Přejít na obsah


Fotka

TLR fórum


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
488 odpovědí na toto téma

#351 rumpal

rumpal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationDubné - The city of Šlágr TV:)
Reputace: 1

Publikováno 3 září 2013 - 19:41:28

Ale jo, je třeba se na to taky dívat politicky. Prostě blbým rozhodnutím blbců od zelenýho stolu skončila výroba fotoaparátů v ČSSR. Nikdo netvrdí, že by výroba Flexaret pokračovala do nekonečna, ale blbým rozhodnutím skončil i vývoj nových aparátů. Jinak ale super dokument...
  • 0

#352 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 3 září 2013 - 22:41:45

Politickoekonomické souvislosti ve vztahu k oboru temné nikoho neurazí. Současnou politiku na kterékoli straně spektra bych nechal k projednání u piva nebo na jiné fórum. Hlídejme si trochu tu naši oázu, stačí dohady a občas i hádky kolem focení.
  • 0

#353 Jacob

Jacob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 27 květen 2014 - 07:15:17

Ahoj,

Po dukladnem procteni fora nejsem o nic mene nadseny napadem poridit si TLR, ba naopak.
Nabizi se mi moznost koupe aparatu Yashica 635 s objektivem 3.5 Yashicor a libi se mi i za cenu toho ze to muze prastkovat v protisvetle.

http://www.trademe.c...n-733730746.htm

Fotoaparat je bez pouzdra a popruhu a ja planuju nejake cestovani.
Muzete prosim nekdo rict jak je asi fotoaparat odolny? Chtel bych ho mit (pokud ne na krku) v batohu mezi ostatnimi vecmi a treba jej zabalit do trika.
Da se na nej pripnout lehce libovolny popruh? ŠÍdlem ani kůží momentálně nedisponuji:)

Dik J.
 


  • 0

#354 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 27 květen 2014 - 07:41:53

Ahoj,
Po dukladnem procteni fora nejsem o nic mene nadseny napadem poridit si TLR, ba naopak.
Nabizi se mi moznost koupe aparatu Yashica 635 s objektivem 3.5 Yashicor a libi se mi i za cenu toho ze to muze prastkovat v protisvetle.http://www.trademe.c...n-733730746.htm
Fotoaparat je bez pouzdra a popruhu a ja planuju nejake cestovani.Muzete prosim nekdo rict jak je asi fotoaparat odolny? Chtel bych ho mit (pokud ne na krku) v batohu mezi ostatnimi vecmi a treba jej zabalit do trika.Da se na nej pripnout lehce libovolny popruh? ŠÍdlem ani kůží momentálně nedisponuji:)
Dik J.

Otazkou je, proc zrovna Yashicu, nota bene bez pouzdra. Podle me by bylo lepsi si poridit nektery z poslednich modelu Flexaret (VI, VII) i s pouzdrem, coz v pohode sezenes do 750,- Kc. U vetsiny kusu je potreba pocitat s celkovym vycistenim, serizenim a promazanim (dalsich cca 750,-), ale to by te u tehle Yashicy cekalo zrejme taky. Jestlize s tim chces cestovat a hrozi pripadne poskozeni aparatu, nebude te to v pripade Flexaretu financne tolik bolet jako u Yashicy. Tolik muj nazor.
  • 0

#355 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 27 květen 2014 - 09:21:12

osobně bych se vyhnul modelům s objektivem Yashicor.... a sehnal něco co má koncepci Tessar, tedy Dčko a Yashinonem nebo 124G

taky bych se vyhnul strojům které vykazují stopy nárazu nebo pádu jako má ta 635 na foto

a cena je podle mě za ni dost nadsazená

 

osobně bych sháněl do 3000kč toto: Rolleiflex Standard 622 (Tessar 3,5) a vyměnit matnici, pak ti vydrží navěky a udělá víc parády než cokoliv jiného, nehleďně na to že je to nejmenší a nejlehčí TLR na 120film, pravdepodobně bude přesný i po víc než 75letech, aspoň ten můj je. na ebay se jich válí.

 

flexaret VI, ale to je prostě Flexaret, čili zatuhlé mazivo, nepřesná závěrka, často poškrábané plesnivé skla, nutné počítat s celkovou CLA, špatně se shání flexaret v dobrém stavu za rozumnou cenu, měl jsem 5ku a hned sem ji prodal protože i proti 20let staršímu Rolleiflexu mi to přislo jako děsný krám a cena byla stejná.

 

Yashica D s yashinonem, celkem solidní, dobrá matnice, slušná závěrka, po CLA bude taky fungovat dlouho. ale Yashicy me nějak nerajcují takže sem měl a prodal sem. optická kvalita nedosahovala Tessaru v Rolleiflexu, clona jen cca 6 lamel proti 10ti ve flexaretu (zaverka Metax) a Rolleiflexu

 

co se týče odolnosti tak jsou TLR choulostivé na velké nárazy do přední pohyblivé standarty, rozhodí se ostření, jinak se asi v batohu nemá co pokazit.


  • 0

#356 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 květen 2014 - 11:56:50

Jako dobrou volbu vidím Rolleiflex Automat - ať už před nebo poválečný. Je uživatelsky příjemnější.

Oproti Standardu má už spřažený posuv s natahováním filmu, samospoušť a dají se snadno sehnat filtry (bajonet 1).

 

Samozřejmě když se budeš chtít vydat na Hradecký čtverec, tam je Standard povinný....


  • 0

#357 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 květen 2014 - 13:37:26

nabídek na trademe je opravdu poskrovnu, nic dalšího ve funkčním stavu jsem nenašel - hledal jsem Minoltu Autocord, Mamiya C 220/330/33, Rolleicord/rolleiflex, flexaret a skoro nic (teda je tam jeden rollei, ale potřebuje servis a objektivy  vypadají "divně"). Čekal bych víc těch minolt nebo mamčku, ale asi tam nejsou. Ta yashika asi není nějaký velký zázrak, ale pokud se smíříš s trochu víc "vintage" výsledkama a nic funkčního rychle neseženeš, tak proč by ne. A nebo počkat až budeš zpět v Evropě.


  • 0

#358 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 27 květen 2014 - 13:41:09

Rolleiflex automat ale nemá zrovna spolehlivě řešený mechanizmus posunu filmu mezi dvěma rolnama jako je to na novejších A-F, jenže tam je to chytlé v oceli a ne v duralu a nedělá to problém. a pod 4000kč se moc často nevidí, bývá hodně předražený.

 

pokud by dělal problém nespřažené závěrky s posuvem doporučil bych raděj novější Rolleicord s Xenarem

 

filtry na Standarda se válejí často na aukru a prý po uprave se dají použít z flexaretu starším typů


  • 0

#359 Jacob

Jacob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 28 květen 2014 - 00:50:16

velmi dekuji za plodne odpovedi panove.

Proc Yashicu?- Dostupna varianta z lokalniho trhu, se kterym mam celkem dobrou zkusenost. Prodejce vypada spis jako uzivatel nezli kseftar. Take postovne z ebay mi vetsinou hazi postovne okolo 40$ a bydliste mi konci za 2 mesice.

Rolleiflex je urcite legenda, a take podle toho je cena nasazena o dost vyse. Ikdyz je mimo idealni cenovou hladinu, donutili jste mne premyslet, kapku vice se porozhlednout a dat sanci I tomu Ebay.

Rad bych neco do 200$ I s postovnym (tj asi 170 americkych dolaru). Slibne vypada I ta Mamiya 220 ale cetl jsem, ze je tezsi.
kdyby to melo expozimetr na tele tak by to bylo fajn, ale dle diskuze to neni podstatne a lepsi je rucni.

Jeste by byla moznost te 124ky, ale ocividne chybi cast klicky:

http://www.trademe.c...n-732901515.htm

Od fotaku jakozto zacatecnik temnokomornik cekam seznameni s formatem 6x6, nejakou tu srandu, ale v neposledni rade kvalitni vysledek. Rad bych v budoucnu delal zvetseniny vetsiho formatu a I proto bych rad vetsi negativ nez 35mm ktery mam ted. Fotim lidi, nekdy krajinu a tak nejak vsechno kolem sebe.
Hlavni dopad teto koupe take vidim v tom ze diky noveho prirustku do batohu se budu muset zbavit DLSR kterou jsem od vyvolani prvniho filmu nepouzil:)

Nazory se lisi dle jedince. Napriklad ve vlakne "Yashica d" nekdo prave vyzdvihava Yashicor nad Yashicon diky "tocicimu" se bokehu. O tom ze Rolleiflex je kvalitnejsi asi neni sporu.
Budu tedy rad pokud se k dotazu jeste nekdo vyjadri:)




 




 


  • 0

#360 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 28 květen 2014 - 02:21:45

ahoj a co takhle zkusit -kijiji medium format film cameras  

vypadne ti googlu a zkus ontario,ted jsem na to koukal je tam mamaya TLR za 140 canadskych v dobrem stavu je tam toho vic a muzes zkusit i craiglist  cely staty

preji hodne stesti

borek


  • 0

#361 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 28 květen 2014 - 02:22:27

kecam stoji 125 canadskych


  • 0

#362 Jacob

Jacob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 28 květen 2014 - 02:44:08

dik za tip Borektu. tu Mamku jsem nasel a borec pise ze zaverka nechodi presne pri nizsich rychlostech. Jinak vypada pristroj obstojne a cena taky.


  • 0

#363 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 28 květen 2014 - 07:32:36

To je běžná závada. Nic co by se nedalo spravit vyčištěním. A Mamča, to je fotoaparát.


  • 0

#364 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 květen 2014 - 08:38:17

Pokud jde řeč o Mamiya C220/330, mohu jen doporučit. To je skutečně profesionální aparát, spolehlivý, odolný. Kvalita objektivů je jiná třída, než bývá u TLR zvykem - rovnat se mohou jedině novější Rolleiflexy s Planarem, které ovšem jsou cenově jinde. Výměnné objektivy a měch umožňující zaostřit na blízko jsou také nezanedbatelné výhody. Spousta příslušenství. Ovšem trochu se to pronese, Mamiya C330 váží bezmála dvě kila.

 

Závěrky u všech C220/330 potřebují čištění. Delší časy pak fungují správně, problém je s nejkratšími časy, které nejsou tak rychlé jak by měly a nedá se to opravit, způsobují to zesláblé pružiny. Obvykle 1/500 bývá tak 1/300.

 

Pokud by šlo o Yashicu, doporučil bych model Mat 124G s Yashinonem. Jednak je to poslední model = největší šance na zachovalý stav, jednak mi připadá jako dobrý kompromis mezi vybaveností a složitostí. Při porovnání výsledků s Rolleiflex Automat s Tessarem není patrný rozdíl. Yashice dost pomůže vylepit komoru flockem pro omezení interních reflexů. Objektiv Yashikor raději nebrat, jeho specifický bokeh se využije jen výjimečně, častěji je na závadu.

 

Flexaret bych nedoporučil. České kutilství se na nich podepsalo a je výjimka natrefit na kus, který nemá poškrábaný objektiv od čištění, neodborně opravovanou závěrku apod.

 

Použít se dají i čínské Seagull, jsou jednoduché a spolehlivé. Taky je ale potřeba si dát pozor aby to byl model se čtyřčočkovým objektivem. Nicméně vzhledem k jejich technické úrovni a tomu, že se nejedná o žádnou sběratelskou kuriozitu se mi zdá, že se prodávají dost draho.   


  • 2

#365 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 28 květen 2014 - 11:35:04

z toho,  co  mi  prošlo rukama  (i za nehty  zůstalo),  bych  vůbec nepodceňoval  některý z modelů Rolleicord  IV nebo V,   díky výbornému objektivu Schneider Xenar 3,5/75 i velmi dobře  řešené antireflexní úpravě komory (příčky),  z nich padají ostré, konstrastní fotky, které si v ničem nezadají s  podstatně  dražšími Rolleiflexy s Tessarem.  Hmotnost a rozměry zanedbatelné. 


  • 0

#366 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 28 květen 2014 - 11:35:32

No a taky s Mamčou na břiše nevypadáš nikdy tlustý, nebo se za ní můžeš schovat a než případní útočníci oběhnou roh, zmizíš.


  • 0

#367 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 květen 2014 - 15:49:03

z toho,  co  mi  prošlo rukama  (i za nehty  zůstalo),  bych  vůbec nepodceňoval  některý z modelů Rolleicord  IV nebo V,   díky výbornému objektivu Schneider Xenar 3,5/75 i velmi dobře  řešené antireflexní úpravě komory (příčky),  z nich padají ostré, konstrastní fotky, které si v ničem nezadají s  podstatně  dražšími Rolleiflexy s Tessarem.  Hmotnost a rozměry zanedbatelné. 

 

Samozřejmě já zapomněl:)


  • 0

#368 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 28 květen 2014 - 16:44:49

z toho,  co  mi  prošlo rukama  (i za nehty  zůstalo),  bych  vůbec nepodceňoval  některý z modelů Rolleicord  IV nebo V,   díky výbornému objektivu Schneider Xenar 3,5/75 i velmi dobře  řešené antireflexní úpravě komory (příčky),  z nich padají ostré, konstrastní fotky, které si v ničem nezadají s  podstatně  dražšími Rolleiflexy s Tessarem.  Hmotnost a rozměry zanedbatelné. 

Mohu potvrdit spokojenost, mám Vb, se zmíněným Xenarem. Řekl bych, že Minoltí Autocord je na tom s objektivem o fous lepší. Já přešel z Autocordu kvůlivá obsluze, nějak jsem se nemohl spřátelit s kličkou  ;-)

Jeden záběr ke zpestření tématu, sem si dovolil ...

Přiložený soubor (y)


  • 0

#369 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 28 květen 2014 - 19:08:43

Skoda ze jsi az na NZ tady v anticu se da  sehnat TLR do 50-60$,vim ze je tam Yashica a Rolei,po dvou kusech (to bylo pred 3mi tydny,)tady to moc neni zadany,ja spis shanim neco SLR stredo. ale jednu Yashiku jsem mel v ruce a vsechno bylo cisty,ale jak rikam muj zajem je jinde.Jo dostal jsem od nivh objektiv pnemumatic zaverka ,opravil a maka sned to vyuziju ..nekdy

..jeste ho mam schovanej... ;)


  • 0

#370 Jacob

Jacob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 28 květen 2014 - 21:35:48

panove, diskuze je opravdu ziva! Z toho usuzuji ze je tento format velmi oblibeny.

Z komentaru jsem si udelal dobrou predstavu o kvalite aparatu, vyhodach a nevyhodach. Ja su hubeny ogar a tak tu Mamiyu kvuli vaze nechci.
Vemu tu Yashicu 124. Je to za prijatelny obnos a neni velka jak Mamca. O jeji obrazove kvalite nepochybuju, ikdyz verim ze jsou lepsi(ale take horsi..).

Pokud ji vydrazim, budu ji mit na stole pristi tyden  a to znamena sanci ohmatat si ji behem pristich 7 tydnu nezli se vydam na cesty kde budu filmy volat sporadicky a tezko posoudim vystup fotoaparatu.

 

Borcovi tam sice chybi ten maly kokotek na klicce ale tam dam nejaky srubek...

http://www.trademe.c...n-732901515.htm

Jeste jednou diky za vase nazory!
J.


  • 0

#371 Jacob

Jacob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 28 květen 2014 - 21:49:18

Skoda ze jsi az na NZ tady v anticu se da  sehnat TLR do 50-60$,vim ze je tam Yashica a Rolei,po dvou kusech (to bylo pred 3mi tydny,)tady to moc neni zadany,ja spis shanim neco SLR stredo. ale jednu Yashiku jsem mel v ruce a vsechno bylo cisty,ale jak rikam muj zajem je jinde.Jo dostal jsem od nivh objektiv pnemumatic zaverka ,opravil a maka sned to vyuziju ..nekdy

..jeste ho mam schovanej... ;)

Treba tam nekdy zajedu. Strejda mi nabidl paradni zvetsovak Durst za odvoz kdyz si pro nej prijedu do Kanady :D 
Na Zelandu je vsechno docela drahe, asi diky tomu ze je to ostrov s malo obyvately. Zacit s analogovou fotografii prave tady mi zpusobilo radu komlikaci, protoze vyber je velice omezeny a to predesim v materialech pro temnou komoru. Jinak je to ale nadherna zeme s ruznorodou krajinou a krasnymi horami a proto jsem tady:)

 


  • 0

#372 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 květen 2014 - 10:31:04

Ty jsi docela koledník, vydat se na cesty s foťákem který neznáš....Přeju jen to nejlepší, ale minimálně si zkontroluj, že ti oba objektivy ostří na stejné místo.


  • 0

#373 Jacob

Jacob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 29 květen 2014 - 11:24:01

Zase takovy kolednik nejsem! Jiste vysledky cekam z Olympusu OM2n, ktery mam od vanoc. TLR nahradi DLSR, ktere uz zarizuju letenku mimo muj batoh:)

 


  • 0

#374 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 29 květen 2014 - 17:46:29

DLSR? Tak to je moc
  • 0

#375 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 29 květen 2014 - 19:15:17

DLSR je Double Lens Single Reflex?

Lebo ak nie, potom to TU ani nespominaj.

:)


  • 0

#376 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 29 květen 2014 - 19:49:40

ale on kupuje místo DSLR.... novou TLRku.... na tom nevidím nic špatného...


  • 0

#377 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 květen 2014 - 20:05:26

Přesně tak, to je prozření. Jak mi japonci říkáme satori. Uvědomění.


  • 1

#378 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 29 květen 2014 - 21:24:25

On to kupuje navíc k tomu, což také není špatné.


  • 0

#379 Jacob

Jacob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 29 květen 2014 - 21:31:14

Usmevne jak nekomu zminka o digitalu dokaze privodit infarkt :)
Adamz a Hidejoshi dobre pochopili, ze digital pujde pryc a TLR jej nahradi! Panove, ja su mlady ogar a nemam zadne kamarady co foti na film. Chvili mi tedy trvalo nez jsem k analogove fotografii dospel. Je to cca 4 mesice co jsem vyvolal prvni film a zvetsoval jsem asi teprve 7krat. I presto uz vim, ze digital je nadale zbytecnou zalezitosti v me vybave.

Diky temne komore a jejim clenum mam dostatek informaci, ktere mi pomahaji se vyvijet. Diky panove!


  • 1

#380 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 29 květen 2014 - 22:35:56

Jo tak... Já si ho nechal jako pracovní, nikoli umělecký nástroj.


  • 0

#381 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 29 květen 2014 - 22:38:24

Ale ved islo iba o priatelske podpichnutie.

DSLR je slovo, co sa nehovori.

Ja sam budem mat nejake male plusy u toho hore za par obratenych dusi...

Nas svet je zmagoreny. Ludia si potrebuju precitat v novinach, ze kto sa s kym vyspal, ktory politik sa ako strapnil, ako je inym ludom zle. Potrebuju si precitat, ktora pracka ma najrychlejse otacky, ktory telefon ma najdlhsie vlny a ktrory aparat ma najviac (s prepacenim) MPix. Skratka a dobre, potrebuju vediet co je dobre a co zle. Alebo co je moderne a co zastarale.

A v tomto svete je temna oazou, kde veci okolo fotografie davaju zmysel a starsi pan s este starsim aparatom nevzbudzuje usmev, ale respekt.

Len tazko moze fotonadsenec mimo tejto komunity pochopit, ze niekto vyvija modernu drevenu sklopku a ze niekto iny si na nu setri a tesi sa na okamik prveho kontaktu. Ked som videl prvy krat na obrazku Chamonix View 4x5, uvedomil som si: I feel that this is the bigining of beutifull friendship :)


  • 1

#382 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 29 květen 2014 - 23:02:12

ano, keko.

kto nema drobne na ebony tak si kupi chamonix :)

.

aj ja

 

.

a moderne tlr v predaji je rolleiflex fx-n


  • 0

#383 borekt

borekt

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
  • LocationThunder Bay-On.Canada
Reputace: 193

Publikováno 30 květen 2014 - 01:14:38

Jacobe,preji ti z celeho srdce at se ti dari,vetsina z nas zacinala s urcitou camerou a postupem casu jsme si zakoupili ci sehnali lepsi a jeste lepsi,zkrat co nam vyhovovalo do ruky.Kdyz jsembyl asi 10tilety tak jsem delal prvni snimky na Pionyru,bakelitacek co delal docela dobre fotografie,pro nas maly hochy to bylo dobry a nerozbitny.

Jen tak bokem jak je nase klasika uznavana,moje doktorka,kdyz prisla rec na to jakou delam aktivitu a rekl jsem ji to ,tak jsi mel videt ten rozzareny oblicej a nadseni,a ze prej jsem umelec,ne nejsem ani si na neco takoveho nehraju,akorat to miluju,jako kazdy z nas.

Ja vim ze dve skla jsou vic nez jedno ale stredoformat v jakekoliv podobe je jen jeden a o tom to je.

Proto vsem kdoz milujou film,od toho nejmensiho/mam takoveho maleho japoncika/ az po tu nejvetsi plachtu, ZDAR a dobre svetlo

(coz dneska bylo!!!)

 

opatrujte se vsichni

borek


  • 2

#384 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 7 říjen 2014 - 17:21:54

Ci fix. Neotevírá se mi závěrka na Sekoru 65 mm- Mamiya TLR. Máte někdo potuchu, zdání, zda pomůže prosté vyčištění?


  • 0

#385 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 7 říjen 2014 - 18:07:11

Pokud není prasklá pružina (bývá málokdy) tak ano.
  • 0

#386 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 7 říjen 2014 - 19:12:16

Budu postupovat podle http://tlr-mamiya-c.blogspot.cz/  Jsou tam nějaké háčky?


  • 0

#387 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 říjen 2014 - 08:19:56

Nakolik si pamatuji, je to závěrka běžné konstrukce. Ten popis je velmi podrobný, pokud umíš s jemnou mechanikou tak bys to měl zvládnout.


  • 0

#388 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 11 říjen 2014 - 12:43:55

Hlásím naprosté a dokonalé vítězství. Vyleč, nebo zabij- to jsem já.


  • 0

#389 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 21 březen 2016 - 17:06:41

Zdravím,

 

již nějakou dobu se poohlížím po lehčí alternativě ke své RZ 67 a pokoukávám po TLR.

Vybírám mezi Minoltou, Yashicou a Rolleicordem.

Snažil jsem se tu načíst co nejvíce informací, ale mám teď nabídku na Rolleicord V a Vb, oba ve velmi dobrém stavu, a potřebuji se docela rychle rozhodnout a cenový rozdíl je tam přes 1000,-.

 

Držel jsem v ruce chvilku V a Vb a tedy zamlouvalo se mi více ostření na pravé straně u V, jsem zvyklý tak ostřit na RZ.

Ale to bych si nejspíše zvykl, každopádně mne zajímá možnost uživatelské výměny matnice u Vb.

Je to opravud velká výhoda, která stojí za příplatek? Zkoušel jsem je venku za světla, matnice na V se mi zdála dobrá, ale nebyla možnost to zkusit i za horšího světla.

 

Na internetu jsem se občas dočetl, že u těch rolleicordů není matnice ideální a třeba Yashica Mat jí má méně tmavou. Plánuji fotit i v interiérech.

Tak nějak ale od začátku pokukuji více po Rollei TLR, z citových důvodů :).

 

Může někdo prosím poradit?

 

Díky, H.


  • 0

#390 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 březen 2016 - 17:41:36

interiér - hodně záleží na světle, resp. cloně, která má být dispozici

já nedám dopustit na minoltu autocord - v podstatě neumím ostřit kolečkem ze strany

ale

ona je měkčí a potřebuje přivřít o jednu clonu, když se mají obrázky více zvětšovat

originální matnici má dobrou - kompromis, co funguje ve stínu i při denním světle


  • 0

#391 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 21 březen 2016 - 18:23:16

Jako vždycky - jak komu co padne do ruky.

Já zase Autocord opustil právě pro to ostření dole, nějak mi to nešlo. A šel do Rolleicordu Vb, kde mi to kolečko ostření vlevo vyhovovalo.  (Ale nakonec jsem TLR opustil ...)

Možnost výměny matnice jsem využil. Co si vybavuji, v běžném světle interiéru jsem problém s ostřením neměl. 

Takže těžko radit, je to třeba vzít do ruky a nějak se rozhodnout. 

To jsem poradil co ?  ;-)


  • 0

#392 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 21 březen 2016 - 18:59:09

Vím, je to těžký takhle radit.

Rozhodnutí jsem raději odložil. Minolty či třeba Ricohy nejsou moc rozšířený, takže je trochu problém si je osahat.

Zkusím se ještě podívat osobně na Yashicu...


  • 0

#393 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 21 březen 2016 - 19:16:12

Rolleicord by som v tomto pripade uprednostnil, ak je dobry stav. Zivotnost tychto aparatov je skoro nekonecna. Optika predci cokolvek ine. Ostrenie na lavu ruku je prima, ale ide to aj pravou. Na Rbcke su kolecka na oboch stranach, ak je aparat na stative, v pravej ruke drzim drotenu spust, lava ruka ostri uplne prirodzene.

Matnica moze byt problem. Mam Yashica Mat G a nevidim nijaku vyhodu oproti Rollei (pravda, ja mam Rolleiflex). Autocord nevime porovnat.


  • 0

#394 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 21 březen 2016 - 20:37:11

Jenom dotaz - Mamiya M645 jako lehci nahrada neprosla kvuli mensimu forrmatu a nebo z nejakych jinych duvodu?
  • 0

#395 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 21 březen 2016 - 20:58:47

Což o to, 645 by mi nevadila, třeba 1000s se mi líbí a více snímků na svitek by bylo fajn. Ale chtěl jsem s tou váhou jít opravdu výrazně dolu, aby se to dalo pohodlně nosit s sebou, i když není focení cílem.

Další důvod je asi hloupý, ale raději bych nešel cestou dalšího systému s výměnnými skly, znám se a GAS číhá všude :)


  • 1

#396 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 21 březen 2016 - 21:21:39

"znám se a GAS číhá všude"

prostě postupně koupíš všechny dostupný dvojočky, něco necháš, něco pošleš dál a jestli nakonec zbude jedna, vyhrál jsi


  • 1

#397 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 21 březen 2016 - 22:37:30

Vyhrát nad GASem - páníček si nedává malý cíl! Co by jiný dali za pouhou remízu! ;-)


  • 4

#398 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 22 březen 2016 - 08:39:34

Ostření se da řešit nákupem TLR Mamiya. Tam máš kolečka taky na obou stranách. :-)

Na ostření páčkou (Autocord, Flexaret) jsem si nikdy nezvykl, takže za mě Yashica (Mat) nebo Rolleicord(flex). Matnice se dá vyměnit u každého stroje při troše snahy.

Opticky při zaclonění na 8-16 asi při slepém testu nepoznáš rozdíl mezi jednotlivými modely, ale Rollei(Zeiss/Schneider) je víc Adidas. :-)

Yashinon je "příjemnější", vhodnější na portréty než Tessar, ale je to hrozně subjektivní. Sekor 80/2.8 je bezvadnej (pro mě).

S Minoltou nemám delší praktické zkušenosti.


  • 0

#399 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 22 březen 2016 - 08:55:39

Vyhrát nad GASem - páníček si nedává malý cíl! Co by jiný dali za pouhou remízu! ;-)

kdepak vyhrát, myslel jsem že u dvojoček by bylo "pro tuto chvíli" uzavřeno a člověk by mohl obrátit svoji pozornost k další kameře, formátu, koncepci

!

no pro mě je celkem osvobozující, když dosáhnu alespoň dílčího vítězství, člověk pak víc přemýšlí nad snímkama a ne nad kamerou


  • 0

#400 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 22 březen 2016 - 10:39:09

Notorius: díky za info. Mamiya TLR už je trochu váhově mimo, to můžu nosit erzetu :) Zkusím si někde osahat tu Yashicu. Rolleicord se mi líbí víc, jen si odůvodnit ten příplatek :)

 

RHx: pokud koupím něco s výměným objektivem (jako jsem pokoukával po M645), vím, že budu zkoumat dostupná skla a nezůstane jen u jednoho.

Proto bych rád TLR. SF dálkoměry se mi bohužel nelíbí, až na vyjímky, které jsou zase cenově mimo.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních