Přejít na obsah


Fotka

vyvolání super 8 filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
444 odpovědí na toto téma

#301 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2010 - 08:12:07

Tak nevím, co jsem zkazil při volání nové Fomy. Od té doby jsem stejným způsobem vyvolal dvě stará ORWA s prodlouženým časem v první vývojce (10 a 11 min, 10 bude asi ono) a vypadají skoro jak povedený kousek nové Fomy. Škoda, že už mám jenom dvě poslední špulky. Celý postup byl shodný, jenom jsem byl ostražitější a pečlivější. První vývojka po prvních voláních vypadala fakt hnusně, fungovala ale bez problémů.

Asi nejvíce se přikláním slepení filmu. Foma má jinou podložku než ORWO, třeba je to tím. V kameře se druhá půlka filmu dvakrát zacuchala před navíjecí civkou. Z odvíjecí cívky se film rozmotával. To ORWO nedělá.

Náhodou mě padl do oka příspěvek z 29.7.09 a reakce na něj, kde se píše, že 6x vyměněná voda po bělení je málo. RED uvádí 2 minuty, starý Fomaset s dvojchromanem 5 min. 6x vyměnit vodu v uzavřeném tanku (jak to dělám já) bude trvat docela dlouho, 2 min. určitě. Já postupuju tak, že peru dokud nezačne téct čistá voda a pak začnu měřit čas. Nepovedenou Fomu jsem pral něco přes 2 min (po té co už z tanku tekla čistá voda), povedená ORWA přes 3 min.

V příspěvku mě dále zaujalo 14ml 38% kyseliny, které někdo odsouhlasil a převedl na množství něco přes 5ml koncentrované. Já si to nechal přepočítat a dávám 53ml 38%, což by mělo odpovídat 12 ml koncentrované. Zdálo se mi to sice dost, ale v jednom anglickém návodě bylo uvedeno 40ml 38%, tak to mě uklidnilo.

Zprovoznění starých barevných procesů by mě docela zajímalo. Máme doma špulku 16mm Fomachromu a pak ještě další dvě, které jsem se nesnažil identifikovat. Že bych oprášil Krasnogorska? Bohužel nemám 16mm promítačku.
  • 0

#302 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 8 duben 2010 - 08:26:21

S tou kyselinou se to ma takhle = pokud mas belic s dvojchromanem tak ti staci 9ml konc. a pokud mas belic s manganistanem tak 12ml konc. ....tech 5.45ml konc. to ma FOMA do strojoveho procesu....

Vymena vody a takove to prani a pod....prani mezi tema laznema opravdu staci 2 minutky.....po vyvojce staci parkrat vymenit vodu v tanku.....po belici....az prestane tect belic....to je tak po 3-4 vymene vody.....pak mame prece cistici lazen, aby se ten belic poradne odplavil....a po cistici lazni zase 3-4 vymenit vodu.....pak je to uz stejne......jenom to posledni prani....to nechavam stat ve vode treba 10 minutek apod....ale tezko peru 20 minut v tekouci vode ne?!.....sup foma smacedlo a je to.....nekdy davam JAR, jak co je po ruce.....ale to prani je opravdu kriticke hlavne po belici.....proto tam je taky ten cistic toz......kdyz ho nepouzijes tak doporucuji opravdu poradne vyprat....ale prece nebudu prat mezi laznema 10 minut s cisticem......vzivote jsem nemel fleky na filmu....vseci z toho prani delaji kdovi co....

Nova foma je nova foma....lepsi inverzi do kamery co se tyka tonalitky jsem nevidel.....i trix nema tak cirou podlozku.....jenom se ti nesmi slepit v belici....to je pak nadeleni......taky to muze byt krivyma drahama v tanku.....je to prece jenom termoplast ten se v teple lehko tvaruje.....taky to muze byt nedostatecnou agitaci....bo jestli si vsimnes v otevrenem taku s namotanym filmem se ti film po vyleti vody stejne slepi....nalijes vodu a zase se rozlepi....ale musis agitovat.....je to cele zajimave (-:

jo este dotaz to pouzivas FOMA LQR ze mas cas 10-11 minut ?! v 1. vyvojce.....namichej si D-19 s THIOKYANATANEM nebo THS .... a v 1. lazni to mas 6 minut....pro fomuR100

a posledni vec, ty lazne filtruj.....pokazde....bo se pak ani nemusis divit ze ti z toho lezou obludy.....ta D-19 zvladne s prehledem 4 filmy....ale jak ji nebudu filtrovat tak u tretiho bude uz problemova....tam ti totiz plave antihalacka a podobne sracky....
  • 0

#303 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 duben 2010 - 11:19:46

Ne. Vývojku mám D19. Pro staré ORWO mi vychází čas okolo 10min a asi o číslo přeexponovat. Fomu jsem mimo špatného vyvolání i blbě exponoval - měřil jsem sníh a přidal 2EV, když slezl sníh zapomněl jsem korekci +1EV. Po vyvolávací zkoušce jsem zkorigoval čas ve vývojce na 4 min. ,ale i tak to bylo světlé. Vyšel mi docela dobře ten kousek bez sněhu přeexponovaný o číslo, i ten by snesl být tmavší. Myslím, že pro správně exponovanou Fomu vyjde doporučovaný čas 5 min.

Abych to shrnul, z nové Fomy mám asi půlmetr docela dobrého filmu. :lol: Ono se to ale poddá. Jenom mě zarazilo, že se mi ji podařilo zkazit po dvou relativně povedených filmech a když další dva následující filmy při stejném postupu jsou úplně v pořádku.

Teď si musím dát oraz, než seženu chemii.
  • 0

#304 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 8 duben 2010 - 12:20:44

Z toho si nic nedelej, az ti z filmu sleze emulze z niceho nic tak potom patrej :lol: jako my v BS ze Sneku (-:
  • 0

#305 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 19 leden 2011 - 22:13:27

p sklen
ak si vážiš lázne z chemikálií, prečo si nenavážiš originálnu vývojku pre FOMU či ORWO, myslím si, že by to dopadlo lepšie, ja používam staré ORWA, ktoré sú po záruku aj tridsať rokov, a nemám problém, samozrejme filmy sú trvale uložené v mrazaku.
  • 0

#306 rayban

rayban

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2011 - 22:03:15

Zdravím, jsem tu nový a dnes jsem vyvolával svůj první film.
Jednalo se o Fomapan R21 2x 8mm prošlý v roce 1988 neexponovaný. Exponoval jsem ho minulý týden s kamerou Eumig C4 z roku 1937 prý první motorová kamera na světě. Teď se film suší a nevypadá to zle uvidíme v promítačce.
Mám pár dotazů?
Ve zpracovatelském setu je návod hrozně nesrozumitelný a je tam jen vysvětlen na kinofilm. Dělal jsem to podle návodu od RED. Kdysi foma dávala u bělící lázně jako B2 nějaké sáčky niní je to v lahvičce, ale nevěděl jsem kolik ho mám dát B1 se dávalo 125ml tak B2 jsem dal také 125ml. Usoudil jsem to podle návodu od fomy ta dáva na kinofilm 30ml B1 a B2 také 30ml.
Tak snad je to správně.
Po posledním vyprání jsem dal kapku jaru protože smáčedlo od fomy jsem neměl.
Při rozvěšování, aby film uschnul bral jsem ho opatrně za hrany, ale špinil měl jsem ušpiněné ruce černil nevíte jsetli je to normální a nebo jsem něco uělal špatně.
Děkuji za případnou odpověď od zkušených.
  • 0

#307 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 29 leden 2011 - 22:08:46

Tento nový set, také neznám, ale příprava roztoků je určitě stejná jako pro kinofilm (resp. poměrné zastoupení jednotlivých složek)

Jakou barvu měl roztok bělicí lázně? Fialovou nebo oranžovou?
  • 0

#308 rayban

rayban

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 leden 2011 - 22:12:10

no z první lahvičky B1 průhlednou bezbarvou a v lahvičce B2 fialovou to je asi ten hypermangán. po smíchání byla sytě fialová
  • 0

#309 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 30 leden 2011 - 10:26:36

no z první lahvičky B1 průhlednou bezbarvou a v lahvičce B2 fialovou to je asi ten hypermangán. po smíchání byla sytě fialová


jasně, hypermangan... no on je dost nepřátelský vůči emulzi, takže jsou dvě možnosti: bylo jej tam moc nebo prostě musíte s tím filmem zacházet opatrněji, doporučuji omezit pobyt v lázních na minimum (stanoveno v návod), praní mezi lázněmi důkladné ale jen 2min

nebo si namíchjte jedovatý bělič a máte po starostech (více o inverzi zde na TK neb google)
  • 0

#310 rayban

rayban

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 leden 2011 - 10:43:17

To je možné, že ho bylo více, ale nevěděl jsem kolik ho dát když dříve se tam dávali ty pytlíčky a nyní je to v koncentrátu takže jsem usoudil stejný poměr jako B1. S filmem jsem zacházel opattrně emulze se neodlepuje jem ke konci filmu je na něm vidět kousky takového černého sajrajtu a to je asi to co mi špinilo prsty. jinak jsem pral více než 2 minuty hlavně po běliči. Pral jsem to tak že jsem pouštěl vodu do odtokové hadice a horem mi voda odtékala. Co se týká jedovatého běliče tak to bych asi nezvládl ani nevím kde bych scháněl chemii. Ale díky za informace.
  • 0

#311 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 30 leden 2011 - 10:50:53

já jsem měl s hypermanganem problémy takové, že mi emulze odpadávala v perforaci filmu (asi když se film zasouval po re-expozici) nebo když jsem dělal více věcí najednou a nechal jsem film chvíli stát v čisté vodě...celkově pak ten proces trval moc dlouho a film to nezvládl

a ještě se občas sem tam udělají nějaké dírky i v políčku, ale to by u 8mm asi nemělo moc vadit

no a ta odpadlá emulze se pak snadno někde na filmu zachytí...

ještě je možnost zařadit do procesu utvrzující roztok, na APUG.org je kolem toho několik debat, ale asi to také není žádná spása
Vám by asi pomohlo dát toho hypermanganu trochu míň nebo pracovat při nižší teplotě (?)
  • 0

#312 rayban

rayban

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 leden 2011 - 10:55:58

No příště skusím dát toho hypermangánu míň. Ale nikde na filmu nevypadá že by byla emulze vypadaná uvidím až film budu rozřezávat.
Jinak na části filmu je vidět jako by černý pruch od perforace do obrazu jako by se to tam špatně vyvolalo je to jako křivka pomalu vzrůstající a zase klesající a je to tak na 1/3 filmu u perforace. tank mám úplně nový takže žebra v tanku by neměla být zprohýbaná.
  • 0

#313 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2011 - 01:30:35

No příště skusím dát toho hypermangánu míň. Ale nikde na filmu nevypadá že by byla emulze vypadaná uvidím až film budu rozřezávat.
Jinak na části filmu je vidět jako by černý pruch od perforace do obrazu jako by se to tam špatně vyvolalo je to jako křivka pomalu vzrůstající a zase klesající a je to tak na 1/3 filmu u perforace. tank mám úplně nový takže žebra v tanku by neměla být zprohýbaná.


Píšeš, že ten film měl expirační dobu 1988. Osobně bych hledal problém napřed v té expirační době, než v tom, kolik dám do běliče hypermanganu ...
  • 0

#314 rayban

rayban

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2011 - 11:06:47

Děkuji za postřehy, ano mohlo by to bít i prošlím filmem.Ale byl to můj první film a na něm sem se chtěl naučit celý proces jak a co dělat od navíjení filmu na tank, až po sušení. Takže o film vůbec nejde je to jen zkouška ale porřebuji postřehy až si koupím čerstvý materiál abych věděl.
  • 0

#315 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2011 - 11:19:11

Děkuji za postřehy, ano mohlo by to bít i prošlím filmem.Ale byl to můj první film a na něm sem se chtěl naučit celý proces jak a co dělat od navíjení filmu na tank, až po sušení. Takže o film vůbec nejde je to jen zkouška ale porřebuji postřehy až si koupím čerstvý materiál abych věděl.


jasně, chápu, mimochodem vítej mezi osmičkáři :)

ten film, co sis vyvolal ti teď může sloužit jako "cvičný film" na navíjení, případně na rozříznutí z 16mm na 2x8mm filmovou řezačkou atd.

Na naučení procesu si ale kup film nový, jedině tak si budeš schopen odladit celý proces od expozice až po vyvolání. Na prvních pár pokusů se drž návodů, ať už zveřejněných zde (REDův návod), nebo raději výrobcem, pokud máš Foma set.

Časem tě naučíme míchat si vlastní chemii, volat filmy v alternativní vývojce Kodak D-19 a další věci.

Chystáme též malý komorní sraz osmičkářů, kde ti postupy a proces můžeme ukázat.
  • 0

#316 rayban

rayban

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2011 - 11:35:46

Jo jo film jsem už rozřízl (S tou řezačkou je to jednoduché ) a i promítl
Film jde do šediva to je jasný je to stářím, ale na to že to byl prošlí film a byl to můj první tak to ujde a ještě byl točen na kameře z roku 1937 a tam se dá nastavit jen clona objektiv má přád stálou ohniskovou vzdálenost ( nevím jestli to píši správně) . Jinak tu mám Quarz zoom DS8-3 a pak tu mám i nějakou Quarz ale ta je už na kazety.
Jinak Bohužel foma součastné době nemá v nabídce inverzi tak snad jí zase začne prodávat.
Co se týče návodu od fomy v setu tak ten je k ničemu to jako nováčkovi bez RED návodu bych byl stracen.
  • 0

#317 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2011 - 12:02:41

ta Foma se dá sehnat z Německého online shopu :)

mohu-li radit, vezmi si 30.5m metráž, z té si navineš 3 - 4 cívky doma ... je to levnější :)
  • 0

#318 rayban

rayban

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2011 - 12:15:12

Vím mám to už očíhlé a toto forum sem taky už pročet takže vím.
Jen jsem ještě nikdy nic neobjednával nic z ciziny.
  • 0

#319 mbcorp

mbcorp

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 362 příspěvků(y)
Reputace: 70

Publikováno 31 leden 2011 - 21:19:07

rayban: jenom by sem se takhle nenapadne zeptal, jakou mas kameru z roku 1937 ? :-) .... jen tak pro zajimavost, mam rad tyhle starozitnosti.
  • 0

#320 rayban

rayban

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 29 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 leden 2011 - 23:42:38

Kamera je Eumig C4 údajně první motorová kamera na světe. Je na plochou baterii 4,5 V stačilo jí jen promazat a šlape.
  • 0

#321 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 19 únor 2011 - 09:46:45

p.Raiban, ešte jedna pripomienka k vášmu procesu, ja používam dvojchromanovu inverznú lázeň, a nikdy sa mi nestalo, že by mi zliezla emulzia, ja by som na vašom mieste hľadal chybu v teplote pracej vody, rozdiel medzi jednotlivými lázňami a pracou vodou by nemal byť veľký, hlavne pracia vode by nemala byť teplejšia. Staré filmy, vrátane novej Fomy, sú filmy studené, teda ich vyvolávacia teplota je okolo 20st.
Ešte k tomu praniu, ja by som to nepodceňoval. Keď som pred tridsiatimi rokmi začínal vyvolávať filmy, v každom návode bolo zdôrazňované dôkladné vypranie filmu medzi jednotlivými lázňami, pretože to má zásadný vplyv na kvalitu jednak vyvolania, a potom aj na dĺžku uloženia vyvolaného filmu. Zbytky chémie vo filmovej vrstve ju môžu nenávratna zničiť po určitej dobe, aj keď trebárs po vyvolaní to nie je viditeľné. A nevyprané zbytky ustaľovača môžu film po 10-15 rokoch zničiť nadobro.
  • 0

#322 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 20 červenec 2012 - 02:45:16

Zdravím, chtěl jsem se s někým z vás (zkušenějších vyvolávačů) zeptat na problém, který se mi stal. Vyvolával jsem dneska Ektachrome 100 (E-6) Super 8. V těch vývojkách byly předtím vyvolané jen asi 4 filmy. Dneska jsem vyvolal pátý a na jedné straně filmu je vidět nepravidelný šedý povlak. Nepravidelný myslím, že to není od kraje ke kraji, ale tak různě. Při projekci to vypadá barevně OK, ale pulzuje to a je to nějaké vyšisované, působí to místy staře. Jakoby špinavě (de facto je to vlastně špinavé tím povlakem) Nevíte, kde jsem mohl udělat chybu? V které z těch vývojek se mohla stát chyba? Nebo je jinde? 5 filmů není moc, vývojka je nasazovaná nedávno (dva týdny max.). Potřeboval bych vědět, jestli mám vývojky vylejt a nasadit nové (byla by to pravda říci docela ztráta) a nebo jestli jsem chybu neudělal jinde. Předem díky za radu.
  • 0

#323 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 20 červenec 2012 - 08:38:01

Zdravím, chtěl jsem se s někým z vás (zkušenějších vyvolávačů) zeptat na problém, který se mi stal. Vyvolával jsem dneska Ektachrome 100 (E-6) Super 8. V těch vývojkách byly předtím vyvolané jen asi 4 filmy. Dneska jsem vyvolal pátý a na jedné straně filmu je vidět nepravidelný šedý povlak. Nepravidelný myslím, že to není od kraje ke kraji, ale tak různě. Při projekci to vypadá barevně OK, ale pulzuje to a je to nějaké vyšisované, působí to místy staře. Jakoby špinavě (de facto je to vlastně špinavé tím povlakem) Nevíte, kde jsem mohl udělat chybu? V které z těch vývojek se mohla stát chyba? Nebo je jinde? 5 filmů není moc, vývojka je nasazovaná nedávno (dva týdny max.). Potřeboval bych vědět, jestli mám vývojky vylejt a nasadit nové (byla by to pravda říci docela ztráta) a nebo jestli jsem chybu neudělal jinde. Předem díky za radu.



Jak od kraje ke kraji?To jako při jedné straně nepravidelně? To by byla nízká hladina roztoků. V Lomo na 1super stačí 0,8 l.já jsem jednou rozlil 1.FB a z litru mi zbylo 0,7,přesto mi to pokrylo celý S8,tak v pohodě.Jinak v 1l dělám 10-12 filmů .Odměř si hladinu s prázdnou cívkou
  • 0

#324 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 červenec 2012 - 08:47:57

Zdravím, chtěl jsem se s někým z vás (zkušenějších vyvolávačů) zeptat na problém, který se mi stal. Vyvolával jsem dneska Ektachrome 100 (E-6) Super 8. V těch vývojkách byly předtím vyvolané jen asi 4 filmy. Dneska jsem vyvolal pátý a na jedné straně filmu je vidět nepravidelný šedý povlak. Nepravidelný myslím, že to není od kraje ke kraji, ale tak různě. Při projekci to vypadá barevně OK, ale pulzuje to a je to nějaké vyšisované, působí to místy staře. Jakoby špinavě (de facto je to vlastně špinavé tím povlakem) Nevíte, kde jsem mohl udělat chybu? V které z těch vývojek se mohla stát chyba? Nebo je jinde? 5 filmů není moc, vývojka je nasazovaná nedávno (dva týdny max.). Potřeboval bych vědět, jestli mám vývojky vylejt a nasadit nové (byla by to pravda říci docela ztráta) a nebo jestli jsem chybu neudělal jinde. Předem díky za radu.


No neviem, chémiou by to nemalo byť, skôr by som typoval, nebol film navinutý emulznou stranou k tanku, a tým sa stalo, že niektoré časti filmu nie sú prevolané tak, ako by mali byť. aspoň krátka ukážka by napovedala viac.
  • 0

#325 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 20 červenec 2012 - 10:19:08

Rybinine, jo to se mi taky stalo, měl jsi v tanku málo vývojky (nejvíce ubývá FD), od té doby jsem byl na toto vždy paranoidní. Ono sice do tanku stačí 0,8L roztoku na film, ale od té doby pro jistotu jsem dával vždy 1litr, a to i za cenu, že bych musel FD dolévat do 1L prachobyčejnou vodou.
  • 0

#326 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 20 červenec 2012 - 12:18:24

Já si míchám litr, ale FD ubejvá, to je pravda. Naopak mi nějak přibyla CD :D Asi se to rozředilo tím, že zůstala voda, nevím. FD je už o něco méně, ale typuju tak o jedno deci. Možná trošku více. Vyfotím to tedy, abyste věděli přesněji. Není to žádná katastrofa, budu mít jednu cívku trochu retro. Mě jde prostě o to, jestli musím vylejt vývojky a nebo to risknout dál. FD si klidně vodou doleju. Mám i destilovanou. Vždycky míchám do destilované. Ještě jí mám dost.

Nafotil jsem to tedy jak se dalo. Fotí se to blbě, je to vidět jenom z jedné strany a pod jistým úhlem. Ale vytáhl jsem to v počítači tak, aby to bylo nejlépe vidět. Nutno poznamenat, že to není vždycky stejně široké. Že ta "špína" je různě široká. http://i45.tinypic.com/icmhjm.jpg
  • 0

#327 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 červenec 2012 - 12:48:25

Treba z tanku skutočne vyliať vývojky čo najviac, aby veľmi neubývala a zbytok pokojne doliať destilkou, alebo v prípade väčšieho objemu urobiť dva litre vývojky a dolievať úbytok čerstvou vývojkou.
Keď som si však pozrel ten obrázok, tak som na pochybách, či sa nejedná o výrobnú vadu, lebo pri procese vyvolávania v UPB sa predsa nemôže prekopírovať perforácia na opačnú stranu pásu. To sa nemôže stať ani pri solarizácii. Toto sa môže stať vtedy, keď budú na seba položene dva pásy S8 s perforáciou na opačnej strane a film sa osvetlí.
  • 0

#328 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 20 červenec 2012 - 12:49:16

Já si míchám litr, ale FD ubejvá, to je pravda. Naopak mi nějak přibyla CD :D Asi se to rozředilo tím, že zůstala voda, nevím. FD je už o něco méně, ale typuju tak o jedno deci. Možná trošku více. Vyfotím to tedy, abyste věděli přesněji. Není to žádná katastrofa, budu mít jednu cívku trochu retro. Mě jde prostě o to, jestli musím vylejt vývojky a nebo to risknout dál. FD si klidně vodou doleju. Mám i destilovanou. Vždycky míchám do destilované. Ještě jí mám dost.

Nafotil jsem to tedy jak se dalo. Fotí se to blbě, je to vidět jenom z jedné strany a pod jistým úhlem. Ale vytáhl jsem to v počítači tak, aby to bylo nejlépe vidět. Nutno poznamenat, že to není vždycky stejně široké. Že ta "špína" je různě široká. http://i45.tinypic.com/icmhjm.jpg




hm..tak to není,co jsem myslel.to jsi asi blbě vypíral.nebo že by kontaminace?
  • 0

#329 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 20 červenec 2012 - 12:57:14

P.S. neviem, či je to len chyba fotky, ale skutočne to vyzerá ako vadný film, lebo priestor medzi perforáciou predsa u inverzie musí byť úplne tmavý-čierny, ak nie je, tak znamená, že film bol pred vyvolaním osvetlený, keďže sa jedná o kazetovú S8 (predpokladám), tak je možné aj to, že kazeta je poškodená, buď zle zlepená, alebo niekomu spadla a pod. a čela kazety nepriliehajú dobre na telo takže nie je svetlotesná a niekde to prepúšťa svetlo.
  • 0

#330 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 20 červenec 2012 - 13:33:18

několik poznámek: to, co vypadá jako perforace, není perforace, ale obraz :)) S tím osvětlením nevím. Mohlo se mi to stát při zavádění do tanku. Bylo to sice v noci, ale z venku šlo o chloupíček více světla, než normálně. Ale IMHO by se to projevovalo jinak. Že bych blbě vypral? Ale kterou fázi? Kdybych blbě vypral FD, kontaminoval bych si CD a to vím co už dělá. Stalo se mi to. Začne se potom blbě překlápět obraz do pozitivu (tmavé plochy jsou do oranžova) apod. Jinak jak je to s otáčením a nutností otáčet v tanku? Otáčím (a s úspěchem to dělám už dlouho) jednou za čas ve FD i CD a v bleachi jenom minimálně. Může to bejt chyba v bleachfixu? Teď nemám hned další film na vyvolání. Mám v kameře něco rozdělané a to bych docela nerad podělal. A v následujících dvou týdnech budu zase něco mít. Tak dvě další cívky. Takže teď úplně nevím, jestli to vylejt, nebo nevylejt. Takhle by mě vyšla jedna cívka na 100Kč. :) Ještě nikdy jsem nevyvolal 10 rolí v tom a pokud se to blížilo, tak se to už kontaminovalo a byl ten problém s překlápěním. Ale to byla ta vývojka stará. Teď stará není a není-li nutné ji vyhazovat, nerad bych to dělal.
  • 0

#331 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 21 červenec 2012 - 11:42:19

Máte ještě někdo nějaký nápad? Výhledově (nejdříve za týden a něco), bych se chtěl vrhnout na další vyvolávání, ale nevím, jestli ansadit novou vývojku. Kdyby měl druhej film dopadnout takto "špinavě", asi bych už byl naštvanej. Ale přiznám se, že moje spotřeba vývojky je často velmi neekonomická. V té minulé jsem udělal taky snad jenom pět filmů. Ale teď jsem si to fakt nahromadil, abych těch filmů měl víc a takhle jsem dopadl u pátého, tak nevím, nevím.
  • 0

#332 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 21 červenec 2012 - 11:53:57

Môj názor, ak si vážiš lázne z chemie, a sú pre teba tieto filmy dôležité, tak si radšej namiešaj nové a tieto staré odlož na nepodstatnejšie veci, alebo potom urob skúšku, vyvolaj 3-4 metre skúšobných záberov, a podľa toho sa rozhodni, nie je predsa problém založiť novú kazetu, urobiť niekoľko skúšobných záberov, tieto vytiahnuť z kazety, film zlepiť a môžeš s ním točiť ďalej, a pri dôležitých záberoch máš istotu, hlavne keď majú rovnaké emulzné číslo.
Ešte jedna poznámka, filmy zakladaj do tanku bezpodmienečne v úplnej tme, aj svetlo, ktoré ty voľným okom sotva zaregistruješ môže film úplne zničiť.
  • 0

#333 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 21 červenec 2012 - 12:19:01

Díky za radu. Nějak to vymyslím. Zkouška mě nenapadla, pravda, můžu to udělat, natočit si kousek a vyzkoušet si to. Za to nic nedám. Snažím se zakládat ve tmě, ale dělám to na posteli a tam z okna občas malilinko něco svítí, nutno říct, že jsem nemíval problémy s tím ale. Na druhou stranu je zvláštní, že vždy se mi stane, že konec filmu (posledních třicet vteřin?) občas problesknou takové ty osvícené skvrny (známé z filmů zakládaných z cívek). Což je mi vždycky divné, protože kazeta by se osvítit neměla. Může do tanku tím středem pronikat nějaké světlo? A nebo je to tím, jak to zakládám? Zase až tak moc mi to nevadí, beru to jako kolorit :) Ale je možné, že se to stává při zakládání, protože s tím koncem člověk delší dobu manipuluje. A leze-li mi tam jen trocha světla, může to hrát roli.
  • 0

#334 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 červenec 2012 - 19:41:59

ten jev z tve fotografie nema nic spolecneho s domnelym svetlem pri zakladani filmu. at na to koukam jak na to koukam, je to bud pramamlo chemie v tanku (ta bordeloidni cast zleva od perforace je proste nevyvolana), nebo vada filmu (pochybuji, vad jsem videl dost, ale tahle nevypadala zadna). chces mit jistotu ohledne chemie? kup si kinofilmovej diak, nacvakej par policek a v chemii vyvolej. pokud to bude ok (mimochodem tento test jsem pri sve 8mm/16mm komercni praxi pouzival temer pred kazdou seanci) v klidu film vyvolej.
  • 0

#335 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 22 červenec 2012 - 19:07:56

Snek: Hele, já jsem fakt ale neměl málo chemie v tanku. Ano FD bylo o něco méně, ale zcela určitě tam bylo 0.8l, možná více. Dělám to vždy do litru a FD chemie ubývá. Nevím, co myslíš tím nevyvolaná. Celé políčko je vyvolané, obraz je vidět celý, jenom je to jakési špinavé. Dokonce i barvy jsou v pořádku. Je tam tenhle sajrajt a proto je to takové "špinavé", ten obraz. A pulsuje to tak, jak některé moje hodně staré rodinné 8mm filmy, kdy byl materiál často asi velmi pofidérní (50. léta)
  • 0

#336 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 červenec 2012 - 21:12:17

rybinine, udělej jeden pokus prosím. nedá se tím nic pokazit.
naviň film znovu na cívku, dej jí do taknku, ohřej bělič / bělící lázeň na provozní teplotu, a vykoupej ten film ještě jednou v běliči, pak vyper, usuš a mrkni na něj.

když jsem se na tvůj obrázek (nemohl bys mi poslat do mailu nějaký s rozumně vyšším rozlišením, a ostřejší prosím), mohlo by to být i nedostatečně vybělené (a vznikl by ti tzv. částečný bleach-bypass)
  • 0

#337 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 22 červenec 2012 - 21:31:00

Tiež to tipujem na bielič, zvlášť pokiaľ sú tie farby špinavé. Ale to ešte nutne neznamená, že príčina nebude inde. S kinematografickými filmami nemám skúsenosti, takže moju odpoveď berte s rezervou.
  • 0

#338 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 24 červenec 2012 - 17:02:55

Snek: Bělič mě taky napadl. A to ten film nemůžu tím zkazit? Nerad bych o něj tedy úplně přišel. Myslíš tedy těch sedm minut v bleachfixu a potom zase ustálit? Není mi to úplně jasné. A v tom BX co mám, nebo v novém? Díky.
  • 0

#339 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 25 červenec 2012 - 09:42:02

skaziť sa tým nemôže nič, teda ešte raz do bieliča, vyprať, ustáliť, vyprať. Pokiaľ je to bleach fix, tak tam by sa to malo aj ustáliť, ale k bieliacim ustaľovačom v tomto procese nemám dôveru. Jednoduchý a pritom výdatný bielič: kyanoželezitan tridraselný 40g, bromid draselný 20g, voda do 1 litra. Potrebuje to pohyb a bieli naozaj energicky. Samozrejme potom dobre vyprať a ustáliť.
  • 0

#340 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 červenec 2012 - 16:27:06

Snek: Bělič mě taky napadl. A to ten film nemůžu tím zkazit?


Rybinine, klidně stejnej bělič, prodluž čas, klidně 10 minut, bělí to do dokončení reakce, Nemůžeš tím nic zkazit, Výsledek může být jedině lepší!
  • 0

#341 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 27 červenec 2012 - 00:47:32

Šneku, díky za info. Dostanu se k tomu až příští týden, ale snad to nevadí. Uvidí se. Dám potom vědět. Výsledek třebas nějak dopadne a pokud to nemůže být horší, tak není důvod, abych to nezkusil. Díky za rady, brzy se ozvu co a jak dopadlo. Jinak co se týče FD, tak klidně můžu tedy doplnit destilkou? Nebo i kousíčkem koncentrátu? Z minulé várky mi koncentrát zůstal (ale to už je staré, to už používat asi nebudu), takže je jasné, že je tam více koncentrátu, než ve skutečnosti člověk na 5L využije. Tudíž bych se malinké dávky nebál. To moje první balení (teď už mám druhé), je ale asi tři roky staré, takže nevím, jestli už není k vyhození. Ale i kdyby bylo, tak z nového balení (které má asi rok), logicky by se také nějaké kapička ušetřila. To je věc, kterou řešit můžu. Dále potom CD mám pořád dost, ale ta se nějak sama zředila asi nějakým zbytkem vody, co mi zůstala v tanku, nevím jestli i v tomhle mohl nastat nějaký problém, ale spíš bych to páčil na bělič. Něco se do něj taky klidně mohlo dostat. To se vyloučit nedá.
  • 0

#342 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 27 červenec 2012 - 08:48:41

Něco se do něj taky klidně mohlo dostat. To se vyloučit nedá.

Preto ja vždy zdôrazňujem dôkladné vypranie filmu medzi jednotlivými operáciami, a len niekoľko krát vymeniť vodu je málo-nestačí, pritom UPB1 je na pranie uspôsobená a je to tak jednoduché, že nechápem prečo sa tomu každy bráni. Je to dokonca jednoduchšie ako výmena vody, a poznámka, že voda je drahá, je to síce pravda, ale myslím si, že film a chémia na jeho vyvolanie sú ešte dražšie a podrbať ho šetrením vody je nezmysel. A zábery na filme majú často hodnotu ešte väčšiu, nie síce finančnú, ale duchovnú alebo pre nás trebárs historickú.
  • 0

#343 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 27 červenec 2012 - 11:58:03

Já se snažím vždy prát tak, aby netekla žádná obarvená voda. Nechávám to i průtokově, ale i to občas celé vyleju. Nevím, zkusím to, co popsal Šnek a uvidí se, jestli bude nějaká změna. Ten hlavní problém, proč to celé řeším, není to, že bych nepřežil, že se mi to trošku pokazilo. Však to se mi nestalo poprvé a chyby jsem měl už daleko horší (červené skvrny ve špatně otočeném obrazu, slepený film), ale o to, jestli ta chemie je už vadná a nebo byla chyba jinde.
  • 0

#344 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 8 srpen 2012 - 00:28:57

Tak jsem se konečně dostal k tomu, abych udělal to, co radil Šnek. A s radostí mohu říci, že film je opravdu bezchybný! Po deseti minutách v Blechfixu a po ustálení je skutečně bez skrvn a je jako každý jiný, co jsem vyvolal (a nepodělal :)). Díky za info a můžete mi tedy někdo říci, co se to tedy mohlo stát? Ruku do ohně za to nedám, ale řekl bych, že postup jsem udržel správný. Proč to tedy najednou v BX lázni nestačilo? Nějaké nápady? Mohu tedy i na příště zkusit mít to v BX lázni ne sedm, ale deset minut? Děkuji za odpověď, k dalšímu vyvolání se dostanu snad někdy příští týden. Teď se jen modlím, aby vývojka (tedy FD a CD) byla ještě v pořádku, je už nasazená cca měsíc. Jak dlouho jí máte nasazenou vy?
  • 0

#345 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 8 srpen 2012 - 07:58:34

Rybinine, gratuluji, to je dobrá zpráva. Napadlo mě jak jsi psal o tom, že ty "vady" nejsou příliš vidět, že to bude běličem, kde nedostatečným bělením zůstalo v emulzi filmu ještě i stříbro, a docílil jsi tak částečného "bleach bypass" procesu.

K trvanlivosti lázní. BX měl tendenci se rychleji vyčerpávat. FD zpravidla vydrží (je to prachobyčejná hydrochinonová vývojka jako každá jiná), a u CD je potřeba být velmi opatrný, aby sis ji příliš nekontaminoval FD (velmi, velmi dobře prát mezi FD a CD).

Co se trvanlivosti týče, tady bude moje rada dvojí. Pro komerční účely volání osmiček jsem nikdy nepoužil lázně starší dvou, max. tří týdnů. Ono to ani moc nešlo, když mi během týdne přišlo na vyvolání 60 filmů, tak se po pětilitrovém E-6 tetenalu zaprášilo za týden.
Pro vyvolávání svých věci jsem naopak byl poněkud benevolentní, a zkusil volat ve starší, jeté chemii, jednak pro dosažení "speciálních efektů", druhak abych zjistil, kam až s lázněmi mohu jít (zejména vyčerpaná CD umí dělat divy!)

Závěrem. Obecně se u E-6 lázní nedívej jenom na to, jak dlouho je máš namíchané, ale též kolik filmů si v lázních již vyvolal. Použil bych měsíc staré lázně, pokud jsem v nich volal jeden či dva filmy? Ano! Naproti tomu, použil bych měsíc starou lázeň, kterou jsem "protáhl" sedm či osm filmů? Velmi pravděpodobně ne.

Tož asi tak.
  • 0

#346 Rybinin

Rybinin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 549 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 8 srpen 2012 - 09:18:27

Vyvolal jsem v nich zatím jenom 5 filmů a trošku váhám. 5 kazet není zatím ekonomicky moc rentabilní :) Možná jednu ještě zkusit můžu. Jakmile si totiž zase udělám novou lázeň, tak v tom udělám ty tři filmy, co mi zbývají a dál nevím, jestli zatím něco budu mít. Taky by mě zajímalo, proč se mi to zprvu ten film pokazil. Je blbé hlavně to, že nevím, kde jsem udělal chybu, i když vím, jak se nakonec dala vyřešit. Jinými slovy: vím, jak si s tím poradit, ale nevím, jak se tomu vyhnout. Větším časem v BX? Taky možnost.
  • 0

#347 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 25 říjen 2012 - 19:45:16

Možná to tu někdy bylo zmíněno, ale nenacházím. Kde z těch barevných super8 negativů kodačích dělají kopie?
  • 0

#348 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 25 říjen 2012 - 21:14:20

Andec Berlín
  • 0

#349 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 25 říjen 2012 - 21:41:36

Děkuji
  • 0

#350 kalanek

kalanek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 srpen 2014 - 20:39:53

Zdravím, rád bych poprosil zkušenější o radu.

Začal jsem si sám volat černobílou inverzi (Fomapan R DS8) podle postupu od REDa. Používám vývojku Fomadon LQR (do první přidávám thiokyanatan draselný), ustalovač Fomafix, bělící a čistící lázeň si míchám sám (bělící lázeň z dichromanu). Mám problém s tím, že filmy jsou trochu zrnitější (aspoň se mi to zdá) - srovnávám s filmy, které kdysi natáčel děda a nechával je vyvolávat přímo ve Fomě, a tam je zrno tedy mnohem jemnější. U posledního filmu, který jsem vyvolával, je navíc po jedné straně světlejší pruh. Netušíte, co dělám špatně?

Jinak na vyvolávání používám vývojnici Lomo (velkou, s jednou hadicí), vývojky dávám přes 900 ml, ustalovače něco kolem 850 ml, ostatních lázní litr. Reexpozici dělám ve vodě, 100W žárovkou. Teploty dodržuju.

Předem díky za všechny rady.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních