Přejít na obsah


Fotka

starý film


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
165 odpovědí na toto téma

#51 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 25 leden 2011 - 17:48:13

Jasně že to původním určením byli diáky. Ale riskovat černobílé vyvolání se brutusálním závojem a celově nejistým výsledkem , to to raději vyvolám jako negativ s drobnou úpravou lázní (a rovnou si mohu výsledek nazvětšovat - ikdyž , už mám rozkopáno i zvětšování diáků). Takže skutečně Orwochrome a Fomachrom (obojí původně dia), nikoli negativ .

Pokud by se ovšem našly nějaké předpisy , pohřešuji zpracovatelský postup na kopírovací film ORWO PC7 - netuším pro jaký proces je tento film stavěný , jediné co vím je to , že je určen snad pro užití jako intermediát , nebo pro distribuční kopie , není maskovaný a má citlivost kolem 0 ASA .
  • 0

#52 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 25 leden 2011 - 18:44:59

ak je to takto, tak OK.
Čo sa týka ORWA PC7, neviem, podľa mňa by to mal byť pozitívny farebný kopírovací film (PC-pozitiv color), takže by tam mal byť proces ako na farebné papiere, skúsim niečo pohľadať
  • 0

#53 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 leden 2011 - 17:11:24

žiaľ pre ORWO pozitív som nenašiel žiadný predpis, len na Fomakolor PU, čo by malo byť to isté, snáď by stálo za skúšku
  • 0

#54 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 9 březen 2011 - 19:37:44

Opet po case ozivuju vlakno - dalsi zkusenost s proslym filmem. Vim, ze na tmaxy se tu casto nadava, stejne jako na delty, kvuli jejich sterilnimu podani. ja mam jednak zato, ze v tomhle ohledu nejsou vsechny t-krystaly stejne, z vlastni zkusenosti se mi tmax 400 (narozdil od velmi sterilniho tmax100) zda velice lidskej a krasnej film. A ted jsem si jeste navic overil, jak je kvalitni v dlouhodobem pohledu. kamaradovi jsem namotal par kousku z metraze prosle roku 1993. namotal jsem mu je cca pred deseti, dvanacti lety. On je priblizne pred takovou dobou naexponoval a vcera mi je prinesl k vyvolani. Celou dobu se mu valely v krabickach normalne v teple, v pokoji. A ja ted jen ziram: zakal to ma, ale jen velmi snesitelnej, pricemz snimky si podrzely brilanci, kontrast, fotky z toho budou nadherny. Musim konstatovat, ze tenhle film (napada mne: ktery ne?) se Kodakum povedl. Klobouk dolu. A je treba si uvedomit, ze to byla prvni generace toho filmu,pamatuju si, ze jsem to tenkrat napjate ocekaval jako novinku a hned koupil. Jeste jich nekde par mam.
  • 0

#55 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 044 příspěvků(y)
Reputace: 362

Publikováno 30 duben 2011 - 21:34:12

A zase po delsim case navazuju s dalsim poznetkem. Tentokrat srovnani dvou srovnatelnych filmu vicemene tehoz stari: kodak Plus-X 5062 (tedy ne ten cine) a ilford Fp-4 (nikoli plus). Oba stare cca 15 let, oba puvodne z metraze, ale celou tu dobu namotane v kazete, skladovane stejne mizerne. naexponovane oba minuly meic, vyvolane shodne ted, tedy dnes. Oba v D-76 stock(nejde mi o zadne citlive vyvbolavani starych filmu, ale o to jak projdou nekompromisnim standardnim procesem). Oba normale exponovane na nominalni citlivost, tedy 125ASA, ve stejnem fotaku (Canon F1). Oba podle tabulek, tedy PX 5,5min, FP4 8minut. Vysledek:
Kodak ma sedy zakal, ale uz na prvni pohled je zrejmy paradni kontrast, krasne cerna svetla a velika tonalni sire. Oproti novemu materialu trosku vetsi zrno, ale ostre. Jinak z toho v pohode udelam fotku v pln krase, jen budu muset pohlidat cernou, tam jedine ten zakal poznam, budu muset lehc podrzet, aby to na papire bylo cerne, ale ze zkusenosti vim, ze je to jen formalita.
Ilford naproti tomu ma ten zakal mnohem mensi, ale jakoby to nebyla maska pres jinak dokonaly vysledek jako u kodaku. U ilfordu, jako kdyby si to ubralo z kazdeho odstinu. Ve vysledku tedy sice mensi celkovy zakal, ale uz na prvni pohled i celkove nizsi kontrast. Hlavni rozdil oproti kodaku je ve svetlech: tam, kde kodak cerna, ilford jen neochotne, vysledek je tedy viditelne mekci, ve svetlech sirsi. Fotky z toho budou, ale bude s nima vic prace nez u kodaku. Na druhe strane vek ma u Ilfordu mensi vliv na zrno nez u kodaku. Zatimco novej Plus x je temer bezzrnnej, u toho staryho je zrno sice krasny, ale dobre patrny. Ilford je mekci, ale male zrno si ponechava.
V souhrnu tedy opet zname pouc eni: kupuj kvalitni material. I po letech si udrzi sve specificke kvality.
Dalsi zpravy zas priste, vyda-li ma skrin zas nejaka tajemstvi.
  • 0

#56 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 květen 2011 - 14:02:40

Ahojte, na internete ponúkam vyvolávanie filmov a zvačšovanie, zopár ľudí sa mi ozvalo, dokonca som už aj niečo zarobil. Ide tu o to že sa mi ozval jeden starý Pán že našiel doma filmy po ocovi, nevie ake su stare, ale chcel by veľmi z nich dačo dostať. Tu je zoznam:

Fomapan F21
Fomapan 100
Svema Foto 100/ ZSSR (netušim čo je to zač)
ČB BW36 (toto tiež nie, existuje vôbec? mám skôr pocit že BW- je označenie black and white...)

Doma mám R09 new, a rád by som ju využil, nechcem kupovať novú keď mi zabere polovicu zisku a ja najradšej robím s Rodinalkou.

Vieťe kde môžem zohnať k nim vyvolávacie časy alebo máte nijaké rady ako zaručiť čo najlepší výsledok?

Veľmi pekne ďakujem, z úctou Marek.
  • 0

#57 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 18 květen 2011 - 17:07:14

já se v chemii nevyznám, vývojky nemíchám atd.
ale třikrát jsem už volal leta exponované svitky Fomapan F21 získané ze starých aparátů, nebo poštou mi poslané a zvětšovat to šlo

poslední postup:
přednamočit a vyteče opravdu břečka
pak jsem dal při 22°C amaloco 74 1+5 což je pořádnej driák a rotačně asi 7 minut
  • 0

#58 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 18 květen 2011 - 19:34:49

Rodinal ne ééé , bude závoj , sice ne tak brutální jako s D-76 , ale bude. To chce koblice (nebo něco s fosforečnanem , nebo dostatkem bromidu) . Obecně na závojující materiály se doporučuje vývojka s jen jednou vyvolávací látkou , kombinace metol+hydrochinon tomu nedělá dobře.
  • 0

#59 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 květen 2011 - 20:55:09

Rodinal ne ééé , bude závoj , sice ne tak brutální jako s D-76 , ale bude. To chce koblice (nebo něco s fosforečnanem , nebo dostatkem bromidu) . Obecně na závojující materiály se doporučuje vývojka s jen jednou vyvolávací látkou , kombinace metol+hydrochinon tomu nedělá dobře.


Prepáč, ale ja tej chémie bárs nerozumiem ;-) vedel by si mi narovinu povedať čo použiť? Bežne dostupnú vývojku. Ale asi sa na to ako vidím vyprdnem a dám mu to so závojom a poviem že môže byť rád že tam niečo je. Pretože zaplatiť 5eur za vývojku a dostať 8eur za prácu...
  • 0

#60 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 18 květen 2011 - 22:30:03

Rodinal ne ééé , bude závoj , sice ne tak brutální jako s D-76 , ale bude. To chce koblice (nebo něco s fosforečnanem , nebo dostatkem bromidu) . Obecně na závojující materiály se doporučuje vývojka s jen jednou vyvolávací látkou , kombinace metol+hydrochinon tomu nedělá dobře.


Prepáč, ale ja tej chémie bárs nerozumiem ;-) vedel by si mi narovinu povedať čo použiť? Bežne dostupnú vývojku. Ale asi sa na to ako vidím vyprdnem a dám mu to so závojom a poviem že môže byť rád že tam niečo je. Pretože zaplatiť 5eur za vývojku a dostať 8eur za prácu...


než něco dělat blbě...a nechat si za to platit...tak to radši dělat nebudu. ale su asi v menšině...

mimochodem, to jako spotřebuješ vývojku za 5€ na vyvolání jednoho filmu? nebo i tří?
  • 0

#61 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 18 květen 2011 - 22:31:10

Rodinal ne ééé , bude závoj , sice ne tak brutální jako s D-76 , ale bude. To chce koblice (nebo něco s fosforečnanem , nebo dostatkem bromidu) . Obecně na závojující materiály se doporučuje vývojka s jen jednou vyvolávací látkou , kombinace metol+hydrochinon tomu nedělá dobře.


jo, pokud se nemýlím, tak KBr jde přisypat do různých věcí...a pomáhá to.
  • 0

#62 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 květen 2011 - 22:42:53

KBr není všelék, a o tom už se jinde na TK psalo.... zpomaluje vyvolání, ubírá vývojce na aktivitě, ale u přestárlých filmů se závojem až tak úplně stoprocentně nepomůže. A do rodinalu já osobně bych ho už necpal, nedokážu to vědecky vysvětlit, kdysi jsem to zkusil a nee.
Spíš se přikláním k energickému vyvolání, něco jak radí Radim, a možná bych přidal i cca 0,15-0,20g benztriazolu/l (na rozdíl od KBr nezpomaluje vyvolávání, takže při předem nevyzkoušených, jen doporučených vyvolávacíc časech, je to spolehlivější omezení stařeckého závoje)
Rozhodně bych nedělal tyto hokuspokusy na filmech, které mi cizí člověk svěří s plnou důvěrou a nadějí na film, na kterém něco bude, co půjde zvětšit či naskenovat, ale napřed na kouskách.

Ale na druhou stranu, odvážným prý štěstí přeje, žejo
;-)
  • 0

#63 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 květen 2011 - 16:59:14

Rozhodně doporučuji Benzotriazol. Jde to i s konfekcí, ale lépe něco míchaného.
  • 0

#64 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 19 květen 2011 - 20:42:29

Chlopi, mne sa svedomie ozvalo ;-)

Je pravda že mu to tak nemôžem dať dosrané, nebudem potom spávať. Ale tak ja Vám nerozumiem nič, benzotriazol,..KBR, "koblice", a to amaloco 74 netušim kde zohnať. Chemiu si sám nemiešam takže ani žiadnu nemám.
  • 0

#65 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 20 květen 2011 - 07:20:48

marek: Neblbni... Za tych par eur to nestoji... Ked potrebujem peniaze tak by som siel radsej dakde lopatovat alebo v mojom pripade pravdepodobnejsie ze zoberem saxofon a idem na kseft, ale rozhodne by som neponukal ze dakomu vyvolam filmy.... Rozhodne nie uz len s dovodu ze som zacal tak pred rokom a pol.... To je malo skusenosti.
Vies zaciatocnik by sa mal sustredit na to ako dobre vyvolat filmy ktore vie ako su naexponovane lebo ich exponoval on.... A vyvolat filmy ktore ti dakto strci do ruky ze totok som nafotil dajako alebo este lepsie totok nafotil moj dedo pred 50 rokmi... Nuz bez prislusnych skusenosti mozes tie filmy vazne len dodrbat... To je fakt potom len o tom ze neznaleho budes potom presviedcat ze lepsie to neslo...
marek... pisali sme spolu par krat, tesim sa ked sa konecne dotrepes do bratislavy a sadneme na kofcu a pokecame.... ale sak si dobry chalan nie? neblbni... nekaz si karmu! :)
  • 0

#66 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 květen 2011 - 07:50:46

Marku, dělat cokoli pro druhé (za peníze nebo ne, je jedno, roli v tom hrají i vztahy a vlastní pověst) je docela zodpovědná činnost, chce to mít i vnitřní jistotu, že to, co dělám, je správně, nejen znalosti, ale i zkušenost - nekvaltuj, máš času na sbírání obého dost a dost před sebou.
V zásadě to, do čeho se chceš pustit, možné je, i s blbuvzdornou konfekční vývojkou, (např. D-76), která se dá přídavkem té správné chemikálie upravit tak, že to může vyjít s uspokojivým výsledkem. V každém případě je třeba se se zájemcem dohodnout na tom, že bude muset kousek filmu obětovat - na ústřižku můžeš provést zkoušku a podle výsledku pokračovat buď pokusem dalším, nebo přímo vyladěným zpracováním. Nemáš-li vůbec žádnou zkušenost s vyvoláním pro tebe neznámých, navíc bůhvíjak prošlých a dříve skladovaných filmů, nemáš-li k dispozici vývojky, o kterých víš, jak fungují, co umějí, chemii, kterou se dá vhodná vývojka namíchat, je to nikoli risk, ale hazard. Může to náhodou vyjít, ale také nikoli - míru pravděpodobnost je těžké odhadnout.
Tady totiž jde o to, netrefíš-li se, nedá se to napravit (kromě nejistých pokusů o zesílení či zeslabení blbě vyvolaného filmu, ale to opět chce mít vědomí i zkušenost), a co možná na filmu je v latentním obrazu, bude nenávratně v p... , a s tím i tvoje dobrá pověst.
Hlavu vzhůru ! :)
  • 0

#67 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 20 květen 2011 - 20:09:51

Ďakujem za odpovede, máte pravdu, je to blbosť, ale mám doma dosť problémy v poslednej dobe. Chcel som si jednoducho dajak zarobiť tak som nahodil na net inzerát toho čo si myslím že "viem" najlepšie. Tie filmy asi naozaj robiť nebudem, dneska som síce 3 odovzdal a subjekt bol spokojný, ale to bolo niečo v tom zmysle "nafotím si čiernobielo dovolenku, fotolab ten film nechce tak to dám zrobiť jemu". V inzeráte som ponúkol aj robenie zväčšenín ako ručnú prácu, ale na to sa vyprdnem tiež lebo ľudia su dnes sviňe, všetko by chceli najlepšie zadarmo a mne vypisujú že "fotolab mi to urobí za 30 centov". Tak nič, v lete si musím fakt zohnať dáku brigádu :oops:
Pred sebou mám nástenku a na nej napísaný výrok jedného temnkomorníka, ktorý sa mi tu veľmi ale veľmi hodí:
"Ach sladká naivito a neznalosti... Proč, proč jsem se jen vydal na cestu poznání?"

A panpriatel, to vieš že s tebou rátam, hocikedy budem mať cestu do BA alebo sa konečne dotrepem na dáky zraz veľmi rád s tebou pokecám.

Taktiež Ďakujem za slová od Jirinola, pomohli ste mi. :)
  • 0

#68 kony

kony

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 483 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 20 květen 2011 - 20:28:44

Marečku , díky za zvednutí nálady :lol: .
Dívej , finančně na tom většina mladých , co se o něco opravdu zajímá není dobře - hledej brigády v okolí do posledních sil . Jednu dobu jsem dělal skladníka v lékarně , jindy zase jednorázové kompletace nějakých mechanických zařízení . Nenech si svou cestu za svým cílem (brigádou) ničím otrávit , speciálně ne kyselými xichty a pindy neochotných lidí na které narazíš .

To , že si na bedra nemáš brát o nic víc , než uneseš je pravda a víc než jen pravda - pánové Punkomat , LuzJi a Jiří mi to jistě potvrdí , že ? Od toho vznikla ta druhá část podpisu . :oops:

Jinak pokud bys potřeboval pro sebe na starší filmy fosforečnan , nebo benzatriazol , myslím že bych to k tobě nějak dostal , ale pozor , vše mi trvá dlouho :) !
  • 0

#69 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 květen 2011 - 12:12:55

Moja skúsenosť zo starými filmami:
dostal som štyri či päť filmov ORWO NP22, rok expirácie 91, zvitok, neviem, ako boli skladované. Filmy som v priebehu cca dvoch mesiacov vyvolal vo vývojke ILFORD ID-62 1:7 22st. Filmy vyšli až prekvapujúco dobre, ale aj tak je vidieť, že sú staré, sem tam nejaký fľak, či zhluk zrniek bromidu, alebo naopak nedostatok, asi odplavený kúsok emulzie. Na také nedôležité "strieľanie" od boku bez problému.
K vyvolaniu chcem povedať len toľko, že som vývojku ani časy nijako neupravoval. Vývojka obsahuje Fenidon, Hydrochinon, Siričitan, Uhličitan a Bromid draselný 2g a Benzotriazol 0,2g. Píšem to len preto, že niekto tu vyššie spomínal, že na staré filmy Hydrochinon nie! Ja si skôr myslím, že výsledok závisí na celkovej koncepcii vývojky a nie len na vyvolávacích látkach. Niekto tu spomýnal, myslím že Jirinol, ak sa mýlim sorry, že vývojka by mala byť energická, aby sa nestihol vyvolať závoj, myslím si, že táto vývojka to plne rešpektuje.
Čas pri expozícii na 100 ASA /21DIN 4,5 min a pri expozícií na 200A/24DIN 5 minút,
  • 0

#70 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 7 září 2011 - 16:10:57

zdravím - našel sem doma nějaké staré exponované Fomapany F17 - údajně foceny kolem roku 80 - chtěl bych to volat v nějaké hodně slabé koncentraci ID-11 abych to tam mohl nechat přes noc.
poradil by mi někdo koncentraci na řekněme cca 10h louhování?
  • 0

#71 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 září 2011 - 16:21:25

zdravím - našel sem doma nějaké staré exponované Fomapany F17 - údajně foceny kolem roku 80 - chtěl bych to volat v nějaké hodně slabé koncentraci ID-11 abych to tam mohl nechat přes noc.
poradil by mi někdo koncentraci na řekněme cca 10h louhování?


a proč ho chceš nechat ležet ve vývojce přes noc???
  • 0

#72 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 září 2011 - 16:27:54

zdravím - našel sem doma nějaké staré exponované Fomapany F17 - údajně foceny kolem roku 80 - chtěl bych to volat v nějaké hodně slabé koncentraci ID-11 abych to tam mohl nechat přes noc.
poradil by mi někdo koncentraci na řekněme cca 10h louhování?


No, zrovna ID-11 bych na to nepoužíval. Tahle vývojka na tohle není určená. Proč to chceš volat ve standu? Tohle se mě na filmy "dávno nafocené" nikdy neosvetšilo. Spíš bych šel do něčeho s benzotriazolem, či KBr. A rozhodně bych nesnižoval kontrast, spíš naopak.
  • 0

#73 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 7 září 2011 - 16:28:47

někde jsem četl že čím delší vyvolávací čas tím je větší pravděpodobnost že z toho něco vyleze ale rád si nechám poradit
  • 0

#74 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 7 září 2011 - 16:32:56

no já mám ID 11 doma a už jsem se ní jakž takž naučil pracovat tak bych se rád vyhnul experimentům - na těch svitcích mají být celkem důležité rodinné fotky tak bych je rád vyvolal s nějakým výsledkem - takže radíte spíše použít nějakou normální koncentraci - třeba 1+1, vyvolávat nějakých 15-18min a víc překlápět?
  • 0

#75 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 září 2011 - 16:59:03

Hlavně, ne ID-11. Tahle vývojka nemá žádnou protizávojující látku. Dělat stand v ID-11 je hovadina. Dělat stand na dávno nafoceným filmu taktéž.
Takhle, pokud to budeš volat v ID-11 normálně, něco tam bude. Nicméně si zaděláváš na pakárnu při zvětšování. Pravděpodobně dostaneš hodně tmavou podložku, s nízkým kontrastem. Zvětšovat to pak budeš na Cčkový papíry, řešit ultratvrdou vývojku, stejně to bude na nic (slušně řečeno).
Mimo jiné, jsme kousek od sebe, můžem zajít na pivo, nebo se prostě někde potkat. Chemii i vývojky Ti klidně poskytnu.
  • 0

#76 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 7 září 2011 - 17:28:53

děkuju za nabídku - teď odjíždím na víkend pryč - pak napíšu...
  • 0

#77 Honza_K

Honza_K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2011 - 14:14:12

Zdravím, mám obdobný problém: ve skříni jsem objevil starého Sokola s nafoceným Fomapanem F21 (kinofilm), který musel být nafocen s ohledem na okolnosti před rokem 1989. Je jasné, že nic extra z toho vytáhnout nepůjde, ale něco by se na tom přeci jenom mohlo objevit. Nemáte nějaký osvědčený postup (založený na běžně dostupných vývojkách, s mícháním nemám zkušenosti), který by mohl vést k nějakému výsledku?
Případně nevíte, zda se tomuto někdo v Praze nevěnuje na komerční bázi? S ohledem na to, že tam můžou být fotky, které by potěšily dost lidí z rodiny, asi by se mi vyplatilo neexperimentovat a dát to někomu, u koho je větší pravděpodobnost úspěchu.
  • 0

#78 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2011 - 14:38:22

asi by se mi vyplatilo neexperimentovat a dát to někomu, u koho je větší pravděpodobnost úspěchu.

to je pravda, jen si dovolím malou poznámku: i ten zkušený tě nejspíš požádá o povolení odstřihnout kousek pro prvotní test, podle jehož výsledku se ladí "ostré" vyvolání. Neb lepší je obětovat třeba 3 snímky než celý film.
  • 0

#79 Honza_K

Honza_K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2011 - 16:39:51

to je pravda, jen si dovolím malou poznámku: i ten zkušený tě nejspíš požádá o povolení odstřihnout kousek pro prvotní test, podle jehož výsledku se ladí "ostré" vyvolání. Neb lepší je obětovat třeba 3 snímky než celý film.

To chápu, jinak bych na to asi také nešel. Naštěstí v tomto případě není co ztratit, jen získat. Stejně tak je mi jasný, že pokud by se toho chopil někdo zkušený, tak je zaručná vyšší pravděpodobnost úspěchu, nikoliv úspěch samotný.
  • 0

#80 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2011 - 18:58:10

... Naštěstí v tomto případě není co ztratit, jen získat. Stejně tak je mi jasný, že pokud by se toho chopil někdo zkušený, tak je zaručná vyšší pravděpodobnost úspěchu, nikoliv úspěch samotný.

spěcháš na to?
  • 0

#81 Honza_K

Honza_K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2011 - 20:44:35

spěcháš na to?

No jak se vezme... Cílem je udělat rodině album fotek z filmů, které jsem našel při úklidu domu po dědovi a samozřejmě Vánoce by byly ideální termín hotové práce. A vzhledem k tomu, že se ke zvětšováku nedostanu každý den, tak samozřejmě čím dřív tím líp. Původně jsem měl v plánu se na to vrhnout o víkendu, ale pokud bych si měl vybrat zda dřív nebo později ale s lepším výsledkem, tak asi druhá varianta by byla lepší. Ty bys byl schopen to zkusit?
  • 0

#82 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2011 - 07:25:33

spěcháš na to?

No jak se vezme... Cílem je udělat rodině album fotek z filmů, které jsem našel při úklidu domu po dědovi a samozřejmě Vánoce by byly ideální termín hotové práce. A vzhledem k tomu, že se ke zvětšováku nedostanu každý den, tak samozřejmě čím dřív tím líp. Původně jsem měl v plánu se na to vrhnout o víkendu, ale pokud bych si měl vybrat zda dřív nebo později ale s lepším výsledkem, tak asi druhá varianta by byla lepší. Ty bys byl schopen to zkusit?


mám několik filmů Fomapan F21 a N21 obdobného stáří, tudíž jeden bych mohl obětovat pro úvodní test k nalezení vhodného způsobu vyvolání duchů z tvého filmu. Kontaktuj mě na e-mail uvedený v mém profilu, nějak se domluvíme.
  • 0

#83 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 prosinec 2011 - 23:53:00

spěcháš na to?

No jak se vezme... Cílem je udělat rodině album fotek z filmů, které jsem našel při úklidu domu po dědovi a samozřejmě Vánoce by byly ideální termín hotové práce. A vzhledem k tomu, že se ke zvětšováku nedostanu každý den, tak samozřejmě čím dřív tím líp. Původně jsem měl v plánu se na to vrhnout o víkendu, ale pokud bych si měl vybrat zda dřív nebo později ale s lepším výsledkem, tak asi druhá varianta by byla lepší. Ty bys byl schopen to zkusit?


Honzo, máš to hotový. Ani stopa po závoji, pěkně zvětšovatelné na normální gradaci. a jako bonus jsem zvětšil pár políček na dobový papír :oops: :?:
  • 0

#84 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2011 - 14:43:32

mimochodem, jestli někdo má doma nevyvolaný čb negativ neznáméno stáří a původu, s podezřením, že je naexponovaný (jedno, či kinofilm nebo svitek), a bude-li chtít podstoupit to riziko, svěřit jej k vyvolání (a přitom mě nebude chtít inzultovat v případě, že to nedopadne na 100%), velmi rád budu pokračovat v testu té vodičky, která mi jako vedlejší produkt se svým účinkem vylezla - viz vlákno Atomal.
:wink:
  • 0

#85 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 12 prosinec 2011 - 14:55:40

mohli bychom se dohodnout mám tu asi 2 naexponované F17 neznámého stáří a moje pokusničení s třetím nedopadlo zrovna dobře...
  • 0

#86 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 prosinec 2011 - 14:57:43

mohli bychom se dohodnout mám tu asi 2 naexponované F17 neznámého stáří a moje pokusničení s třetím nedopadlo zrovna dobře...

můžeme. podrobnosti mejlem - mám ho v profilu.
  • 0

#87 AEROVKA

AEROVKA

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 14

Publikováno 13 září 2015 - 20:48:56

Dobrý den

Povedlo se mi dnes koupit na bleším trhu 17 kousků svitku 120 Famapanu F-17 z expirací 7měs. 1991.

Vše bylo v kartonové krabici a prý uskladněno v suchém sklepě na chatě . Filmy jsou v originálních krabičkách které jsou jak nové .

Prosím o radu na jakou citlivost exponovat a v čem pak nejlépe vyvolat . Mám v komoře negativní vývojku Fomadon Excel W27 a v lednici originál koncentrovanou negativní vývojku AGFA Rodinal. V orig. balení 125ml. Legendární původní Rodinal, ne napodobenina současné doby.

Za případné rady budu štasten


  • 0

#88 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 13 září 2015 - 20:56:28

Já bych jen před vlastním fotografováním, zkusil vyvolat svitek, obětoval bych jeden kus, jen tak neexponovaný, jestli má cenu fotit a není již po něm. Teď jsem koupil i fotopapíry zabaleny, skladovány a černaly i bez osvitu. Aby jsi neexponoval a pak to nebylo celé jak uhlí. Zřejmě bych takto exponoval na co nejelší časy o půlku méně než obvykle a podle vyvolání upravil zbytek časů na další filmy. Vývojku neporadím používám Foadon R09.


  • 0

#89 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 13 září 2015 - 20:59:54

Taky je mám, dokonce se shodným datem expirace a používám na zkoušení. Fotit se na ně dá, ale je a bude tam závoj, bohužel nestejnoměrný, navíc ve formě tmavších teček. Volám to v R09. A navíc se mi tam objevuje prokopírování krycího pásu. Ale jak říkám, fotit se na to dá, teda aspoň obrázek je slušně vidét...

Nedávno jsem taky koupil starší Ilfordy Pan 100, expirace 10/2006 a navíc za ne zcela nepatrnou cenu. Sem si říkal, Ilford, to nemůže stárnout tak rychle jako tŕeba...

Může...


  • 0

#90 AEROVKA

AEROVKA

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 14

Publikováno 13 září 2015 - 21:08:05

Takže fotit na předepsanou citlivost a vyvolávat předepsaným časem ?

A ten závoj, nedá se to nějak poštelovat při vyvolávání v tanku ?

:cry:


  • 0

#91 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 13 září 2015 - 21:25:58

Můžete zkusit cca dvojnásobnou přeexpozici, pak to vyvolat v koncentrovanějším a studenějším Rodinalu, řekněme 1:20 a 15 stupňů C, vyvolání zkrátit tak na cca 7 minut. Dá se do toho přidat taktéž KBr - bromid draselný v množství cca 2-3 g na půl litru vývojnice, případně bentriazol cca 0,1 g (blbě se rozpouští, když tak předem v troše lihu a nemusí být čístý). Tohle všecko můžete klidně vyzkoušet a pak si napíšeme, jestli byl výsledek odlišný od mých identických pokusů, tohle mám všecko za sebou. Závoj snad trochu menší, (aspoň pocitově), kontrast jakoby (snad, taky pocitově) vyšší, avšak tečky a prokopírování pásu o něco viditelnější (tady ovšem zcela průkazně). Si tak říkám, že za časů Inž.Koblice se filmy stříkaly nějakou jinou emulzí nebo co...


  • 0

#92 AEROVKA

AEROVKA

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 14

Publikováno 13 září 2015 - 21:30:33

Díky, zítra vyzkouším :idea:


  • 0

#93 AEROVKA

AEROVKA

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 14

Publikováno 17 září 2015 - 12:45:41

Vyzkoušeno , a svitky jsou použitelné.

Překvapilo mě jak je film oproti dnešním tenoučký. Do vývojnice se soukal hůř - moc dobře si pamatoval na čem byl 24 let natočený.

Jediný co pro další focení upravím je ISO z udávaných 40 na 20 ( druhá expozice byla na ISO 20 a to už vyšlo :rolleyes: ).

  S časem jsem byl, na dnešním plzeňském slunci,  1/125 a clona 2,8 - 4 , ve stínu pak byly časy kolem 30s . Vyvoláno v Fomadon Excel W27 při 20C - 8 min .

Na negativu žádné závoje ani jiná vada, zrno prakticky žádný.

Nemám skener na negativy, tak alespoň náhled vyvolaného svitku nafocený před bílou zdí digitálním fotoaparátem ( doufám že za slovo digitální nebudu předem zde zatracen  :oops:  )

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 1

#94 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 17 září 2015 - 15:03:41

Zázrak...


  • 0

#95 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 17 září 2015 - 17:43:31

Ale jo, dobrý :-)


  • 0

#96 AEROVKA

AEROVKA

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 14

Publikováno 17 září 2015 - 19:26:56

Ani zázrak ani pro mne dobrý :cry: , malé ISO mi nedovolí fotit pejsky v akci.  Možná tak na něco statickýho. Jěště jsem to vyzkoušel jednou a trochu natáhl čas - tam kde mi to naměřilo 1/125 jsem to odpálil 1/60  ve vývojce pak +2min. celkem tedy 10 min kverdlal jsem s tím 2x každou minutu.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#97 ladinek

ladinek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 80

Publikováno 17 září 2015 - 20:09:41

S tím je tak třeba nějak počítat, že to asi nebude na akční focení. Zázrak je , že to vůbec vyšlo a i nějak to vypadá :-)


  • 0

#98 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 17 září 2015 - 20:17:21

Pejsky treba vycpat, pak budou vdecnym nametem i pro snimani na mokre desky.
  • 2

#99 calon

calon

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 569 příspěvků(y)
Reputace: 275

Publikováno 4 leden 2016 - 19:00:37

Našel jsem v jednom Kodaku od kamaráda cívku na které toho moc není napsáno. Je tam Foton a na filmu vyraženo NP 20. Nevíte někdo co je to zač? Je to inverze? Nebo bych se ho mohl pokusit vyvolat?

Přiložený soubor (y)


  • 0

#100 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 4 leden 2016 - 19:09:34

Podívej se tady http://www.temnakomo...734-filmy-orwo/

 

Balení které máš jsem neviděl, v rukách jsem měl jen takové. A to velmi zřídka.

orwo_np_20_1.jpg?w=490


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních