Přejít na obsah


Fotka

Bessa


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
237 odpovědí na toto téma

#1 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 duben 2007 - 07:39:14

Zaujimali by ma nejake nazory, ak s tym niekto foti. Hlucnost zavierky a celkova praca s tou masinou. Bessa R2A, alebo R4A ak ju uz niekto ma. Prave prisla na trh. U R4A by ma zaujimal hladacik, ma uhol zaberu 21mm, co je dost vesele.
  • 0

#2 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 duben 2007 - 09:21:50

Co jsem slyšel tak si Voigtlaender dal dost práci aby ty mašinky byly ve všech podstatných parametrech důstojnými konkurenty Leicy. Blbé je, že dva moji přátele již maji asi rok objednané tělo od českého dovozce a stále nic...
  • 0

#3 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 23 duben 2007 - 12:18:51

Slovensky scart.sk ma kompletnu ponuku voiglanderov. Som si to vsimol len nedavno, asi novinka.
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 duben 2007 - 15:05:17

měl jsem bezprostředně po sobě v ruce fojgta i lejku a musim říct, že i když tu jistej malej rozdíl byl, tak za vosumdesát tisíc to teda rozhodně nebylo...

dany tvrdil něco vo výjimečný přesnosti a stabilitě lejkovejch dálkoměrů - to nemůžu soudit, leda že by napsal sám, já sem na minimální clonu zavostřil zřejmě dost přesně i u ruskýho kijeva. je teda ale taky možný, že se chyba dálkoměru sešla s chybou mý ruky-voka a výsledek byl dokonalej - i v tomdle případě by mně vovšem byla lejka na nic :lol:

vysloveně mimo řadu sou asi jedině první plastový bessy bez čísla, vod dvojky pak šla prej kvalita prudce nahoru a tenhle trend se údajně i dál prohlubuje. čet sem teď někde, že erštyrková bessa je zase vo fous blíž lejce...
  • 0

#5 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 duben 2007 - 10:51:11

zakladna na dialkomeri u Leicy je vyrazne vacsia nez na comkolvek co som mal v ruke zatial. Tym je dana aj cena aj presnost.
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 27 duben 2007 - 10:57:12

tak sem se při předsedově kolaudaci pomazlil s radimovou bessou - nádhernej stroj. vopravdu to vzbuzuje důvěru, hezky, precizně zpracovaný, příjemný vůle, chody, dorazy, akorát velikost, kultivovanej chod závěrky... vopravdu pěkný

co mě vovšem totálně nesedlo (a docela mě mrzí s vohledem na moje pokukování po tomhle stroji) je titěrný a vobskurně umístění vostření u vobjektivu. pro moje hamátný ruce tenhle foťák prostě neni. teď už to vim určitě. škoda :-)
  • 0

#7 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 duben 2007 - 15:30:22

Slovensky scart.sk ma kompletnu ponuku voiglanderov. Som si to vsimol len nedavno, asi novinka.


Vracím se k tomu, protože moji kamarádi mají o ty Bessy docela zájem a nechtějí moc čekat až je Ring Foto doveze, víš jistě, že ten Scart.sk ty Fojťáky má? Jako vyhledávání na stránky mi nějak nefunguje, tak nevím, nevypadá to jako moc seriózní obchod.
  • 0

#8 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 28 duben 2007 - 17:12:39

Jo, tak nic, uz jsem nasel ceník a jsou teda osklive predrazeny.
  • 0

#9 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 duben 2007 - 21:11:46

co mě vovšem totálně nesedlo (a docela mě mrzí s vohledem na moje pokukování po tomhle stroji) je titěrný a vobskurně umístění vostření u vobjektivu. pro moje hamátný ruce tenhle foťák prostě neni. teď už to vim určitě. škoda

hele velký ruce máš, ale nezapomeň, že ty pravý objektivy se ostřej předem, odhadem, pak se jenom kouká do světlého, pěkného - externího hledáčku :lol:

mám už vyvolaný dva filmy ze dnešní sportovní akce - protivný ostrý slunce bylo, tak jsem to nechal na Av - po letech dva filmy s automatikou. jeden záběr, jako druhej.
škoda, že se dostanu do komory až za pár dní, jsem celkem zvědavej i proto, že mám už film z kolaudace.
  • 0

#10 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 29 duben 2007 - 00:36:47

radim: už sem to rozlousk, ale asi si to necham na článeček ...
  • 0

#11 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 duben 2007 - 19:24:55

jsem jedno ucho 8O
  • 0

#12 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 1 květen 2007 - 11:26:37

jestli někdo sháníte Bessu
tak tady je jedno erko na aukru
http://www.aukro.cz/...er_bessa_r.html
  • 0

#13 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 květen 2007 - 18:23:12

Ještě jsem objevila Bessu (teda, ne že bych ji hledala, spíš tak náhodou)tady v tom obchodu
http://io.ringfoto.s...eCom/obchod.pas

mají v ceníku i poslední verze, ale obchod blíže neznám
  • 0

#14 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 2 květen 2007 - 18:51:40

No ren Ringfoto je právě oficiální dovozce pro Evropu, který to dlouhodobě nemá skladem a objednávky se táhnou (dlouho).
  • 0

#15 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 květen 2007 - 19:48:09

aha :D
  • 0

#16 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 květen 2007 - 08:12:07

Byl jsem se u dovozce podívat na 3A, je to takovej sklad i s prodejem. Zajímavé je, že člověk, co mi ji ukazoval ji držel (zřejmě) poprvé v ruce - tak jako já. To jsem moc nechápal. Ale jííííííízda tramvají pro hradečáka - 36 stanic - krása.
Zrovna tak u Škody jsem měl v ruce 2M a prodavač se taky omlouval, že nic moc neví a systém nezná. Přitom jim to tam leží leta.
Co jsem tak vyrozuměl při šestiměsíčním sledování - vzhledem k zásobování - kdo chce novou bessu, tak ať bere co je, protože hned tak nebudou :D
Připomíná to situaci s filtry BW. Děs.
  • 0

#17 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 21 květen 2007 - 14:40:10

moje skusenosti s Bessou :

mam R2 ( vzhledove jako puvodni R, ale s M bajonetem ). Jeste nema A rezim.

Klady :
- vejde se do vetsi kapsy
- ticha, aspon ta moje - kamarad ma R2a a rika ze je celkem hlucna
- casy udrzim v poho tak do 1/15.
- manualni prepinani ramecku
- vyborna ergonometrie
- presne mereni

Zapory
- hledacek neni moc pro lidi s brylemi ( a ty ja mam ), ale da se zvyknout, akorat oko musi byt vycentrovano s dalkomerem
- kratsi baze ( oproti Leice M )
- absence ramecku na 28 mm ( oproti Leice M6 )


Objektiv mam ( zatim ) Ultron 28/1.9 - po cca 3 filmech (Trix) mohu rict ze kvalita je vyborna. Jedina nevyhoda - komponovani pomoci externiho hledacku. Jinak pro nebrejlovce se da na 28 mm komponovat cca od "rohu do rohu" hledacku. coz odpovida zhruba tem 28mm.

Jinak objektivy netreba popisovat, jsou proste kvalitni, a od Voigtlandera paradoxne levnejsi v Cechach nez treba na Ebay a v USA - pokud teda jsou :lol:

P.S. uz mi z Nemecka leti z Ebay Summicron 50/2 tak pak poreferuju.

P.S.2 - pokud by jsem si znovu kupoval Bessu tak jedine od verze R2, kvuli bajonetu M, rezim A pro me neni podminkou. Pak je lepsi R2a, R3a je super diky zobrazeni 1:1 ale zase nejmensi ramecek je pro 40mm. nove R4a je super ( mel jsem v ruce ) ale zase napr. pro 50mm uz je ramecek maly a diky mensi bazi i nepresne zaostrovani.
Takze verze je spis otazka priorit s jakymi ohnisky nejcasteji clovek foti.

Kamil
  • 0

#18 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 srpen 2007 - 18:28:02

Nemáte někdo zkušenosti s Bessou R3? Fotil jsem minulý víkend na svatbě a dost jsem zatoužil po něčem menším nenápadnějsím a kinofilmovějším než je mamina 645, hlavně při poobřadním křepčení... vyšel mi z toho dálkoměr a z dálkoměrů bessa R3A.
Co jsem se tady dočetl o zlepšení kvality od R2 nahoru, to mě potěšilo, (ne)dostupnost mně naopak netěší vůbec - ne že by to bylo fatální nehodlám ji kupovat příští týden :( - zatím to budu řešit Sokolem a jestli mě dálkoměrství chytne tak asi dám všechny svoje aktiva do správy ženě s přísným zákazem mi kupovat fototechniku :(, jenom materiál 8)

No ale co by mě tak zajímalo - jak je ten foťák udělaný? (působí že fakt vydrží, nejsou tam už konstrukční nevychytávky jaké popisovali v recenzi na T na Paladixu?) Taky jsem našel nějaké poznámky o nepřesnosti dálkoměru u krátkých vzdáleností, co je na tom pravdy? Celkově dojmy z komfortu práce a tak... ať mám o čem přemýšlet :(
  • 0

#19 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 6 srpen 2007 - 20:49:05

pokud by byl zajem, muzeme se sejit v Praze a R2ku ukazu,
R2 se lisi od R2m pouze redesignem, jinak je naprosto stejna. narozdil od Rka, ktere melo zavit + se odlupovala barva.

Kdyz jsem ji kupoval mel jsem na vyber R2ku a R3a - a vybral si R2 :
proc?

1) nemusim 1:1 ( ono se to trochu da i u te R2)
2) R3 nema ramecek pro 35 , minimum je 40
3) S brylema je R3 nic moc, kdezto na R2 se da bez brejli pouzivat hledacek i pro 28mm, a to od kraje do kraje.

Jinak bazi maj vsechny Bessy stejnou. Co mi rikal kamarad co ma R2a, tak mu dost zere baterky, cca 30 filmu na baterky. U R2ky se mi tohle nikdy nestalo.

Samozrejme uz od pohledu ma Leica bazi delsi, proto je i presnejsi. obzvlast 0.85 ( zvetseni hledacku ). Me osobne se nejvic libi klasicka M6 s 0.72 hledackem, za kterou bych bessu r2 chtel vymenit ( nemyslim doslova :( ). Prave ta R2 se aspon tim vzhledem blizi te M6, mimochodem na jejim zaklade vznikl prvni dalkomerny digital Epson RD-1 :(
  • 0

#20 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 6 srpen 2007 - 20:54:41

jinak toto je pekna stranka pro porovnani dalkomeru :

http://www.cameraquest.com/leica.htm[url]

vetsina jsou sberatelske kousky => jediny dostupny jsou prevazne ty Bessy, neni tam jeste R3 a R4
  • 0

#21 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 srpen 2007 - 12:12:38

k tym bessam slape jedna nova fan stranka: www.cosina-voigtlander.com
Su tam recenzie na niektore objektivy a diskusne forum. Takmer vyhradne o bessach.
  • 0

#22 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 srpen 2007 - 11:13:24

Tak u skody z cela vyjimecne maji R4M za 18k a R2A za 13k. Vcera jsem si je ohmataval a musim rict, ze to byl moc hezky pocit. A ten hledacek, zvlast u ty R4, to byla radost pohledet.

Bojim se ze jsem ztracen, budu si na to muset zridit zvlastni fond...
  • 0

#23 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 9 srpen 2007 - 12:24:08

Bojim se ze jsem ztracen, budu si na to muset zridit zvlastni fond...

to je přece problém každého zdekomorníka

dovolím si připomenout, že expoziční automatika u verzí "A" funguje velmi přesně a to jsem ji původně ani nechtěl používat
  • 0

#24 Snaker

Snaker

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 srpen 2007 - 12:53:01

No jo no.

Nemáte někdo zkušenost s obj. Skopar PII 35/2.5 a Ultron 35/1.7 ? :)
  • 0

#25 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 srpen 2007 - 12:53:48

Jasne, M verze uz mi pripada jako fatk vec pro hracicky, ujety na mechaniku. Expozicni automatika se hodi. Mam Pentax LX, ktery ma hybrdini zaverku a taky funguje bez baterek - nikdy jsem to nepotreboval (klep, klep, klep).
  • 0

#26 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 9 srpen 2007 - 13:28:41

No, nevim - mam R2 ( bez M ) ale M to vlastne je a Acko mi vubec nechybi, proste expozicni automatika je fajn, ALE

co si stezoval kamarad, ktery ma R2a tak prave ta automatika zere dost baterky (aspon ta jeeho), nove baterky mu vydrzely cca 30 filmu. Tak to mi reknete co tu kapacitu sezralo. Ta moje R2 jede porad na puvodni uz nekolik let.

Pentax LX je trochu jina liga, prakticky je to jediny aparat co to umi, a to myslim ze jeste ne v celem rozsahu casu, pak je tu napr. FM3a, LX a Canon F1 new ( s jeho funkcnosti bez baterek nevim ), je odpoved na NIkon F3, ktery mel jen jeden backup cas. V tomto LXko vyhralo na pocatku 80tych let na plne care.

Ja osobne mam ciste man. fotaky radsi, ale to je individualni - a uplne nejvic puvodni Nikon F.
  • 0

#27 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 srpen 2007 - 14:49:56

vlcak1 - No myslím ze Nikon FM3a je v tom jeste lepsi, funguje bez baterii v celem rozsahu casu (ale je take novejsi), Pentax LX jen od 1/60 do 1/2000.

V kazdem pripade mit moznost prepnut se do automatiky s preferenci clony by me dost chybelo. I kdyz teda spotreba 1 baterie na 30 filmu je vyssi, mit stale v zaloze 2 az 3 nahradni baterky neni takovy problem. Jak rikam u Pentaxu jsem se nikdy bez baterky neoctnul, strbroxidovy clanky jely i v -20C bez zakolisani...

Co se vlastne cpe do ty bessy? Jestli pouziva LR44 tak to by mohl byt problem, nemaji stabilni vybijeci krivku. Rozhodne je treba doporucit drazsi a hur sehnatelne SR44...
  • 0

#28 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 9 srpen 2007 - 15:08:32

ten nikon FM3a potřebuje toto:One 3V CR1/3N lithium battery, or two 1.55V SR44 silver-oxide batteries, or two 1.5V LR44 alkaline batteries k měření expozice, ale natvrdo manual snad nepotřebuje nic, nebo se pletu?
  • 0

#29 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 srpen 2007 - 15:09:35

Osobne som tiez dost nakloneny k tej Besse. Konkretne R2A ma zaujima.
Neviete niekto, ci nie je problem tam vidiet ramik pre 35mm, ked nosim okuliare? Pri R3A a 40mm ramiku som moc nemal sancu. Jedna z veci co ma brzdi od nakupu.

Inak pre tych ktori si chcu urobit predstavu o svetlnych sklach pre Bessu, tu je pekne porovnanie:
http://www.luminous-...ensreview.shtml
  • 0

#30 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 9 srpen 2007 - 15:18:19

ten nikon FM3a potřebuje toto:One 3V CR1/3N lithium battery, or two 1.55V SR44 silver-oxide batteries, or two 1.5V LR44 alkaline batteries k měření expozice, ale natvrdo manual snad nepotřebuje nic, nebo se pletu?


Nepleteš, přesně tak to je a tak to snak i říkám :)

Osobne som tiez dost nakloneny k tej Besse. Konkretne R2A ma zaujima.
Neviete niekto, ci nie je problem tam vidiet ramik pre 35mm, ked nosim okuliare? Pri R3A a 40mm ramiku som moc nemal sancu. Jedna z veci co ma brzdi od nakupu.


Do hledáčku tý R2A jsem se díval u toho škody. Mám taky brýle a viděl jsem v hledáčku všechno.

Pravda je, že vyznačení rámečku tady mi přišlo takové divné (vyznačené okraje fotky nikoliv rohy), u R4 to bylo logičtějří (vyznačené rohy). Ale to je asi věc zvyku.
  • 0

#31 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 9 srpen 2007 - 17:52:56

Pentax LX je trochu jina liga, prakticky je to jediny aparat co to umi, a to myslim ze jeste ne v celem rozsahu casu, pak je tu napr. FM3a, LX a Canon F1 new ( s jeho funkcnosti bez baterek nevim ), je odpoved na NIkon F3, ktery mel jen jeden backup cas. V tomto LXko vyhralo na pocatku 80tych let na plne care.


kombinovanou elektronicko-mechanickou zaverku ma jeste Canon EF. Mechanicke casy 1/1000 - 1/2 + B, elektronicke 1s-32s. ale mereni odrzem od filmu jako Pentax LX nema...to je pravda. taky stoji cca 2000tis. skoro novy. A je bytelny jak tank.
  • 0

#32 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 24 srpen 2007 - 22:37:57

Mám tyhle stránky považovat za bernou minci nebo za PR? [je to součást obchodu s Bessama]
http://www.cameraquest.com

JInak nemyslím si, že v cizině jsou dražší než u nás:
http://cgi.ebay.co.u...:MEWA:IT&ih=007
Je to sice patnáct tisíc, ale i s objektivem a to Noktonem 50/1,5!

a ještě jedna nová, nepoužitá:
http://cgi.ebay.co.u...:MEWA:IT&ih=002

R2A vypadá asi jako nejuniversálnější, dost se vybavením podobá Leice M2 (rámečky pro 35, 50 a 90mm oproti R2a: 35, 50, 75 a 60mm), navíc má ttl měření, rychlejší závěrku (prý je ale o chlup hlučnější) a hlavně je novější; kdo-ví co ještě vydrží šedesát let starej dálkoměr. Nejdelší bázi měla první Leica M3 (rámečky 50, 90 a 135mm), od M2 je to +- stejné (kromě M1 samozřejmě; o M5/6/7 jsem se neinformoval - cenově nezajímavé).Taky pokukuju po něčem takovým, dost se mi zamlouvá i Leica M2 - má jednu obrovskou výhodu: na ebay jich je hafo v rozličném stavu, často mint...
  • 0

#33 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 25 srpen 2007 - 11:34:32

http://www.cameraquest.com ber jako zdroj dobrých informací. Vybral sem si podle nich Olympus 35 RD a splnil přesně očekávání.
Ceny na ebay... no někdy je to ruleta se šťastným koncem. Ale už sem viděl přešvihnuté ceny tak, že byly větší než ceny bazarů, a to ty bazary dané fotovybavení měly na skladě.
Mně by se líbila kombinace bessy R4 a staré Leicy M3 - rád fotím na plný formát hledáčku.
  • 0

#34 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 25 srpen 2007 - 12:00:54

http://www.cameraquest.com ber jako zdroj dobrých informací. Vybral sem si podle nich Olympus 35 RD a splnil přesně očekávání.


Jé, tak po něm jsem taky pokukoval, jenomže jich není v bazarech mnoho... Optika, konstrukce atd 0K?

Když jsem pročítal stránky o Bessách, tak tam jsou občas až bagatelizovány některé nedostatky (širokáče bez zpřaženého dálkoměru například).

http://www.cameraque...om/voigtlen.htm u Snapshot Skoparu 25/4 (závitový):
...Neither the 15 or the 25 are rangefinder coupled, but then you don't need RF coupling with lenses this wide. Depth of field is so immense, you will have no trouble getting sharp shots with your built in your head Guess the Distance focusing device...

No nevim, i u SMC 20/4 jsem pečlivě ostřil, u 25/4 to bude ještě důležitější. Záleží teda na použití, raději ale cloním spíš míň než víc...
  • 0

#35 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 25 srpen 2007 - 12:46:00

jenda1250: Olyho 35 RD jsem sehnal na fotoburze v Ostravě.... asi za 1200Kč, od nějakého poláka. Měl klasický neduh, zalepené clonky od maziva z časového strojku a tím padem i časy neodpovídaly. Nechal sem to vyčistit , namazat a seřídít svému mechanikovi :) a ted funguje výborně. Akorát automaticka jednou zahaprovala... podle mně nějaký špatný kontakt... potočil sem voličem clony a zpamatovalo se to. Kontrolovat se to dá, díky tomu, že průměr clonové díry zůstavá po vyfocení v objektivu vidět, stačí se kouknout ze předu.
Brácha děla v minilabu , nechal sem mu udělat první film B+W procesem C41 a ptal sem se ho jak to dopadlo a on jen jooo dobrý libí se mi to.. je to takové rozmazané, tak sem zalapal po dechu. No když ty fotky dones, tak sem ho pochopil, většinu jsem udělal na clonu 1.7-2.8 a opravdu je vidět jak pěkně maže neostré oblasti. Tady je jedna naskenovaná z papírové fotky (není to nejlepší): http://forum.fotogra...?52,file=446847 Jistě jsou lepší objektivy... za ty peníze je to super.

Bagatelizace jsi většinoun schopen odhalit podle své praxe, jsou horší případy. Jsem taky zvyklý ostřit na matnici nebo v hledáčku. Ti co dokáží odhadnout okem vzdálenost a natočit ji na objektivu a získat správně ostrou fotku, Ti mají můj obdiv. U Voigtlander objektívů tak nějak předpokládám, že prostě a opravdu nebudou totožné s Leicama. Zajimavým faktem je skutečnost, že Cosina vyrábí Voigtlandery a zároveň Zeisse pro Ikon Zeiss.
  • 0

#36 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 27 srpen 2007 - 09:17:35

http://www.cameraquest.com ber jako zdroj dobrých informací. Vybral sem si podle nich Olympus 35 RD a splnil přesně očekávání.


Když jsem pročítal stránky o Bessách, tak tam jsou občas až bagatelizovány některé nedostatky (širokáče bez zpřaženého dálkoměru například).

http://www.cameraque...om/voigtlen.htm u Snapshot Skoparu 25/4 (závitový):
...Neither the 15 or the 25 are rangefinder coupled, but then you don't need RF coupling with lenses this wide. Depth of field is so immense, you will have no trouble getting sharp shots with your built in your head Guess the Distance focusing device...

No nevim, i u SMC 20/4 jsem pečlivě ostřil, u 25/4 to bude ještě důležitější. Záleží teda na použití, raději ale cloním spíš míň než víc...


u 25 to snad jeste muze byt problem (zvlaste na 0.7-0.8m), ale ta 15...spcitej si DOF pri minimalni clone (tusim 4.5)...tam by uz melo stacit dvoji zostreni - cca 1m a pak nekonecno...
  • 0

#37 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 srpen 2007 - 09:36:55

Gorgi:
psal jsem to v souvislosti s tou pětadvacítkou, u 15mm už fakt není co řešit. Sranda ovšem je, že skopar 21/4 zpřaženej je 8-) což ovšem nijak nekomentuje...
  • 0

#38 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 27 srpen 2007 - 11:18:10

Gorgi:
psal jsem to v souvislosti s tou pětadvacítkou, u 15mm už fakt není co řešit. Sranda ovšem je, že skopar 21/4 zpřaženej je 8-) což ovšem nijak nekomentuje...


no, ona 25/4 je jednim z nejstarsich skel pro tenhle system, 21/4 je novejsi...a i u 25/4 uz maji novou sprazenou verzi. nesmime zapomenout ze nejstarsi Bessa L tusim nemela ani dalkomer...

nepodeziram cameraquest z nejake silne objektivity...ale ono na tech strankach vlastne ani neni moc co hodnotit z hlediska mozneho ovlivneni informaci. ze je objektiv skvele ostry maji napsano vsichni a vsude...

nemel bych tam ale moc casto chodit...nebo to spatne skonci...skla na Contax RF mne moc lakaji, stejne jako nejaka ta Bessa :?(
  • 0

#39 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 srpen 2007 - 16:49:10

Nechce se mi zakládat nové vlákno, tak se zeptám tady.

Nemám uplně do detajlu naštudované všechny systémy dálkoměrů, tak by mě zajímalo, jak by frčel tady tenhle objektiv: http://cgi.ebay.com/...rossSell_LogicX
Bylo by to spřáhnuté s dalkomeřením? Zvládnul by to pan Kiev?
  • 0

#40 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 srpen 2007 - 17:15:27

Nechce se mi zakládat nové vlákno, tak se zeptám tady.

Nemám uplně do detajlu naštudované všechny systémy dálkoměrů, tak by mě zajímalo, jak by frčel tady tenhle objektiv:
Bylo by to spřáhnuté s dalkomeřením? Zvládnul by to pan Kiev?


Obávám se, že tenhle objektiv dálkoměřit nebude 8-) , protože má upevnění k tělu přes vnější bajonet, který se při dálkoměrném ostření nepohybuje. Má vlastní zaostřovací spirálu a stupnici.
Vyveďte mě z omylu, ale zatím jsem bohužel nenarazil na nic širokoúhlého co by na mém kievu podporovalo dálkoměr.
  • 0

#41 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 srpen 2007 - 17:25:17

Tak jestli neumijou tady tyhle staré dálkoměry nic širšího, tak snad ani nemá cenu to kupovat. Přecijenom 50mm je dost... Tak třeba jindy.
  • 0

#42 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 30 srpen 2007 - 10:43:47

Neví někdo je-li možné nasadit voigtlanderácké objektivy pro Bessu M39 na Zorkij? Leicáckej závit by to mít mělo taky, a co dálkoměr?
  • 0

#43 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 30 srpen 2007 - 11:09:36

Neví někdo je-li možné nasadit voigtlanderácké objektivy pro Bessu M39 na Zorkij? Leicáckej závit by to mít mělo taky, a co dálkoměr?


nevim jak Bessa skla na Zorkiji...ale ruska skla na Besse R potrebuji prenastaveni dalkomeru. Rekl bych ze to bude stejne i naopak. Zkus rangefinderforum.com
  • 0

#44 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 červen 2008 - 08:45:47

mám dotaz, zda někdo nemá tuhletu pomůcku na spoušť
zajímalo by mě hlavně, jestli má složitější konstrukci, trubička, pružinka a nebo jestli je to jenom pevnej díl, nástavec, aby došlo k expozici po kratším stisku spouště
ty bessy maj některý části takový skoronikoní, tak by se to dalo použít asi i pro manuální nikony
  • 0

#45 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 červen 2008 - 09:18:47

taky po tom pošilhávám :)
  • 0

#46 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 10 červen 2008 - 09:22:29

urcite se to da pouzit i na Nikon, je to prakticky jak dratena spoust, nasroubuje se to do diry pro dratenku.

Nebude to fungovat pouze na Nikonu F a F2, ktery maji jiny typ spouste (dratenky)
  • 0

#47 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 červen 2008 - 09:43:31

urcite se to da pouzit i na Nikon, je to prakticky jak dratena spoust, nasroubuje se to do diry pro dratenku.

Nebude to fungovat pouze na Nikonu F a F2, ktery maji jiny typ spouste (dratenky)


a formulace "jak drátěná spoušť" znamená, že je to tuhej celek, nebo je to jako drátěná spoušť - tedy tyčinka v trubičce?
  • 0

#48 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 červen 2008 - 09:50:49

v tom jednodušším případě by asi nebyl problém to vyrobit s použitím nějaký starý drátěnky
je li to nějaké domyšlenější konstrukce, tak bych za to těch patnáct dolarů dal
a jinak jsem karle objednal ten side grip, tak ti pak dám vědět, jak se to drží :-)
  • 0

#49 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 10 červen 2008 - 09:51:41

je to tuhej celek, to soft release spise spociva v tom ze spoust je zvednuta vyse nez normalne (plocha dotyku s prstem)
  • 0

#50 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 červen 2008 - 10:11:39

aha!
tak to si můžu vyzkoušet doma, ev. se nějakej soustužník ve vsi taky najde
ale kdybych si objednával TEN originální popruh, co sem se do něj zakoukal, tak k tomu asi tenhle čudlík taky přidám, ženě občas taky koupím kytku, tak proč bych besse nekoupil nějakej dárek, že jo
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních