Přejít na obsah


Fotka

"Náhledový skener"


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
126 odpovědí na toto téma

#51 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 18 duben 2008 - 19:08:06

že nejsou 4 BG moduly jsem dost překvapenej, pamatuju si, jak se cca před rokem (možná ani to ne) všichni výrobci předháněli v tom, kdo dokáže udělat lepší 4 GB modul namísto 2x2 GB (tehdy se o tom dost mluvilo, tak jsem to trochu sledoval). a jestli sem se shodil je mi docela fuk (neber to jako namyšlenost), pze IT a hlavně HW letí dopředu tak rychle, že mne ten vývoj už vlastně ani moc nezajímá, do okamžiku, kdy budu kupovat nový železo (což ale asi bude brzo, jelikož pracuju na s478 celeru D340 - 2.2 GHz s 100 MHz FSB, 2x512 MB RAM a moje grafika má 32 MB.... :-).

fotošop cpu, protože ho všichni kradou, žejo .) s paintshopem je to jak? zvládne tu kapacitu, nebo to taky nevyužije? mě by tohle i docela zajímalo....

jj, visty žerou hodně, zbytečně no... si ještě pár let nebudu moct dovolit takhle drahej OS.

a sorry za ten offtopic .)
  • 0

#52 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 duben 2008 - 19:27:34

Paintshop - jak jsem rikal, zatim jsem to neresil, budu resit az poridim novou sestavu.
Moduly - je problem s rychlosti - 4x2gb je rychlejsi nez 2x4gb

kdyztak mi napis na maila at nespamujem .... :-)

kazdopadne jsem skenoval s tim HPeckem a tomu nestacilo 1GB ... nedostatek systemove pameti :-/
  • 0

#53 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 18 duben 2008 - 19:34:42

já bych to nechal plavat :-)
s mejma 1 GB ram mi to může bejt stejně jedno... a takhle si třeba člověk stihne postavit na kafe, než se mu udělá v corelu pdfko z metrovýho plakátu (a podobně) :-)
díkes za zajímavou diskuzi, jsem trochu překvapenej s tou rychlostí, ale asi to tak bude (i když bych se asi měl mrknout proč).
  • 0

#54 head

head

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2008 - 12:58:58

rikas nahledy - tedy ten nikon to je podle mne mimo
- ten Epson s tim nastavcem by asi sel -ale s tema plochacema mam spatnou zkusenosti, na nahledy bude furt nejlepsi kontakt - i ten plochac ho vezme radsi nez negativ.
  • 0

#55 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 22 duben 2008 - 09:31:44

tak mám naskenovaný kino negativ ilford 125 - má to 3mega, zmenšovat to nechci - kdo má zájem o ukázku, pošlu ji mailem.
  • 0

#56 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 duben 2008 - 18:55:53

tak mám naskenovaný kino negativ ilford 125 - má to 3mega, zmenšovat to nechci - kdo má zájem o ukázku, pošlu ji mailem.

Pekne prosim smutne koukam :lol: dekuju !
  • 0

#57 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 22 duben 2008 - 19:14:49

Tomas:

Také prosím o zaslání pro porovnání - mám stejný skener a zatím nic moc. Díky.
  • 0

#58 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 duben 2008 - 20:32:46

Tomas:

Také prosím o zaslání pro porovnání - mám stejný skener a zatím nic moc. Díky.


Mám 8600F a pozoruju propastné rozdíly (zejména v ostrosti) při použití různých SW. S originálním SW ScanGear jsem nedosáhl nikdy aspoň trochu ostrých skenů. Doporučuju vyzkoušet Vuescan. S přiloženým Silverfast SE jsem se nějak "nesžil".
  • 0

#59 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 23 duben 2008 - 08:19:41

To: Vrabec Tomáš - pošli mi mail a obratom To máš... :lol:
  • 0

#60 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 23 duben 2008 - 08:20:41

jo Dynox - to samé, pošli email a obratem pošlu fotku
  • 0

#61 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 duben 2008 - 18:03:23

To: Vrabec Tomáš - pošli mi mail a obratom To máš... :)

Mojeho maila vidis pod kazdou moji zpravou :) ale jinak tomas@vrabec.info
  • 0

#62 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 květen 2008 - 13:13:11

Tak jsem poridil toho 8800F, ted bych jeste rad vuescan - nemate ho nekdo ?? :( dekuji
  • 0

#63 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 květen 2008 - 13:39:54

Plnou verzi Vuescanu nemám. Ale hodlám si ho koupit. Cena 40USD mi nepřijde nijak přehnaná...
  • 0

#64 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 11 květen 2008 - 13:59:39

no stejně si myslim, že si s těma moc GB RAM nijak extra nepomůžeš, protože stávajcí verze photoshopu stejně běží v 32 bitech a ani ty 4 GB snad (co já vím) nedokáže plně využít (i když mu je 64b systém předhodí).


No myslím si, že správa paměti je čistě na operačním systému, takže ať je soft kolikatibitový chce, s pamětí vždy pracuje tak, že vznese požadavek na OS a ten mu přidělí určité místo v paměti, resp. OS určitou úlohu zapíše na určité místo paměti. Pokud by si paměť alokoval přímo běžící software, to by v ní byl pěkný bordel..to je trochu na okraj, se skenováním to souvisí jen podružně:(
  • 0

#65 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 květen 2008 - 14:31:13

Hele lidicky, tak dalsi problem, mam plny VueScan, SilverFast i CanoGear nebo jak se menuje.
CanoGear je dobry na takove rychlovky - strcit negativy, pustit program a do pul hodiny udela 12 skenu na 2400dpi, ovsem to je vse. Zadne nastaveni nic.
SilverFast - naucil jsem se skoro vsechno vcetne doostrovani, akorat sem nepochopil odstranovani skrabancu a prachu - u VueScanu jsem to nenasel vubec. Pritom 8800 ma nejaky specialni featury na odstranovani prachu atp, ale v ani jednom softu sem to nenasel.
Any ideas ?
  • 0

#66 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 květen 2008 - 14:36:50

Ve Scangear to tam je na 100%. V ostatních to taky někde je. Ale já to nevyužívám. Hlavně proto, že u klasických ČB filmů(=obsahujících stříbro) to ani z principu nelze použít. Jestli tedy není problém zde.
  • 0

#67 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 květen 2008 - 14:58:19

Ve Scangear to tam je na 100%. V ostatních to taky někde je. Ale já to nevyužívám. Hlavně proto, že u klasických ČB filmů(=obsahujících stříbro) to ani z principu nelze použít. Jestli tedy není problém zde.

No zatim skenuju cb filmy ktere jsem kdysi nechval jeste delat C41ckou v labu. Konkretne jsou to Koniky Monochrome VX 400. Ne ze bych je mel jako prase, ale nejake te male tecce se clovek nevyhne (leda ze bych pracoval v hermeticky uzavrene mistnosti s podtlakovou klimatizaci) a retusovat jednu po druhe se mi opravdu nechce :( resp mam toho pomerne hodne co bych chtel a nejen ja digitalizovat.
Ten CanoGear to aplikuje automaticky ? Resp on dela vsechno automaticky, co ? :!:
  • 0

#68 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 květen 2008 - 15:32:34

No myslím si, že správa paměti je čistě na operačním systému, takže ať je soft kolikatibitový chce, s pamětí vždy pracuje tak, že vznese požadavek na OS a ten mu přidělí určité místo v paměti, resp. OS určitou úlohu zapíše na určité místo paměti. Pokud by si paměť alokoval přímo běžící software, to by v ní byl pěkný bordel..to je trochu na okraj, se skenováním to souvisí jen podružně:(


jo, máš pravdu, jenom si ještě jednou přečti, co píšu....
budeš mít 64b Widle, na PC třeba 32 GB RAM a pustíš 32b Fotošop. Co se stane, když si otevřeš nějakej strášně moc velkej obrázek? Fotošop si řekne o paměť. A o kolik moc nejvíc si může říct? Může si říct o 2^32b, tedy o 4 GB paměti. I kdybys měl RAM kolik chceš, Fotošop je zatim pořád jenom 32b a tudíž nemůže využít víc, než 4 GB RAM. to jsem tím původním příspěvkem chtěl říct....
PS CS4 má bejt už i v 64b verzi. Pak bude možný využít systém naplno, konečně.
  • 0

#69 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 květen 2008 - 16:02:40

Už jsem to jednou psal. Nepokračujte, prosím, v tomto tématu rozebíráním konfigurací PC . Není to předmětem vlákna, a myslím, že ani předmětem TK. Viz popis TK. Pokračujte pomocí SZ, ICQ, mail nebo příslušného webu(svethardware.cz, grafika.cz, etc.).
Tímto považuju diskusi za uzavřenou, další OT příspěvky budou smazány. Děkuju za pozornost.
  • 0

#70 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 květen 2008 - 12:25:01

Take bych byl rad kdybychom se vratili k tematu.
Takze, nasel by se zde nekdo kdo by mi osvetlil treba VueScan ?
Nasel jsem na nem vse krome nejakeho "dust reduction" ... ten mi tam chybi. Nebo je automaticky ?
V silverfastu je, ale program celkove mi prijde strasne neohrabany, i kdyz zase prace s histogramem je tam o hodne pohodlnejsi.
Dekuji moc :)
  • 0

#71 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 květen 2008 - 14:33:05

Take bych byl rad kdybychom se vratili k tematu.
Takze, nasel by se zde nekdo kdo by mi osvetlil treba VueScan ?
Nasel jsem na nem vse krome nejakeho "dust reduction" ... ten mi tam chybi. Nebo je automaticky ?
V silverfastu je, ale program celkove mi prijde strasne neohrabany, i kdyz zase prace s histogramem je tam o hodne pohodlnejsi.
Dekuji moc :)


Zkusme to ujasnit. Skenuješ barvu nebo ČB?
  • 0

#72 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 květen 2008 - 18:27:25

Tak jsem se v tom Vuescanu na to podíval a je to v záložce "Filter" - pod názvem "Infrared Clean".
  • 0

#73 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 květen 2008 - 21:24:45

Rád bych ještě k původnímu tématu - nemáte někdo tip na skener, kde by se daly skenovat negativy 13x18 a NEjmenoval se Epson V7xx (na ten už mi fakt nezbývá)? Na svitek mám Epson 3170, ale skenovat jeden velkej negativ natřikrát je krajně nepohodlné.
  • 0

#74 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 květen 2008 - 21:40:44

ty seš nepolepšitelnej... :)

a co takhle echt nealkoholickou plzeň? a nebo dříví co se ani trochu nekroutí? případně ženu co jí rozumíš... to bys nechtěl? :lol: :lol:
  • 0

#75 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 květen 2008 - 21:53:03

ty seš nepolepšitelnej... :)

a co takhle echt nealkoholickou plzeň? a nebo dříví co se ani trochu nekroutí? případně ženu co jí rozumíš... to bys nechtěl? :lol: :lol:


Jsem tak nějak tušil, že se ozveš :)

Plzeň nemusím, ale Birell docela můžu. Dříví, co se nekroutí, si dělám lepeníím a vrstvením, no a u ženy neočekávám, že jí budu rozumět, stačí, když rozumí ona mně :)

No prostě mi přišlo trochu úchylný dávat dvanáct papírů za skener, kterej vlastně potřebuju jenom na náhledy a v podstatě se bez něj objedu. Ale ona je vlastně nějak úchylná celá tahlencta fotografie :)
  • 0

#76 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 12 květen 2008 - 21:54:41

Mimochodem - Birell JE Plzeň :)

http://press.amic.cz...adegast-birell/
  • 0

#77 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 13 květen 2008 - 07:03:04

Bitovod: obávám se, že těžko. Druhá možnost je nechat to naskenovat někomu, kdo ten Epson V7xx má a umí s ním zacházet. Pokud ovšem to má být na průběžné skenování náhledů stylem deset kusů každý měsíc, tak by to bylo dost neohrabané.
  • 0

#78 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 květen 2008 - 08:05:41

Bitovod: obávám se, že těžko. Druhá možnost je nechat to naskenovat někomu, kdo ten Epson V7xx má a umí s ním zacházet. Pokud ovšem to má být na průběžné skenování náhledů stylem deset kusů každý měsíc, tak by to bylo dost neohrabané.


Ano, v podstatě průběžně - hlavně proto, abych viděl, jestli má smysl s tím záběrem kazit papíry a čas, druhak do archivu náhledů kvůli nějaké katalogizaci atd. Dělat si k tomu kontakty jako meziprodukt mi připadá trochu nepružné.
  • 0

#79 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 květen 2008 - 08:23:16

Ano, v podstatě průběžně - hlavně proto, abych viděl, jestli má smysl s tím záběrem kazit papíry a čas, druhak do archivu náhledů kvůli nějaké katalogizaci atd. Dělat si k tomu kontakty jako meziprodukt mi připadá trochu nepružné.


Mno, vidím tam docela velký problém. Nevím jak ostatní scannery, ale třeba můj Epson 4490, což je řekněme bývalý střed (8tis?) jsem také kupoval na náhledy, ale stačí problematičtější scéna a jsi ehm, v řiti. Člověk pak laboruje s různými scanovacímy programy a postupy a místo rychlého kontaktu tak ztrácí čas u PC. Další věc je, že se mi často scan nelíbí svým podáním, zdá se dokonce, že to je kdovíjak domršené, ale pak to zvětším naprosto standartně a je to úplně v pohodě. Navíc třeba u svitku to dost trvá, než to všechno nascanuješ, takže věř, že naházet negativy na papír, přikrýt sklem a osvítit je mnohem rychlejší a méně bolestný proces. Nicméně, kdo chce kam... :)
  • 0

#80 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 13 květen 2008 - 08:32:35

Tak to jedině projít nabídky všech výrobců, jestli někdo nemá scanner s dianástavcem pro 13x18 v požadované cenové hladině. Celkem o tom pochybuji. Levnější modely mají obvykle jen 35mm, max. 6cm.

...nebo bazar.
  • 0

#81 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 květen 2008 - 08:36:52

Jinak Epson 4990 umí transparentně scanovat celou plochu, Dany na tom normálně scanuje i 8x10". Nástavec na to samozřejmě není, jsou tam jen na svitky, ale to přeci neva, prostě se to položí jak fotka přímo na sklo. Ten by teď mohl bazarově být za rozumnou cenu.
  • 0

#82 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 13 květen 2008 - 08:39:54

Souhlasím s Pavlem. Mám ty samé zkušenosti. Mám HP 4890. Pořídit s touto mrchou náhledy s nějakou použitelnou informací pro případné zvětšování je nemožné. Pokorně jsem se vrátil ke klasickému kontaktu.
  • 0

#83 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 květen 2008 - 09:03:12

Jinak Epson 4990 umí transparentně scanovat celou plochu, Dany na tom normálně scanuje i 8x10". Nástavec na to samozřejmě není, jsou tam jen na svitky, ale to přeci neva, prostě se to položí jak fotka přímo na sklo. Ten by teď mohl bazarově být za rozumnou cenu.


Nástavec nepotřebuju, to položení na sklo to celkem řeší, v nejhorším si k tomu něco dodělám. Mám Epsona 3170 na svitky a na náhledy mi připadá dobře použitelný, ta 4990 by měla být o chlup dál, zkusím se po něm podívat. Díky za tip.
  • 0

#84 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 květen 2008 - 09:09:28

ze si kazis karmu se scannerem...
  • 0

#85 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 13 květen 2008 - 09:19:56

ze si kazis karmu se scannerem...


Ále, jednak já, jako mírně převychovanej digitálista, stejně přijdu do pekel nejtemnějších, a druhak nemám karmu, ale junkerse :(

Mimochodem - teď o víkendu pojedeme fotit nějakej amatérskej fotbal, tak jsem si říkal, že to zkusím Magnolou. No a pak jsem se zamyslel a šel nabít baterky a vyčistit kartu :)
  • 0

#86 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 květen 2008 - 14:01:21

Take bych byl rad kdybychom se vratili k tematu.
Takze, nasel by se zde nekdo kdo by mi osvetlil treba VueScan ?
Nasel jsem na nem vse krome nejakeho "dust reduction" ... ten mi tam chybi. Nebo je automaticky ?
V silverfastu je, ale program celkove mi prijde strasne neohrabany, i kdyz zase prace s histogramem je tam o hodne pohodlnejsi.
Dekuji moc :-)


Zkusme to ujasnit. Skenuješ barvu nebo ČB?


Barvu C41, CB C41, CB klasiku (jeste sem se k ni nedostal) a diaky (taky jeste v poradniku)
Na ten infra uz jsem prisel, kazdopadne kdyz skenuju ten CB C41 tak mi z toho lezou uplne hnusne vysledky .. polotony veskere pryc (kontretne Konica Monochrome VX 400) a vypada to jako obrazek z 256ti barev. proste pfuy. Co se kvality a ostrosti tyce, ta je OK, infra cisteni funguje, vse uz je OK. Jenom celkove je fotka na prd. Nechal jsem par negativu vyvolat v kodaku na rychlo kvuli testum a nasledne jsem naskenovat pozitivy (fotky - LESKLE !!!) 10x15 a ty jsou tak o 300% lepsi nez co mi leze ze skenu negativu ;)
Vim ze castecne to je tim ze vuescan nema masku pro tu konicu, ale i tak by se s tim melo dat neco delat myslim. A nejvic me stve ze vuescan ma jenom ilford jenom XP2 ... jak mam skenovat HP FP Deltu atp ? :)
  • 0

#87 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 květen 2008 - 14:09:24

Pro predstavu co z toho leze.

sken Fotky:

Vložený obrázek

sken Negativu:

Vložený obrázek

Negativ sem musel hodne tahat za histogram aby z nej neco bylo, fotka je tak jak vylezla. Zmenseno z rozliseni 3500xcosy
  • 0

#88 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 květen 2008 - 14:22:12

No a pro srovnani jeste negativ ze silverfastu - ten ma profil pro Konicu VX 400 ale neumi nikterak vicenasobne preskenovat ani vyuzit IR skenovani.

Vložený obrázek
  • 0

#89 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 květen 2008 - 14:41:17

Kouknu na to doma na CRT, na NTB to vypada běsně. Ale i tak myslím, že při skenu fotky dosáhneš lepšího výsledku než při skenování negativu. Já jsem ani nikdy neplánoval z výsledných skenů dělat fotky, byl jsem už při nákupu smířen, že to v téhle cenové kategorii nelze očekávat. Skener používám čistě pro web apod.
Jako obrazek z 256 barev to vypadá proto, že je to sken v 8-bitových barvách, což u ČB je právě těch 256 odstínů šedi. Filmových profilů je tam pomálu, to je pravda. Osobně zatím nechávám profl na TMAX100 pro všechny filmy a upravuju nejen histogram, ale všechny parametry. Tj. bílý a černý bod a pak i hodnoty křivky(curve low a high), dá se pak dosáhnout lepších výsledků. Ale jak říkám, pouze pro web. Každopádně, výsledky jsou o mnoho lepší, než z orig. SW od Canonu.
  • 0

#90 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 květen 2008 - 14:50:45

Kouknu na to doma na CRT, na NTB to vypada běsně. Ale i tak myslím, že při skenu fotky dosáhneš lepšího výsledku než při skenování negativu. Já jsem ani nikdy neplánoval z výsledných skenů dělat fotky, byl jsem už při nákupu smířen, že to v téhle cenové kategorii nelze očekávat. Skener používám čistě pro web apod.
Jako obrazek z 256 barev to vypadá proto, že je to sken v 8-bitových barvách, což u ČB je právě těch 256 odstínů šedi. Filmových profilů je tam pomálu, to je pravda. Osobně zatím nechávám profl na TMAX100 pro všechny filmy a upravuju nejen histogram, ale všechny parametry. Tj. bílý a černý bod a pak i hodnoty křivky(curve low a high), dá se pak dosáhnout lepších výsledků. Ale jak říkám, pouze pro web. Každopádně, výsledky jsou o mnoho lepší, než z orig. SW od Canonu.

Tak orig soft od canonu stoji za velky prd, to si priznejme.
Jinak ja taky z toho neplanuju delat fotky, je to pro pouziti v pc a galeriich nebo kdo bude chtit svoje diaky atp do pc tak mu to udelam.
Co se tyce cerneho-bileho bodu a Curve - na to uz jsem prisel ze se to vytahnout i na vyslednem skenu. No mrkni na CRT, kazdopadne - ani jeden co sem poslal nevypada ani zdaleka jako fotka na papire ;)
Jinak barevnou hloubku davam bud grey 16b nebo RGB 48b s naslednym prevodem, takze by tech odstinu melo byt sakravic
  • 0

#91 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 13 květen 2008 - 15:22:11

Abych si to ujasnil: dal jsi sem tři ukázky
- sken fotky
- sken negativu
- SilverFast

Ktery se ti libi a ktery ne?

Co přesně ti na kterém vadí, resp. který považuješ za nejlepší?
  • 0

#92 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 13 květen 2008 - 15:23:25

Notorius: skenováním negativu (originálu) lze obvykle dosáhnout podstatně lepšího výsledku než skenováním fotky (kopie).
  • 0

#93 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 květen 2008 - 15:30:32

Abych si to ujasnil: dal jsi sem tři ukázky
- sken fotky
- sken negativu
- SilverFast

Ktery se ti libi a ktery ne?

Co přesně ti na kterém vadí, resp. který považuješ za nejlepší?


Kazdy ma neco do sebe, vemu to postupne.

sken fotky - tonalne by sla, ostrost by sla /// technicky nelze pouzit ir skenovani
sken negativu - tonalne ok, ostrost zadna, pouzito ir skenovani, zadny prach ani skrabance
sken pres silver fast - tonalne se s nim da dobre manipulovat, vysledek jde videt, ostrost ok, ale opet - neumi ir skenovani ani vicenasobne preskenovani takze jdou videt veskere defekty
  • 0

#94 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 květen 2008 - 15:55:57

Notorius: skenováním negativu (originálu) lze obvykle dosáhnout podstatně lepšího výsledku než skenováním fotky (kopie).


Safra, tak jsem buď nemehlo nebo v té větě hraje významnou roli slovo "obvykle". ;) Vážně: se skenováním fotek nemám až tak bohaté zkušenosti. Myslel jsem to spíš tak, že skenováním na deskovém skeneru lze dosáhnout lepších výsledků při skenu z fotky. Je mi jasné, že na kvalitním filmovém skeneru je situace jiná.
  • 0

#95 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 13 květen 2008 - 16:11:02

Takže jak to vidím já na Eizo T966:

Sken fotky - naprostá katastrofa - podstatné části tonální škály jsou nenávratně pryč. Například srst nešťastného psa se slila do jednoho fleku. Navíc na tmavé straně je na začátku "díra", která to ještě zhoršuje (černé slité plochy jsou vlastně šedé). V obraze jsou drobné rušivé elementy (prach). Maličko by to chtělo doostřit. Typický výsledek skenování fotek.

Sken negativu - poměrně zdařilý výsledek až na to, že někdo šlohnul část histogramu - nejtmavší tóny chybí. Je to dobře videt na krku psa pod obojkem i nad obojkem a na dalších místech srsti. Chyba asi bude v nastavení skenovacího softwaru. Z druhé strany histogramu naopak by to chtělo oříznout - fotka je takhle zbytečně šedivá. Prvních cca 30 nejsvětlejších tónů je zastoupeno jen minimálně a lze je s klidným svědomím obětovat kontrastnějšímu podání. Sken nebyl doostřen takže to vypadá neostře - to nezaostřené skeny bývají. Chtělo to pohlídat tmavé části, naskenovat v 16-ti bitech, upravit a pak převést do 8-bit.

SilverFast - prach, brutální ořez histogramu na světlé straně - celé velké plochy jsou jen čistě bílá (255). Maličko vyšší doostření by to sneslo (pro CRT, pro LCD to asi bude OK).
  • 0

#96 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 13 květen 2008 - 16:12:14

Notorius: skenování je alchymie.
  • 0

#97 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 13 květen 2008 - 16:19:36

Úpravou skenu z negativu (VueScan ??) lze dosáhnout velmi podobného výsledku jako ze Silverfastu: v PS histogram oříznout na cca 182, střední posuvník na 0,79 a pak doostřit (jen "sharpen", ne USM). Jediný podstatný rozdíl bude v těch slitých pruzích na srsti. Nezdá se mi ale, že by to bylo VueScanem. Zbytek se dá doladit taháním za křivky

PS: na co proboha potřebuješ masku pro ČB film?
  • 0

#98 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 květen 2008 - 18:52:12

Úpravou skenu z negativu (VueScan ??) lze dosáhnout velmi podobného výsledku jako ze Silverfastu: v PS histogram oříznout na cca 182, střední posuvník na 0,79 a pak doostřit (jen "sharpen", ne USM). Jediný podstatný rozdíl bude v těch slitých pruzích na srsti. Nezdá se mi ale, že by to bylo VueScanem. Zbytek se dá doladit taháním za křivky

PS: na co proboha potřebuješ masku pro ČB film?


Takze co se tyce Tveho pozorovani na Eizu - mas stejne poznatky jako ja na mem IBM CRT.
Krivky se doladi, to je minimalni problem.
Nejvic me stve sken negativu - ze je neostry. Zaskrtl jsem volbu "sharpen" (polozku usm mam jen v silverfastu) ale tohle vylezlo ... nastevni filter mam Medium infrared a Light grain reduction.
Maska pro CB - jak rikam, je to pro C-41 tudiz hnedy podklad a kdyz naskenuju film do RGB bez jakychkoliv zasahu do barevnosti tak je modry.
  • 0

#99 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 13 květen 2008 - 19:25:38

Volby zaostřování přímo ve skenovacím softwaru nepoužívám vůbec - na to je PS nebo podobné až později. Zaostřování je poslední krok před publikací - je totiž nutné zohlednit výstupní rozměr a médium (ať již papírové nebo monitor).

Zkus tu C-41 naskenovat s naprosto neomezeným histogramem jako greyscale 16-bit, upravit histogram/curves a pak převést do 8-bit. Upravit na konečný rozměr a zaostřit.

Pokud bude pořád blbnout černá mez, tak to zkus naskenovat jako diapozitiv (resp. ČB inverzi) a pak invertovat v PS. Skenovací SW může mít pro negativ přednastavenou nenulovou hodnotu (počítá s barvou podložky).

Když budeš zmenšovat, tak v PS nepoužívat přednastavený "bicubic resampling" - má tendenci při zmenšování relativně zdůrazňovat zrno. Zkus jiné volby (Bicubic Smoother nebo jiné z nabídky - nutno vyzkoušet na konkrétní míru zmenšení).

PS: grain reduction může velmi snadno vést s dojmu neostrosti. Někdy je lepší použít až dodatečně odšumovací algoritmy (Noise Nijja nebo tak něco). Záleží na kombinaci médium-scanner-scannovací SW.
  • 0

#100 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 květen 2008 - 19:36:11

C-41 - ok zkusim, tohle me taky trklo, akorat jsem to skenovat do 48b RGB, zkus greyscale.

Zaostrovani a vubec vsechny post upravy - mam Zoner 10 a Paint Shop Pro X2 - takze metody se budou menovat kapku jinak.

Cerna mez - presne o tom mluvim !!! Vuescan totiz musi pouzit nejakou masku a pokud nastavit B/W negative jako zdroj tak nemam zadnou adekvatni masku pro tenhle film. Vuescan ma asi milion masek pro kodaky ale pro ilford nebo koniku je tam opravdove minimum ;)

Vyzkousim to skenovani na plny histogram a dotahnu to v sw ....
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních