Přejít na obsah


Fotka

Legenda Leica


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
403 odpovědí na toto téma

#151 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 18 duben 2011 - 17:08:18

vím, že to bude asi mimo mísu a nevím, jaké jsou ceny objektivů které uvádíš, ale neuvažoval jsi třeba o ohnisku 35. Padesátku mám taky a téměř jí nepoužívám. Prakticky taky s širším ohniskem udržíš delší časy, tak že si myslím je univerzálnější. Určitě je tady fórum, které porovnává tato ohniska objektivů, tak jen takový můj povzdech. Sklíčka na Lenku nejsou opravdu zadarmo, tak je dobré si vše pořádně rozmyslet a na svoje štěstí pomyslet :)
  • 0

#152 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 18 duben 2011 - 17:47:10

35 právě úž mám jako první sklo. CV nokton.

50 chci na portrétování. Ale díky za postřeh, rozhodně mi 35 taky přijde "základnější".
  • 1

#153 Loupaczech

Loupaczech

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 duben 2011 - 19:12:46

kolegové, prosím Vás, uměl by mi někdo pomoci a poradit v mé nerozhodnosti? :)

Rozhodl jsem se že své Leice opatřím konečně originální sklíčko a nemůžu se rozhodnout mezi summitar 50/2 nebo trochu dražším summarit 50/1.5.

nemáte někdo zkušenost s tím summaritem 1.5? Oba dva mají nádhernej bokeh, ten summarit 1.5 trochu hezčí řekl bych ale víc už o něm nevím.

díky za veškerý postřehy.

Moje zkušenosti ze summitarem jsou velmi omezené - nějak jsem nebyl zvyklý ho dávat do aretované polohy, takže podle toho taky většina fotek vypadala :D ( ale zase má výhodu, že zabírá míň místa oproti summaritu, což při pobytu v kapse od bundy bylo fajn - nebyly otlačeniny pod žebrama, nebo neforemná vyboulenina na prsu imitující postavený pribináček )
Nicméně teďka fotím z velké části právě se summaritem a jsem nadmíru spokojen - kreslí opravdu měkoulince, takový pocitový a éterický ;) a při nočním focení se ta skoro jedna clona docela i hodí ...
  • 0

#154 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 18 duben 2011 - 20:27:38

Škoda že jsem si tohle nepřečetl dřív, šel bych po něm. Už jsem ale koupil summarit i s Leicou IIIc. Snad budu spokojenej. Řekl jsem si když už "old look" tak pořádnej. Snad časem našetřím na summicron 50/2 až zase zatoužím po opravdu ostrých fotkách.

kdyby někdo chtěl, myslím že je to super cena. Udělejte si někdo radost za mě :)
http://cgi.ebay.com/...e=STRK:MEWAX:IT
  • 0

#155 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 18 duben 2011 - 20:30:39

můžu se ještě žeptat co je to ta "aretovaná poloha" ? Nikdy jsem ho neměl v ruce, takže nevím.
  • 0

#156 Loupaczech

Loupaczech

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2011 - 12:00:18

můžu se ještě žeptat co je to ta "aretovaná poloha" ? Nikdy jsem ho neměl v ruce, takže nevím.

Objektiv se povytáhne a pootočí a ono to trošku lupne a drží se to v poloze, ale to je případ summitaru a elmaru ...
Jinak je to krasavec ... :)
  • 0

#157 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 duben 2011 - 08:09:39

Já mám objektivy 50mm/1:2 a 28mm/1:2.8 a využití mám tak 60:40. Mně se moje 50-ka líbí a bylo období kdy jsem měl jen ji, a asi že jsem ji s radostí používal tak se mnou dobrě spolupracovala a blahosklonně snášela moje snažení. Pro mně má přítažlivost i 28-ka. Ono každé sklo pro L. je fajn.
  • 0

#158 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 17 květen 2011 - 22:44:00

Nevíte někdo jestli lze opravit děravou závěrku u Leica IIIc? Mám ji jak negativ ukazuje jako cedník :-/

Třeba kdyby se to dalo něčím potřít a tím utěsnit. Při pohledu je taková popraskaná stářím a jsou v ní okem nepozorovatelný dírky.

na negativu děs.
  • 0

#159 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 18 květen 2011 - 05:30:38

zkusil by jsem se zeptat pana Kociána tady, dělal mi závěrku.
  • 0

#160 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 18 květen 2011 - 09:44:15

v tomto pripade i pan Mastalir u Skody imho.
ale pana Kociana take doporucuji.
  • 0

#161 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 9 listopad 2011 - 16:44:47

mám dotaz, zda někdo používá toto:
Vložený obrázek
LM1.25x

zdroj: cameraquest.com

čili když si to dáš na hledáček, tak se ti zobrazení 0,72 upraví na 0,9?
a jak se tím kouká?
ď.
  • 0

#162 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 listopad 2011 - 17:32:12

čili když si to dáš na hledáček, tak se ti zobrazení 0,72 upraví na 0,9?
a jak se tím kouká?
ď.


a uvidíš v tom zvětšenou celou plochu hledáčku nebo jen jeho zvětšený střed (výřez), jako u podobných zvětšovadel pro hledáček na SLR???
  • 0

#163 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 10 listopad 2011 - 13:18:37

no ptám se proto, že jsem se s tímto dílkem dálkoměrné výbavy ještě nikdy nesetkal
předpokládám, že vidíš co máš vidět bez ořezu s tím, že se změní jen zobrazení ale viz první věta
  • 0

#164 Pitrs

Pitrs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 prosinec 2011 - 19:04:37

jedine co je fajn na M6TTL je poloha OFF, ve ktere nemuzes exponovat,
u M6ky kdyz natahnu a pak ji hodim do baglu tak uz se mi parkrat stalo, ze sama exponovala :roll:


POZOR! To se vám stane i s TTL verzí. Off na kolečku znamená pouze to, že neměří expozimetr. Exponovat samozřejmě lze.
  • 0

#165 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 069 příspěvků(y)
Reputace: 388

Publikováno 5 prosinec 2011 - 21:18:14

Nechce se mi zakladat novy vlakno, tak sem, kdyz to sem patri. Koupil jsem si pred casem ke sve leice IIa po dedovi dalsi dva objektivy /deda mel jen elmar 5cm 1:3,5/. Ne snad, ze bych s tim planoval fotit, ale abych to trosku obohatil. takze jsem sehnal 90mm 1:4 a petatricitku elmar 1:3,5. No a jelikoz to je moje oblibene ohnisko, precejen jsem si to s tim focenim rozmyslel. Tu a tam jsem neco blejsknul, ale fotky z toho temer nikdy neudelal, jen jpar obrazku ze studia, pri nataceni desky. Sama sekunda a pulsekunda temer z ruky, ci jen s nejako oporou atd, procez jsem se na snimky s prehnanymi ocekavanimi nedival. Az ted jsem vyvolal jeden plus-x namlacenej touhle starodavnou petatricitkou. Kluci, malem jsem se posral, jak je to dokonaly. K cemu je pokrok, kdyz fotak z roku 1936 umi vsechno?! ostry jako savle od kraje ke kraji, kontrastni, zadny mekoucky feelingovy sracky, proste nadhera. Cocka bez vrstev, skoda slov. Udelal jsem i zkusmo nejaky nocni fotky kvuli odleskum - pratele, at jsem vymejslel jakykoli kraviny, nikde ZADNEJ reflex, ani n. Svetla vyrezany s dokonalou ostrosti, kresba vsude, ze se na to nevyseru fotit necim jinym. On asi deda vedel, proc tenkrat investoval do /tehdy/ siroko daleko nejdrazsi hracky. Stala tenkrat vic nez laciny auto.
  • 0

#166 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 5 prosinec 2011 - 21:30:09

Nechce se mi zakladat novy vlakno, tak sem, kdyz to sem patri. Koupil jsem si pred casem ke sve leice IIa po dedovi dalsi dva objektivy /deda mel jen elmar 5cm 1:3,5/. Ne snad, ze bych s tim planoval fotit, ale abych to trosku obohatil. takze jsem sehnal 90mm 1:4 a petatricitku elmar 1:3,5. No a jelikoz to je moje oblibene ohnisko, precejen jsem si to s tim focenim rozmyslel. Tu a tam jsem neco blejsknul, ale fotky z toho temer nikdy neudelal, jen jpar obrazku ze studia, pri nataceni desky. Sama sekunda a pulsekunda temer z ruky, ci jen s nejako oporou atd, procez jsem se na snimky s prehnanymi ocekavanimi nedival. Az ted jsem vyvolal jeden plus-x namlacenej touhle starodavnou petatricitkou. Kluci, malem jsem se posral, jak je to dokonaly. K cemu je pokrok, kdyz fotak z roku 1936 umi vsechno?! ostry jako savle od kraje ke kraji, kontrastni, zadny mekoucky feelingovy sracky, proste nadhera. Cocka bez vrstev, skoda slov. Udelal jsem i zkusmo nejaky nocni fotky kvuli odleskum - pratele, at jsem vymejslel jakykoli kraviny, nikde ZADNEJ reflex, ani n. Svetla vyrezany s dokonalou ostrosti, kresba vsude, ze se na to nevyseru fotit necim jinym. On asi deda vedel, proc tenkrat investoval do /tehdy/ siroko daleko nejdrazsi hracky. Stala tenkrat vic nez laciny auto.


tak ona leica i dnes stoji vic nez laciny auto :wink:
  • 0

#167 pcp

pcp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 únor 2012 - 14:47:16

Pánové, nemáte někdo otvírátko (flexiclamp) na Leicu M6? Mám takový problém:
padlo mi tělo na zem a ohnulo se mi převíjecí kolečko. Než jsem na to ovšem došel, potrhal jsem při navíjení jeden film. A kousek z toho filmu se pravděpodobně dostal do převodů u kolečka rychlosti závěrky.
Teď mi změna rychlosti úplně dobře nefunguje, jedním směrem to jde příliš lehce, druhým příliš těžce.
Můžu si buď objednat sadu nářadí z Němec (bratru za 1800 Kč) nebo si vyrobit (= sehnat kus hliníkového plechu, řezat a vrtat). Nebo se zeptat na TK.
  • 0

#168 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 6 únor 2012 - 16:26:25

Ahoj,
myslim ze na ebay to prodavaji Cinani.
Kazdopadne, nemel bys jednodussi dat to panu Kocianovi k oprave? Sam jsem u nej Leicu mel a mohu ho jen a jen doporucit.
Pokud je to to co rikas, melo by to trvat chvilku a tak by to nemuselo byt ani drahe.
  • 0

#169 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 únor 2012 - 22:11:19

Pánové, nemáte někdo otvírátko (flexiclamp) na Leicu M6? Mám takový problém:
padlo mi tělo na zem a ohnulo se mi převíjecí kolečko. Než jsem na to ovšem došel, potrhal jsem při navíjení jeden film. A kousek z toho filmu se pravděpodobně dostal do převodů u kolečka rychlosti závěrky.
Teď mi změna rychlosti úplně dobře nefunguje, jedním směrem to jde příliš lehce, druhým příliš těžce.
Můžu si buď objednat sadu nářadí z Němec (bratru za 1800 Kč) nebo si vyrobit (= sehnat kus hliníkového plechu, řezat a vrtat). Nebo se zeptat na TK.

...nebo ivan poltavec v praze, tel. 603 430 680, možná i servis fototrade.cz by mohl pomoc...
  • 0

#170 pcp

pcp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 7 únor 2012 - 10:23:04

jó, kdybych byl z Prahy... ;)
Ale za tip na opraváře díky, třeba ho časem využiju.
  • 0

#171 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 4 duben 2012 - 07:45:41

Leicu nemám ale našiel som jeden dokument na nete- dúfam že poteší : http://www.hr-online..._geschichte.flv
  • 0

#172 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 duben 2012 - 18:32:13

JAK TO TA POTVORA LEICA DĚLÁ ???
Dnes jsem fotil M6kou se Summicronem 50/2 na Hrčavě. Fotil jsem v lese u kapličky (tma jako v pytli), fotil jsem výhledy (obloha jako nerezplech, temné stromy, zbytky sněhu), fotil jsem detaily starých dřevěnic (černé dřevo, bílé rámy oken, velmi světlý kámen)... A VŠECHNO TAM JE - NAVÍC JEDNO POLÍČKO JAKO DRUHÉ. Přiznávám, že se mi to kolikrát nepodaří ani po poctivém spotování.
Máte někdo nějaký názor, proč ausgerechnet ta Leica to umí? Má nějaký "zázračný" měřící systém?
  • 1

#173 Kapro

Kapro

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 44 příspěvků(y)
  • LocationPressburg/Prague
Reputace: 29

Publikováno 8 duben 2012 - 12:07:07

Precital som si so zaujmom takmer celu diskusiu a prekvapila ma jej kultura. Vacsinou debaty na temu Leica versus Zvysok sveta na vacsine for vcitane APUGu skoncia poriadnym flame-om. Ako dlhorocny pouzivatel znacky Leica by som rad pridal svoje 2kopejky:
Presli mi rukami 4 M6, 2MP a 2 M7. Nakoniec som si nechal 2xMP, 1x M6 a 1XM7 aj ked M7 by som zrejme pustil. MP povazujem bez debaty za najlepsiu Leicu, aku som kedy drzal v ruke. AJ ked oproti M6 tych rozdielov nie je az tak vela, najpodstatnejsi je, ze je o chlp mensia a posobi pevnejsim dojmom. Ma celokovovu natahovaciu packu a carovne neprakticke previjacie koliesko. Podstatne je, ze nema ziadne viditelne napisy a cervene logo a tym padom v rizikovych krajinach (Cechy a Slovensko sem samozrejme radim) nepritahuje az tak pozornost. Jediny poks o kradez som zazil v Marakesi, ked mi osmahly domorodec potiahol MP , kym som sedel na lavicke. Netusil vsak, ze som skryty Ben Johnson, takze som ho po 100m sprinte naboso
dobehol a v plnej rychlosti sme sa obaja zrubali na beton, pricom MP v slusnej minimalne 30km/h rychlosti tresla o zem. Prezila to s jedinym skrabancom!!! Zato ja som bol cely skrvaveny a domorodec ostal v bezvedomi lezat na zemi.
M7 ma nikdy nedostala. Mal som dve nove za vybornu cenu, jednu od Skodu a jednu z Pro Laiky v Ba. Jednak automatiku nepotrebujem, jednak je najvacsia ( v porovnani s MP a M6) a to najpodstatnejsie - vzdy sa mi v nepravej chvili vybili baterky. Pred dvomi tyzdnami isla jedna do Leica shopu.
K hladacikom: Vsetky mam 0.72 iba M6 0,58. 0.58 mam kvoli tomu, ze mozem pouzivat 24mm bez pridavneho hladacka, ktory je pre 24mm takmer identicky s celkovym polom hladacika 0,58. Bola tu diskusia, ci k 28mm objektivu nie je lepsia 0,58. Pre mna nie, nenosim okuliare a v 0,72 je pre 28mm vacsi ramik.
Objektivy: tiez mi toho preslo rukami dost, od 15/2,8 ZM Distagonu, cez mnozstvo Leitz objektivov az po Voigtlanderacke skla. O kvalite Leitzovych objektivov bolo popisane vela takze ja poviem, len to, ze najvacsi sok mi sposobili nove jednastvorkove 50mm a 35mm. Nedalo sa inak, len si dat hladovku a kupit ich. V Pro Laike v Ba si splhli a dali prijatelnu cenu a hlavne dodaci termin u 50mm prijemne prekvapil.Pred tromi dnami som drzal prvy krat v zivote v ruke 50/0.95 Noctilux Aspherical a nafotil s nim pol APX 100. Tesim sa, co z toho Rodinal vyvola... :)
Mal som obdobie, ked som hodne pouzival 21,24,28. Teraz lezia v trezore a vacsinu fotim na pre mna zakladak - 1,4/35mm a portretnu 1,4/50m. Obcas prevetram M6 s 24mm...

Sorry za kvalitu prilohy ale s digitalom neviem narabat..:)

Přiložený soubor (y)


  • 5

#174 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 8 duben 2012 - 13:15:53

můžu se zeptat na tenhle kousek výbavy? zatím se mi nepodařilo pohovořit s někým, kdo by to používal
díky
-
jinač já mám svoji m6 rád jen pořád (už dva roky) hledám do jakýho pouzdra to navlíknout, aby se mi to drželo alespoň tak dobře, jako olympus 35 sp...


mám dotaz, zda někdo používá toto:
Vložený obrázek
LM1.25x

zdroj: cameraquest.com

čili když si to dáš na hledáček, tak se ti zobrazení 0,72 upraví na 0,9?
a jak se tím kouká?


  • 0

#175 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 8 duben 2012 - 14:28:15

jinač já mám svoji m6 rád jen pořád (už dva roky) hledám do jakýho pouzdra to navlíknout, aby se mi to drželo alespoň tak dobře, jako olympus 35 sp...


taky jsem o tom přemýšlel, jenže pouzdro má nevýhodu v tom, že při každý výměně filmu se musí sundat a když se k tomu přidá spodek foťáku, tak už je to nějak moc věcí na výměnu na stojáka:-D
  • 0

#176 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 8 duben 2012 - 15:20:58

RHx
Mám velké tlapy a dlouhé prsty (ne v "přemisťovacím" ani politickém smyslu :) ). Koupil jsem originální grip (není až tak těžké ho sehnat za lidské peníze...) a foťák se drží DALEKO lépe. Třeba by Vám to pomohlo.
  • 0

#177 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 704 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 387

Publikováno 9 duben 2012 - 18:16:38

RHx
Mám velké tlapy a dlouhé prsty (ne v "přemisťovacím" ani politickém smyslu :) ). Koupil jsem originální grip (není až tak těžké ho sehnat za lidské peníze...) a foťák se drží DALEKO lépe. Třeba by Vám to pomohlo.


originální plastový grip z číny asi za padesát dolarů byl první krok, lepší to je, ale ono to není
to musím říct, že side grip pro bessu byl o hodně lepší celek do tlap

měl jsem to v pouzdře od zorkie a nyní tam mám našroubovanou spodní část pouzdra praktica
s výměnou filmu to není tak zlý, jeden šroubek navíc
lejka6 je oblá, taková mňamozní do rukou, ale na praci je lepší cihloidní tvar, aspoň pro mě
to ten zeiss ikon (považte tři dny starý!) který jsem držel nedávno v rukách byl na tom líp
no zase nemá plátěnou závěrku a tu jsem chtěl mít
nakonec zajdu ke klempíři a čalouníkovi, ukážu jim ten olympus a řeknu, že chci takový externěvenkovní plechokožený plášť na lejku a bude
tyhle detaily nakonec nějak přemůžu už...
pro ten zvuk při expozici, děsně rád ho poslouchám
  • 0

#178 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 23 květen 2012 - 09:39:33

ahoj, měl bych takovej dotaz, M6ka mi docela dost škrábe film, ne na straně emulze, ale na tom lesklým. centimetr na obě strany od podélný osy filmu mám vyškrábaný proužky. na skenech to vidět není a na zvětšeninách snad taky ne, ale stejně mi to nedá, setkal jste se s tím někdo?
pak jsou taky pěkný škrábance na perforaci, ty jsou nejspíš od takovejch těch parohů, co tlačí film do toho ozubenýho válce a nevadí mi, ale ty pruhy na filmu mě štvou, žádnej jinej foťák mi to nedělá.
chtěl jsem to vyfotit, ale na fotce to není vidět...
  • 0

#179 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 23 květen 2012 - 10:32:02

Leicu M6 bohužel nemám, jenom předválečnou Leicu III, a taky škrábe film. U té je přítlačná deska a filmová dráha úplně nepřístupná, takže nejde zkontrolovat. U M-kových typů by měla jít zkontrolovat přítlačná destička, ale kompletní dráha filmu je taky nepřístupná.

Jinak poznatek k možnému škrabání přítlačnou destičkou. Staré foťáky na kinofilm, tak řekněme do padesátých let (např. ještě DDR Contax/Pentacony), tlačí celou plochou přítlačně desky na film, takže sebemenší nerovnost ho poškrábe (takže přítlačnou desku nutno vyhladit zubní pastou). Novější foťáky mají zpravidla kolejničky pro film ve dvou výškách, takže film prochází volněji a zpravidla se nepoškrábe (prostě ty vnější kolejničky jsou o nějakou desetinku vyšší než vnitřní). Nevím, jak to má Leica M6, ale už třeba Contax IIIa má kolejničky ve dvou výškách.
  • 0

#180 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 23 květen 2012 - 11:04:37

díky za podněty, až vyndám film, tak to ještě zkontroluju, na tu přítlačnou destičku jsem právě koukal a zdála se v pohodě. je to v takový divný poloze, v podstatě to zasahuje do kratšího rozměru políčka, takže bych ty kolejničky spíš vyloučil..
no je to záhada a vůbec se mi to nelíbí:mrgreen:
  • 0

#181 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 23 květen 2012 - 12:26:38

ahoj Jakube, za ty prachy by to mělo bejt v pohodě, co?!? Aspoň, že to není vidět na fotografiích, bej to na emulzi, tak je to asi v pr... Mě nejde tisícína, závěrka se asi zpožďuje, prostě půlka políčka exponovaná normálně a druhá nějak jinak. Pro mě je to ale naštěstí čas, který vůbec nepoužívám. Tak už jsem na to skoro zapoměl :mrgreen:
  • 0

#182 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 23 květen 2012 - 13:00:08

ahoj Jakube, za ty prachy by to mělo bejt v pohodě, co?!? Aspoň, že to není vidět na fotografiích, bej to na emulzi, tak je to asi v pr... Mě nejde tisícína, závěrka se asi zpožďuje, prostě půlka políčka exponovaná normálně a druhá nějak jinak. Pro mě je to ale naštěstí čas, který vůbec nepoužívám. Tak už jsem na to skoro zapoměl :smile:


no je to divný, navíc jsem teď vytáhnul starší filmy a některý poškrábaný nejsou, teda trochu jo, ale není to tak vážný.
dneska vyvolám fomu 100, co tam mám a uvidí se, jestli bude ok.

taky tisícinu moc nepoužívám, je moc hlučná:mrgreen:
  • 0

#183 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 23 květen 2012 - 13:25:06

To může být i jen zrnko prachu. Až vyndáš film, tak ji vevnitř pořádně vyfoukej. Měl jsem stejný problém s Belplaskou, nakonec pomohlo přeleštění přítlačných destiček.
  • 0

#184 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 25 květen 2012 - 14:22:50

Tak jsem taky teď omrknul fomu sto a ze strany bez emulze jsou drbance. Řekl bych že ale z výroby, ale z této strany se prd děje.
  • 0

#185 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2012 - 10:35:28

Zdravím napadla mě taková úvaha/diskuse co by jste si pořídili z nabídky Leicy a proč - teď beru v potaz současné modely - je tu Leica MP, M7, M9, ME, M, M-Monochrome - dali by jste přednost filmové verzi nebo jedné z digitálních? neberte to jako rouhání, jen mě to zajímá po přečtení recenze na M-Monochrome kde si jí Steve Huff dost chválí a byť prý má film rád tak Monochrome prý dává výrazně lepší výstup - na druhou stranu zmiňuje nutnost dalších úprav v PS a jistou neplastičnost. Prostě jen taková otázečka/úvaha. Mě osobně by Monochrome zajímala a pokud bych měl šáhnout po filmové verzi vzal bych si MP z důvodu jednoduchosti a nezávislosti na baterkách - taky mi přišla taková tenčí než M7, ale nedržel jsem je současně tak možná jen dojem.
  • 0

#186 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 19 prosinec 2012 - 10:51:53

M6 a starší jedou taky bez baterek. Jinak je to otázka peněz, to by jsem si za ty prachy asi radši koupil D3 s nějakým pořádným objektivem. Kdyby jsem chtěl digoše. Mě by se ještě moc líbila M3 kvůli hledáčku na padesátku a protože je krásná. K těm baterkám ještě, dost dobře si nedovedu představit fotografovat bez měření, lovit záběry a jěště přemejšlet, co nastavit. Ale kdyby nebylo zbytí, tak by to asi jít muselo :)
  • 0

#187 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2012 - 11:03:29

No mě se právě líbí, že ta Monochrome má opravdu pěkný výstup - žádný LP filtr žádný barevný filtr - je to prostě takové čisté a to rozlišení je díky tomu dost reálnější. Snímání na vysoké ISO moc pěkné a jak to jede jen v BW módu tak pokud se zvýší na třeba 6400 tak to tak trošinku připomene i to zrno - nebo nepřijde mi to jako hnusný šum. Jinak souhlasím je to otázka peněz a Leica nikdy nebude levná zas na druhou stranu jak velký je D3 - určitě bych to sebou nechtěl tahat všude na výlety a procházky. Ta M6 sem koukal jde kolem 30 tisíc koupit to už je takové ,,únosnější,, teď nevím ale základnu dálkoměru má MP větší ne? Jinak to byla vážně otázka jen jako zvážení ve smyslu ,,pokud novou Leicu tak jakou - filmovou digitální,, vzhledem k ceně, využití, dnešní době a nějakých výhledů do budoucna.... Určitě tím nechci rozpoutat nějaké spory, jen mě to napadlo po přečtení té recenze která se zdá být z mého pohledu skutečně pěkná - nejde tam o počítání pixelů, ale o nějaké subjektivní pocity - takové recenze čtu rád.
  • 0

#188 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 19 prosinec 2012 - 11:21:27

Leica je výborná, protože, jak si se už zmínil, je malinká. Opravdu, pokud si jí zapneš pod bundu, tak ani není vidět, že máš nějaký fotoaparát. D3 je obr, ale mám pocit, že u ní nemusíš moc řešit baterky, jako že furt nenabíjíš. Párkrát jsem si s ní cvaknul na sraze a dobrý. Ta Monochrom bude určitě supr, ale je to opravdu drahé. Teď snad dělají i nějakou černo-bílo-barevnou. Jmenuje se to snad M10 :shock: . Jdu si vykloktat Rodinal.
  • 0

#189 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2012 - 11:37:35

JJ právě to se mi na dálkoměrech líbí - malé rozměry, udržíš delší čas, je to takové jednoduché/přímé. M10 je ta nová digitální značej to teď jen jako M. Plus nová ME což mi přijde jako převlečená M9 - ale je o 30 tisíc levnější :mrgreen: - pořád garda a navíc ta šedá je fakt hnusná. Nevím no mít ty prachy jestli bych bral Monochrom nebo MP - vzhledem k ceně a životnosti asi bych šáhl po filmu - budou schopný to opravit i po letech a pokud se založí jemnozrný film rozdíl nemusí být tak velký. Digitálu se prostě příliž bojím trošku vody a je to v řiti. Jak se bude chovat snímač za 30 let dnes nikdo neví... archivace dat také složitější, na druhou stranu ten proces je rychlý, výstup opravdu křištálovej, ale za tuto cenu u mě ta životnost/spolehlivost převažuje. Jen je škoda, že se smrskává sortiment - Kodak i Fuji nedávno ukončili pár dalších materiálů - což by při nákupu takto drahého systému také mělo hrát nějakou roli a zvážit to. Zas na druhou stranu Adox uvedl nové negativy :-P
Nesmrdí ti z úst po tom Rodinalu...? :shock:
  • 0

#190 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 19 prosinec 2012 - 11:46:21

pokud si narveš ledničku metráží jako já, tak se šedých zítřků bát nemusíš. S přibívajícím věkem mám pocit, že po mě ještě nějaká zbude. Rodinal dezinfikuje a dělá pěkné zrno :)
  • 0

#191 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 19 prosinec 2012 - 12:03:35

pokud si narveš ledničku metráží jako já, tak se šedých zítřků bát nemusíš. S přibívajícím věkem mám pocit, že po mě ještě nějaká zbude. Rodinal dezinfikuje a dělá pěkné zrno :)


přesně tak. 400l mrazáky plné... vypnou-li elektriku, jen to přetahat do sklepa. digi bez elektriky je k čemu?
Otiku, chceš říct, že máš zrnité výkaly? Nemateš tím drůbež?
  • 0

#192 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2012 - 12:46:33

Hm 400l mrazák plnej to je v tom materiál tak za půl míče ne? Kde vzít a nekrást :D
  • 0

#193 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 19 prosinec 2012 - 13:15:14

Kde vzít a nekrást :D

hm... nad tím jsem nepřemýšlel ještě, jak je to možné.
vlastně je to jednoduché.... stačí vést střídmý život, nechlastat a nekouřit:
cena x počet x dnů x roků = pivo 30 4 365 5 219000 cíga 70 1 365 5 127750 celkem 346750
materiál cena * denně * dnů * roků = celkem / kazet 36 = m kino 33 5 365 5 301125 9125 14782,5 chemie 45625 obrázků 328500
  • 0

#194 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 19 prosinec 2012 - 13:17:04

ta Leica monochrom je taková divná, fotky mají sice neuvěřitelnej rozsah, ale jinak to je pořád takový neživý, umělý, aspoň podle toho, co jsem viděl... (a úplně mimo, ale nedá mi to, pokud digitální foťák, tak fuji x-pro 1 ;-) )

kdybych si mohl vybrat, tak si koupim pár skel od leicy, mám sice rád voiglaender, ale tuším, že jen proto, že jsem nikdy s žádným summiluxem nefotil :-D
jinak M6 taky jede bez baterek, ale snažím se tomu vyvarovat, protože jsem bez měření tak trochu nervózní :)
  • 0

#195 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2012 - 13:20:51

Nojo já jsem nekuřák, pivo si dám max 2 tak jednou-dvakrát za měsíc jinak do hospody nechodím. No a že bych měl volného půl míče na matroš to nemám no :D Ale až přestanu cpát do podnikání a začne to vynášet třeba si taky pořídím mrazáček :-P Ještě mi snad pár desítek let života zbývá....
No jinak ale k původnímu dotazu - tady by asi každý bral tedy tu filmovou verzi předpokládám....?
  • 0

#196 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 prosinec 2012 - 13:34:12

jakub.jira - Ha o X-Pro1 sem jeden čas vážně přemýšlel - byl sem si jí ošahat a nenadchla mě - hned řeknu proč. Zpracování velmi pěkné, čip všude chválí a nabízená skla jsou taky fajn a dají se připojit M-mount skla - ale - hledáček - ten optickej je k ničemu jelikož se přes něj nedá zaostřit je to jen na AF a spoléhat se, že je to zaostřený a když přepneš na EVF tak ten se mi tedy nelíbil v tu ránu mi to připomělo kompakt. Je to škoda jinak je to velmi pěkný aparát - myslím kdyby to udělali jako klasický dálkoměr byl by to trhák za tu cenu. Tu novou X-E1 sem ještě neviděl ale hledáček EVF má být prý výrazně lepší. Celkem by mě zajímalo zda časem přejdou na FF snímač či ten systém zůstane u APS-C což bych typoval když pro ně teď chce dělat skla i Zeiss. Dotáhnout nějak ty hledáčky by to chtělo.
Tak nevím no ten film je stále asi lákavější - trošku škoda, že se přestal dělat Zeiss Ikon - ten hledáček byl nejlepší do jakého jsem kdy koukal kam se hrabe Leica.... :oops: i když ta má zas bytelnější tělo a Ikon bez baterek nejede.
  • 0

#197 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 19 prosinec 2012 - 13:43:26

no navzdory tomu, že miluju dálkoměr, tak u tý digitálí technologie mi prostě sedí automatický ostření. zatím si ale nějak focení bez filmu nedovedu představit, mám jen filmový foťáky a zatím jsem tak spokojenej, že se ani jinam nekoukám. ani vlastně nemůžu, po letošku už mám na nějakou dobu asi nakoupeno :-D
  • 0

#198 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 19 prosinec 2012 - 13:46:32

kdyby jsi chtěl Ikona, tak jedn byl k mání na paladixu. Od toho pána jsem si vzal sklíčko, velice solidní.
  • 0

#199 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 19 prosinec 2012 - 15:43:03

Od toho pána jsem si vzal sklíčko, velice solidní.


takže už máš tu jednadvacítku?
  • 0

#200 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 19 prosinec 2012 - 16:15:16

Nee, nakonec 28 mm jsem pořídil. Móc hezký to je. Taky jsem poskočil, jsem na ty Leikový skla nějakej nemocnej :)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních