Přejít na obsah


Fotka

Mamiya RB67 Pro S - zkušenosti, rady


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
679 odpovědí na toto téma

#101 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 24 květen 2012 - 20:11:51

Mám objektiv 180K/L. Plovoucí člen má 2 stupnice - v metrech a stopách s tím, že zatímco stupnice ve stopách je navrchu a je na ní dobře vidět je metrická schovaná kdesi dole a přístup k ní je jak k penězům (obvykle komplikovaný). Napadá mne, že by stupnice (potažmo celé kolečko pro štelování plovoucího členu) mohlo jít otočit.

Nevíte někdo víc?


180K/L nema plovouci clen, pouze 50ka, 65ka a 90ka.
Ten krouzek je ciste pomucka pro hloubku ostrosti, kdyz za to zaberes, tak to jde otocit v pohode - metry budes mit nahore....
  • 0

#102 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 24 květen 2012 - 20:59:51

Tak se zda, ze nekdo vi znacne vic :(

Dekuju za informaci. Mel jsem za to, ze vsechny K/L verze maji tu floating cocku, takze mam timto o starost a krouceni mene.

P. S. O vikendu konecne dojde na vyzkouseni tanku do tebe, doufam, ze bude vyrabet pekne fotky ;-)
  • 0

#103 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 25 květen 2012 - 08:03:16

Tak se zda, ze nekdo vi znacne vic :smile:

Dekuju za informaci. Mel jsem za to, ze vsechny K/L verze maji tu floating cocku, takze mam timto o starost a krouceni mene.

P. S. O vikendu konecne dojde na vyzkouseni tanku do tebe, doufam, ze bude vyrabet pekne fotky :smile:


Tank sam urcite pekne fotky (ani negativy) vyrabet nebude :)
  • 0

#104 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 26 květen 2012 - 22:03:38

Zdravím pánové,
měl bych spíše dotaz asi na negativní proces než na samotný přístroj, ale jelikož se týká tento dotaz i tohoto strojku tak se ptám zde.

Dneska jsem vyvolával první do-focený svitek na tomto stroji a hned po vytažení se mě jalo zděšení, vytáhl jsem úplně čistý negativ jen po stranách byly čísla a text. První co mě napadlo že jsem použil již prošlou vývojku, ale zdálo se mi divné že tam jsou čísla snímku, pokud tam teda nejsou hned od výroby což si nemám jak ověřit pokud nechci zničit jeden svitek.

Ale pak mě napadlo jestli jsem do zad fotoaparátu nedal svitek naopak, nevím jak je to přesně s citlivou vrstvou toho filmu, takže spíš tápu. Použitý svitek byl Fomapan 100ka. Pokud někdo má podobné zkušenosti nebo ví co a jak, budu vděčen kdo mi poradí, Předem díky za odpovědi.
  • 0

#105 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 květen 2012 - 05:28:13


  • 0

#106 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 27 květen 2012 - 09:37:43

Jinak ještě na okraj.
Píšete že objektiv 90ka má plovoucí člen chtěl bych se zeptat k čemu se používá a jak, nějak jsem si myslel že to hejblátko, kterým se točí je jen pro informaci ale asi ne. Předem díky za odpovědi.
  • 0

#107 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 květen 2012 - 13:04:43

měl by se tím objektiv ještě jakoby doostřit, jestli nekecám. a když fotíš jeden snímek za druhým a nemáš čas si s tím hrát, tak se má nechávat nekonečno. ale devadesátka má plovoucí člen asi jen k/l verze
  • 0

#108 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 29 květen 2012 - 15:56:10

Okusdal: nezapomněl jsi objektiv přepnutý do režimu předsklopení zrcátka (M) a přitom tuto funkci nepoužil a mačkal pouze hlavní spoušť?
  • 0

#109 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 29 květen 2012 - 16:25:53

Plovoucí člen neslouží k žádnému "doostřování", ale má zlepšit obrazovou kvalitu na kratší vzdálenosti. Jde o to, že každý objektiv je nejlépe korigován pouze pro jednu vzdálenost (a jednu clonu, ale to není podstatné). Může se to projevit např. horší korekcí zklenutí obrazového pole při použití na krátké vzdálenosti. Proto lze u jedné čočky/skupiny čoček změnit vzdálenost vůči zbytky optické soustavy a tím zlepšit korekci na krátké vzdálenosti. V praxi by se to mělo projevit ostrostí v rozích při zaostření poblíž krajního limitu.
Objektivy vybavené vlastním zaostřovacím mechanismem zpravidla (nikoliv výlučně) mají ovládání této korekce mechanicky spojené s vlastním ostřením. U systému RB/RZ to samozřejmě díky ostření měchem nelze a musí se to nastavovat ručně.
Obvykle to mají širokoúhlé a makroobjektivy.
  • 0

#110 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 29 květen 2012 - 16:32:14

to jsem nevěděl, děkuji za doplnění znalostí a omlouvám se za mystifikaci
  • 0

#111 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 31 květen 2012 - 20:33:46

Vanourek: No mohlo by to být možné, ale na objektivu je přepínač nastaven do polohy, kdy je na značce před-sklopení nastaveno X místo M, Tak myslím že tam problém nebude. Na druhou stranu ať dělám co dělám tak i po domáčknutí západky daného přepínače mi nejde přetočit ten ukazatel do polohy M. Chtěl jsem se tedy zeptat jestli objektiv nemůže být poškozen. Předem díky za odpověď.
  • 0

#112 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 31 květen 2012 - 22:49:09

Vanourek: No mohlo by to být možné, ale na objektivu je přepínač nastaven do polohy, kdy je na značce před-sklopení nastaveno X místo M, Tak myslím že tam problém nebude. Na druhou stranu ať dělám co dělám tak i po domáčknutí západky daného přepínače mi nejde přetočit ten ukazatel do polohy M. Chtěl jsem se tedy zeptat jestli objektiv nemůže být poškozen. Předem díky za odpověď.


Pozor M/X prepinac se tyka blesku (jak presne netusim, blesk nepouzivam), ne zaverky. Zkontroluj ten druhy.
  • 0

#113 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 1 červen 2012 - 16:46:36

Koja: Zdravim, o jaký druhý čudlík jde? Mám jen jednu aretaci pro clonu, druhou pro expoziční čas a nastavení plovoucího členu, potom je na objektivu páčka, která ukazuje aktuální nastavení clony v obraze, ale druhé tlačítko tam nemám. Pak je tam ještě otvor pro drátovou spoušť na předklopení zrcátka jestli se nepletu.

Jinak bych se ještě rád zeptal jak to funguje s tím přepínáním blesku? Do polohy M by mělo jít standartně přepínat nebo je to možné až po splnění nějaké podmínky? Předem díky za odpovědi.
  • 0

#114 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 1 červen 2012 - 18:36:00

ten otvor na drátěnou spoušť je to, co se ti snaží říci :smile: jsou tam dvě polohy, jedna je normální, druhá na předsklopení zrcadla. je to nějakých 6:40 ve videu na tytrubko o kus níže v tomto vlákně z 4. února, to ti toho poví asi nejvíc
ten přepínač by měl jít snad vždy z "x" na "m"
  • 0

#115 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 1 červen 2012 - 18:39:49

kdyžtak si tu ještě můžeš stáhnout manuály http://www.butkus.or...inon/mamiya.htm
  • 0

#116 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 7 srpen 2012 - 08:31:20

Zdravím Vás pánové,

mám pár dotazů k tomuto stroji. Používám Kieva 88 se sadou ruských skel a není to špatné. Jen mi začíná vadit, že ten systém má spoustu drobných nemocí, které práci znesnadňují. Teď mi přestaly chodit dva časy a tak přemýšlím, jestli není na čase jej po opravě pustit dál do světa a nekoupit mamču RB67. Jenže po prostudování tohoto fóra mi vyvstalo několik dotazů.
- První a zásadní se týká času T. Opravdu nejde tento zrušit jinak, než saháním na foťák? Fotím často na dlouhé časy přes ND (několikaminutové expozice) a nemám tedy možnost dát přes objektiv krytku. Pokud to fakt jinak nejde, je to snad jediná poskvrna na téměř dokonalém foťáku.
- Mají všechny objektivy stejný průměr závitu? (mít jedno příslušenství by bylo moc fajn :-))
- Fotíte tím někdo z ruky? Krom architekturních a přírodovních věcí, které dělám ze stativu, nebo ze země fotím portrét jak v aťasu, tak venku a u tohoto na práci ze stativu nejsem zvyklý.
- Jak je to se synchronizací s bleskem. Kiev má x-sync na 1/30, což je venku se zábleskama v podstatě nepoužitelné, v aťasu to jde, ale dobrý pocit z toho nemám nikdy. Jde tady díky cetrálce synchronizovat třeba na 1/200? Jaký rozdíl je mezi "m" a "x" režimem?
- Máte někdo zkušenosti z aťasu? Na Kievu mám matnici z Hassyho, takže je v tom krásně vidět (zvlášť v kombinaci s 80/2,8 sklem). Tady mě trochu děsí ta nižší světelnost objektivů v tom smyslu, jestli na matnici za svitu pilotky něco uvidím.
- Mají objektivy náhled DOF?
- Existuje (a když, tak jak velké procento) výskyt např. špatně přetáčejících, netěsných zad? (Na Kievu mám troje záda, všechny naštěstí těsné, ale ani jedny nepřetáčí dobře a musím si film ručně posunovat).
- Jaká je poruchovost a servisovatelnost tohoto stroje?

Díky za odpovědi :-)
  • 0

#117 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 7 srpen 2012 - 12:27:37

Ahoj, tak poporade :-)

- První a zásadní se týká času T. Opravdu nejde tento zrušit jinak, než saháním na foťák? Fotím často na dlouhé časy přes ND (několikaminutové expozice) a nemám tedy možnost dát přes objektiv krytku. Pokud to fakt jinak nejde, je to snad jediná poskvrna na téměř dokonalém foťáku.

T cas lze ovladat dratenkou pouze u K/L objektivu, C a starsi se musi zavirat bud pootocenim prstence casu nebo krytkou (neni s tim problem - u nekolikaminutovych expozic je to uplne v pohode)

- Mají všechny objektivy stejný průměr závitu? (mít jedno příslušenství by bylo moc fajn :smile:)

90% objektivu ma zavit 77mm, jedine vyjimky jsou 75mm shift, 37mm rybi oko a nejaka extra dlouha skla..

- Fotíte tím někdo z ruky? Krom architekturních a přírodovních věcí, které dělám ze stativu, nebo ze země fotím portrét jak v aťasu, tak venku a u tohoto na práci ze stativu nejsem zvyklý.

nezkousel jsem - treba Vanurek odpovi :-)

- Jak je to se synchronizací s bleskem. Kiev má x-sync na 1/30, což je venku se zábleskama v podstatě nepoužitelné, v aťasu to jde, ale dobrý pocit z toho nemám nikdy. Jde tady díky cetrálce synchronizovat třeba na 1/200? Jaký rozdíl je mezi "m" a "x" režimem?

Objektivy maji centralni zaverku, takze synchronizace by mela jit se vsemi casy

- Máte někdo zkušenosti z aťasu? Na Kievu mám matnici z Hassyho, takže je v tom krásně vidět (zvlášť v kombinaci s 80/2,8 sklem). Tady mě trochu děsí ta nižší světelnost objektivů v tom smyslu, jestli na matnici za svitu pilotky něco uvidím.

Matnice jsou hodne kvalitni, ale porovnani nemam, mam jen srovnani s BeatieScreen z Roleje, ale tam je jina svetlenost.

- Mají objektivy náhled DOF?

Ano, vsechny

- Existuje (a když, tak jak velké procento) výskyt např. špatně přetáčejících, netěsných zad? (Na Kievu mám troje záda, všechny naštěstí těsné, ale ani jedny nepřetáčí dobře a musím si film ručně posunovat).

zada se pripadne daji jednoduse pretesnit, o spatnem pretaceni jsem neslysel

- Jaká je poruchovost a servisovatelnost tohoto stroje?

Poruchove obecne moc nejsou, servis v CR provadi napr. pan Kocian z Prahy Modran.
  • 0

#118 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 7 srpen 2012 - 17:28:15

Vlčáku díky za info, docela jsi mě potěšil :-) Jediný problém bude asi s tím T časem. Vzhledem k tomu, že mám před objektivem NDčko, nemůžu na něj dát krytku :-) Ale to je taky sahání na foťák, takže se to prostě zkusí a uvidíme :-) Zítra bych měl mít jednu půjčenou na vyzkoušení, proženu to na ty dlouhé časy :-)

Ještě taková otázka spíše filosofická. Jaké výhody/důvody má ostření měchem?
  • 0

#119 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 7 srpen 2012 - 17:40:08

Asi hlavní důvod ostření měchem je zjednodušení konstrukce objektivů a s tím spojené nižší výrobní náklady (nikoliv cena ;) ) - přínosem je možnost ostření (některých objektivů) na kratší vzdálenost než u ostření šnekem.
  • 0

#120 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 7 srpen 2012 - 18:37:17

Díky nlc, v tomto směru jsem o tom neuvažoval. No každopádně se asi shodneme na tom, že se tou mamčou posunu o něco dál, než teď s Kievem, no ne? :-)
  • 0

#121 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 7 srpen 2012 - 19:10:24

To asi v každém případě! :-P Zdravím nového "Mamiyáka" a doporučuji ještě mrknout na Mamiya.cz-mají tam ještě zbytka příslušenství ve výprodeji,nějaký matnice,KL skla 127 a 180mm za dobrou cenu...
  • 0

#122 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 7 srpen 2012 - 19:22:52

No, ještě neříkej hop :-) Musím napřed nechat opravit Kieva, prodat to všechno a najít nějakou sestavičku za solidní cenu :-) Na mamiya.cz jsem koukal, už tam toho pravda moc nemají ale na ty skla jsem koukal, cenovka je luxusní (v podstatě cena bazarového céčka, nebo tak nějak)
  • 0

#123 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 7 srpen 2012 - 19:25:37

btw proč ten jejich web nefunguje?
  • 0

#124 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 7 srpen 2012 - 19:36:01

A ještě dvě otázky (nevím, jak se editují příspěvky :-(): Je k něčemu ta doublespoušť? Je možné k tomu připojit pneumatickou spoušť? Koupil jsem ji na Kieva, ale síla vzduchu není taková, aby Kieva spustila. Flexu a FEčko v pohodě :-)
  • 0

#125 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 srpen 2012 - 03:56:16

k tomu měchu.. má jednu nevýhodu, dost problematicky se ostří na hyperfokál... vlastně nejde moc přesně vyčíst vzdálenost, na kterou je momentálně zaostřeno, pokud není měch už hodně vysunutý (a i tak to není nic moc přesného)
  • 0

#126 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 8 srpen 2012 - 07:52:30

k tomu měchu.. má jednu nevýhodu, dost problematicky se ostří na hyperfokál... vlastně nejde moc přesně vyčíst vzdálenost, na kterou je momentálně zaostřeno, pokud není měch už hodně vysunutý (a i tak to není nic moc přesného)

to chce laserové měřidlo:)
  • 0

#127 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 srpen 2012 - 13:28:25

:-) jako nejrozumnější mi napadlo klubko provázku s označenýma délkama hyporfokální vzdálenosti pro některá ohniska, ale ještě jsem se nedokopal k tomu, abych ho stvořil
  • 0

#128 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 8 srpen 2012 - 14:28:12

Na hyperfokál ostřím málokdy, takže mi to neva :-)
  • 0

#129 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 8 srpen 2012 - 18:52:05

No, ještě neříkej hop :smile: Musím napřed nechat opravit Kieva, prodat to všechno a najít nějakou sestavičku za solidní cenu :smile: Na mamiya.cz jsem koukal, už tam toho pravda moc nemají ale na ty skla jsem koukal, cenovka je luxusní (v podstatě cena bazarového céčka, nebo tak nějak)


Často jsou k mání na Paladixu.cz sem tam na Aukru-teď je tam něco kolem osmičky....to jde,kdysi před 25lety se mi dostal do ruk Zenith 80 s Industarem,celkem slušný stroj za 2500,-Kčs-prodal jsem jej v roce 1990 ve Vídni za dva tácy šilasů!
  • 0

#130 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 8 srpen 2012 - 21:01:31

- První a zásadní se týká času T. Opravdu nejde tento zrušit jinak, než saháním na foťák? Fotím často na dlouhé časy přes ND (několikaminutové expozice) a nemám tedy možnost dát přes objektiv krytku. Pokud to fakt jinak nejde, je to snad jediná poskvrna na téměř dokonalém foťáku.

Neboj se ;-). Já měl z počátku také starost, ale závěrka se zavře ohned, jak jin trochu pohneš s pákou natahování zrcadla. Pokud máš slušný stativ, není problém. Navíc pokud máš několikaminutovou expozici, tak pohyb ve zlomku sekundy se neprojeví.

- Máte někdo zkušenosti z aťasu? Na Kievu mám matnici z Hassyho, takže je v tom krásně vidět (zvlášť v kombinaci s 80/2,8 sklem). Tady mě trochu děsí ta nižší světelnost objektivů v tom smyslu, jestli na matnici za svitu pilotky něco uvidím.

Zlušenost z ateliéru nemám, ale mám zkušenost s focením z ruky (rodinné momentky). Doporučuji sehnat pro tento případ originální popruh, s jehož pomocí lze i tento těžký foťák pěkně a stabilně posadit do ruky a součsně zpevnit jeho polohu opřením o hruď. Zkus si to najít v originálním manuálu někde na webu. Práce je potom zcela bezproblémová, držel jsem i 1/60 s objektivem 127mm a rozmazání bylo prakticky neznatelné. Jen je třeba si zvyknout, že se "natahují" dvě páčky.

- Jaká je poruchovost a servisovatelnost tohoto stroje?

Poruchovost je minimální - pčeci jen to jsou plně mechanické slušně vyrobení stroje. Servis dělá pan Kocián. Dnes jsem si u něj svou Mamču vyzvedl po běžném CLA. Strojek je jako nový, už se těším do akce ;-) Ze spolehlivosti bych opravdu strach neměl. Ale pohlídej si, abys nekoupil nějakou sedřenou kobylu z profi stáje.
  • 0

#131 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 9 srpen 2012 - 08:08:17

Díky :-) Já právě doufám, že v několikaminutové expozici se to sahání na foťák neprojeví. S tím udržením času jsi mi udělal radost, jsem rád, že s tím jde dělat i z ruky :-) Dvě páčky mi nevadí, vzhledem k tomu, že ani jedny záda mi na Kievu nepřetáčí dobře a musím si před každou expozicí krom natažení závěrky i ručně doposunovat film. Bude to podobný proces :-)

A kolik ten servis stojí cca? U Kieva stojí CLA 45 dolarů, plus 40 dolarů poštovné...
  • 0

#132 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 9 srpen 2012 - 14:11:22

tělo s kazetou 3000,-, závěrka s objektivem 1800,-
  • 0

#133 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 9 srpen 2012 - 19:00:05

Já mám Erbéčko tři roky,kupoval jsem jej ještě nové,no zkušenosti jsou jako u kolegů výše...Jde o plně mechanický stroj,který jen tak nezklame! Už jen to,že nemá v sobě špetlu elektroniky mě naplňuje dobrým pocitem...Nikdy jsem nezaznamenal jediný problém,nikdy nebyla s něčím nespokojenost.Je to poměrně bytelný stroj který dobře slouží k jistým motivům,na pouliční focení je trošku těžkopádnější,tam používám-AP 6X7,ale na portrét,akt,krajinu-paráda! Dá se také sehnat za dobrou cenu kazeta na formát 6x8cm,tam je potom devět záběrů na filmu...Tato kazeta by měla bezproblémově fungovat na tělech PRO S a Pro SD...Dá se sehnat ještě za pusinky /500,-/ oba mezikroužky,kdo dělá makro-paráda! Já osobně jsem ještě k ní koupil Polaroid kazetu,baví mě Polaroid,dá se do toho bezproblémově kupovat instantní filmy Fuji FP100,FP 3000.Mamiya RB 67 je dobrý,fantastický stroj na určité věci,má centrální závěrku,předsklopení zrcadla,záběr ze stativu skoro nelze zkazit! Kazeta s filmem se dá vyměnit za digistěnu Mamiya nebo Leaf,ceny pořád padají-kdo má šest skel hlavně KL verze-je to hozená rukavice fulframu 24x36,atd....Je to zkrátka univerzální stroj,který nezklame,umí hodně udělat-hlavně statické motivy,řekl bych že je s tím radost pracovat!
  • 0

#134 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 9 srpen 2012 - 19:07:47

na ty mezikroužky jsem se ptal pana miloty, zda-li mi pásnou na esko.. a prý ne, prý jsou jen na sd... :-(
  • 0

#135 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 10 srpen 2012 - 05:36:38

Aha,tak to by mě nenapadlo,žiju v domění že mezikroužky sednou na každou Maminu...V každém případě ale doporučuji skoupit ty dvě poslední KL skla 127 i 180mm za ty peníze není co řešit!
  • 0

#136 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2012 - 20:52:12

Zdravím všecky,
podařilo se mi dostat k tomuto strojku, velmi dobře se mi s ním pracuje a proto zvažuji rozšíření příslušenství hlavně co se týče objektivů, proto bych se vás rád zeptal, kolik že by tak mohla být odpovídající cena za následující položky:

Šachta
Popruh
Záda (předpokládám ty základní)
Objektiv Sekor C 50mm f/4,5
Objektiv Sekor C 180mm f4,5

Předem díky za odpovědi
  • 0

#137 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 12 srpen 2012 - 11:04:01

Zdravím nového Mamiyáka! Jdi na stránka mamaiya.cz firma Excellfoto,p.Milota-má tam doprodejový ceník a má tam zcela určitě KL4/180mm za výtečnou cenu 2800,-Kč! Popruh by tam měl být také-Sekor jedině někde bazar-teď Aukro má jeden za 5000,- Šachta nová stojí 1000,-Kč Určitě bych neváhal a hned to v Excellfotu koupil,zásoby se pořád na světě ztenčují a už nebude za chvíli nic!
  • 0

#138 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 12 srpen 2012 - 11:05:28

Trošku "kvaltuju",proto se chybička vloudila-stránky Mamiya.cz pochopitelně....
  • 0

#139 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 12 srpen 2012 - 13:09:35

když jsem viděl cenu originálního řemenu, tak jsem se zhrozil.. pro mě byla lepší alternativa si dojít koupit do galanterie popruh a dvě plastový mršky na provléknutí popruhu. pak stačilo udělat z malých kousků kovu takový nevím jak to nazvat, kde je drážka pro popruh a drážka na nasunutí na mamču, tam zajištěno ohebným drátkem na kabely aby mamča nevypadla. celkově mi to stálo 32,-
ta 180 je fakt neuvěřitelně výhodná, stejně tak jako 127. až se divím, že je možné ta skla prodat za tuhle cenu, většinou ani na ebay to nejde tak nízko za použité objektivy
  • 0

#140 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 12 srpen 2012 - 17:21:42

Tak jsem si půjčil BR67 Pro od kamaráda. Super mašinka, ale zarazilo mě jedno. Opravdu špatný hledáček, minimálně oproti Kievu. Venku to není tak zlé, ale v interiéru je to bída. Vidím v tom akorát střed, použití v tmavém atelieru s objektem osvětleným pilotkama to bude asi bída. Nebo je těch hranolů víc? Je nějaký světlejší? Nemám bohužel k dispozici šachtu, tak nevím, jaké to bude bez hledáčku, ale když ho sundám, zdá se to lepší...
  • 0

#141 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 13 srpen 2012 - 12:00:32

Ještě k těm cenám na Excellfotu-byl to asi pět let totální doprodej,Erbéčko se po 40 letech přestalo vyrábět a doprodávalo se to a ještě zbytky doprodává...Ceny bylo kolem 7000,- za KL180mm a nyní je to "už jen" 2700,-Kč...ještě mají nějaká kompendia,kroužky,mezikroužky,hranol bez měření,ten stál před třemi lety 15 000,- nyní 2900,-
  • 0

#142 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 14 srpen 2012 - 18:52:04

No jo, ale nebude ten hledáček taky taková tmavá díra, jako ten, co mám teď? Jedná se ale asi o nejstarší verzi (mám to na půjčené nejstarší RB67 Pro, bez S, bez SD), tak to třeba zlepšili. Já si práci v aťasu bez hledáčku moc představit neumím.
  • 0

#143 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 14 srpen 2012 - 19:14:05

Tak já ho v ruce měl a moc mi nevyhovoval a vrátil jsem se nazpět k šachtě...Byla to ta poslední verze toho hranolového hledáčku...Používám šachtu a není problém,nějaké matnice tam také ještě mají-já mám tři a nezdá se mi,že by byly nějak závratně tmavé! Tak v Mamině 645 1000S mám jasnější matnici s klíny,ta je tedy fakt světlejší,ale i na to Erbéčko to je v pohodě,ostřím většinou přes tu lupu-no je pravda že hodně dělám venku,ale ani v místnosti není problém,asi to chce cvik,zase ten formát 6x7,nebo 6x8 je trošku zase jinde než "jen" 6x4,5....
  • 0

#144 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 14 srpen 2012 - 20:31:49

Tak ono dělá dost i to, že na 645 máš 2,8 skla. Tady jsou všechny 3,5 a víc, takže světla jde míň. Je to asi jako když na dvouočce máš hledací objektiv s nižší světelnosti, nebo jsem vedle? :-)
  • 0

#145 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 15 srpen 2012 - 06:06:37

Tak to určitě! Když mám na aprátu Mamiya 645 1,9/80mm sklo-je to úžasný pohled,světla jako o pouti! Takže tak nějak to asi bude jak píšeš... :-P
  • 0

#146 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 15 srpen 2012 - 08:12:40

Ahoj všem.

Musím reagovat na znovu se opakující mystifikaci, že 6x8 back jde na těla ProS. Není to tak jednoduché. Už se to tu řešilo, tak to jenom shrnu.

6x8 back jde bezpečně použít jen na ProSD tělech. Na ProS jen od určitého stáří, resp. Až od určitých sériových čísel. Prostě v průběhu výroby ProS udělali pár konstrukčních změn. Jedn z nich umožňuje použití backu. Takže pozor na to. I přes intenzivní schánění od kterého čísla už je to OK jsem se ho nikdy nedozvěděl.. Otázka je, jestli to vůbec v Mamiyi vědí :-).

RBčko je jistě kvalitní stroj. Sám ho léta používám s mnoha objektivy. Pokud by si ho někdo z Vás chtěl koupit, tak doporučuji jedině ProSD. Je jich k mání sice méně a jsou trošku dražší, ale vyplatí se to.

Přeji hezký den všem

Kjuba
  • 0

#147 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 15 srpen 2012 - 09:05:31

Kjubo, v čem spatřuješ tak velký rozdíl o proti ProS, že bych se měl dívat jedině po ProSD? Mě od ní odrazuje nutnost tubusu při použití céčkových skel. Jiný rozdíl jsem nikde nevyčetl. Díky :-)
  • 0

#148 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 15 srpen 2012 - 11:34:27

ten tubus se pouzivat nemusi, je to jen pro sichr, nekdo pise ze se sklo muze zaseknout, ale nikdy se mi to nestalo.

Ohledne ProS a 6x8, obecne lze pouzit 6x8 na vsech (nezavisle na ser. cisle), ale je nutne vymenit takovou vlozku vzadu, na tele, ta pro 6x8 ma cislo 8 (myslim), mel jsem jednu ProS pujcenou a ta to mela. Dalsi nutnosti je pouziti prislusneho otocneho adapteru (6x8 - je to na nem napsane), je identicky s Pro-SD adapterem, tzn ma vyrez pro 6x8.

Cili obecne, s ProS lze, ale jednodussi je to s ProSD, ktera nativne 6x8 umi - je ale nutne si take davat pozor na adaptery, spousta co jsem videl napr na ebay maji prave starsi adaptery z ProS, ktere 6x8 neumi.
  • 0

#149 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 15 srpen 2012 - 13:14:40

jinak asi nejlepsi soucasne stranky pro Mamiya RB jsou :

http://rb67.helluin.org/backs/

konkretni sekce popisujici ProS + 6x8 je zde :
  • A full 6×8 setup requires the following to work on Pro or Pro-S bodies
    • a 6×8 power back.
    • a 6×8 light baffle–which lies between the revolving adapter and the body. You can tell what sort of baffle you have by taking off the current revolving adapter. There is a flat black baffle held in by four screws, if this says “8″ or “6×8″ you are ready to go.
    • Pro-SD 6×8 revolving adapter
    • a 6×8 Matte screen to get full 6×8 view(optional)
  • In the case that only some pieces are assembled, here is a list of negative sizes
    • Normal RB67: 5.6cm x 6.8cm negative.
    • RB67 Pro Body + RB67 Pro revolving adapter + 6×8 power back: 5.6cm x 7.2cm negative.
    • RB67 Pro Body + RB67 Pro-SD revolving adapter + 6×8 power back: 5.6cm x 7.3cm negative
    • RB67 Pro Body + RB67 Pro-SD revolving adapter+ 6×8 power back + “8″ light baffle: 5.6cm x 7.5cm negative

  • 0

#150 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 15 srpen 2012 - 14:32:32

Zdravím kolegy! Mám sice PRO-SD,protože je p.Milota měl,také jsem sehnal za dobrou cenu záda 6x8,ale on se svět asi nezboří když se bude v našich Mamiyích fotit na 6x7,nebo dokonce 6x4,5cm-asi spíš bych to viděl tak,že by měl být pochválen každý,kdo chce vůbec dnes tvořit tímto poctivým "kov a sklo" strojem a plahočit se za záběrem po vlastech českých a jiných,nebo s ní fotit v aťasu...Mamiya RB 67-specifikaci na konci ať si každý dosadí sám,je výborný stroj vzniklý v určité době,mechanická perla bez zrnka elektroniky a my jim vlastně naším "opečováváním" a "hýčkáním" prodlužujeme život,takže doufám že i za 25let bude ještě k vidění na stativech našich fotografů-zdůraznil bych to slovo "fotografů",kteří skutečně se snaží o nějakou tvorbu a je jim cizí "kulometná palba z digikanonů",kde na konci střelby už není pointa,co tim chtěl vlastně na začátku autor říci...
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních