Přejít na obsah


Fotka

TLR fórum


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
488 odpovědí na toto téma

#301 Leo

Leo

    Nováček

  • Předplatitel
  • 85 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 15

Publikováno 29 prosinec 2010 - 19:05:42

Zdravím, dneska jsem si udělal radost a zakoupil stařičkého Rolleicorda s objektivem triotar 3,5/75 a už hodinu si marně lámu hlavu, jak se tam zakládá svitek. Je tam zespodu červené okénko a má to i docvaky na jednotlivé snímky, žádná značka jak u flexy nebo sixe. Tak jsem vzal špulku s krycím pásem od svitku, ale pořád mi to nepasuje. Nevíte jak na to? Díky
  • 0

#302 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 prosinec 2010 - 20:22:19

manuály
  • 0

#303 Leo

Leo

    Nováček

  • Předplatitel
  • 85 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 15

Publikováno 29 prosinec 2010 - 21:20:07

Díky za odkaz, ale problém mám s angličtinou používal jsem ji aktivněji tak před 10ti lety. Budu to louskat tak 3 dny. Šlo mi o to, jestli jej někdo vlastní a používá. Přesto ještě jednou dík
  • 0

#304 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 prosinec 2010 - 22:23:22

Vlozit svitek do fotaku. Zalozit do navijeci civky tak, aby svitek drzel s pouzitim previjeci klicky dle potreby. Zavrit zada a klickou previjeni komihat, nez se v cervenem okenku objevi cislovka 1, potom snulovat pocitadlo a.... voila.
  • 0

#305 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 29 prosinec 2010 - 22:38:43

Vse za predpokladu, ze to je podobne jako u Rolleiflexu Standard. Snad ano.

Teda az na tu klicku, pardon. V predchozi prispevku nahradit klicku koleckem previjeni filmu.
  • 0

#306 Leo

Leo

    Nováček

  • Předplatitel
  • 85 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 15

Publikováno 29 prosinec 2010 - 23:10:43

Díky vytestuju
  • 0

#307 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 prosinec 2010 - 23:17:34

Mám Rolleicorda III a podle toho co popisuješ máš pravděpodobně starší model. Já vkládám svitek do dolní části tak, aby černá strana byla k objektivu, do horní části vložím prázdnou špulku od svitku a na ní navlíknu začátek zaváděcího pásku svitku. Pak kolečkem točím dokud se nedostanu na značce krycího pásu na značku (červená tečka) ve fotoaparátu. Předpokládám že tvůj typ nemá počítadlo a tudíž tam značku nemáš, protože si jednotlivé políčka posouváš a kontroluješ v červeném okénku ve spod. Stačí tedy natočit zavádecí pás na horní cívku jen tak, aby držel a nevyvlékl se pak zavřít fotoaparát a přetočit na první políčko dle čísla v červeném okénku.
  • 0

#308 Leo

Leo

    Nováček

  • Předplatitel
  • 85 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 15

Publikováno 30 prosinec 2010 - 09:02:18

Právě má počítadlo, ale nemá nikde tu tečku. To červené okénko je vlastně na podlaze foťáku na levé straně a ukáží se v něm čísla pro 6X9 snímky. Tak nevím. Dneska beru ven asi flexu.
  • 0

#309 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 30 prosinec 2010 - 20:33:57

podle stareho rolleicordu, co jsem kdysi mel, ale je to uz davno, takze pokud se pamatuji......natocit film tak, aby v cer¨venem okenku byla jednicka a potom vynulovat pocitadlo...vedle pocitadla maly cudlik, vypada jako nytek, kterym se pohlo.
  • 0

#310 Leo

Leo

    Nováček

  • Předplatitel
  • 85 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 15

Publikováno 31 prosinec 2010 - 07:56:19

Díky za rady, je to tak, jak píšete. Takže to mám domrveny, počítadlo počítá až od 3tího políčka, vynulovat to někdy jde a někdy je to kouslý. Tak je po radosti. Ještě jednou díky všem.
  • 0

#311 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 31 prosinec 2010 - 12:15:07

Neklesej na mysli. Je to tak jednoduchy a zaroven elegantni stroj, ze bude urcite jen stacit vycistit previjeci mechanismus.
Myslim, ze bys to zvladnul i sam. Skutecne to neni slozite :roll:
Obvykle jsou takto stare stroje hendipovane jen mnozstvim prachu a zatuhleho medvediho sadla nachazejicich se uplne vsude. Staci vse peclive vykoupat v benzinu, ocistit, namazat a je pred nimi dalsich 20 30 let sluzby.
  • 0

#312 JanP

JanP

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationSlaný
Reputace: 27

Publikováno 5 červen 2011 - 21:57:30

Zdravím Vás,

potřeboval bych radu od zkušenějších, chtěl bych na Yashicu D napasovat Nějaký ten ND filtr a cirkulační polarizák. Koukal jsem že se dělají redukce, ale nevim po které sáhnout, zda 49mm, nebo až 58mm. Nemáte někdo zkušenost ?

K tomu polarizačnímu filtru, předpokládám že když dám filtr před "koukací" objektiv a natočím ho do požadované polohy, tak ve stejné poloze na spodním objektivu, bude mít totožný efekt ?

Hezký večer

Jan
  • 0

#313 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 5 červen 2011 - 22:30:51

koupil bych takovou nejmenší, na jakou dokážeš sehnat filtry - bude ti míň či vůbec zasahovat do zorného pole čumicího objektivu a filtry budou levnější.

s tím polarizákem to tak je - pokud se Ti podaří jej přemístit beze změny polohy, efekt bude stejný. to by neměl být až takový problém, pokud budeš přesouvat celou bajonetovou redukci i s filtrem.
  • 0

#314 kkamil

kkamil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 září 2011 - 21:13:32

Dobrý den,
prosím o posouzení odlesků na přiložené fotce (světlo zasahuje do negativu shora). Jedná se o jedno z políček negativu nafoceno mojí Yashicou D. Slunce do objektivu nesvítilo, spíš nějaký odlesk? Všechna ostatní políčka jsou o.k (tedy co se vady tohoto typu týče) Jedná se o stranu políčka přiléhající k dalšímu políčku. Rád bych se tomuto jevu do budoucna vyhnul. Nevíte někdo důvod? Děkuji
Vložený obrázek[/img]
  • 0

#315 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 2 září 2011 - 11:25:52

Nahoře na snímku je ve foťáku dole. Možná ti teče kolem pantů dvířek nebo tam někde. Film je ale ze zadu kryt pásem, pokud to byla 120 ka. No to si pohledáš...
  • 0

#316 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 2 září 2011 - 11:29:29

Nahoře na snímku je ve foťáku dole. Možná ti teče kolem pantů dvířek nebo tam někde. Film je ale ze zadu kryt pásem, pokud to byla 120 ka. No to si pohledáš...

Pokud by mu teklo, tam by měl i ostatní políčka špatný a měl by šmouhatý i mezery mezi snímky. Mě to přijde, jako odlesk od slunce.
Co sluneční clona, byla? Nebo komora ve foťáku, neznám Yashicu, ale neblejská se něco vevnitř?
  • 0

#317 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 2 září 2011 - 11:36:16

Dobrý den,
prosím o posouzení odlesků na přiložené fotc.....

Me to prijde jako prezarenej vedlejsi snimek, pokud to udelalo na tom jednom... Co je na vedlejsim snimku? Neni tam nejaka divocina? Slunce v zaberu, brutalne preexponovano?

Bohousek
  • 0

#318 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2011 - 11:38:24

Mě to přijde, jako odlesk od slunce.
Co sluneční clona, byla? Nebo komora ve foťáku, neznám Yashicu, ale neblejská se něco vevnitř?


pokud okolí pole na negativu (mezera mezi snímky) je čistá, pak nefouká, přikláním se k odlesku při spodní hraně výřezu v komoře.
  • 0

#319 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 2 září 2011 - 11:56:31

Yashicu D mám, áno komora vo vnútri je dosť lesklá, dokonca som niedke čítal aby sa predošlo tomuto efektu odporučaju ju oblepiť vnutri niakou matnou látkou či čím to presne neviem... každopádne občas sa to stane proste sa tam vnútri to svetlo láme a odráža asi :D ja slnečnú clonu nemám tiež, keď z boku svieti slnko tak proste clonim rukou alebo niečo podobne :)
  • 0

#320 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2011 - 13:44:10

Yashicu D mám, áno komora vo vnútri je dosť lesklá, dokonca som niedke čítal aby sa predošlo tomuto efektu odporučaju ju oblepiť vnutri niakou matnou látkou či čím to presne neviem... každopádne občas sa to stane proste sa tam vnútri to svetlo láme a odráža asi :lol: ja slnečnú clonu nemám tiež, keď z boku svieti slnko tak proste clonim rukou alebo niečo podobne :D


tenká černá sametová tapeta určitě pomůže... a dokonce se tím zvýší podstatně kontrast a čitelnost negativu, mám takhle vylepenou prakticu LLC, kde se lesklo původně kde co, už celých 38 let :)
  • 0

#321 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 2 září 2011 - 15:44:06

Jo jo, taky je tam ten krycí pás, takže je třeba hledat vnitřního nepřítele.
  • 0

#322 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 2 září 2011 - 17:21:02

Jo jo, jak už řeki předřečníci. Není to slunko náhodou někde v pravým horním rohu? To by tak sedělo.
Sice to nepatří do TLR fóra, ale já teď dosáhl trochu podobných výsledků s Bergheilem a Angulonem 65 - slunko v těsně mimo záběr, originál sluneční clona, "tělo" je měch - člověk by řekl, že to černá látka ve varhánkách ošéfuje a ono houby.Viděl jsem to na matnici a stejně jsem to u několika záběrů rukama jakožto prodlouženou clonou při expozici nepokryl.
  • 0

#323 kkamil

kkamil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2011 - 18:48:12

Děkuji všem, vedlejší políčko i mezera mezi políčky je světlem opravdu nezasažená. Světlá partie mezi stromy byly hodně ozářené mraky. Vylepím tedy vnitřek komory sametkou. Jediné co je lesklé v komoře jsou takové ty chromové válečky po kterých se odvaluje film. Že by tedy ony? Pakliže se mi povede ovládnout skener a donutit ho aby naskenoval nějaký detail i s kusem vedlejšího políčka (umím pouze zmáčknout autoscan a on vybere snímky sám) pošlu to večer. Ještě jednou děkuji
  • 0

#324 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 2 září 2011 - 19:57:06

On "odlesk", respektive přesněji odraz světla, někdy umí divy. Velmi typické je to právě pokud je třeba slunko těsně mimo záběr - pokud není použita přesná sluneční clona(tohle ale nejlíp řeší nastavitelný kompendium, jenže to je pro dvouočku trochu vražedná představa) objektiv ho skoro určitě promítá někam na stěnu komory. No a pokud je to dost blízko a dost silně, i světlo které se odrazí od povrchu, který je jinak téměř bez odrazu, umí udělat něco podobného.
  • 0

#325 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 2 září 2011 - 21:29:59

Ano, mohou za to chromove valecky. Svetlo se po nich "lije" neuveritelnym zpusobem. Dobre je zkontrolovat u nich tesnici plisky, ktere vymezuji presne obrazove pole u filmu. Obcas jsou dosti delako od roviny filmu a tim pri expozici dochazi ke zpetnym odrazum svetla od filmu k nim a opet k filmu a tak stale dokola..

Drive se napr. valecky v Rolleiflexech davaly cernit, respektive, pry snad byly primo nejake serie primo s cernymi a ne chromovanymi valecky.
  • 0

#326 kkamil

kkamil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2011 - 22:01:14

Ty plíšky u chromových válečků mám opravdu docela utopené oproti takovým těm vodicím podélným lyžinám. To by fakt mohlo být ono. Takže vnitřek komory vylepím sametkou, plíšky pošteluju a jde se zase vesele fotit. Děkuji všem za pomoc [/quote]
  • 0

#327 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 březen 2012 - 20:01:07

Ahoj, zkoušel jsem jeden Rolleiflex a na snímcích je světelný závoj na pravé straně :cool: nevíte čím to je?
  • 0

#328 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 23 březen 2012 - 20:16:55

Ahoj, zkoušel jsem jeden Rolleiflex a na snímcích je světelný závoj na pravé straně :cool: nevíte čím to je?


Tak tohle mi dělala yashica mat. vybarvil jsem vnitřek foťáku i sluneční clony barvou humbrol 33 a je to v pohodě.
  • 0

#329 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 březen 2012 - 08:45:21

Ahoj, zkoušel jsem jeden Rolleiflex a na snímcích je světelný závoj na pravé straně :cool: nevíte čím to je?

osobně bych to viděl na ťuknutou zadní stěnu, kudy tam jde světlo. snad všechny rolleiflexy jsou uvnitř černý, takže tam bych chybu moc nehledal...
  • 0

#330 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 26 březen 2012 - 08:41:28

Rolleiflex ma na dvirkach labyrint, takze svetlo se tam dostat nemuze.
Samozrejme u starych kusu nikdy nevis, sam jsem mel Rolleicord do ktereho troskou foukalo - pan Dolezal ho pretesnil a bylo po foukani ...
  • 0

#331 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 březen 2012 - 13:43:49

právě že do mého foukalo, pan doležal opravil :-P
  • 0

#332 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 duben 2012 - 08:31:11

Čtení pro obdivovatele Mamiya TLR
http://www.btinterne...q-contents.html
  • 0

#333 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 19 červen 2012 - 19:25:01

ahoj, doufám, že se to tu neřešilo, když jo, velmi se omlouvám, leč jsem nic nenašel. mám rolleie automat a zlobí mi při dojetí filmu. nějak se tam na konci sekne krycí pás, nebo asi ten slintací papír, kterým se omotává pak špulka, aby se nerozjela. dřív mi to nedělal (několik panů ef, jeden fp4), teď mi to udělal 2x (fp4 ze stejné série jako ten předchozí, hp5). nevíte, kde by mohl být problém?
  • 0

#334 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 22 červen 2012 - 18:18:16

prohnal jsem jím na zkoušku prošlým panem ef plus, abych to pak otevřel na světle a pořádně zkouknu, kde je chyba... nikde se nekousl. tak já tomu nějak nerozumím...
  • 0

#335 Ciro

Ciro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationKošice
Reputace: 1

Publikováno 2 květen 2013 - 13:23:06

Neodolal som a obstaral som si pred časom Yashicu D s yashinonom. V skutočnosti nebola v takom stave ako tvrdil predávajúci, ale za 50€ aj s opravou a vyčistením určite stojí.
Pár filmov som cez ňu prehnal bez problémov. Žiadne problémy v protisvetle som nezaznamenal. Pri poslednom mám jeden snímok totálne zmrvený odleskom. Bolo to pri takom krčmovom posedení (Moje prvé tohtoročné pivo (Ježek je fajn)). Boli sme v tieni, slnečnú clonu som mal nasadenú. Akurát asi tak 1/10 záberu v pozadí bola slnkom osvetlená betónová plocha.
Takže sa chcem spýtať skúsených. Pomohlo to vylepenie tapetou? Nezdá sa mi, že by tá čierna farba u Y bola nejako výrazne lesklejšia ako u mojich kinofilmových zrkadlovkách (2xPentax, Fujica, Practika). Na druhej strane sú tam väčšie plochy.
Ja mám inú teóriu. Obruba objektívu - bajonet je krásne chrómovaný a ani slnečná clona to nezakryje. Nemôže byť zdroj problémov tu? Než to vyskúšam natrieť nejakou matnou humbrolkou a pravdepodobne tak zničím kozmetický vzhľad, tak sa spýtam či neskúšal niekto takéto riešenie.
  • 0

#336 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 2 květen 2013 - 13:43:47

Pomohlo, a to citelně. Použil jsem tzv. flock, samolepící fólii s povrchem podobným sametu. Yashica Mat 124G.
  • 0

#337 Ciro

Ciro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
  • LocationKošice
Reputace: 1

Publikováno 2 květen 2013 - 13:56:30

Vďaka. Ako prvé asi vyskúšam "flocking" riešenie.
  • 0

#338 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 2 květen 2013 - 20:50:34

Nevíte někdo co zmamenají čísla na ostřícím kolečku u starého Rolleiflexu? Jsou tam za sebou dvě řady od 1,7 do nekonečna s tím, že když mám zaostřeno na nejkratší vzdálenost, stupnice mi ukazuje 2,2. Pokud mám na nekonečno, tečka na aparátu ukazuje správnou hodnotu. Nevím, jak si to mám přebrat, od nekonečna dolů by to šlo, ale jak tu stupnici přetočím tak už to nechápu. Kdo ho máte doma, tak asi víte o čem mluvím.
Edit. Píšu kraviny, nejsou tam dvě řady čísel, ale jen jedna. Prostě jí jen skoro dvakrát přetočím.
Přiložený soubor  image.jpg   140,47K   22 Počet stažení
  • 0

#339 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 2 květen 2013 - 21:24:07

W.Heering Zrcadlovka Rolleiflex, 1935
  • 0

#340 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 2 květen 2013 - 21:25:05

eště příloha, že...
  • 0

#341 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 2 květen 2013 - 21:29:17

tak znova...

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  Rollei.jpg   310,34K   91 Počet stažení

  • 1

#342 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 2 květen 2013 - 21:43:13

Děkuji pane Vait, jestli jsem to dobře pochopil, od nekonečna do 1,7 m se dá ostřit podle stupnice na knoflíku. Dalším otáčením knoflíku už stupnice neplatí a ostří se na matnici. Až do jednoho metru.
  • 0

#343 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 3 květen 2013 - 07:12:40

Přesně tak
  • 0

#344 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 28 srpen 2013 - 18:33:25

http://www.ceskatele...00061012/video/

děkuji, pane Vaite !
  • 0

#345 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 1 září 2013 - 17:47:35

On ten film mi připomenul jeden vtip z Polska, z doby totality: mít dost plechu na plechovky, tak bychom zaplavili konzervami celý Západ... nu, schází nám ještě maso...
  • 0

#346 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 2 září 2013 - 11:36:41

a to měli vysílat ve sněmovně komunistům, jací to byli gauneří (a jsou)
  • 0

#347 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 2 září 2013 - 15:10:13

a to měli vysílat ve sněmovně komunistům, jací to byli gauneří (a jsou)


A máš jediný rozumný důvod na temnou tahat politiku? :-(
  • 2

#348 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 2 září 2013 - 15:22:42

jedině tu temnou :-)
  • 0

#349 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 3 září 2013 - 10:07:53

V tomhle případě tahat do toho politiku je trochu zbytečné. Asi jen málokdo nenávidí socialistický princip plánované výroby víc, než já, ale problém není v tom, že zlý systém ukončil výrobu TLR. Stejně by výroba byla ukončena z jiných důvodu. Velký, těžký foťák, pro běžného uživatele neperspektivní středoformát, příchod nových typů přístrojů...

Je to taková naše oblíbená vlastnost, svádět všechno na systém, ale je taky potřeba si uvědomit, že co mohli, prodávali soudruzi na západě (co mají radši, než Lenina a Maminku? Valuty...) a kdyby byl o přístroj zájem na skutečném trhu, výroba by ukončena nebyla.

Největší vina RVHP v této oblasti je asi ta, že se snažila o koncentraci výroby do příslušných oblastí, aby na sobě byly státy víc závislé, takže u nás nedošlo k rozvoji produkce SLR.
  • 0

#350 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 3 září 2013 - 17:52:36

Omlouvam se nemyslel jsem to politicky ale jen jako poztesknuti vyvoj mohl pokracovat. Jeste jednou pardooon.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních