Přejít na obsah


Fotka

TLR fórum


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
488 odpovědí na toto téma

#401 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 22 březen 2016 - 11:08:49

Tyhle citové důvody  k  rollei/flexu/cordu  chápu,   mám to podobně.   s Rolleicordem V,  Va ani Vb se prohloupit nedá.   Mně vyhovuje ostření  vpravo,  aniž bych to dokázal  vysvětlit.    Jeden kousek jsem získal již  s vyměněnou, novou matnicí,    kterou tuším  pro předchozího majitele instaloval šikula Vladík .

Nemá  chybu.

http://www.temnakomo...jsi-matnice-r81


  • 0

#402 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 22 březen 2016 - 12:41:23

Tak jsem dohledal nějaké informace na internetu a vypadá to, že výměna matnice, klidně za tu z mamiye, smysl má.

Každopádně bych se s tím musel na někoho obrátit, protože mé ruce a úprava matnice, to nejde dohromady :)

 

13929553138_0a1f7535bf_b.jpg


  • 0

#403 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 22 březen 2016 - 13:58:41

do druhého rolleicordu budu výhledově (až bude čas) montovat tuhle matnici (mám ji již  ve  flexaretu,  kde to bylo  nebe vs. dudy)

http://www.ebay.com/...csAAOSwT6pVxxzs


  • 0

#404 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 25 duben 2016 - 22:50:29

Prosim, ma krome autocordu od minolty jeste jina tlr nastaveni exposice dle EV a co na to praxe? rad bych to zkusil. Diky moc. Me2d.
  • 0

#405 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 26 duben 2016 - 07:23:56

Prosim, ma krome autocordu od minolty jeste jina tlr nastaveni exposice dle EV a co na to praxe? rad bych to zkusil. Diky moc. Me2d.

Rolleiflex MX-EVS. Zkušenosti s ním nemám, osobně dávám přednost separátnímu nastavení clony i času.


  • 0

#406 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 26 duben 2016 - 09:36:17

Rolleiflex "T" rada.

Mohli si to odpustit.

Povedal by som, ze to iba zdrzuje. Tak ci tak treba nastavovat dve veci. Bud EV a vhodny variant, alebo clonu a cas.

Je to ale potiaz, ktoru rad s takym nadhernym aparatom podstupim.


  • 0

#407 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 3 květen 2016 - 08:51:29

Aha, já myslel, že když už nastavím EV co mi ukáže expozimetr, je hotovo a i by mi to dávalo logiku. Víc jich není? Trochu dostupnější abych nemusel kvůli tomu prodat mamču. Dokonce jsem za to, že to má i nějaký flexaret, ale asi ne, neboť ho již nemuhu najít, tak nevím jestli to nebylo něco jen podobného.


  • 0

#408 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 3 květen 2016 - 09:31:21

Aha, já myslel, že když už nastavím EV co mi ukáže expozimetr, je hotovo a i by mi to dávalo logiku. Víc jich není? Trochu dostupnější abych nemusel kvůli tomu prodat mamču. Dokonce jsem za to, že to má i nějaký flexaret, ale asi ne, neboť ho již nemuhu najít, tak nevím jestli to nebylo něco jen podobného.

Nastavit čas a clonu ti přijde o tolik pomalejší, že specielně kvůli tomuhle bys poořizoval jiný foťák? A dokonce bys uvažoval prodat Mamču? :-o

Podle mě ovládací prvky Rolleflexu (a od něj to převzala Yashica) umožňují velmi rychlé nastavení závěrky i clony.


  • 0

#409 meCZoun

meCZoun

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 350 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 50

Publikováno 3 květen 2016 - 11:03:38

Máš pravdu, některé závěrky Flexaretu to mají. Já si na to nikdy nezvykl....


  • 0

#410 mars

mars

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationČeské Budějovice
Reputace: 94

Publikováno 3 květen 2016 - 15:14:47

Ahoj, mají to Flexarety VI a VII se závěrkou Prontor, viz např. toto vlákno


  • 0

#411 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 4 květen 2016 - 07:12:13

Notorie, špatně jsi mě pochopil, Mamču bych neprodal, jen ty ceny jsou takové, že pokud bych chtěl rolleiflex tak bych ji musel prodat, ani nechci si zvykat na jiné řešení, prostě jen zkusit a třeba z toho v tomto nastavení polezou hezké výsledky. U toho flexaretu by to měla být závěrka Pentacon prestor a ta se bude asi blbě shánět, prosím ty kteří toto nastavení používají, vyjádřete se prosím, já to jen prostě nikdy neměl a pořád jsem špekuloval proč mám na expozimetru červená čísla od 3-18 a i aplikace mi měří EV. Tož tak , jen jsem objevil Ameriku, no... :mrgreen: normální pitomec :oops:


  • 0

#412 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 4 květen 2016 - 08:32:06

Rolej nebrat! Byl by na tvé mužné hrudi takovej utopenej, ztracenej... Tvá fyzická konstituce tě odsuzuje k formátu 6×7 :)

Notorie, špatně jsi mě pochopil, Mamču bych neprodal, jen ty ceny jsou takové, že pokud bych chtěl rolleiflex tak bych ji musel prodat, ani nechci si zvykat na jiné řešení, prostě jen zkusit a třeba z toho v tomto nastavení polezou hezké výsledky. U toho flexaretu by to měla být závěrka Pentacon prestor a ta se bude asi blbě shánět, prosím ty kteří toto nastavení používají, vyjádřete se prosím, já to jen prostě nikdy neměl a pořád jsem špekuloval proč mám na expozimetru červená čísla od 3-18 a i aplikace mi měří EV. Tož tak , jen jsem objevil Ameriku, no... :mrgreen: normální pitomec :oops:


  • 0

#413 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 4 květen 2016 - 13:18:33

Jeste ze pomalu chapu. Rolik 35 s se mi ztrati v dlani a rolleiflex na hrudi a do toho me vcera zdivocel David do Vf v maly krabicce 13x18 no pitomec.
  • 1

#414 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 květen 2016 - 13:45:57

rollei 35 chce zvláštní úchop, chvilku trvalo, než jsem na něj přišel

odměnou je pevné držení a neroztřesené snímky i u časů delších, než je obvyklé!


  • 1

#415 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 27 květen 2016 - 09:13:58

Podlehl jsem tlaku okolí (může za to Me2d, ukažme si na něj prstem!) a pořídil Flexu. Napadená kutilem není, ale péči potřebuje. Včera mi servismani u Škodovky nabídli dodací lhůtu osm týdnů, což mě úplně nenadchlo. Dovedli byste mi doporučit někoho jiného, ideálně v Praze či okolí? Nejlépe někoho, kdo umí nejenom vyčistit a poladit, ale i vyměnit matnici?

Díky předem :)
  • 0

#416 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 27 květen 2016 - 10:29:12

:mrgreen: No co já jsem za hajzla... :shock: a jaký typ máš?


  • 1

#417 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 27 květen 2016 - 11:35:40

Standardku, dle návodu přístroj pro začínající fotoamatéry a fotografující mládež. Čili moje kategorie :)
 

:mrgreen: No co já jsem za hajzla... :shock: a jaký typ máš?


  • 0

#418 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 27 květen 2016 - 12:55:58

Podlehl jsem tlaku okolí (může za to Me2d, ukažme si na něj prstem!) a pořídil Flexu. Napadená kutilem není, ale péči potřebuje. Včera mi servismani u Škodovky nabídli dodací lhůtu osm týdnů, což mě úplně nenadchlo. Dovedli byste mi doporučit někoho jiného, ideálně v Praze či okolí? Nejlépe někoho, kdo umí nejenom vyčistit a poladit, ale i vyměnit matnici?

Díky předem :)

Obávám se, že jinde to s dodací lhůtou lepší nebude. U pana Blažka je to podobné. Možná p. Vait bude rychlejší, třeba se tady ozve?


  • 0

#419 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 27 květen 2016 - 14:43:56

Podlehl jsem tlaku okolí (může za to Me2d, ukažme si na něj prstem!) a pořídil Flexu. Napadená kutilem není, ale péči potřebuje. Včera mi servismani u Škodovky nabídli dodací lhůtu osm týdnů, což mě úplně nenadchlo. Dovedli byste mi doporučit někoho jiného, ideálně v Praze či okolí? Nejlépe někoho, kdo umí nejenom vyčistit a poladit, ale i vyměnit matnici?

Díky předem :)

 

 

:mrgreen: No co já jsem za hajzla... :shock: a jaký typ máš?

@Fire no len to zrkadlo nerachoti, budes s tym vediet?:)

@Me2d spravna osveta:D


  • 0

#420 Svet

Svet

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 27 květen 2016 - 14:53:22

K p. Blazkovi jsme ted posilali postou na generalku, pry ma uz na stole tri.
  • 1

#421 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 27 květen 2016 - 15:15:21

@Fire no len to zrkadlo nerachoti, budes s tym vediet? :)
@Me2d spravna osveta:D


Neboj, při každém zmáčknutí spouště hlasitě tlesknu.

Vážněji: není to dlouho, co jsem na Bronče použil mirror lockup páčku, a pak bušil do drátěnky jako hluchej do vrat, páč se vůbec nic nedělo :)))
  • 0

#422 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 27 květen 2016 - 16:09:41

Akorát su teda "až" z Kroměříže...když tak SZ


  • 0

#423 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 27 květen 2016 - 17:06:33

Akorát su teda "až" z Kroměříže...když tak SZ

Díky za nabídku; zkoušel jsem poslat SZ, ale prý je nepřijímáte... nemůžete mít plnou schránku?
  • 0

#424 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 27 květen 2016 - 18:37:00

Zítra by to už snad mělo jít poslat, musel jsem si prodloužit předplatné


  • 0

#425 NektarLektvar

NektarLektvar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 27 květen 2016 - 20:49:02

Podlehl jsem tlaku okolí (může za to Me2d, ukažme si na něj prstem!) a pořídil Flexu. Napadená kutilem není, ale péči potřebuje. Včera mi servismani u Škodovky nabídli dodací lhůtu osm týdnů, což mě úplně nenadchlo. Dovedli byste mi doporučit někoho jiného, ideálně v Praze či okolí? Nejlépe někoho, kdo umí nejenom vyčistit a poladit, ale i vyměnit matnici?

Díky předem :)

U pana Vágenknechta z Rovenska (481 381 444, 739 941 279) by snad to mohlo být rychlejší... 


  • 0

#426 kaiser

kaiser

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 květen 2016 - 07:48:56

Mohu jen potvrdit.


  • 0

#427 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 28 květen 2016 - 07:57:05

Nu zatím se tak nestalo, takže když tak 776 792 982


  • 0

#428 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 28 květen 2016 - 10:07:53

Děkuju za kontakt, zavolám.

Nu zatím se tak nestalo, takže když tak 776 792 982


  • 0

#429 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 28 květen 2016 - 13:48:33

Děkuju moc za pomoc. Domluvil jsem se nakonec s panem Vaitem.

Podlehl jsem tlaku okolí (může za to Me2d, ukažme si na něj prstem!) a pořídil Flexu. Napadená kutilem není, ale péči potřebuje. Včera mi servismani u Škodovky nabídli dodací lhůtu osm týdnů, což mě úplně nenadchlo. Dovedli byste mi doporučit někoho jiného, ideálně v Praze či okolí? Nejlépe někoho, kdo umí nejenom vyčistit a poladit, ale i vyměnit matnici?

Díky předem :)

U pana Vágenknechta z Rovenska (481 381 444, 739 941 279) by snad to mohlo být rychlejší...

  • 0

#430 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 18 červen 2016 - 09:58:40

Nevím, jestli to tady nebylo, ale jedno pěkné TLR ze sítí internetu :) https://mint-camera.com/TL70


  • 0

#431 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 18 červen 2016 - 13:07:45

Nevím, jestli to tady nebylo, ale jedno pěkné TLR ze sítí internetu :) https://mint-camera.com/TL70

Mile. Ale instantne...


  • 0

#432 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 19 červen 2016 - 09:46:00

Dokonalé to není - ale polaroid lepší tikitálu.

 

Zaujalo mě na tom nejvíc, jak to ti číňani uchopili lifestylově. Lehce alternativní městská mládež s instantním TLR běhá po světě a tvoří monumentální díla velikostí odpovídající diáku z Mamčy 645 (62×46 vs 56×42mm).

 

Mile. Ale instantne...

 

 


  • 0

#433 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 23 červen 2016 - 08:17:05

sám jsem o tom uvažoval, ale nakonec mne odradila optická kvalita (na lomo mám jiné strojky:) )


  • 0

#434 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 9 červenec 2016 - 14:59:36

Přátelé,

 

máte zde více znalostí a zkušeností, můžete mně prosím napsat nějaké cenově i bazarově dostupné TLR (nepatří to sem, ale kdyby bylo ještě něco jiného, nějaký dálkoměr, SLR ne), které mají vestavěný cds expozimetr? Seléniový raději asi ne vzhledem k degradaci článků. Já našel zatím toto:

Minolta Autocord

Yashica Mat 124

(Rolleicordy jsou drahé)

Děkuji.

 

Petr


  • 0

#435 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 9 červenec 2016 - 17:14:43

rolleicordy a drahé?  

není to tak moc dlouho,  co jsem si v jednom  zapadlém,  nenápadném bazárku  pořídil  čistého a  dobře fungujícího (K3B)  za  1400 Kč,    a klidně  bych byl  ochoten  za něj dát  i  dvojnásobek, kdyby došlo na smlouvání.   


  • 0

#436 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 9 červenec 2016 - 17:42:13

Omlouvám se, popletl jsem ten název, drahé jsou Rolleiflex, Rolleicordy jsou dostupné, ale nemají expozimetr. Děkuji


  • 0

#437 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 9 červenec 2016 - 20:57:00

Zatím se mi moc líbí ta Yashica Mat 124, hlavně proto, že má způsob expozimetru a nastavení clony a času obdobný jak můj Rollei 35 T. Občas se někde objeví, cena v rámci možností.


  • 0

#438 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 9 červenec 2016 - 21:14:36

Jen já takto byl kdysi z Yashicy zklamaný. Nedělá příliš ostré fotky. Respektive dělá, ale až od vysokých clon. Tam je ostrost také relativní. Ale možná to bylo rukama a očima. V té době jsem hodně pil.
  • 0

#439 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 9 červenec 2016 - 22:28:28

Nakonec sem vyměnil Flexaretu VI za Yashicu 124G s Yashinonem 1:3,5 a hodně velká spokojenost na plnou díru i při focení s makro předsádkou. Ale je fakt, že preventivní údržbový servis mě stál pomalu to samé co fotoaparát. Jen jsem o ní nikdy neuvažoval kuli vestavěnému expozimetru. Dodneška sem do něj nezkoušel baterku a nechybí mi. Vlastně si moc nedovedu představit, že bych nepoužíval expozimetr externí. Spíš sem kupoval kuli lidovější ceně, světlé matnici a hodně jemné spoušti. A taky to měl být foťák, který snadno přenesu a nebudu k němu nutkavě dokupovat další příslušenství za tisíce.  Na tvrdo se omezit s tím co je k dispozici v základu.

Knoflik spuště se mačká k tělu a ne jako např. u Rolleicordu do strany. Měl jsem se zmačnutím spouště tendeci strhávat do strany i foťák. Jako bonus je to povedená kopie rolleiflexu. Rychle nahoře vidím co jsem nastavil za čas a clonu a nemusím koukat někam do stran nebo jinak s foťákem manipulovat. To samé platí i o hloubce ostrosti při ostření kolečkem.  To mě spolu s drnacavou špouští, neprůhlednou matnicí štvalo u zmíněné Flexarety. Ale i ta nebýt zmíněných neduhů nakonec vlastně nekreslila vůbec špatně. Ta jemnost podání kresby byla fajn a jsem rád, že jsem si na ní pár obrázků udělal.

 

Někdo dával v nějakém vláknu  a možná i v tomhle tenhle odkaz. Kresba v krajích nic moc. Slušně chovající se je clonách 3.5"5.6" a 16. Kupodivu problém v rozích má, podle tady toho testu i rolleiflex. http://www.hevanet.c...MF_testing.html  Jestli má někdo jiný test rád mrknu na odkaz.

 

Vše ostatní včetně Kupovat Yashinon a NE Yashikor!!! je už zodpovězeno na prvních stránkách toho vlákna. A souhlas s tím, že 124G není žádná kráska na mazlení. Mě stačí, že funguje  a můžu se na ní spolehnout :-) Nakonec si ten čtverec a focení od pupku zamilovávám a hodně užívám. Neinvestice do rolleiflexu mě rozhodně nemrzí.

 

Dost je vychvalovaná ve vlákně Minolta Autocord. Neměl sem s ní níkdy tu čest se kamarádit, ale pouvažoval bych i nad touhle variantou.


  • 0

#440 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 9 červenec 2016 - 22:43:01

Ještě dodávám, že u obou strojů Flexaret a Yashica používám (jsem používal) sluneční clonu.


  • 0

#441 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 10 červenec 2016 - 15:02:26

Já vyfotil pár svitků na Flexaret VI a Kiev 88. Flexaret OK, Kiev 88 krom vad co měl a musel jsem na to myslet, je velký, těžký a to obrovské zrcátko a závěrka mě uváděla při zmáčknutí spouště do stresových situací. SLR 6x6 na výlet prostě ne, dálkoměry jsou moc pěkné, ale drahé a TLR se mi líbí a jak jsem psal Flexaret VI bezva. Ale k věci. Chci něco s expozimetrem, protože si chci vzít na výlet jednu "věc". Nechci ještě expozimetr atd. Už tak musím naložit či vést kočárek s 2 měsíce starou Amálkou a druhý kočár či se starat o druhou dceru Viktorku 2 roky starou. K tomu beru i DSLR. Takže vzhledem ke všem okolnostem potřebuji co nejjednodušší foťák. Rollei 35 T je bezva (hodím dole do koše kočárku) a něco v obdobném duchu bych chtěl i v 6x6. Vím, že to není ideální, že ten vestavěný expozimetr má své mouchy, ale to já vím, vím dle světla jak se s tím poprat a ostrost objektivu typu Tessar na mé fotky 13x13cm je dostačující (na ostré fotky mám 24MPx FX DSLR). Díky.


  • 0

#442 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 10 červenec 2016 - 15:20:42

Na obrázky 13x13cm a při spokojenosti s Flexaretou bych neřešil další foťák a sehnal si časem expozimetr do kapsy (Sekonic L-208) https://www.fotoskod...tab/description. Nebo něco podobného bazarového případně nového. Většina expozimetrů není tak velkých a těžkých, aby se nedaly přenášet.  Ale to už není téma o TLR. A za ušetřené peníze a nervy s dalším sháněním foťáku radši koupil něco dětem.


  • 1

#443 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 10 červenec 2016 - 16:13:31

Je morálně bezúhonné používat digitální cvakač coby expozimetr pro plnohodnotný klasický fotoaparát?


  • 0

#444 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 10 červenec 2016 - 17:18:03

Když měří přesně? Cesta, která vede k cíli nemůže být špatná.

Jo a nešahejte mi na ostrost Tessaru! Poválečný model z Jeny v ostrosti strčí do kapsy dnešní základní setové zoomy od Nikonu / Canonu.

Je morálně bezúhonné používat digitální cvakač coby expozimetr pro plnohodnotný klasický fotoaparát?


  • 0

#445 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 10 červenec 2016 - 17:40:26

taky je trošičku pošetilé domnívat se, že CdS expozimetry jsou věčné. O opaku jsem se přesvědčil, když jsem vzal po nějakém čase do ruky kdysi "referenční" Weimarlux CdS. On teda funguje, ale strašně přeochotně, jako by mi chtěl vynahradit dlouhý spánek v šuplíku... No, mezi nama, pokud to není barevný diák, tak jednu clonu nahoru nebo dolů - na Fomě 100 svitku skoro nepoznám rozdíl. A kldyž už mi na tom hodně záleží, vytáhnu - já se ta něj nestydím - Finepix 31fd, což je už dnes hodně fousatý (10 let od uvedení na trh) ale pořád nadprůměrný zápisník.


  • 0

#446 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 10 červenec 2016 - 20:27:32

Já už tu Flexaretu nemám, takže koupit stejně něco musím. Proto přemýšlím rovnou o něčem s expozimetrem.

Ano, expozici si můžu změřit pomocí DSLR či aplikace v mobilu, ale toto já prostě nechci, to už si to můžu tím DSLR vyfotit. Jedině že bych naučil měřit expozici svou dvouletou dceru, průběžně by mi hlásila expozici a nosila expozimetr na krku, on ten Sekonic L-208 je opravdu prcek :-). Ono to vyjde zhruba na stejně, pořídit Flexaret a Sekonic či Yashicu.

Přesnost starého expozimetru asi nebude perfektní, ani do něj nejsou baterie, ale to lze nahradit SR44 + BAT83. (Ne)Přesnost si pak porovnám s DSLR a upravím na ISO kolečku (ne)přesným nastavením. Pokud chyba nebude lineární v celém rozsahu, to už je pak horší. Ale nehažme flintu do žita, důležité je věřit a já věřím, že to bude dle mých představ.

Takže kdyby jste měli někdo časem k prodeji plně funkční Yashicu Mat 124(G) s pouzdrem, budu mít nejspíše zájem.

Díky všem a dobré světlo, Petr


  • 0

#447 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 15 červenec 2016 - 11:21:29

Já bych se na ten expozimetr vykašlal.

Nějakou dobu jsem teď TLR vybíral. Co jsem měl možnost si různé modely osahat, tak 124G na mne působila zpracováním nejhůře, i oproti staršímu modelu. Líbil se mi Autocord, ale nevyhovoval mi způsob ostření.

Nakonec mi dnes přišel balíkem Rolleicord Vb a je neuvěřitelný, jak působí v ruce a vše hladce funguje.

 

 

 

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#448 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 15 červenec 2016 - 11:40:01

A trochu bych se tu přiživil a zeptal se, zda někdo netuší, kde k němu sehnat "soket" pro drátovou spoušť?

Nejdříve budu řešit matnici (Mamiya RB nebo RZ), spoušť u Rolleie moc používat nehodlám, ale kdyby náhodou...

Třeba kontakt na někoho, kdo je servisuje?

Vypadá to z.giftakto:

z.gifhttp://s.ipernity.com/T/L/z.gif


  • 0

#449 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 15 červenec 2016 - 11:40:48

Tak takto:

http://www.ipernity....299425/21466287


  • 0

#450 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 15 červenec 2016 - 12:53:00

Gratuluju k nákupu, od pohledu vypadá jako mazlík :)

 

Napadá mě jedna věc: podělil by jsi se o zkušenost s adaptací matnice z mamčy? Rád bych jednu pořídil do flexy, ale sám se v tom vrtat nebudu a neznám nikoho, kdo to dělá...

 

Díky!

 

A trochu bych se tu přiživil a zeptal se, zda někdo netuší, kde k němu sehnat "soket" pro drátovou spoušť?

Nejdříve budu řešit matnici (Mamiya RB nebo RZ), spoušť u Rolleie moc používat nehodlám, ale kdyby náhodou...

Třeba kontakt na někoho, kdo je servisuje?

Vypadá to z.giftakto:

z.gifhttp://s.ipernity.com/T/L/z.gif


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních