Přejít na obsah


Fotka

Olympus OM


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
908 odpovědí na toto téma

#651 Nemexis

Nemexis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 květen 2014 - 18:18:10

Zdravím, po přečtení tohoto vlákna jsem silně začal uvažovat o OM-2 (pokud si správně pamatuji, tak na Olympus jsou kvalitní a zároveň přijatelné objektivy, že?) a také o objektivu Tamron SP 90mm/2,5. Když jsem se koukal na různé nabídky, tak některé z nich nabízeli např. závit jen pro Nikon. Co je na tom pravdy? Vyskytuje se tento objektiv s různými typy závitů, nebo je tomu jinak? Zároveň se chci zeptat, zda potřebuji ten Adaptall-2 adapter, či co to je. A nakonec, jakou nabídku by jste mi doporučili (jestli v nich je nějaký rozdíl, viz. ten závit): http://www.ebay.com/...=item258f406eda 

http://www.ebay.com/...=item338e903659 , nebo jestli tady někdo znáte někoho, kdo by ho v Čechách prodával.

 

Předem mnohokrát děkuji za odpovědi.

 
  • 0

#652 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 26 květen 2014 - 20:08:18

za a)  ano. 

za b)  Tamron SP 90/2,5  adaptall/adaptall 2   je legenda,  která  tu proslulost nezískala zadarmo.  Prostě skvělé sklo.  

ovšem,  na  prvním  odkazu je  rozpor mezi fotografií  a popisem  (v popisu adaptall,  na fotce AF.)

úplné info  o  Tamron Adaptall systému připojení těchto objektivů na různé systémy kinofilmových zrcadlovek (bajonetů povícero, závit jen jeden = M42)

je příjemné studium,  zde:  

http://adaptall-2.org/

to lepší k výběru v záložce  "SP Adaptall-2 lenses",  tebe v tomto případě bude v případě,  že to potřebuješ nasadit na manuálně ostřený prístroj Olympus OM systému, zajímat  model 52B (starší) nebo 52BB (novější).  

V případě,  že  budeš  tento objektiv hledat pro  AF systémy,  najdou se jeho následovníci, např. model 72E, ovšem  tyto AF verze nemají výměnné bajonety Adaptall.  (viz:  http://www.momentcor...tam90macro.html )


  • 0

#653 Nemexis

Nemexis

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 květen 2014 - 20:22:14

Díky moc za odpověď. Pochopil jsem tedy správně, že abych mohl na OM-2 používat výše zmiňovaný Tamron, tak si musím přikoupit redukci (~1250 Kč)?


  • 0

#654 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 27 květen 2014 - 06:29:15

redukce není to správné slovo,   jsou to  originální bajonetové adaptéry "Adaptall-2" (na jedné straně  bajonet pro nasazení objektivu, na druhé straně bajonet pro nasazení na  tělo fotoaparátu),   mimo jiné  i  pro  Olympus  OM systém.   Cena  nebývá tak vysoká,  jak  očekáváš,   mnohdy  i  s objektivem  přijde  na  cenu nižší,  než uvádíš.   Chce to rozhlížet se ve  správné lokalitě :-) 

např.: 

http://www.ebay.co.u...cat=0&_from=R40

http://www.ebay.co.u...pus OM&_sacat=0

http://www.ebay.co.u...pus OM&_sacat=0

Jestli jsi  v  práglu,  můžeš  se  přijít  podívat,  jak to funguje  (domluva přes  soukromé vzkazy nebo na  e-mail (pod čarou)


  • 0

#655 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 27 květen 2014 - 19:27:34

tak tak ... Tamron SP devadesatka je pecka ve vsech trech AD2 inkarnacich... nej je samozrejme jednicka... ale i 72BB nema chybu... coz cenove sou 52B kolem 70-100GBP (kolem ty stovky sou obcas i s original 1:1 krouzkem), samotnej krouzek stoji nesmysl (50GBP)... verze 52BB je jen plastovy Bcko... ale 72BB je uz kombinovana verze s 1:1 (sice plastova, ale zda se na omak "ze neco prezije") ...

 

o konstrukcnim uspechu hovori i to, ze na DSLR existujou alespon dalsi tri (72E, 172, 272E) jeho nasledovnici...

 

za vsech okolnosti vzdy pouzivat tu slunecni clonu (nekupuj kousek, kterej ji nebude mit u sebe, je to krom jinyho i velice stylove provedena vec)... nevyhody jsem nenasel.. teda az na tu smutnou udalost, ze sem ho zapomel v aute v obrovskym paraku a ta guma okolo ostreni a clony se trosicku natahla ... 

 

par ukazek, prvni testovaci film, v praci, v totalnim seru jen za svitu lampicky a monitoru....scanovano buhvikdy.. no proste davno .. pozitivy z toho vysli pekny

...

www.bimbakov.cz/pfoto/a022_13-m_002.jpg
www.bimbakov.cz/pfoto/a022_13-m_006.jpg
www.bimbakov.cz/pfoto/a022_13-m_010.jpg
www.bimbakov.cz/pfoto/a022_13-m_013.jpg
www.bimbakov.cz/pfoto/a022_13-m_022.jpg
www.bimbakov.cz/pfoto/a022_13-m_033.jpg

jinak jirin_ol je ten spravnej na koho se ohledne OM a Tamronu obracej.... presvedci te na spravnou viru! :-) 


  • 0

#656 Bimbak

Bimbak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 819 příspěvků(y)
Reputace: 92

Publikováno 6 červen 2014 - 20:35:45

Beattie Intenscreen je pecka! :-) ... oproti puvodni originalni matnici je to o dost svetlejsi ... cena 193 za novou je nesmysl, pri trose stesti se da objevit kolem 20-30 USD ... mam verzi CS-2401... krasne se s tim ostri i s temnejsimi skly, konecne se da rozumne ostrit s tim zrcadlem 350/5,6 (ktery ma podle me odlepenej kus vnitrni cocky, takze ostreni je docela previt)... cena je pravdepodobne kvuli mensimu skrabanci, ale to nema vliv na funkci zivocichare...

 

Pentax MX/ME MD cover se da uspesne pouzit i na OMka, ma to jen drobnou vadu na krase, precuhuje asi o pul milimetru mimo telo s hranou. Je to hlinikovej plech, takze se jemne obrousit (vzal sem to asi 500kou ci necim takovym jemnym a OK), aby se zabranilo "zahaknuti" o neco... Pokud ma nekdo zajem o kousek, napiste mi do SZ s adresou, za pivo (jestli se trebas nekdy potkame)...


  • 0

#657 Jacob

Jacob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 16 červen 2014 - 22:02:40

dobry den vespolek,

vcera se mi do ruky dostala krasna OM1 cka. Chybi ji baterka do expozimetru. Jakou baterii by jste doporucili? Na internetu jsem nasel ruzne nazory o tom zda pouzit baterii s vyssi voltazi nebo ne a take doporuceni na porizeni adapteru. Zaver jsem si z toho neudelal a tak se obracim na ceskou komunitu, ktere tak nejak vice duveruji:)
Rad bych fotoaparat dnes daroval kamaradovi a do te doby adapter na baterii urcite nesezenu...

 

Docetl jsem se zde ze u OM1 pomalejsi casy bzuci. Je to opravdu tak? Ja mam OM2n a tam nic nebzuci(asi diky elektronicke zaverky). U teto OM1 to myslim bzuci od casu 1/8.

Jedine co fotaku uplne nefunguje je pocitadlo snimku, respective uplne vynulovani. Mate s tim nekdo zkusenost?
Na netu jsem se docetl ze to muze byt tesnenim dvirek, ale nemam ted aparat u sebe, toz vyzkusam  az vecer.

Diky
Jacob


 


  • 0

#658 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 16 červen 2014 - 22:39:36

Doporučuji řešení, kdy jednoduché zapojení součástek srážející napětí je připájeno přímo ve foťáku. Ve spojení s kalibrací expozimetru se pak užívají braterie SR44. Moje OM1n to tak má.

OM1 je čistě mechanická, bzučí "hodinový" strojek.

Co se týče nulování, tak neporadím, s tím jsem se nepotkal.
  • 0

#659 Jacob

Jacob

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • Locationprechodne Novy Zeland, jinak Ostrava!!!
Reputace: 7

Publikováno 17 červen 2014 - 00:00:24

Diky za radu. Urcite to bude nejlepsi reseni.

Jasne, fotak funguje I bez baterek a to je na nem nejlepsi. Nejradsi bych si jej nechal ale nebudu skrblik:)
 

Co si myslite o docasnem reseni narvat tam baterku s vyssim napetim kdy expozimter bude ukazovat cca o 2EV vice? Muze se takove pouzivani expozimetr pokazit?


Diky J.

 


  • 0

#660 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 17 červen 2014 - 00:16:31

Pokud je baterka s vyšším napětím, pak do fotoaparátu domontovat odpor (cena těchto odpůrků je 1kč) tak, aby se to hezky srovnalo na hodnotu té baterky, co tam patří.


  • 0

#661 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 17 červen 2014 - 06:52:32

Obecné technické řešení je popsáno zde http://www.butkus.or...tt-adapt-us.pdf


  • 0

#662 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 17 červen 2014 - 07:00:33

a zde na  TK  je  celé  vlákno  k  této  věci:

http://www.temnakomo...rie#entry412018


  • 0

#663 lukaspeterec

lukaspeterec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 1 srpen 2014 - 11:44:23

Ahoj,

 

dělá prosím vás u nás někdo servus Olympusů, konkrétně OM-D? Díky


  • 0

#664 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 1 srpen 2014 - 13:26:26

to je digitál?


  • 0

#665 lukaspeterec

lukaspeterec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 1 srpen 2014 - 16:05:06

Jestli to je digitál, tak to se omlouvám :) Ptal se mě jeden známý a já jsem automaticky předpokládal, že fotí na kinofilm a neměl jsem zrovna kde zjistit co to je za typ.


  • 0

#666 lukaspeterec

lukaspeterec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 1 srpen 2014 - 16:16:36

Je to kinofilm, uf :) možná ten název není přesný, každopádně nějaký servis stále hledá.


  • 0

#667 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 1 srpen 2014 - 22:22:02

jestli do OM-D cpe kinofilm,  tak  to  asi  už fotit nikdy nebude  :mrgreen:


  • 0

#668 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 2 srpen 2014 - 06:42:40

Filmu v OM-D sa hovori downgrading. Alebo retarding.


  • 0

#669 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 2 srpen 2014 - 07:06:58

Spíš než downgrading je to rapidní zvětšení světlocitlivé plochy.


  • 0

#670 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 2 srpen 2014 - 08:52:13

Nechcem zakladat nove vlakno, ale neviete niekto, ci Olympus neuvazuje o nejakom modely OM-A ?


  • 0

#671 lukaspeterec

lukaspeterec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 2 srpen 2014 - 10:15:23

Hmm. Tak je to Olympus OM-10, problém se závěrkou a potřeboval by vyčistit (jestli by se to vůbec finančně vyplatilo a někdo to u nás dělá)


  • 0

#672 stamir

stamir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationCífer, Slovensko
Reputace: 35

Publikováno 4 srpen 2014 - 17:08:47

servisovat OM-10 sa neoplatí.  pri troche šťastia sa dá na ebay kúpiť dobré funkčné telo za cca 20 eur. Ak teda trvá na OM-10...


  • 0

#673 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 14 listopad 2014 - 17:06:09

Přátelé,

 

nějak mě ten digitál začal lést přes hlavu, tak jsem se rozhodl, že zkusím kinofilm včetně vyvolání a kdyby mě to chytlo, tak možná i fotky.

Nyní fotím na Nikon D90 a 98% fotek na kombinaci pevných skel 35+85/1,8. Snad to termokomorníci nějak zkousnou a prominou :-). Samozřejmě mé ego bez zkušeností mi řeklo "tož to chce zrovna středoformát chlape". No ale praxe a hlavně ceny jsou mimo mé možnosti a Flexaretu nechci, na to jsem už moc líný, ještě používat expozimetr. Tak tedy volba byla klasika 35mm. Rozhodně jsem chtěl foťák, co by se mi líbil a protože je to nyní na hraní, nechtěl jsem investovat mnoho peněz. Samozřejmě jako majitel Nikonu, jsem se díval první po Nikonu, našel jsem za 1000Kč tělo Nikon EM, jenomže pevná 50ka je za 2000Kč, což už na hraní je moc. Tak jsem hledal dál a našel krásný Olympus OM20 s 50/1,8 a hned na první pohled se zamiloval. Vydražil jsem ho za 1200Kč. No a nádhera, měl seklé zrcátko, ale po výměně bateriíí se zdá, že plně funguje. Má pár oděrek, ale jinak vypadá moc pěkně zachovale.

Pročetl jsem toto vlákno, ale většinou se tu řeší profi řada 1-4. Nemá někdo praktické/teoretické rady, co zkontrolovat, na co si dát pozor, co se kazí u tohoto modelu?

Fotit chci určitě na BW, takže na první pokusy vůbec otestovat to tělo + naučit se zakládat film do vývojnice + vyvolání jsem zvolil nejlevnější cestu a to Fomapan 400 za 60Kč. Stejně i jejich chemii.

Jinak založil jsem před dvěma lety foto klub v Ostrožské Nové Vsi a ještě další dva kolegové jdou do toho taky, což je fajn. Tož uvidíme.

Díky.

 

Dobré světlo všem.

 

http://karafiatovi.net/kpf/index.htm


  • 1

#674 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 14 listopad 2014 - 20:41:10

Tak z nejlevnější cesty by jsi mohl být konsternován... Na to pozor. Dostat z 35 mm negativu maximum chce čas.


  • 0

#675 Anadred

Anadred

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationPraha 8
Reputace: 33

Publikováno 14 listopad 2014 - 21:44:42

Karfik: Bez zvětšování se ochuzuješ o to nejhezčí. Jdi do toho! A střední formát je jednodušší než kino.

Uvidíš, jak se Tvůj pohled na focení díky klasice změní i při digi focení.

Vítej a užij si to.
  • 0

#676 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 14 listopad 2014 - 22:13:04

Treba spalit mosty za digitalom. Abstinencne priznaky zvyknu robit problemy. Schovavat si flasku konaku neradno.

Poviem, ako ja som prestal s fajcenim. Ked som si povedal dost, hodil som skatulku o zem a rozdupal som ju. Velmi energicky. Pomohlo to.

Takze konkretna rada znie: D90 hod o zem a rozdup ho na padrt. Potom uz nikdy ani len Mixle-Pixle.

Rozumnejsi sposob je zabehnut do najblizsieho bazaru a chytiti si aspon jeden z analogovych aparatov do ruky. A pokusit sa pri vyhodnej smennej hodnote (v prospech D90) zamenit digital za nieco analogove. Pokojne aj za kino i SF naraz. Nikon by som neobchadzal. Musi vsak mat packu na natahovanie filmu a ziaden AF. Je totiz vedecky dokazane, ze vsetky automatiky a inteligentne pomocky znizuju intelekt. Ostrit rukou a okom je uplne prirodzene a clovek sa do toho dostane velmi rychlo.

Chodit po schodoch, pamatovat si telefonne cisla svojicj najblizsich, ostrit a nastavovat expozicne hodnoty rucne je totiz to normalne :) Az potom sa zacnu vynarat otazky. Taka ako "Co si mam kupit?" sa bude zdat detinska.


  • 6

#677 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 769 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 15 listopad 2014 - 07:16:52

Treba spalit mosty za digitalom. Abstinencne priznaky zvyknu robit problemy. Schovavat si flasku konaku neradno.

Poviem, ako ja som prestal s fajcenim. Ked som si povedal dost, hodil som skatulku o zem a rozdupal som ju. Velmi energicky. Pomohlo to.

Takze konkretna rada znie: D90 hod o zem a rozdup ho na padrt. Potom uz nikdy ani len Mixle-Pixle.

Rozumnejsi sposob je zabehnut do najblizsieho bazaru a chytiti si aspon jeden z analogovych aparatov do ruky. A pokusit sa pri vyhodnej smennej hodnote (v prospech D90) zamenit digital za nieco analogove. Pokojne aj za kino i SF naraz. Nikon by som neobchadzal. Musi vsak mat packu na natahovanie filmu a ziaden AF. Je totiz vedecky dokazane, ze vsetky automatiky a inteligentne pomocky znizuju intelekt. Ostrit rukou a okom je uplne prirodzene a clovek sa do toho dostane velmi rychlo.

Chodit po schodoch, pamatovat si telefonne cisla svojicj najblizsich, ostrit a nastavovat expozicne hodnoty rucne je totiz to normalne :) Az potom sa zacnu vynarat otazky. Taka ako "Co si mam kupit?" sa bude zdat detinska.

Dokonalé. :-)


  • 0

#678 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 15 listopad 2014 - 23:04:04

Přátelé,

 

tož zas já nejsem typ páliče mostů. Vše má své pro a proti. Spše to nyní beru tak, že digitál bude dál hlavní, je to jednoduché, rychlé, praktické, levné, ... Kino si nechám na hrátky, na změnu stereotypu, na učení se a přemýšlení nad fotkou, kompozicí, světlem, ... Chci poznat, čím si projde focený obraz, než se dotane na fotku a chci si tuto cestu projít sám. A doufám, že mi to pomůže i začít trošku jinak vidět a že mi to pak pomůže u digitálu. Samozřejmě zda mě to chytne či ne, se uvidí. Zatím jsem nadšený, což je dobré znamení.

No a co ta OM20? Dobrý kup či ne? Na co dát pozor?

Dnes jsem cvakl pár fotek a je to nezvyk. Fakt nad celým procesem fotografování musí člověk myslet, není to jen ON - cvak - OFF. Trošku mám problém s ostřením, moc to tam nevidím, když nemám po ruce svislice, třeba na obličeji. Trošku pomáhá to rozzrnění u těch ploch. Myslel jsem si, že to bude lepší. Uvidím, zda vůbec budu mít fotky ostré.

Díky.

 

Petr


  • 1

#679 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 16 listopad 2014 - 10:18:19

Na co si  dát  pozor u OM20? Jelikož  už  tyto aparátky mají  pár roků života za sebou,  tak  jako  u každých jiných fotoaparátů:  je dobré zkontrolovat stav nárazníku zrcátka,   těsnění dvířek (a pantu dveří).  V případě,  že jsou  již  měkké (až mazlavé), po jemném zmáčknutí špičkou párátka se  nevrací, či  vydrolené, je nutno je  pečlivě (a odborně) vyměnit.  Pokud  funguje  měření a závěrka tak, jak má,  v AE i manuálním módu,  youpee,   přeji  spoustu  dobrých fotek (tudíž  dobré oko, postřeh,  vlastně přeji dobré a  fungující vše,  co  je  za  hledáčkem každého fotoaparátu.


  • 0

#680 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 18 listopad 2014 - 09:29:42

Díky. Závěrka čas dle nastavení mění, měření expozice dle D90 taky sedí. Teď tam mám první film, tak realita se uvidí :-). Zrcátko docela mlátí, takže ty dorazy asi budou KO. Těsnění zkontroluji, ale předpokládám že bude taky KO. Jde to vyměnit samodomo? Našel jsem třeba toto:

http://www.ebay.com/...=item35e028ae59

Díky.


  • 1

#681 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 18 listopad 2014 - 09:31:57

Nemáte někdo navíc krytku objektivu Olympus 49mm? Pokud ano, co by stála? Mám tam teď takovou neorigo ala Nikon a to se mi nelíbí, neladí to k tomu. Nemusí to být ani Olympus, aleprostě aby byla taková retro styl.

Díky.


  • 1

#682 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 18 listopad 2014 - 10:01:30

jde to vyměnit  samodomo,  dej si pozor  při  odstraňování  původního nárazníku zrcátka,  ať si nepošpiníš  a nepoškrábeš  matnici a zrcátko. 

odkaz je  OK. 

návod si stáhni např. zde

http://www.kyphoto.c...eplacement.html

Olympus OM-10 style SLR


  • 0

#683 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 1 prosinec 2014 - 14:10:24

Má cenu vyměnit Olympus OM20 s 50kou za Nikon EM s 50kou? Mám doma ještě Nikon 85ku D, což je na portréty super, ale stejně bych se s ní netahal.

Hlodá mě to, když mám doma vše Nikon, ale zase ten Olympus vypadá a zdá se že i funguje parádně. A zase ho prodávat a práce kolem toho. A kdo ví v jakém bude stavu ten Nikon, i když dle fotek se zdá být OK. Taky má Olympus více funkcí jako korekci expozice a manuální nastavení času, což já stejně asi moc nepoužiju.

Díky.


  • 1

#684 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 1 prosinec 2014 - 17:05:45

Má cenu vyměnit Olympus OM20 s 50kou za Nikon EM s 50kou? Mám doma ještě Nikon 85ku D, což je na portréty super, ale stejně bych se s ní netahal.

Hlodá mě to, když mám doma vše Nikon, ale zase ten Olympus vypadá a zdá se že i funguje parádně. A zase ho prodávat a práce kolem toho. A kdo ví v jakém bude stavu ten Nikon, i když dle fotek se zdá být OK. Taky má Olympus více funkcí jako korekci expozice a manuální nastavení času, což já stejně asi moc nepoužiju.

Díky.

Ja by som osobne ten OLYMPUS si ponechal, keď ešte Olympa nemáte v zbierke. Sú to parádne a precízne strojčeky a hlavne kvalitné a optika OLYMPUS je špička, ak je v čistom stave. Ja vlastním OM10,OM30,OM40 a zanič by som ich nevimenil.
 Nikon je samozrejme taktiež slušný stroj. Olympus Vám bude verný do smrti,ak ho nerozbijete ovšem :) ,ale všetko je na osobitnom rozhodnutí a vkuse.


  • 0

#685 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 1 prosinec 2014 - 17:26:42

IMHO nemá. Zrovna Nikon EM je dost zjednoduseny a ocesany, takze za ten urcite ne. Za jiny Nikon mozna. Ale me po letech foceni s Nikonem prijde, ze je takovy nemastny neslany. Foti to, a dobre, ale nema ten feeling jako jine (vetsinou starsi) aparaty.
  • 0

#686 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 2 prosinec 2014 - 14:49:33

co funguje a dobře - neměnit


  • 0

#687 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 24 prosinec 2014 - 14:08:15

ach ty OM-ka.....30x40   :)

Přiložený soubor (y)


  • 1

#688 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 24 prosinec 2014 - 14:51:56

ach ty OM-ka.....30x40   :)

No pekne. :cool:


  • 0

#689 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 2 leden 2015 - 22:47:21

Tak jsem dnes přetěsnil moji OM20 a šlo to jedna radost. Stejně jako u Yashica jsem nakapal líh na těsnění, vyškrábl vadným párátkem (místo do špičky má takové špachtličky na koncích :-), nastříhal nové a nalepil. Jen jsem tam našel tlačítko resetu počítadla a ještě dole nějaké malé kovové, takže tam dát pozor, aby je člověk nechtěně nezalepil. A dvířka už jdou pěkně do těsnění, žádný vakl jako před tím. Na těsnění jsem použil opět tu 2mm pěnu a vypadá to fajn, takže jsem za těsnění nic neplatil.


  • 1

#690 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 2 leden 2015 - 23:20:39

Tak jsem ještě vyměnil doraz zrcátka a mlátí to furt stejně.


  • 0

#691 ondrejvanya

ondrejvanya

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 3 březen 2015 - 09:52:07

Vážení, něco je s OMkem v nepořádku. Mám OM-2sp, přes rok mi cvakal krásně a měřil přesně. Teď se s ním dějou věci takové, že v módu Auto, když si vypočítá čas závěrky cca 1/30 a delší, se expozice po sklopení zrcadla sama prodlužuje. U 1/2 je to pak i víc než tři vteřiny. V módu manual/spot jde pak závěrka přesně, soudě podle sluchu. Baterie jsou v něm fungl nové LR44. Co myslíte, že by to mohlo být?  :???:


  • 0

#692 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 3 březen 2015 - 10:16:27

a zkoušíš to  s filmem nebo  bez něj?   OM-2, 2sp/p  po stisku  otevření závěrky v módu "auto" měří  a řídí čas otevření závěrky během expozice světlem odraženým od  filmu, resp. od ,  .lamely závěrky s computogramem,  kdežto mód "spot" jede v manuálním režimu,  co nastavíš,  to  cvakne.


  • 1

#693 ondrejvanya

ondrejvanya

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 3 březen 2015 - 11:02:11

Aha, vida, odpoledne to vyzkouším. Díky :)
  • 0

#694 ondrejvanya

ondrejvanya

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 3 březen 2015 - 18:43:23

Jo, bylo to tím. Šlape, jak má. Ještě jednou děkuji! :)


  • 0

#695 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 4 březen 2015 - 07:15:57

není zač. 


  • 0

#696 stamir

stamir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationCífer, Slovensko
Reputace: 35

Publikováno 4 březen 2015 - 09:07:42

Ja mám tiež akýsi špecifický trabl s OM2SP. Ak by ste mi dali nejaké tipy, čo s tým, budem rád. 

Strojček sa správa sa takto:

1/ zapnem to - prepnem z červeného B na nejaké normálne časy. Displej v hľadáčiku funguje normálne. Fotím.

2/ foťák odložím, povedzme na 10 minút.  SPčko sa zrejme prepne do nejakého standby módu, display zhasne

3/ chcem znova fotiť, lenže často sa stane, že sa mi už nepodarí ten displej prebudiť. Pritom ale v režime AUTO alebo PROGRAM foťák normálne funguje, to som otestoval. Akurát displej neukazuje

Odpozoroval som, že:

- niekedy sa mi podarí displej prebudiť tým, že vykonám battery check. SPčko pípne, displej sa zapne. často to ale skončí tak, že displej iba preblikne (iba niektoré segmenty) a nič

- keď som SPčko asi po roku vytiahol zo skrine, vložil nové baterky, tak displej zdochýňal veľmi často. Keď s tým teraz fotím častejšie, tak sa mi zdá že trucuje menej

- keď displej trucuje, nepomáha nič iné, len vypnúť SPčko aspoň na 2-3hodiny. Skúšal som dozblbnutia prepínať páčku SPOT/AUTO/PROGRAM/CHECK, nemalo to efekt. Ani manipulácia s kolečkom na korekciu expozície nemá efekt, ani jemné stláčanie spúšte.

Moje domnienky:

- odchádza elektronika. To čakanie 2-3 hodiny kým sa umravní, to by som tipol snáď na nejaký kondenzátor, že musím čakať kým sa vybije

- alebo príliš vysoké napätie nových bateriek ? (2x SR44)  Tomu nahráva fakt, že sa to správanie časom trochu zlepšilo

- alebo nejaké zoxidované kontakty ?

- alebo ma straší duch Yoshihisa Maitaniho za trest, že som jeho dielo nechal ležaať v skrini ?


  • 0

#697 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 4 březen 2015 - 11:46:31

poslední dvě možnosti jsou nejspíše možné.


  • 0

#698 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 4 březen 2015 - 17:36:00

A ta poslední možnost je zřejmě zcela klíčová. Měl jsem podobný problém u OM-4, ale mě pomáhalo přepnout z manuálu na auto nebo naopak, tedy pohnout jakkouliv páčkou, pak se display ukázal, nefungovalo to na namáčknutí spouště, tak jak by správně mělo. Expozice v auto režimu však probíhala korektně. Považoval jsem to za ztracené a koupil jiné tělo.


  • 0

#699 MIC448

MIC448

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 27

Publikováno 22 březen 2015 - 23:49:50

Tak se hlásím do klubu OM potrefených.

Měl sem to štěstí že mi osud do cesty přihrál v rozestupu dvou dnů krásnou nedotčenou OM-10 včetně manuál adaptéru se zuikem 50/1.8 a OM-1 se zuikem 50/1.4.

 

Zvažuji že k tomuhle tandemu koupím ještě základní zoom pro strýčka příhodu (klasika neni kam couvat nebo je oběkt zajmu moc daleko). Rad bych se proto zeptal jestli se v teto kategorii vyplatí ušetřit nějaké drobné koupí tokiny/tamronu nebo mam čekat na zuiko s vyhovujícím rozsahem.


  • 0

#700 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 23 březen 2015 - 09:00:15

gratuluju.

na tuhle  otázku si musíš asi odpovědět sám :-)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních