Přejít na obsah

Fotka

LED "hlava" do zvetsovaku

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
157 odpovědí na toto téma

#151 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 listopad 2020 - 16:11:04

A máte tedy někdo tip na konkrétní žárovku na MG papíry?
Hlavnu mám Durst M70, takže s tím jsem spokojen až až.

Dělám na MG Ilford s Ilford filtry. Rád bych ty časy udržel okolo těch 20s.

• 0

#152 tomasnovotnyjr

tomasnovotnyjr

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 68 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 listopad 2020 - 16:42:16

Například tady jsem se dočetl, že Philips LED 13w 2700k žárovka funguje jako původní 150w opálová.

http://www.faikee.net/?p=5493

Studená (cca 6000k) verze stejné žárovky zkrátila expozici asi o polovinu.

Jinak by mně zajímala ještě jedna věc. Když jsem zkoušel zvětšovat 40x50, dostal jsem se na celkem dlouhé časy. 2-3 minuty.

Přijde mi, že potom je celá zvětšenina dost náchylná na otřesy. Nemá někdo zkušenost s jak silnou žárovkou se dostat s tímto

formátem zvětšeniny na lepší časy? 

• 0

#153 Vojta

Vojta

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 340 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 23 listopad 2020 - 16:50:03

A nezkoušeli jste někdo RGB led žárovku? Je to LEDková žárovka s dálkovým ovládáním, kde se dá navolit barva.

Nikde jsem ale nanašel, kolik to má nm na jednotlivé barvy. Jestli by to bylo dostatečně tvrdé - měkké a červená dostatečně bazpečná.

• 0

#154 hypnogen

hypnogen

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 989 příspěvků(y)
Reputace: 125

Publikováno 23 listopad 2020 - 17:07:25

Vojta: to by bylo podle mě ideální řešení v kombinaci s příslušným naprogramováním a ovládáním...

tedy s panelem s předvolenými filtracemi 00-5, neutrál (daylight) pro ostření a bezpečná červená

navíc by to mělo umět stmívání, takže v ideálním případě by mohly být všechny filtrace v konstantních expozičních časech (ale to už asi závisí na značce papíru), popř. by se s tím daly měnit EV (v případě potřeby prodloužení nebo zkrácení doby expozice)

• 0

#155 Popmar

Popmar

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 354 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 58

Publikováno 23 listopad 2020 - 18:11:30

A nezkoušeli jste někdo RGB led žárovku? Je to LEDková žárovka s dálkovým ovládáním, kde se dá navolit barva.

Nikde jsem ale nanašel, kolik to má nm na jednotlivé barvy. Jestli by to bylo dostatečně tvrdé - měkké a červená dostatečně bazpečná.

Vojta: to by bylo podle mě ideální řešení v kombinaci s příslušným naprogramováním a ovládáním...

tedy s panelem s předvolenými filtracemi 00-5, neutrál (daylight) pro ostření a bezpečná červená

navíc by to mělo umět stmívání, takže v ideálním případě by mohly být všechny filtrace v konstantních expozičních časech (ale to už asi závisí na značce papíru), popř. by se s tím daly měnit EV (v případě potřeby prodloužení nebo zkrácení doby expozice)

.. to moc nefunguje ... za prve ma takova zarovka maly vykon. Jeste dejme tomu kdyz jedou vsechny barvy, ale kdyz pak sviti kazda zvlast, tak to podle me stacit nebude (pokud se nepouzije vykonny cip) ... no a dalsi problem je ve vlnovych delkach ... zejmena modra barva, aby se dosahlo dostatecne tvrde gradace, je potreba pouzit "royal blue" a ne "obycejne modre" .... rgb cipy nemaji royal blue (alespon o tom nevim) ... 

• 0

#156 Popmar

Popmar

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 354 příspěvků(y)
  • LocationLitomyšl
Reputace: 58

Publikováno 23 listopad 2020 - 18:21:08

.. nez jsem vyrobil tu moji MG LED hlavu (nebo jak to nazvat), tak jsem zkousel vsechno mozne. RGB LED zarovku, LED pasky, RGB 8x8 LED matrix ... vsechno bylo naprd! 

Doporucuju bud jen vymenit opalovku za LEDku a pouzivat MG filtry anebo udelat hlavu s vykonnymi LED green, royal blue, popr. RED s michaci komorou a difuzorem ... anebo difusni hlavu jako to dela Heiland, hodne hustej matrix z malych chipu (na 6x9 maji 400 ledek!)

• 0

#157 Stříbrokaz

Stříbrokaz

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 1 330 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 161

Publikováno 23 listopad 2020 - 18:57:26

Popmar: " ... myslim, ze je zavadejici hovorit o vykonu LED. Jednak je to prikon a druhak dulezitejsi je svetelnej tok. Dve LEDky se stejnym prikonem mohou svitit uplne jinak. Me napr. vychazely casy stejne jako pri opalove zarovce 150W s LED zarovkou, 1220lm (15W)"

Vím, světelným zdrojům jsem se před lety věnoval, nápisy na krabičkách jsou víceméně dekoračního charakteru :-) s trochou měření by to tak veselé nebylo. Jen jsem popsal pokus se žárovkou koupenou původně do lustru. Trochu teď přemýšlím nad kontaktovačkou pro plany/prosvětlovačkou, ale buď je to obšlehnutá tahle hlava, anebo to ztrácí eleganci. 

hypnogen: "s panelem s předvolenými filtracemi 00-5, neutrál (daylight) pro ostření a bezpečná červená navíc by to mělo umět stmívání, takže v ideálním případě by mohly být všechny filtrace v konstantních expozičních časech (ale to už asi závisí na značce papíru), popř. by se s tím daly měnit EV (v případě potřeby prodloužení nebo zkrácení doby expozice)"

Vždyť o tom je přeci celé toto vlákno! Aditivní zdroj světla pro MG s kalibracemi a měřením.

A že s tím Popmar měl určitě spoust práce.

• 0

#158 danz

danz

Nováček

• Předplatitel
  • 105 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 34

Publikováno 23 listopad 2020 - 23:52:52

Když už jsme u těch LED žárovek - má smysl řešit velikost baňky žárovky? Prý že jo, ale zkoušel to někdo (zvlášť, když pojedu zvětšeniny z negativu 6x6 ať už na Op6 nebo Mg3A).

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních