Přejít na obsah


Fotka

Skenování negativů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
887 odpovědí na toto téma

#151 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 3 leden 2011 - 18:55:25

takže aktualizace:

1. VUESCAN: What's new in version 9.0.09

* Fixed problem with Photoshop import filter
* Fixed problem with VueScan TWAIN
* Fixed problem with Canon LiDE 110
* Fixed problem with auto-focus on some Epson scanners

nic neřeší, skener stále ostří na bordel/podložku, ale ne na emulzi

2. rescan ve win7 s aktuálním softem od Epsonu ...

sken je "o něco více kompatibilní" s wavelet sharpingem, ale ne o moc. dosáhnu trošičku lepšího výsledku, ale stále je ostřeno na bordel/podložku, nikoli filmovou vrstvu.

---

Můj osobní závěr je ten, že jsou svitkové Fomapany "nekompatibilní" s mým skenerem. Mám jich spoustu v lednici ... nějaký zájemce? Já prostě to skenování chci používat. :(


Jako možný to je - pokud je nějak jiná podložka, tak třeba AF zblbne. Nezkusil jsi to po té aktualizaci SW (a ve W7 s Epsonem) skenovat vzhůtu nohama? Tučím, že jsi psal, že to původně nepomohlo, ale co po aktualizaci?

Jinak s testem ti nepomůžu, já tu asi žádný fomapan ve svitku nemám (asi bude něco v archivu, ale to by bylo na delší hledání).
  • 0

#152 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 3 leden 2011 - 19:06:34

otočit jsem to zkoušel to nic neřeší. pochopitelně. on totiž skener i soft, jak říkám od začátku fungujou korektně. akorát že sotří na špatné místo. je to něco jako když doktor přijde k pacientovi se slovy "pane nováku, operace problěhla perfektně, jen jsme vám omylem vzali tu zdravou ledvinu" . :(
  • 0

#153 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 3 leden 2011 - 19:39:50

A nejde tam nekde nastavit zaostreni manualne? Treba u nikonu to lze, proste poopravit tu hodnotu autofocusu...a tusim ze i u epsonu V750 slo neco takoveho nastavit...
  • 0

#154 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 3 leden 2011 - 19:43:07

V500 nepodporuje manuální zaostření.
  • 0

#155 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 4 leden 2011 - 14:34:55

Jednak můžeš vyzkoušet různě silné (vysoké) masky, až se dostaneš do hloubky ostrosti.
Druhak bych zkusil i jinou fomu a nejlépe z jiného foťáku. Je mi divné, že bordel je zaostřený a zbytek ne. Já mám většinou ostré oboje najednou.
  • 0

#156 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 leden 2011 - 19:18:39

tak ja sa s tym ospevovanym vuescanom nedokazem skamaratit ... on si stale tak nejako robi co chce ... prvy nahlad krasny, potom si to len tak sam z nicoho nic zmeni a je to tmave nekontrastne, kliknem na nahlad zas sa to zmeni na este tmavsie ... a vysledny sken je zas iny ... tolko roboty co je s tym vo photoshope ... no ze sa na to nevykaslem? to scangear co bol ku skeneru skenuje o dost lepsie ... je chyba medzi stolickou a klavesnicou? skener je canon 9000f ...
  • 0

#157 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 7 leden 2011 - 19:36:43

Vuescan má tolik nastavení, že se v tom dá docela stratit. Jako první musíš hlavně hlídat jestli nastavuješ pro jedno každé políčko nebo všechna políčka filmu najednou.
  • 0

#158 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 7 leden 2011 - 19:37:31

tak ja sa s tym ospevovanym vuescanom nedokazem skamaratit ... on si stale tak nejako robi co chce ... prvy nahlad krasny, potom si to len tak sam z nicoho nic zmeni a je to tmave nekontrastne, kliknem na nahlad zas sa to zmeni na este tmavsie ... a vysledny sken je zas iny ... tolko roboty co je s tym vo photoshope ... no ze sa na to nevykaslem? to scangear co bol ku skeneru skenuje o dost lepsie ... je chyba medzi stolickou a klavesnicou? skener je canon 9000f ...


mám 8800 a taky mám stejnej problém, asi bude někde něco špatně nastavený, ale jinak se mi u některejch filmů osvědčilo skenovat je jako obrázek a pak to převést na pozitiv v nějakym programu, obecně jsem ale s výsledkama z toho skeneru nespokojenej...
  • 0

#159 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 7 leden 2011 - 22:21:10

vuescan je ukrutne uzivatelsky nepritulny. jak som mal tenaz pozicany 8800 tak sa mi s nim darili vcelku uspokojujuce vysledky (hlavne teda zvitok, kinofilm nic moc) tak som si subor s nastaveniam co som vykumal ulozil aby som to nepozabudol...
  • 0

#160 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 7 leden 2011 - 22:23:08

vuescan je ukrutne uzivatelsky nepritulny. jak som mal tenaz pozicany 8800 tak sa mi s nim darili vcelku uspokojujuce vysledky (hlavne teda zvitok, kinofilm nic moc) tak som si subor s nastaveniam co som vykumal ulozil aby som to nepozabudol...


máš někde ten soubor? rád bych se na něj podíval, jestli to nastavujeme podobně, na internetu jsem totiž žádnej uspokojivej tutorial nenašel...
  • 0

#161 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 7 leden 2011 - 22:56:42

OK, poslane.
  • 0

#162 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 leden 2011 - 10:29:16

tak som sa tesil tomu skeneru, ale som akurat znechuteny, nedokazem nic poriadne naskenovat, keby mal niekto nekde nejaky navod privital by som celkom ...
corvus, myslis, ze ten subor pre 8800 je aplikovatelny pre 9000?
skenujem len kino, ci mam ten skener hodit z okna? :-)
  • 0

#163 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2011 - 10:57:04

krilo, zvláštní. skenoval jsem 3 roky kino, dodnes SFi na C 8400F čb i barvu, jak se SW CanoScan 4,8, tak Silverfast s ním přibaleným (hezky okleštěným), tak prastarým neupgradovaným Vuescan pod W98SE, vše použitelné a tisknutelné, resp. zvětšovatelné tikiosvitem. že by novější a výkonnější C scannery a novější verze Vuescanu byly o tolik horší v nastavení a výstupu? to mi hlava nebere. :-)
  • 0

#164 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 8 leden 2011 - 10:57:42

krilo: v první řadě potřebuji vědět co vlastně skenuješ? ČB negativ / barevný negativ / diapozitiv?
  • 0

#165 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 8 leden 2011 - 11:21:20

tak som sa tesil tomu skeneru, ale som akurat znechuteny, nedokazem nic poriadne naskenovat, keby mal niekto nekde nejaky navod privital by som celkom ...
corvus, myslis, ze ten subor pre 8800 je aplikovatelny pre 9000?
skenujem len kino, ci mam ten skener hodit z okna? :-)


Tady je docela dobře rozepsáno co a jak nastavit ve Vuescanu:

http://www.citem.cz/mediawiki/index.php/Základní_postup_digitalizace

  • 0

#166 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 8 leden 2011 - 20:04:09

tak som sa tesil tomu skeneru, ale som akurat znechuteny, nedokazem nic poriadne naskenovat, keby mal niekto nekde nejaky navod privital by som celkom ...
corvus, myslis, ze ten subor pre 8800 je aplikovatelny pre 9000?
skenujem len kino, ci mam ten skener hodit z okna? :-)


ja myslim ze je to o narokoch...co niekomu vyhovuje sa zda inemu ako nedostatocne. ten moj subor som ti poslal, ale nemyslim ze by som tam mal nastavene nieco zazracne.

taketo nieco som zneho bol schopny dostat.


na 9000 by mal fungovat bez problemov.
  • 0

#167 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 8 leden 2011 - 20:36:56

ano, to mi z něj leze taky, asi nejvíc mi na tom právě vadí ztráta kresby ve stínech, zjistil jsem, že když to skenuju jako pozitiv a pozdějc to převedu na pozitiv, tak se mi stíny vykreslí i se zachováním světel, ale pak je v nich poměrně hodně šumu. perfektně to funguje s kodakem Plus-X, ale mizerně s pushovanou P3. chce to hodně ladit, aby z toho lezly použitelný výsledky...
  • 0

#168 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 8 leden 2011 - 20:42:07

tady je ještě ukázka, je to teda po úpravě, obě fotky jsem skenoval jako obrázek a pak jsem to převedl na pozitiv. upravil křivky a úrovně, troško doostřil.

P3 @ 1600

P-X @ 400
  • 0

#169 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2011 - 20:50:16

Jakube, fajn by bylo, kdyby tentýž obraz byl současně snímán na ten i ten film, aby byla tvá předchozí poznámka ilustrovaná a podložená. oba přiložené snímky jsou trošku o něčem jiném.
  • 0

#170 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 8 leden 2011 - 20:55:41

Jakube, fajn by bylo, kdyby tentýž obraz byl současně snímán na ten i ten film, aby byla tvá předchozí poznámka ilustrovaná a podložená. oba přiložené snímky jsou trošku o něčem jiném.


já vim, to je pravda, ale to se mi nestane často, že bych měl s sebou dvě těla...
  • 0

#171 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 8 leden 2011 - 21:00:31

no sak ked pushujes tak stracas data v tienoch nie? a scanner nema potom moc sancu...
  • 0

#172 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 8 leden 2011 - 21:03:06

no sak ked pushujes tak stracas data v tienoch nie? a scanner nema potom moc sancu...


ano, jen se to nestává jen při pushi, je to blbý, do skeneru se prostě hoděj líp hodně krytý negativy, který se zase nehodí do zvětšováku.
ale to skenování s pozdějším převodem do pozitivu je podle mě trošku lepší, občas se mi stane, že právě náhled vypadá v pohodě, ale na výslednym skenu, se všechny stíny slejou do černý. a nemusí to bejt ani pushovanej negativ
  • 0

#173 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 8 leden 2011 - 22:32:59

Je nutno si uvědomit, že převod z negativu na pozitiv je věcí autorské interpretace. Tak jako autor může ovlivnit výslednou fotku různými typy negativu, různými negativními vývojkami, jejich teplotou ev. kinematikou při vyvolávání, lze výsledek ovlivnit i pod zvětšovákem/ve scanneru.

Tak jako lze zvětšovat na papíry s různými povrchy, různých gradací a máchat je v odlišných vývojkách, tak lze ovlivnit i převod naskenovaného negativu do pozitivu.

Ani sebelépe udělaný skenovací program nemůže tušit, co se děje v hlavě autora. Řídí se různými přednastavenými profily. Dříve nebo později nevyhnutelně autora zklame. Pokud chcete mít na výsledným skenem co největší kontrolu, je nutné skenovat negativ jako pozitiv (ideálně 16-bit) tak aby nedošlo ke ztrátám v histogramu a pak upravit pomocí křivek. Automatický převod už na počátku histogram ořízne - jednou více, podruhé méně. Někdy to nemusí být vůbec vidět, jindy to vede k rozsáhlým přepalům nebo černým slitým plochám.

V PS je vhodné nejprve oříznout histogram (Levels) na první reálné hodnoty a pak pomocí křivek (Curve). Vyžaduje to praxi.
  • 0

#174 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2011 - 23:44:08

Taky zvažuju nákup scanneru na kinofilm, i když nebude primárně určený pro mne. Existuje někde nějaká informace, jaká je životnost kinofilmových scannerů a případně, zda je možné je nějak slušně opravit (např. Konica Minolta)? Pořád přemášlím, jestli má v tomto případě smysl kupovat starší nebo říct tátovi, ať radši pořídí nový... I když v těch nových mě výběr v rozumné ceně moc nenadchnul.
  • 0

#175 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 leden 2011 - 00:11:53

tak ja sa s tym vuescanom nejako potrapim este, dik za rady
dufam, ze to s tymi kino negativmi nebude az taka tragedia ako sa tu pise
  • 0

#176 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 leden 2011 - 10:55:27

U mne:
Skenuji kino na Minolta Scan Dual IV a svitek na Canoscan 8800F. Zásadně používám Vuescan Professional Edition (koupený, žádný crack).
Zpracování dělám vždy na dvakrát. Nejprve naskenuji vše do RAW (48bit RGB nebo 16bit gray), bez korekcí, bez ořezů, svitek v celých proužcích. Nastavuji jen "Lock exposure" a "Lock film base color" (pro barevný film), podle návodu. Druh filmu nastavuji podle skutečnosti (B/W negative, Color negative...).
Následně (na silnějším počítači) převádím RAWy do TIFF a při tom provádím všechny úpravy. Pokud potřebuji (malé a nenáročné) fotky na papíře, tisknu je inkoustovou tiskárnou z TIFFu. Pro archivaci ukládám snímky konvertované do JPEG v nejvyšší kvalitě.

Vuescan často upgraduji, obvykle je to k lepšímu. Měl jsem ale jednu výjimku, Vuescan verze 8.5 měl problémy zpracovávat data z Minolty SD IV. Dokud jsem měl Minoltu SD II, šlo to hladce. Ale u mnohem rychlejší SD IV Vuescan nestačil a každé políčko se skenovalo se 3-5 přerušeními. Po downgradu na 8.3 to fungovalo správně. Aktuální verze 9.0 již tyto problémy nemá a používám ji pro sken oběma skenery i pro zpracování.

Návod k Vuescanu (na webu) považuji za zcela dostačující. Předpokládá ovšem poměrně zkušeného uživatele. Vuescan není jednoduchý program.

S výsledky jsem spokojen. Pokud mám s něčím problémy, je to nedostatečnost Canoscanu 8800F pro skenování filmu, zejména co se týče rozlišení a denzity. Bohužel již o málo lepší skenery jsou násobně dražší.
  • 0

#177 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 leden 2011 - 11:12:29

ano, jen se to nestává jen při pushi, je to blbý, do skeneru se prostě hoděj líp hodně krytý negativy, který se zase nehodí do zvětšováku.
ale to skenování s pozdějším převodem do pozitivu je podle mě trošku lepší, občas se mi stane, že právě náhled vypadá v pohodě, ale na výslednym skenu, se všechny stíny slejou do černý. a nemusí to bejt ani pushovanej negativ

Slití stínů u černobílého negativu způsobuje ve Vuescanu použití volby Filter -> Restore fading. U nejnovější verze 9.0 je to méně výrazné, u dřívějších velmi. Tam, kde je žádoucí dosáhnout kresby a rozlišení odstínů ve stínech, je lépe tuto volbu nepoužívat a míru "černosti" regulovat parametrem Color -> Black point (%). Dalšího zlepšení lze dosáhnout snížením parametru Color -> Curve low.
V každém případě je třeba si uvědomit, že dobrý skener zachytí větší část informací obsažených na filmu, ale je velký problém upravit snímek do velmi omezeného rozsahu jasů obrazovky či displeje. U barevných fotek to není tak tragické, ale prezentace černobílých snímků na obrazovce je problematická věc. Černobílá fotka patří na papír.
  • 0

#178 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 leden 2011 - 11:16:54

Taky zvažuju nákup scanneru na kinofilm, i když nebude primárně určený pro mne. Existuje někde nějaká informace, jaká je životnost kinofilmových scannerů a případně, zda je možné je nějak slušně opravit.

Moje zkušenost: Koupil jsem Minoltu Scan Dual II již z druhé ruky, z grafického studia, kde rozhodně nezahálela. Používal jsem ji poměrně intenzivně 7 let a pak jako funkční prodal. Za celou dobu žádná závada, jen jedno vyčištění (vlastnoručně), když se na snímač dostal prach a na snímcích byly "telegrafní dráty".
  • 0

#179 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 leden 2011 - 11:33:46

lukas_highenergy_cz: je otázka, zda se v současné době vůbec nějaký slušný specializovaný filmový scanner prodává. Výroba Minolt i Nikonů již byla bohužel zastavena. Zbývají scannery očividně postavené na mechanice bývalých diaprojektorů Braun*, dále Plustek (oboje neznám, ale moc důvěry ve mě nebudí) a pak už jen horší a horší haraburdí bůhvíodkud z Asie.

Hasselblad Flextight X1/X5 ani neberu v úvahu - je zcela mimo cenové možnosti.

* prodávané pod značkou Braun, Pacific Image a možná i dalšími.
  • 0

#180 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 leden 2011 - 11:49:07

Moje zkušenost: Minoltu Scan Dual III jsem koupil z druhé ruky, ač poštovné činilo téměř stejnou sumu jako scanner samotný, vyšlo to celkem na velmi příznivou sumu. Tady jsem ve VO elektronikou koupil za necelou stovku AC/DC napaječ s předepsaným výstupem i potřebnou koncovkou, odkrytoval, preventivně odsál prach, nainstaloval přiložený SW a pak jen čuměl s hubou dokořán na kvalitativní skok výsledku skenování kinofilmu oproti C8400F, zejména v ostrosti, rozlišení a množství detailů v hodně krytých pasážích (hlavně lehce podexponované staré diáky). asi 3x za 2 roky se mi stalo, že se něco seklo, scanner svítil, ale nepremával, ve mě by se krve nedořezal, ale zkusil jsem reinstalovat SW a OK (pak jsem se dozvěděl, že občas si tento SW nerozumí s W98SE a stát se to může).
Později jsem čirou náhodou dostal fungl nový Nikon LS50 ED, který má vyšší nativní rozlišení, ale zdá se mi, že z černí nedokáže vytahat tolik, co Minolta (možná také proto, že Minolta umí až 8xnásobný průchod, ovšem nikoli opakovaným průjezdem, ale několikanásobnou expozicí stejné pozice, tj. výsledkem je mnohem lepší podání velmi tmavých pasáží a detailů v nich takřka bez šumu.
Deskový C8400F používám nadále pro svitek, kde vzhledem k ploše negativu a jeho menšímu následnému zvětšení pro tisk není slabší ostrost zrnka a nižní nativní rozlišení (podle testů cca 1800-1900 DPI) tak kritická. V rámci vynaložených nákladů jsem spokojen.
  • 0

#181 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 leden 2011 - 13:19:18

v dnesnej dobe scannery na kinofilm vyraba v dobrej kvalite firma Reflecta

Reflecta Filmscanner ProScan 7200 za 330e, dobry scanner, len treba posuvat drziak na film manualne po kazdom policku

Reflecta Filmscanner RPS 7200 Professional za 430e, ktory dokaze skenovat cely roll filmu naraz
  • 0

#182 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 leden 2011 - 14:40:54

Corvus: na Reflekty mám velmi negativní ohlasy - nicméně rád bych si to sám někdy vyzkoušel.
  • 0

#183 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 leden 2011 - 15:08:58

Fabius: ake konkretne staznosti si na ne pocul?
  • 0

#184 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 leden 2011 - 15:19:12

Corvus: v první řadě nedostatečná densita, ale hlavně pruhování. S tímto problémem jsem se setkal u celé řady levnějších scannerů.

O reálném rozlišení nic nevím - i když udaná hodnota 7200 dpi je všechno, jen ne uvěřitelná.
  • 0

#185 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 leden 2011 - 15:29:35

Corvus: mimochodem - ty některý z těch scannerů od Reflecty máš / používáš?
  • 0

#186 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 9 leden 2011 - 17:10:45

lukas_highenergy_cz: je otázka, zda se v současné době vůbec nějaký slušný specializovaný filmový scanner prodává. Výroba Minolt i Nikonů již byla bohužel zastavena. Zbývají scannery očividně postavené na mechanice bývalých diaprojektorů Braun*, dále Plustek (oboje neznám, ale moc důvěry ve mě nebudí) a pak už jen horší a horší haraburdí bůhvíodkud z Asie.

Hasselblad Flextight X1/X5 ani neberu v úvahu - je zcela mimo cenové možnosti.

* prodávané pod značkou Braun, Pacific Image a možná i dalšími.


Ty Plusteky by měly být OK. Ostatně i to, že se 7600 dodává i s ne právě levným softem SilverFast Studio a originálním IT8 kalibračním vzorkem naznačuje, že jde o poměrně seriózně míněný produkt.
Reálné rozlišení je někdy mezi 3200-4000dpi - slibovaných 7200 ani náhodou, ale to asi nikdo ani v téhle ceně nečekal.

Blbé ale je, že je to všechno na kinofilm - na středoformát se už dost možná nevyrábí skutečně vůbec nic, jen deskové scannery (a Flextight) :lol:
  • 0

#187 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 leden 2011 - 17:59:09

Corvus: mimochodem - ty některý z těch scannerů od Reflecty máš / používáš?


kdeze, keby ho mam tak to isto spomeniem.... :lol:

Reflecta ma vcelku velke portfolio scannerov, na ktore konretne produkty si to pocul? filmscanner.info podobne problem v recenziach na tieto dva co som linkoval, pokial som to neprehliadol, nespomina.

ProScan 7200 ma podla recenzie efektivne rozlisenie 3250 dpi a RPS 7200 Professional 3900 dpi co je imho velmi slusne
  • 0

#188 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 leden 2011 - 18:11:39

tomashr: problém je v tom, že "Ty Plusteky by měly být OK" - zkoušel jsi to osobně?? SilverFast se dodává i k levnějším modelům. Může to být příznak ambicí (ambice nerovná se reálná kvalita), ale taky to může být docela obyčejný marketingový trik.

Těch 7200 dpi je udáváno u některých modelů Reflekta.

K tomu středofotmátu. Reflecta oznámila nový středoformátový scanner (mají to na stránkách).
  • 0

#189 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 9 leden 2011 - 18:51:24

Viděl jsem reálné výstupy z 7400 - není to zlé, proti Nikonu asi o něco horší optika, ale celkově to jde - každopádně použitelný scanner. 7600 jsem sám v ruce neměl ani to nemá nikdo v mém okolí, podle testů mu docela dobře pracuje ICE (tedy Plustek tomu říká IrS nebo tak nějak), kvalita skenu je tak nastejno jako 7400, možná dokonce i o chlup horší.
Jinak 7200 dpi udává kdekdo, ty hodnoty 3200-4000dpi jsou ale výstupy reálných testů s testovacími obrazci. Připadá mi to docela slušné, ploché scannery jsou rády, když se reálně blíží k 2400dpi, mnohdy jen 1600dpi.

Ad Silverfast - běžně se dávají ty nižší verze Silverfastu, Studio zas tak časté není.

Ta středoformátová Relecta mi unikla - zajímavé. Otázkou je ale cena a pak přirozeně kvalita - udržet v ostrosti MF dá asi víc práce než kinofilm a tak tam půjde víc pokazit. Každopádně to budu sledovat - kinofilmový scanner už v podstatě nepotřebuji, na Lomo LC-A výstup z Epsonu V500 úplně stačí a na "plnohodnotný kinofilm" už prakticky nefotím. Naproti tomu středoformát ještě úplně neodepisuji a něco lepšího než "ploché Epsony" bych na digitalizaci ocelil. LS8000 a 9000 je ale i z druhé ruky poměrně drahý a konec výroby spíš ještě ceny zvedne :lol:
  • 0

#190 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 leden 2011 - 18:54:22

Corvus: AHA - no, pak by možná bylo vhodnější místo "v dnesnej dobe scannery na kinofilm vyraba v dobrej kvalite firma Reflecta" napsat třeba "scannery se zajímavými udanými parametry vyrábí Reflecta". Pomáhá to odlišit dojmy a pověsti od reálných faktů, ev. informací z recenzí - zde lépe na konkrétní recenzi odkázat. :lol:

Já když píšu o Nikonech LS-4000/5000/9000 tak proto, že je všechny mám a poměrně dost o nich vím (mám za sebou desítky tisíc skenů).

---

K tomu, že má Reflecta "vcelku velke portfolio scannerov":

Když jsem kupoval Nikon LS-5000 a LS-9000 tak společnost Nikon už za sebou měla mnoho let ve výrobě právě filmových scannerů. Je to po desítky let společnost s tradicí kvalitní optiky a přesné mechaniky. Nejpozději od osmdesátých let dost masivně používají i komplikovanou elektroniku.

Reflekta ještě relativně nedávno vyráběla diaprojektory, diaprohlížečky, promítací plátna, diarámečky a podobný sortiment - vesměs tedy výlisky z plastů a nepříliš komplikovaná mechanika. Takže když najednou přijdou s vysoce technologickým zařízením náročným na elektroniku, přesnou mechaniku i optiku, tak to přinejmenším budí nedůvěru. Třeba to zvládli - optiku koupili jinde a zbytek se naučili. Možné to je. Ale opatrnost je na místě.

---

Ten problémový model Reflekty zkusím zjistit a poreferuji.
  • 0

#191 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 leden 2011 - 18:59:46

tomashr: "konec výroby spíš ještě ceny zvedne"

... už se stalo :lol:
  • 0

#192 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 9 leden 2011 - 19:10:28

Ono je na Nikonech LS nejhezčí, že jejich skutečné parametry jsou prakticky stejné s udávanými - třeba u LS50 je udáno 4000dpi a reálné testy byly opravdu někde kolem 3900dpi, s densitou je to podobné. Třeba mnou zmíněný Plustek má sice rozlišení v reálu stejné, což je na pohled výtečné, jenže deklarované je 7200dpi, což je "poněkud" ojebávání zákazníků. A co je ještě horší u mnoha podobných scannerů je to, že sice mají reálné rozlišení jen (třeba) 3200dpi, ovšem těch 3200dpi se "vylíhne" jen při scanu na maximálních 7200dpi, tedy zbytečně musím pracovat se 4x většími daty. V tomto ohledu skutečně musím říct "zlatý Nikon"...
  • 0

#193 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 9 leden 2011 - 19:18:31

zde lépe na konkrétní recenzi odkázat.


ak si vsimnes tak presne to som urobil :lol:

Reflekta ještě relativně nedávno vyráběla diaprojektory, diaprohlížečky, promítací plátna, diarámečky a podobný sortiment - vesměs tedy výlisky z plastů a nepříliš komplikovaná mechanika. Takže když najednou přijdou s vysoce technologickým zařízením náročným na elektroniku, přesnou mechaniku i optiku, tak to přinejmenším budí nedůvěru. Třeba to zvládli - optiku koupili jinde a zbytek se naučili. Možné to je. Ale opatrnost je na místě.

ono mi islo skor o to aby sme tu nesirili vseobecne informacie o problemoch, ked to moze byt vlastnost jedneho konkretneho modelu...

moja informacia bola prakticky len minisumar recenzie. filmscanner.info je imho vcelku dobra a informativna stranka. so scannermi sa moc v recenziach nemaznaju...
..a ze Reflecta je jeden z mala zostavajucich hracov v poli dedikovanych filmovych scannerov
  • 0

#194 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 leden 2011 - 19:34:18

tomashr: přesně ten problém s deklarovaným/reálným rozlišením a jejich dosažitelností považuji za závažný nedostatek - vede to k neskutečnému nafukování už tak dost velkých souborů.
U Epsonu V750 Pro alespoň pro dosažení maxima není nutné nastavovat nějaké nereálné hodnoty. I tak je dost dramatický rozdíl mezi přenosem signálu na nejvyšších reálných frekvencích oproti Nikonu :(

U Nikonu se drželi na "bezpečné" hodnotě 4000 dpi, byť u extrémně kvalitích diapozitivů by to ještě malý krůček vpřed sneslo. Holt si ten Imacon budu muset koupit :lol:

Corvus: hlavně, že teď víme, jak se věci mají :lol:
  • 0

#195 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 9 leden 2011 - 20:01:16

este by som prilozil jednu dolezitu vlastnost skeneru a to
ako si dokaze poradit drziak s filmom, ktory nie je plochy ako by sa patrilo
na spoluziacku zo zakladky

mna to viedlo k tomu, ze k nikonu ls-9000 je drziak 869GR nevyhnutny
kinofilm este riesim pripadnou upravou prilozeneho drziaku anti-newton sklom k plastovemu drziaku

epson v750 na 4x5 sa chystam zachranit drziakmi od betterscanning

obidvaja su minimalne na stupnoch vitazov u kazdeho, kto si vybera skenner
a to, ze drziaky su v realnych podmienkach ich najvecsia slabina
bolo pre mna dost velke prekvapenie a sklamanie :wink:
  • 0

#196 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 leden 2011 - 21:10:15

milosm: ano - k těm Nikonům jsou držáky se sklem naprostá nutnost. Tím víc byl podraz, že to prodávali zvlášť (a celkem draho).

Ony jsou problémy s rovinností filmu i u kinofilmových modelů.
  • 0

#197 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 leden 2011 - 21:12:29

ked sme pri tej rovinnosti negativov, niektore sa celkom pekne krutia mrsky, napriklad Ilford P4, drziak ku canon 9000 to ani zdaleka nenarovna, ako to riesite?
  • 0

#198 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 9 leden 2011 - 22:03:56

to fabius:
podraz to je, ale bohuzial uz skoncil ukoncenim predaja :evil:

kino drziak coolscanu je o kategoriu vyssie ako atrapa k epsonu v750, ale zdaleka to nefunguje ako ma
staci trosku nepoddajny kinofilm a uz skenujem len v jednej rade aj aj to je len napodobenina profesionalneho scanu

to krilo: jedina moznost je to skenovat pod anti-nr sklom
napr. www.betterscanning.com

...

skratka ako najvecsiu slabinu skenerov v ich fabrickom stave vidim prave drziaky
staci filmy iso100 a vyssie a chybajuce zrno po krajoch je naprd :wink:
  • 0

#199 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 10 leden 2011 - 00:08:54

pročítám nabídky skenrů a všude mi to nabízí že když svitek tak 6x12! to to musím nastřihat po políčku? protože 6x12 nemají ani dva svitky vedle slebe, tak mají o mezeru víc...

jinak mám možnost levně pořídit MicroTek Scanmaker 5, ale musí se to zapojovat přes jakési SCSI rozhraní a to bych na noťasu ani nerozjel...

máte nějaký tip? potřeboval bych scanovat svitky (hlavně čb, ale časem bych zkusil i barvu... ale mám to nastřihané po třech) a plany 9x12. pokud bych někdy pořídil i 18x24 (což spíš nehrozí), tak bych to plácal přímo na sklo.
dík
  • 0

#200 spam82

spam82

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 10 leden 2011 - 00:11:31

ked sme pri tej rovinnosti negativov, niektore sa celkom pekne krutia mrsky, napriklad Ilford P4, drziak ku canon 9000 to ani zdaleka nenarovna, ako to riesite?


mam canoscan 8800f : riesenie vcelku jednoduche papierova maska v tvare ramiku/hrubka skoro ako film a zatazene anti newton sklickom z magnifaxu - zmesti sa aj zvitok, kino tak 2 a pol policka, pomale ale rozdiel v kvalite znacny
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních