Přejít na obsah


Fotka

Skenování negativů


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
887 odpovědí na toto téma

#251 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 1 únor 2012 - 21:46:15

zjistil jsem, že by to chtělo skenovací program Silver fast. mám v tom však trochu zmatek. nevíte prosím, jaký NEJlevnější SF se dá použít na skenování s REFLECTA PROSCAN 7200 ? s textů na netu jsem pochopil .že nejlepší je asi ten Silver fast Ai ale ten stojí cca 6 000,- to je dost, pže sem koupil skener a už nemám na soft... dík za případný postřeh

To je docela drsné, já jsem kupoval kdysi skener a SilverFast v základní verzi byl k tomu zdarma - ovšem je to jen takový LEGO-scaner CanoScan 8800F, tak možná ten software byl dražší jak hardware :D
  • 0

#252 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 2 únor 2012 - 07:09:32

zjistil jsem, že by to chtělo skenovací program Silver fast. mám v tom však trochu zmatek. nevíte prosím, jaký NEJlevnější SF se dá použít na skenování s REFLECTA PROSCAN 7200 ? s textů na netu jsem pochopil .že nejlepší je asi ten Silver fast Ai ale ten stojí cca 6 000,- to je dost, pže sem koupil skener a už nemám na soft... dík za případný postřeh


Minulý týden jsem kupoval VueScan 9. Je to asi jeden z nejlepších a nejlevnějších skenovacích SW. Stál mě 40,- dolarů, zaplatíš kartou a máš za 30 vteřin aktualizační kódy. Určitě bude podporovat i ten Tvůj Reflecta 7200, protože podporuje více jek 1500 skenerů, dokonce i multiutiskárnu HP mé ženy, kde se firma u 2,5 roku staré tiskárny se skenerem vykašlala na zákazníky a nedodává upgrade na Win7. Fakt super program. Je dokonce v češtině a Demo si stáhneš na www.hamrick.com. Vše funguje stejně jako na té zaplacené, ale na výsledném skenu Ti to vloží vodozanky. Tož tak, zadřec, Luigi :D
  • 0

#253 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 2 únor 2012 - 08:13:50


zjistil jsem, že by to chtělo skenovací program Silver fast. mám v tom však trochu zmatek. nevíte prosím, jaký NEJlevnější SF se dá použít na skenování s REFLECTA PROSCAN 7200 ? s textů na netu jsem pochopil .že nejlepší je asi ten Silver fast Ai ale ten stojí cca 6 000,- to je dost, pže sem koupil skener a už nemám na soft... dík za případný postřeh


Minulý týden jsem kupoval VueScan 9. Je to asi jeden z nejlepších a nejlevnějších skenovacích SW. Stál mě 40,- dolarů, zaplatíš kartou a máš za 30 vteřin aktualizační kódy. Určitě bude podporovat i ten Tvůj Reflecta 7200, protože podporuje více jek 1500 skenerů, dokonce i multiutiskárnu HP mé ženy, kde se firma u 2,5 roku staré tiskárny se skenerem vykašlala na zákazníky a nedodává upgrade na Win7. Fakt super program. Je dokonce v češtině a Demo si stáhneš na www.hamrick.com. Vše funguje stejně jako na té zaplacené, ale na výsledném skenu Ti to vloží vodozanky. Tož tak, zadřec, Luigi :mrgreen:

Prosim ta ako je omedzena ta demoverzia,chcel by som ho vyskusat na HP4050 ten original soft je katastrofa!alebo aj skener?
  • 0

#254 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 2 únor 2012 - 08:19:19

Vanourku máš recht, že SilverFast je nejlepší. VueScan funguje různě, u některých scannerů sice scanuje ale nepodporuje všechny funkce, takže to chce dobře vybírat, výsledky z VueScan jsem měl viditelně hořší i když nastavení je zdánlivě totožné, ale srovnávat ho se SilverFastem lze jen těžko. VueScan má příjemnou cenu SilverFast naopak dost vysokou. Já osobně jsem měl scanner s nějakou starou verzí SilverFastu takže jsem za 150USD upgradoval ale s upgradem scaneru o vše přijdeš protože upgrade na nový typ scanneru stojí stejně jako nová kopie. Takže momentálně mám zakoupený VueScan s doživotní licencí (80USD) ale používám xsane. Výsledky jsou stejné a program xsane se mi lépe ovládá.
  • 0

#255 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 2 únor 2012 - 08:22:13

Ondko, HP4050 je v pohode (od kinofilmu vyššie). Skenujem na ňom, s Vuescanom (verzia 8.dačo). Pod XP mal aj ovládač pre 4050 v sebe, s WIN7 som musel stiahnuť ovládač z HP (bez problémov funguje).
Odporúčam neriadiť sa manuálom a vyskúšať rôzne spôsoby skenovania - emulziou hore/ dole, u mňa tak pri kine došlo k razatnému zlepšeniu.

Ja skener využívam ako náhľadový, na to je ideálny - skenujem rovno celý PET hárok (zakladač) s kinom/sf. Za tú cenu jediný skener s využiteľnou plochou 20x25 cm!
  • 0

#256 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 2 únor 2012 - 08:35:22

Ondko, HP4050 je v pohode (od kinofilmu vyššie). Skenujem na ňom, s Vuescanom (verzia 8.dačo). Pod XP mal aj ovládač pre 4050 v sebe, s WIN7 som musel stiahnuť ovládač z HP (bez problémov funguje).
Odporúčam neriadiť sa manuálom a vyskúšať rôzne spôsoby skenovania - emulziou hore/ dole, u mňa tak pri kine došlo k razatnému zlepšeniu.

Ja skener využívam ako náhľadový, na to je ideálny - skenujem rovno celý PET hárok (zakladač) s kinom/sf. Za tú cenu jediný skener s využiteľnou plochou 20x25 cm!

"duroT"Prosim ta,na kolko DPI skenujes cely nahlad?ja ked som to dal na 1200 dpi-co je asi max.skutocne rozlisenie,tak to cele zblblo,a skenujem len po jednom policku co sa mi vobec nechce,je to strasne zdlhave ale tie nahlady potrebujem.
  • 0

#257 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 2 únor 2012 - 08:37:34

Tak alespoň trošku inteligentní sw umožňuje scanovat po jednom políčku více políček naráz. Prostě označíš více oblastí jestli si rozumíme.
  • 0

#258 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 2 únor 2012 - 08:39:53

ONDKO,
to budeš mať niečo niekde zle - ja si skenujem bez problémov aj 2400DPI, častokrát zoberiem naraz aj celú plochu (20x25cm) a vytlačím si ju na tlačiarni ako "kontakt".
Skús to demo Vuescanu?
  • 0

#259 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 2 únor 2012 - 08:48:49

Vanourku máš recht, že SilverFast je nejlepší.


Teoreticky může být Silverfast nejlepší, ale pro ty, kteří chtějí skenovat se super kvalitou na výstupu a následným velkoformátovým tiskem. Jenže k tomu musíš mít i skener a ne Reflecta za 6 tKč. Z toho vycházel i můj přííspěvek pro ONDKO. Já jsem v tomhle elév a právě na slušné náhledy jsem si pořídil Epson V600 a právě ten VueScan 9. Oboje mi poradil Ďuro, ktzerému jsem ještě ani nepoděkoval, ale lehce to odkládám, neb mu chci poslat mé první skeny a požádat jej jako znalého o rady v používání VueScanu.
Takže závěr: Pro Reflektu buď nějaký free SW, ale jako nejlepší se mi fakt zdá ten VueScan a klidně i v ořezané podobě za těch 40 USD. Jestli to má být se skenerem už ART, tak jiný skener, možná ten SilverFast a hodně peněz.
Tož tak, Luigi :mrgreen:
  • 0

#260 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 2 únor 2012 - 10:40:43

Příkláním se taky k VueScanu. Používám ho už asi deset let, od verze 4.něco, už se čtvrtým skenerem, na čtvrtém OS. Ano, některé verze mají chyby, ty ale autor celkem promptně odstraňuje. Dostane ze skeneru všechno, co v něm je. Jen je potřeba naučit se používat opravdu obrovské množství nastavení. Dá se výtečně seřídit i na jiné skenování než filmů - když jsem ho vyladil na skenování knih na plochém skeneru, šlo to nakonec tempem 160 stran za 10 minut.
  • 0

#261 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 2 únor 2012 - 15:55:12

Uvažuji taky o koupi VueScanu, protože mi na Win7 přestal skener fungovat. Dá se přejít ze Standard Edition na Professional Edition doplacením oněch 40USD později? Na www.hamrick.com jsem to nějak nenašel.
  • 0

#262 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 2 únor 2012 - 16:10:12

Podle tehle stranky to jde
  • 0

#263 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 3 únor 2012 - 08:14:04

Ondko, HP4050 je v pohode (od kinofilmu vyššie). Skenujem na ňom, s Vuescanom (verzia 8.dačo). Pod XP mal aj ovládač pre 4050 v sebe, s WIN7 som musel stiahnuť ovládač z HP (bez problémov funguje).
Odporúčam neriadiť sa manuálom a vyskúšať rôzne spôsoby skenovania - emulziou hore/ dole, u mňa tak pri kine došlo k razatnému zlepšeniu.

Ja skener využívam ako náhľadový, na to je ideálny - skenujem rovno celý PET hárok (zakladač) s kinom/sf. Za tú cenu jediný skener s využiteľnou plochou 20x25 cm!

Este jednu otazku by som mal.Ako riesite rozdielne kryte snimky ked skenujete cely harok?ja ked som to skusal bud niektore snimky boli prepalene a na tie slabo exponovane by som potreboval vetsi kontrast.Aj preto som to riesil skenom po jednom policku,a prave preto som tento skener kupoval,ze naskenujem 5 pruzkov na raz,po jednom policku je to zdlhave,odhadujem tak okolo 1minuty policko 6x6 na 1200 DPI,pipadami to velmi nudne cakat na zaber 1minutu a sparat si v nose.
  • 0

#264 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 3 únor 2012 - 08:27:15

Este jednu otazku by som mal.Ako riesite rozdielne kryte snimky ked skenujete cely harok?ja ked som to skusal bud niektore snimky boli prepalene a na tie slabo exponovane by som potreboval vetsi kontrast.Aj preto som to riesil skenom po jednom policku,a prave preto som tento skener kupoval,ze naskenujem 5 pruzkov na raz,po jednom policku je to zdlhave,odhadujem tak okolo 1minuty policko 6x6 na 1200 DPI,pipadami to velmi nudne cakat na zaber 1minutu a sparat si v nose.


No, riešim to skenom do 16bit TIFF (tzn, bez straty kvality), naskenujem celú plochu a potom si to políčkach (väčšinou skupiny políčok) dotiahnem krivkami / úrovňami. Ten 16bit TIFF to znesie a nedochádza k razantnej degradácii dát.
Ale používam to ozaj iba ako náhľad a "digitálne kontakty". Ak mi ide o kvalitu, tak 35mm skenujem na filmovom skeneri, kde to inak ako po políčku nejde.
  • 0

#265 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 únor 2012 - 08:43:34

Dost nepříjemný problém. Mám Plustek 7200 a skeny bar. negativů vypadají jako by to bylo focený se žlutym přechodovym filtrem. Půlka fotky je v pořádku, druhá půlka je zažloutlá. Myslel jsem si, že je to třeba nedostatečnym prosvětlenim, ale zřejmě by nemělo. Udělal jsem rozborku a přišlo mi, že všecho jede jak má. Výbojka svítí dobře, pojezd se taky spolehlivě sune. Napadá mne špinavej snímač nebo to zrcadýlko. Sodtwarová chyba asi taky ne. Zkoušel jsem re-instalovat drivery, Silverfast, Vuescan. Několik filmů různýho stáří, abych vyloučil, že skenuju jeden, co by třeba mohl být poškozen sluncem.

Bohužel, v záruce již pochopitelně není.
  • 0

#266 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 únor 2012 - 09:34:21

Dost nepříjemný problém. Mám Plustek 7200 a skeny bar. negativů vypadají jako by to bylo focený se žlutym přechodovym filtrem. Půlka fotky je v pořádku, druhá půlka je zažloutlá. Myslel jsem si, že je to třeba nedostatečnym prosvětlenim, ale zřejmě by nemělo. Udělal jsem rozborku a přišlo mi, že všecho jede jak má. Výbojka svítí dobře, pojezd se taky spolehlivě sune. Napadá mne špinavej snímač nebo to zrcadýlko. Sodtwarová chyba asi taky ne. Zkoušel jsem re-instalovat drivery, Silverfast, Vuescan. Několik filmů různýho stáří, abych vyloučil, že skenuju jeden, co by třeba mohl být poškozen sluncem.

Bohužel, v záruce již pochopitelně není.


viz. ukázka http://img24.eu/images/ax4o22wr.jpg
  • 0

#267 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 3 únor 2012 - 10:16:57

To moze byt vypalena niektora led-dioda v podsvieteny.Teda ak su tam led.
  • 0

#268 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 3 únor 2012 - 10:22:04

To moze byt vypalena niektora led-dioda v podsvieteny.Teda ak su tam led.

Alebo som napisal blbost,lebo neviem ci je podsvietene cele policko,alebo ci sa pohybuje svetelny pas spolu zo skenovacou hlavou.
  • 0

#269 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 únor 2012 - 21:32:36


To moze byt vypalena niektora led-dioda v podsvieteny.Teda ak su tam led.

Alebo som napisal blbost,lebo neviem ci je podsvietene cele policko,alebo ci sa pohybuje svetelny pas spolu zo skenovacou hlavou.


V mym Plusteku je to tak, jak píšeš.
Nicméně, nějakym zázrakem ten žlutej problém vymizel. Po té, co jsem nechal asi 6 hodin skener v klidu,
  • 0

#270 blueflash

blueflash

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2012 - 04:41:12

Taková otázečka - nestalo se vám někdy, že by Vuescan nedokázal vytáhnout ze skenu tolik detailů jako Silverfast? Na mym Plusteku 7200 se mi to děje. Takže zůstávám věrný "originálnímu" softu.
  • 0

#271 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 13 únor 2012 - 13:17:12

..používám xsane. Výsledky jsou stejné a program xsane se mi lépe ovládá.

xsane taky doporučuju. Akorát se občas stane, že v nové verzi nechodí již dávno fungující skenery. Pak to chce použít starší verzi a přesvědčit os, aby ji neaktualizoval.
  • 0

#272 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 13 únor 2012 - 19:57:59

Me se to chova stejne. Vysledky ze silverfastu mám lepsi, ale jak tu psali je to snad problem pouze nastaveni Vuescanu
  • 0

#273 Ventillo

Ventillo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • Location49.215957,16.598999
Reputace: 10

Publikováno 19 únor 2012 - 15:41:04

U me vuescan dokazal na vsech skenerech vytahnout asi nejvic detailu, ale je pravda, jedine kdyz jsem to sypal do RAWu a cetl pres fotoshop. Jinak ten typek, co to vyvyji je borec. Na dotazy reagoval do pul hodky a kdyz nebyla podpora Canonu 8800f pod Linuxem, i kdyz uz drivery byly v Xsanu (za co trochu muzu, jsem dobrej :-)), tak tam prihodil modifikaci a poslal mi odkaz na alfu, jestli je to v poradku.
Svete div se, bylo. A za tu cenu? No nekup to. :-)
  • 0

#274 zorin

zorin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 48 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 21

Publikováno 19 únor 2012 - 20:22:49

Já používám ScanGear.
  • 0

#275 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 4 březen 2012 - 22:10:31

Ahojte, zvažujem kúpiť skener na 6x4,5 skenoval by som hlavne negativy, pre použitie na web povedzme na veľkosť 1200px a aby som vedel, čo na to negatíve je.

Chcem sa opýtať, je nejaký značnejší rozdiel pri skenovaní 6x4,5 resp. stredný formát na epsone v500 vs epson v600, čo sa týka výstupu z týchto skenerov? Je tá v600 značne lepšia alebo je to len také kozmetické vylepšenie?
  • 0

#276 lomihnat

lomihnat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 52

Publikováno 27 březen 2012 - 15:06:50

Zdravím, chcel by som sa spýtať, či máte niekto skúsenosti so skenovaním sklených dosiek. Mám nejaké filmy 13x18 cm na sklenej podložke, stolný skener by ich mohol pri 1200 DPI oskenovať v slušnom rozlíšení, ale je tu jeden problém. Doska má hrúbku cca 3mm, takže keď ju položím emulziou smerom dole a zavriem skener, na bielej platni pritláčajúcej dosku ku sklu skenera vznikne tieň, ktorý kazí výsledný obraz. Keď priložím dosku opačne, emulzia je ďaleko od skla a obraz je rozmazaný. Dá sa to nejako vyriešiť?
  • 0

#277 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 27 březen 2012 - 17:29:55

ono by to asi chtělo prosvětlit z druhé strany - já si takhle chci udělat adaptér na svitky - nějaký leptaný sklo, za to pár bílejch ledek nebo tak něco...
  • 0

#278 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 duben 2012 - 05:29:02

Ahojte, prosím Vás akým spôsobom riešite situáciu s prachom pri skenovaní čb negatívu, kde sa nedá použiť digital ICE. Prach pred skenovaním nejak odstraňujete? Alebo len pracne retušovať po skenovaní?
  • 0

#279 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 duben 2012 - 05:40:11

A okrem tej otázky ohľadom prachu pri čb by som mal ešte jednu, či čb negatívy skenujete ako negatívy alebo radšej ako pozitívy a potom invertujete vo fotošope? Čítal som jednu zaujímavú zahraničnú diskusiu, kde sa písalo o skenovaní ako pozitív, že to má svoje výhody, ale že následný invert vo fotošope nie je úplne kóšer lebo sa jedná o matematickú funkciu a nezodpovedá to úplne realite, no ževraj sa s tým výstupom dá robiť a upraviť si ho na svoje očakávania.
  • 0

#280 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 10 duben 2012 - 05:42:01

štětec chlape a bystré oko pod lampou.
  • 0

#281 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 duben 2012 - 05:56:01

štětec chlape a bystré oko pod lampou.


a darí sa týmto spôsobom? bystré oči veľmi nemám, takže som asi v pr.....
  • 0

#282 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 10 duben 2012 - 06:26:33

najlepsie je riesit to pred scanom:

- kriticke je susit v bezprasnom prostredi lebo ked sa prach nalepi na vlhku emulziu, tak je to koniec, uz nejde odstranit. osvedcila sa mi kupelna v ktorej som sa pred tym osprchoval a horucu vodu nenechal odtiect.
- skladovat film v cistom trezorceku a zbytocne ho odtial nevytahovat
- existuje strojcek ktory dokaze nabit film nabojom ktory prach odpudzuje
- pred scanovanim vycistit scanner a film balonikom a jemnym stetcekom

no a kedze prach je svina a vzdy nejaky na negative zostane, tak potom nezostava nic ine nez mysovanie vo fotosope. ide to v nom ale v pohode, ked mas par obrazkov tak to nie je taka tragedia.
  • 1

#283 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 10 duben 2012 - 06:33:43

Ahojte, prosím Vás akým spôsobom riešite situáciu s prachom pri skenovaní čb negatívu, kde sa nedá použiť digital ICE. Prach pred skenovaním nejak odstraňujete? Alebo len pracne retušovať po skenovaní?


používám již delší dobu tento prístroj
http://www.ebay.com/...=item3368ba4ad6
jak k odstranění prachu z filmu před vložením do zvětšováku, tak skeneru. funguje to na principu ionizátoru s odsavačem, částice prachu, které nejsou přilepeny natvrdo, spolehlivě z filmu odletí a jsou nasáknuty do filtru. Jsem spokojen.
samozřejmě, přilepené ďubky prachu a škrábance na hodně starých negativech je pak nutno ze skenu odstranit retuší ve fotokrámu či jiném editoru.
  • 1

#284 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 duben 2012 - 06:33:51

idem dnes skenovať, prebehol som ten film vo fotonale s destilkou pre istotu a nechávam ho vysušiť v kúpelke, verím, že tam nie je veľa prachu, ale to ma zaujímalo, či ide nejak obmedziť prach vo vzduchu, predpokladám, že čím vlhkejší vzduch, tým menej prachu v ňom je.....
  • 0

#285 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 10 duben 2012 - 06:38:30

idem dnes skenovať, prebehol som ten film vo fotonale s destilkou pre istotu a nechávam ho vysušiť v kúpelke, verím, že tam nie je veľa prachu, ale to ma zaujímalo, či ide nejak obmedziť prach vo vzduchu, predpokladám, že čím vlhkejší vzduch, tým menej prachu v ňom je.....

existují ionizační čističky vzduchu, které celkem dobře odstraní poletující prach v uzavřeném prostoru. Není to dnes již vůbec drahá záležitost.
  • 1

#286 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 duben 2012 - 06:43:52


idem dnes skenovať, prebehol som ten film vo fotonale s destilkou pre istotu a nechávam ho vysušiť v kúpelke, verím, že tam nie je veľa prachu, ale to ma zaujímalo, či ide nejak obmedziť prach vo vzduchu, predpokladám, že čím vlhkejší vzduch, tým menej prachu v ňom je.....

existují ionizační čističky vzduchu, které celkem dobře odstraní poletující prach v uzavřeném prostoru. Není to dnes již vůbec drahá záležitost.


nemôžeš mi dať na to tip, nejaký link alebo tak, diky
  • 0

#287 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 duben 2012 - 06:45:09



idem dnes skenovať, prebehol som ten film vo fotonale s destilkou pre istotu a nechávam ho vysušiť v kúpelke, verím, že tam nie je veľa prachu, ale to ma zaujímalo, či ide nejak obmedziť prach vo vzduchu, predpokladám, že čím vlhkejší vzduch, tým menej prachu v ňom je.....

existují ionizační čističky vzduchu, které celkem dobře odstraní poletující prach v uzavřeném prostoru. Není to dnes již vůbec drahá záležitost.


nemôžeš mi dať na to tip, nejaký link alebo tak, diky


sorry link už vidím, diky
  • 0

#288 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 duben 2012 - 07:13:30

našiel som napr. toto

http://www.hej.sk/ma...30-cierna-siva/

to by do kúpelky nemuselo byť zle, dať ten vzduch prečistiť a potom to v takej miestnosti pekne sušiť a nie to zas tak extra drahé riešenie a celkom sofistikované, uvidím, aké budem výsledky z normálnym sušením v kúpelke a prípadne potom do toho asi pôjdem, ak nemá niekto niečo lepšie. Diky jirin_ol toto sa mi naozaj pozdáva so štetcom by som sa zbláznil :)
  • 0

#289 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 10 duben 2012 - 07:26:43

transport686: osprchovat sa pred susenim filmu mi pride lacnejsie a ako bonus hygienickejsie :)

a mne to aj funguje...
  • 0

#290 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 10 duben 2012 - 07:42:37

aha, tak to se trochu omlouvám za tu nejapnou tento, je pravda že nedávno jsem viděl v aukci takový nějaký přístroj na odstraňování prachu z negativů, ale to mi přijde potřeba třeba když děláš nějakou sériovku. Než něco takového seženeš, zkus to tím štětcem, nějakým měkkým, nebo co máš po ruce, třeba to bude stačit. Zbytek vyretušuješ v PS.
  • 0

#291 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 duben 2012 - 07:49:47

aha, tak to se trochu omlouvám za tu nejapnou tento, je pravda že nedávno jsem viděl v aukci takový nějaký přístroj na odstraňování prachu z negativů, ale to mi přijde potřeba třeba když děláš nějakou sériovku. Než něco takového seženeš, zkus to tím štětcem, nějakým měkkým, nebo co máš po ruce, třeba to bude stačit. Zbytek vyretušuješ v PS.


to otik: určite sa nehnevaj, je možné, že to skúsim, ale viem, že bojovať proti prachu štetcom bol vždy problém, aj keď určite to niečo dole dá, nejak ale v to nemám moc veľkú dôveru, no tvoje skúsenosti môžu byť pozitívne a možno sa iba mýlim, najprv skúsim metódu, ktorú popisoval corvus, urobiť vlhko v kúpelke nie je problém aj bez sprchovania sa a film pri vyvolávani poriadne prebehnúť vo fotonale s destilkou a dať ho sušiť, uvidím aké budem skeny a potom sa rozhodnem.........tan čistiť nie je zadarmo, ale zas tak strašné to neni a môžem si doma filtrovať vzduch :) :)
  • 0

#292 taz

taz

    Tlampač (grafoman)

  • Administrators
  • 1 252 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 213

Publikováno 10 duben 2012 - 07:59:49


aha, tak to se trochu omlouvám za tu nejapnou tento, je pravda že nedávno jsem viděl v aukci takový nějaký přístroj na odstraňování prachu z negativů, ale to mi přijde potřeba třeba když děláš nějakou sériovku. Než něco takového seženeš, zkus to tím štětcem, nějakým měkkým, nebo co máš po ruce, třeba to bude stačit. Zbytek vyretušuješ v PS.


to otik: určite sa nehnevaj, je možné, že to skúsim, ale viem, že bojovať proti prachu štetcom bol vždy problém, aj keď určite to niečo dole dá, nejak ale v to nemám moc veľkú dôveru, no tvoje skúsenosti môžu byť pozitívne a možno sa iba mýlim, najprv skúsim metódu, ktorú popisoval corvus, urobiť vlhko v kúpelke nie je problém aj bez sprchovania sa a film pri vyvolávani poriadne prebehnúť vo fotonale s destilkou a dať ho sušiť, uvidím aké budem skeny a potom sa rozhodnem.........tan čistiť nie je zadarmo, ale zas tak strašné to neni a môžem si doma filtrovať vzduch :) :)


Už jsme to někde psal, zkouším teď po posledním praní vymáchat film v rapiddry z macodirectu a ma to tu vyhodu ze film je suchy behem nekolika minut, a neni dost casu na sedani prachu. Je to IMHO jenom technickej lih.

Vložený obrázek
  • 0

#293 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 duben 2012 - 08:11:29



aha, tak to se trochu omlouvám za tu nejapnou tento, je pravda že nedávno jsem viděl v aukci takový nějaký přístroj na odstraňování prachu z negativů, ale to mi přijde potřeba třeba když děláš nějakou sériovku. Než něco takového seženeš, zkus to tím štětcem, nějakým měkkým, nebo co máš po ruce, třeba to bude stačit. Zbytek vyretušuješ v PS.


to otik: určite sa nehnevaj, je možné, že to skúsim, ale viem, že bojovať proti prachu štetcom bol vždy problém, aj keď určite to niečo dole dá, nejak ale v to nemám moc veľkú dôveru, no tvoje skúsenosti môžu byť pozitívne a možno sa iba mýlim, najprv skúsim metódu, ktorú popisoval corvus, urobiť vlhko v kúpelke nie je problém aj bez sprchovania sa a film pri vyvolávani poriadne prebehnúť vo fotonale s destilkou a dať ho sušiť, uvidím aké budem skeny a potom sa rozhodnem.........tan čistiť nie je zadarmo, ale zas tak strašné to neni a môžem si doma filtrovať vzduch :smile: :smile:


Už jsme to někde psal, zkouším teď po posledním praní vymáchat film v rapiddry z macodirectu a ma to tu vyhodu ze film je suchy behem nekolika minut, a neni dost casu na sedani prachu. Je to IMHO jenom technickej lih.

Vložený obrázek


tak to sa mi začína ešte aj v rámci cenovej kategórie páčiť, aké máš s tým skúsenosti? a kde to kupuješ?
  • 0

#294 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 duben 2012 - 08:21:44

pozrel som to na macrodirect.de, stojí to nejakých 8EUR je to 600ml a dá sa to používať 24mesiacov, koľko filmov to zvládne vysušiť?
  • 0

#295 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 duben 2012 - 09:39:35

Ešte ma napadla jedna otázka k tomuto spôsobu, lebo sa mi pozdáva, ale nemôže to rýchle vysušenie mať nejaký negatívny vplyv na čb negatív?
  • 0

#296 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 10 duben 2012 - 10:50:17

Ešte ma napadla jedna otázka k tomuto spôsobu, lebo sa mi pozdáva, ale nemôže to rýchle vysušenie mať nejaký negatívny vplyv na čb negatív?


rychlé sušení negativů pomocí poslední lázně v metolalkoholu (nedoporučuji, je přeci jen jedovatý) nebo denaturovaném etylalkoholu (technický líh) se dělávalo v dobách předdigitálních pro co nejkratší vyvolání filmů a nazvětšování v reportérské praxi, společně s předchozím utvrzením želatiny a následným usušením horkým vzduchem (fén, teplovzdušná sušička).
Musel bych najít a prohlédnout negativy takto před 35 lety zpracované, co s nimi čas udělal....
Dnes bych to určitě nepraktikoval, nechvátám ty dvě hodiny ušetřeného času mi za to nestojí.
Odjakživa platí pravidlo: fotograf má mít s prachem přátelský vztah a zbytečně ho nevířit.
V současnosti vše dělám v koupelně, která je téměř pořád dokořán otevřená, kde se pravidelně sprchuji, myju i vyměšuji, nějak extrémně čistotný a úzkostlivý nejsem, vyvolávám, filmy věším, zvětšuji tamtéž, čističku (pračku) vzduchu tam nemám, a s prachem na negativech problémy nejsou. Pouze poté, kdy tam pověsím filmy na sušení, zavřu dveře a nedělám průvan, to stačí..... :smile:
  • 0

#297 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 10 duben 2012 - 10:56:03

pardon - překlep: správně by mělo být asi nikoli metolalkohol, ale methylalkohol, aneb metanol, ethylalkohol, aneb etanol.
mj. kvalitní 97% ethanol jsem kupoval naposledy v jednom obchodě pro restaurátory, za 80,- Kč/litr.
  • 0

#298 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 duben 2012 - 21:09:51

no nečakal som žiadny zázrak s tým prachom po skenovaní, ale toto je teda dosť zlé, kúpelňa teda moc nefunguje, nemám problém retušovať, ale prach musí z miesta, kde sa bude sušiť film zmiznúť, je mi jasné, že vždy sa tam niečo môže dostať, ale toto sa musí dať znížiť :smile: slovo nejde to ja ťažko znášam :smile:
  • 0

#299 PeterMarek

PeterMarek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 231 příspěvků(y)
  • LocationPetržalka
Reputace: 677

Publikováno 10 duben 2012 - 21:47:03

no nečakal som žiadny zázrak s tým prachom po skenovaní, ale toto je teda dosť zlé, kúpelňa teda moc nefunguje, nemám problém retušovať, ale prach musí z miesta, kde sa bude sušiť film zmiznúť, je mi jasné, že vždy sa tam niečo môže dostať, ale toto sa musí dať znížiť :smile: slovo nejde to ja ťažko znášam :smile:


A čo takto použiť regulérnu sušičku na negatívy? Napríklad Jobo Mistral?
  • 0

#300 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 10 duben 2012 - 22:15:34

Ahoj Peter, to som dnes diskutoval s Kekom :smile: budem musieť poskúšať, čo prinesie najlepší efekt.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních