Přejít na obsah


Fotka

Dálkoměry


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1123 odpovědí na toto téma

#951 pepe

pepe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 září 2012 - 11:07:42

Osobně si musím pochvalovat Olympus 35 LC, jde o méně rozšířený typ. Čas i clona se nastavují ručně, ručičkový expozimetr s ukazatelem v hledáčku i na horní části vedle spouště. Objektiv je 42/1.7 (7 čoček, 5 skupin).

Rozměry a váha jsou trošku větší než u 35 SP, takže nejde o kapesní model, ale v ruce se drží velmi dobře, poctivý kousek kovu. Spoušť má hladký chod, při expozici se aparát ani nepohne. Závěrka je hlasitější než u Flexarety, ale samozřejmě tišší než u zrcadlovek (v porovnání s EOS a T90). Hledáček má kompenzaci paralaxy.

Zatím jediná optická vada, kterou jsem zpozoroval, jsou zvláštní růžové fleky v okrajích snímku ve velmi prudkém protislunci (slunce není ve snímku, ale svítí na čočku objektivu). Lomografové by z toho byli nadšeni.

V expozimetru je čidlo CdS, nastavitelná citlivost 10 - 800 ASA. Používá rtuťovou baterii, alkalickou náhražku jsem ještě nezkoušel, budu muset udělat pár experimentů než rtuťovka odejde. Odběr z baterie je ale asi malý. Měření se zdá přijatelně přesné, náhodným porovnáváním jsem se vlezl do odchylky 1/2 EV, nezkoušel jsem ale noční scény. Podle mých experimentů měření bere větší důraz na střed snímku.

Na rozdíl od automatů to chce fakt rychlý postřeh, kontrolovat správnou expozici a ještě ostřit při pokusu o reportáž je opravdu adrenalin. Jestli je to výhoda nebo nevýhoda záleží podle vkusu.

Svůj kousek jsem vydražil na polské internetové aukci za necelou tisícovku. Aparát přišel dobře zabalený a nepoškozený, pouze s mírnými stopami používání.
  • 0

#952 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 19 září 2012 - 11:20:36

nemáte někdo návod jak seřídit dálkoměr na moskvě 5? po vyvolání zkušebního filmu jsem zjistil že mi proměřuje...
  • 0

#953 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 19 září 2012 - 16:48:59

http://www3.telus.ne...ck/Moskva5.html
  • 0

#954 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 19 září 2012 - 17:00:51

http://www.dantestel...l/superfix.html
  • 0

#955 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 září 2012 - 07:37:31

Včera jsem u první kávy úspěšně zabil kieva 2. A u druhé kávy jsem ho úspěšně reinkarnoval.
  • 1

#956 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 září 2012 - 07:47:37

Včera jsem u první kávy úspěšně zabil kieva 2. A u druhé kávy jsem ho úspěšně reinkarnoval. No nekupte to za 60.

Přiložený soubor (y)


  • 2

#957 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 21 leden 2013 - 19:11:46

tak už mám XA konečně vlastní - dneska mi došlo tak jsem hned zviditelnil dálkoměrné okénko a prohnal film... málem sem zapoměl jak je to zuiko ostré :-D
  • 1

#958 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 22 leden 2013 - 08:36:21

Nevíte, co by mohlo být s mým olympusem XA - nejde točit s převíjecím kolečkem a převíjet negativ, a ani když mačkám spoušť tak to nic nedělá. A ten vymačkávací kolíček, při zpětném přetáčení filmu zpět do kazety, je stále zamáčknutý. Půjde to ještě opravit? Nejsem si jistá, jestli si s tím bude vědět rady pan Vítek z Nových Kopist, co mi opravuje moje fotomiláčky. :( Neznáte někoho, kdo už toto opravoval? Předem moc díky.
  • 0

#959 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 24 leden 2013 - 10:47:20

Opravdu s tím nemáte nikdo zkušenost?
  • 0

#960 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 24 leden 2013 - 15:16:26

Babo raď!
Je to přístroj malé a nejsou s tím moc velké zkušenosti u opravářů... Myslel jsem a psal s.z. Dubrarovi, ale už to nedělá...
Nevím jak by to zvládl pan Blažek z N. Jičína? Mě napadá jedině- a ten p. Vítek by to nezvládl? Dej vědět... U mě to není úplně akutní, mám ještě jiné XA :-)
  • 0

#961 Ventillo

Ventillo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • Location49.215957,16.598999
Reputace: 10

Publikováno 27 leden 2013 - 21:19:46

Nevim, jestli to tady uz nekde bylo, ale co tak Olympus RC35. Proti vsem, co jsem kdy videl je asi nejmensi. Vetsinou ho mam v kapse i se stativem. :-) Sklo kresli paradne a schovalo i OM-kove objektivy. Zato ty hvezdicky s ctvercovou clonou jsou bozi... a za 1200,- no nekupte to.
Zvetseno na 30x40 a ostrost cajk!
  • 0

#962 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 leden 2013 - 10:27:45

Nevíte, co by mohlo být s mým olympusem XA - nejde točit s převíjecím kolečkem a převíjet negativ, a ani když mačkám spoušť tak to nic nedělá. A ten vymačkávací kolíček, při zpětném přetáčení filmu zpět do kazety, je stále zamáčknutý. Půjde to ještě opravit? Nejsem si jistá, jestli si s tím bude vědět rady pan Vítek z Nových Kopist, co mi opravuje moje fotomiláčky. :( Neznáte někoho, kdo už toto opravoval? Předem moc díky.

To mi připadá jako když je natažená závěrka a nespustí se. Zkusila jsi takovou primitivnost, jako jestli není vybitá baterka?
Velká Bíteš ... jezdím okolo. Eventuálně bych se mohl za tebou stavit a podívat se jestli to není něco jednoduše odstranitelného.
  • 0

#963 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 leden 2013 - 10:28:23

Nevim, jestli to tady uz nekde bylo, ale co tak Olympus RC35. Proti vsem, co jsem kdy videl je asi nejmensi. Vetsinou ho mam v kapse i se stativem. :smile: Sklo kresli paradne a schovalo i OM-kove objektivy. Zato ty hvezdicky s ctvercovou clonou jsou bozi... a za 1200,- no nekupte to.
Zvetseno na 30x40 a ostrost cajk!

No ... mám tři a slušně ostrý je z nich jenom jeden.
  • 0

#964 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 28 leden 2013 - 11:24:51


Nevim, jestli to tady uz nekde bylo, ale co tak Olympus RC35. Proti vsem, co jsem kdy videl je asi nejmensi. Vetsinou ho mam v kapse i se stativem. :smile: Sklo kresli paradne a schovalo i OM-kove objektivy. Zato ty hvezdicky s ctvercovou clonou jsou bozi... a za 1200,- no nekupte to.
Zvetseno na 30x40 a ostrost cajk!

No ... mám tři a slušně ostrý je z nich jenom jeden.

Nevéříl, leda tak po ataku kutilem českým zlatorukým. Naozaj jeden z nejostřeji kreslících objektivů a to jsem jich testoval taky povícero, všechny naprosto stejné, tedy stejné super skla
  • 0

#965 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 28 leden 2013 - 11:29:38

RC 35 má jedinou slabinu - absurdně umistěnou páčku samospouště, nejlepším řešením, pokud se poměrně ochotně neulomí sama (stačí trochu víc zatlaćit, i když je foťák v pouzdře), je velmi vhodné a výhodné ji odšroubovat, tuším že tam je levý závit (bez záruky) a zalepit otvor
  • 0

#966 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 28 leden 2013 - 11:59:00


Nevíte, co by mohlo být s mým olympusem XA - nejde točit s převíjecím kolečkem a převíjet negativ, a ani když mačkám spoušť tak to nic nedělá. A ten vymačkávací kolíček, při zpětném přetáčení filmu zpět do kazety, je stále zamáčknutý. Půjde to ještě opravit? Nejsem si jistá, jestli si s tím bude vědět rady pan Vítek z Nových Kopist, co mi opravuje moje fotomiláčky. :( Neznáte někoho, kdo už toto opravoval? Předem moc díky.

To mi připadá jako když je natažená závěrka a nespustí se. Zkusila jsi takovou primitivnost, jako jestli není vybitá baterka?
Velká Bíteš ... jezdím okolo. Eventuálně bych se mohl za tebou stavit a podívat se jestli to není něco jednoduše odstranitelného.


JJ, tu primitivnost s výměnou baterek jsem zkoušela, dokonce dvakrát. Ještě si raději koupím zcela nové baterky (ty co jsem měla doma jako náhradní- origo balené, tak přeci jen jim byly doma už přes rok, ale neměli by se vybíjet, ne?)

To bys byl moc hodný, kdyby jsi se mohl zastavit a juknout na něho. My se do Ludvíkova u V. Bíteše dostaneme tak jednou cca za 2-3 týdny. Teď jsme tam zrovna byli. :( Měli bychom tam jet zase nejdříve na víkend toho 16.-17.2. Ale asi bych ti napsala SZ, až bych věděla najisto, že tam pojedeme a domluvili bychom se, když bys měl cestu kolem?
  • 0

#967 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 28 leden 2013 - 12:48:02

Zkusil bych ještě očistit, resp. oškrábat kontakty bateríí, sázel bych tak asi na 50% úspěch
  • 0

#968 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 28 leden 2013 - 21:09:06

Václav Vait: díky moc za tip, tohle mi nedocvaklo, zkusím tedy ještě ty kontakty. ;)
  • 0

#969 Ventillo

Ventillo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • Location49.215957,16.598999
Reputace: 10

Publikováno 29 leden 2013 - 21:37:58

RC 35 má jedinou slabinu - absurdně umistěnou páčku samospouště, nejlepším řešením, pokud se poměrně ochotně neulomí sama (stačí trochu víc zatlaćit, i když je foťák v pouzdře), je velmi vhodné a výhodné ji odšroubovat, tuším že tam je levý závit (bez záruky) a zalepit otvor


Ja se jako prase dobrovolne priznam, ze ho nemam ani v pozudre ani krytku, ale zatim vse drzi tak jak ma a ani se nehne.
Ostrost je krasna, hlavne za ty penize.

Ted ho hlavne uzivam s ND400, ci co to je. Hodim na ministativek, B, cvak, prectu si par kapitol a cvak a valim dal.
  • 0

#970 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 leden 2013 - 21:49:19

RC 35 má jedinou slabinu - absurdně umistěnou páčku samospouště, nejlepším řešením, pokud se poměrně ochotně neulomí sama (stačí trochu víc zatlaćit, i když je foťák v pouzdře), je velmi vhodné a výhodné ji odšroubovat, tuším že tam je levý závit (bez záruky) a zalepit otvor

nu ještě jednu slabinu bych viděl, významnou
světelnost 2,8 bych přijal, ale nejdelší čas 1/15 je moc kratky
při tý robustnosti a výborné ergonomii si troufám říci, že osmina by mu velmi slušela a dala by se v přítmí používat
kolikrát jsem cosi "držel béčkem" ale to jsou výsledky z ruky nevalné
  • 0

#971 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 30 leden 2013 - 09:43:10

Priatelia dialkomerníci!
Po dlhom čase som dosiahol kievovsku katarziu!
Vratil sa ku mne moj milovany kiev III s 55. roku a este som si k nemu dokupil za mrzky peniaz aj helios-103!
Zaklada sa film a ide sa fotit!
  • 2

#972 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 31 leden 2013 - 11:42:06


No ... mám tři a slušně ostrý je z nich jenom jeden.

Nevéříl, leda tak po ataku kutilem českým zlatorukým. Naozaj jeden z nejostřeji kreslících objektivů a to jsem jich testoval taky povícero, všechny naprosto stejné, tedy stejné super skla

To nelze vyloučit. Jeden jsem koupil u Pazdery (právě na základě tvého doporučení), další dva jsou odněkud zvenku. Možná jsou to triviality, ani jeden jsem neměl rozebraný.
  • 0

#973 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 31 leden 2013 - 11:43:29

To bys byl moc hodný, kdyby jsi se mohl zastavit a juknout na něho. My se do Ludvíkova u V. Bíteše dostaneme tak jednou cca za 2-3 týdny. Teď jsme tam zrovna byli. :( Měli bychom tam jet zase nejdříve na víkend toho 16.-17.2. Ale asi bych ti napsala SZ, až bych věděla najisto, že tam pojedeme a domluvili bychom se, když bys měl cestu kolem?

OK, ozvi se.
  • 0

#974 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 9 březen 2013 - 14:24:54

Dnes sa mi podarilo za dvacku kúpiť krásny Olympus 35 RC. Bohužial som zistil že A-automatická clona, neexponuje - spúšt ide len do polovice ako pri OFF. a mechanická clona sa u F11 zastavý a nejde ďalej. Pravdepodobne mechanická závada. Hmm...... Dočítal som sa že sa majú používať len 1,35V baterky, ale tie sa nedajú už kúpť, tak som tam dal 1,5V. Nerád by som ho dal do vitríny, tak sa pokúsim ho rozobrať podľa týchto stránok.http://www3.telus.net/public/rpnchbck/Oly_RC.html

Vedel by mi niekto približne povedať v ktorom z tých obrázkov môže byť tá chyba?
  • 0

#975 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 9 březen 2013 - 14:46:45

další, který po neodborném zásahu místo do vitríny půjde do šrotu?
  • 1

#976 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 10 březen 2013 - 08:02:25

Být tebou bych začal řešit to napětí... Existuje batery adapter.. Zjednodušeně jde o zapojení schotkyho diody do obvodu napájení a potom užití SR 44. Tu alkalickou baterku tam necpi.
  • 0

#977 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 10 březen 2013 - 20:04:56

Nemáte někdo navíc jeden šroubeček do kieva 2?

Přiložený soubor (y)


  • 0

#978 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 březen 2013 - 20:52:01

a vadí něčemu že tam není? Tyhle dva šroubky jsou dost zrádný, nesprávná délka funguje jako zarážka dálkoměru :).
  • 0

#979 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 10 březen 2013 - 22:15:43

Pokud nejde nektera clona v manualnim rezimu, je to mechanicka zavada, mozna jen zalepeny mechanismus clony, nac RC trpi. Zanes ho do servisu, prijde to na par stokorun. Muj beha po vycisteni na jakoukoli baterii, vetsi napeti zpusobi jen podexpozici, cca 2/3-1 clona.
  • 0

#980 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 10 březen 2013 - 22:31:49

no na originalnu 1,35V bateriu uz cakam, podarilo sa mi najist na ebay jedneho predajcu. S tou opravou je to asi tak, ze ja neviem komu to mam poslat, ked som daval opravovat mamiyu, tak mi to nikto nevedel opravit. Tak som kupil druhu. Tych starsich skusených opravarou uz je bohuzial velmi malo. Vedel by si mi este povedat ci je mozne pouzivat blesk pri vsetkych casoch? Niekde na nete som to cital.
  • 0

#981 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 11 březen 2013 - 00:11:56

originálna batéria 1,35V neexistuje. Vesměs co se dnes předkládá jako 1,35V knoflíková baterka, je air-zinc baterka (používá se do naslouchadel) v adaptéru simulující velikost té správné baterky. A to je podrobně propráno v jiném vlákně.
  • 0

#982 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 11 březen 2013 - 08:12:46

a vadí něčemu že tam není? Tyhle dva šroubky jsou dost zrádný, nesprávná délka funguje jako zarážka dálkoměru :).

Vaddí to hlavně mně, páč je to esteticky nevyvážený. :mrgreen:
  • 0

#983 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 11 březen 2013 - 14:00:35

no na originalnu 1,35V bateriu uz cakam, podarilo sa mi najist na ebay jedneho predajcu. S tou opravou je to asi tak, ze ja neviem komu to mam poslat, ked som daval opravovat mamiyu, tak mi to nikto nevedel opravit. Tak som kupil druhu. Tych starsich skusených opravarou uz je bohuzial velmi malo. Vedel by si mi este povedat ci je mozne pouzivat blesk pri vsetkych casoch? Niekde na nete som to cital.


Servis holt jak kdy, tyhle vcelku primitivní dálkoměry jsem pořídil zatím vždy jen rozhozené, ne nějak fatálně poškozené. V Blavě nevím, v Praze je servisů povícero. Ad blesk - flash sync at all speeds se na internetu píše :)
  • 0

#984 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 12 březen 2013 - 10:12:31


a vadí něčemu že tam není? Tyhle dva šroubky jsou dost zrádný, nesprávná délka funguje jako zarážka dálkoměru :).

Vaddí to hlavně mně, páč je to esteticky nevyvážený. :mrgreen:

Pohledám ho. Kdybych se dlouho neozýval, tak se připomeň.
  • 0

#985 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 12 březen 2013 - 15:15:42

mal už ten olympus niekto rozobratý? U toho mojho bol jeden kovový pliešok, ktorý posúva clonu zohnutý. A neviem ako ho mám presne vyrovnať ( viz foto), aby sa pri otočení do pozície -A- spojil s tým protiľahlým pliešom. Každý má zvlášť naletovaný kábel zozadu, tak si myslím, že sa to musí pri otočení clony spájať a rozpájať. Dúfam že sa nemýlim.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#986 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 13 březen 2013 - 08:55:06

Jsme s tebou. Buď ho dorazis nebo opravis. Nelze jinak bo odborníky umieraju.
  • 0

#987 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 13 březen 2013 - 10:29:08

Je to opravené!!! Ten pliešok treba vyrovnať do tejto polohy-( viz foto). Pri režime A sa musia tie dva pliešky dotýkať. Povedal by som, že je to najnáchylnejšia časť vo vnútry - inak všeto ostatné je z pevných (aj pohyblivých samozrejme) častí. Pokiaľ Vám prestane fungovať automatika tak toto môže byť jedna z príčin. Ten návod na rozobranie aparátu je dostačujúci a myslím že ho zručný človek poskladá aj naspať. Každý úkon si vyfotografujte a každý šrób-matičku odložiť zvlášt. Možno že nie je ani potrebné celý foťak rozobrať, stačí len tu koženku odlepiť a pod ňou ten plech otvoriť. Pozor si dajte na vnútorné časti objektívu keby ste ho náhodou rozoberali celý. Dobré je aj vyčistiť hladáčik - ten pohľad je úplne iný. Inak v Bazári som videl ďalšiu 35RC-čku s tým samým problémom. Dúfam že Vám to pomôže.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#988 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 13 březen 2013 - 11:23:07

gratuluju, obdivuji odvahu, že jsi to vůbec rozebral a dokonce opravil! By mě zajímalo, jestli se to ohnulo normálním používání, to by asi soudruzi z NDR, nebo teda z Japonska někde udělali chybu. Á nebo do toho někdo praštil.
  • 0

#989 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 13 březen 2013 - 11:43:13

Ďakujem- tiež ma to veľmi teší. áno niekto s tým celkom silno praštil (má to rany na tele) a pravdapodobne ten pliešok preto vyskočil z dráhy toho plastického kolečka a pri otočení clonového krúžku ho zohol. Je to japonský fotoaparát - jednoduchý , vo vnútry celkom pevný a pritom mini- taková poctivá práca je tam vidieť.
  • 0

#990 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 13 březen 2013 - 15:44:41

Je to opravené!!! Ten pliešok treba vyrovnať do tejto polohy-( viz foto). Pri režime A sa musia tie dva pliešky dotýkať....

Vítej v klubu!
  • 0

#991 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 15 březen 2013 - 20:09:14

Tak som šťastným majitelom (novej) minolty hi matic 7sii. čert mi bol dlžný prečítať toto vlákno. :mrgreen: Mám jednu teoretickú otázku. U nás bolo dnes slnečné počasie a rozhodol som sa vyskúšať fotiť s polarizačným filtrom (krajinu)a to tak, že nasmeroval som objektív do neba a točil s filtrom. Nastavenú som mal Automatickú clonu a jasne som videl ako mi ručička behá z clony 5,6 na 8. A teraz čo vlastne potrebujem. Chcem aby sa obloha stmavila (prekreslili sa mraky) a tak pootočím filtrom až kým sa mi ručička zastaví na clone 5,6. Tým pádom by mala byť obloha tmavšia- automatika ju chce zosvetliť. Ten filter by mal byť teraz správne nastavený. A potom už len vyfotím .. napr.krajinu atď. Hovorím to správne? Skúšal to už niekto?
  • 0

#992 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 15 březen 2013 - 22:05:02

Richarde, gratuluju, tenhle postup jsem ještě neslyšel. Tvá úvaha je správná (tedy co se týče té clony), ale nevím jestli je to dost spolehlivé. Obvykle se pro dálkoměry, kde není možné kontrolovat natočení polarizáku přes objektiv dělaly originál nebo samodomo na obou onroučkách stupnice (čárky) s označením. No a pak se fotograf díval přes ten polarizák před ksichtem okem a když našel tu správnou polohu (třeby tu tmavší polohu s výraznými mraky), tak si zapamatoval ty rysky. Pak našrouboval na foťák a nastavil. A bylo to. Jen lehce připomenu, že pro efekt polarizáku musí být slunce (světlo) zboku (tedy polarizované), jinak se efekt nedostaví.
Úspěšné pokusy přeje Luigi. Zdařec :shock:
  • 0

#993 Wolferine

Wolferine

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
  • LocationVychodni cechy
Reputace: 4

Publikováno 24 březen 2013 - 22:26:36

originálna batéria 1,35V neexistuje. Vesměs co se dnes předkládá jako 1,35V knoflíková baterka, je air-zinc baterka (používá se do naslouchadel) v adaptéru simulující velikost té správné baterky. A to je podrobně propráno v jiném vlákně.

noooo...obcas se zrejme dari vyhrabat stare zasoby, bracha takhle v ostrave v kramku koupil 1,35V rtutovou baterku do sveho Ricohu
  • 0

#994 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 25 březen 2013 - 11:10:23

Richarde, gratuluju, tenhle postup jsem ještě neslyšel. Tvá úvaha je správná (tedy co se týče té clony), ale nevím jestli je to dost spolehlivé. Obvykle se pro dálkoměry, kde není možné kontrolovat natočení polarizáku přes objektiv dělaly originál nebo samodomo na obou onroučkách stupnice (čárky) s označením. ...

Je ještě jeden, mnohem jednodušší. Nasadíš na objektiv sluneční clonu pro dálkoměry, vykrojenou, kde se okrajem hledáčku kouká skrz díru ve sluneční cloně. No a polarizák dáš až na tu sluneční clonu (ne mezi clonu a objektiv jako obvykle). Obyčejně se s tím počítá a je tam závit. No a pak koukáš okrajem hledáčku přes polarizák, přes který zároveň fotíš.
  • 0

#995 OXI

OXI

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: -2

Publikováno 4 červenec 2014 - 20:56:57

Zdravím, celé som to prečítal, tích 18 strán dalo zabrať ale prišiel som až na koniec. A mám dilemu, asi ako každý keď hľadá niečo čo takmer má a stále nevie čo. Chcem diaľkomer s manuálom a aj poloautomatom. Niečo ako olympus 35rc. Ale nechcem len jedného kandidáta. Totiž mal som Yashicu GTN, jedna pecka, žiaden problém, exponovala ako mala, ostrila tak, že som sa mohol s fotkou aj porezať. Ale prestali svietiť svetielka hore. Za opravu mi zahlásil 30 eur. Nie málo ale radšej niečo nové a toto predám nejakému nadšencovi ktorý to zvládne aj sám.

Teda viete mi poradiť niečo s ideálne pevným ohniskom a jedným objektívom (potom mám nutkanie dokupovať), s manuálom a poloautomatom (buď priorita clony alebo času, je to jedno) rozmedzie expozičných časov je jedno ale aby tam bol B clona min. 2.8 prípadne vyššia (1.7). Na fotenie vlastne všetkého, cez krajinu po portéty, ale vážne sa ohnisku rád prispôsobím. Expozimeter je podmienka.(aj keď kvôli poloautomatu to tak nejako ide spolu)

Cena nieje až tak rozhodujúca, v rámci 3000 kč (100e) ale navrhnúť môžte aj veci ďaleko drahšie, len tak aby som mal cieľ. A ešte jedna vec,  nechcem nič plastové, nejako mi to vadí, ak klasiku tak nech to má niečo do seba.
 

Mám aj nejakých adeptov čo som našiel aj odtiaľ a tak-
Olympus 35RC
Yashica lynx 14/5000

Canonet ql17

Contax IIIa
Canon III prípadne IV
 


  • 0

#996 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 4 červenec 2014 - 21:22:02

když to může být nad limit, tak zadání téměř plně splňuje Minolta CLE. Má teda výměnný objektivy a je dražší a elektronicky řízená, takže když klekne tak jde na hřbitov. Pokud by stačil měřený manuál (po úpravě na moderní baterie, jinak čistá mechanika bez expozimetru), tak Minolta/Leica CL. K obojímu je výborný 40/2 a 90/4, resp. pro CLE ještě rokkor 28/2.8. A dalších asi 100 typů objektivů LTM/M-bajonet...

 

:-)


  • 0

#997 OXI

OXI

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: -2

Publikováno 4 červenec 2014 - 21:34:10

Uff..to by som rád, ale asi som mal dať snený limit a limit reálny. Toto je ten snený, po ktorom raz siahnem. Ale nie v blízkej  budúcnosti. Teraz som našiel Yashica Minister D, nevie niekto náhodou či to má aj poloautomat alebo len manuál? Lebo expozimeter to má, aj všetky potrebné nastavovania ale nikde neviem nájsť či to má čo chcem alebo nie.


  • 0

#998 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 5 červenec 2014 - 05:55:53

Uff..to by som rád, ale asi som mal dať snený limit a limit reálny. Toto je ten snený, po ktorom raz siahnem. Ale nie v blízkej  budúcnosti. Teraz som našiel Yashica Minister D, nevie niekto náhodou či to má aj poloautomat alebo len manuál? Lebo expozimeter to má, aj všetky potrebné nastavovania ale nikde neviem nájsť či to má čo chcem alebo nie.

No najdeš to hned třeba v prvním odkazu na googlu. Každopádně to má nespřažený expozimetr, takže poloautomat to nemá. To nemá ani Contax II, který jsi uvedl na začátku seznamu.


  • 0

#999 OXI

OXI

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: -2

Publikováno 5 červenec 2014 - 08:14:58

Myslím, že pri fotoaparáte ako contax I\II\III/leica/canon III\IV a pod. by som to nejako odpustil. Viem znie to hlúpo ale predsa len, ak by som to chcel všetko pri leice nedoplatím sa.
  • 0

#1000 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 5 červenec 2014 - 10:40:08

mé doporučení:  obrať se na váženého znalce dálkoměrů a šikovného a kutila, jenž  ví, co činí,  pana Dubrara.  


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních