Přejít na obsah


Fotka

vyvolání super 8 filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
444 odpovědí na toto téma

#351 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 26 srpen 2014 - 05:16:27

Zdravím, rád bych poprosil zkušenější o radu.

Začal jsem si sám volat černobílou inverzi (Fomapan R DS8) podle postupu od REDa. Používám vývojku Fomadon LQR (do první přidávám thiokyanatan draselný), ustalovač Fomafix, bělící a čistící lázeň si míchám sám (bělící lázeň z dichromanu). Mám problém s tím, že filmy jsou trochu zrnitější (aspoň se mi to zdá) - srovnávám s filmy, které kdysi natáčel děda a nechával je vyvolávat přímo ve Fomě, a tam je zrno tedy mnohem jemnější. U posledního filmu, který jsem vyvolával, je navíc po jedné straně světlejší pruh. Netušíte, co dělám špatně?

Jinak na vyvolávání používám vývojnici Lomo (velkou, s jednou hadicí), vývojky dávám přes 900 ml, ustalovače něco kolem 850 ml, ostatních lázní litr. Reexpozici dělám ve vodě, 100W žárovkou. Teploty dodržuju.

Předem díky za všechny rady.

Prečo nepoužiješ sadu Fomapan R100? Mne nevychádza takmer žiadne zrno (používam Agfa Scala 200 alebo Fomapan R100 kinofilmy).

Potrebovala by som nejaký tip, ako uchytiť začiatok 8 mm filmu v LOMO tanku -  tam totiž začína celý môj prúser - nie, videá na jutube nepomáhajú, ani cvik so starými lámavými filmami, výsledok je vždy 1:1.


  • 0

#352 kalanek

kalanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 srpen 2014 - 06:41:21

Jednoduše, protože Foma do té sady dává to stejné, co si namíchám já z jejich nebo svojí chemie (až na ten bělič), akorát cenově je to někde úplně jinde. Proto bych očekával, že budou výsledky totožné s použitím jejich sady. Nejspíš dělám chybu jinde než v použité chemii...


  • 0

#353 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 26 srpen 2014 - 10:47:25

Evla: ja vzdycky ten konec prehnu a v te drazce se zafixuje dobre. Nikdy se mi nestalo, ze by se uvolnil a to se mi stalo tucet jinych veci.
  • 0

#354 Geo

Geo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 219 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 26 srpen 2014 - 18:03:55

Sad to trochu pomůže. Důležité je aby emulze směřovala směrem ven. Film se zavede ohnutím v zobáčku a ke konci se ohne přes ten kratší kraj a přiloží se horní cívka a přišroubuje se. 2ebtv0n.jpg


  • 0

#355 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 26 srpen 2014 - 18:11:13

Já to dělám malinko jinak, ale i to funguje. Tohle je asi správná varianta, ale přehnutím filmu se v té dirce taky celkem dobře zafixuje.


  • 0

#356 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 3 září 2014 - 22:04:59

Mám tady dotaz. Není to úplně k osmičce, ale k E6 inverzi ano, tedy k diáku. Vyvolával jsem už několikátý, takže postup a všechny tyto věci jsou OK. Stalo se mi ale to, co se mi stalo před pár lety s 8mm, zůstal na tom šedý povlak. Tehdy mi tady Šnek poradil, abych to dal znovu do běliče a ustálil. Tak jsem to zkusil i tentokrát a šedý povlak byl pryč. Ale je tam něco, co tam zůstalo. Takové jakoby špinavé šmouhy. Nepodařilo se mi to vyfotit, to se dost dobře nedá, ale je to vidět, když se člověk koukne proti světlu pod jistým ůhlem na ten film. Bohužel je to vidět i při projekci. Nejlépe asi na světlých místech. Nejlépe bych to asi popsal tak, jako když mejete sklo a zůstanou tam vidět šmouhy po houbičce, jakoby to bylo nevyleštěné. Nevím, příjde mi, že to není zbytek toho šedého povlku už (vyloučit to ale nemůžu). Napadá vás nějaká možnost, jak se toho zbavit? Jestli bych mohl ten film něčím vyleštit? Mám už okénka v rámečcích, tak si můžu vzít jedno a udělat to něčím zkušebně. Do tanku to už ale nevrazím :) CHtěl bych ale vědět, existuje li nějakej prostředek, kterým bych ten film mohl nějak vyleštit. Díky.


  • 0

#357 LeosStehlik

LeosStehlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
Reputace: 270

Publikováno 4 září 2014 - 21:29:47

buďto to máš ještě nedobělené (BX - bleachfix ti umřel), a v tom případě zkus jedno políčko z diáku vyndat a ještě jednou vybělit a ustálit. 

nebo ti umírá barevná vývojda (CD) - jemný závoj tak trochu jakoby solarizace a táhne do jiných barev ve světlech  = s tím už bys neudělal nic. 

 

doporučení: ještě jednou u testovacího záběru vybělit a ustálit, pokud nepomůže, smiř se s tím, že záchrana je nemožná.

 

V úctě

Šnek


  • 0

#358 LeosStehlik

LeosStehlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
Reputace: 270

Publikováno 4 září 2014 - 21:37:25

 

Zdravím, rád bych poprosil zkušenější o radu.

Začal jsem si sám volat černobílou inverzi (Fomapan R DS8) podle postupu od REDa. Používám vývojku Fomadon LQR (do první přidávám thiokyanatan draselný), ustalovač Fomafix, bělící a čistící lázeň si míchám sám (bělící lázeň z dichromanu). Mám problém s tím, že filmy jsou trochu zrnitější (aspoň se mi to zdá) - srovnávám s filmy, které kdysi natáčel děda a nechával je vyvolávat přímo ve Fomě, a tam je zrno tedy mnohem jemnější. U posledního filmu, který jsem vyvolával, je navíc po jedné straně světlejší pruh. Netušíte, co dělám špatně?

Jinak na vyvolávání používám vývojnici Lomo (velkou, s jednou hadicí), vývojky dávám přes 900 ml, ustalovače něco kolem 850 ml, ostatních lázní litr. Reexpozici dělám ve vodě, 100W žárovkou. Teploty dodržuju.

Předem díky za všechny rady.

Prečo nepoužiješ sadu Fomapan R100? Mne nevychádza takmer žiadne zrno (používam Agfa Scala 200 alebo Fomapan R100 kinofilmy).

Potrebovala by som nejaký tip, ako uchytiť začiatok 8 mm filmu v LOMO tanku -  tam totiž začína celý môj prúser - nie, videá na jutube nepomáhajú, ani cvik so starými lámavými filmami, výsledok je vždy 1:1.

 

 

No jasně, zrnité, to je jasné. To hnusnostrašné LQRko od Fomy je možná dobré na volání R100 v kině, ale na filmu formátu tkaničky od bot to udělá paseku - zrno jako prase. 

 

Vezmi jakoukoliv konfekční jemnozrnou vývojku, nebo si namíchej kodak d-168 nebo d-19 podle Pignona, uz jsme tu o tom nekde psali:

http://www.temnakomo...ada-lqr-v-r100/

 

at se dari!


  • 0

#359 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 4 září 2014 - 23:18:29

Zkusím... jako je to trošku podivné, že by to tak bylo, měl jsem to v tom bleachfixu fakt dlouho... barevná vývojka mi příjde OK. barvy jsou bez problému. No... stejně už tu vývojku asi nepoužiju, takže to zkusím dát ještě do bleach fixu jednou, ale pokud to bude ono, tak fakt nevím, jak to tam budu dávat celé :D Aby se to neslepilo. :D


  • 0

#360 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 5 září 2014 - 17:58:03

Tak nevypadá to že by se to v tom bleachfixu nějak zlepšilo, udělal jsem jich více najednou, ale i tak... šmouhy jsou tam pořád. Už na to kašlu a holt se smířím s tím, že se to ne uplně povedlo. Ale proč tomu tak je, to fakt těžko říct. Jen mě tak napadá, že se leje do malého tanku na diáky poměrně méně než vo velkého na S8. Třeba jsem to měl před tím zamíchat a něco nemělo úplně svou správnou sílu, ale těžko říct...


  • 0

#361 borca

borca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 září 2014 - 10:23:14

Ćernobílé inverze  FOMA jsem s úspěchem vyvolával v klasické universální vývojce koupenou v drogerii, použil jsem ji jak pro první, tak i druhé vyvolání po osvitu. Je ještě vůbec k dostání? Pokud ano, tak si 4 Kč již nestojí. Stejně tak se dá použít i klasický ustalovač.

Barva je něco jiného, tam záleží především na prvním, tkzv.  černobílém vyvolání a o výsledku rozhoduje jak složení vývojky, tak i stáří použitých chemikálií, teplota, ,čas,  pH atd.  Pokud to nevyjde, již s tím nejde v následujících lázních  moc udělat.  


  • 0

#362 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 14 srpen 2015 - 18:34:12

Koupil jsem si super8 kameru a byl v ní částečně exponovaný film. V příloze posílám fotku obou konců filmu. Pozná někdo z Vás typ filmu? Chtěl bych ho vyvolat.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  DS8.jpg   29,66K   5 Počet stažení

  • 0

#363 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 14 srpen 2015 - 18:58:12

Je to ORWOCHROM UT15, prvý pás je na začiatku nového filmu a druhý je na konci, teda tam, kde sa film otáča po natočení prvej polovice.


  • 0

#364 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 15 srpen 2015 - 18:50:13

Výborně, děkuji. S tím vyvoláním nechci trávit moc času. Film nebyl exponován ani do poloviny a zajímavého na něm asi nic nebude. Stačilo by mi tedy vyvolání pouze jako negativ. Na internetu jsem našel, že inverzní orwa se volaly procesem, který je uveřejněn třeba zde:

 

http://super8data.co...g_orwo_9165.htm

 

Poradili byste mi, jak tento film vyvolat jako negativ s užitím běžně dostupných negativních vývojek (ideálně R09, GDL, LQR)?


  • 0

#365 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 15 srpen 2015 - 18:58:52

Je to starší postup, ale v podstate správny. U novšieho postupu je vynechané 20 minútové pranie po farebnej vývojke a je nahradené druhým stop roztokom.

Vyvolávať to ako čb negatív neporadím, nikdy som to neskúšal. Možno poradí niekto iný.


  • 0

#366 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 22 srpen 2015 - 11:33:44

Tak som sa konečne dostal k vyvolaniu Fomackej R100 v procese ORWO 829. Film exponovaný na 160ASA /23DIN vyšiel pekne, až mi to vrátilo chuť do filmovania. Okrem toho som vyvolal aj jednú ORWO UP21 a jednu UP15, obe cca 20 rokov po záruke, UP21 ako 200ASA/24DIN. Zatiaľ som to nevidel na plátne, ale v prehliadačke to vyzerá dobre.


  • 0

#367 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 8 září 2015 - 21:35:39

Je to ORWOCHROM UT15, prvý pás je na začiatku nového filmu a druhý je na konci, teda tam, kde sa film otáča po natočení prvej polovice.

 

Udělal jsem koupací zkoušku za světle s vývojkou Foma LQR 1+10. Film přestal černat asi po osmi minutách. Film jsem tedy s tímto časem vyvolal, umyl, ustálil (Fomafix) a umyl. Na filmu se bohužel vůbec nic neobjevilo. Pouze silný závoj. Asi se ale není čemu divit, protože film se vyráběl do roku 1991, tedy je minimálně 24 let starý a můj způsob zpracování se velmi liší od doporučeného. Navíc na něm opravdu nemuselo nic být, protože jsem ho koupil již nabitý v kameře.


  • 0

#368 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 9 září 2015 - 17:25:21

Ak si to nevyvolal ako inverziu, tak asi tam ostalo koloidné striebro, ktoré je nanesené na opačnej strane filmu, aby sa znížili reflexy. Toto sa odstraňuje v inverznej lázni. ORWO UK17 som bežne vyvolával čiernobielo, ale nikdy nie ako negatív.


  • 0

#369 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 13 říjen 2015 - 23:03:18

Tak jsem včera poprvé provedl volání DS8 filmu Fomapan R100 a s výsledkem jsem spokojený. Doslova jsem použil návod z technického listu filmu. Až mi dojde vývojka Foma LQR vyzkouším Kodak D19 a D67 podle REDa.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#370 kaiser

kaiser

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 říjen 2015 - 08:55:26

Vykašli se na předraženou LQR a kup si v Béfoto Tetenal Eukobrom. Cena za 1l asi 250kč.Tak si to přepočítej,o kolik je LQR dražší.

Taky jsem používal LQR/je drahá/ i D19/se nevyrábí/.


  • 0

#371 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 15 říjen 2015 - 22:47:48

Není tady náhodou někdo, kdo by si lajsnul na vyvolávání procesu VNF-1? Klidně bych dal větší zakázku, mám dva kotouče 16mm, resp. 8x30m a klidně to natočím v kuse, ale já ten proces nějak dělat nechci, ale zaplatil bych :)


  • 0

#372 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 15 říjen 2015 - 23:42:30

Rybinin, a to je aký proces? A aký film? S takým pomenovaním procesu som sa ešte nestretol. Samozrejme, neviem všetko, ale zaujíma ma to.


  • 0

#373 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 16 říjen 2015 - 00:13:35

To je Video News Film, starý 16mm film, dokonce s mag. stopou, asi se na něj dělávaly televizní šoty, může to bejt tak z 80. let, ale mám to v mrazáku a i předtím asi bylo, takže by na tom mohlo něco být. Je to normální Ektachrome, asi to jde nějak i v E6, ale pak je tam ta blbá antihilační vrstva. Je to trošku starší proces no.


  • 0

#374 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 říjen 2015 - 06:25:09

Antihalačka, pokiaľ je na princípe striebra (ako u čb alebo Orwochromy), tak by sa mala odstrániť počas procesu, pokiaľ nie, tak teplá voda a hubka na riad. Nemáš náhodou predpisy lázni toho procesu, skúsim to aj na internete, ale až na budúci týždeň, lebo cez výkend nebudem doma.


  • 0

#375 sepulnation

sepulnation

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
  • LocationPrague
Reputace: 24

Publikováno 16 říjen 2015 - 10:09:14

Vykašli se na předraženou LQR a kup si v Béfoto Tetenal Eukobrom. Cena za 1l asi 250kč.Tak si to přepočítej,o kolik je LQR dražší.

Taky jsem používal LQR/je drahá/ i D19/se nevyrábí/.

Moje motivace přejít na jinou vývojku není v žádném případě finanční. Navíc při spotřebě 600 ml lázně do mé vývojnice pro 10bm 16mm filmu při ředění LQR 1+10 a Tetenal Eukobrom 1+9 je při cenách z Béfota (LQR 94Kč/250ml, Tetenal 275Kč/1000ml) finanční rozdíl jenom 4Kč. To snad není podstatné pro nikoho.

Moje motivace přejít časem na D19 a D67 je ten, že z diskuze zde na fóru vyšly tyto vývojky jako vhodné pro dosažení jemnějšího zrna. Navíc se dají namíchat z běžně dostupné chemie a že se už nevyrábí je mi naprosto jedno.


  • 0

#376 kaiser

kaiser

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 42 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 16 říjen 2015 - 11:47:40

Nevím,ale 1l LQR vyjde na 376 kč.Jak jsi přišel na 4kč?No dobře.Taky jsem používal nějaký čas D19,ale už jsem pohodlný,tak raději míchám z koncentrátu.Jemnější zrno?Když si promítnu filmy volané v D19 a Eukobromu,žádný rozdíl nevidím.Vyzkoušej si D19 a uvidíš.Ať se daří.


  • 0

#377 LeosStehlik

LeosStehlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
Reputace: 270

Publikováno 17 říjen 2015 - 21:39:57

Není tady náhodou někdo, kdo by si lajsnul na vyvolávání procesu VNF-1? Klidně bych dal větší zakázku, mám dva kotouče 16mm, resp. 8x30m a klidně to natočím v kuse, ale já ten proces nějak dělat nechci, ale zaplatil bych :)

 

budeš to promítat, nebo přepisovat pro postprodukci?

 

pokud promítat, vyvolej to naprosto standardně a normálně v E6, akorát barevnou vývojku (CD) namíchej asi o 30 - 35 % koncentrovanější. Tím docílíš toho, že ti film tak strašně nepotáhne do fialova, ale bude barevně skoro v normálu, pokud se teda o tom dá u takhle starýho materiálu mluvit.

 

pokud přepisovat pro postprodukci, vyvolej to jako negativ v C-41, standardní ředění, ale delší čas v bleach-fixu (případně použij BX z E-6, funguje na VNF filmy lépe).


  • 0

#378 LeosStehlik

LeosStehlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
Reputace: 270

Publikováno 17 říjen 2015 - 21:43:38

To je Video News Film, starý 16mm film, dokonce s mag. stopou, asi se na něj dělávaly televizní šoty, může to bejt tak z 80. let, ale mám to v mrazáku a i předtím asi bylo, takže by na tom mohlo něco být. Je to normální Ektachrome, asi to jde nějak i v E6, ale pak je tam ta blbá antihilační vrstva. Je to trošku starší proces no.

 

ta antihalačka je strašná pověra. neboj se toho, buď ti sleze sama v první vývojce, nebo při závěrečném praní stáhneš antihalačku protáhnutím filmu pod vodou tam a zpět mezi odličovacími tamponky. 


  • 0

#379 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 říjen 2015 - 02:13:06

Já jsem jednou tu antihilačku na nějakém starém procesu dělal (tuším EM-26) a byl to teda pěknej opruz. Musel jsem to docela dřít houbičkou. Ale tak určitě to můžu zkusit udělat, to jo. Však vím, že to jde, ale né, že by se mi do toho zrovna chtělo, ale pokud myslíš, že to nebude takový problém, tak to snad ještě někdy zkusím. Vlastně ani nevím, jak ten film exponovat, protože je tak starý. Asi nikdy neškodí ho přeexponovat.


  • 0

#380 Radku

Radku

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 leden 2016 - 10:26:40

Dobrý den,

 

potřeboval bych poradit a pomoci. Existují u nás ještě nějací zpracovatelé 8mm černobílých inverzních filmů? Potřeboval bych vyvolat DS 8 Fomapan. Pustit se do vyvolávání si sám netroufám. Jsem z Brna...  Děkuji.


  • 0

#381 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 11 leden 2016 - 18:46:22

Leckdo to tady doma dělá, tak snad se tu někdo ozve. Já čb doma dělal jen asi dvakrát a je to trošku otrava, ale jsou lidi, co to dělají často. Jinak v Praze to jeden lab dělá, ale je to dost drahé no.


  • 0

#382 MaxCalifornia

MaxCalifornia

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 červen 2016 - 19:39:48

Ahojte, nechcem zbytočne zakladať nové vlákno tak sa to opýtam priamo v tejto téme. Je tu niekto kto by mi vedel vyvolať 2 filmy AGFA MOVIECHROME? viem že sú filmy expirované a výsledok sa nedá zaručiť, ale je mi to viac menej jedno nakoľko sú to videá pre moje osobné účely. Ďakujem pekne 


  • 0

#383 buzzard

buzzard

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 červen 2016 - 20:23:36

Dobrý den,

 

potřeboval bych poradit a pomoci. Existují u nás ještě nějací zpracovatelé 8mm černobílých inverzních filmů? Potřeboval bych vyvolat DS 8 Fomapan. Pustit se do vyvolávání si sám netroufám. Jsem z Brna...  Děkuji.

Pokud stále hledáš někoho na vyvolání Fomapanu, tak to rád vezmu. Jsem z Prahy takže by se to asi muselo řešit poštou. Cenu můžeme by byla naprosto minimální jen aby to pokrylo cenu chemie, dělám to rád a příležitost vyvolat film neodmítnu.


  • 1

#384 matodubak

matodubak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2016 - 23:25:38

Pekny vecer prajem, chcel by som poprosit o radu. Mam 8 ks DS8 (vid foto), Fomapan, Orwo. Je mozne, ze sa na nich nachadzaju rodinne zabery, ktorym by sa mnohi z mojho okolia potesili, filmy vsak expirovali v roku 1978. Mam vyvolavaci set foma R. Daju sa v tomto sete vyvolat taketo stare filmy, ci ide o iny proces? Ako upravit casy pri jednotlivych krokoch, aby pripadne na tych filmoch aj po rokoch nieco bolo?

Da sa zistit, ci su vobec naexponovane (filmy su v plechovych krabickach - zatial som ich neotvaral)?

Mam skusenosti s vyvolavanim CB negativov (135, 120), s osmickou vsak ziadne. Vyvojnicu aj chut experimentovat mam... :smile: Dakujem velmi pekne za rady.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#385 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 červen 2016 - 09:57:39

Tie Orwochromy to bude len Hokus-pokus, veľmi záleží aj od toho, ako boli skladované. U tých Čb by som urobil skúšku, odvinúť cca 2 metre v tme, založiť do tanku a prejsť celý proces. Podľa toho potom upraviť čas prvého vyvolanie. Orwo UP21 bežne používam, sú z roku cca 90 a zatiaľ fungujú OK. Čas prvej vývojky nijako upravujem. Fomacky set by som nepoužíval, respektíve len prvú vývojku nie. Ostatné lázne môžeš v pohode použiť. Ale za pokus to asi stojí, ja si vážim originálne lázne, takže tu neporadím.

Ako ináč zistiť, či bol film natočený? Odviň cca 30 centimetrov zo začiatku filmu a pod silnou vrstvou skontroluj emulznú vrstvu. Ak bol film v kamere, v strede filmu bude otlačok filmovej dráhy, aj okolo perforácie. Ak tam nič nie je, tak film v kamere nebol.


  • 0

#386 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 červen 2016 - 10:38:40

Sorry, preklepol som sa, malo tam byť "pod silnou lupou".


  • 0

#387 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 28 červen 2016 - 14:18:46

Fomaset R100 na R21 nepoužívat a na Orwo UP 21 už vůbec ne.


  • 0

#388 matodubak

matodubak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 červen 2016 - 09:08:21

Vdaka za vsetky rady! Bol som odhodlany sa do toho pustit, ak by to islo vo Fomasete R100. Ak vsak vravite, ze nie, tak ma nadsenie pomaly prechadza... :-) Prechadzam na moznost cislo 2: bol by mi ich niekto ochotny vyvolat za odplatu? Vyzera, ze tam naozaj nieco je, na jednej krabicke je napisane "Misko ciernobiely". To je moj bratranec, ked mal 2-3 roky. Teraz ma 41, ak by sa z toho podarilo nieco dostat, malo by to prenho velku cenu.

Radsej by som to teda zveril do ruk niekomu, kto ma skusenosti. Napr. Buzzard? Vedel by si vyvolat taketo vykopavky? Este raz vdaka.


  • 0

#389 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 30 červen 2016 - 20:19:09

Chalani, ste zlatí ako sa tu perfektne bavíte o takých detailoch .... radosť čítať!!!

Vďaka za brutus kritiku na tomto webe - R100kový set pre mňa znamená ďaleko viac než negatívne vyvolávanie a úžasné na tom je to, že som sa naučila vyvolať akýkoľvek ČB film týmto procesom, aj pôvodne negatívny - len musí byť správne naexponovaný.


  • 0

#390 MZ1

MZ1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 6 říjen 2016 - 15:12:55

Nechci zde zakládat další téma, tak píšu zde. Mám ještě několik kodáckých šestnáctkových ektachromů a jelikož na ně zatím točit nebudu ( nemám je kde vyvolat),chtěl bych se zeptat, kde je dlouhodoběji, skladovat. Je vhodný mrazák. Několik měsíců jsem je měl při pokojové teplotě takže nevím v jakém stavu jsou. Ovšem vyhodit  je, by bylo asi škoda. Díky


  • 0

#391 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 9 říjen 2016 - 10:54:42

Nechci zde zakládat další téma, tak píšu zde. Mám ještě několik kodáckých šestnáctkových ektachromů a jelikož na ně zatím točit nebudu ( nemám je kde vyvolat),chtěl bych se zeptat, kde je dlouhodoběji, skladovat. Je vhodný mrazák. Několik měsíců jsem je měl při pokojové teplotě takže nevím v jakém stavu jsou. Ovšem vyhodit  je, by bylo asi škoda. Díky

 

Filmy do mrazaku v pohode!


  • 0

#392 LeosStehlik

LeosStehlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
Reputace: 270

Publikováno 30 říjen 2016 - 10:40:54

nastala u mne taková dost dobrá příležitost na pár (desítek?) let oprášit osmičku :)

 

protože jsem líný, nechce se mi to moc volat, zejména ČB inverze ne (RED ví...)

 

někdo, kdo by mi filmy (za úplatu samozřejmě) chtěl vyvolávat? 


  • 0

#393 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 3 listopad 2016 - 08:52:31

Leo - :))))

 

 

To all - Kdyby mel nekdo zajem o tank (ten rusak na 15m) je u ladika v krame :)


  • 1

#394 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 3 listopad 2016 - 17:57:00

keby mi niekto prakticky ukázal, ako sa ten film zachytí na cievku, vyvolávala by som ich doma - ale bez základnej zručnosti už nemám chuť kaziť ďalší film, aj keď vyvolávanie ma baví :)


  • 0

#395 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 551 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 3 listopad 2016 - 22:11:58

Evla: někde bylo i video, na youtube myslím. Když to člověk zkouší, tak to může působit problematicky, ale tak těžké to není. Zkus si to nanečisto, za světla, se zkaženým či nepotřebným kusem filmu. Pak si to zkus za tmy a pak teprve naostro :) Já se to taky nějakou dobu učil, ale hned první pokus dopadl dobře. Resp. byly jiné problémy :)

 

RED: Neměl bys náhodou tank na 30 metrů? Ten bych bral :D


  • 0

#396 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 4 listopad 2016 - 17:22:38

video som podrobne obkukala, ale nie som taká šikovná. Za svetla vždy 100 %, ale so zavretými očami len 50 - 50 a to je dosť málo na to, aby som sa do čohokoľvek pustila. Ale zasa, nič ma nesúri, možno neskôr :). Veď ani chodiť a hovoriť som dlho po narodení nevedela :D


  • 0

#397 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 6 listopad 2016 - 22:17:10

Evla: někde bylo i video, na youtube myslím. Když to člověk zkouší, tak to může působit problematicky, ale tak těžké to není. Zkus si to nanečisto, za světla, se zkaženým či nepotřebným kusem filmu. Pak si to zkus za tmy a pak teprve naostro :) Já se to taky nějakou dobu učil, ale hned první pokus dopadl dobře. Resp. byly jiné problémy :)
 
RED: Neměl bys náhodou tank na 30 metrů? Ten bych bral :D


Tank? kezby. . .buben a ten si veme chemieeee. . .to se oplati az tak na dokument nebo celovecerak
  • 0

#398 LeosStehlik

LeosStehlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
Reputace: 270

Publikováno 7 listopad 2016 - 23:42:10

Evla ... jj, video, nekdy pred osmi lety v noci na stole doma v Orpingtonu :) 


  • 0

#399 LeosStehlik

LeosStehlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
Reputace: 270

Publikováno 7 listopad 2016 - 23:42:36

Leo - :))))

 

 

To all - Kdyby mel nekdo zajem o tank (ten rusak na 15m) je u ladika v krame :)

 

ano? :-) 


  • 0

#400 LeosStehlik

LeosStehlik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
Reputace: 270

Publikováno 7 listopad 2016 - 23:48:41

stejne si tu inverzi budu zas volat doma sam, jak tak na to koukam. 

 

takze kdyz budete nekdo chtit neco vyvolat, dejte vedet ... at se zuzitkuje chemie kdyz uz se s tim budu muset michat :)


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních