Přejít na obsah


Fotka

Mamiya RB67 Pro S - zkušenosti, rady


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
679 odpovědí na toto téma

#151 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 15 srpen 2012 - 18:42:43

Tak dneska som vstúil medzi Vás RBčkári :) Mamiya ProSD, Sekor C 90mm 3.8. Pracuje sa mi s tým celkom dobre zatial akurat prvu hodinu som nevedel nájsť všetko čo mi nedovolilo exponovať. Neviem sa dočkať výsledkov :)
  • 0

#152 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 15 srpen 2012 - 20:12:33

Díky Vlčákovi.

Ten to napsal úpně přesně.... Je to zkutečně tak. A právě proto, že je třeba povyměňovat tolik věcí, je dle mě prostě jednodušší koupit rovnou SDčko.

Co se týká tubusu, tak to je dle mě blost. Mamiya to sice doporučovala, ale nikdy jsem ho nepoužil. A to mám 12 skel. Jak Cčkový, tak K/Lka. Nidky jsem nepozoroval žádný problém....

Co se týká Ebayových těl, tak se přiznám, že mě to ani nenapadlo.... Že by to někdo poslepoval dohromady a dal na SDčkový skla revolving adaptér z ProSka je možný. Je potřeba nakupovat od renomovaných prodejců. Válí se jich tam dost... A nebo se na to rovnou zeptat před koupí.

Jinak co jsem pořídil 6x8 (mám 2 kusy v mintovém stavu), tak už kazety na 6x7 nepoužívám. Do 6x8 se mi daleko lépe komponuje. Ale to už podle gusta každého soudruha, že....
  • 0

#153 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 16 srpen 2012 - 05:50:24

Tak,tak...6x8 je fajn,není mnoho strojů na světě co by to umožňovaly...ale jak říkám-hlavní je fotit,fotit,fotit-to ostatní už tak nějak příjde samo...
  • 0

#154 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 16 srpen 2012 - 06:45:25

Zdravím pánové,
vím že můj příspěvek je mimo toto téma, ale rád bych se na to zeptal, protože to s Mamiyou souvisí víc než málo, jde o to že mám zvětšovák Magnifax 3a a ten má zakládací prostor pro negativ 6x6. Tak jsem se chtěl zeptat jestli je nutné pořídit nový zvětšovák na 6x7 nebo jestli je nějaká možnost sehnat nějakou "redukci" pro 6x7. V případě, že používáte Magnifax chtěl bych vás poprosit o osvětlení jak je možné ho pro tento formát negativů použít.
  • 0

#155 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 16 srpen 2012 - 09:56:55

Magnifax je pro negativ 6,5x9, pokud máš jen masky (předpokládám beze skel) na 6x6, potřebuješ větší.
  • 0

#156 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 17 srpen 2012 - 06:48:55

Tak optimální varianta je dát do Magnifaxu skla-je to sice potom trošku pracnější udržovat je bez prachu při zvětšování,ale negativ leží ideálně rovně...Takže potom je možno zvětšovat negativy až do formátu 6x9cm.Objektiv 105mm a nebo sehnat 90mm-ten je ideální,ale blbě se to schání,105-ka je dobrá,pokud je to např.Rodagon-tak je to paráda! Takže-všechny Magnifaxy jsou na negativy do 6x9cm... :)
  • 0

#157 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 17 srpen 2012 - 20:22:56

Ještě mám pár blbých dotazů. K čemu je na Pro S taková ta páčka za levým kolečkem otření? A k čemu slouží u zad Pro (bez S, SD) ta maličká páčka, která jde proti směru natahování? Mám k té půjčené mamče 220 Pro záda a když tu páčku nedám do protisměru natahování, nenatáhnu film. Je taky v pohodě, že mě nechá exponovat znovu, když nemá kazeta nataženo? A úplně blbá otázka. Kolik snímků se vejde na svitek 120 při exponování 6x7? V těch 220 zádech to budu muset asi hlídat, ne?
  • 0

#158 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 17 srpen 2012 - 21:55:12

Packa za levym koleckem ostreni zamyka ostreni. Je to ale jenom proti treni a neprijde mi to uplne domyslene ani dulezite.
Pro (ne "-S") zada nehlidaji dvojexpozici, to umi az Pro-S nebo Pro-SD zada.
Na 120 svitek das 10 obrazku 6x7.

Zbytek nevim.
  • 0

#159 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 17 srpen 2012 - 22:02:59

Napadá ma taká otázka, keď dáš do kazety 220 zvitok 120, bude to v pohode? nemá 220 film inak dlhý krycí papier? Nikdy som 220ku nemal v ruke, napadlo ma to len v teoretickej rovine :)
  • 0

#160 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 17 srpen 2012 - 22:48:03

Koja: Díky :-)

Slavomír: Mě bylo řečeno již ze dvou zdrojů, že prej ne e, že to je v pohodě, tak doufám :-) A já bych klidně používal 220, ale problém je v tom, že to nedělají :-(
  • 0

#161 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 19 srpen 2012 - 07:38:29

Slavomír: Mě bylo řečeno již ze dvou zdrojů, že prej ne e, že to je v pohodě, tak doufám :smile: A já bych klidně používal 220, ale problém je v tom, že to nedělají :sad:


Daj potom vedieť či to je v pohode, keď to skúsiš, googlil som a tiež som našiel že by to malo byť ok, tak skús a zreferuj nech jr to z prvej ruky :) 220 by sa niekedy zišla ale niekedy mi je aj 10 zaberov vela :D
  • 1

#162 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 20 srpen 2012 - 19:11:50

Zdravím kolegy Mamiyáky-kdysi jsem měl kazetu 6x7/220,zakládá se to tam stejně,jen po desátém snímku se nesmí zapomenout že je konec,filmy 220 se už snad ani nedělají,to počítadlo to jen dopočítá do konce-mezitím je film 120 už dávno přetočen-takže v pohodě...
  • 0

#163 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 20 srpen 2012 - 21:02:27

A nebyl tam nějaký rozdíl kvůli absenci podkldového papíru u 220? Jinak štelovaná přítlačná destička či tak něco?

Sám jsem 220 kazety zvažoval ale (možná blbě) jsem si říkal, proč jich je na ebay plno a nikdo je nechce...
  • 0

#164 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 21 srpen 2012 - 06:02:44

Nic takového jsem nikdy nepozoroval! Film 220 má krycí pás na začátku a až na konci a vkládá se zcela stejně jako 120! Měj jsme jej pouze jednou-proto to vím...Normálně jsem nabíjel kazetu 220 120cítkovým filmem a nebyl jediný problém,ani destička,nic...Vše perfektní,ostré,bez problému! Na Mamiya RZ jsou také záda na 220 filmy za pár korun a nové,ale tak jako u Erbéčka jde o to,že to po desátém snímku ukazuje dál,až do dvacítky a musí se to jako u Pentacon sixu-přetočit,natáhnout,cvaknout,až to film vymotá a to je za chvíli-na počítadle mi to ukázalo patnácté políčko a klidně jsem to mohl otevřít a byl převinut,v ten moment se počítadlo vynuluje...Takže podle mě a mých vlastních zkušeností-je to jen zvyk! Já si potom za levno sehnal 6x8 lazety a tu 220ku jsem už neupotřebil a pustil ji dál,myslím že těch mých pět kazet bohatě stačí!
  • 0

#165 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 21 srpen 2012 - 12:13:57

Ešte sa chcem spýtať, keďže som milovník zimy, kto pracoval s týmto aparátom napríklad pri -10 ? alebo aj menej?
  • 0

#166 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 21 srpen 2012 - 12:33:06

fotil jsem s ni v -22 a bez problemu (fotak celou dobu v batohu a vytahovan jen na nejnutnejsi dobu), tedy nutna prace s rukavicemi je to kov, ale jinak v pohode :-)
  • 0

#167 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 21 srpen 2012 - 13:51:49

Souhlas s kolegou výše-rovněž bez jediného problému...
  • 0

#168 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 28 srpen 2012 - 09:24:06

No tak mam prvý problém (a neviem to na fóre nájsť) nafúkalo mi to kazety ale zaujímavé že až pri druhom filme, mohol som niekde spraviť chybu? alebo je to tým že prvý film bol FP4 v tieni a druhý (poškodený) bol Trix na slnku? Čím tie kazety pretesňujete?
  • 0

#169 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 28 srpen 2012 - 10:20:31

Slavomir: Hledej něco jako "Precut Light Seal Kit". Jsou to už předřezané kousky těsnění. Ty starý odlepíš a nahradíš novýma. Už se to tu někde řešilo. Pohledej, nemám teď čas to hledat. Je potřeba vybrat dle typu kazety Pro, ProS, ProSD...

Kjuba
  • 1

#170 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 28 srpen 2012 - 10:21:57

Tak něco jsem našel zde:

http://camerasealkit...uctcatalog.html
  • 1

#171 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 28 srpen 2012 - 11:04:09

o tomto viem, skorej som chcel niake domace riešenie
  • 0

#172 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 28 srpen 2012 - 11:48:19

Problém sa zúžil, svetlo preniká cez škáru darkslidu, rozobral som to zistil že ten zamat (alebo čo to je) je totálne zodratý, môžem ho prelepiť novým?
  • 0

#173 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 30 srpen 2012 - 21:47:01

ešte sa chcem pre inšpiráciu opýtať. V čom svoje "Mamiyušky" nosíte? Snorím medzi batohmi a všetky sú drahé a moc "kričia", nemáte niekto nejaké domáce riešenie z bežného batohu? Ak áno šup s fotkami :)
  • 0

#174 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 30 srpen 2012 - 22:13:07

Treksport alpin 55,
konkretne tento od Edy

http://www.temnakomo..._hl__ treksport

Jinak se tam vejde telo +90mm, 2 kazety, prism. hledacek, 180mm, 65mm, a spousta veci okolo + spodni cast na hadry, jidlo
  • 0

#175 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 31 srpen 2012 - 07:06:02

ešte sa chcem pre inšpiráciu opýtať. V čom svoje "Mamiyušky" nosíte? Snorím medzi batohmi a všetky sú drahé a moc "kričia", nemáte niekto nejaké domáce riešenie z bežného batohu? Ak áno šup s fotkami :)

Tak já své Erbéčko a pět skel a další-nacpal do origo kufru Mamiya-ovšem chodit se s tím nedá,váží to hezkých pár kil! Je to dobré tak na doma že to má své místo.Jinak ten kufr hodím do Fiátka,jedu do terénu-tam otevřu kufr od auta,potom kufr s Maminou a dám si do menšího "baťohu" jen to,co zrovna budu potřebovat,Baťoh je na záda,ale stejně se pronese i když je tam "jen" tělo+tři skla....Takže závěr je jasný-auto+kufr+baťoh na záda! Nebo fotit v aťasu! 645-ky Mamiye jsou skoro "detektivní" velikosti,tam je to jiný,tam se dá vyjít s baťůžkem už z domu a nést to celý den...
  • 0

#176 Slavomir

Slavomir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 150 příspěvků(y)
  • LocationHandlová
Reputace: 3

Publikováno 31 srpen 2012 - 10:19:05

Tak já své Erbéčko a pět skel a další-nacpal do origo kufru Mamiya-ovšem chodit se s tím nedá,váží to hezkých pár kil! Je to dobré tak na doma že to má své místo.Jinak ten kufr hodím do Fiátka,jedu do terénu-tam otevřu kufr od auta,potom kufr s Maminou a dám si do menšího "baťohu" jen to,co zrovna budu potřebovat,Baťoh je na záda,ale stejně se pronese i když je tam "jen" tělo+tři skla....Takže závěr je jasný-auto+kufr+baťoh na záda! Nebo fotit v aťasu! 645-ky Mamiye jsou skoro "detektivní" velikosti,tam je to jiný,tam se dá vyjít s baťůžkem už z domu a nést to celý den...


No Fiat máme (nie je môj ale ocov :D ) kufor sa mi lúby ale nedá sa nosiť, planujem ešte jednu kazetu a širokáč a 180mm to by sa dalo zvládnuť
  • 0

#177 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 31 srpen 2012 - 12:03:53

To jo,to je v pohodě-s tím se dá i chvíli v terénu chodit...Mám na to starý baťoh Lowepro na záda,stativ nosím většinou také na zádech-no myslím,že to měl Sudek horší a jaké to byly fotografie!
  • 0

#178 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 2 září 2012 - 19:59:58

Zajímavé, teď to řeším :-) Vymýšlel jsem, až jsem vymyslel, jestli to bude fungovat nevím. Koupil jsem v Hornbachu hliníkovej kufr na nářadí, vyházel z něj přepážky, vyřezal z molitanu, který jsem zakoupil na stejném místě, otvory na mamku a další věci a mám tam foťák (sedí teda hodně těsně s nasazenou šachtou). Vzhledem k tomu, že plánuju chodit i vícedenní fototreky, potřebuju táhnout foťák a příslušenství, stan, hadry, jídlo a tak. Proto jsem se rozhodl vyrobit nějakou "přirubu" do které se upne celý kurf a celé se to dá na krosnu, nebo jakýkoli jiný batoh. Moc pohodlné to asi nebude, ale myslím, že by to mohlo být funkční. Chtěl bych to mít do 15. 9. realizované, tak pak dám foto, pokud to někoho zajímá :-)

Btw. mám takový trochu problém. Mám Pro S s matnicí s vlasovým křížem. Tato, a dle sdělení Excelfota všechny, matnice má jen vertikální linie. Horizontální linky by se měly objevovat při přetočení kazety do polohy pro horizontální snímání. Jsou to takové červené plastové tyčinky, které by se měli odklopit a zobrazovat se pod matnicí. Nicméně toto se u mě neděje a tak nemám vymezený prostor pro horizontální focení. Servis řekl, že oprava by měla stát okolo 2000, na což teda kašlu, že. Nemáte někdo nějaký domácký způsob, kterým by se to dalo vyřešit a ty vyjížděcí linky zprovozuschopnit? Díky :-)
  • 0

#179 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 2 září 2012 - 22:27:28

Nemáte někdo nějaký domácký způsob, kterým by se to dalo vyřešit a ty vyjížděcí linky zprovozuschopnit? Díky :smile:


Vyjížděcí linky jsou dvě tenké průsvitné tyčinky, které se vyklápějí pod matnici, asi je budeš mít ulomené. Nicméně i s nima mám někdy problém "vidět" kompozici a asi jednoduše vystřihnu masku černého papíru a položim jí na matnici, s tím, že občas jí otočím.
  • 0

#180 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 2 září 2012 - 22:45:19

Ulomené nejsou. Když sundám matnici, tak tam jsou, vyklopení funguje, ale nereaguje na otočení zad. Na půjčené byla matnice s vodícíma linkama napevno zakreslenýma jak pro svislý, tak pro vodorovný směr a problém jsem s tím neměl. Teď v podstatě taky nemám problém vymezit si prostor pro kompozici, jen to není moc přesné.
  • 0

#181 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 3 září 2012 - 11:38:09

tak si matnici dej na nejaou jinou a ty linky si nakresli na sklo, ktere matnici kreje
  • 0

#182 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 3 září 2012 - 22:58:33

Jo, o tom jsem taky uvažoval (a i viděl), jen se bojím, že díky mé šikovnosti nebudou rovné :-) Spíš by mě docela zajímalo, co zařizuje (resp. u mě nezařizuje), že se ty dvě tyčinky vyklopí. Vůbec jsem nepochopil princip.

Jsem majitelem chvíli, tak mě pořád něco překvapuje, ale nutno říci v dobrém. Např. dnes jsem při prezentaci foťáku kamarádovi zjistil, že když mám eskovou kazetu venku, nevysunu šíbr.
  • 0

#183 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 8 září 2012 - 06:47:55

Zdravím Vás pánové,
chtěl bych se zeptat na kolik vyjdou zhruba záda pro Mamiyu ProS, zjistil jsem, že ty které mám na svém aparátu nejsou 100%ně světlotěsné, jak již bylo popsáno výše díval jsem se na stránky amerického obchodu, kde prodávají kity na přetěsnění, přesto mě napadlo jestli by nové záda nebyly lepším řešením než si zdlouhavě objednávat z Ameriky těsnění a za druhé nevím jestli bych při výměně nepoškodil samotný fotoaparát, navíc dávat do servisu foťák a přetěsňovací soupravu mi přijde jako věc, která se nevyplatí. Proto bych rád znal váš názor na cenu, pokud by někdo měl záda v dobrém stavu navíc, prosím ať mi dá vědět a já bych je odkoupil.
  • 0

#184 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 8 září 2012 - 07:08:17

pokud si budeš přetěsňovat sám, což není nic těžkého, tak se nevyplatí kupovat jiná záda, stojí kolem 1000 - 1500,-. jinak někde tu je odkaz na těsnění z japonska, které jsem bral. přijde ti v obálce za asi týden, cena dobrá
  • 0

#185 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 8 září 2012 - 07:08:27

ty těsnicí materiály z měkkých pěnových materiálů (na jakémkoli aparátu) degradují, mačkají se a rozpadají se stářím - kromě sametek a filců, ty se ošoupou a vydrolí používáním, ale i ty stárnou. Moje zkušenost je taková, že na pár tělech (různých) těsnění na tělech starších, ale nikdy nepoužívaných - ležících ve skladech v krabicích) byla po chvíli používání ve stejném stavu, jako na těch stejného věku, které byly používány velmi intenzivně a bylo to na nich vidět. Za sebe doporučuji přetěstnit (např. ebay item Nr. 230847066241 ti přijde domů rychle a poštovné v ceně). Tento prodejce má dlouhou tradici, je tam na něj uvedeno i spojení, pokud máš jiný typ filmbacku, lze vykorespondovat, jestli mají i pro tato konkrétní záda.
  • 0

#186 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 8 září 2012 - 21:26:23

K těm vodícím tyčkám. Je možné, že to umožňuje jen otáčecí prvek, který je Pro S? Já mám starou verzi (i když funglovou) bez označení pro S (je ta jen "Lock"). Může to být tím?
  • 0

#187 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 9 září 2012 - 12:11:22

Tak už jsem si odpověděl, je to tím. Na neProS revolving backu není taková tyčinka, který zajišťuje vysunutí tyček. Zkoušel jsme to udělat ručně sponkou a funguje to :-)
  • 0

#188 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 9 září 2012 - 12:19:27

Z toho vyplývá i dotaz, zda někdo, kdo máte starší maminu (Pro, ne S, ne SD) a máte za ní revolving back novějšího typu, byste to se mnou nevyměnili. Ten můj je kupovaný nedávno jako nový (předchozím majitelem), nejeví žádné známky používání. Byl by k tomuto někdo svolný? :-)
  • 0

#189 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 14 říjen 2012 - 13:40:59

je tu někdo, kdo fotí s mezikroužkama? mám oba mezikroužky na cestě a chci je používat se 127mm, ale trošku se obávám, co na to bajonet a zaostřovací mechanismus. na 500mm objektiv se používá takovej hajzl, kterej přidržuje objektiv, aby nebyla taková páka na bajonet, ale pro 350mm se pak také objevil (pro 360mm ne). když kouknu na udávané délky objektivů a hmotnosti, tak mi vychází, že 127mm sklo s obouma mezikroužkama budou mít na délku 201mm a váhu kolem 1600g, 350mm objektiv má 184mm/1440g. co mluví ještě v neprospěch je to, že 127mm s obouma mezikroužkama budou mít navíc horší těžiště, jelikož bude spíš na konci, ta 350mm bude asi vyváženější...
další věc, kterou bych rád, je ta, že bych strašlivě rád stativou objímku a dávat ji na mezikroužek, ale když pominu ten fakt, že se nic takovýho normálně nevyrábí, tak zas nevím, co na to bajonet a zaostřovací mechanismus. takže nějaké zkušenosti? jak to řešíte vy?
  • 0

#190 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 14 říjen 2012 - 16:43:16

To presne jsem si taky rikal ale nic jsem nevyzkoumal. Jednak se ty podperne prvky delaly pro dlouhy skla (+zoom) pro kazdy jinej a prodavaly v setu s objektivem. Druhak to dneska neni moc videt ani s tema sklama, natozpak samostatne a kdyz uz, tak by se clovek nedoplatil.

Jedina poznamka je, ze oba mezikrouzky pouzijes asi pomerne zridka.
  • 0

#191 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 14 říjen 2012 - 17:23:37

no kupovat to nechci už jenom proto, že mám na mamče furt stativovou destičku, navíc bych stejně asi bastlil. spíš mi jde o to, jestli nepodělám souosost, když budu běhat kolem kytiček a možná broučků se dvouma mezikroužkama a objektivem na mamče, i když máš pravdu v tom, že ty dva najednou asi tak často hrozit nebudou, i když těžko říct, padesátka zvětšuje 0,88x, tuším, a většinou mi to nestačí... a to odpovídá 82mm mezikroužku na tý 127 a někde cirka v polovině výtah, tak nevím, to se uvidí časem
  • 0

#192 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 15 říjen 2012 - 20:46:38

Pokud bys neco bastlil, tak se pochlub, to by me zajimalo. Ja kdyz jsem resil stejnou vec, tak mi akorat nekdo napsal, ze to je v pohode. Popravde jsem ale na rozpacich nakolik to bylo fundovane a nakolik mel dotycny uprimnou obavu o muj fotak...
  • 0

#193 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 16 říjen 2012 - 04:32:24

no bastlit budu až v nejnutnějším případě, navíc mi stejně nenapadá nic moc kloudnýho, protože bych rád vymyslel něco, co by mi umožnilo mít středovou tyč obráceně a foťák furt šachtou nahoru, ne do strany. normálně se to řeší stativovou objímkou, že jo, jenže tady se bojím, jestli by něco nenapáchala... takže jedině k ní udělat něco podobného, jako byly ty hajzly na delší skla, jen s tím rozdílem, že volně by to bylo na těle a utáhlé by to bylo na mezikroužku... což mi přijde trošku děsivý a navíc nemám moc z čeho to udělat. při focení z ruky se toho zas tolik nebojim, to bych asi dokázal jemně přidržovat za mezikroužek nějakým prstem, ale jak často mi bude vycházet kloudnej čas? asi nikdy :-)
jj, to znám, proto se ptám tady :-) ale na tytrubko se dá najít lecos.. třeba jeden tam má dva mezikroužky, 180mm sklo a jakože přes rezervní kroužek (kus papíru) k němu 127 sklo. a normálně to bere do ruky, vůbec mu to nevadí, otázka ale je, co na to mamča, jestli nenadává...
  • 0

#194 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 18 říjen 2012 - 14:01:40

Zdravím všecky,
měl bych na Vás zasvěcené dotaz, po ujištění že dostanu K/L skla na tělo Mamiye Pro- S, jsem si koupil 127mm-vé sklíčko, v návodu ke sklu je napsáno že pro nasazení na tenhle typ těla je třeba nějaký adaptér. Nechtěl bych objektiv ani tělo poškodit proto dotaz na všechny co s tímhle mají zkušenost. Předem díky za odpovědi.
  • 0

#195 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 18 říjen 2012 - 15:18:59

na pro s nasadis bez problemu.ten adapter je kvuly pro sd ktera ma vetsi otvor pro shift sklo.
  • 0

#196 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 19 říjen 2012 - 21:40:22

Kamarád prodává komplet výbavu, tak jestli někdo chcete odlehčit účtu od zbytečné finanční zátěže, kterou chudák musí nést po našich tučných výplatách :-) http://www.paladix.c..._source=message

Jo a ještě dotaz. Na RB nedám ta nová skla na RZ? W, Z a tak.
  • 0

#197 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 20 říjen 2012 - 05:15:27

nedáš, naopak to jde
  • 0

#198 eboocek

eboocek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 leden 2013 - 18:01:11

Dobrý den,
prosil bych poradit, zda je tohle přiměřená cena za Mamiya RB67 http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=202204?
A dále, zda je objektiv 90 na středoformátu ideální pro portréty nebo mám raději čekat, až se objeví něco s objektivem 127 C.

Díky moc za radu
  • 0

#199 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 7 leden 2013 - 18:07:01

Cena je v normálu,podle obrázku se to jen tak nepozná-chce to vyzkoušet...Mrkni i na Aukro,také tam teď nějaké najdeš,mají tam i skla 140,180 a 250mm...
  • 0

#200 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 7 leden 2013 - 18:08:16

Na ty portréty bych šel se 180mm sklem...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních