Přejít na obsah


Fotka

Mamiya RB67 Pro S - zkušenosti, rady


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
679 odpovědí na toto téma

#51 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 12 září 2007 - 09:14:49

Tak ja vám k té fotce udělám popisek, všechno jsou to OM Zuika: Vlevo dlouhá roura 80-250/5, horní řada zleva 100/2, 135/2.8, 35-80/2.8, prostřední řada zleva 28/2, 50/1.4, 50 Auto-Macro/2, spodní řada 24/2.8, 21/3.5, 50/1.8.
Všichni jsou mojí miláčci :-(
Potom mám ještě na makro AUTO BELLOWS NOFLEXAR 105/4, toho jsem ještě nodzkoušel, protože mi chybí měch.
Mamiak: To sem zvedav co mi na to řekneš milého :-)
Gorgi: O tom Kironu 28/2 sem to zaslech, jsem rád že si to potvrdil. Mé Zuiko 28/2 nějaký germán ošoupal tak nehorazným způsobem že se ho stydím vytáhnout proti slunci, MC vrstvy jsou poškrábané a to díky tomu že neměl krytku. Urazit mu pazoury.... to by si zasloužil.
Dany: Jo sekor stadečko bych bral. Hod ho sem.. aspoň pro studijní učely. Mně by třeba zajímalo jak se dá odlišit starý sekor, sekor C a sekor KL
  • 0

#52 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 12 září 2007 - 09:36:44

Gorgi: O tom Kironu 28/2 sem to zaslech, jsem rád že si to potvrdil. Mé Zuiko 28/2 nějaký germán ošoupal tak nehorazným způsobem že se ho stydím vytáhnout proti slunci, MC vrstvy jsou poškrábané a to díky tomu že neměl krytku. Urazit mu pazoury.... to by si zasloužil.


s Kironem ale pozor - pevna skla teto znacky jsou vytecna...jen se jim az prilis casto pokazi clona. Mne se vysypal clonovy krouzek...takze ho mam plynule nastavitelny...
  • 0

#53 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 19 září 2007 - 21:14:04

Tak pokračování:
Sem si dneska vyzved z pošty motorizované záda 6x8 na Mamču RB 67. Oh bože, odpusť mi, dyk to je to větší než tělo OM-1n. Nicméně i na prázdno se dokaží rozvrtět a převíjí a převijí a převijí.
Není na Ostravsku nějaký pošuk, ehm tedy pan fotograf mající v držení tento.. VELKÝ stroj, u které ho bych si mohl odzkoušet zda záda funguji i na foťáku?
Jo a 6ks dvojkazet 4x5' to je též pěkně těžký balíček. Takže je jasné, tento formát už nepřekročím, jinak bych musel uplatňovat za svou zásadu, že 500m od auta už nejsou žádné forografické oblasti.
  • 0

#54 zuzanka

zuzanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2008 - 16:19:55

já mám maminku (RB67) už čtvrtej rok! Je tak super, že mi k ní stačil jeden objektiv a byla jsem nadšená... těch pár kilo s Manfrotto stativem mi nikdy nevadilo:) a kdybych nepotřebovala v létě penízky, tak jí nikdy neprodám. Je to super foťák:)) snad se mnou všichni majitelé budou souhlasit:)
  • 0

#55 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 4 únor 2008 - 19:57:35

Já jsem RB 67 Pro-s koupil před dvěma týdny po dlouhém váhání. Nakonec rozhodlo to, že to byl kompletní set na krajinu, který používám na kinofilmu, takže už není potřeba nic shánět a dokupovat. Takže teď mám tělo, záklaďák 127mm, širokáč 50mm, drátová spoušť, kazety 67 a 645. A k tomu naexponované 4 svitky a hromadu nadšených okamžiků z příjemné práce. Ta otočná záda jsou prostě boží :-( :D

Akorát teď sháním nějaký Magnifax, abych nebyl odkázán pouze na skener...

A jak to dopadlo s ToFFem? Kupil jsi nakonec foťák k té kazetě 6x8? :)
  • 0

#56 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 4 únor 2008 - 21:33:36

A jak to dopadlo s ToFFem? Kupil jsi nakonec foťák k té kazetě 6x8? :)

Pořád kupuju něco na barák.. např. dneska to bylo samonivelačka a dlažba do jedné místnosti.. a ejhle 21tisíc v materiálu... s takovým přístupem budu muset ještě počkat tak nejmíň půl roku něž bude možno přemýšlet o koupi těla a nějakého objektivu. :-(
  • 0

#57 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 5 únor 2008 - 12:14:43

[quote name="ToFFPořád kupuju něco na barák...[/quote]

Hmm, tak to je jasný. Dvě takhle náročný investiční akce z jednoho normálního příjmu jednou dost dobře táhnout. Tak přeji, ať se zadaří se stavbou co nejdříve a nejlépe a dojde i na ten foťák. Záda čekají... :lol:
  • 0

#58 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 5 únor 2008 - 12:46:54

já mám maminku (RB67) už čtvrtej rok! Je tak super, že mi k ní stačil jeden objektiv a byla jsem nadšená... těch pár kilo s Manfrotto stativem mi nikdy nevadilo:) a kdybych nepotřebovala v létě penízky, tak jí nikdy neprodám. Je to super foťák:)) snad se mnou všichni majitelé budou souhlasit:)


Tak jdi na nějakou brigádu, nebo si přivydělej jinak, za tu mamču nedostaneš stejně žádnej kotel peněz. Lepší si ji nechat a peníze najít jinde. Jestli jsi s ní spokojená, tak se k ní jistě budeš chtít časem vrátit, takže na tom celém proděláš....
  • 0

#59 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 8 duben 2008 - 11:45:55

to tu tak pročítam a zjišťuju, kolik z vás chodí dělat krajinu s těmahle mamčama, případně si sní vo motorovejch zádech 6x8. proti gustu žádnej... ale stejně si myslim, že tu sou lepší řešení. já krajinu nějak ani nefotim, ale teď mně moji teorii potvrdil goro, kterej ji nefotí taky, ale samo, že to s novou erzetou zkusil a moc se mu to líbilo. připadalo mu to celý takový pěkný, vostrý a prokreslený a to všechno až do chvíle, než kluci z andromedy vytáhli na srazu svoje vf vobrázky...

no a jestli chcete jó za každou cenu dělat krajinu s mamčama, což se dá s vohledem na tuhle značku nakonec i pochopit :) tak si kupte vážně spíš nějakou tu superpresku na 6x9 s matnicí i dálkoměrem a máte to s dlouhym formátem, lacinejma sklama i nějakejma těma pohybama ;-)
  • 0

#60 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 8 duben 2008 - 13:39:21

tak proč myslíš, že dělám co dělám, nojo srazy dokáží rozhodit hračky .) Ale já na to myslel už dlouho, tohle byl jen konečný impuls
  • 0

#61 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 8 duben 2008 - 13:53:55

No ja to mám rozmyšlené:
Arca Swiss nebo nějake Cambo - 4x5" - na ty krajinky....
Mamiya RB 67 - na portréty apod
Olympus OM - reportáž, zaznamník a tak 8-O

Člověk by se neměl vymezovat jedním formátem, že.
Jen ty fondy se mi nějak nedostávají - nevíte o nějakém, který volá o vytunelování? :D
  • 0

#62 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 8 duben 2008 - 15:44:31

To Mamijaku jsem sice valil voči na ty VF obrázky, teda hlavně ten jeden od Danyho, kterej jsme použili pro srovnání s obrázkem z RZtky.
Výsledek se zdál jasnej, ale pak se mi stala jedna taková pro mě dost zajímavá událost:
vyvolával jsem fotečky zase z přírody z RZtky a zjišťuju, jak ta kresba ve světlech jde do háje. Právě ta mě u těch Danyho fotek přesvědčila o totální převaze VF. Takové ty mikrodetaily. Zalovil jsem, zašmátral, našel měkkou pozitivní vývojku a najednou tam byla. Ta jemňoulinká kresba v detailech, ještě musím zkusit dozvětšovat tu fotku se kterou jsme dělali to srovnání.

Prostě ta zvětšenina kterou jsme porovnávali asi nebyla vhodně nazvětšovaná.
  • 0

#63 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 8 květen 2008 - 06:49:34

Vážení kolegové. Momentálně řeším, jak vhodně přenášet svoji Mamiyi RB 67 s objektivy, zády a nějakým příslušenstvím. Našel jsem si dvoukomorový batoh, který by se mi líbil a objemově mi to tam vše pasuje.

Mám ale dotaz - zatím jsem počítal s tím, že při transportu by bylo tělo s objektivem na dně batohu v horizontální poloze ležící na své spodní straně. Možná by se mi ale lépe věci sbalily, kdybych ji uložil vertikálně, takže při transportu by se opírala celou vahou o záda (do stran se opře o přepážky). Dotaz je jasný - nemůže dojít k nějakému poškození zad nebo revolving backu, když si na to sedne těch několik kilo váhy těla o objektivu a ještě se to bude vlnit s batohem na mých křivých zádech? Díky za názory a postřehy.
  • 0

#64 zdenda

zdenda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 19 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 červen 2008 - 15:25:12

Ahoj fotografové, rád bych se na vás obrátil s prosbou, nikde jsem nevyčelt jaký je rozdíl mezi viz titulek... Rád bych se stal teké majitelem RB67, než ale ty hrozné peníze do toho dám, rád bych věděl rozdíly. Rozhodně bych chtěl formát 6x7 nebo alespoň 6x6. Doufám, že mi někdo z vás pomůže v rozhodování. Děkuji Zdeněk
  • 0

#65 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 prosinec 2011 - 07:12:51

Ahoj,
už nějaký čas přemýšlím o pořízení nějaké středoformátové kamerky pro focení krajiny.Jde mi hlavně o černobílé foto.
Po přečtení zdejších fór,mi přišla jako jedna z nejlepších variant právě Mamiya rb67.
Chtěl bych tímto poprosit některého z majitelů tohoto přístroje ,jestli by byl ochoten se třeba sejít a přístroj mi ukázat,případně i nějakou tu zvětšeninu pro posouzení kvality objektivů.Ideálně někdo z Prahy,nebo okolí.Já jsem z Čelákovic.Zatím mám zkušenosti jen s tímto http://www.temnakomo...iewtopic&t=2037
Na F22 to sice kreslí nádherně a dají se udělat parádní zvětšeniny,ale chybí výměnné objektivy,navíc díky subtilní konstrukci a měchu je lepší fotit jen za sucha a bezvětří.Navíc ostřit na bližší vzdálenosti než nekonečno obnáší práci se svinovacím metrem. :-) Kvalita kresby na nižší clony je také bohužel bídná. :twisted:
Díky Vašek
  • 0

#66 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 18 prosinec 2011 - 10:47:10

Ahoj na Temný! :) Tak asi si zvolil dobrou variantu-Mamiya RB67 je krásný stroj,kov a sklo! :) Jsem z Rožnova,což je trochu z ruky,ale snad se někdo najde na ukázku.Já mám s Erbéčkem jen ty nej zkušenosti! Do krajiny super-někdo říká že je to těžkej krám a čtyři skla tahat sebou,tak to už je výkon,ale není to tak hrozný...Nosím většinou tři skla a dvě až tři kazety,všechno v pohodlném baťohu na záda,stativ standardní Velbon "Šerpa",Mamiya RB67 má centrální závěrky ve sklech a předsklopení zrcátka.Veliká výhoda je výměna kazet s různými materiály a různými formáty,pokud seženeš poslední varianty Pro-S a nebo rovnou PRO-SD,dá se použít i kazety s formátem 6x8cm s devíti záběry na filmu...Stroj je to čistě mechanickej,ani špetka elektroniky,blbuvzdornej-nemáš vytáhlý plíšek u kazety-nefotíš,nemáš natáhlou závěrku a pootočeno o jeden záběr,nefotíš atd...Jinak se na ní nemá defakto co pos...Dá se občas sehnat na Aukro,Paladix,kolem těch deseti za tělo+kazeta se zády+sklo...Ještě bych dodal že to má otáčecí záda na komponování záběru jak na výšku tak na šířku,bez nutnosti demontáže stroje ze stativu.Pokud si pohneš,seženeš ještě v akčním doprodeji v Excelfotu nová skla se zárukou za cenu šrotu! :-) Mají ještě i mezikroužky,hranol bez měření,matnice,kufr...
  • 0

#67 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 18 prosinec 2011 - 13:39:03

Ahoj,
už nějaký čas přemýšlím o pořízení nějaké středoformátové kamerky pro focení krajiny.Jde mi hlavně o černobílé foto.
Po přečtení zdejších fór,mi přišla jako jedna z nejlepších variant právě Mamiya rb67.
Chtěl bych tímto poprosit některého z majitelů tohoto přístroje ,jestli by byl ochoten se třeba sejít a přístroj mi ukázat,případně i nějakou tu zvětšeninu pro posouzení kvality objektivů.Ideálně někdo z Prahy,nebo okolí.Já jsem z Čelákovic.Zatím mám zkušenosti jen s tímto http://www.temnakomo...iewtopic&t=2037
Na F22 to sice kreslí nádherně a dají se udělat parádní zvětšeniny,ale chybí výměnné objektivy,navíc díky subtilní konstrukci a měchu je lepší fotit jen za sucha a bezvětří.Navíc ostřit na bližší vzdálenosti než nekonečno obnáší práci se svinovacím metrem. :) Kvalita kresby na nižší clony je také bohužel bídná. :)
Díky Vašek


Ahoj, Mamiya RB je super - i kdyz trosku tezsi, ale ve spravnem batohu se da krasne nosit...

Jsem z Podebrad a mam RBcko (a jedno i prodavam - viz sekce inzeratu :-) ) s paletou skel - neni proble si je osahat a ozkouset - ted jsem trosku na stiru s casem (narodila se nam holcicka) ale myslim ze by se to nejak skloubit dalo - idealne kdybys prijel nekdy do Podebrad, nebo ja mohu do Celakovic dorazit take..
  • 0

#68 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 prosinec 2011 - 22:18:59

Tak už jsem domluven s Vlčákem na "předváděcí akci"
Tímto mu děkuji před nastoupenou jednotkou :)
pepafotograf-taky díky za info :D
  • 0

#69 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 20 prosinec 2011 - 06:52:34

:D Nemáš zač,hodně zdaru a ať brzo posílíš řady Mamiyáků! :)
  • 0

#70 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 prosinec 2011 - 07:33:33

Asi taky budu prodavat RBcko. Mam k nemu hranolovy hledacek (i sachtu), kufr, kompendium, 50mm, 127mmKL, 250mm, mezikrouzky, zada 6x7, dvoje zada 6x8. Kdyby nekdo mel zajem, tak piste.
  • 0

#71 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 20 prosinec 2011 - 09:53:45

kontakt by se hodil.)
  • 0

#72 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 prosinec 2011 - 10:05:37

055055 na seznamu
  • 0

#73 civito

civito

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationHlohovec, Slovensko
Reputace: 0

Publikováno 20 prosinec 2011 - 10:31:11

zaujem by bol, napisal som na seznam
  • 0

#74 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 20 prosinec 2011 - 10:46:37

Chci to prodat jako celek, uz se tri ozvali, ale jednotlive vazne ne.
  • 0

#75 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 leden 2012 - 14:07:15

Tak Mamču už mám a první svitek čeká na vyvolání. :D
Jen bych ještě potřeboval sehnat obj. 65mm.
Máte někdo představu,jestli je viditelný rozdíl v kresbě mezi 65/4,5C a 65/4KL ? Abych věděl jestli má smysl se pídit po novějším a dražším KL. :?:
Díky Vašek
  • 0

#76 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 2 leden 2012 - 15:56:17

Verze KL by měla být kresebnější,ostřejší,ostatně jako všechny ohniska ve verzi KL...Já používám Sekor 4/50mm a není špatný,ovšem trošku pokulhává za Pentaxem 4/55mm v poslední verzi,co se dělá od roku 1986...Asi bude záležet při rozhodování-o jakou maximální zvětšeninu se budeš pokoušet,cenově je také KL verze někde jinde než Sekory,já bych to ale tak černě neviděl.Osobně používám u Pentaxu 6x7 Takumar 4/200mm i když je kresebně trochu horší než Pentax 4/200mm-právě pro své nezaměnitelné podání,právě pro tu náladu,co umí vykouzlit,něco podobného bude i u Sekoru 4/65mm... :(
  • 0

#77 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 3 leden 2012 - 15:19:45

...jedna pětašedesátka je teď na Paladix.cz cena je dobrá,je to i se clonou :-)
  • 0

#78 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 3 leden 2012 - 19:43:05

Ale vypadá to na nejstarší verzi :-)
  • 0

#79 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 4 leden 2012 - 07:02:48

Ale vypadá to na nejstarší verzi 8-)

No a? :-)
  • 0

#80 Kjuba

Kjuba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 170 příspěvků(y)
Reputace: 16

Publikováno 4 leden 2012 - 10:58:44

Zdravím všechny po delší době...

No nedá mi to a vložím se do debaty. Osobně se přikláním k poslednímu příspěvku.... :lol:

Měl jsem obě verze 65tky (jak C, tak KL) a musím říct, že jsem si nechal verzi C. Je dle mého skromného názoru opticky natolik KL verzi podobná, že jsem na mých fotografiích nezaznamenal rozdíl, který by stálo za to tu komentovat.... Naopak rozdíl v ceně a hlavně dostupnosti je zato dost velký.... V neprospěch KL verze, takže putovala dál.

Už kdysi dávno jsem si někde na netu přečetl dost důležitou informaci o sklech k RB67.... Všechny jsou kvalitativně plně dostačující. A to dle mě platí.

Mám krom 37mm a 500mm všechny skla buď ve verzích C nebo KL. Více teda KL, ale to je jen otázkou náhody. K těm KL jsem měl vždy v ruce i C verze a pratkicky nevidím podstatný rozdíl. A nebo nejsem schopen ani po těch letech co s tím fotím z těch skel vymáčknout tolik, aby se rozdíl projevil.

Moje rada, pokud někoho zajímá, je vykašlat se na laboratorní testy, liniový páry apod. Každýmu se stejně líbí něco jinýho. Koupil bych vzhledem k ceně, dostupnosti a výkonu jednoznačně C verzi. Je jich na Ebay dost. Ušetřený peníz proti KL verzi doporučuji investovat nějak smyslupněji.... :lol:

Kjuba

P.S. Jo a nejstarším verzím bych se vyhnul. Absence vrstev je už opravdu znát. Třeba na 50tce.
  • 0

#81 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 leden 2012 - 11:07:51

Díky Kjubo,tohle jsem potřeboval vědět. :lol:
Pokud mezi KL a C není velký rozdíl,není co řešit.

Vašek
  • 0

#82 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 4 leden 2012 - 17:18:57

:lol: Taky bych se JEDNOZNAČNĚ připojil k výše uvedému a uspořené prašule dal třeba do dobrého zvětšovacího objektivu /třeba Rodagon 4/105mm/ nebo do něčeho podobného,filmy,papíry a hlavně-fotit,fotit,fotit...Ono se to všechno časem vystříbří :lol:
  • 0

#83 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 4 leden 2012 - 21:30:11

Já osobně jsem si, naopak od kolegů, vzal původní 65/4.5 bez MC vrstev, abych na fotkach docítlil toho zvláštního prezáření proti světlu, toho snížení kontrastu při fotografování "tmy proti světlu". Tak a teď babo raď... :lol:
  • 0

#84 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 5 leden 2012 - 07:01:15

;) A to je právě ono! Každému-co jeho jest... :D
  • 0

#85 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 4 únor 2012 - 17:46:47

Ahoj,díky Vlčákovi mám již Sekor C 65mm/4,5. :-P
Nevíte někdo,jak inteligentně ovládat čas T?
Pomocí drátěnky závěrku otevřu,ale zavřít jde už jen a)natažením závěrky
b)pohnutím časového kroužku směrem 1s
Přijde mi to dost krkolomné. :!:
Na KL objektivech jsou dvě dírky na drátěnku a jimi se T ovládá.Tady je otvor na drátěnku jen jeden.
Na staré Zeiss Ikontě se spoušť mačká dvakrát-jednou-otevřít závěrku
-podruhé-zavřít závěrku
To mi zde taky nešlo.Nechtěl jsem tlačit silou.

Vašek
  • 0

#86 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 4 únor 2012 - 20:12:38

Ahoj,díky Vlčákovi mám již Sekor C 65mm/4,5. :-P
Nevíte někdo,jak inteligentně ovládat čas T?
Pomocí drátěnky závěrku otevřu,ale zavřít jde už jen a)natažením závěrky
b)pohnutím časového kroužku směrem 1s
Přijde mi to dost krkolomné. ;-)
Na KL objektivech jsou dvě dírky na drátěnku a jimi se T ovládá.Tady je otvor na drátěnku jen jeden.
Na staré Zeiss Ikontě se spoušť mačká dvakrát-jednou-otevřít závěrku
-podruhé-zavřít závěrku
To mi zde taky nešlo.Nechtěl jsem tlačit silou.

Vašek


Tak bacha na to ať tam něco neurveš, zavřít by měla jít natahovací páčkou kousek dopředu, tak 10 stupňů...nenatahnout celý jako na další záběr.. a nebo voličem času posunutím na hodnotu 1 s.. cvakne to...pokud ne, je tam něco v nepořádku.

CCa 7:22


  • 0

#87 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 únor 2012 - 15:25:44

jak ovládáte ten čas "t" u rizikových časů? moc se mi mamča líbí a tohle je v podstatě jediná věc, která mi vadí.. fotím často přes tu vteřinu. četl jsem, že tak od 8 vteřin je to už v cajku, jinak to mnozí řeší kloboučkováním, kartama polepenýma černým sametem a podobně. fakt to nejde nějak inteligentně na ne kl sklech?
další věc, které nerozumím, jsou kl objektivy na starší těla jak pro-sd. mělo by to jít, jistě přes nějaký adaptér, ale nějak si neumím představit, že by s tím šlo zaostřit na nekonečno, protože předpokládám, že primárně se řešilo, aby šly starší objektivy na pro-sd, a tudíž se domnívám, že se prodlouží vzdálenost objektivu od filmu.. je to tak? doufám, že kecám a nejspíš to tak i bude, ale některý kl objektivy jsou poměrně za hubičku a rád bych si je dopřál (koukal bych na pro-s)
  • 0

#88 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 26 únor 2012 - 17:10:05

jak ovládáte ten čas "t" u rizikových časů? moc se mi mamča líbí a tohle je v podstatě jediná věc, která mi vadí.. fotím často přes tu vteřinu. četl jsem, že tak od 8 vteřin je to už v cajku, jinak to mnozí řeší kloboučkováním, kartama polepenýma černým sametem a podobně. fakt to nejde nějak inteligentně na ne kl sklech?
další věc, které nerozumím, jsou kl objektivy na starší těla jak pro-sd. mělo by to jít, jistě přes nějaký adaptér, ale nějak si neumím představit, že by s tím šlo zaostřit na nekonečno, protože předpokládám, že primárně se řešilo, aby šly starší objektivy na pro-sd, a tudíž se domnívám, že se prodlouží vzdálenost objektivu od filmu.. je to tak? doufám, že kecám a nejspíš to tak i bude, ale některý kl objektivy jsou poměrně za hubičku a rád bych si je dopřál (koukal bych na pro-s)



cas T resim u sve ceckove 50ky krytkou, jinak pouzivam ND filtr abych se dostal na co nejdelsi cas, nicmene i 2 sekundy jdou.
Rozdil mezi Pro S a Pro SD skly je ze ProSD telo ma vetsi diru (pro shift 75mm a 500mm, ktere na ProS nejdou vubec! pouzit). Cili KL skla jdou na ProS pouzit uplne bez problemu, krom vyse dvou zminovanych. Vsechny maji stejny bajonet. Jinak Mamiya doporucuje pro ProSD tela nasazovat skla pouze s adapterem, coz je pouze takovy nasazovaci tubus na zadni cast objektivu.

Jinak flange vzdalenost je u vsech Mamiya RB tel/skel stejna
  • 0

#89 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 26 únor 2012 - 19:33:05

takže povídáš, že to... jak to říct slušně.. netradičně řešený "t" zas tolik nevadí? a že pokud bych cpal kl objektivy na pro-s tělo, tak nepotřebuju ani adaptér? no to je skvělý, udělals mi radost :)
jinak jen takový detail s tou krytkou.. prý je mrška celkem lesklá a může se stát, že hodí nešikovně odlesk, někdo to psal na flickru, ale asi ti netřeba jakkoli radit, jen jsem si na to vzpomněl
díky moc
  • 0

#90 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 26 únor 2012 - 22:17:49

takže povídáš, že to... jak to říct slušně.. netradičně řešený "t" zas tolik nevadí? a že pokud bych cpal kl objektivy na pro-s tělo, tak nepotřebuju ani adaptér? no to je skvělý, udělals mi radost :)
jinak jen takový detail s tou krytkou.. prý je mrška celkem lesklá a může se stát, že hodí nešikovně odlesk, někdo to psal na flickru, ale asi ti netřeba jakkoli radit, jen jsem si na to vzpomněl
díky moc


ty origos krytky jsou na tohle blby, nebot maj ty packy. Ja mam obyc prevlecnou...vevnitr mam velurovou samolepici tapetu.
  • 0

#91 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 únor 2012 - 03:55:15

hezky to máš vyřešené, asi se budu opičit, pokud se pro ni rozhodnu :)
  • 0

#92 Okusdal

Okusdal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 0

Publikováno 13 květen 2012 - 07:18:26

Zdravím pánové,

Před nedávnem jsem se stal majitelem tohoto stroje a potřeboval bych poradit. Na pravé boční straně těla je uveden graf pro korekci expozice jestli jsem správně pochopil manuál, na kterou má vliv vysunutí měchu . Pokud by tu byl někdo kdo by mi ozřejmil problematiku práce s grafem byl bych velmi rád.

Z návodu jsem pochopil že na základě vysunutí mi křivka pro každý objektiv ukáže vzdálenost v metrech a zároveň je patrné kolik stupňů EV respektive 0.5 EV je nutno připočítat a tady by mě zajímalo jak se pracuje s polovinou stupně jestli je možno clonit na mezi polohy, které nejsou na clonovém kroužku značeny nebo jaký volíte vlastně postup. Pokud je to jinak tak mě prosím opravte jde spíše o můj odhad.

Strojek mám zatím velmi krátce a spíš se seznamuji s funkcemi. Předem děkuji za veškeré rady a odpovědi.
  • 0

#93 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 13 květen 2012 - 13:30:02

je to jak píšeš, clonit se dá po polovinách
  • 0

#94 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 13 květen 2012 - 13:57:22

Zdravím pánové,

Před nedávnem jsem se stal majitelem tohoto stroje a potřeboval bych poradit. Na pravé boční straně těla je uveden graf pro korekci expozice jestli jsem správně pochopil manuál, na kterou má vliv vysunutí měchu . Pokud by tu byl někdo kdo by mi ozřejmil problematiku práce s grafem byl bych velmi rád.

Z návodu jsem pochopil že na základě vysunutí mi křivka pro každý objektiv ukáže vzdálenost v metrech a zároveň je patrné kolik stupňů EV respektive 0.5 EV je nutno připočítat a tady by mě zajímalo jak se pracuje s polovinou stupně jestli je možno clonit na mezi polohy, které nejsou na clonovém kroužku značeny nebo jaký volíte vlastně postup. Pokud je to jinak tak mě prosím opravte jde spíše o můj odhad.

Strojek mám zatím velmi krátce a spíš se seznamuji s funkcemi. Předem děkuji za veškeré rady a odpovědi.


Za jakým účelem by měl ale člověk více clonit? Křivka podle mne ukazuje rovinu, kam ostřím. Clonu bych volil podle potřeby. Co tedy tato korekce zajišťuje? Díky.
  • 0

#95 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 13 květen 2012 - 14:07:29

to by měla být korekce expozice podobně jako u VF - když ostříš na "nekonečno" tak korekce není - když blíž tak objektiv posuneš dále od filmu - tím pádem se sníží množství dopadajícího světla a musíš trochu přidat v expozici...
  • 0

#96 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 13 květen 2012 - 14:39:59

ja len trošku mimo tému, ale ma to zaujalo, kúpil som si nedávno objektív czj sonnar 180/2,8 a všimol som si, že tento objektív už v sebe má takúto korekciu, že otvor clony sa čiastočne mení s otrením, nevidel som to zatiaľ na žiadnych svojich objektívoch, ale to je asi tým, že som používal širokáče a štandardné, kde sa člen tak ďaleko od filmu nevysúva.
  • 0

#97 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 13 květen 2012 - 21:00:15

to by měla být korekce expozice podobně jako u VF - když ostříš na "nekonečno" tak korekce není - když blíž tak objektiv posuneš dále od filmu - tím pádem se sníží množství dopadajícího světla a musíš trochu přidat v expozici...

Mám to teda chápat, že to je dané vinětací a nejedná se o korekci ostření ale expozice?
  • 0

#98 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 květen 2012 - 21:25:33

Mám to teda chápat, že to je dané vinětací a nejedná se o korekci ostření ale expozice?

Ne. Vinětace do toho nevztupuje. Je to pouze o měřítku zvětšení resp. vzdálenosti objektivu od filmu v poměru k vzdálenosti při nekonečnu. Pokud fotím se základním objektivem na nekonečno nebo třeba na vzdálenost 2 metry, žádnou korekci počítat nemusím. pokud ale půjdu fotit detail třeba ze 30cm, nějakou plusovou korekci už započítat musím, protože objektiv "osvětluje" podstatně větší plochu než při normálních snímacích vzdálenostech, tudíž na jednotku plochy dává méně světla (velikost filmu je konstantní).

pokusím se vysvětlit názorně na příkladu velkoformátu, neb tam to funguje tak, jak má a je snadno představitelné. Mám základní objektiv s ohniskem 150mm. Při focení na nekonečno je vzdálenost středu opt. soustavy 150mm od filmu, korekce žádná.
pro snímání v měřítku 1:1 potřebuju dostat objektiv od filmu 300mm daleko. V tento okamžik mi ale osvětluje 4x větší plochu, musím tedy expozici prodloužit 4x (resp. připočítat 2EV).
pro jistotu jsem si to ověřil na následujícím odkazu, nebyl jsem si jistý velikostí korekce, jen výjimečně fotím velké detaily a přidávám spíš empiricky.
http://www.salzgeber...disc/index.html

podobný princip funguje i u menších formátů, je to tam ale krapátko zamotané složitostí konstrukcí objektivů a tenhle jednoduchý vzoreček už neplatí. U RZty máš ale chytrý graf, který potřebnou korekci zobrazuje. samozřejmě při TTL měření se nic nepřipočítává, jenom při externím měření!!
  • 1

#99 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 13 květen 2012 - 21:44:29

Ne. Vinětace do toho nevztupuje. Je to pouze o měřítku zvětšení resp. vzdálenosti objektivu od filmu v poměru k vzdálenosti při nekonečnu.


Aha, už je mi to jasné - stejný princip jako délka osvitu v závislosti na výtahu zvětšováku (akorát tady vytahuju kvůli ostření). Děkuju za vysvětlení! Máš výborné podání, chápe se to samo, to je dar :shock:
  • 0

#100 koja

koja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 24 květen 2012 - 18:50:05

Mám objektiv 180K/L. Plovoucí člen má 2 stupnice - v metrech a stopách s tím, že zatímco stupnice ve stopách je navrchu a je na ní dobře vidět je metrická schovaná kdesi dole a přístup k ní je jak k penězům (obvykle komplikovaný). Napadá mne, že by stupnice (potažmo celé kolečko pro štelování plovoucího členu) mohlo jít otočit.

Nevíte někdo víc?
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních