vyvolání 90s/20°C

Červený filtr pod objektivem je 4 minut bezpečný, déle jsem to nesvítil. Při warm white je pod filtrem vidět víc, než pod cold (logicky, ale testnul jsem to).

 

Při stejné expozici (z jednoho políčka) pro jednotlivé filtry (4-5 odcloněno o 1) jsou rozdíly v gradaci patrné, každá ze zvětšenin je jiná. 

 

Náhrada klasické žárovky ledkovou pro MG papíry je možná a pohodlná, klíčový je RA index (proto mi kdysi nechodily pokusy s úsporkou).

 

Volil bych ledkovku s co nejvyšším RA (pro MG), Výkon pod 10W (dostat se na osvit kolem 20s při středních clonách na oblíbených formátech), warm white (pro orientaci pod červeným filtrem).

 

V tomto vlákně probíraná hlava je ale jiná liga, než náhrada žárovky. 

 

Btw: Nechce někdo opálovky? Už je nebudu potřebovat.


  • 1

#148 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 438 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 23 listopad 2020 - 11:59:41

Stříbrokaz: velmi cenné informace. Jdu hledat LED žárovku s co nejnižším výkonem (už jsem se tu o tom nedávno rozepisoval - 100W opálová žárovna v Op6 mi při 4x zvětšení (24x24) dávala časy v rádu pár sekund na f8).

Dvě otázky:

- nemáš opálovku s velmi nízkým výkonem? (místo té 100W, pokud by se mi LEDka nakonec neosvědčila)?

- řešil jsi velikost baňky a homogenitu zabarvení "skla" baňky? 

 

Na počátku prosince by mi měly dojít objednané Ilford MG filtry pod objektiv, tak se chystám udělat nějaké zkoušky až s novými filtry.

Dan


  • 0

#149 Popmar

Popmar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 87

Publikováno 23 listopad 2020 - 12:53:28

Stříbrokaz: velmi cenné informace. Jdu hledat LED žárovku s co nejnižším výkonem (už jsem se tu o tom nedávno rozepisoval - 100W opálová žárovna v Op6 mi při 4x zvětšení (24x24) dávala časy v rádu pár sekund na f8).

Dvě otázky:

- nemáš opálovku s velmi nízkým výkonem? (místo té 100W, pokud by se mi LEDka nakonec neosvědčila)?

- řešil jsi velikost baňky a homogenitu zabarvení "skla" baňky? 

 

Na počátku prosince by mi měly dojít objednané Ilford MG filtry pod objektiv, tak se chystám udělat nějaké zkoušky až s novými filtry.

Dan

.. LEDka se osvedci, urcite :) ... myslim, ze je zavadejici hovorit o vykonu LED. Jednak je to prikon a druhak dulezitejsi je svetelnej tok. Dve LEDky se stejnym prikonem mohou svitit uplne jinak. Me napr. vychazely casy stejne jako pri opalove zarovce 150W s LED zarovkou, 1220lm (15W)


  • 0

#150 sroub

sroub

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 9

Publikováno 23 listopad 2020 - 14:58:59

Homogenita osvětlení by podle mě měla jít změřit i Luxtronem, jestli jsem dobře pochopil jeho princip. Nedavno jsem jeden lacino vyzískal, a pořád nevím co s ním, tak ho alespoň vyzkouším


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních