Přejít na obsah


Fotka

vyvolání super 8 filmu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
444 odpovědí na toto téma

#251 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 7 únor 2010 - 14:14:28

myslim si ze kdyz budes vyvolavat v 800ml.....tak to rozred na tri casti.....
  • 0

#252 wlken

wlken

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 únor 2010 - 14:33:47

To mě taky napadlo,i když si nejsem jistý...všech roztoků je 250 ml,jenom ustalovače 500 ml,píšou že by to mělo vyjít na dva filmy...ale taky je možné že toho roztoku s manganistanem se dává jenom trošku...třeba se tu najde někdo kdo si tu sadu koupil v nedávné době,ani nevím kdy přesně to změnili...kdyby tak šlo v amatérských podmínkách zjistit jak je ten roztok koncentrovaný...
  • 0

#253 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 7 únor 2010 - 14:39:52

Mno melo by to vyjit na dva pokud to budes delat v 1L ..... pokud budes setrit vyjde ti to na tri......
  • 0

#254 wlken

wlken

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2010 - 08:56:20

Jenom mi není jasná jedna věc - píšeš že by to mělo vyjít na tři filmy a přitom v tvém návodu se ředí na jeden film 125 ml roztoku,což mi při obsahu lahvičky 250 ml vychází na dva filmy,to nechápu..:( Jinak včera jsem zkusil vyvolat první film - vyvolání se povedlo,ale bohužel mám jednu ze svých kamer rozbitou (už bohužel nevím čím jsem to točil,bylo to před pěti lety),filmový pás je na začátku a konci bílý (osvětlení při zakládání do kamery) ale zbytek je naprosto černý,nikde ani náznak okýnek - až na - dvě, slovy dvě okýnka,které jsou naprosto přesně ohraničené a je v nich téměř bezchybný obraz..jedno je někde na začátku filmu a druhé uprostřed..jsou to prostě dvě okýnka na celočerném pásu....To fakt nechápu..to by znamenalo že se vůbec netočil sektor a otevřel se jenom dvakrát za celý film,nějak si nedokážu představit tuto závadu,setkal se s tím někdo z vás?? Jinak film se normálně posouval,perforace v pohodě,bylo to v jedné z mých tří čtvercových Admir...
  • 0

#255 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 9 únor 2010 - 09:10:13

Moc se v tom tapes (-:

mas tam napsane vyvojku pouzit vzdy 1x proto je rozdelena po 75 ml (-:

( klidne muzes i po 83, ale je to schvalne po 75 aby ti treba po 3 setech vysla dalsi vyvojka navic ne ? )

a belic a cistic muzes pouzit klidne 2x zasebou ( tj. na dva filmy ) ale pozor .... diky tomu ze tam zacali davat KMnO4 tak ho musis pouzit 2x za sebou hnedka ( po par hodinach uz nefunguje, ale sem to tu psal uz snad 100x ).....takze ten set ti vyjde na 3 filmy s tim, ze musis vzdy dva vyvolat naraz a jeden pak zvlast kdykoliv....

takze pokud si ted vyvolal jeden tak jeste klidne dva naraz muzes (-:

ustalovac ani nemluvim ten vydrzi dost....

ja jsem se uz kazdopadne fomasetu vzdal, jelikoz cena namichane chemie a vyolaneho filmu je smesna oproti cene fomasetu.....
  • 0

#256 wlken

wlken

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 únor 2010 - 09:19:45

už to chápu,díky.-) Taky uvažuju o tom že chemii nakoupím,protože ta cena je opravdu nehorázná...Akorát jsem nikde nenašel vývojku LQR,pouze v shopu Fomy ji mají,ale dodací lhůta po dohodě s výrobcem,to je jak kdyby ji moc neprodávali...:( Jinak kyselina sírová bude v klidu,ten čistič co tak smrdí se tuším používá na nakládání zelí a manganistan se taky snad někde sežene..
  • 0

#257 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 9 únor 2010 - 09:30:56

Manganistan v lekarne ( 25 gramu prodavaji ) to mas na dost filmu

cistic - smrdici pyrosiricitan je do zeli, vina apod.... ale mozna je lepsi pouzit i siricitan ten nesmrdi, jen se ho tam musi dat vice....

vyvojku si taky micham vlastni ( Kodak D-19 )

U jednoho 16mm/10m filmu se dostavam na cenu cca 17-18 Kc (-: coz je uplna nadhera....
  • 0

#258 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 únor 2010 - 11:02:26

Chystám se na vyvolání prvního filmu BW inverzí. Našel jsem doma starý fomaset z roku '86, který chci použít. Ustalovač je kamenný, použiju nový Fomafix. Thiokyanát do vývojky nevypadá moc vábně. Je maličko navlhlý a částečně zhnědlý. Mám ho zkusit nebo mám raději
do první vývojky přidat thiosíran? Ostatní pytlíky se sypou, bělič je ještě s dichromanem.

První pokus chci provést s kouskem kinofilmu - negativní fomapan 100. Je prošlý 2002, takže uvidím, jestli zmizí závoj. Pak mám čerstvě natočenou DS8 UP21 z roku 1991. Držte mi palce.
  • 0

#259 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 11 únor 2010 - 11:32:05

Doporucuji u te prosle DS8 trosku prilit H2SO4 do belice...film vyjde brilantneji.....

ja mel od otcecasu dva stare DS8 fomapany R21, ale ty byly urcite starsi nez 91, jeden jsem vyvolal normalne v belici a byl spise sedobily nez cernobily, zmeknul, ztratil konstrast a mozna byl i mene citlivy a zasedly.....mno a ten druhy jsem po pul roce zkusil v trosku kyselejsim belici a rozdil byl znat uz pri pohledu na filmy....jakoby z neho zmizel sedy zavoj....bohuzel furt nebyl tak cerny jako nova R100......jo nova je proste nova....a o tom zadna...

a jestli mas thyokyanatan hnedy tak to uz mozna neni dobre (-: radsi dej 4-5g Thiosiranu a mas pokoj...

jde o to, ze tenhle proces ma strasne moc promennych....tak se pak tezko hleda chyba...tak ale aspon vis, ze nebude v Thiokyanatanu :wink:
  • 0

#260 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 únor 2010 - 12:53:18

Je mi jasné, že proces má mnoho proměnných. Rád bych ale nedělal úplnou blbost.

Doufám, že ORWO vydrží mnohem víc než Foma z hlediska prošlosti. Mám zkušenosti s negativním ORWEM NP22 z roku 1991 a některé jsou OK a některé mají malé vady. Fotky jsem z toho nedělal, ale myslím, že by to nebylo vidět. Oproti tomu Fomapan 100 z roku 2001 má už poměrně velký závoj.

První film zkusím bez přídání kyseliny do běliče. Přidám jí až k druhému filmu. Aspoň budu mít srovnání. Ještě nemám promyšleno, jakou zvolit koncentraci kyseliny v zásobním roztoku, aby nebyla moc nebezpečná a zároveň stačila na několik použití.
Jakou kyselinu lze použít? Našel jsem doma akumulátorovou 38%. Je použitelná?

Na další film už budu muset míchat i vývojku, neb ta v setu se má po použití vylít za 2 - 3 dny. Tu D19 používáš na jako první i druhou (první s thiosíranem)? Jaký je vyvolávací čas?

Chemikálie mám všechny staré 20-30 let. Všechny vypadají tak nějak rozumně, siřičitan je bezvodý. Podléhá časem něco zkáze? Mám na mysli chemikálie do vývoky FV4, D19 a kys. ustalovače.
  • 0

#261 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 11 únor 2010 - 16:43:00

Praskove chemikalie, krom tech svetlo-citlivych, moc casem nepodlehavaji.....horsi je to uz s roztoky...tam zalezi na skladovani, cistote apod....svetlo-citlive jsou ty typu ( METOL, FENIDON, HYDROCHINON apod... )

pouzivam -
D-19 jako prvni s THS ( nebo Thiokyanatan ) a jako druhou bez THS, aby nevznikl zavoj....je cas pri I. vyvolavani 6 minut....pro fomu R100....a druhy cas je pevny pro vsecky filmy 5minut....

recept + casy je na MbCorpove strance http://8mm.wz.cz/chemie.htm

koncentrace H2SO4 je pro KMnO4 belic 12ml a pro dichrom 9ml....

neboj se fakt na starsich filmech pridat....

vyvojka v setu je na jedno pouziti....ale kdyz ji rozredis jak mas tak ji mas na 3 filmy (-: s tim, ze dva musis udelat najednou.....

38% je pouzitelna, jen si to prepocitej tech 12 a 9ml je pro 96% tusim ( koncentrat )
  • 0

#262 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 únor 2010 - 22:51:26

Tak mám za sebou tři pokusy o vyvolání BW inverzí. Začal jsem negativním fomapanem 100 z roku 2002. Co bylo focené vevnitř bleskem je docela hezké, možná trochu světlejší, co je venku je o mnoho světlejší, tak o jedno ale spíš dvě čísla. Podložka čirá trochu do fialova (je to negativ)

Film DS8 ORWO UP21 z roku 1991 vyšel velice tmavý. Filmoval jsem venku na sněhu, podle toho co ukázal expozimetr a kousek vevnitř u okna. Vše na filmu vypadá stejně. Sníh tak možná střední šedá. Podložku bych si představoval světlejší. Popisky v perforaci také tak střední šedá. Začátek a konec čirý až na podložku.

Vyvolával jsem ve STARÉM komunistickém fomasetu, jen do první vývojky jsem místo thiokyanátu přidal 5g thiosíranu. Po vyvolání prvního kinofilmu (asi 1/2m kousek) první vývojka maličko zešedla, po asi dvou hodinách než jsem se dostal k DS8 zešedla ještě trochu. Po vyvolání DS8 zešedla výrazněji, do druhého dne byla skoro černá. V orig. návodu píšou vydatnost lázní na 40metrů filmu a dalších 30m s prodloužením času ve vývojce. Použité vývojky vylít po 2-3 dnech. Na dnešních fórech se píše vývojka na jedno použití.

Vytvořil jsem si tedy teorii, že thiosíran na rozdíl od thiokyanátu vývojku rychle zničí. Vyvolal jsem tedy druhý den ještě jednou kousek kinofilmu s naprvní pohled stejným výsledkem, jako byl ten první. Tedy vše (asi) v pořádku. A to jsem volal v první hnusné skoro černé (ne hnědé!) vývojce.

Co teď? Nejdřív zkontroluju expozimetr. V příbalovém letáku v tabulce byla f/22 na plném sluníčku. Mě na sluníčku na sněhu vyšla také f/22. XGAS psal ve svém příspěvku na Fotofóru, že ORWA narozdíl od Fomy potřebují energickou vývojku. Jako univerzál pro Fomu a ORWO uváděl D19. Tak doufám, že se mi příště s tou D19 zadaří i ORWO.

Nemáte někdo zkušenosti s ORWEM? Jaký by byl čas v první vývojce? Starý film přeexponovat? Jak je to s použitelností negativního filmu pro inverzi? Mám negativy NP22 a nejdřív to zkusím s nimi. Půjde se nějak odrazit od těchto výsledků?
Má smysl pokoušet se tmavý film zeslabit?
  • 0

#263 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 únor 2010 - 23:38:19

Ahoj, predne gratuluji k prvnim pokusum a pokud jsem tak jeste neucinil, vitej mezi osmickari zde na temne :-D (diky za kazdou novou dusi).

K tomu Orwu jak pises ze ti snih vysel na stredni sedou... jak jsi meril? pokud jsi sceny na snehu meril expozimetrem "na snih", pak je to v poradku a kamera zaznamenala to, co jsi ji rekl - expozimetr meri na stredni sedou. Obecne snih je potvora. Expozimetr si mysli, ze je venku podstatne vic svetla, ale neni. Clonu o cislo nebo dve na snehu otevrit! Tj. pokud ti na slunicku na snehu vyjde f/22, je treba exponovat f/11.

U hodne starych filmu (barevne Agfy s expiraci 1981 - 1983) se mi osvedcilo preexponovavat o 1 clonu.

Sednuti az cernani vyvojky - to je castecne rozpustena antihalacni vrstva. Problem by vyresilo prednamaceni (kdyz volam Super 8 TriX tak prednamacim), u starych filmu bych to ale nedelal (nemam pro to racionalni vysvetleni, spis intuitivni pocit, ze by to emulzi nemuselo prospet).

K tomu, proc se v dnesnich forech pise vyvojka na jedno pouziti - v pripade, ze si michas svoji D-19 doma, vyjde te jedno volani se na par (deseti)korun. Proc setrit na nepravem miste. Film je drahej a co zkazis v prvni vyvojce, uz mnohdy nenapravis.

K inverznimu Orwu ... naposledy jsem ho volal pred nejakymi 15 lety. Vzhledem ke stari filmu bych v prvni vyvojce zkusil 10 minut (vyvolej si kousek filmu na zkousku) a dle vysledku cas o koeficient 1.3 smerem nahoru nebo dolu upravil.

Tmavy film - rozhodne zeslabit!
  • 0

#264 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 13 únor 2010 - 21:02:50

Tak jsem dneska provedl kontrolu expozimetru kamery a na šedé ploše ukazuje shodně s foťákem na 1/45s (doufám, že je to tak dobře) a Sverdlovskem. Při namíření na tmavý objekt (psa) na sněhu se expozimetr ani nehne, takže měří pořád expozici sněhu (asi je hodně širokoúhlý). Nafilmoval jsem další film tak, že jsem změřil sníh a ubral dvě clony.

Vývojku a bělič na tento film už si budu míchat. Trochu jsem narazil, jak je to s množstvím a ředěním kyseliny v běliči. Kulhánek a Foma udávají 5ml resp. 10g, což je obdobné. Ve vašem a XGASově receptu je 9 nebo 12 ml, tedy asi 20g. To už je dvakrát tolik. Chvíli jsem si myslel, že jde o záměnu gramů a ml, ale nakonec jsem usoudil, že to je záměr. XGAS se vyjadřuje v tom smyslu, že kyselina navíc je ku prospěchu.

Teď jak je to s ředěním. V Kulhánkovi je uvedeno, že koncentrace roztoku znamená počet gramů ve 100ml výsledného roztoku. V poznámce dál ale píše, že správně chemicky by to mělo být počet gramů ve 100g roztoku. Tedy rozpor, pro malé koncentrace asi zanedbatelný. Když budu míchat manganistanový bělič, má tam přijít 12ml kyseliny, tj. asi 20 gramů. Znamená to tedy, že tam přijde 100ml 20% kyseliny?

Dále je popsáno křížové pravidlo. Je to celkem jasné. Mám 38% kyselinu, chci 20%. Sleju 20 dílů 38%kyseliny a 18 dílů vody. Ale jsou to objemové nebo váhové díly? Z logiky mi vyplývá, že všude by se mělo pracovat s váhou, ale zdá se mi, že se to kvůli zjednodušení odměřování míchá s objemem. Měrná hmotnost kyseliny je asi 1.8, tj. skoro dvakrát těžší jak voda.

Omlouvám se za hloupé dotazy, ale s chemií jsem přišel do styku naposledy ve škole před dvaceti lety.
  • 0

#265 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 13 únor 2010 - 23:09:57

Kyselina do akumulátoru je méně koncentrovaná proto je jí nutno použít 3x více než koncentrované/přesný přepočet je 2,75x více,tak z praktických důvodu se tento faktor zaokrouhlil na 3./

vykašli se na nějaké gramy,kup kyselinu do autobaterie a je to......
dělám to takto mraky let a v pohodě.....

ať se daří......
  • 0

#266 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 14 únor 2010 - 10:17:41

Ano anry44 ma pravdu....

Tohle neni chemie ale temnokomorniceni (-:

jinak taky preji hodne zdaru.....


Jinak trochu upresnim sneka....D-19 je na vice pouziti ta se nelije hned do zachodu....ale ta foma LQR ta je jenom na 1 pouziti...redi se totiz 1:10 a proot se lije pryc....u te D-19 bych se nebal vpohode 4 Filmu DS8.....


Jinak doufam ze se tady driv nebo pozdeji objevi tvoje vytvory ? coz (-:
  • 0

#267 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 14 únor 2010 - 17:46:29

TADY je neco o volani taky napsany, v postupu, co tam mam ja jsem zmenil to, ze davam kyseliny 12ml na litr i s 2chromanem

kapacity 1/2 litru lazne mi vychazi takto.. volam v colorete a tam staci 1/2 litru roztoku

1. vyvojka mi vychazi na 2 filmy DS8 10m, volam pri 21 stupnich a u druheho filmu prodluzuju volani z sesti na sedm min., mozna by dala i vic, ale nejak jsem to nezkousel

belic a cistic pouzivam na 4 DS8 10m

2. vyvojka 2 DS8 10m

a v pul litru fomafixu ustaluju 2 DS8 10m
  • 0

#268 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 14 únor 2010 - 18:04:09

jo, zapomnel jsem napsat 1. vyvojku pouzivam kodak D168 a druhou kodak D19

a ted bych se zeptal ja, mate nekdo zkusenosti s pushem fomy R100, neco jsem se docetl
  • 0

#269 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 14 únor 2010 - 20:36:55

...docetl TU
  • 0

#270 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 14 únor 2010 - 21:22:33

Fomu R100 jsem vyvolaval jako 400ASA.....

Opravdu se musim priznat ze ta foma je vyborny material...
  • 0

#271 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 14 únor 2010 - 21:25:29

no to je vyborny a jak?
  • 0

#272 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 únor 2010 - 23:19:23

Pignone, presny navod pro Fomapan R100 nemam, ale zkusim te alespon navest smerem, kterym bych sel ja...

Volam si negativni Polypan F 50 jako inverzi a pushuju ho na ISO 100. Klicove je najit si cas pro prvni vyvojku, casy v ostatnich laznich se nemeni.

Pro negativni Fomu 100 jsem se vzdy ridil pravidlem "pridam tretinu zakladniho volaciho casu" pro push na 2xnominalni citlivost filmu. Vzal bych toto jako voditko pro push er stovky. Pokud mas volaci cas v prvni vyvojce rekneme 6 minut, prodlouzil bych volani na cca 8 minut (7 min 50 sec).
  • 0

#273 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 únor 2010 - 13:22:33

Tak jsem vyvolal slepil a promítl svůj první filmeček. Výsledek mě dost překvapil ve dvou rovinách. Jednak jsem čekal, že kvalitou by se se mohl blížit k VHS, což bohužel není ani náhodou. Za druhé na mě hodně silně zapůsobila ta atmosféra. Nečekal jsem, že se hravě přenesu do dokonalé iluze doby před třiceti lety.

Vyvolával jsem ORWO UP21 z roku 1991 nafilmované na sněhu, exponované na sníh s odečtenými dvěma EV. Volal jsem v D19 (první s 5g thiosíranu), bělil v hypermanganu. Volání v první vývojce na zkoušku 6 min, zbytek filmu 8 minut. Mohl jsem ale asi dát těch doporučených 10. Výsledek by snesl být o něco světlejší.

Vše jsem navažoval ze starých (30let ???) chemikálií vytěžených ze staré tátovy komory. Kyselinu do běliče jsem použil 38% akumulátorovou 53ml. Nechal jsem si to vypočítat, mělo by to být doporučených 12 ml koncentrované. V dokumentu osbahr_reversal.pdf se uvádí 40ml, takže výpočet nebude úplně mimo.

Tuto DS8 jsem zakládal ve tmě, takže nemám čiré konce filmu. Natočil jsem ale kousek sněhu s otevřenou clonou a zdá se, že podložka filmu je čiřejší než stejný film bělený v orig. běliči ze starého komunistického Fomasetu (dichroman + "kyselina" v prášku). Zdá se tedy, že přídavek kyseliny je kuprospěchu. Nejsem si samozřejmě jistý kolik kyseliny bylo ve Fomasetu, ale v návodu k R100 z té doby píšou 10g, tj. asi 5,5 ml.

Lepení lepidlem Kodak a lepičkou Super 8 se zdá být bezproblémové. Rád bych zde poděkoval TH za lepidlo.

Před voláním DS8 jsem na zkoušku vyvolal svitek ORWO NP22 a dopadlo to dost bledě (doslova). První vývojka 8 min. Film není dostatečně krytý ani v neexponovaných místech. Proto jsem zkoušku DS8 volal jen 6 min, ale tam to bylo zase málo. Koukatelné to ale je.

Teď pár otázek. Jak kvalitní máte obrazový výstup? Vychází vám to srovnatelné aspoň s tou VHS? Ve skrytu duše doufám, že čestvý Fomapan by mohl mé výsledky vylepšit.

Mimo chemie jsem vytěžil také různé filmy staré filmy. Něco neexponované něco exponované. Má smysl se pokoušet vyvolávat cca před 20 lety exponované filmy? Co s barvou? Má smysl pokoušet se vyvolat ji černobíle? Vyšlo by z toho něco?

Jak dlouho vydrží použitá vývojka? V první vývojce se mi na stěnách lahve vysrážel různý humus (síra + antihalační vrstva ???). Podle velkého množství chemikálií a rychlosti zčernání pokusného útržku filmu se mi zdá, že by něco vydržet mohla. Nevypadá ale moc vábně. Nejsem si jistý, jestli mi vystačí hydrochinon a možná i bromid na další várku.
  • 0

#274 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 22 únor 2010 - 14:29:27

Vyvojku bych moc dlouho nezivil....

K te kvalite.....normalne promitnu obraz na platno cca 3x2 metry....s tim ze je obraz jeste hodne kvalitni i z prvnich rad naseho amaterskeho kina (-:

Momentalne pracuji na jemnozrnem vyvolavani a dostavam se uz na krasny obraz 4x5 metru, ale zatim je to tak trosku Alchymie....takze za nedlouho tu neco uverejnim (-:
  • 0

#275 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 22 únor 2010 - 17:05:49

No a jak vychází kvalita v porovnání s televizí? S jakou kamerou a promítačkou? Mám Quartz DS8-3 (zoom), Meolux 2 a na žárovku a vypucování čeká MEOS.
  • 0

#276 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 22 únor 2010 - 18:56:27

Ja obecne nejsem fanda VHSky a televiznich fomatu PAL ci NTSC....takze pro me televize vychazi dycky hur....je mozna pravda ze ty osmickove kamery v tech vetsich vzdalenostech nemaji uz takovy detail......ale furt se mi nato kouka lepe jak na televizi.....proste ta kvalita je uplne nekde jinde....film je proste film.....coz se uz netyka HD apod...to je ale jina kategorie, to nejsou televize ale LCD ci LED panely....

ale taky zalezi jak je film vyvolany a hlavne stary ! mel jsem stary fomapan R21 a ten byl sedy az hrozny....kvalita priserna.....ale nova foma 100 R to je jine kaficko....krasa pohledet.....

jinak pouzivam Quarz DS8-m + MEOS DUO.....kazdopadne loni v anglii jsem natacel na barevny ektachrome 64 canonem 514 a je to taky uchvatne...hlave ty barvy, sytost.....uplne neco jineho nez nejaka televize
  • 0

#277 nchotchi

nchotchi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 25 únor 2010 - 20:48:50

Tak jsem právě dotočila první cívku. Jelikož nevím co z toho bude a finance na pořízení techniky a chemie na vyvolávání nemám, chtěla bych se zeptat zdali by někdo nebyl ochoten tu cívku vyvolat za drobný peníz.
  • 0

#278 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 25 únor 2010 - 21:02:34

Posli posli (-:

Uz asi po desate pisu ze vyvolavam inverzni filmy (-: mejla mam v profilu...
  • 0

#279 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 26 únor 2010 - 14:38:16

hele osmaři mám tady něco z bazaru
asi lepící sada:
Plakperset
Set pressa-incollatrice
8193

co tam je
nová utěrka
nějaký lepítka - "film splicing tapes S 8 Universal"
film cleaner
zaváděcí pásky jakési červené a zelené barvy jednostranně perforované
(desítky metrů)
originální štětička s deseticentimetrovým držátkem - vypadá jak na kojenecké lahve
toto přenechám zdarma, na srazu apod. nějakému filmaři

ofukovátko s štětečkem - to bych si z dovolením ponechal
zrovna tak maličkej žďabíček - čtyři políčka osmičkový diapozitivní s nějakým robátkem co tam bylo nalepený na kousku zaváděcího pásku
  • 0

#280 nchotchi

nchotchi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 únor 2010 - 15:17:40

RED: já se jenom chtěla ujistit jestli to stále platí :D dík ozvu se
  • 0

#281 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 26 únor 2010 - 21:44:55

nchotchi : Plati do odvolani (-:
  • 0

#282 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 březen 2010 - 22:10:25

Čím zeslabit film ORWO UP21 asi tak o dvě clony (viz můj příspěvek z 12.2.)? Farmerem (thiosíran 100g, hexakyanoželezitan 5-10g) nebo něčím jiným?

V receptáři se píše, že množství hexakyanoželezitanu ovlivňuje rychlost zeslabování a roztok vydrží asi hodinu po přípravě. Mám hexakyanoželezitanu málo, takže mám jen jeden pokus. Jak dlouho by zeslabování asi tak mohlo trvat? Mám vzít napoprvé celý film nebo raději udělat zkoušku?
  • 0

#283 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 12:53:18

Čím zeslabit film ORWO UP21 asi tak o dvě clony

Mám vzít napoprvé celý film nebo raději udělat zkoušku?


Ahoj. Nejlepe farmerem.

Alternativne lze tez v nasledujici lazni:

voda 1L
manganistan draselny 2g
kyselina sirova 1ml
(alternativne kys. sirovou nahradit 0.5g siricitanu draselneho a 25g siranu draselneho)

po zeslabeni na pozadovanou uroven (provadi se za svetla) prenest do cistici / ustalujici lazne nasledujicicho slozeni:

voda 1L
thiosiran sodny 10g
pyrosiricitan sodny 15g

(alternativne lze pouzit normalni kysely ustalovac). V teto druhe lazni koupat tak dlouho, nez se zbavis hnedo-zluteho zabarveni, ktere film ziska v prvni zeslabovaci lazni.
  • 0

#284 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 110 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 083

Publikováno 10 březen 2010 - 14:25:30

Potřeboval by jsem nutně alespoň jednu, ale raději 3 ruské rozebírací cívky na 8 mm. (jednu mám). Jinak nemohu filmařit. Já vím, že plnit cívku do kazety super 8 mm je hrůza. Musí se film po délce rozříznout. Pak řádně smotat. Druhou půlku namotat obráceně a zasunout do labirintu cívky. Vše po tmě a nepoplést perforaci. Jenže výsledkem je plná kazeta a možnost použít Euming 8.
  • 0

#285 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 březen 2010 - 14:54:11

Dík. Z kusých popisků jsem nabyl dojem, že Farmer zeslabí film tak, že ponechá stíny a zesvětlí světla, tj. v mém případě zvýší kontrast. Hypermangan pak má zesvětlit film rovnoměrně, tj. zesvětlit jak stíny tak světla a ponechat tak kontrast. Pochopil jsem to aspoň trochu správně?

Jak dlouho vlastní zesvětlování asi tak trvá? Minuty, sekundy ...?
  • 0

#286 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2010 - 18:06:12

ad jak dlouho to trva - spise jednotky minut (nevim jak u farmera, pozitivy zeslabuji manganistanovou vodou)

ad najednou nebo vyzkouset - rozhodne vyzkouset na kousku (20 cm) filmu

k proporcionalnimu ci neproporcionalnimu zeslabeni manganistan versus ferrikyanid - nevim, nechci spekulovat, pokud mas pokusny film, nejlepe to vyzkouset a porovnat.
  • 0

#287 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 11 březen 2010 - 20:20:25

oteccasu - to mi dycky vrtalo hlavnou....co s tou druhou pulkou filmu...dyt je ta perforace opacne ze ano...
  • 0

#288 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 březen 2010 - 20:39:59

otec - ruskou original nemam, rozdelavam si stare agfy / boots kazety (respektive jakekoliv jednorazove Super 8 kazety krome Kodakovejch - ty mi nejdou). Jestli chces muzu ti jednu poslat. Po naplneni nutno prelepit paskou aby drzela pohromade, jinak to s ni jde :-)
  • 0

#289 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 110 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 083

Publikováno 12 březen 2010 - 10:11:33

Byl by jsem Ti moc vděčen. Stačí až se setkáme.
Na podzimní sraz nemám žádný téma. Co kdyby jsme se dohodli, že podzim uděláme v duchu 8 mm. Místnost na promítání máme a nějaká promítačka se najde. Ještě by to něco chtělo, ale na vymejšlení je času dost. Rád by jsem zlanařil dírkaře, ale zatím jsem proto nic neudělal.
Otec
  • 0

#290 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 15 březen 2010 - 23:20:03

Zkoušel jsem zesvětlit film jak ferrokyanidanem tak manganistanem a zdá se, že výsledky jsou shodné. Ferrokyanidu jsem měl málo, jen 2g místo doporučených 5 až 10, takže porovnání možná nemusí být objektivní. Také jsem ho rozmíchal asi hodinu před použitím (ale neslíval jsem ho s thiosíranem). Zeslabení trvalo asi 15 min.

Manganistanový zeslabovač jsem měl teplejší a dvakrát více kyseliny (zkoušel jsem jestě něco jiného) a zeslabení trvalo jen asi 15 s (!). Zeslabení vypadalo stejně jako při použití ferrokyanidu, jen na filmu byly nezeslabené flíčky, patrně způsobené vzduchem. Při takové rychlosti nebyl čas je vyhnat.

Film jsem nakonec zeslabil ve ferrokyanidu a výsledek je docela špatný. Příště holt musím správně exponovat.
  • 0

#291 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 16 březen 2010 - 08:11:40

Mno ono vetsinou ty dodatecne upravy uz ten film moc nezachrani, spise jde treba v pripade zeslabeni lepe videt pres promitacku a pod....

Jakoze trochu to pomuze ale vzdy zesileni nebo zeslabeni je proste operace ktera se hodne podepisuje na kvalite...

Neni nad spravne naexponovany film....to je jak jina galaxie

Ja sem treba MbCorpovi zesiloval prosly film....ale to byl zesilovac s dusicnanem stribnym....s tim, ze tenhle zesilovac funguje uz vcelku dobre....film byl cely sedo-bily....ale vazne slaba seda...dusicnan tomu pomohl tak, ze z te tmave sede udelal vice mene cernou ( celkem dlouho jsem to tam mel ) a z te sveltle kde jeste byla kresba....udelal peknou sedou....ale co byla nevyhoda ze ten zesiovac zabarvil podlozku do oranzova....ktera sice v ustalovaci trochu slezla ale film uz nebyl ciry.....

Ale i tak nesmime zapominat kde neni kresba tam ani zesilovac popripade zeslabovac nepomuze.....
  • 0

#292 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 březen 2010 - 09:56:36

Já jsem tomu ani moc nadějí nedával. Jen píšu zkušenost.
  • 0

#293 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 březen 2010 - 21:57:29

Tak jsem dneska vyvolal čerstvý fomapan R100 a objevil se mi nový neznámý problém. Asi na polovině filmu jsou hnědé fleky ve světlech. černá je černá a místo bílé je hnědá. Fleky se táhnou prostředkem filmu a jsou místy přerušené patrně v místech, kde byla žebra vývojnice. Vnější závity filmu jsou v pořádku, nejhůře je na tom film, který byl uprostřed cívky. Zajímavé je, že úplně první závit možná dva uprostřed jsou také v pořádku.

Veškerá chemie byla čerstvě namíchaná přesně podle REDa.

Vyvolával jsem nadvakrát, nejdříve jsem si poslepoval kousky různých filmů na testy a podruhé jsem vyvolal Fomu R100.

Při prvním testovacím volání jsem si při druhém osvitu jsem si všiml, že film i cívka mají nahnědlou barvu, rychle jsem tedy namíchal čistič s 50g pyrosiřičitanu draselného a zopakoval čistění. Cívka i film se vyčistily. Původní čistič se siřičitanem nečpí, zdá se tedy, že siřičitan vytěžený ze starých tátových zásob je kaput. Výsledek byl takový, že první dva kousky (čerstvě natočený nový R100 a čerstvě natočené staré ORWO UP21) byly OK, další staré a kdysi natočené filmy byly různě flekaté (měl jsem i kousek barvy). Příkládal jsem to dlouhé době (20 let) od expozice a nemožnosti vyvolat barvu černobíle.

Druhé volání jsem provedl asi půl hoďky po prvním. Použil jsem znovu (manganistanový) bělič. Čištění jsem provedl jak (špatným?) siřičitanem, tak pyrosiřičitanem.

V čem by mohl být problém?

Po volání jsem si uvědomil, že stejný patrně špatný siřičitan jsem použil i ve vývojkách. Jaký tam má význam? Jsou na vyhození? Nezkažené kusy filmu vypadají normálně. Stejný siřičitan jsem do vývojky použil i před měsícem a staré ORWO vypadalo po vyvolání docela normálně. Tedy není to ono, ale na 20let prošlý film mi to připadalo dobré. Před tím měsícem jsem měl čistič ještě ze starého fomasetu.


Při prvním zkušebním volání se mi z několika malinkých míst sloupla emulze, ale to bylo patrně tím, že jsem neohlídal prací vodu a dostala se mi tam příliš teplá. Jakou teplotu snesou filmy?
  • 0

#294 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 28 březen 2010 - 22:03:36

sklen - ty hnede fleky na filmu je tusim kdyz se ti pri beleni film slepi....vlivem treba krive drahy vyvojnice...je to jenom plast ze ano....

je zajimave, ze jsi pouzil stejny manganistanovy belic, to ja bych se neodvazil a namichal si rovnou novy....a ted radsi pouzivam ten druhy co vydrzi i rok (-:

ted to odloupavani, to je prave zpusobene prilis nizkou teplotou prani po beleni, ja radsi peru ve vlazne az teplejsi vode....studena tomu vazne nedela dobre.

Ja osobne cistim siricitanem a obcas i disiricitanem, neshledavam v tom absolutne zadny rozdil....nekdo treba necisti vubec....staci jenom vice po beleni prat.....je to takova jakoze pojiska.....s tim ze pyrosiricitan moc hezky nevoni (-:

Mno a jeste jestli ma nejaky vliv to ze mas uz nejaky stary siricitan ve vyvojce....toz jeho hlavni funkci je konzervace a trvanlivost....takze vyvojky by mely fungovat uplne normalne, ale s tim ze ti rychleji zdechnou....
  • 0

#295 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 28 březen 2010 - 22:25:36

stojí za to za to - vyovlávat ta Orwa černobíle?
brzy plánuju rozjezd těch starých orwo/foma barevných procesů.
  • 0

#296 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 29 březen 2010 - 08:38:42

hypnogen - jenomze barva je nachylnejsi na stari....takze kdovi co ti z toho vyleze....to to radsi vyvolam cernobile
  • 0

#297 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 březen 2010 - 09:30:10

hypnogen - jenomze barva je nachylnejsi na stari....takze kdovi co ti z toho vyleze....to to radsi vyvolam cernobile


kuš! takovje kaciřskej názor! :lol: :D :) :D

samozřejmě, že vyvolat barevně :) v nejhorším případě to stejně žádný barvy mít nebude, ale za pokus to stojí.
  • 0

#298 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 březen 2010 - 18:55:04

vona takova Agfa Moviechrome prošlá léta páně pětavosumdesátýho roku, exponovaná o 24 let později za sluníčka v Třebíči ... a ty bys z toho dělal šedivku černobílou!
  • 0

#299 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 29 březen 2010 - 19:02:04

Toz ta AGFA to je jiny svet ale :wink:
  • 0

#300 Snek

Snek
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 březen 2010 - 19:04:55

Toz ta AGFA to je jiny svet ale :)


Asi takhle to reknu. Bejt hypnogenem, tak se na stary barevny Fomacky filmy vykaslu. Nemel jsem rad jejich barevny podani uz kdyz jsem s nima prisel do styku v osmdesatejch letech jako s novejma.

Co cenu ma je to Orwo. Vono totiz to prastary Orwo k ty prastary Agfe nema tak moc daleko (a to ani vyrobnim procesem :wink: )
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 1 návštěvníků, 0 anonymních