Přejít na obsah


Fotka

Bessa


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
237 odpovědí na toto téma

#51 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 10 červen 2008 - 10:51:23

důležitý je radime zavýst doma už hned v první fázi minimálně takovej ten jazykovej úzus, na kterej si žena postupně uvykne a časem ji to přijde už jako zcela normální a následováníhodný. jde například o věty typu:

už dlouho sme nic nekoupili foťáčkovi...

budou vánoce - máš už nějakej dárek pro foťáčka...

případně můžeš zkusit oslovit (v přítomnosti manželky pochopitelně) i přístroj samotnej:

ty tady chudinko tak smutně čekáš, nikdo si tě nevšímá, nikdo ti nic nekoupí...

žena má nový šaty, děti už pro hračky ani nejsou vidět, jenom tobě už dobrý dva tejdny nikdy nekoupil ani filtr natož nový sklo, viď malej...

uvidíš, funguje to. ženy zvlášť maj obdivuhodnou schopnost uchovanou z dětství personifikovat si předměty ve svym okolí, přiřazovat jim antropomorfní vlastnosti atd. začneš-li používat zdrobněliny případně i trochu šišlat, máš vyhráno...
  • 0

#52 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 10 červen 2008 - 11:17:56

Jen bacha, pseudogravidita je svinstvo...
  • 0

#53 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 červen 2008 - 12:11:18

no pro jistotu ty materiální náklady ani nesčítám, neboť na každou "oznámenou" položku se mi ozve za zády:
a co koupíš nám? tedy rodině
prostý dotaz, co koupíš foťákovi jako dárek, položený ženě na mateřské, které muž nevydělává větší sumy, to by mohlo být chápáno jako provokace :D :-) a v konečném důsledku bych musel vynaložit nemalé náklady na uklidnění situace - lépe nedráždit ženu negativní notou :!:
  • 0

#54 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 červen 2008 - 12:17:18

Nemůžeš hned vypálit "a co koupíš foťáčkovi?" Nejdřív to chce jen očistit foťáčkovi okýnko dálkoměru, pohladit na dobrou noc a tak, ne rovnou nákupy. :-)
To bys byl moc hrrr, a to ženy špatně snáší...
  • 0

#55 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 červen 2008 - 12:39:13

:!:
jj to okýnko mám nečistý pořád a to na něj vůbec nešahám :-)
  • 0

#56 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 červen 2008 - 13:15:26

Mimochodem, dostal se mi do pazour Zorkij 4 s industarem 8 (50/2), tělo už je docela mrtvolka, ale objektiv vypadá použitelně. Při ostření z něj sice padal nějaký bordel, ale to už jsem snad vyčistil. No, otázka, kterou si teď pokládám - stojí mi za to kupovat kvůli němu redukci? Na webu ho vysloveně nehaní, ale tam se taky člověk dočte kdeco...
  • 0

#57 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 červen 2008 - 13:57:19

to si kup spíš nějaký fungující ruský tělo, možná bude za půlku tý redukce
osobně mám redukci závit :-) leica M na ohnisko 25 - mohl bych na dvě neděle půjčit, ale ty redukce jsou asi tři druhy a nevím, jestli je tahle taky na padesátku
  • 0

#58 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 červen 2008 - 14:28:12

Myslím, že rozdíl mezi těma redukcema poznají akorát Leiky, který podle toho zobrazují rámečky. Bessám by to mělo být jedno. Spíš si ale počkám, až si to tady přečte třeba gwann, ten myslím jedno takový sklíčko má, při troše štěstí už s ním i něco vyfotil :D A možná má i funkční tělo, tak by to moje šlo vyzkoušet s ním, přece tě nebudu zbavovat možnosti fotit širokáčem :!:

Mimochodem, jak se ti líbí ta 25? Vánoce se blíží a ještě nemám pro foťáčka dárek :-)
  • 0

#59 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 10 červen 2008 - 14:38:22

Myslím, že rozdíl mezi těma redukcema poznají akorát Leiky, který podle toho zobrazují rámečky. Bessám by to mělo být jedno. Spíš si ale počkám, až si to tady přečte třeba gwann, ten myslím jedno takový sklíčko má, při troše štěstí už s ním i něco vyfotil :D A možná má i funkční tělo, tak by to moje šlo vyzkoušet s ním, přece tě nebudu zbavovat možnosti fotit širokáčem :!:

Mimochodem, jak se ti líbí ta 25? Vánoce se blíží a ještě nemám pro foťáčka dárek :-)


Karle, nekdo mne volal?
ve sbirkach se nekolik Zorkiju naleza a dva z nich vypadaji i funkcne (pokud pomines neprilis zretelnou skvrnu). Fotky z teho nemam, mozna bych nasel nejaky nenazvetsovany film, ale nejsem si jist. Jestli chces jeden exemplar zapujcit, ozvi se. Muzu ti eventuelne pujcit jeste sirokac 35/2.8 a portretni telatko 85/2.
  • 0

#60 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 červen 2008 - 14:45:03

Výhledově bych si půjčil, teď mám ještě v komoře hodně co dohánět, takže nějaký testy zatím nemají v mé prioritní frontě šanci...
  • 0

#61 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 červen 2008 - 14:50:17

já mám přece ještě tělo "L" a tam se ten objektiv akorát tak našroubuje, tak, jak je
hodnotit objektiv - do toho se pouštět nebudu, no asi dobrý, no, ale nemám srovnání s jinými - to maj muzejníci apod
skoro bych se podíval po dražším dárku a sice 28/1,9
protože pro mě pravý reportážní ohnisko je jen jedno, to co nosím obvykle, tělo fotografovo automaticky odstupuje a přistupuje k objektu, co by rádo vyfotilo
takže to to dělám tak, že mám na krku buď to tělo se závitem, nebo to s "M" a ten který den uvažuju scénu před sebou buďto normálně, nebo zeširoka
no a ten širokáč bych sem tam rád použil i v interiéru, ne, že by to nešlo, ale někde je F 4 už hodně, často tě to nutí k patnáctině a to je na hranici mladistvosti, co si budeme povídat :-)
  • 0

#62 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 červen 2008 - 09:49:39

tak mám ten grip
a jaké jsou první dojmy:
pravá ruka se na těle ještě trochu hledá, ale je to lepší - nejlíp to vychází v poloze, kdy je ruka položena tak, aby palec nebyl na tlačítku blokování expozice v av režimu, ale o dva centimetry více vlevo
tělo na popruhu drží stabilně a neklátí se dozadu, což je známá bolest původních oček umístěných po stranách vpředu
a ještě jedna věc - jistě jsem na to nepřišel první, ale :wink:
při záběrech na výšku dejte bessu do pravé ruky, jako misku s jogurtem, nebo menší meloun, teď v létě - například
ukazovák zcela sám a intuitivně najde ostřící žlábek v objektivu - můj prst lehce obsáhne ostření 2m - nekonečno a to mi stačí, blíže k lidem chodím málokdy
hádáte správně, exponovat budete palcem, nikoli jeho špičkou, ale místem mezi prvním a druhým článkem - vaše snímky na výšku se zlepší :?
jednou jsem si cvakl na krabice, co mám tady ve skladu...
závěrem - bez gripu můžete být, ale bude-li možnost ho vyzkoušet, tak ho ošmatejte
pochopitelně ti, co jezdí hradcem se mohou stavit u mě v prodejně, bessu nosím s sebou, k čemu by mi byla, po letech neodřená, jako nová, doma na regálu, že...
  • 0

#63 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červen 2008 - 10:25:32

Radime, a s tím gripem ji nosíš jak? Jen tak bez pouzdra?
  • 0

#64 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 červen 2008 - 12:18:44

no jasně - už ode dneška :wink:
pouzdro nežádoucím způsobem zvětšuje objem do ruky, hlavně levá ruka se lépe chápe těla bez spodní části pouzdra a tělo je na to přece uzpůsobeno pogumováním
ještě uvažuju o tom koženým vaku, když dojde film, nebo už nebudu fotit, nebo v zimě při přechodu ze zimy do tepla a jako lehká mechanická ochrana třeba do tašky
tenká kůže s utahovací šňůrkou, nebo suchým zipem ze který bude popruh koukat ven, ale to se musí vyrobit na zakázku a zatím to troskotá na sehnání vhodný kůže
fakt se na to držení a nošení dívám už skorovědecky :? :D :D
a co má celej den dělat...
  • 0

#65 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 červen 2008 - 16:08:47

měl bych takovej dotaz, jestli někdo na svojí besse, nebo leice měl
tohle
ne, že bych byl zuřivě exponující uličník, ale jen pro zajímavost
jak se s tím pracuje jsem se podíval na youtube
zde
  • 0

#66 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 3 červenec 2008 - 11:34:12

nemel ale prave jsem si objednal :
tento grip, potrebuji mit trochu oporu.

Jde ciste o grip bez te spodni spouste, nevim - neprijde mi to moc prakticke...
  • 0

#67 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 červenec 2008 - 12:34:55

ále to dole není spoušť, nýbrž natahovací páka = exponující ruka zůstává ve stejné poloze
kdyby to škoda měl ve vitríně, tak se pojedu podívat a zahejbat s tím
jinak mám na bessu ten spodní grip (něco jako sis objednal na leiku) a je to pak jako celek lepší do ruky
ten ale stojí o "dost méně" než ten natahovací :lol:
  • 0

#68 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 3 červenec 2008 - 12:37:37

ahaa tak natahovani, no pokud se nepletu tak to meli/maji u Skody v bazaru... mrkni na netu
  • 0

#69 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 červenec 2008 - 12:42:48

ještě mě napadlo, kdybyste se někdo - jazykově vybavený, zeptal po světě, jak je to s odběrem proudu u bessy 3a
když není nataženo, ale zapínací knoflík je na "on"
když je nataženo a zapínací knoflík je na "on"
když je nataženo a zapínací knofilík je na "off"
občas to zapomenu zapnutý a nevím, jestli v tomhle režimu něco z baterek jde, nebo ne
nechce si mi tam někam mezi baterky dávat ampérmetr a zkoumat ty milíky, jestli tam jsou, nebo nejsou
jinak mi alkalické baterky v tom těle vydrží asi 30 filmů
  • 0

#70 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 3 červenec 2008 - 12:49:59

ještě mě napadlo, kdybyste se někdo - jazykově vybavený, zeptal po světě, jak je to s odběrem proudu u bessy 3a
když není nataženo, ale zapínací knoflík je na "on"
když je nataženo a zapínací knoflík je na "on"
když je nataženo a zapínací knofilík je na "off"
občas to zapomenu zapnutý a nevím, jestli v tomhle režimu něco z baterek jde, nebo ne
nechce si mi tam někam mezi baterky dávat ampérmetr a zkoumat ty milíky, jestli tam jsou, nebo nejsou
jinak mi alkalické baterky v tom těle vydrží asi 30 filmů


muzu se ti zeptat na rangefinder foru. Tam by to urcite nekdo vedel
  • 0

#71 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 červenec 2008 - 12:57:30

ďik
  • 0

#72 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 7 červenec 2008 - 15:52:17

jo Radime, ted nekdo na nyxu prodava klasickej grip na bessu, pokud bys chtel za 600Kc.

jinak ten grip s natahovanim maji opravdu u skody v bazaru za 3,5 kkc
  • 0

#73 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 červenec 2008 - 16:33:30

ten klasickem grip mám
na ten natahovací bych se podíval, ale kupovat nehodlám - v dohledné době
je s podivem, že takovou specialitu nedají na web, že webmasterům utečou rychleobrátkové věci chápu, ale tohle je celkem zvláštnost
  • 0

#74 more

more

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 srpen 2008 - 09:31:19

Umřel mi Kiev a tak pošilhávám po jiném dálkoměru. Má někdo zkušenost, zda lze použít objektiv z Kieva - Helios 103 na Bessu ? Než si člověk vybere, tak by to mohlo stačit.
  • 0

#75 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 3 srpen 2008 - 09:38:13

Lze i nelze :lol:
, kiev je sice dalkomer, ale je na bajonet. zalezi jakou Bessu myslis pokud od verze 2 s bajonetem Leica M - tak redukce existuje, ale nema to vubec smysl - pokud chces zacit, kup si v bazaru napr. Jupiter 50/1.5 s Leica L39 zavitem a ten ti na puvodni Bessu pujde (ma take zavit), od verze 2 si musis koupit redukci z L39 -> M - nova stoji cca 1000Kc, na ebay z ciny 10$.

U delsich ohnisek nebo velkych svetelnosti je s ruskymi skly na Bessach (obecne M telech) trochu problem, protoze zaostreni jde trochu mimo - co jsem cetl - sam jsem se s tim nesetkal.
  • 0

#76 more

more

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 srpen 2008 - 12:58:24

Dík za rady. Myslel jsem, že to bude jednodušší, ale co už.
  • 0

#77 more

more

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 srpen 2008 - 09:22:37

Pročetl jsem info ke všem možným Bessam 2, 3 a 4. Prosím o praktickou radu. Předpokládám používat objektivy v rozmezi 35 - 50. Standartně tedy asi 40. A tady je jádro pudla. Rámeček na 40 má jenom R3, ta má taky zvětšení 1:1, zase nemá žádný rámeček menší než 40. Údajně by při zvětšení 1:1 mělo dojít k optickému prodloužení základny a tedy ,dle mého názoru, i kjednoduššímu ostření. R4 má zvětšení 0.52 ( má to tedy vliv na přesnost ostření ?) a nemá rámeček pro 40. To jsou tedy jenom teoreticky vyčtené informace, ale do hledáčku jsem se ještě nedíval. Má někdo praktickou zkušenost s ostřením na R3 versus R4 a jak to tedy funguje s rámečky. Dá se na R3 fotit 35 a na R4 40 ? ( jasně že dá, ale jde mi o ty rámečky :) )
  • 0

#78 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 srpen 2008 - 09:49:06

těžko říct
na začátku je třeba se někde do hledáčku podívat svýma očima, jinak je to akademická debata
koukání tím 1:1 na 3 je pěkné, ale o něco hůř se kontrolují rohy, taky mě napadala myšlenka, že k tomu koupím 35 mm a "bude na snímku všechno" od kraje, do kraje, na rámečky nehledě
každopádně dívání oběma očima, bez zmenšení byl hlavní důvod, proč jsem si ji zakoupil
hodně starých přístrojů s dálkoměrem má ohnisko 40 na pevno, není špatný nějakej za tisíc koupit a chvíli s ním pracovat, pomůže to v rozhodování
ostří se mi celkem dobře, výjimkou je hodně tmavý interiér - ideální je, když někdo v záběru má brýle, ty rozběhlý kovový tyčky jsou pak líp vidět než třeba obrys hlavy
nejlepší přístroj pro mě by byl s hledáčkem 1:1 a rámečky 28,35,40 - ale to by byl asi dost velkej korpus do ruky
jediný místo, kde hledáčky porovnat na místě je asi ta vitrína u škody

mám i k širokáči 25 mm hledáček se zobrazením asi 0,5:1 a tohle zobrazení bych pro nejpoužívanější ohnisko rozhodně nechtěl = fotit s bessou 4 a ohniskem kolem 35 nebude tak snadný
kdyby těch bess bylo mezi lidmi víc, tak není problém si koupit R a 35 mm a když nebude vyhovovat, tak ji poslat za rok do světa a tak dále, jenže je jich málo...
optimálně má dálkoměrník 2-3 těla s různými hledáčky
já mám dvě, protože nerad přehazuju objektivy na ulici, nebo ve víru nějaký akce
  • 0

#79 more

more

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 srpen 2008 - 10:29:23

Dík za upřesnění. Je to vlastně to, co jsem už nezmíníl. R4 sice má hledáček pro 35. ale je spolu s 21 a 50 je společně s 25. Tedy je to skoro vždy poloviční výřez v hledáčku. O to mi vlastně i předtím šlo. To se mi nezdá moc pohodlné. Šlo mi spíš o to, zda do R3 je možno nasadit 35 a záběr nevyběhne z hledáčku. Měl jsem Kiev a tam jsem byl spokojený, nyslím, že hledážek byl o dost menší než na Besse a oko jsem narval až dovnitř :) Ale kiev umřel a já jsem jak bez ruky.
  • 0

#80 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 srpen 2008 - 10:56:37

IF you don't wear glasses, you may find it useful to use the entire full R3A viewfinder as a 35mm field of view.

osobně to vyzkoušený nemám, kdo má to tělo poblíž a 35 mm hned vedle by to mohl prakticky vyzkoušet
vyrábí se přece nokton 35/1,4 :)
  • 0

#81 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 srpen 2008 - 14:25:50

Pročetl jsem info ke všem možným Bessam 2, 3 a 4. Prosím o praktickou radu. Předpokládám používat objektivy v rozmezi 35 - 50. Standartně tedy asi 40. A tady je jádro pudla. Rámeček na 40 má jenom R3, ta má taky zvětšení 1:1, zase nemá žádný rámeček menší než 40. Údajně by při zvětšení 1:1 mělo dojít k optickému prodloužení základny a tedy ,dle mého názoru, i kjednoduššímu ostření. R4 má zvětšení 0.52 ( má to tedy vliv na přesnost ostření ?) a nemá rámeček pro 40. To jsou tedy jenom teoreticky vyčtené informace, ale do hledáčku jsem se ještě nedíval. Má někdo praktickou zkušenost s ostřením na R3 versus R4 a jak to tedy funguje s rámečky. Dá se na R3 fotit 35 a na R4 40 ? ( jasně že dá, ale jde mi o ty rámečky :lol: )


R2a/m, jestli můžu radit. Sám mám R3m, dost jsem váhal mezi ní a R2 a nakonec rozhodlo to, že R3 zrovna byla a 35mm objektiv existoval jen přes redukci a ostřil až od 0,9m, nebo byl k nezaplacení (mimochodem, jsem v Praze, jestli chceš vidět R3 s 40/1,4).
Hledáček 1:1 je sice bezva, ale mě se stejně líp ostří když jedno oko zavřu a než je pak otevřu, mám už kolikrát odfoceno. Navíc, 40mm je největší rámeček v tom foťáku a mám většinou docela problém vnímat všechny jeho rohy zároveň (brýle nenosím). Představa, že bych celý hledáček používal jako "rámeček" na 35mm objektiv mi přijde dost zběsilá. 35mm rámeček v R2 vypadal uhlídatelnější - ve smyslu jasnější představy o výsledném snímku - vidíš celý záběr najednou, s R3 neš se rozhlídnu, je občas po všem. Zas teda na věci, kde nemusíš ostřit (jde přiclonit a zaostřit na hyperfokál) je to zvětšení 1:1 docela příjemný.
Horší přesnosti ostření díky kratší efektivní základně dálkoměru bych se moc nebál, ty ostřící skvrny jsou krásně jasný.
R4 neznám, ale o té bych uvažoval spíš pro nějaký objektiv, který začíná dvojkou.
  • 0

#82 more

more

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 63 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 srpen 2008 - 21:28:02

Dík za rady. Já jsem tedy propadl euforii, objednal u Skody R3. Ta ale právě došla , takže mám houby. Což mě zase na druhou stranu trochu zchladilo a zatím jsem radějí pořídil za 500 jiný Kiev. Pořád mi taky vrtá v hlavě ta poznámka RHX o tom, že raději ostří na ty brýle než na např obrys hlavy. S Kievem i potmě no problem. Základna 90mm :).
S těma rámečkama to asi fakt budu muset zkusit. Mě na tom právě trochu vadilo to rozložení rámečku. R2 nemá 40 vůbec. tak, tam si to moc představit neumím. R3 mi přišla s rozumně rozloženýma rámečkama a R4 je dle mého pro širokáče. Babo raď.
  • 0

#83 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 srpen 2008 - 09:01:57

ták, pořádně to někde pokoukat, poostřit ve světle, ve tmě
jinak na to dívání v hledáčku 1:1 kde se rohy kontrolujou hůř, mám zvl. výraz: vymetám - okem od kraje do kraje :)
stejně tak postupuju nyní při pohledu přes lupu na matnici min. autocord a to je opravdu pěkné dívání, samé čtverce
akorát je na krku těžší, než bessa, no
  • 0

#84 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 srpen 2008 - 20:16:13

bessa R
na paladixu
  • 0

#85 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 srpen 2008 - 14:37:20

:) :? ;) :) :roll:
uááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá!

náhodným porovnáním se spolehlivým expozimetrem náhle zjišťuji, že mi moje oblíbené tělo 3A měří o 1,3 EV jinak 8-O
jelikož nevím odkdy, nevím nyní prakticky nic :cry:
možná od minulého týdne, možná půl roku zpátky
to všechno v období testů film*chemie
zatracená práce potom s těmi amaloky :!:

asi po očku viděla, že používám tu dvouočku a to je ten důvod
no je ještě v záruce, tak najdu tu krabici a asi bude krapítek cestovat
a za trest budu fotit na svitek
to jsou věci na konci prázdnin
  • 0

#86 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 27 srpen 2008 - 15:18:55

Radime, toz to teda uprimnou soustrast....
  • 0

#87 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 srpen 2008 - 16:17:26

je to jen foťák
nic na světě přece neděje se náhodou
co já vím, co je to za znamení :) :?
  • 0

#88 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 27 srpen 2008 - 16:24:41

napr. ze mas prejit na poradnou presskameru jak ma Mamiak a ja? :)
spis by mne stval cas straveny testovani...
  • 0

#89 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 srpen 2008 - 12:41:16

co s takovou press kamerou, to by se mi krk ohýbal!

tak přátelé, držte pěstě, tělo řádně zabaleno vydává se dnes po 16 hodině na servisní cestu k dovozci a dále neznámo kam...
  • 0

#90 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 29 srpen 2008 - 15:02:37

tak to prajem stastnu cestu a hlavne stastny a skory navrat :wink:
  • 0

#91 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 říjen 2008 - 10:43:55

tak výsledek:
tělo z prahy poslali do německa
vyměnili očnici za lepší typ a vyčistili kolečko nastavení iso, který už fakt chroupalo - holt s tím tělem fotím a nemám ho na regálu
na německý opravence jsem si komolně přeložil - závada se neprojevila, užívat dle návodu, čistit
volal jsem soudnímu znalci a ten mě do problematiky takových závad zasvětil - jsou tam tolerance +/- 2/3 EV a taky není zaručené stejné měření v celém rozsahu, kupodivu
takže opětné poslání do servisu by asi nemělo smysl a je možné, že podle nich to tělo měří skutečně správně, věřím, že v servisu - asi jediném pro celou evropu měření dokážou posoudit
co s tím?
prostě nastavím o kousek jinam iso, abych teda exponoval tímhle tělem a ostatními přístroji stejně
přínos?
aspoň mám tu novou očnici, co se už nebude loupat! a více používám tlr, nejdříve z nutnosti = bessa v servisu a nyní s přesvědčení, některé věci je prostě škoda vyfotit na kinofilm
tak asi tak
  • 0

#92 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 16 říjen 2008 - 12:19:40

...některé věci je prostě škoda vyfotit na kinofilm
tak asi tak


Jasná páka :wink: . A navíc, co jsem měl teda možnost vidět, ti ta minolta fotí opravdu pěkně
  • 0

#93 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 16 říjen 2008 - 17:24:22

nech si telo meria jak chce... externe expozimetre existuju.. zhrnute do skratky: EX-EX-EX :wink:
  • 0

#94 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 říjen 2008 - 18:28:18

prowler: tak nějak a navíc tělu se dá nějakou tou korekcí snadno podle uvážení pomoct, žejo...
  • 0

#95 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 říjen 2008 - 19:23:51

nejenom tělu fotoaparátu, ale i tělům všelijakých komornic!
:)
  • 0

#96 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 16 říjen 2008 - 19:26:21

nejenom tělu fotoaparátu, ale i tělům všelijakých komornic!
:)


hmmm...
a já znám jenom ...komorníky :lol:
  • 0

#97 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 březen 2009 - 16:12:43

bessa na paladixu
r2a+35/2,8
  • 0

#98 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 7 březen 2009 - 20:00:09

bessa na paladixu
r2a+35/2,8

Poslední dobou se tam Bessy a objektivy objevují dost často. Pohříchu v naprosté většině s M bajonetem. Já mám ještě tu první Bessu se závitem a nějaký světelnější objektiv by se mi hodil. Už jsem i uvažoval o výrobě závitové příruby na 40/1,4. Tak ji zatím ji užívám "na venek" - mám 21/4, 35/2,5, 50/2,5 a 75/2,5. A jeden vydařený a seřízený Jupiter-8.
  • 0

#99 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 květen 2009 - 09:54:19

;) :) :lol: :lol: :lol:
uááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá!

náhodným porovnáním se spolehlivým expozimetrem náhle zjišťuji, že mi moje oblíbené tělo 3A měří o 1,3 EV jinak 8-O


tak už mám klikatou výměnou nyní místo bessy 3a tělo 2a a řeknu vám dvě věci
a)
měří punktum stejně, jako ta trojka, tak se nejednalo o žádnou závadu - prostě jsou nějak nastavený a porovnávat dva expozimetry vedle sebe se stejně moc nedoporučuje
aspoň ji má novej majitel prohlídnutou z orig. servisu
B)
jak jsem se tak díval do hledáčku 0,7 pro 35 mm tak budu určitě schopen lépe hlídat kraje obrazu než jsem to viděl s 40 mm a zobrazením 1:1
= pro portrét na blízko je zobrazení 1:1 skvělé, ale pro reportáž na ulici je lepší to 0,7 - tohle můžu říct s klidem každému, který by o besse uvažoval
ale stejně nejvíc fotografuji dvojvočkou, že jo... poněvadž některý reportážní obrázky je škoda dělat na kinofilm, ale to je jiné téma
  • 0

#100 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 červen 2009 - 09:26:24

ještě jedna informace, kteří byste měli poruchu na besse a v každém servisu by nad tím kroutili hlavou, poněvadž to není tak typickej fotoaparát tak fotoservis - lucemburská to opraví
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních