Přejít na obsah


Fotka

knížky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
542 odpovědí na toto téma

#301 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 25 květen 2014 - 05:04:59

Sebastian Salgado - Genesis

http://121clicks.com..._genesis_11.jpg

Úprava některých fotografií je na mě už moc, ale jinak hezké akorát bych nechal urazit ruky každému kdo udělá fotografickou knihu s fotkama přes obě strany.

http://121clicks.com...trait-of-nature


  • 0

#302 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 25 květen 2014 - 05:14:07

Jinak mám Salgadovu Africu:

http://1.bp.blogspot...0/SALGADO00.jpg

A to je nádhera.


  • 0

#303 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 26 květen 2014 - 08:31:50

Vážení kolegové, doplňuji informaci o změně v termínu vydání knihy "Josef Sudek v rozhovorech a vzpomínkách" vydavatelství Kosmas. Kniha vyjde až 1.7.2014!

Anotace

V první části knihy jsou shromážděny více než dvě desítky časopiseckých rozhovorů s Josefem Sudkem z let 1936-76, tato pramenná edice poprvé přináší v celku jejich úplné a doslovné znění. Publikované rozhovory doplňují přepisy dvou nahrávek z archivu Českého rozhlasu. Druhá část knihy obsahuje unikátní soubor vzpomínek pamětníků, Sudkových kolegů a přátel, které na začátku 80. let zaznamenal fotograf Petr Hron. V tomto rozsahu celek jím shromážděných vzpomínek rovněž dosud publikován nebyl, část přepisů byla pořízena až pro toto vydání. Třetí část tvoří původně ineditní sborník „Pocta Josefu Sudkovi“, který k autorovým osmdesátinám začal pořádat Jaroslav Anděl. Po jeho odchodu do exilu pracoval na shromažďování příspěvků Antonín Dufek.
Sborník obsahuje pětadvacet textových příspěvků nejrůznějších autorů několika generací, od Jana Lauschmanna a Adolfa Schneebergera po Petra Rezka, a také příspěvky výtvarné. Část původní obrazové přílohy, včetně fotografií zachycujících Josefa Sudka, je v přítomném svazku reprodukována. Čtenářům se v této knize dostává do rukou mnohostranný portrét Josefa Sudka a jeho díla, tvořený jeho vlastními slovy, zachycený očima jeho nejbližších přátel i z odstupu uměnovědné reflexe. Kniha je doplněna ediční poznámkou a jmenným rejstříkem.

 

S pozdravem a očekáváním hodnotné knihy pro nadcházející letní prázdninové podvečery "Starý Jezevec" Erik

  • 1

#304 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 27 květen 2014 - 10:35:10

já bych doporučil - pokud to tu již nebylo:

 

Volf Petr
Na začátku je čára
Rozhovory s výtvarníky

 

a

 

Petr Volf

Vzrušení

Rozhovory o umění z let 1995–2005

asi to již není skladem, ale v knihovnách bývá.
  • 0

#305 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 26 červen 2014 - 08:33:17

Vážení kolegové, připomínám, že v úterý 1.7.2014 knižní novinka - vydavatelství Kosmas: "Josef Sudek v rozhovorech a vzpomínkách"! S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#306 Adamantan

Adamantan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 červen 2014 - 10:16:37

Bohužel na stránkách Kosmasu je údaj, že kniha vyjde až 15. 9. 2014. Taky už se na ní těším.


  • 0

#307 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 31 srpen 2014 - 19:47:17

Pěkný večer,

bylo by možné mi prosím doporučit knihu, ve které bych našel informace týkající se práce s kardanovými kamerami? Kolega mi doporučoval linhofácké knihy, v ruce jsem je ale zatím neměl. Pokud by někdo z Vás měl něco elektroniky, bylo by to fajn:)

 

M.


  • 0

#308 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 31 srpen 2014 - 21:35:13

Něco (kompletní základy) se dočteš v A.Adamsovi - 1. díl The Camera z jeho trilogie, jinak knihy a brožury od firem Sinar a Linhof jsou také možnost.


  • 0

#309 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 31 srpen 2014 - 21:45:44

Kniha o práci s kardanem vyšla i u nás. Bohužel nevím název, ale v knihovnách by ji mohli mít. Domnívám se, že není třeba takou knihu mít doma. Stačí přečíst a odložit. Doporučil by jsem raději setkání s někým, kdo má s kardanem zkušenosti. Přeci jen hodně posunů a náklonů popsaných v literatuře se běžně nepoužívá.


  • 0

#310 PAVEL C

PAVEL C

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 1 září 2014 - 05:27:32

Pokud patříte k těm, kteří si knih váží, nabízím vám levně více než 200 knih o fotografování. Najdete zde spoustu praktických rad, postupů a množství inspirativních příkladů ze všech oborů fotografie.

 

Mail: p.cernik.foto@centrum.cz


  • 0

#311 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 1 září 2014 - 07:29:16

View Camera Technique, vyborna, prehledne podana prace s velkoformatovym pristrojem.

 

http://www.amazon.co...AJFRQGA0JC35GKK


  • 1

#312 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 1 září 2014 - 08:31:12

Ked zvazim, ze som v zivote (okrem experimentovania) nepouzil na VF nic ine, ako maly shift prednej standarty o niekolko milimetrov a naozaj uplne vynimocne Sch......ovu podmienku pre dosihnutie ostrosti, potom zakladne technicke informacie mozno cerpat na

http://www.largeform...otography.info/

Urcite tam najde clovek uzitocne a prekvapive informacie, osobne som si zobral k srdcu napr:

- ostrost objektivu zavisi viac od jeho stavu a clonenia, ako od jeho znacky a ceny. Aj mne sa pacia tie za 5000€, ale fotim so Super Symmarom za 170€. Vaetky objektivy su pri clone F16 rovnako ostre

- clovek vystaci s jednym jedinym objektivom na cely zivot, je to ten zakladny. Moj zakladny je mierne dlhsi -210 mm na 4x5". Mam samozrejme vsetko na siroke sklo, to si ale kazdy musi tak-nejak najst sam. Mal som 65-ku SuperAngulon, predal som a tesim sa na 90-ku. Je teda pomerne siroka ponuka s pouzitymi objektivmi, aby si vybral a ponechal iba to uzitocne a neuzitocne ponukol s malou stratou spat do obehu. Zberatelske kusy su uz dnes tak drahe, ze si ich urcite nemozem dovolit, o vsetkom ostatnom plati predosla veta

- vysledna ostrost je odraz prace fotografa, nie objektivu

- dreveny aparar vydrzi dlhsie (odhadol by som tak 10x), ako kovovy

- cistota a tesnost kaziet je esencialna pri snahe usetrit nejake tie prostriedky

- cena materialu je iba druhotny naklad. Fotim na TX320, 100T-Max, 400T-Max 4x5". Jeden "stuk" stoji asi 1,6 € . Treba vsak zapocitat aj:  cena vyvolania pre kazdeho analofistu, + cesta + hotel + vstupne + zhotovenie pozitivu kazdeho analogistu/digitalistu. Kedze sama podstata fotografovia VF (a sposobovanie si radosti) je tak casovo narocne, frekvencia "stukania" neumoznuje minat peniaze mimo rozpocet. 50-ka filmov mi vydrzi urcite rok. Cena lacneho filmu:cena najkvalitnejsieho filmu sa pohybuje zhruba 1:2

- CB je ta sparvna cesta :) Teda aj s vyhladom do buducnosti

- extremne naklony a vytahy su skor otazkou reklamy na samotne aparaty, ani fotografovanie architektutry toho nepotrebuje mnoho. Fotografovanie s objektivmi s kratkou ohniskovou vzd. moze byt mimoriedne frustrujuce. Objektivy s normalnou ohniskovou vzd., ale s velkym zobrazovacim kruhom byvaju hodne drahe. Potreba vyuzitia VF z dovodu fotenia arcjitektury preto moze nacret hlboko do penazenky

- dobry dreveny stativ je lepsi ako ten ultradrhy a ultralahky. Cim tazsi, tym lepsi

- zakladom dobreho vysledku je nieco, co sa v digitalnej fotografii pozna len tazko - slnecna clona. Ta samozrejem moze byt nahradena ak skolskym atlasom CSSR, ale kompendium je to prave, pretoze na prednu sosovku sa nedostane nielen priamy slnecny luc, ale aj odraz svetla z velkych ploch - travnik, obloha, stena s benatskou omietkou

- bez lupy a "jeptisky" to nepojde. Nie, nie, vekom sa oko opotrebi a Bino lupa je take mostrum, bal by som sa policajtov. Oko, co zaostri bez lupy patri mladikovi/dievcine, ktory/a vekom este nedospela k bodu, kedy preda vsetko digitalne s L sklami, aby si obstaral/a nieco VF. Mal som to stastie v zivote, ze som usetril a digital som si nikdy nekupil (jednu Leica Digilux som dostal na Vianoce)

- VF sa da pozicat od kamarata, resp rad ho predvedie, za krabicku filmov sa stane milym kamaratom :)


  • 2

#313 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 1 září 2014 - 10:41:37

Vladimír Havelka/Velkoformátový fotografický přístroj.

http://www.temnakomo...00623152848.jpg

(spíše teorie, ale fajn)

 

Sinar Edition - Creative Large Format

http://www.amazon.co...t/dp/3723100309

 

Určitě by se dalo najít něco pod Sinarem a publikacemi od Carl Koch

 

Hezká věc bohužel v němčině - Verstelltechniken bei grossformatkameras, 1986, Verlag, autor: Anton Hammer

 

Co se týká předřečníků moc bych nesouhlasil s tím, že pohyby nepotřebuješ. Spíš záleží co fotíš a co od VF očekáváš. Zda jen velký negativ nebo kreativní práci s hloubkou ostrosti a perspektivou. Na krajinu samozřejmě moc pohybů nebude potřeba, na architekturu či produktovku si už zařádíš. Otázka taky kdo tu produktovku na VF dnes zaplatí? Ještě bych připoměl, že kromě svitku a rolkazet (6x7, 6x9) si od pořízení už reálně díky ceně materiálu na barevnou fotku nesáhneš. Čím větší formát tím větší vzdálenost. Doporučoval bych se podívat ve spojení s rolkazetou na dostupná ohniska a ceny širokých objektivů + centrfiltr. Přepočet ohnisek na kinofilm na konci diskuze v tabulce http://www.temnakomo...68-vf-35-mm-eq/

 

Poslední věc, ještě se podívej co vše obnáší volání planflmů. Mašinka je jedna věc a zpracování filmů druhá.

 

Hodně štestí.


  • 0

#314 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 1 září 2014 - 14:52:29

Kniha od Vladimíra Havelky se dá stáhnout ve formátu pdf ze serveru ulož.to

ma


  • 1

#315 mikkal

mikkal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 92 příspěvků(y)
  • LocationBeskydy
Reputace: 44

Publikováno 1 září 2014 - 19:26:08

Pánové děkuji!

 

2 Nojgi: Používám Sinar P, s horseman 6x12 rollkazetou. Barva na planech je sice hezká nicméně velmi nákladná;). Na BW plany se chystám časem...


  • 0

#316 nojgi

nojgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 1 září 2014 - 20:12:41

Není zač. Právě proto jsem o barvě psal. Je krásná, ale ta cena je planech masakryózní :-( 


  • 0

#317 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 4 září 2014 - 11:40:01

www.fotorenesance.cz - Karel Koutský

 

připravuje limitované vydání knihy Herberta Thiela Obrazy lesa

(kniha kdysi vyšla ve velmi malém nákladu u Lesů ČR a je asi nesehnatelná) - a tak nyní:

- limitovaná edice 300 číslovaných podepsaných kusů, v krabici

- velikost 24*27 cm

- rozšířené vydání oproti původnímu - 160 stran, z původníhoi vyřazena 1 fotka (nahrazena podobnou), přidáno 28 fotek

- 152 černobílých fotografií čtyřbarevným tiskem

- předmluva p. P. Helbicha (Sudkův "učmuč")

 

ale bez veršů p. Skácela (nechtěli ani obejít ani řešit autorská práva)

cena 1500,-

 

dle sdělení p. Koutského knihy budou vytištěny cca za měsíc - takže možno objednávat na karel.koutsky@volny.cz

 

(fotky p. Thiela např. viz kniha Mionší)

 

Víc nevím...


  • 0

#318 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 15 září 2014 - 14:15:04

Ach jo. Zas to posunuli.

https://www.kosmas.c...-a-vzpominkach/


  • 0

#319 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 15 září 2014 - 15:56:31

Vážený kolego, knihu očekávám rovněž se značnou netrpělivostí. Beseda v ambitu Kláštera františkánů na Jungmannově náměstí ku příležitosti sudkovy výstavy před mnoha lety přinesla dosud nikde nezmiňované okolnosti drancování a následného požáru v květnu 1985, kdy byly během zásahu vykradeny značné částky ve valutách uschované v krabicích od kávy a jiné sběratelsky cenné předměty z osobního sudkova majetku. Velmi zajímavé jsou rozhovory

o okolnostech sudkova vstupu do Svazu výtvarných umělců, což v prvopočátku vehementně odmítal. Následné, zištně motivované kroky, které fotografii,

jež byla vždy především řemeslnou živností, povýšily do sféry klasických uměleckých výtvarných oborů a z reprodukčních fotografů technického zaměření nadělal houfy nadutých umělců. Ti nám povětšinou zůstali, jako dědici nadpřirozených schopností, v nadbytečném množství dodnes, zdaleka nedosahujíc řemeslnné úrovně tehdejších absolventů učebního oboru komunální fotograf. Inu v souladu se rčením "Kdo si počká, ten se dočká" nám nezbývá vskutku nic jiného, než se obalit nezměrnou trpělivostí. Pravděpodobně nám v budoucnu podobný čtenářský zážitek opravdu nehrozí. Děsím se prodejní ceny, ale jako sváteční vánoční "auto-dar" to snad nějak v poněkud těsné domácí noře projde.... :roll:. S pozdravem "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#320 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 15 září 2014 - 17:35:23

Já si čtu alespoň v http://www.fotoskoda...f-sudek-o-sobe/

Zajímavé - i když Erikem zmiňovaná témata tam pochopitelně nejsou.


  • 0

#321 PAVEL C

PAVEL C

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 29 září 2014 - 18:16:08

Přátelé tištěného slova.

 

V rozsáhlé knihovně literatury o fotografii všech dob a jazyků mám asi 200 dublet v jazyce českém.

Některé knihy nabízím mnohem levněji, než je cena lístku na metro.

 

Zájemcům pošlu nabídku a pro začínající fotografy mám i bonus zdarma.

 

p.cernik.foto@centrum.cz


  • 0

#322 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 30 září 2014 - 07:17:42

Pavlovy zásoby jsem před nedávnem viděl a skutečně je z čeho vybírat!


  • 1

#323 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 21 říjen 2014 - 20:59:42

Jiří Tiller - Euregio Silva Nortica
(poslední slevněný zapomenutý kousek v jednom obchodě...).... pěkné, pěkné.

A Sculpturae naturae na cestě ... už se těším.

Vzhůru do Kanady ... tej tunajšej.


  • 0

#324 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 24 listopad 2014 - 19:19:44

Tak mne nedávno na jiném webu v diskuzi o novém, byť nečistém, fotopřístroji, zarazil jakýsi fotograf zvířátek, stěžující si , že přístroj je nepoužitelný, neboť 5 snímků za sekundu nestačí vystihnout správný okamžik zvířátkového souboje.

Pobavilo mne to, jak nás ta doba rozmazluje a nic nám není recht. Ale chyba je ve stroji...

Vzpomněl jsem si s čím a jak fotil kamzíky můj tchán před 30-45 lety ... a jak nad těmi snímky dosud slintám.

A taky mne to mne inspirovalo se znovu začíst do staré knihy "Sláva Štochl - Lovcem živé krásy", z roku 1978. Viděl jsem tu o ní jen zmínky v jiných vláknech a tak bych ji, s dovolením, útržkovitě (snad zachovám smysl sdělení) prošel trochu podrobněji - řada situací je ilustrována příslušnou fotografií:

 

str. 15 a další: "... splnila se i má touha po lejce ... byla stará, ale přesto lejka a já byl šťasten ... bylo mi sedmnáct ... ... radost v rozletu mi kalila  stará lejka... málo reprezentující...setkával jsem se s řádnými reportéry, kteří... prohlíželi mou lejku. ..všechny mosazné části se blyštily jako stará trumpeta ... chtěl jsem ji vylepšit... proto jsem koupil černý olejový lak, nešetřil jím a lejku důkladně natřel. Tři dny jsem čekal, než lak zaschl... dílo skázy dovršeno knoflíky zalepené, plátýnka slepená.... lejka k nepotřebě.... Leitz nabízel možnost přestavby starého přístroje... zaslal jsem přístroj do továrny... za dva měsíce přišel krásný přístroj, ani se mi nechtělo věřit, že je to má stará lejka. Byla přestavěna na model II s automatickým zaostřováním a možností výměny objektivu. Číslo však bylo shodné.... optika přeleštěna opět s číslem původního Elmaru .. oprava byla provedena za přijatelných podmínek..."

(pozn.: toto se stalo asi v roce 1930)

 

str 23 a další:

"... mými hrdiny se stali psi a kočky... fotografoval jsem série do knihy...v té době jsem vlastnil ...lejku, primarflex 6x6 a rolleiflex automat ... jako první jsem zavrhl lejku ...k živým modelům bych se musel snižovat na jejich úroveň...nemohl jsem zaostřovat blíž než na metr...rolleiflex byl favoritem doby ... z žabí... z ptačí perspektivy... dokonce fotografovat za roh... zkouška trpělivosti a kázně... Kniha "Dobrý den sluníčko"... básničky Františka Hrubína."

 

str. 30 a další:

"...chtěl jsem zachytit pstruha nebo jinou lososovitou rybu skákající nad vodou....pouze přístroj s teleobjektivem. Přístroj Primarflex jsem měl vybavený... od Tessaru 80 mm až po Tele Megor 300 a 400 mm.... v Černém jezeře na Šumavě žije mnoho dravých sivenů... rezervace ...oprávnění k lovu vydávala kancelář prezidenta republiky. Vzal jsem nejhezčí rybářské snímky ... šel na Hrad... rybář nalezne všude kolegu... ulovené ryby vracet zpět... povolení obdržel. umělou mušku rybář vhazoval na hladinu ... primarflex....400 mm.... tisícinu... clonu 8-11.... zprvu přes matnici přístroje... neviděl jsem dopad mušky.... proto průhled sportovním hledáčkem... z břehu...můj postřeh byl nedokonalý... filmů ubývalo.... v hotelu vyvolal několik snímků....a výsledek mi vzal chuť do další práce. Na snímcích byla většinou rozmazaná voda. Musím stisknout dřív...Příští den... krásné počasí... větší odstup... větší obrazové pole a zároveň větší hloubku ostrosti ... menší rybu v obraze... nebudu čekat až siven vyskočí, ale musím sledovat  vodní hladinu... ryba ... vytlačuje před sebou vodu...Když jsem přijel k jezeru, měl jsem krabici s padesáti roličkami filmů.... nezůstal mi ani jeden.... z vyvolaných snímků byl jen jediný dokonalý. Vrátil jsem se za 14 dní... s kajakem pro dva ... v protisvětle ... 27 din ... pětisetinou  a clonit 16..."

 

Takových příhod a příkladů je v knize řada (pstruzi, tetřevi, jeleni, medvěd,...), zajímavé čtení.

 

Mne jako krajináře zaujaly i pasáže o krajině:

str.57 "Když jsem poprvé začal fotografovat krajinu, uvědomil jsem si, že... nemám vhodný fotopřístroj... Deskový přístroj jsem musel vyloučit...... potřeboval jsem aparát lehčí, pohyblivější...6x9 s výměnnými objektivy a kazetami... nakonec jsme s mechanikem vytvořili ze starší komory příruční přístroj, kde jsme použili objekltivy Super- Angulon 47 mm a 65 mm, s možností výsuvu objektivu vzhůru a dolů, mimo základní osu o 3 cm, s rollfilmovými kazetami z přístroje Plaubel-Makina a Linhof... splňoval veškeré mé požadavky..."

 

No - mně by se taky líbil... :)

Na str. 57-60 následují příklady fotografií s komentářem o použitých filtrech na čb fotografiích

Na zvířátka SF - objektivy 180,  300 a 640 mm, bez TTL, přednastavená expozice, předostřená hloubka ostrosti neboť MF a bez motoru...vědomé podexponování kvůli dostatečně krátkému času ... a push následně.

 

str. 127 "...Tak jsem hledal a zachycoval živou krásu. Tato kniha nechce být jen učebnicí a návodem. Je to vyznání fotografa živé přírody...Fotografovat, vytvářet dílo svých představ je opojné v každé poloze fotografické tvorby a pro mne bylo spojeno se vzrušením dvojnásobným, se vzrušením lovce, který ulovil, ale nechal žít."

 

Netvrdím, že dnešní technika je k ničemu a Štochl by ji nepotřeboval - prostě neměl nic lepšího a muselo to jít. A šlo to  - obdivuhodně i z dnešního pohledu.


  • 4

#325 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 24 listopad 2014 - 20:55:10

A podobně to bylo při fotografování sportu. Tenkrát to bylo mnohem více o umění, postřehu a předvídavosti fotografů. A šlo to. Dnes je to asi o tom poznat z těch sekvencí, zda ten vrcholný okamžik nepropásl v okamžiku,
kdy nedočkavě kontroloval na displeji "jak to vyšlo" :smile:
Zdravím Jirko z podzimně posmutnělého Českého Středohoří
Karel
  • 1

#326 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 24 listopad 2014 - 21:25:38

Díky, Karle, zdravím též.

Ve Středohoří se fotí pěkně vždy - i když je posmutnělé... podzim jsem tam měl nejraději ... jen ti to asi neukážu, neb zatím (?) zde není kde ...


  • 0

#327 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 listopad 2014 - 22:01:45

Tak mne nedávno na jiném webu v diskuzi o novém, byť nečistém, fotopřístroji, zarazil jakýsi fotograf zvířátek, stěžující si , že přístroj je nepoužitelný, neboť 5 snímků za sekundu nestačí vystihnout správný okamžik zvířátkového souboje.

...

Netvrdím, že dnešní technika je k ničemu a Štochl by ji neotřeboval - prostě neměl nic lepšího a muselo to jít. A šlo to  - obdivuhodně i z dnešního pohledu.

To dalo prace napisat to (a pobavit ma).

Za to +1 (nie ze by o to slo).


  • 0

#328 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 24 listopad 2014 - 22:24:10

Vsera som drzal v ruke vytlacok knizky od Sally Mann.

http://sallymann.com...hern-landscapes

Nemy uzas.

Priatelia exaktnej exponometrie, digitalnych teplomerov i mikroskopom meraneho zrna budu trosku ohrnat nos.

Ale poeticky zalozeny clovek schuti zalistuje. Mozno i hodinku, dve.


  • 0

#329 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 25 listopad 2014 - 20:30:41

Vážení kolegové, kvalitní fotografická kniha vždy inspiruje a potěší. "Čaro zimy" Otakar Nehera & Andrej
Chudoba, vydavateľstvo Osveta Martin 1984. S poděkováním: "Starý Jezevec" Erik
  • 1

#330 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 4 prosinec 2014 - 10:50:11

Vážení kolegové, již dvakrát odložené datum vydání knihy:  "Josef Sudek v rozhovorech a vzpomínkách" by mělo konečně dospět k cíli v pátek 12.12.2014, kdy je ohlášeno v knižních novinkách předvánočního trhu 2014.  Klidné svátky se zajímavou četbou Vám přeje "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#331 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 5 prosinec 2014 - 06:52:48

Vážení kolegové, již dvakrát odložené datum vydání knihy:  "Josef Sudek v rozhovorech a vzpomínkách" by mělo konečně dospět k cíli v pátek 12.12.2014, kdy je ohlášeno v knižních novinkách předvánočního trhu 2014.  Klidné svátky se zajímavou četbou Vám přeje "Starý Jezevec" Erik

:mad: 

https://www.kosmas.c...-a-vzpominkach/


  • 0

#332 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 9 leden 2015 - 13:01:49

Zdá se, že už se to někam posunulo:

http://www.kosmas.cz...-a-vzpominkach/


  • 0

#333 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 9 leden 2015 - 16:30:03

Vážený kolego, HCST, momentálně probíhají v knižních velkoskladech inventury a distribuce knih je nyní značně opožděna. Možná ale bude termín, kdy bude tolik očekávaná kniha uvedena na trh dodržen. Necháme se překvapit, vydavatel je velmi vstřícný a ochotně poskytl mnoho argumentů, jež ovlivnily odklad vydání, vše ve snaze o maximální možnou kvalitu knihy. Velmi se těším na zajímavé a poučné čtení. Zůstává otázkou, kolik tak obsahově cenných knih v dnešní době vůbec ještě někdo vydá. "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#334 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 22 leden 2015 - 08:08:57

Přátelé,

mailový upozorňovač fy Kosmas hlásí,  že kniha je za nějakých 400 Kč k odběru!


  • 0

#335 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 22 leden 2015 - 08:52:27

Přátelé,
mailový upozorňovač fy Kosmas hlásí,  že kniha je za nějakých 400 Kč k odběru!


.... a mám objednáno. Zítra bude expedována :smile:
  • 0

#336 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 29 leden 2015 - 20:24:28

Jako zdroj inspirace kde v ČR/SR fotit krajinu, používám řadu knih. Foto- I nefotografických ... Miloslav Nevrlý, Václav Cílek...

U posledně jmenovaného mám dlouhodobý problém se zorientovat v jeho volně putujících až těkajících myšlenkách. V mnohých se ztrácím, a asi jsem je nepochopil - kdo jste zažil třeba na Rýchorách, asi tušíte, o čem je řeč.

Teď se mi dostala do rukou jeho kniha Krajiny domova. A hle - většinu textu jsem četl jen jednou, napoprvé mi bylo jasno, pochopitelno. Ve větách jsem se neztrácel.

Oj, ta radost z vlastního intelektuiálního zrání.

 

Ale udělal jsem chybu - v návalu čtenářskéh zápalu jsem si přečetl i tiráž.

"pro čtenáře od 9 let"

 

A zase je po sebevědomí :)

 

P.S. Nevíte, co ještě napsal Cílek pro děti?


  • 2

#337 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 29 leden 2015 - 21:09:39

Ahoj Jirko,

tak s Cílkem mám podobný problém :-) Tu posledně jmenovanou jsem nečetl :-) Ale nedávno vyšla od Václava Větvičky "Cestou necestou českou krajinou" . Není to žádný tlustospis (cca 200 str.) ale četl jsem ji docela dlouho, protože s mapou v ruce. Má ke krajině i spoustu historických zajímavostí. 

A i o Tvém nynějším působišti se tam dočteš. 


  • 0

#338 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 29 leden 2015 - 22:01:59

Ahoj, neznám - díky za tip.


  • 0

#339 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 361

Publikováno 30 leden 2015 - 09:51:37

Jirko, ještě k tomu Cílkovi. V té tiráži je uvedeno: od 9. let. A to Ty přece splňuješ a horní hranice uvedená není :-)


  • 1

#340 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 30 leden 2015 - 13:34:48

Mě přišla kniha od Jaroslava Kulhánka černobílá fotografie.Šesté přepracované vadání. Myslím za 70 kč . Je úplně nová jen zežloutlá.Jsou tam hodně výživné informace a super dobové fotky :-).


  • 0

#341 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 24 únor 2015 - 12:01:34

Vážení kolegové, kniha s názvem "Faszination der Musik" , jejímž autorem je maďarský fotograf László Vámos ( 1912 - 1983 ) obsahuje na 215 stranách převážně černobílé portréty spisovatelů, básníků, herců a hlavně slavných osobností hudebního světa z období let 1960 - 1982. ISBN: 9789635002061.

Autor vystavoval na mnoha významných fotografických salonech doma i ve světě a jeho práce s fotografickým detailem a světelnou atmosférou je zcela fascinující. Přestože se jedná o reportážní záběry, pořízené během koncertních vystoupení a ve značně komplikovaných podmínkách osvětlení scény, je

neuvěřitelné, s jakou bravurou si dokázal poradit s obrovským rozdílem světelných kontrastů. Navíc v podmínkách, kdy se přítomnost fotografa netoleruje.

Kniha vyšla ve třech jazykových verzích a občas se za zcela nepatrnou částku objevuje v nabídce antikvariátů. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#342 PAVEL C

PAVEL C

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 24 únor 2015 - 16:59:48

Vážení kolegové.

 

Víte, co je to Angstrom nebo Žluť pinakryptolová? Ani se vám nedivím, že tápete. Jsou to první a poslední hesla Slovníku fotografie. Je proveden v pěkné plátěné vazbě a vydán již před 60 lety (!!). Jeho 1. vydání vám mohu nabídnout za mnohem méně, než dáte za jednu roličku filmu.

 

Napište si na: p.cernik.foto@centrum.cz


  • 1

#343 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 26 únor 2015 - 22:09:54

...osobne som si zobral k srdcu napr:

- ostrost objektivu zavisi viac od jeho stavu a clonenia........

Zajímavé, že tebou vybraná tvrzení jsou pro mě povětšinou nepřijatelná... ;-)

Jedno bych však rád přidal (nějaký známý - už nevím jaký - fotograf vyslovil) které jsem si vybral já:

Vznik dobré fotografie záleží z 94% na fotografovi, zbylá procenta jsou dílem použité techniky. (bohužel neuvádím doslovně).


  • 0

#344 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 12 duben 2015 - 18:18:22

Výstavu jsem prošvihl - neměl jsem o ní ponětí, tak alespoň pěkný "katalog" - stojí za prolistovávání:

http://www.levneuceb...-ve-fotografii/

 

(a zdravím pana Pentaxistu)


  • 0

#345 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 3 červen 2015 - 18:28:55

No toto...doporučuji ... a ještě za tu cenu...

https://www.kosmas.c.../dum-v-krajine/


  • 0

#346 zbynek

zbynek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 4 červen 2015 - 09:41:04

JirkaM: díky za upozornění. Případným zájemcům ovšem doporučuju kouknout napřed sem.


  • 0

#347 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 4 červen 2015 - 14:57:11

Já jsem tu knížku ani nehledal (již ji mám, za původní cenu) a jinde neporovnával... prostě tam na mne vykoukla. Při takové ceně jednoho přejde chuť vydat fotoknížku.


  • 0

#348 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 6 červen 2015 - 08:10:57

Mě se nedaří sehnat toto:

https://katalog.mend...documents/46561


  • 0

#349 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 6 červen 2015 - 08:17:54

Eště sem narazil na toto:

http://www.megaknihy...v-machotka.html

třeba to někoho zaujme.


  • 0

#350 bourvil

bourvil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 11 červen 2015 - 09:52:14

Chtěl bych se zeptat, kdo vlastní nebo aspoň prolistoval, jaká je kniha Sudek od Torstu z 95tého? Rozsahem i autorem tuším velice vyčerpávající a komplexní dílo. Stojí za to se po ní pídit? A jak si vede tato monografie například vedle 6 novějších tématizovaných knih (Sv. Vít, Zátiší, Mionší atd...) hlavně co se týče obsahu a kvality tisku vůbec?


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních