Přejít na obsah


Fotka

Vyvolani HP5ky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
262 odpovědí na toto téma

#51 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 listopad 2009 - 22:28:25

Mel bych snad jen dotaz jestli tech 11 minut, 1/50 pri pouziti Rodinalu opravdu sedi. (zdroj Digitaltruth)...

jake mate prosim zkusenosti s R09 new (Rodinalem) a HP5+? ... mel jsem to na plane jeste dneska vecer volat... ale vzhledem k tomu ze jsem se tu moc nedocetl o Rodinale ale spis o jinych vyvojkach nevim jestli nemam pockat a koupit radci jinou vyvojku... jde o dulezite radoby "cvaky"

mnohokrat dekuju


a) Možná bude někdo držkovat, ale Rodinal je dobrý na všechno. Ale jaksi co člověk, to jiný vkus, takže bude každá rada prd platná - chce to zkusit.
:D 11 minut při 1+50 opravdu sedí, ale čert ví, jestli na tvoje fotky. Vyloženě zmršené to nebude, ale určitě je lepší si vypiplat na míru svoje časy.
c) Na důležité fotky je každá kombinace, kterou nemáme natrénovanou a osahanou špatně. Takže bych si nafotil za podobných podmínek a nastříhal jeden testovací film a dělal na něm pokusy.
  • 0

#52 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 listopad 2009 - 22:36:57

Já mám s rodinalem a hp5 špatné zkušenosti. Asi to bude rukama, ale fakt mi to nikdy nevyšlo kdovíjak dobře. Mimo tedy standu 1+100. Dle internetu nejsem jediný, nicméně, zas tu je kupa harcovníků, co tento problém neznají. Nevím... Bez vyzkoušení bych na to nic důležitýho nedělal...
  • 0

#53 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 listopad 2009 - 22:40:04

Tedy s touto kombinací mám špatné zkušenosti. Hp5 používám nejčastěji, je to skvělý film. Volám ho zejména v ID11. Rodinal mám zase velmi rád na Fomu 100.
  • 0

#54 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 26 listopad 2009 - 23:12:34

já mam s hp5+ a rodinalem rozporuplný zkušenosti... 1+100 nic moc, 1+50 nic moc...

ale - 1+25, 7 minut / 20 °C -> luxus

ale jako fakt luxus.
tahle kombinace je dost specifická, ve většině jinejch vývojek se HP5+ poddá mnohem snadnějc, ačkoli mam tu zkušenost, že je většinou lepší neředit a nebo ředit jenom málo.
  • 0

#55 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 listopad 2009 - 23:42:20

Mockrat dekuji za postrehy... uz je mi to trochu jasnejsi, po te teor. strance... ale opravdu, vlastni zkusenosti jsou nejvic.. od dneska zacinam psat co jsem u jakeho filmu jak delak, jak dlouho, etc... abych vedet ceho se priste vyvarovat.. ze jsem to nedelal uz driv..

Lukas_87: jinak uz jsem to zbalil pro dnesek, ale tvem prispevku premyslim ze se aspon do te jedne HP5tky pustim... :D ...

Nejhorsi je ze mam dve.. jednu jsem nastrilel ze stativu na kratke casy, obrovske clony za brutalniho svetla venku... ta druha jsou pro mne " " zajimave " " experimenty v inter. s dlouhou zaverkou, nejen, ale interier se spatnym svetlem... ten druhy pripad by potreboval pushnout... ten prvni zase ne... hmmm.... asi na ten prvni nebudu pushovat, pak je sance 50:50.. nebo nejaky jiny napad? krome ustrihnuti kousku filmu?
  • 0

#56 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 27 listopad 2009 - 00:07:32

nechci vyznít blbě, ale stálo by za to trochu si doplnit vzdělání ohledně vztahu expozice, doby volání, kontrastu a krytí negativu.
nějakej článek o měření a expozici tu na temný je.
  • 0

#57 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 27 listopad 2009 - 01:07:16

HP5/Pan 400 v Rodinalu 1+50 cca 9,5min při 20st. mně to jde...ale co ostatním...
  • 0

#58 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 27 listopad 2009 - 07:49:48

Hrabe Orlok naspal:

"Nejhorsi je ze mam dve.. jednu jsem nastrilel ze stativu na kratke casy, obrovske clony za brutalniho svetla venku... ta druha jsou pro mne " " zajimave " " experimenty v inter. s dlouhou zaverkou, nejen, ale interier se spatnym svetlem... ten druhy pripad by potreboval pushnout... ten prvni zase ne... hmmm.... asi na ten prvni nebudu pushovat, pak je sance 50:50.. nebo nejaky jiny napad? krome ustrihnuti kousku filmu?"

Poslúchaj, ogaro, já ti mám takový pocit, že v tym máš nejaký zmatek, přečetl sis tady neco na foru, ale celkově nevíš jaká páčka. Zkrátka máš film a velice nevíš v čem a jak ho vyvolat. Jinak si nedokážu vysvětlit řádky napsané výše. Možná to bude ale asi tým, že sem včéra nejak přebralů a včil sa s tým nemožu nejak zdravo poprat. Ale k věci, tedy pokud chceš nejak pomoc, musíš si rochu upřesnit pojmy.

Co je to obrovská clona? Je to vyšší clonové číslo, nebo veliká díra (plně otevřená clona)?
Co je to brutální světlo venku? Kontrastní? Nebo jaké?
Na jakou citlivost si exponoval?

Druhý případ bys potřeval pušnout? Na jakou citlivost jsi film exponoval, že chceš pušovat?

Tož tak.
  • 0

#59 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 27 listopad 2009 - 07:58:59

Já volám HP5 (svitek) v Instant Mytol 1:1, rotačně, s přednamočením, a to 9 minut při EI400 a 12 minut při EI800, při 20st. Stejné časy by měly být použitelné pro komerční Xtol.
  • 0

#60 andrash1327332589

andrash1327332589

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2009 - 09:57:32

moje trocha do mléna ..


HP5 nominal 400ASA - Microphen 1+1 13min 20C
HP5400@1600ASA -Microphen 1+0 12min 20C

parkrat 400@6400ASA Microphen 1+0 20min ... vysledek u kina peklo ... svitek jakš takš :D

když neni Microphen tak myslím že LC29 ideal pro HP5 :)
  • 0

#61 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2009 - 12:48:55

Kraken: asi jsem dotoho vnesl trochu zmatku... promin... no, nejsem zrovna z tech nejzkusenejsich, ale nejzapalenejsich urcite jo :D.. tou clonou jsem myslel 16, 22 ... velke zacloneni, mala dira... tim svetlem, ano, kontrastni... nicmene, vcera vecer jsem po dlouhe uvaze zalezl do komory, vylezl z ni v 5 rano... casy tech HP5tek, FP4rek jsem nakonec dal ty shodne s digitaltruth a s vysledkem jsem spokojen (ja)... vy borci by jste si s nima urcite jeste pohrali, je to hodne moc o zkusenostech, mit to v rukach... pristi volani= o zkusenost vic.. uvidim hlavne na zvetseninach/skeny...

priste si ale budu pamatovat na prvni policko a zkousku odstrihnutim zacatku filmu.... tedy u neceho dulezitejsiho... s tou myslenkou si docela pohravam
  • 0

#62 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 27 listopad 2009 - 13:13:21

Kraken: asi jsem dotoho vnesl trochu zmatku... promin... no, nejsem zrovna z tech nejzkusenejsich, ale nejzapalenejsich urcite jo :D.. tou clonou jsem myslel 16, 22 ... velke zacloneni, mala dira... tim svetlem, ano, kontrastni... nicmene, vcera vecer jsem po dlouhe uvaze zalezl do komory, vylezl z ni v 5 rano... casy tech HP5tek, FP4rek jsem nakonec dal ty shodne s digitaltruth a s vysledkem jsem spokojen (ja)... vy borci by jste si s nima urcite jeste pohrali, je to hodne moc o zkusenostech, mit to v rukach... pristi volani= o zkusenost vic.. uvidim hlavne na zvetseninach/skeny...

priste si ale budu pamatovat na prvni policko a zkousku odstrihnutim zacatku filmu.... tedy u neceho dulezitejsiho... s tou myslenkou si docela pohravam

spíš bych ti místo máchání jednoho políčka doporučila tuto zkoušku http://www.temnakomo...=article&sid=26
  • 0

#63 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 prosinec 2009 - 15:46:36

Ahojte, mam otazku, dam to do tejto temy, hadam to nebude od veci :-)
Fotim na HP5ku, klasika ISO 400, film niekedy fotim 2 3 mesiace a je na nom vselico za roznych svetelnych podmienok ... Som v podstate v zaciatkoch, vyvolal som este len jeden negativ a to v R09. Chcem sa spytat, ci viete odporucit take univerzalnejsie riedenie, cas vyvolavania aj postup preklapania, aby bol ten negativ pouzitelny ... Zatial sa mi este nestalo, aby som mal negativ vyfoteny pri rovnakych svetelnych podmienkach ... Dakujem za rady vopred :)
  • 0

#64 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 prosinec 2009 - 15:47:23

Ahojte, mam otazku, dam to do tejto temy, hadam to nebude od veci :-)
Fotim na HP5ku, klasika ISO 400, film niekedy fotim 2 3 mesiace a je na nom vselico za roznych svetelnych podmienok ... Som v podstate v zaciatkoch, vyvolal som este len jeden negativ a to v R09. Chcem sa spytat, ci viete odporucit take univerzalnejsie riedenie, cas vyvolavania aj postup preklapania, aby bol ten negativ pouzitelny ... Zatial sa mi este nestalo, aby som mal negativ vyfoteny pri rovnakych svetelnych podmienkach ... Dakujem za rady vopred :)


jo, aby som nezabudol, planujem ostat pri R09 zatial :)
  • 0

#65 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 prosinec 2009 - 15:57:35

Ahojte, mam otazku, dam to do tejto temy, hadam to nebude od veci :-)
Fotim na HP5ku, klasika ISO 400, film niekedy fotim 2 3 mesiace a je na nom vselico za roznych svetelnych podmienok ... Som v podstate v zaciatkoch, vyvolal som este len jeden negativ a to v R09. Chcem sa spytat, ci viete odporucit take univerzalnejsie riedenie, cas vyvolavania aj postup preklapania, aby bol ten negativ pouzitelny ... Zatial sa mi este nestalo, aby som mal negativ vyfoteny pri rovnakych svetelnych podmienkach ... Dakujem za rady vopred :)


cca o 10 příspěvků vejš to píšu
HP5+ v R09 1+25, 7 minut / 20 °C
  • 0

#66 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 prosinec 2009 - 16:04:26

Ahojte, mam otazku, dam to do tejto temy, hadam to nebude od veci :-)
Fotim na HP5ku, klasika ISO 400, film niekedy fotim 2 3 mesiace a je na nom vselico za roznych svetelnych podmienok ... Som v podstate v zaciatkoch, vyvolal som este len jeden negativ a to v R09. Chcem sa spytat, ci viete odporucit take univerzalnejsie riedenie, cas vyvolavania aj postup preklapania, aby bol ten negativ pouzitelny ... Zatial sa mi este nestalo, aby som mal negativ vyfoteny pri rovnakych svetelnych podmienkach ... Dakujem za rady vopred :)


cca o 10 příspěvků vejš to píšu
HP5+ v R09 1+25, 7 minut / 20 °C


oki, dik ... a ako preklapas?
inak ten prvy negtaiv som volal v 1+25, 6 minut , 20°C, preklapal som prvu minutu stale a potom 10 sekund kazdu minutu, cca 3 preklopenia ...
  • 0

#67 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 prosinec 2009 - 16:13:05

prvních 30 sec konstantní kvrdlání
pak každou minutu 2x překlopit (cca 5 sec)

je možný překlápět míň (možná i 1x za 2 minuty) a potom to chce prodloužit čas, nebo naopak překlápět víc (4 překlopení = cca 10 sec každou minutu nebo i častěji) a zkrátit čas.

stejně musíš všechny doporučení VŽDYCKY brát pouze jenom jako naťuknutí a dobu volání si postupně upravit s ohledem na možnou odchylku tvýho měření teploty/času a hlavně s ohledem na to jakej máš pozitivní proces (tedy jakej máš zvětšovák - tzn. jak kontrastní potřebuješ negativ abys šel standardně U TEBE zvětšovat na papír N gradace)

to, co píšu, celkem dobře vychází pro běžný scény snímaný s žlutym až oranžovym filtrem a zvětšovaný na kondenzorovym zvětšováku
  • 0

#68 Vladimír Milata

Vladimír Milata

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 44

Publikováno 19 prosinec 2009 - 16:43:06

HP5...R09 New...1+50...16 minut...20 stupňů...klasické překlápění...výsledky vynikající
  • 0

#69 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 prosinec 2009 - 16:50:48

stejně musíš všechny doporučení VŽDYCKY brát pouze jenom jako naťuknutí a dobu volání si postupně upravit s ohledem na možnou odchylku tvýho měření teploty/času a hlavně s ohledem na to jakej máš pozitivní proces (tedy jakej máš zvětšovák - tzn. jak kontrastní potřebuješ negativ abys šel standardně U TEBE zvětšovat na papír N gradace)

to, co píšu, celkem dobře vychází pro běžný scény snímaný s žlutym až oranžovym filtrem a zvětšovaný na kondenzorovym zvětšováku[/quote]

jo dik, beriem to ako natuknuti samozrejme ;)
a s tym pozitivnym procesom bude dalsie trapenie, ale to tu nebudem riesit :D ... v tom nemam absolutne jasno, ako suvisi negativ so zvacsovakom atd ...
dik este raz
  • 0

#70 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 prosinec 2009 - 16:52:23

HP5...R09 New...1+50...16 minut...20 stupňů...klasické překlápění...výsledky vynikající


hm ...
asi to bude chciet poskusat vsetko
dik
  • 0

#71 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 prosinec 2009 - 17:34:01

já bych prostě jiný ředění, než 1+25 nedoporučil...
  • 0

#72 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 20 prosinec 2009 - 12:36:52

já bych ti doporučil držet se doporučení výrobce a na prvním nedůležitém filmu si jej ověřit a vyvolávací postup případně jemně upravit (čas, překlápění, ředění).

A pár tipů nakonec:
- Čím víc ředíš, tím bude kultivovanější zrno a klesá kontrast, roste vyvolávací čas.
- Pokud exponuješ v umělém světle nebo obtížných světelných podmínkách, exponuj film na asa320 (+0.3 až +0,5 EV) a volej na asa400
  • 0

#73 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 leden 2010 - 22:08:10

Vážení Temnokomorníci, laboranti, chemici, odborníci i diletanti,
:), máte někdo zkušenosti s vyvoláváním v kombinaci XTOLu a Rodinalu?
před časem jsem si se zájmem přečetl pár bouřlivých diskusí staršího data na toto téma, tak jsem z nudy vyzkoušel:
XTOL 100+400ml + Rodinal 4ml, 22-23st.C
volal jsem PAN400, HP5+ a P3 Surveillance. Poslední dva o 25% déle než Pan400 (zhruba v relaci s doporučými časy volání HP5+ oproti Pan400 v ostatních vývojkách)

Zdá se mi to docela zajímavé... zkusím naskenovat.
p.s.
V každém případě Ilford Surveillance je oproti HP5+ při stejném čase krytý víc, vypadá, že má vyšší potenciál citlivosti.
  • 0

#74 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 leden 2010 - 15:01:41

Tak po 21 letech focení na Fomu 100, kterou považuji za nejkrásnjší film světa, jsem podlehl západní propagandě a do flexaretky naládoval a odfotil hápé pětku od ilforda.
Exponováno jako iso 400. Vyvolal jsem ve staré R09 1:80 26 minut a ustálil asi 8 minut v čerstvém práškovém ustalovači foma. Negativ sám o sobě je fajn, ale po celé délce pásu se uprostřed (v ose) vine asi 3 až 5 cm široký jakoby světle mléčný závoj. Na 250-ti svitcích a 500-ti kinech Fomy 100 jsem to nikdá neviděl. Starou vývojku, starý ustalovač, či nějakej sajrajt ve vývojnici vylučuji, tak jako vadu flexy.
Je možný, že fomácká R09 se nějak nekamarádí s antihalačkou vod ilforda??

S.
  • 0

#75 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 leden 2010 - 15:19:32

kamaradi
  • 0

#76 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 10 leden 2010 - 17:22:51

No já s tím měl na prvních pár filmech taky problém - mléčnej závoj ne, jen takovej fialovo-růžovej nádech. Což mě oproti neutrální podložce inzerované v technickým listu i proti mým zkušenostem s FP4+ překvapilo. Ustaloval jsem to v 2-3x použitým rychloustalovači od Fomy. Chvilku jsem koukal na suchej film a pak si řekl, že to není možný - skoro čerstvej ustalovač, kvedlám během ustalování, ustaloval jsem cca 7 minut...No nakonec jsem to nasoukal znovu do spirály, namíchal novej ustalovač a nechal to tam dalších 6 minut a - voila - neutrální podložka byla na světě. Jinak jinde tu někdo prostě radil předepírat a zbavit se tak aspoň části antihalačky už předem.
  • 0

#77 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 10 leden 2010 - 19:27:38

Preklapel jsi u ustalovani? Hodne?
  • 0

#78 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 leden 2010 - 19:49:05

Bret3: Tak jsem to udělal jak ty...znova jsem to vyráchal v ustalovači a rozpustilo se to...

Dík za radu.

P.S. fomička stovečka je holt fomička stovečka, že.. :D
  • 0

#79 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 leden 2010 - 19:26:12

prvních 30 sec konstantní kvrdlání
pak každou minutu 2x překlopit (cca 5 sec)

je možný překlápět míň (možná i 1x za 2 minuty) a potom to chce prodloužit čas, nebo naopak překlápět víc (4 překlopení = cca 10 sec každou minutu nebo i častěji) a zkrátit čas.

stejně musíš všechny doporučení VŽDYCKY brát pouze jenom jako naťuknutí a dobu volání si postupně upravit s ohledem na možnou odchylku tvýho měření teploty/času a hlavně s ohledem na to jakej máš pozitivní proces (tedy jakej máš zvětšovák - tzn. jak kontrastní potřebuješ negativ abys šel standardně U TEBE zvětšovat na papír N gradace)

to, co píšu, celkem dobře vychází pro běžný scény snímaný s žlutym až oranžovym filtrem a zvětšovaný na kondenzorovym zvětšováku


este sa vratim k tejto teme ...
Vcera som volal HP5ku exponovanu na ISO 320, R09 new, 1+25, 7 minut, 20 stupnov, 30 sec neustale preklapanie, potom 10 sec kazdu minutu (cca 3 preklopenia). Na pohlad vyzera ten negativ ok, ale, mam jeden problem a s tym suvisiacu otazku. Ked navijam negativ do cievky citlivou vrstvou dnu, pred koncom to uz ide strasne tazko a vzdy sa mi pokrci a vyskoci z cievky, nezostava ine len zacat odznova ... Po 3 neuspesny ch pokusoch je ten negativ uz celkom dokrceny ... Vcera som prvy krat skusil namotat negativ opacne, citlivou vrstvou von, slo to uplne krasne hladko. ALE, po vyvolani je na jednom policku nevyvolana plocha, ako sa opieral o tie pridrzovacie plochy na cievke. Cize tiez na prd. Akou stranou vlastne negativ namotavat? Je na to nejaka finta aby sa mi ten negativ ku koncu nezacal krcit a nevybiehal z vodiaceho zlabu cievky?
Dalsia otazka ... od kedy stopovat cas? povedzme, ze chcem vyvolavat 7 minut. Kym nalejem vyvojku a zapcham tank, prejde 20 30 sekund. Stopovat od zaciatku alebo zapnut stopky az zaciatkom preklapania a od toho casu 7 minut? Ako to robite vy? Dakujem vopred za odpoved.
  • 0

#80 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 leden 2010 - 19:36:06

Včera jsem udělal zvětšovací test HP5 volaný v microphenu.

http://elvis-art.cz.tl/HP5test.htm

Snad to někoho bude zajímat, nechtěl jsem z toho dělat článek tak to zveřejnim aspoň tady.
  • 0

#81 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 16 leden 2010 - 19:57:41

Včera jsem udělal zvětšovací test HP5 volaný v microphenu.

http://elvis-art.cz.tl/HP5test.htm

Snad to někoho bude zajímat, nechtěl jsem z toho dělat článek tak to zveřejnim aspoň tady.

hele evisi, kdybys k tomu udělal nějaké hezké povídání, tak by to bylo prima to tam lupnout
  • 0

#82 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 leden 2010 - 20:01:19

krilo: nadešel čas koupit si JOBO .)
jinak - jestli máš cívky s tlapkama na začátku (typicky Kaiser), tak klidně navinout i emulzí ven (správně se navíjí emulzí dovnitř, aby souhlasil moment kroucení filmu jako takovýho se svinem cívky) ale ten konec prostě zasunout o pár otáček dál (aby se nedotýkala emulze těch capek - plus budeš mít možná hůř vyvolaný kraje filmu - ale to je fuk).

Brian: dokud nedodáš víc technickejch dat, tak je to _naprosto_nesmyslnej_"test"_. a nebo aspoň pokud vedle toho nemrskneš srovnání s jinejma filmama/vývojkama/kombinacema realizovaný za stejnejch technickejch podmínek.
p.s.: naprostá většina zvětšovacích objektivů pro 6x6 je optimalizována pro zvětšení v rozsahu 5-15x, lepší skla až 20x. nad danej rozsah zvětšení nemá smysl je používat - nekreslej zdaleka tak ostře, jak by bylo třeba - zrno nebude zobrazeno ostře ani omylem. objektivy pro větší zvětšení jsou konstruovaný pro to, co se snažíš (apo-componony hm, rodagony wa, el-nikkor 4/40... rád bych zmínil s-biogon 5,6/40 - te asi jediný sklo, kterym by se opravdu dalo teoreticky nechat na papír z negativu vykreslit zrno a ne jenom neurčitě definovaný shluky zrn).
p.p.s.: čím jsi to skenoval?
  • 0

#83 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 leden 2010 - 20:19:37

Navrhuju vyřadit rychlost. :wink: Není to objektivní test pro srovnání nebo zjistění přesnýho rozlišení při určitým kontrastu. To bych musel exponovat přesnou předlohu s přesně definovanejma podmínkama.Tohle je vyloženě reportážní fotka cvaknutá z ruky test kvality v praxi.
Původně jsem to udělal pro facebook abych přesvědčil celkem širokou zkupinu lidí kteří mě trošku tlačej do kouta se svýma giditálama.
  • 0

#84 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 16 leden 2010 - 20:33:48

krilo: Do JOBO tanku nalijete z kádinky porci vývojky během 5 sekund. Spustíte stopky. "Zapcháte" víčko. Překlápíte (nešejkrujete!).
  • 0

#85 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 leden 2010 - 20:56:15

dakujem za rady
inac, teraz som skusal navinut farebny film z tesca pokusne a slo to krasne lahucko az do konca ... mze byt, ze HP5 ma nejaky tvrdsi/hrubsi celuloid a preto to ide tak tazko na konci?
  • 0

#86 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 leden 2010 - 21:04:14

Moje zkušenosti obecně: Film namotávám do spirály vždy ve směru kroucení..obráceně to jde dost blbě. Hlavně kino. Mám několik starejch plastimatek a problémy s nějakým nalepením něčeho někam a neprovoláním jsem nikdy neměl. Jinak na koleji jsem kdysi volal kinofilm protáhováním v ešusu - docela zajímavý.. :wink:

Čas pro nalití jsem zahrnul do své kalibrace, tak že stopky zapnu vždy až po nalítí vývojky. Předpokládám, že nalítí je vždy +/- stejné - vteřina sem a tam nehraje roli. Takže naleju a pak stopuju. Jinak si myslím, že u vyvolávacích časů nad ca 10 minut, těch pár vteřin nalejvání už nemá význam a nad 20 minut (např R09 1:100) to je už ouplně buřt.
  • 0

#87 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 16 leden 2010 - 21:05:52

Jirinol: Samozřejmě může být i jiná příčina, ale pravděpodobně jste to přehnal se smáčedlem. Přesně stejný problém "řešil" kolega Kibish a rovněž na HP5+. Stačilo "ubrat" smáčedla a bylo po problému. Já sám jsem se s tím setkával při použití fomáckého smáčedla, Amaloco to nedělá. Snad bych ještě doporučil pohybovat cívkou ve vodě se smáčedlem. Já peru filmy "pumpováním" cívkou v otevřené vývojnici a ve smáčedle pohybuji cívkou stejně - ale nevytahuji nad hladinu! Roztok zbytečně pění.
Také v dědině u Kroměříže byl podobný problém - tvrdá voda.

Bret3: Antihalační vrstva se vypírá až v prací vodě. Kdyby se mě nekdo zeptal, zda vím, proč to tak je, tak NEVÍM.
Růžový závoj zůstává na filmu prakticky pouze ze tří příčin:
- vyčerpaný ustalovač
- malý pohyb při ustalování
- nedostatečné vyprání (zvláště ve studené vodě)

Těm kdo o to stojí: HP5+ a APX 400 = Retro 400 (a méně i jiné filmy - např. TriX, PlusX...) jsou "hladové filmy". Lépe se snáší se stockem vývojek a menším ředěním koncentrátů.
To se trochu "pere" s požadavky na zrno. Proto:
Filmy nad 100 ASA (a zvláště čtyřstovky) - jemnozrnné vývojky (Atomal, Xtol, Instant mytol, DS-10...) jako stock, je-li scéna opravdu fest kontrastní, pak 1+1.
Nízkocitlivé filmy spíše ve vývojkách pro vysokou hranovou ostrost (DS-12) opět jako stock, při velkém kontrastu scény 2+1. Tyto filmy jsou "z podstaty" jemnozrnné a není třeba je ještě "dusit" jemnozrnnými vývojkami.
Výjimkou je Acros - ten lze vyvolat asi v čemkoliv (samozřejmě s různými výsledky, ale vždycky jemnozrnně).
PanF+ v jemnozrnných vývojkách asi ne... (ale v Atomalu je hodně pěkný).
Pokud voláte nízkocitlivé filmy v jemnozrnných vývojkách, doporučuji ředit a volat při teplotách nad 24stC (klidně 26-28stC). Samozřejmě upravit volací čas! Někde jsem to vyčetl a opravdu to funguje.
  • 0

#88 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 leden 2010 - 10:13:55

Vcera som volal HP5ku exponovanu na ISO 320, R09 new, 1+25, 7 minut, 20 stupnov, 30 sec neustale preklapanie, potom 10 sec kazdu minutu (cca 3 preklopenia).


tak som to teda nasvietil, vyliezlo mi z toho na moj vkus dost velke zrno ...
sken nemam bohuzial, nestihal som ...
kombinacia HP5+rodinal asi jemnejsie zrno neda, ze ...
negativ vyzera velmi pekne na pohlad, ale este by ho bolo treba spravit kontrastnejsi, s normalnou gradaciou je to makke, treba trosku pritvrdit ... predlzit cas volania? alebo viac preklapat?
zeby som skusil aj nejaku inu vyvojku? dd-x napriklad? R09 ma vyhodu v tom, ze vydrzi veky, nechce sa mi napriklad po pol roku vylievat polovicu flase pokazenej ddx ... holt radte :roll:
dik
  • 0

#89 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 18 leden 2010 - 10:30:26

V poslední době hodně používám svitek HP5 exponovaný na 800, volám v Instant Mytol 1:1 rotačně s přednamočením 12 minut při 20 st.C. Prakticky stejně by to mělo být v Xtolu (už doporučoval na začátku vlákna Pentaxista).
  • 0

#90 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 18 leden 2010 - 11:26:24

Máte někdo zkušenost jak to vychází ve Fotomalu? Třeba nějakej dobrej sken na ukázku.
Doma mám jeden litr fotomalu kterej jsem chtěl prodat ale nakonec mi zůstal tak bych to rád zkusil.
  • 0

#91 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 21 leden 2010 - 13:23:18

Ve své práci jsem se ustálil na volání HP5ky v ID-11. Ze začátku jsem používal konfekční produkt ředěný 1:3. Po čase jsem přešel na domácí míchání (díky Martine). Našel jsem si ten svůj postup pro stock a byl jsem sním docela spokojen.
U kina jsem však u posledních kousků začal míti problém s narůstajícím zrnem. Při předešlém ředění bylo jemnější než dnes ve stocku. Myslel jsem že ID-11 je ve stocku jemnozrnější. Nebo je problém v domácím míchání?
  • 0

#92 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 leden 2010 - 13:28:01

záleží jakej máš recept. ID 11 a D76 by měli bejt totožný. já to nasazuju podle tohohle, což prej není uplně pravá D76.
metol 2g
siřičitan sodný bezvodý 100g
hydrochinon 5g
dekahydrát tetraboritanu disodného (borax) 2g
voda 1000ml
  • 0

#93 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 leden 2010 - 13:44:57

záleží jakej máš recept. ID 11 a D76 by měli bejt totožný.


V mnoha pramenech je tato věta souhlasná, v recepisech někdy od 60tých let složení pro domácí navážku taktéž, přesto v určitých informacích se objevuje doporučení mírně odlišného vyvolávacího času pro konfekci těchto dvou vývojek i upozornění, že Kodak údajně má v současné konfekci D-76 ještě něco navíc, co ji od ID-11 odlišuje. Ví o tom někdo něco bližšího?
  • 0

#94 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 21 leden 2010 - 14:31:06

Brian: používám přesně totožný recepis

Jak je to s tím ředěním? Má být stock to nejjemnozrnější ředění?
  • 0

#95 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 leden 2010 - 14:32:23

záleží jakej máš recept. ID 11 a D76 by měli bejt totožný.


V mnoha pramenech je tato věta souhlasná, v recepisech někdy od 60tých let složení pro domácí navážku taktéž, přesto v určitých informacích se objevuje doporučení mírně odlišného vyvolávacího času pro konfekci těchto dvou vývojek i upozornění, že Kodak údajně má v současné konfekci D-76 ještě něco navíc, co ji od ID-11 odlišuje. Ví o tom někdo něco bližšího?


Ano. to máš pravdu. V případech extrémů se časy nepatrně lišej. Třeba při navolávání nebo u reprografickejch filmů bejvá odchylka třeba 5%
Nedávno tu někdo ukázal odkaz na naskenovanej originální receptář Kodakový chemie. Mělo to asi 2000 předpisů a byla tam i D76. Popsaný to bylo asi anglicky nebo německy ale rozhodně by se z toho dal zjistit přesnej předpis D76
  • 0

#96 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 leden 2010 - 14:40:00

odkaz na naskenovanej originální receptář Kodakový chemie. Mělo to asi 2000 předpisů a byla tam i D76. Popsaný to bylo asi anglicky nebo německy ale rozhodně by se z toho dal zjistit přesnej předpis D76


někde doma mám snad ještě skripta fotografické chemie z FAMU někdy z r. 73-4, tuším... tak se mrknu, co tehdy bylo psáno.... :lol:
  • 0

#97 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 21 leden 2010 - 15:19:48

Vložený obrázek
  • 0

#98 Brian

Brian

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 leden 2010 - 15:36:37

Vložený obrázek


NO! to je ono! Uplně přesně to, co myslím
  • 0

#99 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 leden 2010 - 20:09:04

Podobnost čistě náhodná: ;-)

Cituji: receptář lázní FOMA, II. rozšířené vydání, vydal OTSaP n.p. Fotochema, Praha, 1967:
FV 3 vývojka vyrovnávací pro svitkové i perforované filmy
metol 2g
siřičitan sodný bezvodý 100g
hydrochinon 5g
Borax 2g
voda do 1000ml.
FV 3 R regenerátor:
metol 3g
siřičitan sodný bezvodý 100g
hydrochinon 7,5g
Borax 20g
voda do 1000ml
Způsob regenerace: Po vyvolání filmu přidat do zbytku vývojky v zásobní láhvi 20ml regenerátoru a láhev doplnit vývojkou z vývojnice. Občas je nutno zásobní roztok vývojky zfiltrovat od vyloučeného stříbrného kalu. Vývojka pracuje spolehlivě do vyčerpání zásobních roztoků.
  • 0

#100 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 21 leden 2010 - 20:09:36

to, co se v současné době prodává v krámu v pytlíku pod jménem Kodak D-76 je ve skutečnosti mnohem podobnější D-76d než původní D-76 z roku 1926. Ilford ID-11 je naopak dle všech informací shodná s původním receptem. samozřejmostí je ještě příměs komplexních solí k odstranění tvrdosti vody (u D-76 i ID-11).
nicméně rozdíly jsou minimální a lze je spolehlivě měřit pouze za použití transmisního mikrodenzitometru a přesně definovaného (a 100% neměnného postupu) vyvolávání.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních